UIT DE GEMEENTE. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der schoon heidscommissie zal worden gehouden op DONDERDAG 5 MAART 1925, v.m. 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf openbare werken te Velsen. Gedurende deze vergadering zullen belanghebbenden van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de com missie te. spreken. Schetsontwerpen, die men aan het oordeel der commissie wensclit te onderwerpen, moeten uiterlijk op 4 Maart a s. bij den secretaris worden ingediend. Velsen, 28 Februari 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. Priucipiëele beslissing omtrent het verleenen van voorschotten onder ver band van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. Hierover schrijven B. en W. aan den raad het volgende: Door verschillende personen is bij ons college eene aanvrage ingediend, om toekenning van een voorschot onder verhand van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen, overeenkomstig de daarvoor door de Ministers van Arbeid, Handel en Nij verheid en van Financiën op grond van het Koninklijk besluit van 1 Aug. 1924, no. 121, bij hunne beschikking van 14 Augustus 1924, gestelde regelen. Alvorens deze aanvragen in behan deling te nemen en teneinde te weten hoe in den vervolge bij eventueel vol gende aanvragen te handelen, komt het óns gewenscht voor, dat door U eene principiëele beslissing wordt ge nomen omtrent de vraag of de gemeen te in deze hare medewerking zal ver leenen, al dan niet. Voor een juiste beoordeeling van de ze vraag geven wij hierna een over zicht. van de bepalingen der bovenbe doelde regeling voorzoover die terzake van belang moeten worden geacht. In ons college was ten aanzien van het onderwerp geen eenstemmigheid, waarom de beslissing rechtstreeks aan Uwe vergadering wordt overgela ten. De commissie van bijstand in het be heer der openbare werken deelde mede, in beginsel geen bezwaar te hebben te gen het verleenen van steun voor wo ningbouw in den bovenbedoelden vorm, doch zich van een beantwoor ding der vTaag, of hiertegen uit een financiëel oogpunt bezwaren bestaan, te moeten onthouden. Van de commissie van hijstand voor de financiën werd bericht ontvangen, dat zij principiëel evenmin bedenking heeft. Echter zal, naar hare meening, elk verzoek om voorschot afzonderlijk moeten worden beoordeeld. Zij adviseert voorts om, ingeval wordt besloten de gevraagde medewer king te verleenen, geen gebruik te ma ken van de bevoegdheid om 1 risico premie te heffen en eene bepaling op te nemen, dat de bouwer zich garant moet stellen tegenover de gemeente ten opzichte van een kooper der wonin gen. Regelen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. Algemeene bepalingen. 1. Ter bevordering van den houw van arbeiderswoningen zal het Rijk, voor zooveel de beschikbare middelen zulks toelaten, door het verleenen van rentedragende voorschotten de ge meentebesturen in staat stellen, gelden onder waarborg van tweede hypotheek te verstrekken. Voorschotten kunnen na 1 September 1924, bij gemeenschap pelijke beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën worden toegekend tol daarbij voorloopig bepaalde bedragen. De Minister van Financiën stelt, met inachtneming van het bepaalde in de ze regeling en in de gemeenschappelij ke beschikking, de bedragen definitief vast. Weigering van voorschot ge schiedt bij beschikking van den Minis ter van Arbeid, Handel én Nijverheid. Deze wordt in de volgende bepalin gen aangeduid als „de Minister". 