malen de weinig zekere Stormvogels-ver dediging, waarin alleen Koster en Haak hun wing de baas zijn, maar dank zij v. d. Wint blijven doelpunten uit. Vlak voor het einde helpt Van Rijssel Stormvogels dan nog aan een doelpunt, zoodat Excelsior verdiend met 32 won. Protest Stormvogels. Het protest van Stormvogels tegen'een der 4 V. O. S.-doelpunt is door de protest commissie Zaterdag j.l. afgewezen. Op de lijst van voorkeurspelers ko men o.a. de volgende Stormvogels voor: Rechtsinidden: W. Struys als num mer vier. Rechtsbinnen: G. A. Visser, als num mer drie. Middenvoor: P. N. Sint als nummer vier. Van der Wint is blijkbaar vergeten. V. S. V.—HILVERSUM. Zondag 1 Maart speelt V. S. V. voor den beker tegen den Tweede-Klasser „Hilversum.'' Stormveld ongeslagen kampioen. Stormveld speelde Zondag haar laatste competitiewedstrijd in afd. Ill O, tegen V. S. V. III, welke van veel belang was, daar, als Stormveld deze wedstrijd won zij ongeslagen kampioen was. En Stormveld heeft niet teleurgesteld. Zij won met 5 -0. Was de wedstrijd niet al te fraai, er is enthousiast door beide partijen gevoetbald Alleen tegen het einde werd er wel is waar wat te ruw gespeeld. Stormveld speelde het geheele seizoen met het volgende elftal Raspoort Keur v. d. Oriendt v. Rijn Duin Riedeman Molenaar v. d. Kolk Pel Heiligers Asjes De eindstand luidt langrijk onderwerp als „Herleving der ziel" niet willen hooren? Wij wijzen er nog op, dat d>e kerk deuren niet voor half acht geopend zullen worden. De kerkeraden der Ned. Herv. Ge meente, Doopsgez. Gem., Chr. Geref. Kerk, Kerkbestuur der Oud-Kat.h. Kerk en afd. I.Tmui- denVelsen der Evangelische Maatschappij. Vhschfry en Scheepvaart. WATERSTAND IJMUIDEN. Februari 1925 Dagen H. water L. v.m. n.m. v.m. 26 27 28 1 Maart 2 E. K. 3 4 5.23 5.40 6.06 6.23 6 43 7.20 8,04 9.00 10.15 7.02 7.39 8.34 9.38 11.04 1.09 256 1.40 3.29 2.14 2.49 3.22 4.07 5.12 water n.m 1.27 2.05 2.39 3.13 3.52 4.43 6.03 r a. r 3 IS P Stormveld 10 10 20 725 Zooals men uit bovenstaande eindstand ziet, heeft Stormveld zich dit seizoen schitterend gehouden. Een woord van hulde voor deze fraaie prestatie is zeker op zijn plaats. DAMMEN. Uilslag groepwedstrijden D. C. V. Ie Qroep Versteeg—Veuger afgebroken. Knegjes verloor van Engelhart, ondanks zijn taaie tegenstand. In groep II zette Nieuwenhuis zijn overwinningsreeks voort. Bartels was zijn slachtoffer. Visser bofte geweldig en maakte van een foutzet van v. d. Kolk gebruik, om zijn verloren stand nog in winst om te zetten. Ook in zijn tweede partij tegen de Ruijter moest v. d. Kolk de vlag strijken, hoewel zijn stand gun stig was. Mertens verloor van Put in een regelmatige partij. Put laat zich ook van de goede zijde kennen en speelt zeer regelmatig zijn par tijen uit, maar Donderdag zal hij een zeer zware dobber hebben, om ook maar één puntje tegen Nieuwenhuis te behalen. In groep III verloor Oroenendijk zeer vlup van W. Post, die in die afdeeling niet thuishoort.Oroenendijk speelde daarna tegen van Die remise. W. v. d. Berg liep bij Servaas in het Haarlemsche Zetje, en ver loor spoedig zijn partij, J. v. d. Berg deed veel beter, en bewees door met van Die gelijk te spelen, dat hij reeds aanmerkelijk in zijn spel is vooruitgegaan. Volgende Donderdag zal hij zijn beste beentje voor moeten zetten tegen Oroenendijk, die lang niet malsch is. Dat het Damspel zich meer en meer in onze gemeente uitbreidt, getuigt het vol gendeEerst is te Driehuis en nu weer een Damclub met ongeveer 20 leden te Ijmuiden opgericht. Nu nog eenige bespre kingen met de besturen der drie clubs onderling, en de gezellige onderlinge wed strijden tusschen Velseroord, Ijmuiden en Driehuis kunnen beginnen. