VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART IJ. V. V. STORM VOg V. 1.0. s. PLAATSELIJK NIEUWS. f slechts voor de zevende klasse van IJ MUIDEN Herhaaldelijk, als we den laatsten tijd langs den kant loopen, valt ons een gevaarlijke gewoonte op, die hard toe neemt nu de schepen vroeger op den dag binnenkomen. Als een trawler nadert staan vele jongens, kinderen van 812 jaar, klaar om zoo vlug zij kunnen aan boorcl te springen, voor het schip vastligt. We zagen sprongen over wel 1 Meter afstand van een stilliggend schip op een varend, om maar het eerst of een der eersten aan boord te zijn. Deze jongens doen veelal dienst als runner, voor een paar centen, voor schoenmakers enz. We achten het mogelijk dat zij feite lijk in conflict zijn met de arbeidswet, maar zeker is behoefte aan ingrijpen der autoriteiten, daar anders droe vige ongelukken niet te voorkomen zijn. Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken". Naar wij vernemen heeft bovenstaan de vereeniging zich met het volgende adres tot den Gemeenteraad gewend: Edelachtbare Heeren, Onze Vereeniging heeft met belang stelling kennis genomen van Uw be slissing inzake de reorganisatie van school A., alsmede van de op de reor ganisatie van het Lager Onderwijs be trekking hebbende verordening. Hoewel wij erkentelijk zijn, dat ge deeltelijk aan onze wenschen is tege moet gekomen, zouden wij het zeer op prijs stellen indien Uw college zou be sluiten, dat bij de toelating van leer lingen tot de zevenklassige school A in ieder opzicht rekening zal worden ge houden met de wenschen van de ouders Volgens bovengenoemde verordening moeten de ouders van kinderen, welke toegelaten worden tot de zevende klas se van deze school verklaren, dat hun ne kinderen na doorloopen van dit centraal zevende leerjaar bestemd zijn om het Middelbaar Onderwijs te vol gen. Wanneer nu deze bepaling niet toepassing werd verklaard, maar reeds zou gelden als eisch tot toelating tot de eerste klasse van deze school, zou dit aan ons verlangen geheel tegemoet komen en zouden wij definitief kunnen afzien van plannen tot stichting van een Neutrale School. Door wijziging van de verordening in dezen zin wordt dan bereikt, dat de school waaraan thans het centraal ze vende leerjaar, opleidende voor H. B. S. en Gymnasium, is verbonden, geheel het karakter van opleidingsschool zal behouden. De bedoeling van bovenge noemd verzoek is, te voorkomen, dat een leerling tegen den zin van de ouders kan worden geplaatst aan een school, waaraan geen opleidingsklasse is verbonden. Onze Vereeniging meent, dat het nuttig en noodig is, dat kinde ren welke door de ouders bestemd wor den voor opleiding tot het Middelbaar Onderwijs, worden opgeleid aan één school, en dat niet na zes jaar deze op leiding wordt gespecialiseerd. In een en ander vindt onze Vereeniging aan leiding U te verzoeken, de desbetreffen de verordening in dezen zin te herzien. Hoogachtend, Neutrale Schoolver. „IJmuiden en Omstreken", (w.g.) K. H. Tusenius, voorz. (w.g.) K. Westerling, secretaris. De Christ. Vereeniging voor Jon gemannen hield deze week een leden vergadering, waarin het verslag van den penningmeester besproken werd. Besloten werd op 17 April een pro- paganda-avond te organiseeren, waar enkele stukken gespeeld zullen worden. Als voorzitter en als penningmeester werden herbenoemd de heeren D. Sel ling en H. Vos. De transportfiets, die de vorige week door een jongen van de firma M. te water werd gereden is weer terecht. Nadat de jongen eenige dagen tever geefs gezocht had, heeft het havenper soneel, met behulp van een dreg, de fiets weer weten boven te halen. Ze werd aan den eigenaar ter. hand gesteld, zoodat deze de schadepost weer kan schrappen voor het grootste deel. Het Chr. Fanfare-corps „Wilkel- mina", dir. de heer D. Klut, zal op 2en Pinksterdag deelnemen aan het con cours van den Noord-Hollandschen Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare korpsen te Enkhuizen. Ten onrechte hebben wij Zaterdag, bij het ongeluk met een bus carbid, vermeld dat de getroffene v. d. S. door zijn huisarts behandeld zou zijn. Later hebben we vernomen dat de geneeskundige voor de ongevallenwet, Dr. R. Rutten, deze hulp verleende. Gouden Echtpaar. Het echtpaar C. Geytemanvan der Plas, wonende in de Braamstraat, al hier, hoopt op 11 Maart a.s. het gouden huwelijksfeest te vieren. Daar de oude mensdhen, die reeds 20 jaren hier wo nen, algemeen bekend zijn als vroolijke lieden, zullen zeer zeker velen, dit zeld zame feest met hun willen gedenken. Tengevolge van het overlijden van den president der Duitsche Rijks- republiek, Ebert, is op het vice-consu- laat alhier de republikeinsche rijks vlag halfstoks geheschen, ten teeken van rouw. VELSEROORD Aan de aannemers Tiersen en Weerzekers is opgedragen den bouw der eerste woningen voor de N.V. Mij. Woningbouw alhier, op een terrein aan den Rijksstraatweg te Santpoort. De afdeeling Velseroord der Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken, had Zaterdagavond een propaganda- avond belegd in „Tivoli" die goed be zocht was. Na een kort openingswoord van den voorz., den heer Y. J. Reitsma, sprak de heer J. Duinker, van Zaandam over: „Weer Voorwaarts". In een gloedvol woord, wekte deze spreker op tot voorwaarts gaan, on danks den tegenstand dergenen die op matiging in het programma aandrin gen, en degenen die het noodzakelijke van wettelijk verbod niet inzien; voor waarts om de drankbestrijding direct, om de cultureele verheffing die er uit voortvloeit en om de andere drankbe strijders te bemoedigen. Spr. eindigde met de opwekking: sluit u aan en schrijdt voort van sym pathie tot medewerking. De arbeiders-mandoline-club, dir. de hr. J. K. Raadman, bracht daarna eeni ge mooie nummers ten gehoore. Vooral no. 2 van haar programma bekoorde ons door de zuivere stemming. In zijn woord van dank, tot deze club, herinnerde de voorzitter er aan dat het de eerste keer was dat ze mu zikale medewerking gaven op een drankbestrijdersavond, en sprak de hoop uit dat dit meer zou gebeuren. Na de pauze voerde de Onthouders- Tooneelclub „Voor uw Naaste" het too- neelstuk „Levensdwang" op. Deze jon ge vereeniging voorziet in een groote behoefte voor deze beweging, op zeer verdienstelijke wijze. Toch zouden we haar willen aanraden, met het oog op het veelal zeer gemengde auditorium, niet al te realistische stukken op haar repertoire te plaatsen. Na een tweetal conferenties van het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders en de directie der Rub berfabriek „Holland" is men volgens Hl. Dbl. tot overeenstemming gekomen aangaande de nieuwe loonregeling. Er zal een loonsverlaging worden inge voerd van 5 echter met dien verstan de, dat het. contractueele minimum loon f 26.13 niet wordt aangetast. Ver der blijft het bestaande contract onge wijzigd gehandhaafd tot Juni 1926. Dinsdag brak de ketting van de stoompont „Velsen". Vroeger zou dat heel wat stagnatie in het verkeer veroorzaakt hebben, doch sedert we drie ponten hebben, is dat veranderd, 't Was nu slechts een oponthoud van eenige minuten. Woensdag 4 Maart houdt de Chr. Jongensdlulb „Velsen" eene feestver- gadering in het gymnastieklokaal der school met den bijbel te Wijke» waar de heer H. Gord eau, algei. secr. van Jongenswerk-N. J. V. zal optreden. i -Si Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: C. J. HandgraaLj remans, z.; E. J. v. d. KooiHomi- z.; G. H. Oosterhof—Wensma, z. i( H. van KuykBoes, z.; J. jj NoortMolenkamp, z.; A. Mengeld de Groot, z.; W. van BeekMaass. d. Brink, d.; D. KoksZwanenhJ zoons; P. van der SteenKok, z.1 Overleden: Cornelia Vrijer,j f wed. v. J. v. Romshorst; Theoï Koenraad Smakman, 67 j., echtgt M. H. Handgraaf; Magelina y Drooglever, 91 j., wed. v. J. v. Voort sen; Christina Abbo, 47 j., echtgen1 P. Verschoor; Jacob Piebenga, 5fi echtgen. v. E. Darphorn. SPORT. OFFICIEELE MEDEDEELINGf Uitslag j.l. Zondag gespeelde strijd. R. C. II.