ORQAAN VOOR O No. 30 Zaterdag 14 Februari 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. Advartentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Verschijnt W©eiis<t&gs Zaterdags Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels ft.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regeiprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. VAN DEN WACHTTOREN. De partljvormziekte. Het aantal vereenigingen ook in een klein dorp is groot. Er zijn verscheide ne menschen, die minstens vier avon den in de week een vergadering heb ben. Dan zitten ze van zeven tot tien VisscheryschooltelJmisiden l wat zij moeten doen of laten, om hun vak en zich zelve vooruit te brengen?; De opleiding, vermeld onder III, j kan bij "voldoende deelname, worden - uitgebreid en is dan zeer geschikt voor j jongelieden, die pas op ongeveer 16- jarigen leeftijd willen gaan varen en dan liefst als stuurmansleerling. I De kennis, om tot deze klasse te worden toegelaten, wordt verkregen in Aan de Visscherijschool is nu ook gelegenheid tot opleiding voor de Scheepvaart. Er wordt een 2-jarige cursus gegeven voor jongens van 12 jaar en ouder, die tenminste de 6e s klasse eener lagere school met vrucht 77" uur ën later te óreeren over ijssport, j hebben doorloopen. j ^el'ln d"n "üraus Oplef landbouwzaken, dorpsbelangen, onder-De leerlingen ontvangen in dezen j t« P linge verzekering, staatspensionee-cursus algemeen vormend en yakon-j ums scueepvaan. ring, spaarbank, bewaarschool en ve-der wijs. De takken van onderwijs zijn: j le andere nuttige instellingen. Ze j zeevaartkunde en wiskunde; Nedeii.Over den tijdsduur van do toepassing hebben voorstellen, aanmerkingen,en Engelsche taal; scheepsbouw, wet dienen moties in, verkiezen bestuurs- op het uitwijken, zeemanschap; leden. Ze rooken daarbij een sigaar en drinken eerst koffie en dan wat vloei baars uit een glas en gaan naar huis met het gevoel: Wat heb ik 't toch druk! Ze zijn zelf secretaris, penning meester of voorzitter en ondervinden dan, dat niets moeilijker is, dan om in die kwaliteit het iedereen naar den zin te maken. Huishoudelijke verga dering, bestuursvergadering, leden vergadering, jaarvergadering, f eest vergadering enz. enz. De zaken, die be sproken en behandeld worden, zouden ook binnen een half uurtje afgedaan kunnen worden. Maar de besprekin gen worden telkens afgewisseld door gewone huis-, tuin- en kantoorconver satie. Misschien krijgt de keuken ook wel een beurt. Ook laat de voorzitter de ergste afdwalingen toe, hij ziet geen kans, om de discussies in de goe de richting te houden. Bij het punt verhooging der contributie begint men over de Barmataffaire te spreken en bij het voorstel, om donateurs te win nen, praat men lustig over den ontzet- tenden kouden winter van 1870. Men laat elkander een aantal oude mop pen hooren en pronkt met den nieuw- Isten mop. Er wordt zoo heel wat tijd "vergaderd, die nuttiger gebruikt zou kunnen worden. Dezen winter komen de politieke vereenigingen er nog bij. Het loopt te- de fabriek werken, zich op de avond gen de verkiezingen. Na eenige jaren school bekwamen voor het schooleind- 1 11.4,-cxc examen of voor het voorloopig machi nistendiploma. der kunstmatige ademhaling. scheepswerktuigkunde, teekenen, na- Indien een persoon, getroffen door tuur- en werktuigkunde; splitsen en j den electrischen stroom, ter aarde knoopen; boeten, tuigkennis, Morse-j ligt, bewusteloos en met schijnbaren seinen; roeien en zeilen; visschen met j of werkelijken stilstand der ademha- verschillende soorten want; verband-ling, dan kan deze»getroffene werke- leer, gymnastiek. lijk dood zijn, maar hij kan ook slechts Na verkregen einddiploma kunnen j in schijndooden toestand verkeeren. de jongelieden gaan varen, om den Niemand, ook geen deskundige, kan vaartijd te halen, die noodig is om te op zoo'n oogenblik werkelijk uitma- worden toegelaten tot een der Rijks examens voor dekpersoneel; naar een fabriek gaan, om den fabriekstijd te verkrijgen, noodig om voor een Rijks- examen of schooleind examen voor machinekamerpersoneel te worden toegelaten; op school blijven en trach ten zich te bekwamen voor het eind examen A der Zeevaartscholen (stuur mansleerling)trachten aan den