J. 6. Schaaf PEEK CLOPPEKBURG Afbraak. Meubelen Coibertcostuums naar maat 26 Kuipbaden 73 Douchébaden Faillissement Openbare Samenkomst Net Dagmeisje Nette Dienstbode ZAAK Ie koop Net Dagmeisje, Voorjaarshoeden koopt U het voordeel igst bij Oranjestraat. Voorjaarshoeden La» Talmas hondje Ongemeub. Kamer Overtollige 8. Waterdrinker, Flink Huis Hoerenhuis, Het Bestuur van het Symphonie-Orkest „EUP HON IE" FEBRUARI AANBIEDING AFDEELING KLEEDING NAAR MAAT. Extra aanbïfding Tan HAHRLEM ingang onder de Klok LAATSTE BERICHTEN. IJMUIDEN Gisteravond trad in liet Tlialia- op de Familie Speenhoff. in er, dat de opkomst niet groot H, het aanwezige publiek heeft ge- itn van onzen grooten dichter-zan- et Zij heeft het publiek dan ook <h schateren van het lachen. Wij de familie Speenhoff weer eens terug te zien, maar dan voor ti beter bezette schouwburg. Theosofische Vereeniging. %nwege het Centrum Beverwijk der Vereeniging, had in de 3lem Barendsz een samenkomst Cits, die slechts matig bezocht was. i, een kort openingswoord van Mej. render, hield de heer J. Op 't Eyn- van Haarlem een causerie over *a eerst de theosofie geschetst te J>en als een beweging, waarin voor lischen van verschillende gezindte its is, mits slechts dragers van de zette hij uit- wat men onder reïncarnatie ver- e.t on wat men er van weet. Het is de 'ds voortgaande ontwikkeling van uit het lichaam der mineralen het wezen der god-mensch, via dieren- en menschenwereld. ^r wijsgeerehi uit verschillende "^opeesche landen is dat als een feit Aan d'en spreker werden uit publiek eenige vragen gesteld. Een 'Wan was de houding der theosofie ?fra het Nieuw-Malthusianisme. 1Det antwoord was vol van waar- voor diegenen die een ideaal doch afkeurend waar dat tal gebruikt wordt om de gevolgen daad te ontgaan. Ook ten op- ite van het anti-militarisme scheid- :^pr. ideaal en praktijk. Loonactie der mandenmakers. oor de mandenmakersknechts, l'gesloten in de afd. IJmuiden van ai, Alg. Ned. Bond van Meubelma- tfs, Behangers en aanverwante vak- is een actie gevoerd voor loons- Maandagmiddag had een, conferentie %ts, waaraan deelnamen, de pa- %ns: N.V. „De Eendracht'', J. Otto, 8)ries, TI. Aangeenbrug en Chr. Slui- Voor de werklieden waren aan- ofcig de heeren: Spaltman, lid van i hoofdbestuur voor de mandenma- W. v. d. Hulst en P. Kwast, uurloon werd bepaald op 55 ct. uur voor reparatiewerk en op 60 it per uur voor sjouw-werk. Dit be- •tkent een loonsverhooging van 5 cent z> uur. nieuw werk werd het loon van soorten manden met 2, uf 4 cent per stuk verhoogd, let deze loonsverhooging is nog niet bereikt wat beoogd werd, doch 'overeenkomst is tijdelijk gesloten. Jok in Huizen is een loonactie in dit jlrijf gaande, en indien die actie daar ukken mocht, zullen in de defini tieve overeenkomst, bij collectief con tract te regelen loonovereenkomst, nog verdere loons verhoogingen worden vastgesteld. Conflict bij den sluisbouw. Vrijdagmiddag zou een cementlich- ter, voor de sluisbouw, gelost worden door Amsterdamsche werklieden. Daar deze lichters voorheen door werklie den uit de gemeente Velsen werden ge lost, kwamen dezen thans in verzet, onder leiding van den voorzitter der Chr. Transportarbeidersbond, den hr. C. van der Steen. Door dezen werden de arbei ders aan den wal, die de cement in ontvangst hadden te nemen, bewerkt om dat niet te doen, waartoe zij bereid waren. In overleg met den betrokken opzichter heeft men echter het werk niet stop gezet, doch een compromis aangeboden aan de leverancierster, de firma Kalker en Visser, te Amsterdam. Dit compromis werd aangenomen, ten gevolge waarvan het bterokken schip door Amsterdammers, doch later nog komenden door arbeiders uit de ge meente Velsen gelost zullen worden. Nadat de heer van