T-.— RA ADSO VERZICHT. Zitting van 10 Februari 1925. „Onderwijs-debatten". Oef! Een raadsdiscussie van ruim drie uur over onderwijszaken. Onwil lekeurig moesten we aan het ,.Meik- debat" in den Amsterdamschen raad denken, waar ook geen eind aan scheen te komen. Ons debat ging over twee onderwijs zaken n.l. het bewaarschoolonderwijs en de splitsing (reorganisatie) aan school A. Onder het bewaarschool debat school een politiek addertje vol gens den heer Schilling en een politie- ken boa constrictor volgens den beer Vermeulen, die de beide hoeren elkan der verweten in de zak te dragen. In korte trekken komt de zaak hier op neer. Een vorige raad besloot tot den houw van twee openbare bewaarscho len n.l. een te Velseroord en ei IJmuiden. Men vond toen go-Hl aan Velseroord den voorrang te geven, doch men haalde toen zoo'n duur paardje op stal, dat de bewaarschool te IJmui den er bij inschoot. De centen waren op, doch de urgentie van de schooi te IJmuiden bleef bestaan. De S. D. A. P. en andere vrijzinnige fracties vragen nu aan B. en W. de belofte ten opzich te van IJmuiden in te lossen en in af wachting van den bouw van een af zonderlijke bewaarschool te IJmuiden deze voorloopig onder te brengen in leegstaande lokalen van openbar scholen. Aan dit laatste wilde Wethouder Dunnebier in geen geval medewerk en bij monde van -de heeren Vermeulen en Groeneveld werd betoogd, dat niet uitsluitend het oog gericht moest zij op de openbare bewaarschool te IJmui den, doch op het geheel© verdere be waarschool-onderwijs, dus ook het bij zon-dere, in de gansche gemeente. Stoffige raadsverslagen werden er als corpus dilecti bijgehaald en stel den, zij het dan niet op overbluffende wijze, de Soc.-Dem. raadsfractie in het gelijk. De heer Vermeulen haalde een wei nig bakzeil en tenslotte werd een voor stel aangenomen, waarbij aan den bouw van een bewaarschool te IJmui den de pré gegeven werd. „Zuster Anna, ziet ge nog niets ko men." Zullen we over het debat ten opzich te van school A nog iets anders zeg gen, dan dat het criant vervelend was en ten langen leste zoo hopeloos ver ward, dat men wel een onderwijsspe- cialiteit moest zijn om het op den voet te kunnen "volgen. Het eind van het liedje is geweest, dat men om kool en geit te sparen, -den wolf (het hoofdschap van school A) in stukken heeft gesneden. Of wil men liever, den boer heeft gevierendeeld die kool en geit moest bewaken. Wat we nu krijgen? Het kan mis schien geen kwaad het eens kort en duidelijk te zeggen. We krijgen in school A drie scholen met drie schoolhoofden; n.l. Ie. een openbare lagere school van 6 klassen; 2e. een openbare school van 7 klassen, waarvan het laatste jaar dient als op leidingsklasse voor H. B. S. en Gym nasium en 3e. een vierjarige U.L.O. school, alle drie met een eigen school hoofd. Dit is, behoudens het driehoofden- stelsel, geheel in overeenstemming met het reorganisatieplan van Wet houder Lande weert, zooals dat is ont wikkeld in gemeenteblad No. 6, behou dens de benoeming van een derde hoofd aan die school. Zulks scheen voor het meerendeel der raadsleden, die zich als onderwijsspecialiteiten in den raad ontpopten zoo'n futile zaak, dat als het om een of andere bijkomsti ge reden wenschelijk was geweest, nog een vierde hoofd aan de school te be noemen ze even zoo vroolijk met een schouderophalen gezegd zouden heb ben: „Vooruit met de geit, een hoofd meer of minder, daar kijken we niet op." Drie kapiteins op een schip, dat zal ons bedunkens in de toekomst moei lijkheden geven, ook