Voor Uw succes WYBERT HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. (Vroeger en thans). III. De Gymnastiek der Grieken. Volgens de wetten der Grieksche sta ten, moest iedere vrijgeboren knaap van den bepaalden leeftijd af, in de Gymnastiek en de Wetenschappen on derwezen worden. Alleen de slaven waren van dit onderricht uitgesloten. Bij de oefeningen voor het worstelen werd het lichaam met fijn zand be strooid, om elkaar (beter te kunnen vastpakken en na de ofening het li- caam beter te kunnen reinigen. De baden die tot slot genomen wer den, werden naar een weloverwogen plan in verband met hun uitwerking en naar den leeftijd der deelnemers toegepast. In vergelijking met de latere turn- kunst vertoonde zij een verrassende eenvoud; toestel-oefeningen waren ge heel onbekend en handgereedschappen kwamen in geringe mate voor. Loopen, springen, worstelen, dis cus- en speerwerpen, alsmede de gymnastische dans vormden de ge heele oefenstof in he Gymnasium. Daarbuiten oefende men zich nog in paardrijden, wagenrennen, slinge ren, boogschieten en zwemmen. Het loopen werd beoefend als snelloop en duurloop. De „dormos" was een loop van 1 X de lengte van het stadion. De „dianlos" 2 X- Bij het loopen van de „Dolichos" had men 24 X het sta- dion af te leggen (4614.48 M.) Het springen werd in haar variatie ook nog wel eens over aangepunte palen gedaan. Het worstelen was één van de oud ste Grieksche oefeningen. Deze kunst vereischte een langdurige voorberei ding, want hier kwam het minder op kracht, dan op behendigheid aan. Vele vooroefeningen waren noodig, zoodat langzamerhand vaste regels ontston den voor bepaalde grepen, alsmede om trent geoorloofde listen, kunstgrepen, zooals ombuigen van vingers en tee- nen, beentje lichten en ongeoorloofde handelingen als slaan enz. De werp- nummers kwamen ook in verschillen de variatie voor. De tot nu toe beschre ven oefeningen konden alle worden uitgeoefend, zonder dat men er licha melijk letsel mee opliep. De vuistkamp daarentegen was een. ruwe, brute aardigheid, waarbij men zeer gemakkelijk gekwetst werd. De strijders trachten hevige vuistslagen op elkaar te plaatsen. In de oudste tij den, en bij de vooroefening waren de handen met zachte riemen omwikkeld. Later gebruikte men harde riemen, die vaak met lood of ijzer waren be slagen. De ooren moesten het vooral ontgel den, zoodat men de meeste vuistvech ters aan hun defecte ooren kon herken nen. Het „Pankration", een verbinding van worstelen en vuistvechten gold als de zwaarste gymnastische oefe ning; ze werd zonder vuistriemen uit gevoerd. Men sloeg niet met gebalde vuist, doch met gekromde vingers. Be halve deze oefeningen werden in Grie kenland veel spelen ter ontwikkeling van lichaam en behendigheid beoefend. De verschillende soorten balspelen waren het meest in trek, bij oud, zoo wel als jong. In onmiddellijke samenhang met de Grieksche gymnastiek stond het dan sen, dat plaats vond bij de religieuse of andere feesten. Het weergeven der gevoelens of handelingen lag er aan ten grondslag/Het waren vreedzame of wapendansen, die werden uitge voerd. De eerste het meest naarmate de aard van de godheid, die er mede geëerd werd, kregen de dansen 'n tra gisch, komisch of satirisch karakter. Andere vaardigheden, waren wagen rennen, speciaal uitgevoerd door de voornamen in de landen. Het paard rijden, aanvankelijk minde]*, later meer intrek. Het boogschieten in het begin algemeen, later in weinig staten beoefend. In geheel Griekenland was de zwem kunst, deze zooveelzijdige gunstige lichaamsbeweging, gemeengoed van allen, zoodat de mensch die niet lezen en zwemmen kon, als geheel verwaar loosd werd beschouwd. C. F. S. Wordt vervolgd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Jubileum. Den 23en Februari is het 25 jaar geleden dat de zaak in lood- en zink werken van den heer Joh. de Haas, Prins Hendrikstraat alhier, werd op gericht. