VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART Opleiding Scheepvaart. G. B. A. HEKSEN Adverteert in dit blad. Mtrlig i» Urn lp lipllii IET «mm lil H. Mi Iz. Izmir's hMaprji Virnr's Hiikilngzzgi Het VakkleedlngöMgfizIjn JAC. VIS L KAR J. RITSKES, J. R1TSKES, JAC. VAN LAAR. C0R8ETTEN 4.90 7.75 9.75 Maison Moderne WEBER&ZÖ WATERSTAND IJMUIDEN. ïbruari 1925 H. water L. igen t v.m. 2.31 n.m. 2.47 v.m. 10.24 5 N.M. 3.17 3.33 11.16 4.00 4.14 li 4.42 4.56 0.22 2.23 5.23 5.40 1.09 2.56 B 6.06 6.23 1.40 3.29 6.43 7.02 2.14 VISSCHERIJ. water a.m. 10.51 11.39 1.36 0.03 0.47 1.27 2.05 2.39 g Visscherij bij Groenland. •oc Verleden zomer zijn drie proefreis- ils uit Noorwegen naar Groenland ge- iromen om daar ter beugvangst uit te daan. Niet ver van Godtliaab vond i ven een vischgrond, zeer rijk aan ka beljauw, die na schoon gemaakt te h(jn, door elkander een gewicht had Mn 11—13 pond. Na zeven weken doomde het schip naar een Engelsche laven behalve met een goede vangst sabeljauw, ook met 30 ton heilbot, liven tweede stoomer kwam terug met e-)0 ton gezouten kabeljauw en 90 ton Ivertraan. Het derde schip spreekt ntm enorme kwantiteiten visch, zoo- r at in drie weken een volle lading weerkregen werd van 60 ton kabeljauw >i 80 ton heilbot. Ook het Deensche on- ijferzoekingsvaartuig Michaël Sars jneed een verkenningstocht naar Groen end en vond daar eveneens zeer rijke ischgronden. Binnen een half uur wing de bemanning 70 kabeljauwen, («iemand kon zich herinneren zooveel isch bijeen gezien te hebben. ^Vliegtuigen in dienst der visscherij. j Ten behoeve der conserveer-inrich- 'e!ngen voor visch te San Diego, Cali- ..irnië, in de Vereenigde Staten van 'joord-Amerika, bestaat aldaar een itgebreide visscherij-industrie. Jaar- ,jks heeft de vangst er een waarde ran 1820 millioen dollar. In de twee srhooging van ongeveer 20 aan te ijzen, door het gebruik van zeevlieg- "ïigen ter opsporing der vischscholen. Voor dit doel zijn drie vliegmachi- 1 es aangewezen, die gezamenlijk, op r»n mijl van elkander, zich boven de '"pe, op een afstand van 2 10 mijl van et land, tot een hoogte van 2000 tot D00 voet, meestal 3000 voet, verheffen. !rïoe hooger, hoe beter, want in den Oorlog heeft men geleerd, dat des te ooger men zich boven het water be vindt, des te dieper in de zee men fborwerpen kan waarnemen; natuur- jk zijn die afstanden aan grenzen on- erworpen. Zoo gauw er scholen visch Opgemerkt, worden, wordt draadloos Varvan bericht gezonden aan het vadio-station, en vandaar naar de Vnserv eer-inrichtingen (canneries), linnen 15 a 20 minuten na ontvangst. rar het radio-telegram is een motor boot op weg naar de aangeduide 'ischgronden. Als de vangst binnen- •ehaald is, wordt aan de inrichting 'Wireless" mededeeling gedaan van uwantiteit en kwaliteit der buitge- ïaakte visch, en van den tijd, waarop ^ngeveer de schepen aan land kun- en zijn. Alles kan dan in orde ge bracht worden om terstond bij aan komst met de werkzaamheden in de fabriek een begin te makön, geden kende het spreekwoord: „Time is money". N. VI. Ct. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aan varing tusschen de visschersvaartui gen Nederland II K.W. 165 en Gerard K.W. 1.28 en inzake de klacht van den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper van de „K.W. 165" voornoemd. De Raad is van oordeel, dat de aan varing in hoofdzaak moet worden toe geschreven aan het niet goed uitkijken aan boord van de Gerard. Het roode licht van de Nederland brandde. Men had dit aan boord van de Gerard tij dig moeten opmerken. De Raad is ech ter tevens van oordeel dat de naviga tie aan boord van de Nederland aan onbevoegde handen was toevertrouwd en dat de schipper eerder aan dek had moeten komen. Hoewel nooit met ze kerheid te zeggen is of in dat geval de aanvaring ware voorkomen, aclit de Raad zulks toch wel waarschijnlijk. De jongen verklaarde te hebben geroepen 10 minuten vóór de aanvaring. Het moge 5 minuten geweest zijn, in elk geval had aan boord van de Neder land iets kunnen zijn gedaan, zij het dan geen