ORGAAN VOOR D No. 35 Woensdag 4 Maart 1925 10e Jaargang Na de Wasch. IJMUIDER COURANT PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN IJmuidens Bloei. De Vereeniging IJmuidens Bloei hield Maandagavond een ledenvergadering n de feestzaal Thalia. De statuten en het huishoudelijk re- dement werden, nadat nog eenige wij zigingen waren aangebracht, vastge I Het bestuur is nu geheel voltallig en ion aan de vergadering worden voor gesteld. Het is als volgt samengesteld: W. A. Dolleman, notaris te IJmui- 'len, voorzitter; Mr. K. Wester IJmuiden, secretaris; Ir. W. Pol lerman, directeur der N.V. Ind. Mij. 'ïera, IJmuiden; Ir. G. A. Kessler, di recteur der N.V. Kon. Ned. Hoogovens m Staalfabrieken, Velsen; W. Jong stra, chef-commies van het Havensta- lion der Ned. Spoorwegen, IJmuiden; Jr. C. J. de Vries Robles, arts, IJmui- len; Ir. K. H. Tusenius, directeur der LV. Vereenigde Ijsfabrieken,, IJmub A. de Wit, directeur der bedrijven foor gas- en waterleiding, Velseroord; 3. G. Schuitenmaker, lid van den ge- neenteraad, Velseroord; H. Lastdra ger, directeur der N.V. Drukkerij Sin- Uewel, IJmuiden; G. D. Boerlage, nota te Velsen; Joh. de Waard, winke lier, IJmuiden; E. J. N. Zwager, ijzer- \andelaar, IJmuiden; D. Bais Jz., ma kelaar, IJmuiden; E. Brader, directeur an Openbare Werken, Velsen; G. Voet, ournalist, Velseroord en A. de Geus ■an den Heuvel, journalist, IJmuiden, L Labree, directeur der Wasch- en badinrichting te IJmuiden, te Velser- «ord. De commissies zijn als volgt samen gesteld: Commissie voor het Vreemdelinge n- rerkeer: K. Labree, voorzitter; Dr. C. J. Ie Vries Robles, G. Voet, Joh. de Waard, H. Lastdrager, A. de Geus v. d. leuvel. Commissie voor economische zaken handel, industrie, financiën): Ir. W. voorzitter; D. Bais Jz.; Ir. A. Kessler; G. D. Boerlage, A. de Wit. Commissie voor badplaatsaangele- en verkeer: W. Jongstra, voorzitterIr. K; H. Tusenius; B. G. Schuitenmaker, Brader, E. J. N. Swager. Het dagelijksch bestuur wordt ge- J'ormd door den voorzitter, secretaris de voorzitters der drie commissies :-n bestaat dus uit de heeren W. A. Jölleman, voorzitter; Mr. K. Wester ing, secretaris; Ir. W. Polderman, K. Labree en W. Jongstra, Met algemeene stemmen werd op voorstel van het bestuur besloten den Burgemeester onzer gemeente, den heer 3. G. Rijkens, tot eere-voorzitter der /ereeniging te benoemen. Van de d«oor de leden ter sprake ge machte zaken noemen wij als een zeer zaak, wat de heer Jac. de ter sprake bracht, n.l. de stich- ing van een visscherijmuseum. De Leer de Nobel wees op de Visscherij- entoonstelling in den Haag en hoe .tien nu daar een Visscherijmuseum llvil stichten. Spr. meende echter dat Jmuiden de meest geschikte plaats is rcoor een visscherijmuseum. Spr. ver- ocht het bestuur de mogelijkheid te ■verwegen van het houden eener In- ernationale Visscherijtentoonstelling e IJmuiden en om de vestiging van iet visscherijmuseum te IJmuiden te >evorderen. De voorzitter zegde toe dat het be- -tuur dit gaarne zal doen. De heer Hoogerwerf bracht ter spra ke het artikel van het bestuurslid de jJeus v. d. Heuvel in een plaatselijk jlad en noemde dit zeer krenkend voor lie Vereeniging. Naar aanleiding hier ontwikkelde zich een breedvoerige liscussie en werd door meerdere leden rfr op aangedrongen dit bestuurslid te oyeeren. De voorzitter zeide dat het )estuur deze kwestie zal behandelen jn genoemd bestuurslid ter verant zal roepen. 