2. De voorschotten worden slechts verstrekt voor woningèn waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan in de regeling is aangegeven en die aan de daarin nader omschreven eischen vol doen. Weigering van een voorschot blijft in verschillende gevallen, ook zonder opgaaf van redenen, mogelijk. Wijze van aanvragen. 9. Aanvragen om toekenning van gelden, onder waarborg van tweede hypotheek, worden gericht lot het ge meentebestuur, dat, nadat de plannen zijn getoetst aan de gemeentelijke bouwverordening, de stukken door zendt aan den Minister, onder overleg ging, in duplo, van teekeningen en an dere stukken, die de nader genoemde gegevens moeten bevatten. Bedrag der hypotheek. 11. Het bedrag der hypothecaire geidieenmg zal niet meer bedragen uan 20 pLi. van de geschatte verkoop waarde van het voltooide gebouw (ue waarde van den grond, zoo deze eigen dom is, inbegrepen) met dien verstan de, dat deze hypothecaire geldleening gezamenlijk met de op andere wijze verkregen eerste hypotheek niet meer zal bedragen dan 65 pCt. van de bo- venhedoelue waarde. liet bedrag der hypothecaire geldlee ning zal voorts niet meer bedragen dan f 500.per woning bij bouw op erfpachtsgrond en f 600.per woning bij bouw op eigen grond. De Minister kan het maximum op een lager bedrag vaststellen. Duur der hypotheek. 12. De tweede hypotheek wordt ver leend voor hetzelfde tijdvak als de eer ste hypotheek, doch in geen geval voor langer dan 10 jaar. Indien de termijn van de eerste hypotheek minder dan 10 jaar bedraagt, doch na afloop wordt verlengd, kan eene verlenging van den termijn ook van de tweede hypotheek in overweging genomen worden. Ook in geval van verlenging zal evenwel de tweede hypotheek niet langer dan 10 jaar in totaal mogen duren. Na beëindiging van den termijn dei- tweede hypotheek is de gemeente in elk geval gehouden, het door het Rijk Verleende voorschot binnen 8 dagen in 's Rijks kas terug te storten. Rente en aflossing. 13. De gemeente is tegenover het Rijk aansprakelijk voor de betaling van de verschuldigde rente en aflos sing, met dien verstande, dat een even tueel verlies op het bedrag der ver leende hypotheek, door het Rijk en de gemeente ieder voor de helft zal wor den gedragen; hetzelfde geldt voor de kosten van door het gemeentebestuur genomen maatregelen tot beperking van het verlies, voor zooveel die maat regelen zij li genomen na voorafgaand overleg en met goedkeuring van den Minister of later alsnog door dezen worden goedgekeurd. Deze deelname in het verlies strekt zich evenwel niet uit tot achterstand in de betaling van vorderingen ten be hoeve der gemeente, als daar zijn ren te, canon voor erfpacht, retributiën en dergelijke. 14. De rente bedraagt 6 pCt. per jaar, terwijl bovendien de gemeente te haren behoeve desgewensebt een risi copremie van ten hoogste 1 pCt. per jaar in rekening kan brengen. De rente moet door den belangheb bende aan het einde van iedere 3 maanden, de risicopremie eventueel bij vooruitbetaling aan het begin van ieder hypotheekjaar worden voldaan. De rente van het verleende voorschot wordt door het gemeentebestuur een maal per jaar aan het einde van elk hypotheekjaar in 's Rijks kas gestort. 15. Per jaar moet ten minste wor den afgelost 2 pCt. van het oorspron kelijke totaalbedrag der eerste en tweede hypotheek tezamen. Geschiedt deze aflossing geheel op dë eerste hy potheek, dan behoeft op de tweede geen aflossing plaats te hebben. Be langhebbende is alsdan gehouden de quitantiën der betaalde aflossing ge regeld aan burgemeester en wethou ders over te leggen. 