al zijn hoofden van scholen peadagogen in de perfec tie. Doch wat vragen raadsleden daar naar, als ze maar ten opzichte van po litieke belangetjes een successie, kun nen boeken en als dan de S. D. A. P.ers, de Anti-Revolutionairen, de Vrijheids- bonder(s) en de ondeskundigen allen tevreden zijn, dan behoeven we niet te vragen wie het kind van de rekening is. Dat er bovendien gecompliceerde toestanden uit kunnen voortkomen, willen we met een enkel voorbeeld toe lichten. Vergissen we ons daarin, dan zal men ons daarop van meer bevoeg de zijde wel attent maken, waarvoor we ons bij voorbaat aanbevolen hou den. Laten we de U.L.O-school aan school A even buiten beschouwing, dan hou den we over twee zes-jarige scholen aan een waarvan het opleidingsjaar voor de II. B. S. verbonden zal worden. Hoe zal men de zich aanmeldende kinderen voor die twee zes-jarige scho- Bfj" zuigelingen en klndt£cn_ gene est men de onUtoktn_ roode en smettende deelen spoedig door middel van PUROL. Is de simpele mededeeling, dat men zijn kind voor de opleidende klasse en verder voor H. B. S. wil bestemmen voldoende om het te zien ingedeeld in de zevenjarige klasse. Dan zal wel ge zorgd worden, dat sommige ouder daaromtrent ingelicht worden, ils de kopklasse bestemd voor beide zes-jari ge scholen, dan zal van de zich aan meldende leerlingen een amalgama gemaakt worden, waardoor tegemoet gekomen wordt aan den wensch van sommige raadsleden om de bokken en de schapen te vermengen, of zooals men het karakteristieker uitdrukte de schoenen- en klompenkindertjes, d. z. van de drie schoone leuzen wordt wel de egalité, doch niet de liberté ten opzichte van de ouders in toepassing gebracht. De aanwijzing geschiedt door B. en W., doch in dat kleine groepje van vier zijn even zooveel politieke en wellicht even zooveel onderwijsinzichten ver eenigd. We vreezen, dat in de pacifica tie van Velsen, gesloten den 11 Febr 1925 de kiem van groote ontevreden heid, zoo niet van strijd schuilt, omdat een vermeende meer loyale toepassing eenerzijds zal ontstemmen en een ver meende minder loyale anderzijds. W twijfelen allerminst aan de loyaliteit van B. en W., evenmin als aan die van de hoofden der scholen, doch de toe passing wordt beoordeeld naar de ap preciatie van de belanghebbenden. Ook in dit geval zal de toekomst lee ren. Thans nog een enkel woord over de wijze van stemmen in den raad en over de schoolrapporten. Omtrent het laatste is een artikel in de verordening opgenomen, dat de ouders ééns per drie maanden een rapport omtrent het gedrag, de vlijt en 'de vordering der-leerlingen ontvan gen. Nieuw is deze bepaling niet, voor zoover ons bekend, doch meenen we. dat niet viermaal per jaar, doch slechts drie maal per jaar een rapport wordt medegegeven. Voor hen, die waarde aan rapporten hechten, is het zeker gewenscht, zooda nig rapport per kwartaal te zien mede gegeven. Wij stellen voorop, dat wij langen tijd groote belangstelling hebben ge had voor de schoolrapporten en nog. Doch toen wij daarover onlangs een bespreking hadden met iemand, die aan de schoolrapporten niet de minste beteekenis hechtten en ze zelfs uit deri booze achtten, heeft ons oordeel over de waarde der rapporten wel een har de beproeving -doorstaan. We hopen dit artikel eens afzonderlijk te bespreken of besproken te zien. Wat nu de stemmingen in den Raad betreft, frappeerde ons de wijze van stemopnemen bij een benoeming in deze raadszitting. Om alle eventueel verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen, zeggen