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de heer J. Klaver op den zelfden datum bij genoemde firma in dienst trad. Men is thans in de Kanaalstraat bezig met het leggen van een nieuwe, ondergrondsche telefoonkabel naar Velsen. Men denkt deze in gebruik te stellen als het postkantoor te Velsen opgeheven is en de telefoon, ook voor Velsen bediend zal worden vanuit het telefoonkantoor te IJmuiden. Het komt ons voor dat, diegenen, die geregeld met deze beide netten in onze gemeente te doen hebben, slecht kun nen juichen om deze vereenvoudiging, In de Ghr. Geref. Kerk, alhier, trad voor de Jongelingsvereeniging op Docent J. J. v. d. Schuit uit Apeldoorn met een lezing over: Luther en de re formatie bezien in het licht van den tegenwoordigen tijd. De spr. beschreef het leven van Luther en vond hem het grootst in zijn gebedsleven. Dat leven uit het ge loof kwam voor, ook bij onze vaderen, in de 16e en 17e eeuw en was het groo te beginsel der reformatie. Doch in de 18e en in de 19e eeuw is dit beginsel, ook in de kerken der reformatie bijna geheel verloren gegaan. De oorzaak daarvan is dat de natie geen zondebe wustheid meer heeft, zooals Luther en de zijnen in hun tijd. Bij de grooten der aarde is het een zeldzaam verschijnsel als ze nog hun ne knie willen buigen. Toch blijft steeds het geloofsleven voorkomen bij enkelingen, omdat: Gods Woord houdt •stand in eeuwigheid. Doch het tegen woordige leven is het bewijs dat we heengaan naar het einde der dingen waarvan het boek Openbaring spreekt. Spr. eindigde met een ernstige waar schuwing aan zijn hoorders. Een verbetering. Naar Hl. Dbl. verneemt, zal binnen kort een begin worden gemaakt met. een perceelsgewijze bebouwing van het open terrein aan de Havenkade, nabij het spoorwegviaduct. Aangezien dit terrein de laatste jaren een verza melplaats van allerlei vuil is geweest, zal door deze bebouwing het aange zicht der kade niet onbelangrijk wor den verbeterd. Vanwege het Nutsdepartement zal op Vrijdag 13 Maart in Thalia de film der Bataafsche Petroleum Mij. vertoond worden. Des middags wordt de film vertoond voor de leerlingen van de I-I. B. S., Ambachtsschool en de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Gevonden voorwerpen en dieren. Een rijwielbelastingplaatje, een R.K. kerkboekje, een zwarte mantelcein tuur; een lorgnet, een pakje retourbil jetten van autobussen, een kinderpor- temonnaie met inhoud, een bosje sleu tels, een auto-buitenband, een post duif met ring (1924, no. 47235), een spatbord van een auto, een monogram met de initialen G. H. en E. T., een ko peren dop van een benzinetank ,een doublé manchetknoop, een witte wol len muts met groene rand. VELSEROORD Concert Polyhymnia. Woensdagavond gaf het gemengd koor „Polyhymnia" een concert in het gebouw Tivoli. De zaal was geheel bezet. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer J. Visser, er aan dat het koor thans 5 jaar bestaat. De lotgevallen der vereeniging nagaande, bleek dat van de 100 leden-oprichters slechts 5 tot heden getrouw zijn geble ven. Men moest eenige keeren van di recteur wisselen, doch thans schijnt men op den goeden weg te zijn. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum werden bloemen aangeboden door het symphonie-orkest „Euphonie" en door den heer Cossee. Het koor, onder directie van den heer Jac. Bos, zong eenige aardige nummers, evenzoo een uit de leden ge vormd mannen-dubbelkwartet. Voor dezen avond was de welwillen de medewerking verkregen van Mej. Annie Kahlman, piano, en den heer Dirk Mesman uit Haarlem, viool. Laatstgenoemde heer deed ons ge nieten van zijn muzikaal talent en technische vaardigheid, terwijl Mej. Kahlman een uitstekende begeleidster was. Na de pauze kregen we de opvoering van: Een repetitie avond der Vreden- daalsche Zangvereeniging „Door Har monie Vereenigd", van Mart. Schuil. Deze humoristische schets, waarin het koor en directeur, tooneelspelende op treden, vond veel bijval. Na afloop was er een gezellig bal onder leiding van den heer Erbrink. Ter wille van het zwakke kind. We verwijzen