Naaicursus. Bal-Magqaé„Eupho pt.aatselijk nieuws. IJMUIDEN Beroepskeuze. Woensdagavond heeft in school H een nadere bespreking plaats gevonden over een voorstel tot instelling in de gemeente Vclscn van een voorlicli- iingsbureau bij beroepskeuze. Daartoe waren uitgenoodigd de Ouder-Com- raissies der O. L. scholen, de afdeelm- gen Volksonderwijs en de afdeelingcn vakschoollceraren. Tegenwoordig waren de hoofden dei O. L. scholen C en H; het hoofd dei- school voor Bijzonder Lager Onderwijs, de afdeelingen VelseroordIJmuxden en Santpoort van Volksonderwijs, en vertegenwoordigers der afd. Nijver- heidsieeraren en der Oudercommissies van scholen A, F, E en H. Na een inleiding van Ds. Luikinga, voorzitter van Volksonderwijs aid. Velseroord— IJmuiden en een geani meerde discussie, waaruit bleek, dat door alle aanwezigen de behoefte aan een bureau van voorlichting bij be- roepskeuze erkend werd. besloot de vergadering tol benoe ming eener commissie van 5 leden, die de verdere plannen zal ontwikkelen. IJmuidens Mannenkoor. Inderdaad, 't was met eenige span ning, dat we naai- de uitvoering van ljmuidcn's Mannenkoor togen, dat onder meel- op het program had staan „De Stalboef, een ballade van VV. J. Hofdijk, getoonzet door wijlen den grooten muziekkunstenaar N. H. A11- driessen van Haarlem. Nog staat ons voor den geest de eer ste uitvoering van dit schitterend toon werk onder directie van den compo nist door het mannenkoor „Cresendo" in de groote concertzaal „De Vereeni- ging" te Haarlem en de indruk, dien wij toen van dit toonwerk hebben me degenomen is ons steeds bijgebleven door de hoogstaande vertolking door dit sublieme mannenkoor, met zijn ge weldig bassenmateriaal. Ook te IJmuiden is een tiental jaren geleden dit werk uitgevoerd onder mu zikale begeleiding van den onvergete- lijken componist,, doch hebben wij door omstandigheden die uitvoering toen niet bijgewoond. 'Met deze herinnering van misschien een kwart eeuw geleden te Haarlem gegeven uitvoering zijn we naar Tha lia gegaan, om daar nog eens „De Stal boef te hooren en onze verwachtingen waren, mede met het oog op de presta- ges van het mannenkoor den laatsten tijd niet hoog. Doch volmondig willen we erken nen, dat de uitvoering onze verwach tingen verre heeft overtroffen. Zelden hebben we het mannenkoor zóó goed gehoord als dezen avond en bijzonder lijk in dit zware eischen stellende toonwerk, waar zelfs de solisten niet die bevrediging hebben gegeven als het koor, dat, de sterkte in aanmerking genomen haar partijen uitstekend heeft gezongen met volkomen begrip van de strekking van deze oude balla de. Vooral de bassen in dit koor zijn subliem en als nu de tenoren en de middelstemmen eens versterkt konden worden met enkele lyrische warme te noren en gevoelige baritons, dan zou IJmuidens mannenkoor een pracht- lcoor kunnen worden. Het gemis aan deze laatsten kwam vooral uit in „Te huis" van Selly de Jong op goede mu ziek van Jac. Bonset. De heer Smit is er waarlijk niet op ■achteruit gegaan; integendeel zijn warm getimbreerde bariton kwam wondermooi uit in ,,'t Geuzenvendel", doch zijn opvatting van „Terugkomst van Verhulst was ons te zwaar in den aanvang, niet los en schalks genoeg in het tweede en vierde couplet. Het geheel had luchtiger van voordracht moeten zijn, ofschoon de heer Smit opnieuw getoond heeft een begaafd zanger te zijn, die alle trekjes en truk- jes der kunstenaars kent om zijn ge hoor te boeien en mede te sleepen. Mevrouw Wuis—Dekker zong enke