1 De heer Jac. Sam wenschte het voor- oopig comité geluk met de samenstel ing van het bestuur. -7 De Anti-Revolutionaire Kiesver eniging kwam in ledenvergadering Mjeen tot bespreking en vaststelling Tan de c axidid at e nlij si voor de a.s. Ka ïnerverkiezing. Voorts had de be stuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heeren J. Feitsma en A. Krijger, en gekozen in de plaats van M. van Veelen, die bedankte, C. Deven ter. De voorzitter van de propaganda- club, de heer T. van Popta, bracht ver slag uit van de werkzaamheden van die club. Op voorstel van het Bestuur werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De A.-R. Kiesver. „Ned. en Oranje" te IJmuiden, in ledenvergadering bij een op 25 Febr., besprekende het voornemen der Re geering om één millioen gulden sub sidie beschikbaar te stellen voor de Olympische Spelen in 1928, meenende dat door deze Olympische Spelen de dag des Heeren in 't bijzon der zal worden ontheiligd, meenende voorts dat in dezen tijd van bezuiniging, nu op vele uitgaven wordt besnoeid en de salarissen wor den gedrukt, zulke subsidie niet te ver dedigen is, spreekt haar leedwezen uit over dit voorstel der Regeering, en verzoekt de A.-R. Kamerclub zich ten sterkste te verzetten tegen het toe staan der subsidie." Thalia. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende Vanaf Zaterdag wordt in het Thalia- theater een allersmakelijkste MIX- Hoofdschotel opgevoerd, met een hu moristisch Zuid-Amerikaansch revo lutiesausje. Wij zien hier onze sympathieke held in een driedubbele rol. Ten eerste: als de onverschrokken Cowboy uit vroe gere tijden, ten tweede, als de verslap te nakomeling van een heldhaftigen grootvader, die plotseling het vechten in het bloed krijgt., geïnspireert door grootvaders heldenfeiten. Ten derde, zien wij Tom tegen wil en dank als Commandant van de Zuid- Amerikaansche Revolutie. Zijn moed vuurt de Chocoladesol daatjes en generaals van Bombastora aan de meest grappige incidenten doen zich voor' in de republiek die nauwelijks een week oud is, en altijd is het weer Mix, die met zijn alles over winnende persoonlijkheid, de geheelc zaak in handen heeft en tenslotte aan het hoofd staat van de actieve en non actieve strijdkrachten van de repu bliek. Vrijdag werd door den varensge zel P. P. aangifte gedaan, dat hij door H. v. d. M. mishandeld was. Door de po litie werd de zaak onderzocht en tegen laatsgenoemde proces-verbaal opge maakt. Als de Handen voortdurend nat zijn geweest en daardoor schrijnend aanvoelen, moet men ze direct inwrijven met PUROL. Dat verzacht dadelijk. VELSEROORD Men schrijft ons: Maandag 23 Februari gaf de heer W. v. Tilburg, pianoleeraar alhier, een openbare muziekles met zijne leerlin gen in de concertzaal van het café „de Griffioen". Velen hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer les gevolg gegeven, zoodat tegen 8 uur de zaal geheel bezet was. Het programma vermeldde een twin tigtal nummers, die door de verschil lende leerlingen, kinderen, zoowel als volwassenen ten gehoore zouden wor den gebracht. Er werd over 't algemeen goed ge speeld, al waren sommige meisjes wat zenuwachtig. Het is ook niet ieders werk voor- zooveel menschen te moe ten spelen. Hoewel wij in 't algemeen geen na men willen noemen, kunnen wij niet nalaten Louis Klein ons complement te maken voor de wijze waarop hij Der Sturm van Burgmuller ten gehoo re bracht. En na de pauze was het Mej. G. Ruisenaars die ons werkelijk deed genieten bij het vertolken van Bagatell A-mineur op 26, L. van Beet hoven. Haar spel was soepel en ge voelvol. In de pauze deed een klein orkest, bestaande uit enkele dames en hee ren, zich hooren. Het geheel was een zeer geslaagde avond en groot succes voor den heer V'. Tilburg. Een fraai rooktafeltje, hem door zijn jongste leerlinge namens allen, aangeboden, was dan ook wel verdiend. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur had op de Stationsweg een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het 8-jarig dochtertje van den heer R. stak juist op het moment dat een auto passeerde, den straatweg over en werd door het spatbord gegrepen. Met een bloedende hoofdwonde en 0ogenschijnlijk zwaar gewond werd ze bij Dr. Ilanneman binnengedragen, waar echter bleek dat alleen een hoofdwonde het gevolg was van dit nog betrekkelijk goed afgeloopen on geval. VELSEN Woensdag 4 Maart 's avonds 8 uur zal de bekende orgelist der Hersteld Evangelisch Luthersclie Kerk te Am sterdam, de heer Jan Zwart, gewijde muziek ten gehoore brengen op het or gel der nieuwe Geref. Kerk te Wijker- oog. Donderdagavond 8 uur zal de 5de Winterlezing gehouden worden in de gymnastiekzaal der school met den bij bel te Wijkerooog. De heer A. F. J. Por- tielje, inspecteur van Artis te Amster dam zal spreken over het onderwerp: „Allerlei uit het leven der zoogdieren". Lichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken. De afdeelingen Velsen en Wijker- oog van den Algemeenen Nederland- schen Geheelonthouders Bond en der Internationale Anti—Militairistischè Vereeniging zullen een propaganda- vergadering houden in Hotel De Prins op Vrijdag 13 Maart a.s. 's avonds 8 u. De héér Ds. N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp zal dan spreken over: „Anti-Militairisme en Geheelonthou ding''. De heer G. v. d. Berg uit Rot terdam zal als declamator optreden. Speelterrein te Wijkeroog. De vereeniging „Kindervreugd" pakt de koe*bij de horens. Op uitnoodiging van genoemde vereeniging, zal de be gaafde spreker, de heer Parée, voorzit ter. van de Amsterdamsche Speeltuin- vereeniging, binnenkort een vertelmid- dag houden voor de kinderen, verdui delijkt met lichtbeelden. De vereeniging kan zich steeds meer in de belangstelling van Wijkeroog verheugen. Behalve de toezegging voor een zand- bak, wip en bergplaatsje, ontving zij thans de mededeeling van verschillen de zijden, dat kon worden gerekend op 24 zandschopjes, 50 vormen, 6 hoepels, j ringen enz. Bovendien stellen ecnigen zich be schikbaar voor de gratis vervaardi ging van hobbelpaarden en stelten, in dien het materiaal daarvoor wordt verstrekt. Wie volgt? 't Is voor het kind. Harmonie „De Eendracht''. Donderdagavond j.l. hield de Har moniekapel „De Eendracht", haar jaarvergadering in het gebouw „Con cordia". De Voorzitter, de heer P. de Greef, deelde naar we in Kenn. lezen, in zijn openingswoord mede, dat deze verga dering feitelijk een maand telaat wordt gehouden daar het reglement voor schrijft, dat de jaarvergadering in Ja nuari moet plaatsvinden, maar dooi de vele werkzaamheden, verbonden aan het jubileum, was het, vooral voor penningmeester en secretaris, niet mogelijk eerder met hun jaarversla- gen gereed te zijn. I Uitvoerig memoreert spr. het zoo I uitstekend geslaagde jubileumfeest en deelde mede, dat gezien de inschrij vingen,, welke nu al zijn binnengeko men, het concours in den a.s. Zomer, zeker zal slagen. De bedoeling van het bestuur is, niet meer zooals totnutoe, maar eens per jaar een vergadering te houden, doch minstens om de drie maanden. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester blijkt, dat 1924 voor de Harmonie in alle opzichten gunstig is geweest en de vereeniging er bijzon der goed voorstaat, zoowel wat leden tal, financiën als onderlinge verhou ding betreft. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. de Greef, voorzitter en G. Stap per 2de secr., werden herkozen, terwijl met het oog op het vele werk, verbon den aan het concours, het bestuur, te vens uitvoerend comité, werd uitge breid met 2 leden, waarvoor werden aangewezen de heeren G. Haver en J. Hommes. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sloot de voorz. de druk bezochte vergadering. Aan Ds. II. Waardenburg, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Rij- perkerk (Fr.), is op zijn verzoek na een diensttijd van 40 jaar met ingang van 21 Juni eervol emeritaat verleend. Ds. Waardenburg was van 1889 tot 1893 predikant alhier en vertrok in laatstgenoemd jaar naar Ytens (Fr.) Het metselen van 'n terreinafschei ding op een terrein aan den Doodweg op Wijkeroog en het uitvoeren van met een en ander in verband staande werken is opgedragen aan den hoer W. van Heyst alhier voor f 3889. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 28 Fe bruari 1925: 4 timmerlieden, 3 schilders, 1 metse laar, 2 kuipers, 2 letterzetters, 3 sto kers, 2 bankwerkers, 1 electricien, 2 voorslaanders, 2 machinisten, 2 plaat werkers, 1 loodgieter, 2 chauffeurs, 2 bakkers, 1 sigarenmaker, 1 visscher, 4 kantoorbedienden, 61 diversen. Door de politie is aangehouden zekere W. S. uit Beverwijk, wegens het plegen van schennis der eerbaar heid. Hij is voor den commissaris te IJmuiden geleid. Verleden week Donderdagavond omstreeks 6.30 uur, had op het stati onsemplacement te Velsen een hevige treinbotsing plaats. De Haarlemsche trein stond naar II. Dbl. meldt, voor het vertrek gereed, toen de trein van IJmuiden, achteruitstoomend, terug kwam om eenige wagens, bestemd om aan den Ilaarlemschen trein te wor den gekoppeld, op te duwen. Door een misverstand stopte de machinist van den IJmuidenschen trein niet tijdig genoeg, zoodat een hevige botsing volg de. De achterste wagen van den stil- staanden trein werd opgetild, zoodat de buffers van de beide wagens over elkaar schoven. De passagiers van den Haarlemschen trein werden door el kaar geschud. Een juffrouw liep nog eenige lichte verwondingen aan het gelaat op, doch voor het overige be perkte de schade zich tot materieele De IJmuidensche trein vertrok nader hand met enkele wagens van een in middels uit Haarlem gearriveerden j trein. Door twee bewoners van wonin- I gen achter de hoogovens is aangifte gedaan, dat uit hokken achter hunne woningen duiven zijn ontvreemd. Door wachten staat, temeer, daar de heer C. Zwanenburg uit Velseroord, de beken de accordeon-virtuoos, z'n medewer king heeft toegezegd. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Godsdienstige samenkomsten. Men heeft alreeds uit het verslag der laatstgehouden samenkomst kun nen zien, dat de volgende samen komst a.s. Vrijdagavond plaats heeft in de Ned. Herv. Kerk te Velseroord. Dit is de eenige samenkomst, welke té Velseroord zal worden gehouden en verwacht mag worden, dat de kerk te klein zal blijken. Temeer waar Dr. P. Stegenga van Amsterdam een eminent spreker en geleerde is, die verleden jaar bij zijn drukke werkzaamheid in de hoofdstad nog kans zag te promo- veeren tot doctor in do godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Twijfel''. Wij wekken dus een ieder op dezen eminenten spreker te komen hooren. De kerkeraden der Ned. Herv. Gem., Doopsgez. gem., Chr. Geref. kerk; kerkbestuur der Oud-Kath. kerk en afd. IJmuiden-Velsen der Evang. Maatschappij. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Verzoek om vergunning lot het plaat sen van stoelen en tafeltjes op het trottoir in de Amstelstr. te IJmuiden. Hierover schrijven B. en W. het vol gende aan den raad: Bij Uw besluit van 15 Juli 1924, no. 2 p, werd in onze handen om prae- advies gesteld, een adres van M. Rut- te, A. Roes en P. Blokker,„houders van vergunnings- of verlofsinrichtingen in de Amstelstraat te IJmuiden, houden de het verzoek, hun in beroep vergun ning te verleenen tot het plaatsen van stoeltjes en tafeltjes op het trottoir vóór hunne zaken. Wij kunnen U thans ten aanzien hiervan het volgende mededeelen. Dpn 2 Januari 1924 werd door ons college besloten, alle voor IJmuiden verleende vergunningen tot het plaat sen van stoelen en tafeltjes in te trek ken, waarna den 27 Mei 1924 een gelijk besluit werd genomen ten aanzien van het hebben van rijwiclrekken, zulks uit overweging, dat bedoelde voorwer pen geacht moesten worden hinder op te leveren voor het verkeer van voet gangers. Om die reden werden dan ook de door adressanten gevraagde vergun ningen geweigerd. Wij zijn van mcening, dat bedoelde weigeringsgrond thans niet alleen on verzwakt aanwezig is, doch zich met het oog op het steeds toenemend snel verkeer in nog sterkere mate doet gel den, waarom wij U voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. Verzoek om goedkeuring van een exploitatieplan. B. en W. schrijven aan den raad. Uwe vergadering stelde, bij haar be sluit van 25 November 1924, no. lh, in onze handen om prac-advies, een adres van M. Gerrits, weduwe S. van den Boogaard, te Santpoort, houdende het verzoek, Uwe goedkeuring te willen hechten aan een bij dat adres overge legd plan tot het in exploitatie bren gen van de aan adressante in eigendom toebehoorende perceelen kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, nos. 4257 en 4409, gelegen nabij den Drie- huizerkerkweg te Driehuis. Ten aanzien van dit adres kunnen de politie wordt een onderzoek inge- I steld. i Zondag is door de politie op Wij keroog proces-verbaal opgemaakt te gen den autobushouder J. H. L. te Be verwijk, wegens overtreding van de po- litie-verordening (het te snel rijden en het rijden met een ongekeurde auto bus.). SANTPOORT Voor den Indischen dienst is be stemd Mej. W. A. Holtes alhier, als verpleegster le klasse bij het krank zinnigenwezen. wij u thans mededeelen, dat bedoeld Morgenavond treedt voor de afd. exploitatieplan geheel afwijkt van het Santpoort van den Bond voor Staats- geldende uitbreidingsplan en evenmin pensionneering op de heer K. Steyn overeenstemt met de ontworpen wijzi- uit Beverwijk. De avond wordt verder ging daarvan. gevuld door Mej. Joh. E. Kroes, decla- Wij stellen U mitsdien voor, op het matrice te Koog a. d. Zaan, die aardig verzoek afwijzend te beschikken, nummers op haar repertoire heeft, en Aan het namens de commissie van muziek, 't Belooft een aardige avond bijstand in het beheer der openbare te worden werken tot adressante gericht verzoek om dit adres terug te nemen werd Na een lange rust treedt het kin- niet voldaan. der- en operettekoor „Kindervreugd" onder leiding van den heer J. Post Maandag a.s. weer eens voor het voet- licht in „Zomerlust". Het programma, dat wij ontvingen, ziet er alleszins aan- trekkelijk uit, zoodat den liefhebbers J van kinderzang een mooie avond te BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1