16. Bij verkoop van het onderpand moet in het algemeen de tweede hypo theek in eens worden afgelost. De mi nister kan echter een verzoek in over weging nemen om de hypotheek te stellen ten name van den eersten koo per, zulks onder dezelfde voorwaarden en bepalingen. 17. Belanghebbende heeft steeds het recht, de tweede hypotheek zonder voorafgaande opzegging geheel of ge deeltelijk af lossen. Tussehentijdsche aflossing moet ten minste 10 pCt. van de hoofdsom om vatten. Bij deze aflossing is rente ver schuldigd tot en met den dag van te rugstorting van de hoofdsom. Van de risicopremie vindt geenerlëi terugbe taling plaats. Tussehentijdsche aflos singen worden door de gemeente aan stonds na ontvangst in 's Rijks kas ge stort, verhoogd met rente ad. 6 pCIt. 's jaars tot en met den dag, waarop de storting geschiedt. 18. Voor zooveel door den belang hebbende jaarlijks op de tweede hypo theek wordt afgelost, wordt deze aflos sing door hem aan het einde van ieder hypotheekjaar aan het gemeentebe stuur voldaan; deze aflossing wordt door het gemeentebestuur telkenmale tegelijk met de rente aan het Rijk af gedragen. Vestiging van de hypotheek. 19. Bij de toezegging van het voor schot kan worden bepaald, dat bij de vestiging van de hypotheek slechts een beperkt, in overleg met belanghebben de nader vast te stellen aantal percee- lcn of panden tezamen zal worden verbonden. De tweede hypotheek wordt niet gevestigd dan nadat door of vanwege burgemeester en wethou ders kennis is genomen van den in houd der akte van de eerste hypotheek. Alle kosten en rechten, aan de ver- ieening en vestiging van' de hypotheek verbonden, zijn voor rekening van be langhebbende. 2u. De wijze van schatting van de waarde der perceeien wordt door het gemeentebestuur geregeld. De aan de schatting verbonden kosten zijn steeds voor rekening van belanghebbende. 21. Bij het passeeren der hypotheek- akte heeft de uitbetaling aan belang hebbende plaats en gaat voor dezen de rente in. De rente, door de gemeen te aan het Rijk te vergoeden, gaat in op den dag, waarop de gelden door het Rijk ter beschikking van de gemeente worden gesteld. Overige bepalingen en voorwaarden. 22. De gemeente behoudt zich het recht voor, om de eerste hypotheek over te nemen. Als schadeloosstelling voor vervroegde aflossing zal aan den houder der eerste hypotheek 3 maan den rente worden uitgekeerd. Indien de gemeente met medewerking van den Minister gebruik maakt van vo renbedoeld recht, zal deze schadeloos stelling beschouwd worden als een verlies, bedoeld in art. 13. 23. Aan een naamlooze vennoot schap wordt slechts dan een tweede hypotheek verleend, wanneer directie of commissarissen zich hoofdelijk, als medeschuldenaren, aansprakelijk stel len. Wijziging in de directie en het college van commissarissen moet ter stond door bemiddeling van burge meester en wethouders ter kennis van den Minister worden gebracht. De af getreden functionarissen kunnen slechts van hunne aansprakelijkheid worden ontslagen, wanneer de nieuwe, zich hoofdelijk aansprakelijk stellen en de Minister benevens het gemeen tebestuur met de nieuwe functionaris sen genoegen neemt. 24. Indien de schuldenaar binnen 8 dagen na den verschijndag het door hem verschuldigde niet-heeft voldaan, verbeurt hij ten behoeve van de ge meentekas, ook zonder eenige inge brekestelling en onverminderd alle verdere rechten terzake van zijn ver zuim, eene boete van xj2 PCt. per maand van het door hem verschuldig de, eene ingetreden maand voor eene geheele gerekend. 