der Steen dezen uitslag aan de arbeiders had medege deeld, besloot men dat het werk zou worden hervat. Zaterdag verschenen echter beide ploegen aan boord, waardoor opnieuw wrijving ontstond. Door een misver stand had n.l. de stuwadoor, de heer Balfoort, aan de IJmuider ploeg order gegeven om te lossen, in strijd met de bedoeling van het compromis. Toen dat misverstand bleek, traden de IJmuidenaren nogal gemoedelijk op en verlieten het werk. De inmiddels ont boden politie behoefde dus geen assi stentie te verleenen om het terrein te ontruimen. Wellicht zal deze actie er toe mede werken dat op de hier in de gemeente uitgeoefende bedrijven eerst naar de werklieden ter plaatse gevraagd wordt, alvorens die uit Amsterdam of elders worden aangevoerd, terwijl hier werk loosheid hcerscht. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen zekere V., die een paar zieke honden voor zijn wagen had. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van koperen pijpen, liggende op een trawler aan de Visschershaven en behoorende aan de kooplieden Chbr. Br. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. VELSEROORD. Maandagavond had in Flora een openbare vergadering plaats, uitge schreven door de afd. Velseroord van de S. D. A. P. Deze vergadering diende, volgens het openingswoord van den voorzitter, den heer P. Schaar, als het begin der Ver- kiezingscampagne 1925. j Als spreker trad op de heer A. de Vries, van Zaandam, over het onder werp: Ontwapening. J Deze zette eerst uiteen hoe de oor log, als gevolg van den concurrentie strijd, een product is van het kapita lisme. Tegen dit kapitalisme heeft de S. D. A. P., internationaal, steeds ge ijverd, doch men moet erkennen: toon in 1914 de oorlog uitbrak was men in die kringen niet klaar met de vraag hoe men den oorlog, evenals het bij- behoorend militarisme, bestrijden moest. Wel stemde men steeds tegen de oorlogsbegrootingen, maar de idee van een volksleger verwierp men niet ten allen tijde. Gedurende den strijd was er geen gelegenheid om internationaal te be zinnen en verder belette onderling wantrouwen elk socialistisch, natio naal optreden. Na den oorlog is er verandering ge komen. Wel is men internationaal nog niet geheel gereed, maar in Nederland besloot de S. D. A. P. de radicale ont wapening in haar vaandel te schrijven en al haren invloed aan te wenden om die te verkrijgen. Desnoods het te wa gen door ontwapend te staan te mid den der gewapenden. Daarom spoorde spreker alle voorstanders van ontwa pening aan de invloed dezer partij in het parlement te versterken. Een der aanwezigen vroeg inlichtingen hoe de partij, als haar kracht in hot parle ment tekort zou schieten, dacht over optreden buiten de kamers. In debat trad de heer Veluwenkamp, die de eerste woorden van don spre ker, over het kapitalisme als schuldi ge, onderschreef. Maar juist daarom is het verkeerd en nutteloos, afzonder lijk voor ontwapening te strijden. Als eens de revolutie de macht in handen der arbeidersklasse gebracht heeft, volgt de ontwapening vanzelf. Doch de tegenwoordige maatschappijvorm be rust op geweld en daarom zullen nooit de kapitalisten de bewapening prijs geven, tenzij ze hun macht anders verzekerd hebben. En voor de arbei ders 'de macht hebben, zullen ze die mot geweld, dus met wapenen verove ren moeten. Daarna het bewaren tegen buitenlandse!! kapitaal, zooals in, Rus land noodig bleek. Met een beroep op Lenin, wekte spr. op niet te strijden voor ontwapening, maar tegen het ka pitalisme. Verder kwam nog in debat de heer van Bodegraven, die als anarchist steeds voorstander was geweest van de leuze: geen man en geen cent voor f het militarisme, ook voor de wereld oorlog plaats greep. De werken van Bakounin, Kropotkine en Domela