le liedjes werkelijk heel aardig, doch zou onder goede leiding en harde stu die meer weten te bereiken. In „De Stalboef kon zij ons minder bekoren. De heer Jac. Gouda met zijn eigen aardig licht cn ijl tenorgeluid boeit soms buitengemeen om in het lagere register er soms geheel uit te zijn. t Is een wonderlijk geluid van dezen zanger, die in een koor zeer verdienste lijk kan zijn en toch soms zoo vreemd kan aan doen. Mevrouw HeydaSmit toonde zich een goede pianiste, die de begeleiding van „De Stalboef uitstekend vertolk te. 't Was een mooie avond voor IJmui dens Mannenkoor. Na de berichten, die ons in het najaar bereikten, als zouden de Sche- veninger loggers, wijl ze geen regee- ringsgarantie meer kregen, dezen win ter niet ter trawlvisscherij gaan, trekt het de aandacht dat er toch een flink aantal binnenkomt. Zoo druk hier binnenkomen als de Katwijker loggers hebben de Scheve- ningers nooit gedaan, mede omdat ze liever varen op eigen haven of ande re zuidelijke plaatsen. Vandaar dat men ruimschoots te vreden mag zijn over het resultaat van thans. Kunstavond „Hallelujah". Het Chr. Gemengd hoor „Hallelu jah", dir. de heer Theo van Zutphen, gaf een kunstavond in het gebouw v. Lhr. Belangen, dat geheet vol was. Het koor zelve zong eenige liederen. Mej. Hie Vermeulen gaf een sopraan solo ten beste en Mej. Hannie van Zut phen een viool-solo onder piano-bege leiding van den heer Theo van Zut phen. Het reuzenaandeel in den avond had een gemengd-dubbelkwartet uit Am sterdam, dat eenige nummers zong, waarvan vooral „O, Pepita" en „Spijs kaart" succes had. Een tombola en verschillende voor drachten en samenspraken, na de pauze, brachten de vroolijkheid en een fraai tableau zorgde voor meer ernsti ge afwisseling. Chr. Historische Kiesvereeniging. Een droef einde. De afdeeling IJmuiden van de Christ. Hist. Unie had gisteravond een feeste lijke jaarvergadering uitgeschreven in het gebouw voor Chr. Belangen. Na het zingen van Ps. 138 1 werd de vergadering met gebed geopend, waarna de voorzitter, de hr. J. C. Dun- nebier een openingsrede uitsprak, waarin hij het verkiezingsmanifest der Unie behandelde. Hij spoorde de leden aan tot grooten ijver in dit jaar en wees op de noodza kelijkheid van een sterke kas. In dit verband huldigde hij den heer Cupido Sr., die vanaf de oprichting penningm. dezer kiesvereeniging is geweest, doch thans, wegens ziekte, zijn taak moet neerleggen. Het bestuur heeft dit af scheid verschoven tot de jaarvergade ring, om dezen accuraten werker in grooteren kring te huldigen voor zijn trouw. Daarna bracht de secr., de heer H. J. Cremer, zijn jaarverslag uit. Vervolgens sprak Ds. van Oostrom Soede een rede uit, naar aanleiding van paragraaf 4 van het verkiezings manifest der Unie. De vergadering werd afgewisseld door zang van Mevrouw Baart-de Boer, en viool-muziek van den heer J. Medik. Tevens iiad een bestuursverkiezing plaats, waarbij de aftredenden herko zen werden, het bestuur aangevuld met Mej. Hoogendijk en als penningm. gekozen de heer C. Heere. Nog steeds was het verslag van den aftredenden penningmeester verschoven. Terwijl echter de uitslag van die verkiezing werd vastgesteld, voelde de heer Cupido zich onwel en verliet de zaal. Hij bracht het echter slechts tot de vestibule. Daar ging hij op de trap zitten en heeft men Dr. Rutten ontbo den. Deze kwam per auto, doch vond den toestand hopeloos en weldra was de patiënt overleden. Dit ernstig feit werd de vergadering door Ds. van Oostrom Soede medege deeld, waarop het feest onmiddellijk beëindigd werd. VELSEROORD. Christ. Hist. Unie. In de deze week gehouden vergade ring der afdeeling van de Chr. Hist. Unie, welke zeer goed bezocht was, kwamen belangrijke dingen ter tafel. De groslijst voor de Kamerverkiezing werd vastgesteld. Besloten werd een motie te zenden aan de vijf Chr. Hist, leden der Eerste Kamer, die tegen het wetsontwerp Rut gers c.s. tot invoering der Plaatselijke Keuze hebben gestemd. Deze motie zal ook aan 't Hoofdbestuur der Chr. 