25. De ter zake van rente en jaar- lijksche aflossing verschuldigde gel den worden door het gemeentebestuur binnen 8 dagen na den in art. 24 be doelden verschijndag, gesplitst naar hoofdsom en rente en onder aanhaling van de beschikking van den Minister van Financiën tót definitieve vaststel ling van het bedrag van het voorschot, in 's Rijks kas gestort, ongeacht of de hypotheekgever zich tijdig van zijne verplichtingen tegenover de gemeente heeft gekweten. Indien de gemeente in deze in gebreke blijft, is zij verplicht over het verschuldigde bedrag aan het Rijk rente te vergoeden, te rekenen van den voormeiden verschijndag tot en met den dag van storting tegen een rentevoet van 6 pCt., met een minimum van f 2.50. Verder word' een opsomming gege ven van de aan de verleening der hy potheek te verbinden voorwaarden, welke in de hypotheekakte moeten worden opgenomen. Deze voorwaarden regelen het Ver huren, bezwaren, gebruiken, verzeke ren, enz. van het onderpand, de groot te der hypotheek, de verrekening van de assurantie-penningen ingeval van brandschade, de gevallen waarin de hypotheek opvorderbaar is en de be voegdheid om,: ingeval de tweede hy potheek den rang van eerste hypotheek mocht verkrijgen, tot. executie over te gaan. Ten slotte zijn voorschriften gegeven omtrent de uitbetaling van de toege zegde gelden door het Rijk aan de ge meente en bij de aanvraag daartoe over te leggen stukken, alsmede om trent den aanvang en de uitvoering van den bouw. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Turnvereenlglng „IJmulden". Met betrekking tot de veldloopen, welke morgen door bovenbedoelde vereeniging worden georganiseerd, laten wij onder staand het volledige programma volgen Vertrek heeren 3i;a K.M. cal uur. dames 1 1.30 uur. heeren 6 1.45 uur. heeren 10 2 15 uur. Als voorzitter-kamprechter werd door de Ned. Athletiek Unie aangewezende heer Spaarwater. Start en finish zullen plaats hebben bij de Gem. Visscherijschool alhier, alwaar na afloop de prijzen zullen worden uitgereikt. Wij hopen, dat de weersgesteldheid mede zal werken deze wedstrijden te doen slagen en de sportliefhebbers van hunne belang stelling in ruime mate blijk zullen geven. Van bovengenoemde vereeniging zullen deelnemen de heeren A. Bosman en C. Hoogenvost in de 31/, K.M. veldloop. Vrijdagmiddag had een vrij ernstig ongeluk plaats aan de Zuidzijde der vis- schershaven. De werkman v. d. S. bij de V. E. M. was bezig een carbid-bus te openen, toen een explosie ontstond, vermoedelijk doordat de bus met water in aanraking was geweest. De man kreeg hevige brandwonden aan zijn gezicht, handen, enz. Na voorloopige hulp van Dr.de Vries Robles werd de gewon de, die hevige pijn leed, naar zijn woning in de Pres. Krugerstraat vervoerd. Gymnastiek- en Athletiek Vereeniging „Ofympia". Men schrijft ons Aan de wedstrijden op 1 Maart 1925 alhier te houden door den Noord Holland- schen Athletiek Bond zullen van bovenge noemde vereeniging deelnemen de heeren J. H. Jonker op 6 K.M. F. de Boer „mm J Asjes 3Va Dit is de eerste keer dat „Glympia" in eigen stad uit komt en wij willen vanhier onzen athleten succes voor a.s. Zondag toewenschen. Houdt moed heeren, met ijmuideti moet in een adem „Olympia" genoemd worden. Onze athletiek- en turnmakker F. d. Boer heeft onze naam reeds gevestigd te Zaandam, nu is het mogelijk, om in eigen plaats uw vereeniging hoog te houden. Aanvang der wedstrijden 1 uur bij de Visscherijschool, Ledenvergadering der Vereeniging „Ziekenzorg" op 26 Februari 1925, n.m. 3 uur in het Gebouw voor Chr. Belangen te IJmuiden. De vergadering heeft ditmaal onder groote belangstelling van leden plaats en de presidente spreekt na opening der bijeen komst hare voldoening uit over deze heu gelijke gebeurtenis. Na