manoeuvre, dan toch had men wellicht tijdig en met succes kun nen sta kelen. Indien aan b.b.zijde een groen licht zoodanig nadert dat het niet over gaat, dan moet men reke ning houden met de mogelijkheid dat het schip het roode vuur niet ziet en mag men niet alles op het laatste oogenblik, als het toch niet meer baat, laten aankomen. De Gerard had niet blijven doorliggen als zij het roode vuur van de Nederland tijdig had ge zien. Had de Nederland gestakeld dan had de Gerard vol kunnen houden en achter de Nederland om kunnen gaan. De Raad wil hiermede niet zeg gen dat daardoor de fout van de Ge rard is goedgemaakt, doch alleen, dat van de zijde van de Nederland meer had kunnen en moeten zijn gedaan om de aanvaring te voorkomen en dat het aanvankelijk beneden blijven van den schipper en het op wacht zetten van onbevoegd personeel hier van grooten invloed kan zijn geweest. Wat de me dedeeling betreft, waarop de schipper zich heeft beroepen, meende de Raad dat de schipper dadelijk naar dek had moeten gaan, reeds vóórdat een ge ruststellende tijding, waarop hij zich beroept, hem had bereikt. Uit het bovenstaande blijkt tevens dat de door den Hoofdinspecteur inge diende klacht gegrond is. Ook wordt, juist door hetgeen ten deze is geschied, nog eens duidelijk aangetoond, hoe gewichtig het wettelijk voorschrift is dat de veiligheid van schip en opva renden moet zijn toevertrouwd aan be voegde handen. Het stelt den Raad te leur dat dit blijkbaar nog niet alge meen wordt ingezien. Immers de aan geklaagde sprak er over als van een vaste gewoonte om tijdens het eten dat jonge volkje maar aan dek te zetten en zulks terwijl men midden in de schepen zit. De Raad meent hier krachtig tegen dit euvel te moeten op treden en is van oordeel dat deze aan geklaagde een strenge straf heeft ver diend. Mitsdien wordt de aangeklaagde ge straft, door hem de bevoegdheid te ontnemen als schipper te varen op een schip, als bedoeld in artikel 2 der Sche penwet, voor den tijd van drie maan den. De zeetjalk „Albatros", waarom trent volgens een bericht uit Makkum ongerustheid bestond, ligt veilig te IJmuiden binnen de sluizen gemeerd. Het schip is niet naar Londen vertrok ken, gelijk vermoed werd, doch we gens stormweer reeds 29 Januari bin nen gekomen. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tusschen het stoomschip Gaasterland van de Kon. Holl. Lloyd bn het sleepschip Cornelia. De loods die de Gaasterland door het kanaal naar Amsterdam had ge loodst, verklaarde dat. hij komende ter hoogte van de steiger van de Holland-- Amerika-lijn, over bakboordsboeg op 200 a 300 M. boven elkander de lichten van een naderend sleepschip zag. Get. gaf een korten stoot op de fluit. Het sleepschip liep over in de richting van de Gaasterland, in een richting die haar koers sneed. Get. heeft eerst stuurboordsboeg gegeven; toen hij zag dat dit een vergeefsche manoeuvre zoude zijn heeft get. zonder overleg met den gezagvoerder, die ook op de brug stond, hard bakboord roer gege ven. Had get. den stuurboordswal ge houden, dan was de Gaasterland dwars door de sleep gegaan. Nu hoop te hij door bakboordroer te geven nog achter de sleep om te komen. Mocht dit niet gelukken, dan meende hij nog altijd „in de droogte" te kunnen loo- pen. Toen kwam er plotseling achter aan b.b.-zijde van den tweeden lichter van de sleep nog een sleepschip te voorschijn, het sleepschip Cornelia, gesleept door het sleepschip Albatros. Dit liep omstreeks geen vaart. Get. liet volle kracht achteruit slaan, maar de Gaasterland voer de Cornelia dwars aan stuurboord aan. Get. gaf de sleepboot van de Gaas terland order om te vragen of er ook persoonlijke ongelukken waren, op ontkennend antwoord daarop vervolg de de Gaasterland haar koers. Eerst later vernam get. dat er van het sleep schip Cornelia dat middendoor brak, een man overboord geraakt en veron gelukt is. De eerste sleepboot en de door haar gesleept wordende lichters waren van de vereischte vuren voor zien; van de tweede sleep weet get. het niet, waarschijnlijk waren de lich ten daarvan