'Hist. Unie worden gezonden. Deze motie luidt als volgt: „De Christelijke Historische Kies vereeniging te Velseroord gehoord de gehouden bespreking naar aanleiding van de verwerping van het Wetsont werp op de Plaatselijke Keuze in de Eerste Kamerzitting van 22 Januari 1925, betreurt In hooge mate de gevallen beslissing die, afgezien van haar soci ale beteelcenis, vooral gevoeld wordt als een ernstige belemmering van een belangrijken tak van arbeid op het ge bied der Inwendige Zending, en dit des te meer waar de 5 Chris telijk Historische tegenstemmers hier door hebben gehandeld in flagranten strijd met het sociaal program der Chr. Hist. Unie, en aldus veler vertrouwen in de staatkunde der Unie hebben ge schokt, en besluit; deze motie te zenden aan het Hoofd bestuur der Christelijke Historische Unie; aan de vijf tegenstemmers; en haar verder te publiceeren." Door een der leden werd voorgesteld de bestuursleden van alle Chr. Hist. Kiesvereenigingen in de gemeente op een vergadering bijeen te roepen, ten einde met de a.s. verkiezingen een een heidsfront te vormen. Besloten werd deze vergadering in Velseroord te houden op 17 Maart. Tot afgevaardigden naar de groeps vergadering werden benoemd de hee- ren J. W. van Oosterom en D. Bruyn. Jaarvergadering. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen hield Vrijdag avond hare jaarlijksche algemeene le denvergadering in het consultatie bureau, onder leiding van den voorz., den heer J. H. Unger. Dezë vergadering was zeer slecht bezocht. Het jaarverslag van den secr. den heer W. C. Suwerink, was in op- timistischen toon gesteld, omdat de vereeniging in bloeienden toestand verkeerde in 1924. Het ving aan met een woord van herinnering aan den vorigen secreta ris, den heer Th. Runia, waaraan de secr. zijn persoonlijke gewaarwording in het bestuur toevoegde en getuigde van de aangename samenwerking daarin. Vooral waar het belangrijkste werk der vereeniging steeds door de bestuurscommissie pleegt te geschie den, die elke week vergadert. En in die commissie is de penningmeester weel de spil waarom alles draait. Dan herinnert het verslag er aan dat in het eind van 1924 de vereeniging in staat werd gesteld een tweede en- quitrice aan te stellen, zoodat de ge meente in 2 wijken verdeeld kon wor den en de zusters niet meer zulke groo te afstanden hebben af te leggen. Hun ne zorgen strekken zich thans uit over 400 gezinnen, terwijl in 1924 on geveer 4000 bezoeken werden afgelegd. Het moet betreurd worden dat beide zusters thans den dienst der vereeni ging gaan verlaten; vooral waar de sa menwerking steeds in goede harmonie geschiedde en hun vertrek slechts uit privé-redenen voortkomt. Door het consultatie-bureau wordt in een groote behoefte voorzien. In de plaats van Dr. Anema werd Dr. S. van Slooten te Haarlem met de leiding daarvan belast, die specialist op dit onderdeel der geneeskunde is. Deze heeft een goede samenwerking met de plaatselijke doktoren verkregen. In hot