—STORMVOGELS A.s. Zondag wordt gespeeld: Stormvogels 4E.D.O. 5 te li, Overige elftallen geen wedstrij: OFFICIEELE MEDEDEELINGü Uitslag gespeelde wedstrijd: 1 BatoV. I. O. S. II terrein afgel* Voor a.s. Zaterdag 7 Maart is ïj steld: j Ulysses II—V. I. O. S. II V. I. O. S. IKinheim I j Vertrek 2e elftal 2 uur. Zaterdagmiddagcompetitie Trekvogels ontvangt D. V. S. l' haar een stap nader naar het 1, oenschap zal brengen. V. I. O. S.I naar Ulysses II, hier verwachr een gelijk spel. V. I. O. S. I ontvangt Kinheim j WATERSTAND IJMUIDEN. Maart 1925 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 5 11 46 6.41 7.33 6 0 31 0.58 8.05 8.44 7 1.28 1.44 9.03 9.35 8 2.09 2.23 9.52 10.17 9 245 2.56 10.32 10.54 s O 3.17 3.29 11.11 11.30 1.04 11 3.49 4.00 11.50 VISSCHERIJ. De trawlvisscherij met loggers. „De Scheveninger" schrijft: Met de trawlvisscherij gaat het slecht. De schepen hebben veel te kam pen met ruw weer, dientengevolge kan de visscherij niet uitgeoefend worden. Er zijn loggers, die 3 weken reis had den, en slechts enkele dagen konden visschen. De vangst was gering en de besom ming laag. Wegens den langen duur der reis was de bemanning wel eeni- germate verplicht, huiswaarts te ko men, daar de familiebetrekkingen na de jongste stormen in verlegenheid zaten, en iederen dag dat het schip langer uitbleef werd de spanning groo- ter. Gewoonlijk duren de trawlreizen niet langer dan hoogstens 14 dagen, wan neer er om den Noord gevischt wordt. Het is dus wel te verstaan, dat er on gerustheid komt, als na hevig storm weer de reis langer dan drie weken gaat duren. Het is wel duidelijk merkbaar, dat slechts een klein gedeelte der vloot vaart. Dagen gaan er voorbij, dat er hier geen schepen binnen komen. Im mers van het kleine gedeelte, dat vischt, gaan er zoo nu en dan nog en kele naar IJmuiden. Menigeen die be lang heeft bij de visscherij, tot zelfs zij, die den kleinen koophandel drijven, ondervinden nu hoeveel schade het voor Sclieveningen is, als slechts de helft van het gewone getal schepen trawlt. Te sterker voelt men den tegenslag, wanneer de vangsten klein en de be sommingen laag zijn, zooals het geval is. De visch is niet goedkoop. Vóór den oorlog was er bijna geen verzending van Noorsche versche ha ring naar Frankijk en de hoeveelheid tonnen pckelhaing welke er heen ging bedroeg nooit meer dan 3000 ton groot haring on 500 tonnen vaarharmg per jaar. Gedurende de oorlogsjaren, voor al in 1916, 1917 en 1918, steeg die ver zending aanmerkelijk. In 1919 bleef de vraag zoo goed als geheel uit, doch se dert 1920 nam ze weer steeds toe en nu is Frankrijk een belangrijk afzetgebied voor Noorsche haring, zoowel versch als gezouten, vooral Boulogne en Fe camp zijn de invoerhavens. Zoo wer den in 1923 ingevoerd 6500 ton voor jaarsharing en 70.000 ton grootharing, en in. 1924 was de invoer van versche haring alleen van 1 Jan. tot 31 Aug. 3385 ton (van 1000 K.G.) en van pekel haring 5589 ton. N. VI. Ct. Vischomzet. De omzet in de rijksvischhallen al hier bedroeg in Februari van dit jaar f 1.223.287.— tegen f 1.123.417.