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie I Godsdienstige samenkomsten. Wij herinneren aan 'de samenkomst, tlie a.s. Vrijdagavond gehouden wordt, welke weder aan de acti'e van De Da geraad is gewijd. Ofschoon aanvanke lijk deze samenkomst in de Oud-Kath.l kerk zou worden gehouden, meenden wij ook nu de Herv. Kerk te moeten vragen, omdat Prof. Dr. J. R. Slotema- ker de Bruyne een der meest gevierde I sprekers van ons land is en zeer velen hem zullen willen hooen. Moesten bij de lezing van Mgr. vanj Vlijmen velen staan, de kerkvoogdij der N. I-Ierv. gem. is zoo welwillend, dat zij er nog 100 zitplaatsen in de kerk zal bijmaken. Niemand behoeft dus weg te blijven. Ycor Prof. Slotemaker de Bruyne I behoeven wij geen aanbevelend woord te schrijven. Wie zal dezen eminenten geleerde, die spreekt over een zoo be-' VISSCHERIJ. Maandag tegen den middag was het water in de Visschershaven zoo laag, dat de uitgaande stoomtrawler! daar moeilijkheid van ondervonden. Van de Mij. „Praxis" moesten twee schepen naar zee, waarvan een der twee nogal spoedig klaar werd gekrc gen. De „Paris" echter, ofschoon daar aan door een sleepboot een uur getrok ken was, moest wachten op hoog wa ter. Gedurende de maand Januari van dit jaar zijn te Ijmuiden aan den rijks vischafslag aangekomen 57 stoomtraw lers met f 205.427 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 279 stoom trawlers met f 762.346 besomming; 1 motorlogger met f 2589 besomming tegen 6 motorloggers met f 7394 be somming in Januari van het vorig jaar; 78 zeilloggers met f 77.784 besom ming tegen in Januari van het vorig jaar 56 dier vaartuigen, die f 61.401 be somden; geen sleepboottrawlers tegen ltsleep boottrawler met f 637 besomming Januari van het vorig jaar; 211 motorkustvisschers, die f 26.738 besomden tegen in Januari van het vo rig jaar 69 motorkustvisschers, die f 5563 besomden; 27 zeilkustvisschers met. f 571 bc somming tegen in Januari van het vorig jaar 10 dier vaartuigen met f355 besomming; 142 open booten met f 1944 besom ming tegen 78 open booten, die f 1992 besomden in Januari van het vorig jaar; Van vreemde nationaliteit kwamen in Januari van dit jaar te IJmuiden aan de markt 22 Duitsche stoomtraw lers met f 95.813 besomming, en 1 Deensehe motortrawler met f 1874 be somming tegen in Januari van het vo rig jaar 25 Duitsche stoomtrawlers met f 99.524 besomming, 1 Engelsche mo tortrawler met f 709 en 1 Deensehe met f 1267 besomming; Van de beugvisschérij kwamen Januari van dit jaar hier aan de markt: 24- stoohabeugers met f 56.735 en 5 zeilbeugers met f 3864 besomming tegen in Januari van het vorig jaa: 34 stoombeugers met f 130.268 en 15 zeil beugers met f 21.453 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in Januari van dit jaar geen schapen binnen tegen in Januari van het vorig jaar 2 Engelsche stoomdrifters met f 12011 besomming. In totaal kwamen in Januari van dit jaar 568 schepen aan de markt tegen in Januari van het vorig jaar 577. De in consignatie aangevoerde vischzen- dingen brachten in Januari van dit. jaar op f 43.748 tegen in Januari van het vorig jaar f 43.403. De totaalopbrengst van alle in Janu ari van dit jaar aangevoerde visch be draagt f 517.092 tegen in Januari van het vorig jaar f 1.148.330. De