geheel zijn thans 1900 personen inge schreven bij het consultatie-bureau. De groote toeloop van patiënten maakte het noodig, dat het bestuur tijdelijk besloot tot een tweede zitting per week, met Dr. Hogenboom uit Alk maar als geneeskundige. Aangaande het lighalterrein, dat dank zij de medewerking van Jhr. Bo- reel van Hogelanden uitgebreid kon worden, werd opgemerkt dat het noo dig is tot voedselverstrekking ter plaatse, en geneeskundig toezicht te komen. Echter stuit men hier op fi nancieels bezwaren. Een ding is er in het verslag dat niet zeer tevreden klinkt. Dat is het leden tal. Op een bevolking van 31000 zielen is 600 leden voor deze vereeniging veel te weinig om naar behooren hare taak te vervullen. De penningmeester, de heer B. S. van der Veen, bracht een zeer uitgebreid en nauwkeurig verslag uit, waaraan was toegevoegd een vergelijkende staat van inkomsten en ontvangsten, en balansen, over de 5 jaren die-de ver eeniging thans bestaat. De inkomsten over 1924 bedroegen in tot. f 10486,02'/2, waarvan de belangrijkste bedragen waren: aan subsidie f 5961,88; aan con tributie f 1211; aan opbrengst Emma- bloem f 891.64'/2; aan bijdragen in ver- plegingskosten f 1202.88; aan opbrengst steenenfonds f 100. De uitgaven bedroegen f 10469.67, waarvan dé belangrijkste postenkos ten huisbezoek f 2185,85, verplegings- kosten f 1 TöS^O1 kosten consultatie bureau f 2820,68'/.kosten lighalterrein f 1982,6972. In 'iet verslag wijst de penningm. op het groot belang der per 1 Januari 1925 in werking getreden subsidieregeling der Provinciale Staten van Noord- Holland. Tenslotte op de georganiseerde „fo to-verkoop" tot delging der hypotheek schuld, waarvoor medewerkers ge vraagd worden. Een commissie werd benoemd om de boeken van den penningmeester na te zien, bestaande uit de heeren: Y. J. Reitsma, G. van Karsbergen en R. Ver beek. Als bestuursleden werden herkozen Mevr. Vermeulen en de heeren Suwe rink, v. d. Veen en Baarda. VELSEN Zoo teleurgesteld de kinderen der o.l. school E te Velsen verleden week waren, toen de beloofde poppenkast- vertooning niet kwam, zoo aangenaam verrast waren ze Donderdagmiddag, toen de poppenkast van de firma De Haas en Van Brero hen bij het uitgaan der school, om 4 uur stond te wachten. In de vorige week kon de firma de be loofde voorstelling niet geven door sa menloop van omstandigheden, maar thans werd de belofte gestand gedaan en alle kinderen konden er van profi- teeren, terwijl ze bovendien nog een versje, een vlaggetje en een ganzen bordspel ontvingen. 't Behoeft niet gezegd, dat de kinde ren zeer verheugd waren en dat de fir ma De Haas en Van Brero danig in po pulariteit vooruitgegaan is. Bij dezen vorstloozen winter ge beuren er allerlei bijzondere dingen in het dieren- en plantenrijk, 't eene al meer bijzonder dan het andere, maar dat op den 19en Februari bloeiend speenkruid, ja zelfs een bloeiende paardenbloem in de weide te zien was zal zeker wei een groote zeldzaamheid zijn. Laat ons dit in de boeken opteeke- nen, want dat beleven we zeker niet vaak. Godsdienstige samenkomsten. Gisteravond had in de Hery. Kerk alhier de zevende der godsdienstige samenkomsten plaats, uitgaande van de kerkeraden der Ned. Herv. Gem., Doopsgez. Gem., Chr. Geref. kerk, Kerkbestuur der Oud-Kath. kerk en de afdeeling IJmuiden-V eisen der Evang. Maatschappij. Nadat Psalm 100 1, 3 en 4 gezon gen was en Ds. W. S. van Leeuwen de samenkomst geopend had, verkreeg de spr. Dr. J. F. Beerens, Ned. Herv. pre dikant