— in Fe bruari van het vorig jaar. In de visschershaven is aangeko men de vrachtlogger Noordstar M.A. 173, met een lading zoute haring uit Sküdenëss (Noorwegen), voor rekening der reeders Klinge en Poortman te Maassluis. Zaterdag zou de stoomtrawler Ca- tharina Duyvis IJ.M. 133, na in repara tie geweest te zijn, naar zee vertrekken. Midden in de haven gekomen scheen de machine niet te werken en begon de trawler af te drijven. Per sleepboot be gaf zich daarop de chei-machinist der V. E. M., waartoe het schip behoort, aan boord en weldra zag men toen de schroef werken cn het vertrek vond plaats. Zondag echter werd reeds verteld dat de Duyvis drijvende was gezien, met de John Brown, van dezelfde ree- derij, er bij om te sleepen. Des middags kwamen die beide boo ten echter op eigen kracht, achter el kaar de haven binnen. De Duyvis werd aan de trawlkade gemeerd, waarbij bleek dat ook de winch stuk was. Na gerepareerd te zijn is het schip Maandag weer naar zee vertrokken. Zondag kwamen binnen de stoom trawlers Albatros IJ.M. 191 en Julie Streiff IJ.M. 159, die elk een stel visch- tuig hadden verloren. Beide schepen waren van de Mij. De Marezaten. De stoomtrawler Jeane IJ.M. 107, kwam binnen met defecte winch. Daar het defect gedurende de visscherij ont stond, moest de laatste trek met de handlier binnengehaald worden en keerde het schip, na een reis van 5 da gen terug. Zaterdagnacht kwam uit zee te rug de Derika XII IJ.M. 125, die Zater dag vertrokken was, wegens ketelde fect. Bij het meeren, bij het kantoor der V. E. M., werd het remmingswerk aan de trawlerkade beschadigd. Zooals we berichtten had de vori ge week op zee een aanvaring plaats gehad tusschen twee drifters: De Hoop IJ.M. 193 en de Helga IJ.M. 46. De eerstgenoemde kwam naar binnen i n is de vorige week gerepareerd. De Helga was op zee gebleven en kwam Zondag binnen. Toen bleek dat dit schip aan den boeg ernstig verbogen was. Na de vangst gelost te hebben, is de Helga Maandag opgestoomd naar Am sterdam om te dokken. De stoomtrawler Swift IJ.M. 1, kwam binnen met defecte wincli. De stoombeuger Maria Josephs, V.L. 3, van de N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij, kwam hier binnen met machineschade. De stoomtrawler Texel T.S. 30, die Maandag ter visscherij vertrok, kwam Dinsdag weer binnen met defec te voedingspomp. Mag over de vangst der trawlers geklaagd worden, de beugvisscherij maakt het ook verre van schitterend. De stoombeugers brengen maar zeer kleine vangsten aan. De zeilbeugvisscherij, eens de trots v. Ilollandsch visschersvloot, schijnt ten ondergang gedoemd. Thans, in het beste seizoen voor deze schepen, is de sloep Oranje-Nassau M.A. 11, uit de vaart genomen en naar eigen haven gekeerd, terwijl de Toos M.A. 54, naar Noorwegen is als vracht vaarder. Sinds het vorige jaar werden herhaaldelijk door den Stoomtrawler Proef IJ.M. 39, pogingen gedaan om ■met een nieuw soort vischtuig te traw- len, telkens met onbevredigend resul taat. De vorige week werd opnieuw een reis van 5 dagen gemaakt, waarbij een lid der directie aan boord was. Ook nu besomde de boot slechts ruim f 500 en thans is de boot met ge woon tuig ter visscherij gegaan, nadat het andere van boord was gehaald. De Haring-export naar Duitschland. Door de Kamer van Koophandel is aan den Minister van Buitenlandsehe Zaken een schrijven gericht, naar aan leiding van het schrijven der Kamer van Kooophandel voor de Beneden- Maas te Vlaardingen, betreffende den haring-export naar Duitschland. Een onderzoek der Kamer bij belang hebbenden te IJmuiden ingesteld, be vestigde volkomen het door de Kamer te Vlaardingen naar voren gebrachte. De Kamer verzoekt den Minister, die stappen te willen doen, welke hij noo dig oordeelt, om de ernstige belemme ringen van den Nederlandschen ha ring-export te voorkomen. De „Staatscourant" bevat de sta tuten van de Visscherij Maatschappij „Pieter" alhier. Bij K. B. zijn met 15 Febr. op nieuw voor 3 jaar in den raad voor de visscherij benoemd tot lid van de le afdeeling voor de zeevisscherij