wal een betrekking, verband1 houdende met scheepvaart en visscherij te ver krijgen. Verschillende jongens slaag den ook hierin zeer goed. Voortgezette opleiding. De jonge lieden van de eerste categorie komen, als zij voldoende vaartijd hebben, weer op school in een examenklasse, om te worden klaargemaakt voor stuurman en schipper visscherij of kleine vaart, dan wel een vooropleiding te krijgen voor derde stuurman groot# vaart. De jongelieden van de tweede cate gorie kunnen, terwijl zij des daags op verwijld moet toepassen, die methode te blijven toepassen, totdat de levens- teekenen teruggekeerd zijn. De pogin- j gen tot opwekking der levensgeesten mogen niet eerder worden opgegeven, dan nadat de kunstmatige ademha- j lings methode ten minste twee uur lang onafgebroken toegepast is; de pogingen mogen niet eerder gestaakt worden, ook al mocht een aanwezige geneesheer verklaren, dat het geen nut heeft deze pogingen zoolang voort te zetten. Onverminderd de verplichting 0111 in ieder geval onmiddellijk en per snelste gelegenheid een geneesheer te ontbieden, verdient het aanbeveling om hulp, liefst van eigen personeel, te doen halen, waardoor het mogelijk is elkaar bij het verleenen der eerste hulp af te lossen." evenals de openbare gebouwen aan de Goden gewijd. Het opperste toezicht over alle 011- derdeelen van een Gymnasium beruste bij den Gymnasiarch. Het werd be schouwd als een ambt van groote be- teekenis, waaraan belangrijke uitga ven uit eigen middelen verbonden wa ren. Het onderricht was opgedragen aan paedptriben, die oorspronkelijk zoowel gymnastiekleeraar der knapen, als oefenmeester der athleten waren. Eerst sedert Plato (427347 jaar v. Ghr.) verscheen de „gymnastiek", dat wil zeggen, de wetenschappelijk ge vormde hygiënist, naast de paedotri- ben. Beide begrippen werden evenwel vaak met elkaar verward. C. F. S. Wordt vervolgd. rust, waarin vaak zelfs de contributies niet opgehaald zijn, wordt men weer actief. Men maakt plannen, om een spreker te laten komen. Men diept •uit oude notulenboeken de samen stelling van het bestuur op. Men weet c,niet recht meer, wie eigenlijk het be stuur vormen. Men houdt parlement- iije en bespreekt met elkaar politieke /ivraagstukken. Men is niet tevreden over de bestaande partijen. Men heeft .weinig lust meer, om bij de afdeeling te blijven. Men heeft gelezen, dat er nieuwe partij is opgericht, die niet aan politiek zal doen maar alleen khet belang van het volk in al zijn ge ledingen dienen en daarbij zorg dra gen, dat de vrijheid hooggehouden en de belastingen omlaag gaan. Waar is de dwaas, die daarvoor niet vinden is. Maar er is nog een an dere partij op komst, die een groot Ideel der belastingen geheel wil af schaffen en ijveren, dat landbouw, nij- en handel weer tot grooten bloei geraken zullen. Dat lijkt nog mooier. De partijen groeien uit het [volksleven op, als het gras na een zachte regendagen in April uit grond. Dat begint nu al, hoeveel nieuwe partijen zullen er niet zijn, als de candidatenlijst wordt ingediend? was de vorige keer al een lijst als leen rol behang, maar deze keer komt er nog een aardig eindje bij. 1 Als men een ding maar bedenkt te genover al die miniatuurpartijtjes. Ze zijn vaak het meest politiek, als ze boven alle politiek verheven heetcn en ze zoeken het meest persoonlijke en groepsbelangen, als ze plechtig zwe ren niets anders dan het algemeen landsbelang te beoogen. De epidemie der partijyormziekte komt om de \ier jaar als regel, maar is gelukkig na een paar maanden uitgewoed. Dan komt er bijna geen enkel geval meer van voor. Zij, die tevens den benoodigden vaar tijd hebben, kunnen worden opgeleid voor een der examens van machinist op een zeevisschersvaartuig. Hoewel het van belang is, dat jon gelieden, die in de scheepvaart een be- I staan willen vinden, dadelijk na de lagere school op onze school komen, is voor hen, die eerst een andere richting uitgingen, toch nog de toegang moge lijk en wel: 1. Voor bezitters van M. U. L O.- diploma A of B of daarmede gelijk staande kennis. Deze worden, zonder examen, toegelaten in de klasse, ge vende een vóóropleiding voor 3en stuurman. 