lezing' der notulen van de votige ledenvergadering heeft het uitbrengen van het jaarverslag plaats. Hieruit kunnen de volgende feiten medegedeeld worden: De vereeniging verstrekte in IJmuiden en Vejseroord aan 241 zieken 3745 liter melk e:; 1358 eieren, terwij] er voor 12 patiënten 224 maal gekookt werd en 4 patiënten 18 pond, 3 ons vleesch ontvingen. De linnenkast werd, in tegenstelling met het vorige jaar, 8 keer aangevraagd, zoodat aanvulling noodzakelijk bleek. Van de uitgetrokken som werd 152 gld. besteed voor andere hulp aan zieken. In den loop van het jaar bedankten 5 leden en 5* donateursterwijl er 9 leden en 8 donateurs tot de vereeniging toetraden. Ook dit jaar werden weer, tot ieder? tevredenheid, door eenige daartoe aange wezen bestuursleden, bezoeken bij zieken aan huis gebracht. De rekening en verantwoording van de penningmeesferesse wordi goedgekeurd er werd in het afgeloopen jaar meer uit gegeven, dan er aan contributies geïnd werd, wat, dank zij het saldo van het vorige jaar, mogelijk was. Opnieuw wordt een som uitgetrokken voor andere, hulp aan zieken. Na goedkeuring van het Jaarverslag en rekening en verantwoording worden de 2 aft-edende bestuursleden herkozen en wordt Mevrouw Polderman met algemeene stemmen opnieuw tot presidente gekozen, die de benoeming aanvaardt onder dank zegging vooi hel in haar gestelde vertrouwen Inpiaats van Mevrouw Wissink, die dc gemeente gaat verlaten, wórdt een nieuw bestuurslid gekozen. De presidente zegt Mevrouw Wissink dank voor hetgeen zij als vice-preudente voor „Ziekenzorg" gedaan heeft. Na rondvraag s'uit de presi dente de bijeenkomst na den wensch tc hebbf'i uitgesproken, dat de-vereeniging „Ziekenzorg" een gu stig jaar moge tegemoet gaan. Gisteren had een nadere conferentie plaats tusschen de mande makers-werklieden, georganiseerd in de Ned. Bond voor meubelmakers en aanverwante bedrijven, en de mandemakers patroons. Het b'eek dat de patroons niet verder wilden gaan, bij de vaststelling van een collectief contract, dan hunne toezeggingen in Januari, Dit in verband met de weigering der patroons uit Huizen om tot loonsver- hooging over te gaan. Aldaar zal, mei ingang van Maandag, gestaakt worden. Het bestuur der arbeiders-organisatie wilde met het antwoord der IJmuider pa troons ook geen genoegen nemen, en zal, in een Dinsdag te houden vergadering den leden voorstellen eveneens de staking te proclameeren. Het bestuur verzekert dat de weerstands kas van den bond voldoende Is om ook aan ongeorganiseerde stakers een redelijke uitkeering te verzekeren. Godsdienstige samenkomsten. Gisteravond had in de Ned. Herv. kerk de achtste der godsdienstige sa menkomsten plaats, belegd door de kerkeraden der Ned. Herv. Gem., Doopsgez. Gem., Chr. Geref. Kerk, het kerkbestuur der Öud-Kath. Kerk en de afdeeling der Evangelische Maatschap pij. Wegens ziekte van Pastoor Rinkel, werd de samenkomst geleid door Ds. W. Luikinga. Deze herinnerde aan dé samenkomst, die a.s. Vrijdagavond te Velseroord zal gehouden worden en waarin Dr. T. Stegenga Az. van Am sterdam zal spreken. Verder deelde Ds. Luikinga mede dat de slotsameu] gehouden zal worden op Vrij<j Maart in de Oud-Kath. Kerk. Up avond zal de heer Ir. W. Pol(i( alhier spreken over „Vóór godsdj terwijl verder Pastoor Rinkel, Dj Oostrom Soede en Ds. Luikiaè enkel woord zullen spreken. Nadat Ds. Luikinga met gebc opend had en Psalm 42 1 gezi was, verkreeg de spreker va,a avond het woord, Prof. Dr. J. R. maker de Bruyne van Utrecht, '<j onderwerp had „De herleving der Spr. zegt dat in dit onderwèri onderstellingen zijn opgesloten, j