Niewenhuis getuigden dat. Maar, naar zijn meening, stond de S. D. A. P. te veel op het standpunt dei* huidige orde, om ernstig in haai' strijd voor ontwa pening te kunnen zijn. Slechts zij, die de persoonlijke verantwoordelijkheid hoven elke orde durven stellen, kun nen ten slotte consequent ontwapening i eischen. De heer de Vries repliceerde. Den eersten vrager gaf hij ten ant- i woord1, dat de S. D. A. P. en het I. V. V. besloten hadden in het uiterste ge val ook het economische wapen aan te grijpen. Den communistischen en den anar chist! scheh debater wees hij er op, dat ook in hunne kringen niet alles zoo eensgezind en mooi is, als ze doen voorkomen. Domela Niewenhuis be pleitte in 1910 een militair verbond dat ons in den oorlog had gestort en in Rusland is het droevig gesteld, blij kens de ervaringen van Mevr. Roland Holst. Het is dwaas, te doen alsof deze vraagstukken al te eenvoudig zijn. De vergadering was maar matig bezocht. VELSEN R. K. Kiesvereeniging Zondag avond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Zooals gewoonlijk, was deze slecht bezocht. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat er 350 leden waren. De penningmeester kon op 31 Dec. 1924 een batig saldo boeken van f 138.19. De af getreden bestuursleden, de heer L. Harsveld, mej. van den Bos-Verwateren en mej. Scholten-Kleef werden herkozen, en als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heer H. J. Post en mej. Kee, waarna als voorzitter werd herzozen de heer J. harsveld. De heer O. P. Langendijk, R.K. raadslid der gemeente, gaf een korte uiteenzetting over het werken der Roomsche Raadsfractie in 1924, en beantwoordde naar genoegen, de verschillende vragen en opmerkingen omtrent dit werken. Door den voorzitter werd voorts medege deeld dat op 17 Februari, weder een leden vergadering gehouden zal worden, voor candidaatstelling voor de verkiezingen van leden der Tweede Kamer. N. Hl. Ct, Men is nu begonnen met het opruimen der rails van de stoomtram nabij de stoom pont „Velsen" aan den noordkant van het kanaal. De R.K. Bakkersvereeniging te Bever wijk vierde' Dinsdagavond haar jaarfeest in Hotel „De Prins" te Wijkeroog. Door de politie te Wijkeroog is proces-verbaal opgemaakt tegen den aannemer N., die op den Groote Hout- of Koningsweg balken had laten lig gen. Het aantal uitgereikte wandel- kaarten voor de buitenplaats Velser- beek is reeds tot 1445 gestegen. De heer M. A. Post, onderla.di ng- meester aan het station alhier, vierde vandaag zijn 25-jarige dienstvervul ling bij de Ned. Spoorwegen. De heer Post, die steeds dienst doet bij de con trole, is hekend om zijn vriendelijk heid en hulpvaardigheid. Bij de dam mers en schakers is hij een der ge duchte spelers en dat de liefhebberij voor deze mooie spelen zoo groot is, is voor een groot deel aan hem te dan ken. Vanmorgen werd hij op 't station gehuldigd door den onder-stations chef, den heer Belgraver en werden hem vier stoelen aangeboden. Van de Directie der Ned. Spoorwegen ontving de lieer Post het gebruikelijke ge schenk. Daar de heer Post secretaris is van de afdeeling St. Raphael, zal hij vanavond ook zeker gehuldigd wor den. Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: A. Brouwer—Nobel, d. C. A. Slootjes— Lipmann, z. J. Huyer Daleboudt, z.A. Verschoor—Guyt, d. M, L. Vink Durinck, d.J. Jongsmav. d. Steen, z.J. Post—Kramer, d.A. O. EssenbergSchabbing, z.J. Brethouwer Peggeman, d.A v. d. OeverOravemaker, d.Ph. Vlessing—v. Buren, d.H. de Bie- Waagmeester, z.W. Winkel—Schot, d. J. A. Mandenv. d. Meer, d.1. v. d. End Visser, d. Overleden: Leendert v. d. Valk, 11 mnd. zoon van K. v. d. Valk en A. v. d. PijlMaria Engelhart 21 jaar ongehuwd Leendert Zwart, 9 mnd. zoon van E. Zwart en R. Prins. Naleving