L. J. v. Gelderen te 's Gravenliage, Th. Haas noot te Katwijk aan Zee, J. F. Klercq te Haarlem, A. v. d. Toorn Jzn. te Sche- veningen en Maarten de Vries te Bloe- mendaal. SCHEEPVAART IJmuiden. Aangekomen 26 Febr.: Ilelmmige, St., Hamburg, om ijzer tc laden; 27 Febr.: Cornelis, motorlogger, Haugesund, haring, visschershaven. Vertrokken 25 Februari: Ribeauvil- le, st., Antwerpen, ledig; 27 Febr.: Brunswijk, St., New-castle, ledig. De vrachtschepen Riouw, Rotli, Rondo, Roepat en Radja van de Maat schappij Nederland, de z.g. R-booten, die een sneldienst op Indië tot stand brengen, bezitten midscheeps een ge deeltelijke passagiers-inrichting, wel ke echter op eenigszins primitieve wij ze is ingericht en daarom niet voldoet. Naar wij vernemen heeft de maat schappij Nederland kort geleden het besluit genomen om alle R-booten om te bouwen voor beter passagiersver voer. Op elk van deze schepen zullen de officiershutten onder de brug blij ven bestaan, doch op deze verdieping zullen een toilet- en een badkamer worden bijgebouwd, terwijl verder een trap binnendoor naar de salon zal wor den aangebracht. Op de onderbrug zullen voor- en zij kant worden dichtgemaakt met glas ramen. De bestaande toilet- en badka mers der officieren, benevens de hut van den vierden officier zullen geheel worden gesloopt, hetgeen noodzakelijk is voor het aanbrengen van een ijzeren vloer op de commandobrug. De wan den worden tevens veranderd met het oog op de ramen. Op het oogenblik wordt het stoom schip Rondo bij de werf van Blohm en Voss te Hamburg op bovengenoemde wijze omgebouwd. Het stoomschip Ri ouw heeft deze metamorfose reeds on dergaan. Geleidelijk zullen ook de overige R-booten in behandeling wor den genomen. Naar men ons mededeelt zal, als het even mogelijk is, de werf van Blohm en Voss niet alle R-booten ombouwen, docb zal men trachten de ombouwing van een paar schepen in ons li doen plaats vinden. In de week van 23 Februai Maart 1925 zijn te IJmuidenj aangekomen 58 stoomschepen zee vertrokken 51 stoomschep»-1 zeelichters. IJmuiden. Aangekomen 26 IV Albatros, sloep, Skudesnaes,:' visschershaven; 2 Maart: Frt: zeelichter, Londen, cement, sluisbouw; R. A. S. M. I, zet' Londen, id., id., beide per slt' Limburg; Depute Georges ChaifÉ La Pallice, ijzererts, Hoogovens;:' i Noordkaap, sloep, Skudesnaes, L f visschershaven. S Vertrokken 1 Maart: Helmv i Kopenhagen, via Rotterdam, mi 2 Maart: Junior, sleepboot, Ma i Limburg, sleepboot, Vlaardinge j IJmuiden. Zondag kwam 1 nen het stoomschip „Waterlai schip, op reis van Rotterdi Buenos-Ayres, is de vorige wee golf van Biscaye door zware sto beloopen en bekwam daardi schade, bestaande uit gebroket stutten, waardoor het schip ge: zijn verband is gerukt. De We liep Vrijdag te Southampton en is naar Amsterdam teruggeb te repareeren. Het Zweedsche stoomscli O'Kjellberg kwam hier Zon: Gothenburg binnen met ee: kruit voor de kruithaven te huizen. Na lossing daarvan ver: schip Maandag naar Antwerp; In Februari zijn in de ha' het Hoogovenbedrijf aangefe stoomschepen, waarvan 4 gela ijzererts en 1 ledig. Van dezeS schepen vertrokken er 4 ledig f een lading ijzer. Het Maandag alhier van burg voor Amsterdam aan; Zweedscbe stoomschip N«' heeft bij het binnenvaren van te schutkolk van de oude slut veroorzaakt aan den noo: muur, waarvan een dekzerk i werkt; een gedeelte van dendi gemetselden muur is ontzet. H zelf heeft schade aan bakboord kluis, welke is ingedrukt en tf en een deuk in den boeg. Het bedrag van de schade den Rijkswaterstaat worden steld. De Jan Pieterszoon Coe: Mij. Nederland, die reeds 2 nacht 4 uur hier werd binnen'1 kwam eerst 24 uur later aan. I had te lijden gehad van denf bekwam schade over dek.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2