groote vermindering is te wijten aan de sta king in het stoomtrawlerbedrijf. De Visscherijtentoonstelling in het Museum voor het Onderwijs te 's Gravenhage, heeft zich in zulk eene belangstelling mogen verheugen, dat, besloten is haar te verlengen tot 15 April. Ook zullen nog enkele lezingen, uit sluitend voor visschers worden gehou den. Op 24 Februari spreekt de heer J. de Veen over Kustvisscherijmethode in Nederland; 3 Maart dezelfde over Voornaamste Europeesche Kustvis- scherijmethoden, en 10 Maart de heer Dr. J. J. -Tesch over Haringtrawlvis- scherij. Walvischvangst met electriciteit. De walvischvangst werd tot heden steeds uitgeoefend met een harpoen die uitloopt in een met weerhaken voor ziene punt en aan een sterke lijn beves tigd is. De harpoen wordt met de hand of met een zoogenaamd walvisch-kanon- netje weggeslingerd om ver in het li chaam van het zeemonster te kunnen indringen. Ook met granaten wordt wel geschoten, doch wegens weinig re sultaat past men die methode niet veel toe. Een feit, minder aangenaam voor den visscher is, dat zoo vaak een door de harpoen getroffen walvisch verlo ren gaat. In zijn doodsangst duikt het dier naar de diepte om dikwijls niet meer hoven te komen. Als men een middel had om den walvisch terstond te dooden, zou de kans op verlies van de hekeerde buit zoo goed als nul zijn. Een Amerikaan, Hugo Gernsbach genaamd, meent die mogelijkheid door een electrischen stroom gevonden te hebben. De bewerking is hoogst een voudig. Men maakt gebruik van de electrische lichtinstallatie aan boord, of als deze niet bestaat, wordt een ge nerator van 110 volt aangeschaft, die aan de scheepsmachine gekoppeld wordt. Verder heeft men een transfer mator noodig, die de spanning in de leiding van 110 volt in een van 20.000 volt omzet. Deze spanning is voldoen de om zelfs den grootsten walvisch te dooden. Voor een snellen dood is het gewenscht het beest zooveel mogelijk aan den kop te treffen. De electrische stroom werkt aldus. Van de eene hoogspanning-klem- schroef gaat een leiding naar den ijzeren scheepsromp. De andere klem- schroef staat door middel van een ge isoleerde staalleiding in verbinding met de harpoen. Deze leiding dient ook als vanglijn en de harpoen kan of met de hand, of door het kanonnetje uitge worpen worden. De stroom wordt inge schakeld, zoodra de walvisch getroffen is en duurt zoo lang tot het dier sterft, wat gewoonlijk een kwestie van een oogenblik is. Met de D. F. Z., waaraan we deze beschrijving ontleend hebben, zijn we het geheel eens, dat een stoö- mer, die geladen is met een electrici- teit-spanning van 20.000 volt, nu niet een plaatsje is, waar men zich er kalm en op zijn gemak gevoelt. N. VI. Ct. GEMENGD NIEUWS. Wonen of hokken. Men woont in een goed huis maar hokt in een krot. Een goede woning is van het grootste belang voor de ge zondheid van het gezin maar eveneens voor hun geestesgesteldheid. Men is er graag, er is ruimte, zon, frissche lucht, men kan alles gezellig inrichten. Er is meer een band tusschen de fa milieleden, dan waar men niet woont maar hokt. Hoewel er millioenen uitgegeven zijn oor de verbetering van de volkshuis vesting, laat deze nog veel te verbete en over. De regeering heeft ook op den woningbouw bezuinigd. Het grootsch opgevatte werk der woning hervorming heeft zij halverwege opge geven. De bouwkosten der nieuwe wo ningen zijn hoog geweest en de huren daarom voor degenen, voor wij zij be stemd zijn, onbetaalbaar. Er zijn mid