2a. Voor bezitters van een einddi ploma Ambachtsschool. Deze worden, zonder examen, toege laten tot een hoogere klasse va,n den machmistencursus, 2b. Zij, die het lager onderwijs met- vrucht hebben doorloopen en eenige fabriekservaring hebben. Deze worden tot een lagere klasse der machinisten-opleiding toegelaten. 3. Ten slotte staat de school nog 's avonds open voor jongelieden, die een hoofdzakelijk practische oplei ding wenschen, voor aan boord of aan den wal. In deze avondklasse wordt grondig boeten, tevens splitsen en knoopen ook van staaldraad onderwezen, ver der de wet dp het uitwijken, kennis van schip en tuig en een enkele avond Nederlandsch en rekenen. Het schoolgeld f 1.tot f 2.per maand; aan leermiddelen voor de dagschool f 7.tot f 10 per jaar, voor de avondschool f 2.— tot f 6.— per jaar, kan wel geen bezwaar zijn. Er wordt getracht van de jongens flinke denkende menschen te maken, die zich zelve rekenschap geven van ken, welke dezer beide toestanden in het onderhavige geval aanwezig is. Waar de getroffene dus in dezelfde omstandigheden kan verkeeren als bijv. een drenkeling, daar klemt het te meer, dat de eenige poging, welke tot redding kan leiden, nl. de toepas sing der 'kunstmatige ademhaling, niet wordt nagelaten. Bij deze toepassing, welker behan deling hier als bekend aangenomen wordt, zijn nochtans twee eischen voorop te stellen. De eerste is, dat de toepassing der kunstmatige ademha ling onmiddellijk of ten minste zoo spoedig mogelijk moet aanvangen. Elke minuut vertraging in de perio de direct na het ongeval kan voor den getroffene noodlottig zijn. De tweede, dat de tijdsduur der toe passing voldoende zij. Waar ongelukkig niet altijd invloed kan worden uitgeoefend op den eer sten eisch, zij nochtans uitdrukkelijk vermeld te zorgen om, zoodra de ge troffene vrij van de electrische leiding is gekomen, onmiddellijk ter plaatse, waar men zich bevindt, met de behan deling een aanvang te maken en niet eerst den getroffene, tenzij in hoogste noodzaak, te vervoeren naar een ge neeskundige of naar een gebouw of eene schuilplaats. Den duur van de toenassing heeft men echter geheel in de hand, cn nu is het volgens de ervaring juist het meest ontmoedigende, dat zelfs des kundigen in menig geval ontijdig met de behandeling zijn geëindigd of deze hebben doen eindigen. De meeste der over deze materie handelende geschriften spreken van eene behandeling, die ten minste twee j volle uren onafgebroken moet voort* gezet worden. Voldoende toonen zij aan dat niet altijd aan eene onafgebroken dat niet altijd aan eene onafgebroken behandeling gedurende ten minste twee uren voldaan wordt. Hoe dit ook zij en welke redenen hiervan ook de oorzaak mogen ge weest zijn, deze feiten hebben er aan leiding toe gegeven, dat na het beëin digen van een cursus in eerste hulp bij ongevallen door den electrischen stroom, gehouden te Maastricht voor het personeel van de „Maatschappij tot verkoop van den electrischen stroom in Limburg", in welken cursus speciaal de nadruk 'werd gelegd op den tijdsduur, gedurende welken kunstmatige ademhaling bij electri sche ongevallen dient te worden toe gepast, de volgende instructie is op gesteld voor het bovenbedoeld perso neel. „In overleg met den Geneeskundige hij den Centralen Dienst der Arbeids inspectie wordt het Personeel der Stroomverkoop-Maatschappij ongedra gen om in de gevallen, waarin het, bij het verleenen van. eerste hulp, de kunstmatige ademhalingsmethode on HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. j (Vroeger en thans). II. De Gymnastiek bij de Grieken. Bij de oude Grieken werden de li chamelijke oefeningen beschouwd als een systematisch en methodisch deel van de opvoeding. Een streven naar gelijkmatigheid in de ontwikkeling van het lichaam en de geest werd als van zelfsprekend beschouwd. Een ont wikkeling die noch te voren, noch daarna door eenig volk ter wereld werd geëvenaard. De groote Phyloso- phen: Pythogoros, Socrates, Plato enz. achten de gymnastiek niet alleen van groote beteekenis, doch oefenden zich er zelf ook in. Niet steeds heerscht.en er in de verschillende deelen van Grie- kenland gelijke opvattingen, betreffen! de de opvoeding van de jeugd, j De Spartaansche opvoeding was ruw en hard. Pas geboren kinderen werden onder staatswezen opgevoed. I Ook