te Utrecht, het woord. Deze had tot onderwerp „De alleenzaligma kende kerk". Spr. begint met te zeg gen dat het spreekwoord „kennis is macht" niet alleen geldt voor het maat schappelijk leven, maar ook voor het geestelijk leven. Spr. wijst er op, dat zoovele Protestanten zoo gemakkelijk zijn over te halen. Dit spruit, zegt spi natuurlijk voort uit een tekort aan ge loofsovertuiging, maar ook door ge brek aan kennis. Vele Protestanten weten zoo weinig van het wezenlijke verschil tusschen de Roomsche en de Protestantsche kerken. Daarom wil bv. de Evangelische Maatschappij aan- kweeken meerdere kennis over t R.- Katholicisme, maar ook over het Pro testantisme. Spr. nu wil dezen avond den hoorders meerdere kennis bijbren gen over de Roomsche kerk, die zich zelf de alleenzaligmakende kerk noemt. Zoo noemt pater v. d. Hagen haar in zijn boek, dat ons ter lezing steeds wordt aanbevolen. Men noemt haar ook de kerk van Christus, niet een openbaringsvorm daarvan, maai de Kerk. Als men den priesters vraagt waarop zij deze stellige benamingen gronden, antwoorden zii. dat de R.K. kerk alle eigenschappen heeft, om zich de eene, heilige Katholieke Kerk te noemen. Spr. zegt dat deze beschouwing, de alleenzaligmakende kerk te zijn, nood wendig moet leiden tot trots cn zelf verheffing en tot vervolging van hen. die in andere kerken zijn. In die ande re kerken toch zijn de leugenaars cn oproermakers. Waar zijn de heiligen, die de Protestantsche kerken hebben voortgebracht?, roept Pater v. d. Ha gen in zijn boek uit. In de Boriomeus- encycliek wordt van de Hervormers gesproken als van wier God was de buik. Mgr. Diepen, de bisschop van Den Bosch, sprak in Utrecht over dc Scandinaafsche landen en wees op de onzedelijkheid als een der kenmerken van het Protestantisme. Spr. zegt dat we in dit jaar herdenken hoe 400 jaren de eerste martelaren in Noord-Neder land vielen. En het is merkwaardig dat Roomsche schrijvers van dezer tijd, als Lepiche, de Lucca en anderen het ombrengen der ketters weer aan prijzen. Spr. zegt dat dit logisch is voor een kerk, die zichzelf als de alleenzaligma kende beschouwt. Spr wil aantoonen dat de meenim van Rome onjuist is. Hierom al met zegt spr., omdat een kerk nooit omen- baar kan zijn. Alle menschenwerk is onfeilbaar. Paulus zegt zoo juist: „W dragen den schat In aarden vaten en dit woord heeft men in de R.K. kerk maar al te zeer vergeten. Spr. ziet in de R.K. kerk een kinder lijk realisme. De geestelijke dingen worden verstoffelijkt en de stoffelijke vergeestelijkt. Paedagogisch gezien is dit zeer juist geweest van de R.K. keilc, want de mensch wil God gaarne zien. De menschen van nu zijn nog net als in den tijd van Mozes, toen het volk Aaron vroeg: „Geef ons een God, dien wii zien kunnen. Veel moeilijker is het voor hen,, die God kennen als een geest en Hem als zoodanig willen aanbidden. Spr. wijst er op dat Mozes meerdere malen vei- toornd was over de door het volk ge pleegd© afgoderij. En Jezus heeft nooit anders geleerd, dan dat wij God moeten aanbidden in geest en in waarheid en dat zijn Koninkrijk met komt in uïtei- lijke praal. Als de Roomsche kerk dan ook God verstoffelijkt en dit zoo erg, dat de priesters zich soms boven God verheffen, noemt spr. dit plegen van afgoderij en zegt. dat de R.K. Kerk zich ten onrechte den naam van alleenza ligmakend aanmatigt. Maar ook empirisch veiklaaid heeft Rome ongelijk. Men sPr?