wij vooraf dat wij er niets kwaads of ver dachts van willen zeggen en niemand persoonlijk ook in het minst onaange naam willen zijn. Bij een benoeming, waarbij met ge sloten briefjes wordt gestemd benoem de de Voorzitter een stembureau be staande uit 3 katholieken, dus recht- sche raadsleden. Ofschoon daarin niets steekt, achten wij een andere ver deeling wenschelijker. Een der drie raadsleden opende de briefjes, de an deren zagen toe en noteerden. De na men der candidaten werden niet hard op gelezen en nu weten we niet of zulks in de verordening staat, maar het komt ons gewensQjit voor, dat zulks wel geschiedt, omdat dan niet alleen de overige raadsleden, doch ook de pers de uitslag der stemming kan noteeren, eventueel controleeren. Abui zen zijn menschelijk en een benoeming kan dikwijls van één stem afhangen in de door ons bedoelde stemming was zulks niet het geval en daarom kunnen we er vrijmoediger over schrij ven, dat het ons gewenscht voorkomt, dat een stembureau niet worde geko zen uit leden van eéne richting en dat de namen der candidaten hardop wor den voorgelezen. De Raadsoverzichter. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekenden nemen de vrij heid eenige ruimte te verzoeken in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voor baat onzen dank. Het bestuur der Vereeniging van Winkeliers en Neringdoenden „Wij- keroog" te Wijkeroog (Velsen), heeft het volgende adres aan den Raad der gemeente Velsen gezonden: Ondergeteekenden nemen als Be stuur der Vereeniging van Winkeliers en Neringdoenden „Wijkeroog" te Wij keroog (Velsen) met verschuldigden eerbied de vrijheid aan Uw EdelAcht- baar College het volgende te verzoe- Vernomen hebbende de plannen tot den bouw van 295 woningen in deze Gemeente, vestigen zij Uwe aandacht op een belangrijke afdee- ling hiervan n.l. „Wijkeroog". Verzoeken Uw EdelAchtbaren èn in het belang der woningyoorziening èn in dat van Handel en Nijverheid, een gedeelte der voorgenomen Wo ningbouw op Wijkeroog te doen plaats hebben. Met verschuldigde hoogachting, namens de Vereeniging van Win keliers en Neringdoenden „Wijker oog'' te Wijkeroog (Velsen). w.g. L. W. KUIPER, voorz. JAC. GROOT, secretaris en verzoekt alle vereenigingen, cor poratie's en personen, die belang heb ben bij de inwilliging van bovenbe doeld verzoek ten spoedigste een adres van adhaesiebetuiging aan den Raad te zenden. Nogmaals dankend voor de genoten plaatsruimte. Namens de Vereeniging van Winke liers en Neringdoenden „Wijkeroog". L. W. KUIPER, voorzitter. JAC. GROOT, secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hierte gen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 305 CORRESPONDENTIE. Errata. In het raadsverslag in ons blad van Woensdag staat betreffende het verzoek van W. F. J. Meyer om wijziging van het uitbreidingsplan, dat het voorstel werd aangenomen Wij hadden geschreven aangehouden. In het verslag der rede van Ds. G. W C. Vunderink in ons blad van 7 dezer was door het verwisselen van één let ter een uitlating van Prof. Freud zeer onduidelijk. Er stond toch „Die menschen-Seele 1st überhaupt uriminal." Men zal wel begrepen hebben dat dit laatste woord moest zijn „Kriminal.'* BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: J. Engelhart en A Numan; J. de Heer en Chr. C. v. d. End N v. d. Werff en A. Bakker; A. M. Jansen en C. Droog. Oehuwd: M.J.de Wit en J v. d Steen W. Bijl en J. P. Hoogendijk. Geboorten: W. Waterlandervan Roon, d C. Schoorl—Braams, d.; M. Ha ver—de Munk, d; E. de Oelder—Koek M. E. TeilegenStoop, d M. P. v. Don selaar— v. Stiaten, d M. W. Zuurbier—Ver meulen, d.; E. O Butter—Nordman, O. Th. Koone— Arls, z. Vissclt'-rg en Scheept3srt. WATERSTAND IJMUIDEN. Februari 1925 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. o.m. 15 7.17 7.37 2.45 3.11 16 L.K. 8.00 8 27 3.25 3 55 17 8 58 9.33 4.13 4 50 18 1009 10.59 5 18 6 08 19 11 41 6.51 7 45 20 0.28 0.56 8 19 9.00 21 1 32 1 56 9 26 9 59 N. V. Nationale Visscherij-Bank te IJmuiden. In de St. Ct. van 10 Febr. 1925, No. 28, zijn opgenomen de Statuten van de alhier opgerichte N. V. Nationale Vis- scherij Bank. Het doel der vennoot schap is het bankiers- en kassiersbe- drijf, zoomede het financieel deelne men in ondernemingen, bedrijven han delszaken, enz. Maatschappelijk kapitaal f 10.000, verdeeld in 60 pref. aandeelen van f 50 en 140 gewone aandeelen van f 50. Naar wij nader vernemen heeft op de j.l. gehouden Algemeene Vergade- ing van Aandeelhouders dato 26 Jan. in Krasnapolsky te Amsterdam, de Di- ectie voorgesteld het kapitaal te ver- hoogen op f 50.000 hetwelk met alge- meene stemmen werd aangenomen, terwijl ter vergadering voor totaal f 15.000 werd geplaatst en volgestort. Aan de spoedige plaatsing der overi ge aandeelen wordt gewerkt. De direc tie deelde voorts mede dat de uitzich ten dermate zijn, dat met een spoedi- gen aanvang van zaken kan worden gerekend. De stoomtrawler Anna, IJ.M. 34, werd Vrijdagmorgen binnengesleept door de Lt.-Generaal den Beer Poortu- gael IJ.M. 81. Beide trawlers behooren aan de V. E. M. Van de Anna was de ketel lek, ter wijl de sleepende boot een defecte winch en beschadigd vischtuig had. Hoewel ze 7 dagen in zee waren ge weest was de vangst niet noemens- Vrijdag was in de visschersha- ven binnen de vracht-motorlogger Cornelia Clasina K.W. 176, met een la ding steurharing voor de firma Groen uit Lowestoft. In -den jongsten storm heeft het casco van den gestrand en logger Geer truida Johanna, M.A. 173, zoo geleden, dat de verdere berging hoogst onwaar schijnlijk is geworden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN* Bij de gisteren; ten overstaan van notoris Boerlage gehouden verkooping werd een woonhuis aan de Enscheöéstraat 38 gekocht door den heer W. Hoogendijk alhier voor f2635. Oud-Katholieke Zangvereeniglng „Eensgezindheid". Deze vereeniging hoopt Donderdag 19 Februari a.s. een uitvoering te geven in „Thalia", onder leiding van haren direc teur den heer Joh. Tol. O.a. wordt opgevoerd Wiegelied" van den heer Sam Vlessing, Zij, die deze Zanguitvoering wenschen bij te wonen kunnen zich bij het Bestuur van „Eensgezindheid" nog voor kunstl. lid laten inschrijven. Godsdienstige samenkomsten. Gisteravond had in de Herv. Kerk de zesde van de godsdienstige samen komsten plaats, georganiseerd dooi de Kerkeraden der Ned. Herv. Gem Doopsgez. Gem., Chr. Geref. Kerk, het Kerkbestuur der Oud-Kath. Kerk en de afdeeling der Evangelische Maat schappij. Voor deze samenkomst bestond een geweldige belangstelling, de kerk was overvol, er waren zeker duizend men- schen. De voorzitter, Ds. T. J. van Oostrom Soede, verheugde zich over deze groo te belangstelling en constateerde dat deze samenkomsten een beweging zijn geworden. Spr. hoopte dat de volgen de samenkomst op 27 Februari in de Oud-Kath. Kerk, waarin Prof. Dr. J. R Slotemaker de Bruyne van Utrecht zal spreken over „De herleving der ziel ook zoo goed zal worden bezocht. Nadat gezongen was Gezang 265 verkreeg Mgr. H. T. J. v. Vlijmen, bis schop v. Haarlem der Oud-K. Kerk, het woord, tot