denstandswoningen, -die de midden stander niet kan betalen en arbeiders woningen, die gehuurd worden door ambtenaren, onderwijzers enz., voor wie zij niet gebouwd zijn. Door den nog steeds heerschenden woningnood kan men voor elk krot wel een huur der vinden en bovendien heeft bet kwaad van inwoning groote afmetin gen aangenomen. In het wat laat ver schenen jaarverslag van den gemeen telijken woningdienst te Amsterdam over '23 leest men van afschuwelijke misstanden op woninggebied in de uitbreiding-Zuid, een van de nieuwe ijken of voorsteden van Amsterdam. Daar komt zelfs veelvuldig de inwo ning op de zolderverdieping of in tuin huizen voor. De inwoning op de woonv erdieping nog het minst slecht. Daar heeft men lichtleiding e'n stookgelegen- heid, gebruik van de W. C„ de water kraan en de gootsteen. Anders is het met de bewoners van zolderkamers, en tuinhuizen. Daar is geen W. C., zoodat de bewoners door den tuin moeten of een aantal trappen afloopen. Meer dan eens is de bepaling gemaakt, dat bij de onderverhuurders geen gebruik van de W. C. is. Daardoor ontstaan schan delijke toestanden. Ergens in een hoek of onder de tafel met de kook- stellen staat een emmer, al dan niet met, een plankje bedekt. De emmers orden 's-avonds geleegd in het water of zelfs in de straatgoten. Soms wor den de drekstoffen in den dakgoot ge deponeerd. Of vaste stoffen worden in kranten gewikkeld en dan in de tui nen der benedenwoningen geworpen. Door gemis der waterleiding dienen soms emmers en waschkommen voor alle leden van bet gezin; allen was- sdien zich in hetzelfde water. In het zelfde bakje met water wordt den hee- len dag het vaatwerk schoongemaakt. Daar men geen gelegenheid tot rookaf voer heeft, behelpt men zich met een petroleumkacheltje, waardoor men vaak geen dragelijke temperatuur kan krijgen. Met lappen en kranten worden de kieren der ramen dichtgemaakt. Sommige bewoners maken van hun kamer een winkel. Zoo heeft men on der een drogisterij, terwijl op de eer ste verdieping, door een buitentrap be reikbaar, een winkel in kruideniers waren is gevestigd. Door onderverhu ring wordt soms woekerwinst ge maakt. In een geval is de buur der ge heele woning f 750, terwijl de onder verhuurde vertrekken f 1500 opbren gen. De standaardprijs van een zol- dervertrek zonder gemakken is nog tusschen de f 7 en f 5 per week Niet zelden moeten enkele ouder schoolgaande kinderen uitbesteed worden, omdat de onderverhuurder die kinderen niet in huis wil hebben, In vele gevallen is er ook geen plaats voor en is de vloeroppervlakte niet eens voldoende, om de kinderen 's nachts ter ruste te leggen. Vele ven ters hebben hun voorraad in hun eeni ge vertrek. Visch, fruit, bloemen, versche waar" vindt men daar vaak n stank verspreidenden toestand waarbij dan nog de uitwaseming van de wasch komt. Zoo was het in '23. sinds dien is wel Veel verbeterd', maar toch heerschen er nog vele misstanden op woninggebied. Bij zulke woningtoestanden komt van huiselijkheid niets terecht. Men eet en men slaapt samen, men hokt samen, maar de kinderen zullen zoo veel mogelijk het huis ontvluchten, ze zullen verwilderen en niets begrijpen van de gulden spreekwoorden: Oost, West, thuis best! of Eigen haard is goud waard! Woninghervorming is een groot ze delijk belang. Men moest uit zuinig heid alleen zorgen voor goede wonin gen. Immers in slechte woningen kweekt men een zwak, ziekelijk en ook zedelijk bedorven geslacht, dat later den staat heel veel geld zal