®ktg?pI„ ne van de Roomsche eenheid en deze imponeert ook vaak ons Protestanten. Maar in den oorlog is de R0. eenheid verbroken. Men denk|- hoe Roomsche Franschen en, het R.Kath. Rijnland hebben gq En hoe is het in R.K. landen, In het R.K. Frankrijk riep Ga- reeds uit: „Het clericalisme i grootste vijand." Daar is pas v.. gezantschap bij den Paus opg( wat in Nederland nog niet kan Wie heeft aan den Paus de i lijke macht ontnomen? Tocht Protestanten, zegt spr. De eent, Rome is maar schijn, zegt sg moest eens weten welk een grg ijver er is tusschen de verscB kloosterorden, vooral tusschen ciscanen, Dominicanen cn Red, risten, hoe die trachten elkani vlieg af te vangen. Ook in de BI is het modernisme, al tracht steeds uit te roeien. Spr. zegt dat de R.K. kerk 4; het praedlcaat eene mag toeèi maar ook niet het praedicaat vooral niet. in de zedelijke bets van het woord. Want ondan! lasterpraat staan de Protest! landen cultureel en moreel bot Ook in ons land is de crimit het grootst in de R.Kath. provit Spr. zegt dat de Roomsche Kt niet is Katholiek, algemeen, 1 1500 millioen bewoners dezer zijn 225 millioen Roomsch. li zijn ook 125 millioen Protesttai 100 millioen Grieksch-Katholieki Spr. wijst er op dat Rome niet; van de eene Christelijke kerk, de Protestanten, maar van eet stolische kerk. Spr. laat gaar: zijn hoorders over, om te beoo: of Rome de leer der apostelen t digt, hij- durft zeggen dat Roi dit praedicaat zich wederrei heeft toegeëigend. Is er dan get kerk, vraagt spr. Gode zij da zegt hij. Er is eene ware Cki maar dat is geen zichtbare kerk de kerk van ons geloof, waart» behooren, die in Christus gei ook Roomschen, zegt spr., we heeft zijn kinderen in alle kerk zichtbare kerken zijn niet ande steigerwerk voor den bouw va( kerk. Als deze gereed is, won steigerwerk weggebroken. En e er veel goeds zijn in de kerken; men van elkander loeren, wij os de R.K. kerk, zegt spr., de kerks gen nooit doel zijn. Het mos gaan voor de alleenzaligmakends d.i. de kerk van Christus. Vo( kerken geldt „Opgaan, blinken; zinken", ook voor de Roomsclt Alleen Christus' kerk blijft en va geldt Zijn woord, dat de poor hel haar niet zullen overweldig. Ds. van Leeuwen zeide den s hartelijk dank voor zijn uitir rede en hoopte, dat de aanwezi winst mee zouden doen. De kerk was goed bezet, echte; de belangstelling voor deze; komsten te Velsen lang niet m als te IJmuiden. De collecte bracht f 21.48 op. Met het zingen van twee ven het Lutherlied werd de same: gesloten. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: L. van Beur- •i d. Plas; J L.. Rik ka r en A. R e ij g '.v. d. Vis en M, O Vuijsi; j. C. 0: ■n M. A. Poldervaart; J. C. Roo; C. Woord C. J. Jongejans en EJ ion. Gehuwd: C. G. v. Leeuwen i. Gragf; W.Roemerken en M dege; F. A. S. Rijnders en C. W. Vn P. F. M. Konkelaar en O. Blok. Geboren: W. VeldmanLeijer L Haringv. d. Nieuwendijk, d.; I enmakerv. Duijn, d. Overleden: Neellje Stigler Wed. van L. v. d. End. SANTPOORT. Tot onzen spijt is uit de- der namen van de leden van het tot stichting van een niet-R.K. I hiiis In deze gemeente die van I J. E. Sluiters te Santpoort uitgf Op de bloembollenvelden i reeds druk bezig de bloemta „ontdekken". Het abnormaal winterweder maakt dezen m# reeds mi noodzakelijk. Nog eenige melsjei kunnen geplaatst O. VISSER—MARS, Eikenstraat No. I Veli De inschrijvingen kunnen nog g« tot en met Zaterdag 28 Februari IJ secretaris, De Ruijterstraat 24 en B del Raadman, Velseroord, war inlichtingen te verkrijgen zijn. HET BEST!

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6