het uitspreken zijner rede, getiteld „Utrecht en Rome." Mgr. Van Vlijmen zegt de uitnoodi ging voor dezen avond met genoeger te hebben aangenomen. Spr. zegt dat het niet de bedoeling is haat te zaaien tegen personen, maar dat het is een strijd tegen een beginsel. Spr. zegt dat men- den titel zijner rede misschien niet zal begrijpen. Wellicht zou men beter kunnen verstaan titels als „Ro me en Gonstantinopel" of „Rome en Jeruzalem". Spr. zegt dat hij het comi té, dat -de samenkomst belegt, ziet als geallieerden, die met behoud van eigen beginsel strijden voor ééné zaak. Spr. verblijdt zich over deze samenwerking want het gaat om de hooge goederen der vrijheid, verkregen in den tachtig jarigen oorlog. En het zijn niet alleen de Protestanten, die dankbaar mogen zijn voor die verkregen vrijheid. De titel „Utrecht en Rome" drukt volko men juist uit den strijd tusschen het Kaholiek en het Roomsch beginsel. Spr. zegt dat er vroeger vele Kat.ho lieken waren, die niet wilden buigen voor Rome, die geen ultra montaneri waren. Het is nu anders, zegt spr Sinds 1870, toen de Paus onfeilbaar verklaard werd, vindt men zulke Roomschen niet meer. De paus is op perbisschop en iedereen voldoet aan zijne bevelen. Iedere priester is een zetbaas van den Paus. Dit bewees zeer sterk een voorval in Haarlem, toen sprekers voorganger op straat eens werd nage roepen „Wat is een bisschop zonder Paus?" Spr. wijst er op dat er langen tijd landen zijn geweest, waar de Katholie ke kerken hun bisschoppen hadden, die niet verbonden waren met Rome, i.v. Ierland, Armenië en Syrië. In vroeger tijd, toen er in ons land alleen nog maar een bisschop van Utrecht was, heeft deze wel tegenover den Paus gestaan en de zijde van den Duitschen Keizer gekozen. De Hollanders zijn al tijd nogal lastig geweest, zegt spr., zij wilden graag baas in eigen huis blij ven. Spr. herinnert aan het geval, dat een pauselijken legaat in Utrecht kwam, dien men voor de keus stelde: naar Rome terug of aan de galg. Spr. schetst in 't kort de verwarde toestanden in den 80-jarigen oorlog. Toen de toestand verbeterde, werden de Katholieken vrijer in hun bewegin gen en mochten ze weer kerken bou wen. Zoo dateert sprekers kerk in Haarlem van 1636. Er kwamen ook weer bisschoppen in Nederland, die zich bisschop van Fi- lippi of Efeze noemden, maar die zich toch ook aartsbisschop van Utrecht mochten noemen. Vanuit Rome werd toen hulp gezonden door middel van de paters Jezuïten, die het bisschoppe lijk gezag uitschakelden en alle macht opeischten voor den paus. Want heel het doel der Jezuïten-orde is geweest den geweldigen aanval der Her?- ming. Spr. zegt dat gedurende eenp eeuwen dan ook steeds door de b schoppen strijd gevoerd is tegen dei» zuïten. Den laatsten was het er om doen een grooten slag te slaan. hun in 1700 gelukte. Spr. wijst op den geest van de Kaj lieken in die dagen, die lang niet p Roomsch waren als de Katholieken; genwoordig. Spr. memoreerde K voorval, dat. de Utrechtsche dom, t6,c in 1672 de Franschen in ons land \L len, door Lodewijk XIV aan de R.Ka? werd afgestaan. De AartsbisscL was een edele man en toen de Dom de verdrijving der Franschen) door" Protestanten weer in gebruik werd t nomen, werd in den dankdienst do den 80-jarigen Voetius, die anders gte blad voor den mond nam, geen enl scherp woord aan 't adres van de.