igaarne naar de adver tentie betreffende „de Bazar", welke gehouden zal worden in Huize „Storm- veld", op 24, 25 en 26 Febr. a.s., ten bate van het bovenstaande. Daar het doel hiervan zich zelf aanbeveelt, twijfelen we er niet aan of deze bazar zal door velen bezocht worden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen politiepost Engelmun- dusweg: een bruine portemonnaie, een huissleutel. VELSEN Tuberculosebestrijding. Aan het jaarverslag der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in deze gemeente over 1924 ontleenen wij het volgende: De Vereeniging heeft nu 5 jaren zelfstandig gewerkt. Omdat het be richt, waarin meegedeeld werd dat het rijkssubsidie voor een tweede huisbezoekster voor 1924 was toege staan, zoo laat inkwam, kon deze twee de huisbezoekster haar taak eerst op 15 November aanvaarden. Haar werd IJmuiden en een gedeelte van Velser- oord als arbeidsterrein aangewezen, terwijl Mej. Danser Santpoort, Velsen, Wijkeroog en een gedeelte van Velser- oord voor haar rekening kreeg. Het niet-gebruikte deel van het sub sidie voor de tweede huisbezoekster moest gereserveerd blijven voor 1925. Ook nu wordt weer de klacht geuit dat het ledental, 600, voor een gemeen te als Velsen met 31000 inwoners veel te klein is. Het totaal contributiebe drag is ruim f 1200. De tot dusver blijvende groote toe loop naar het consultatiebureau maak te het noodzakelijk de hulp in te roe pen van een tweede consulteerend ge neesheer, om de daardoor ontstane achterstand in te halen, waarmede vermoedelijk 3 maanden gemoeid zul len zijn. Het gevormde „Zonnefonds" dient tot reserveering van het bedrag, be- noodigd voor den aankoop van een nieuwen zonnebrander, wanneer het aantal branduren bereikt is. De Ver eeniging ontving de hoogtezon cadeau uit het ziekenhuisje van wijlen Mevr. Cremer, maar het aantal branduren is niet bekend. Een deskundige, de heer Roos te IJmuiden, houdt echter be langeloos toezicht op de werking. Een zeer belangrijke maatregel kwam in 1924 tot stand, n.l. een subsidierege ling van de Prov. Staten speciaal voor uitzending van on- en minvermogende patiënten naar Sanatoria via de ge meenten, welke op 1 Januari 1925 in werking is getreden. Het maximum der subsidie bedraagt cent per inwoner, dus voor Velsen ruim f 1500. Het bestuur der Vereeni ging heeft op grond van de ervaring gemeend dit bedrag bij de gemeente te moeten aanvragen. Het bestuur geeft een voorbeeld om een indruk te geven van de bedragen, welke gemoeid zijn met de verpleging van patiënten in Sanatoria en d.g. in richtingen. Als in 1925 20 patiënten zouden wor den uitgezonden en de gemiddelde duur der verpleging op 6 maanden werd gesteld, zou dit f 10800 kosten. Als men er in zou slagen 50 procent van belanghebbenden of belangstellen den terug te krijgen, zou de Vereeni ging nog f 5400 moeten 'bijeenbrengen. Van het gemeentebestuur ontving de Vereeniging bericht, dat door den raad voorloopig f 500 was toegestaan, maar dat dit bedrag voor verhooging vatbaar is. Naar aanleiding hiervan vraagt het bestuur of het in de toekomst niet mogelijk zou zijn het lighalterrein zoo in te richten, dat de verpleging aldaar gelijk gesteld kan worden met. een ver pleging in Sanatoria of d.g. inrichtin gen. Er is in de gemeente gelegenheid te over, zegt het verslag. De crediethypotheek van f 8500 a 6V2 aan de Vereeniging verstrekt door de gemeente, werd afgelost met een vaste hypotheek van de Nuts- spaarbank van gelijk bedrag ad 5V2 met een verplichte aflossing van f 200 per jaar. In de gemeente is een „foto-verkoop" georganiseerd, waarvan de opbrengst zal dienen tot aflossing van deze hypo theekschuld. Het financieel verslag heeft aan ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 10.486.02, met een batig saldo van f 16.35. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 16.906.82. In de week van 814 Februari is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. Zondag 22 Februari 's morgens om 10 uur houdt de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders haar jaarvergadering in de bovenzaal van café „Bloemoord'*. De agenda vermeldt behalve de jaar verslagen van secretaris en penning meester, ook de verkiezing van 3 be stuursleden en de behandeling der voorstellen voor het a.s. congres. In de Woensdagavond onder voor zitterschap van den heer H. Groene- veld gehouden gecombineerde verga dering van besturen der Chr. Hist, Kiesvereeniging, R.K. Kiesvereeniging en S. D. A. P. te Wijkeroog, is naar we in Kenn. lezen, besloten het volgende adres aan den gemeenteraad te zen den: „De besturen geven te kennen dat in verband met de plannen tot het stichten van circa 300 -w oningen in de ze gemeente, de af deeling Wijkeroog zeer ten achter staat in de woning voorziening bij de overige deelen onzer gemeente; Dat zeer veel arbieders in de afdee- ling Wijkeroog werkzaam, verplicht zijn eiken morgen en avond naar de meest verwijderde deelen der gemeente te moeten gaan ter huisvesting, zooal niet gedwongen om nog ver buiten on ze gemeente hun woonstee te moeten opzoeken; dat honderden arbeiders werkzaam aan Papierfabriek en Hoogovens, gaar ne in de nabijheid van hun werk wil den wonen, doch door gebrek aan woonruimte hierin niet kunnen sla gen; dat vele huizen in de afd. Wijkeroog voor ontruiming in aanmerking ko men. Redenen waarom zij ernstig bij U aandringen om een groot deel van be doelde woningen in de af dealing Wij keroog te doen stichten." Naar aanleiding van deze adressen kunnen wij meedeelen, dat het geens zins is uitgesloten, dat Wijkeroog ook een deel van de woningen krijgt. Er wordt althans uitgezien naar grond en als die geschikt kan worden ver kregen, zal op Wijkeroog zeker een deel der woningen gebouwd worden. Ook bestaat er kans, dat er op Wij keroog nog 40 arbeiderswoningen ge bouwd zullen worden en wel op de ter reinen bij de Watervlietstraat. Daar zijn 19 woningen gebouwd door een Coöperatieve lbouwvereeniging, die echter een premie had voor 59 wonin gen. Wegens verschillende moeilijkhe den kon de coöperatieve vereeniging het niet verder brengen dan 19 wonin gen, maar nu hebben anderen de plan nen voor don bouw van de 40 andere woningen opgevat en het is wel moge lijk,, dat deze plannen zullen slagen. Kraamverzorging. Aan het jaarverslag der commissie voor de kraamverzorging van de afd. Velsen van het Witte Kruis ontleenen wij het volgende: Op 1 April 1924 is met de werkzaam heden der kraamverzorging een aan vang gemaakt. Leek het bij den aan vang, alsof het werk niet beloond zou worden, al spoedig moest het pessi misme wijken en ging in vervulling, wat men zich van dit werk had voor gesteld. Met dankbaarheid wordt melding- gemaakt van den arbeid der kraam verzorgster, die grr/^te liefde voor haar werk gevoelt. Uit het rapport blijkt, dat zij in 24 gevallen hulp ver leende en 451 bezoeken aflegde. Uit. het groote aantal bezoeken blijkt de toe wijding der kraamverzorgster. Dank wordt in het verslag gebracht aan de adviseerende geneesheeren, die gaarne met. de kraamverzorgster werken en de kraamverzorging als een eerste ver eischte aanbevelen. In 't bijzonder wordt dank gebracht aan mej. J. v. d. Lende te IJmuiden, die steeds bereid is het bestuur en de verpleegster van advies te dienen en aan mevr. Dijkstra te Velseroord, die de ziel der commis sie voor dit werk is. De Commissie is dankbaar, dat zij het werk der kraamverzorging binnen kort ook te Wijkeroog kan beginnen. En zij hoopt, dat. zij 't niet zal moeten laten bij het werk der kraamverzorging alleen, maar dat de opening van een consultatiebureau voor zuigelingen spoedig een feit zal zijn en de ingeze tenen daar gebruik van zullen kunnen maken. Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden zekere B. TT., die gesig naleerd stond in het Algemeen Poli tieblad en nog 2 maanden gevangenis straf te goed had wegens verduiste ring. Ook door den burgemeester van Schagen was zijn aanhouding ge vraagd. De man is ter beschikking van den commissaris te IJmuiden gesteld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan den politiepost op Wijkeroog: Een kinderschoentje, een koperen gewicht, een pakje quitanties, een rij wielplaatje, een mes, een studenten muts, een rijwielpomp, een zilveren rozenkrans. INGEKOMEN PERSONEN. m.v. Wed. Verschoor, geb. A. Scho nenberg, D Zanderstr. 14 1 Blokland, geb.. M. den Hartog, A Pastoorstraat 22 2—2 Fl. Bal, C Julianakade 13 54 F. Czerwinski, C Willemsplein 6r. 11 J. Koster, C Grahamstr. 4 11 D. Groot, C Oranjestraat 9 11 J. de Braij, L Gr. Hout- of Konings weg 10. 2—1 M. de Haas, L Wijkerstr.w. 281r. 31 H. J. Hegger, huize „Velserbeek" 34 R. Wagenaar, C Prinsestraat 6r. 11 H. Snoek, Industriestraat 7 11 SANTPOORT Als Regeeringsdeskundigf het bijwonen van de in 1925 af men examens ter verkrijging diploma voor de verpleging van: zieken en krankzinnigen (dipk is aangewezen dr. W. M. v Scheer, geneesheer-directeur v Provinciaal Ziekenhuis bij Sar De arrestaties der anti-militai Op de vragen van den heer koper betreffende het optred de Rijkspolitie tijdens en na d statie van eenige personen die t ten en omstreken als veröac brandstichting zijn aangehoude woordde de Minister van Justii Bij het ter zake gehouden on< wordt vanwege de betrokken au ten het vermoeden geopperd dat deze vraag gerelateerde omtr geven van schoppen berust op i juiste voorstelling van het vi voorval. In de marechausseekazerne een der arrestanten zich in hoo te weerbarstig, onordelijk en wi allerlei schimpende uitdrukkic bedreigingen te uiten alsmede d omverwerpen en wegstooten dit vertrek aanwezige meubel moest door een wachtmeester h delijk tot kalmte aangemaand Ook maakte deze arrestant van het vertrek waarin hij zich 1 telkens wijder open, waarop de meester deze deur weder aantr een oogenblik, dat deze politie- naar met een kop koffie in stond en de door den arrestam geduwde deur met één zijner wilde toehalen, kwam diens w heel onopzettelijk, tegen het been van den arrestant. Mogelij: de betrokkene hierdoor zijn eenigszins bezeerd. Niet onmog echter ook, dat dit geschied is volge van de bovenvermelde v onordelijke gedragingen van dp: stant. Het is niet juist, dat de bet personen onder wie ook vi eerst in den namiddag ee brood hebben gekregen en dit1 volge van hun protest, terwijl zij tegen betaling een kop koffie 1 krijgen. Alle gearresteerden zijn in 4 genheid gesteld hun morgenbr gebruiken of zoo noodig mede men. In de kazerne heeft de versfn van brood, koffie en thee gehe; teloos plaats gehad voor 12 uur dags, terwijl de aangehoudene en daarna de politie-ambtenaiv koffie voorzien zijn. De eenige die gearresteerd is, bevond zich. bed, toen de politie-ambtenaij huis binnenkwamen. Zij is echt? den man, met wie zij buiten erin door kloppen gewekt en hm verzocht zich aan te kieeden, ter ambtenaren buiten de kamer wachten. Het is verder niet juist dat gearresteerden 's nachts om 2 ir der aan de deur is gezet, ver v, woonplaats, in stede van hcm( nacht weder huiswaarts te per voertuig, zooals men hen\r. had. Het laatst is een persoon,- de van wien boven sprake is), ge veer twaalf uur 's nachts in.( gesteld; aan dezen zijn desges vijftien centen voor autobi verstrekt. is een welluidende stem van groot belang. Ge bruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende TABLETTEN Groote dóozen 65 Cts. Postcheque- en GirodienS De directeur van den posteïé girodienst deel mede, dat dooi werking treden op 1 Maart 1! art. 11 van het Girobesluit 1921 451) voor inleggers 'bij de Ri spaarbank de gelegenheid opengesteld om van hun tegoei instelling te doen overschrijve; kosteloos op (hun eigen postrf hetzij op de postrekening van der, tegen betaling van het ret stortingen. Tevens kunnen, met ingang t datum, weder overschrijving den aangevraagd van een postrt op een spaarbankboekje. BESTEL DW DRUKWE BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEÏ IJMUIDEN - WILLEMSPIJ

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2