ongevallenwet 1921. De werkgevers, aangesloten bij de Rijks verzekeringsbank behoorden vóór 1 Febr. j hunne loonlijsten in te leveren, 't zij ten postkantore, 't zij ten kantore van den Raad van Arbeid. Daar ook bij den Raad van Arbeid te Haarlem het aantal werkgevers, dat die verplichting niet nakomt, onrustbarend groot is, ziet men zich genoodzaakt strenger op te treden tegen die onverschilligen, die on- noodig de onkosten der Ongevallenverzer kering verzwaren. Wij meenen daarom goed te doen in 't bijzonder de aandacht te vestigen op de advertentie in dit blad, waarbij de betrokken werkgevers worden gewaarschuwd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Velsen en cle daaronder ressoort.ecnmdc hulppost kantoren werd gedurende de maand Januari 1925 ingelegd f 195.99.83, te rugbetaald f 147.63.97. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 8435. Aan het postkantoor Santpoort (station) en het daaronder ressortee- rende hulppostkantoor Santpoortdorp, werd gedurende de maand Januari 1925 ingelegd f 11.239.95, terugbetaald f 10.258.85. Het laatste door dat kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 3504. In de week van 18 Jan.— 24Jan.'25 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt Tarief i Kuipbad 45 cent. Douchebaden 25 cent. fl Oe boren: ELLY. 'I Dochter van 1 Ph. VLESSING en R. VLESSINO—VAN BUREN, li. IJmuiden, 1 Februari 1025. Rijksweg 20. 1 Eenige en algemeene kennisgeving. b N.V. BIoscoopFloraVetseroord. Door den curator in bovenstaand B faillissement is op heden 31 januari 1925 de lijst der voorloopig erkende schuldvorderingen ter Qriffie der Arrondissements Rechtbank teHaar- lem gedeponeerd, teneinde aldaar gedurende 7 dagen ter kostelooze inzage voor crediteuren te liggen. De Curator Mr. K. Westerling, i IJmuiden Kanaalstraat 37. op Vrijdag 6 Februari 1025, in het Gymnastieklokaal der Chr. I School te Wijkeroog. Voorzitter Ds. W. S. van Leeuwen. Spreker Ds. O. W. C. Vandering, van Haarlem. Onderwerp „Ongeloof en Zieleleven". Aanving 8 uur. Deurenopening 7.30 uur. Toegang vrij. De kerkeraden der Ned. Herv. Oem., Doopsgez. Qem., Chr. Qeref. Kerk, het bestuur der Oud Kath. Kerk en afd. IJmuiden- Velsen der Evingeliiche Maatschappij. gevraagd. Kanaalstraat 83. ER BIEDT ZICH AAN een of hulp in de huishouding, van goede getuigen voorzien. Br.boek handel Raadman, Velseroord. ter overname aangeboden op goeden i stand te IJmuiden. Brieven onder No. 2438, bureau dan dit blad. GEVRAAOD een wasch buitenshuis. AdresBloem- straat C 34. prachtig eiken BUFFET, met spiegelgl. en gebogen deurtjes THEEKAST, eiken gesi. gl. m. goudmotief, alles nieuw. Te bevr. Eikenstraat 6, Velseroord. NU IS HETDEGESCNIKSTE TIJD OM UWE TE LATEN VERVORMEN, HETOEEN DOOR ONS ZOO OOEDKOOP MOOEL1JK WORDT OEDAAN. SLOOPERIJ BIK- EN ARNOLD. KADE 23. Hout, ramen, deuren, een partij mooie waalsteen, puin. Dagelijks op het werk. te koop, 8 maanden oud. Te bevra gen De Wetstraat 4. voor direct te huur gevraagd door Echtpaar zonder kinderen. Er. onder No. 2437, bur. v. d. blad. kunt u verkoopen tegen de hoogste waarde bij BEVERWIJK. Tel. 2175. TE HUUR OEVRAAOD. Centrum IJmuiden, op goeden stand, bevattende on geveer 5 kamers en keuken. Br. onder No. 2430, bureau van dit blad. TE KOOP, direct te aenvaarden, een volgens neer de eischen dei tijds ingericht aan de Kennemerlaan. Adres: Ft. P. Heere en Zonen. maakt aan belanghebbenden bekend, dat de uitslag der verloting is als volgt: No. 352 Pendule met Coupes, No. 185 Bloemenmand, No. 123 Divankussen, No. 360 Thetkleed, No. 217 Palm, No. 108 Theemuts De prijzen kunnen Maandag 9 Februari afgehaald worden aan den Muziekhandel van den Heer O. W. NEED, Trompstraat - Velseroord.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3