achter de hoogere rompen van de eerste sleep verscholen. De sleepboot van de eerste sleep, de Tol lens, heeft zich van het ongeluk niets aangetrokken. De schipper van de sleepboot Tol lens verklaarde, dat hij volle kracht in schuine richting het vaarwater overstak naai' de steiger van de Hol- land-Amerika-lijn met een ledig schip op sleeptouw. Bij het oversteken van het vaarwater heeft hij niet op de j Gaasterland gelet. Hij zag dit schip pas toen hij halverwege het vaarwater was. Het fluitsein van de Gaasterland heeft get. niet gehoord, vermoedelijk door het lawaai van zijn eigen machi- j ne. Toen hij de Gaasterland zag, dacht hij: terug kan ik niet, dus dan maar trachten zoo gauw mogelijk den stads- kant te bereiken. Hij heeft geen fluit sein gegeven. Na de Gaasterland ge passeerd te zijn, zag get. aan bakboord een motorbootje met een lichter op sleeptouw; dat waren de Albatros en de Cornelia. Volgens dezen getuige zoude de aanvaring voorkomen zijn, als de Albatros met de Tollens mede was gaan liggen. De voorzitter zeide, dat deze getuige het alleen aan het hard bakboord ge ven van de Gaasterland te danken heeft, dat zijn eigen sleep niet midden door is gevaren. De schipper van de Cornelia ver klaarde, dat hij zich met zijn gezin (man, vrouw en zes kinderen) aan boord bevond. Zijn zoon, die verdron ken is, was de oudste. Hij voerde de voorgeschreven lichten, evenals het bootje dat hem sleepte, de Albatros. Zonder eenig sein te geven, ging de Tollens met zijn sleep op onverklaar bare wijze plotseling voor hem over liggen,, waardoor de Albatros moest stoppen. Get. riep onmiddellijk zijn oudsten zoon aan dek; deze liep naar voren, en getuige hoorde hem tegen de Albatros: „Vooruit, vooruit!" roepen. Daarna heeft men niets meer van hem gehoord of gezien. De achterste lichter van de sleep van de Tollens voer daar na de Cornelia aan, waardoor deze dwars in het vaarwater kwam te lig gen. Een fluitsein van de Gaasterland heeft get. niet gehoord. Donderdagmorgen werd in de visschershaven binnengesleept do stoomtrawler Catharina Duyvis, IJ.M. 133, door de Derika X, IJ.M. 126. Beidi 1 trawlers zijn v. de V.E.M. De IJM. 133 kon wegens machinedefect niet op eigen kracht binnenkomen. Toen de stoomtrawler Clara Nicol, IJ.M. 108, naar zee zou gaan, had do. kok het ongeluk over het dek uit te glijden en tegen de winch te vallen. Hij bekwam een hoofdwonde en werd verhinderd de reis mee te maken. Aan het Argentinisch Congres is door een afgevaardigde een wetsont werp aangeboden, dat de zeevissche rij bij Argentinië vergemakkelijk-m zal. De tot heden van kracht zijnde we1: bemoeilijkt zeer de deelnemifig van het buitonland aan de verdere ontwik keling der reederijen van visscheis vaartuigen. Volgens het nieuwe voor stel zullen alle Argentijnsche vis- schersschepen wel de landsvlag moe ten voeren, doch de bemanning dor schepen kan geheel naar believen der reederijen ook uit buitenlanders be staan. Bovendien zal aan alle vis- schersvaartuigen vrijdom van belas ting gegeven worden, welk voorrecht ook de visch-conserven-fabrieken zul len krijgen. Binnenlandsch kapitaal interesseert zich tegenwoordig voor de ontwikkeling der zeevisscherij en lij aanneming van het genoemde wets voorstel zal die intresse ongetwijfeld zeer toenemen. N. VI. Ct. de lange reis met veel zwaar weer te kampen gehad. Het schip was begin Januari te Fredrikshavn binnengeloc- pen met schade aan de zeilen en ver lies van een deel der deklading hout. Eind Januari zette het schip de reis voort en na drie weken kwam het hier behouden binnen, weder met schade aan tuigage en zeilen door stormweer. In normale omstandigheden dort een stoomschip de reis van Reval naar hier in vijf k zes dagen. VelsenL Aangekomen 19 Februari: The Marchioness, St., Havre, ledig, om cellulose te laden, Papierfabriek. IJmuiden. Vertrokken 19 Februari: Dronning Margaretha, viermast-mn- torschoener, Rotterdam, ledig; 20 Fe bruari: Albatros, zeetjalk, Makkum naar Londen, met dakpannen. De zesde beurs van de Dameskroniek. Men schrijft ons: Van 17 tot 26 April a.s. zal in het groote R. A. I.