kosten, terwijl een gezond, normaal werkman voortdurend den nationalen rijkdom vermeerdert. Ook bij officieele bezui- nigheid wordt de wijsheid dikwijls be drogen. Voor het verwaarloosd en misdadige kind. De liefdadigheidspostzegel voor het kind heeft 'n voordeel van f 60000 opge bracht. Men gaf een paar centen extra voor deze postzegels en dat bedrag is bestemd voor kinderen, die aan de ouderlijke macht onttrokken zijn of wegens misdadigen aanleg in regee- 'ingshanden en zorg zijn vervallen. Dat lijkt een heel bedrag en toch is het maar een druppel voor een emmer. Het is nog geen cent per inwoner. Hoe vele menschen zijn er niet, die eiken dag vele postzegels plakken en die zon der eenig bezwaar voor die zegels een paar cent meer hadden kunnen betalen en het niet gedaan hebben. Het rijk heeft er goede reclame voor gemaakt, de pers heeft het rijk daar goed bij ge holpen. Het postzegeltje met het aar dige kinderkopje had een woordje tot het hart en de beurs te zeggen. Maar velen hebben wel ooren, maar hooren zulke stemmen niet. Er is in de laatste twintig jaar heel veel gedaan, om van kinderen uit slechte gezinnen en omgeving, ook wel slechte kinderen van goede ouders menschen' te maken. Een groot aantal instellingen werkt aan dit doel en de egeering heeft er vele millioenen voor uitgegeven. Van 1912 tot' '23 gaf de staat,23 millioen aan subsidie voor dit doel. Op de begrooting van '23 stond er bovendien nog een som van bijna 2\/? millioen op de begrooting. Daarbij komen nog kapitalen, die door particulieren voor allerlei in- ichtingen en werk van dezen aard .-orden uitgegeven, om van de toewij ding en opoffering maar niet te spre ken. Weggesmeten geld? Keeren zulke kinderen toch altijd weer tot hun na tuurlijke misdadigheid terug, tot het slechte millieu, waaruit zij afstam men? Het is gelukkig niet het geval. Ook hier is het een zaaien in vertrou wen, dat de oogst niet zal uitblijven en ziet men vaak het korreltje ook niet tot een flinke plant opschieten? De heer G. A. M. de Bruyn heeft een on derzoek ingesteld voor de afd. Rotter dam van Pro Juventute (Voor de jeugd) naar de resultaten der gezinsverple ging der misdadige kinderen, die deze vereeniging onder haar vleugelen nam. Wat is er terecht gekomen van de 308 pupillen dezer vereeniging, die 31 De cember '23 den vijfentwintigjarigen leeftijd hadden bereikt? Het onderzoek was zeer moeilijk en heeft lang ge duurd, maar de uitslag ervan is hoop vol. Het resultaat toch is, dat 167 expu- pillen op 35-jarigen leeftijd in goede, vaste betrekking werkzaam waren, van de overigen hadden 42 zich toch nog een behoorlijke positie in de maat schappij verworven. Van de meisjes waren er 29 gehuwd, over het alge meen goed. Er bleken er 15 overleden jongens zijn. te zijn en 10 waren niet terug te vin<je Ruim de helft gered, onder de vo? dijkinderen zal het persentage f|( wel heter zijn. Dat is niet alleen v groot belang voor de personen g maar ook van groote sociale beteel nis. Iedere bedelaar, leegloopcr, dadiger minder beteekent voor staat maatschappij groot voordeel. De K derwetten mogen daarom wel du zijn, maar de uitgaven, die zij meebn gen, rendeeren. Het geld is goed steed, het sterkt.de economische en zedelijke volkskracht. Moet meh daarvoor naar Canada gaa Ir. P. P. F. de Jongh te Montr heeft de raad gegeven over export t ingenieurs naar Canada. Het lijkt i om slachtvee, bloembollen of tabak gaan. Export is zeker wel de jong uitdrukking voor emigratie. Er