- Katholieken gezegd. In 1697 is de scheiding tusschen Roomsch-Katholieken en Oud-KatL lieken ontstaan. Bij de vredesondi handelingen te Rijswijk bracht Fransche gezant een patei'-Jezuiet biechtvader mee, die een boekje uitf over den toestand der R.K. Kerk in land. Het gevolg was dat de bisset" van Utrecht in 1700 naar Rome we geroepen. Na veel machinaties wen hij vrijgelaten, omdat men vanuit HB land dreigde alle Jezuïeten uit het k te zullen zetten. De bisschop werd et ter afgezet en overal, waar een Katl lieke priester stierf of in ruste gic werd deze vervangen door eene, L door Rome werd gestuurd. Het weJ een tijd van verval en daardoor nam' vele gemeenten de Roomschgezin priesters aan. Van de 300 gemeentL die den afgezetten bisschop van IJ recht trouw bleven, waren er na dii^, dood in 1709 nog maar 50 over. Daar vele gemeenten geen priest hadden, bleek een bisschop in Ierlat bereid 12 studenten de priesterwijdic toe te dienen, wat geschiedde. 3 Echter ware de Oud-Kath. Kerk Nederland zeer waarschijnlijk uijj storven zijn, hadden de Jezuïeten I# kuiperijen niet doorgezet. Door Franschen bisschop, die door de m chinaties der 'Jezuieten was afge» werd een Hollandsche priester tot bi schop van Utrecht gewijd. De Oud-Kath. Kerk noemt zich Kerk van Utrecht, omdat de bissclj van Utrecht het hoofd was. En L naam Utrecht is in Rome gehoord^ bekend. Vooral na 1870, toen het: ons land, in Duitschland, Zwitserlar enz. velen in de R.K. Kerk te macht werd. Toen is de kerk van Utrecht h middelpunt geworden van de Ofe Kath. Kerk over heel de wereld. niemand minder dan Döllinger hef op de groote beteekenis van de Kei van Utrecht en het haar gedane oM echt gewezen. - Spr. zegt dat velen wellicht vragtM waarom halverwege blijven staaT waarom niet Protestant geworde>n Spr. zegt dat men Katholiek is en de Protestanten weinig aan hen zo den hebben. In de meeste plaatsen zo den ze in groote gemeenten word opgeslokt. En Rome zou lachen, w: de angel in haar lichaam zou zijn w genomen. Spr. zegt dat de Oud-Ka Kerk is gegroeid, sinds 1870 van 5!g tot 400.000 a 500.000 zielen. Er zijnïr 2 Oud-Kath. bisschoppen. Spr. gelooft dat er voor zijn Ke1 nog een grootsche taak is. Zij heeft b haar toebetrouwde pand trouw l1 waard. Utrecht is het symbool van 3 kerk der vrijheid, Rome van de gebo* denheid. We weten niet hoe het r gaan, zegt spr., ook niet hoe het inr1 R.K. Kerk zal gaan. Overal is woelif en gisting. Rome is alleen sterk door£ macht. Wat niet mee wil, wordt uitr worpen. Maar spr. wijst op Kroatië waar van de 2000 R.K. priesters slecla of 10 aan de pauselijke onfeilbaar1, heid gelooven. Spr. zegt dat velen dit optreden n; noodig achten. Men zegt dan dat toch zoovele beste Roomsche mf- schen zijn. Maar spr. zegt dat het nif tegen menschen gaat, maar tegen ev stelsel. Spr. is de Dominicaner pats dankbaar, dat zij ons opwekken. V hebben tiet al te gemakkelijk getor Spr. vraagt of het weer zoo moet vty den, dat we lijden moeten onder e- ultra-montaansche meerderheid, c we weer bloed en tranen moeten stti ten. Spr. zegt dit vooral aan de n%, Roomschen. Als in een land, waar* R.-Katholieken niet de meerderhf hebben, alles naar hun hand wordt f zet, is dit de schuld van de meerdr. heid. Maar dan den strijd gestred; met geestelijke wapenen en niet ns andere middelen, zooals die in Roomsche landen wordt gevoerd N zooals ook de Oud-Katholieken ai 1 den lijve ondervinden. Spr. zegt d het ideaal moet zijn een vrijheidlbi vend volk onder een vrijheidliew regeering. De samenkomst werd besloten het zingen van Gezang 268: „Vr? niet, gij klein kuddeke", van Gusta Adolf. 1 n Ua nnllanfn Knonlif f 100 0*7 An

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6