de ziel geleefd heeft, dat zij zooa gestorven, dan toch schijndood g den is en daarna herleefd is. Spr. zegt dat men kan zeggen de dagen, toen de mensch zich li, den door het geloof, de ziel leef. dat deze gestorven was, toen de v schap kwam. Maar dit is onjuist spr. Hij toch ziet geen tegenst tusschen geloof en wetenschap erkent dat het geloof aan de zie dogma, een onderstelling is, die lijk niet te bewijzen is. Maar eve is het geloof aan de stof, aan de ziel, ook een dogma, dat eveneed te bewijzen is. Spr. wees er op dat de tijd van ner voorbij is, die leerde dat gelj lever de gal afscheidt, de herseni gedachten afscheiden als iets i stoffelijks. Dat gelooft nu nici meer. Spr. zegt dat zij, die bewere Darwin 't zelfde leerde, het mis hi Spr. zegt dat de begeerte c voorspellen, om alles vooruit va leggen, de tweede reden was vai sterven der ziel. Spr. zegt dat er nog een derde i is, nl. dat men met het opzij zettoi ziel de daling van het menscln slacht wilde wegwerken. Prof. \j Ier zegt dat de mensch een be\ automaat is en toonde in korte ken aan, hoe absurd en van boe orde deze derde reden is. Ér is nog een vierde reden biji men, zegt, spr., nl. de techniek. Di vindingen van electriciteit, tele telegrafie enz., alle zaken die bi het geestelijke omgaan, hebben mensch mede de ziel ontnomen. In het, tweede deel zijner red'ei spr., dat de ziel weer leeft. Overal ons heen leeft de religie op. Da spiritisme, theosophie, Chris science enz. Men is niet meerl voor bijgeloovige gescholden te den, als men aan deze dingen I Spr. wijst er op dat de groote bi! tegenwoordig dagelijks vele koltr» wijden' aan de geestelijke dingen bewijs, dat deze de belangstelling lezers hebben. Spr. zegt dat zeer velen bij de oi, ding der kinderen donken on psyche, om de ziel van- het kind ken als het allerbelangrijkste, i de sociale beweging is veel geeste ook daar waar zij niet godsdienst: gaat zij vaak ver boven het stoft- uit. Spr. vraagt van waar de heife der ziel komt. Er zijn menschep daarmede gauw klaar zijn, zegi^. Die zeggen: „dominé, pastoor on. bi," die hebben de ziel noodig.^ spr. wijst er op dat de herlevkj ziel buiten de kerken omgaat en'T nog eens op theosofie, spiri- anthroposofie enz. 3 Er zijn conservatieve menschep vinden dat de godsdienst den m, zoet houdt, zegt spr. Maai" spr. zej wie voor sociale misstanden den; dienst en den naam van Jezus Chtt fe hulp roept, ongerechtigheid docn Spr. zegt dat hij den glans vaq schoons der techniek er kan zij:e sterk gevoel van glansloosher binnen. Maar dat is niet de schufl techniek, zegt spr. Van de groote arbeidersbewj zegt spr. dat het niet gaat om eerig stoffelijke dingen en wat meerl tijd, maar dat hier is een m4 geestelijke beweging. En waar ij huidige techniek de arbeiders ondergaan in het geratel der raig moet er een geestelijke bewegiD? die hen daarboven verheft en nieR ondergaan. Spr. wees ook op de jeugd, ij geestelijke dingen zoekt. En ab'e dan zegt dat het niet pasklaar eq 'zuiver verklaard is, zegt de jeugti moet dan maar niet. k Spr. werkte dit verder uit en w op hoe de ziël, als zij luistert, t i naar de eeuwige dingen, naar Go>r Met het zingen van Gezant 220id 2 en dankgebed van den sprekerr de samenkomst gesloten. c Ook nu was de kerk weer over g waren o.g. duizend bezoekers iN zig. t De collecte bracht f 100 op. n- VELSEROORD De bazar. Over de bazar op St«" kunnen we meedeelen, dat het ra o.g. f 700 zal bedragen. De fruitmand is gevallen op no gewonnen door Mej. Peereboom Het aantal knikkers in de flesch wf

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6