-gebouw te Amsterdam de zesde Beurs van de Dameskroniek worden gehouden, het bekende week blad, dat op het gebied van het orga- niseeren van tentoonstellingen eene goede reputatie geniet. De uitbreiding van het R.A.I.-ge bouw met 4000 M2, heeft de Directie van dit weekblad op het gelukkige denkbeeld gebracht, om het nieuwe gedeelte geheel en al beschikbaar te stellen voor een bloemententoonstel ling, welke onder leiding van de liee- ren O. A. G. Kauffmann en- C. Thim zal worden gearrangeerd. De combina tie Bloemententoonstelling en Dames- beurs lijkt ons al een zeer gelukkige en als des avonds onder féerieke ver lichting van het gebouw, de bezoek sters en bezoekers een plaatsje vinden bij rozenperk en palmenhagen, als de muziek speelt en de stands kleuren in een weelde van aantrekkelijke voor werpen, zal het R.A.I.-gebouw nog te klein blijken om alle bezoeksters en bezoekers te bevatten. SCHEEPVAART. IJmuideiL De Woensdag alhier va/i Reval met gezaagd hout voor Amster dam aangekomen Estlandsche vier- mast-motorschoener Wigala, heeft op De verzekering van Kinderen tegen ongevallen. Wat bij het ontstellend aantal on gevallen overkomen aan kinderen, tengevolge van het zich steeds meer en meer uitbreidende straatverkeer niet kon uitblijven, is thans een feit geworden. We bedoelen, dat eene ver- zekerings-maatschappij op zich heeft genomen eene tot nog toe bestaande leemte in het verzekeringsvak te vul len: n.l. de verzekering van kinderen tegen ongevallen! Het beginsel dat aan deze verzeke ring ten grondslag ligt is, dat kinderen tegen de geldelijke gevolgen van blij vende invaliditeit kunnen verzekerd worden tegen zoodanige bedragen, dat daarvan eene rente kan worden geno ten, om levenslang in het onderhoud van het getroffen kind te voorzien. Om elk speculatief karakter aan deze verzekering te ontnemen, wordt bij overlijden door een ongeval slechts een gering bedrag uitgekeerd, terwijl de uitkeering bij tijdelijke invaliditeit voldoende is ter bestrijding der ge neeskundige behandeling. Deze verzekering lijkt ons zeèr sym pathiek en voorziet o.i. inderdaad in eene behoefte. De nieuwe cursus van deze 2-jarige opleiding, waarin een algemeen begrip van de Scheepvaart en Visscherij wordt gegeven, en waarin de meeat voorkomende werkzaamheden worden onderwezen, zal Woensdag 1 April a.s. aanvangen. Toelating staat open voor jongelieden, die de 6e Klasse eener L. S. met vrucht hebben doorloopen. Een beknopt overzicht van het leerplan van dezen cursus is ver krijgbaar bij H. H. hooiden van scholen; bovendien evenals verdere inlichtingen en aanmelding bij den Directeur der O. V. S. Q. DUIJCKINCK SANDER. PAARLAARSTEEQ 1 HAARLEM TELEF. 2842 Speciaal adres voorManchester - Engalachleer en Blauw Kepar Werkkleedlng. Ondergeteekende bericht dat hij zijn zaak in Scheepsartikelen en Verlwaren heeft overgedaan aan den heer en bedankt voor het genoten ver trouwen en beveelt zijn opvolger in ieders gunst aan. KLEINE STORES, Zeestraat 10, IJmuiden. Zich refereerende aan het boven staande bericht ondergeteekende dat hij de zaak in Scheepsartikelen en Verfwaren van den heer Kleine Stores, Zeestraat 10, IJmuiden heeft overgenomen en hoopt door nette en vlugge bediening en con- curreerende prijzen het vertrouwen door zijn voorganger genoten, waar dig te mogen worden. Aanbevelend, met elast. buikband. Onze Specialiteit leveren wy ook op maat Soliditeit gegarandeerd WARMOESSTRAAT 26 HAARLEM. WASSCHEN en REPAREEREN VAN CORSETTEN. SPOEDIO. BfLLl/K. (Leeftijd 5 jaar en ouder.) Uitkeeringen bij tijdelijke en blijvende invaliditeit en bij overlijden. Vraagt inlichtingen aan: TRAWLERKADE C 37, IJMUIDEN TELEFOON 456. OOGART5 TOT PATCHTE I BRETtJUOfT RECEPTBU «OniNQ5TR.IO.t1AARLE^:0\AÖ WORDT HETCORMCTU [^GEVOERD OROOTSTE SORTEERINO. LAAGSTE PRIJS. Onze naam garandeert: Prima af werking en kwaliteit. Concurrentie onmogelijk. Ziet onze étalage. Het is in uw eigen belang. Aanbevelend, KORTE SPAARNE 25. HAARLEM

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3