loop vele jonge ingenieurs rond zonder trekking of in een betrekking onevi redig met hun dure en langjarige i leiding. Zullen zij naar Canada gaa Ir. de Jongh maakt allereerst de i merking, dat men geen kans heeft, men niet naar Canada gaat. Schrift? ke sollicitatie baat niets. Het bei dat men kan doen, raadt hij verder, studeeren aan een Canadeesche tj versiteit, want Delft is daar onbeke men denkt bij dat woord aan een go koop Duitsch technicum of een stad België; de ingenieurs, die een Ca: deesch diploma kunnen toonen, h ben de voorkeur. Die het met. i vreemd diploma wil wagen, moet gen: Kan ik werken volgens Ami kaansche begrippen? Ben ik ben alles aan te pakken? Kan ik het gei rende eenigen tijd uitzingen? Heb connecties? Welke richting wil uit? Hoe staat het met mijn Engel en met mijn Fransch? Komt een ingenieur in Canada, moet hij op zoek. Waar hij een teek tafel ziet, moet hij een kans wagen zich zoo duur mogelijk aanbied Meestal moet men beginnen als tee naar of als werkman, menschen, zich te veel heer voelen, moeten i komen. Men moet niet bang zijn v een paar vuile handen. Bevalt d niet, dan wordt men zonder mis zonder meer ontslagen. Contrac worden in de meeste gevallen niet sloten. Als men al deze bezwaren en m< lijkheden overdenkt, waagt men z af, of men daarvoor als jong ingeni nu naar Canada moet gaan. Als n aan al de gestelde voorwaarden doet, dan heeft men minstens evern kans, om er ook hier te komen, flinke, energieke jonge ingenieur, alles wil aanpakken, zal ook hier m ten zoeken, maar vindt toch zeker slotte evenzeer een positie als in Ca da. Het waagstuk, om er heen te ga is voor déze menschen zeker te gr< Toen wij jong waren! Men weet, dat het jongere ge sla liep gezonken is. Ze durven dinj; waaraan wij zelfs niet gedacht hêbl onze jeugd. Ze hebben het laaf greintje eerbied, voor ouders en "oil en verloren. Ze weten alles beter storen zich niets om de vaste ge dn egels voor fatsoen en deugd. Ze bi gen veel. geld door en ze komen fhuis. Ze spelen den heer op kof an den beklagenswaardigon vai dien zij ouwen heer noemen of p: Toen wij jong waren, was dat and En daar onze ouders ook al zoo s] ken, gaat het met de jeugd al eei geslachten aaneen absoluut mis. moet dat heen? Eenige eeuwen g den waren er niets dan brave jong en zoete Hendrikken, die leefden monniken en gehoorzaam waren ab •ecruut aan den sergeant en die achttienjarigen leeftijd nog vroej of ze wel een uurtje later naar mochten met een trilling van on! hun stem over dit ongewone zoek, aan den man, die hun vader m ook heer en meester was. In dien haalde geen jongen het in zijn h( tegen zijn vader brutaal op te tre en in de wereld den boel op stelte zetten. Ach, goede, oude tijd, die n weerom komt! Maar zoo nu en dan leest men zonderheden over onze voorouder; korten broek, die bevreemden. Zoo zen we van een jongensoorlog in j werpen in 1601. Twee legers jong ieder van honderd man vochten hevig, dat er dooden vielen ei Markgraaf van Antwerpen de vech den moest scheiden. Er moesten e ge compagnieën onder de wape worden gebracht, om aan den oo: een eind te maken. In verschillc steden in de Nederlanden vaardi de overheid het verbod uit, dat kna soldaatsgewijze tegen elkaar optrai Knapenoorlogen kwamen toen vuldig voor. En dat in den goa ouden tijd. Er is maar een verklai mogelijk. Die rebelsche knapen wf eenige eeuwen te vroeg geboren moesten dus eigenlijk onze Sataas

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6