meisjes namen in Sparta aan de lichamelijke oefeningen deel. In Athene heerschten belangrijke mildere opvattingen. Echter ook daar werden de lichaamsoefeningen met veel ijver en de beste resultaten toege past. 1-Iet streven was meer gericht op een schoon en krachtig lichaam, uit aesthetische en gezondheidsoverwe gingen. De overige Grieksche staten f richten zich deels naar Spartaansche, deels naar het Atheensche voorbeeld. De lichamelijke oefeningen werden door de Grieken naakt uitgevoerd en daarom gymnastiek genoemd (afge leid van „Gymnos", wat naakt betee- lcent). Dit geschiedde eenerzijds om I gevoel te wekken voor evenwicht in lichaamsvormen, anderszijds in 't be- lang der menschelijke harding. I Als oefenplaats werd in de oude tij- den benut een open ruimte met be- paalde indeeling, in de nabijheid van 1 water, om zich na de oefeningen van stof en zand te kunnen reinigen. Meestal werd zoo'n oefenplaats „gym nasium" genoemd, doch ook komen namen voor als „Palaestra" en „Dro mos''. Met de toenemende rijkdom werden ook overdekte oefenruimten aange legd, het geheel heette dan „Gymna sium". De worstelplaats „Palaestra", terwijl de loopbaan „Dromos" heette. Een groote inrichting beschikte on der de zuilengangen over kamers en zalen, t waar de wijsgeeren hun- rede voeringen hielden. Het eigenlijke sta dion, bestond uit een 600 olympische voet (192.27 Mr.) lange loopbaan, een overdekte loopbaan voor ongunstig weer, een verzamellokaal voor de jon gelingen, die ter oefening kwamen, een kleedkamer, ruimten voor het inoliën en bestrooien met zand, meerdere vertrekken voor koude, warme en zweetbaden; voorts ruimten voor bal spelen en een open met plantanen om- plant gedeelte voor werp- en worstel- oefeningen. De gymnasia bevonden zich meest al buiten d© stadspoorten en werden NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen het Rapport van de Amsterdamsche Middenstandscen trale te Amsterdam inzake de voor stellen van B. en W. tot instelling van een gemeentelijk melkbedrijf. Met de aankondiging van dit 76 bladzijden groote rapport moeten wij volstaan. Men kan tlians in de bladen pagina's over de behandeling der zaak in -den Amsterdamse-hen raad lezen. Handelsoverzicht NederlandBelgië, orgaan der Ned. Kamer van Koophan del in België te Brussel. Het Januari- nr. bevat: Algemeene Gedeelte: Eén jaar „Maandblad". Nieuwe Leden. Verbetering Treinverbinding Neder landBelgië. Berichten nit België: De Zesde Brus- selsche Jaarbeurs. België als Afzet gebied van Nederlandsche Landbouw producten. De Belgische Industrie. De Economische Politiek van Bel gië na den oorlog. Vraag en Aan bod. Nouvelles de la Hollande: Tarif douanier. Les Ports Néerlandais. Demandes et Offres. Van de Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" te 's-Gravenhage ontvingen wij een aar- dig-geïllustreerd boekje, getiteld „Een woord over lichaamsverzekering". Mobiliseiereni. Dit is de titel van een manifest van landgenooten, die voor den vrede strijden en die 'zich onmid- delijk tegen den oorlog willen mobili- seeren en wanneer deze dreigt uit te breken, door daadwerkelijk optreden wil verhinderen. Het is door velen geteekend en wie dit voor een volgende oplage wil mede onderteekenen, kan zijn of haar naam opgeven bij H. E. Kaspers, Gijsbr. van Amstelstraat 13? te Hilversum. De Prins. Van de uitgevers van het bekende weekblad De Prins ontvingen wij een verkleinde uitgave van een der nummers. De illustraties zijn al tijd keurig, voorts bevat het blad steeds boeiende verhalen. De reiskroniek. Dit is de titel van een nieuw maandblad; dat aan het reizen is gewijd en orgaan is van de Nederlandsche Reis Club. Dit eerste nummer ziet er goed uit en bevat le zenswaardige, mooi-geïllustreerde ar tikelen. Redactie en Administratie zijn gevestigd Overtoom 340 I, Amster dam. Jaarbenrsnieuws. Wij ontvingen nr. 1 en 2 van Jaarbeursnieuws, me dedeelingen betreffende de 12e Ned. I Jaarbeurs van 10—19 Maart te Ut- 1 recht. Voorts nog eenige reclame-uit- j gaven voor de Jaarbeurs, s Ons werd toegezonden een pro- j spectus van Flora's groote revue „Nog nooit gezien", tekst van Rido, welke revue thans in Flora te Amsterdam gaat. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1