ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN No. 39 Woensdag 18 Maart 19S5 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. hinderwet. en wethouders der leente Velsen, brengen ter openbare mis dat ter gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen B. Baim, te Bloemendaal, om ver tot het oprichten van een bak- ij, waarin gebezigd zal worden een telucht-oven, op het perceel kada- Lal bekend gemeente Velsen, sectie o. 2375, gelegen nabij den Bloemen- straatweg. p Dinsdag, den 31 Maart 1925, des te elf uren, zal ten ge- intehuize gelegenheid bestaan om varen tegen dit verzoek in te bren- en deze mondeling en schriftelijk te lichten. BEKENDMAKING, trekking aan den openharen dienst een gedeelte van het Wijk aan en van den Groenenweg. en wethouders van jen brengen, ingevolge het bepaal- n artikel 46 der algemeene politie- »rdening, ter kennis van het pu dat bij hun college is ingekomen, verzoek, van W. Molenaar te Sant- om het gedeelte van het Wijk Zeeërvoetpad, dat is gelegen tus- m den Kweekensteinsweg en het melaantje, te Velsen en dat deel van de perceelen kadastraal gemeente Velsen, sectie H, nos. en 494, aan den openbaren dienst te rekken. jrder deelen zij mede, dat het in voornemen ligt den gemeenteraad te stellen, het gedeelte van den te Velseroord, dat is gele- tusschen den Tusschenbeeksweg het perceel kadastraal bekend ge- nte Velsen, afdeeling IJmuiden, ie M, no. 2649 en dat deel uitmaakt het perceel bekend in dezelfde ka- rale gemeente, afdeeling en sectie 2968, ingevolge het bepaalde in 230 der gemeentewet eveneens den openbaren dienst te onttrek- ilanghebbenden worden in de gele- gesteld hunne bezwaren tegen eventueele onttrekking aan den ïbaren dienst van de beide boven- >emde weggedeelten, binnen veer- dagen na de dagteekening dezer Lbare kennisgeving, schriftelijk bij gemeenteraad in te brengen. aangevende de bedoelde ge- ten weg, liggen van heden af ter etarie (IVe Afdeeling) voor een r ter inzage, slsen, 14 Maart 1925. en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, OSTELIJK. J. P. HA'NDGRAAF l.b. 3. Zoo spoedig mogelijk zullen op verschillende punten van het dorp eenige borden worden ge plaatst, met duidelijke aanwij zing van de wegen naar het strand, de Noordzeesluizen enz. 4. Aan de Commissie voor het Vreemdelingenverkeer is opge dragen de samenstelling van een lijst van pensions, gemeubileer de kamers, e.d. ter inlichting van zomergasten. Op deze lijst zullen uitsluitend namen van le den der Vereeniging worden op genomen. Deze commissie zal verder zoo spoedig mogelijk een beknopt propagandaboekje en gidsje voor IJmuiden en Velsen in be werking nemen. 5. Tenslotte zal het Bestuur, zoo dra de financiën der Vereeniging dit veroorloven, overgaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een reclameplaat voor IJmuiden. Hiermede zijn de werkzaamheden van IJmuidens Bloei begonnen. Laten nu ook de leden het hunne doen door zooveel mogelijk nieuwe leden te wer ven. Aangiften kunnen geschieden bij den Secretaris: Mr. K. Westerling, Ka naalstraat 37. IJmuidens Bloei. Secretariaat: Kanaalstraat 37. de op Donderdag 12 Maart j.l. ge len bestuursvergadering van iiidens Bloei zijn de volgende be ien genomen. Door de Vereeniging zal een adres worden gericht tot den Gemeenteraad om het sintelpad, leidende van de haringhaven f naar het strand bij de Zuidpier, I te vervangen door een 5 a 6 Me- ter breede verharde weg, waar- door het strand op gemakkelijke 1 en vlugge wijze voor alle voer- tuigen bereikbaar zal worden. Het Bestuur zal trachten de ver- t binding van Amsterdam en Haarlem met IJmuiden te verbe teren, door te bewerken dat: i1, de Nederlandsche Spoorwegen 5 in de zomermaanden op de lil baanvakken Amsterdam y IJmuiden en HaarlemIJmui- il den retourkaarten tegen gere- jj duceerd tarief zullen verkrijg baar stellen en op deze baan- I vakken meer doorgaande trei nen zullen invoegen; des Zondags de eerste boot J van de Alkmaar Packet zal doorvaren tot IJmuiden in i plaats van Velsen, zooals tot dusver geschiedde. RAADSOVERZICHT. Als men de agenda van een a.s. raadsvergadering maar even doorziet, blijkt den buitenstaander, die. echter geen vreemdeling in Jeruzalem is, al wel heel gauw of. hij op een emotionee- le vergadering moet rekenen. En zoo mochten wij van deze vergadering ook zeker verwachten, dat niet alle punten in vredelievende stemming onder des voorzitters hamer door zouden gaan. De neutrale schoolver. was er weer met hi adres; dan stond de reorganisatie der armbest., waarin men destijds was blijven steken, weer op de agenda; en ook het bewaarschoolvoorstel der S. D. A. P., dat nu tot een nieuw stadium in zijn groei tot raadsbesluit was geko men, nu de onderwijs-commissie ad hoe er haar voorstel aan had gekop peld, is in den raad ook reeds meerma len een steen des aanstoots geweest. Reeds bij den aanvang bemerkt men dan, dat er electriciteit in de lucht is en het lijkt wel of men al het mogelijke wil doen om het loskomen van de bui te vertragen. Dan gaan de heeren tevoren maar vast aan het kib belen op punten, die nog niet eens voor discussie rijp zijn. Zoo ook thans met een bezwaar schrift van J. Stam te IJmuiden tegen het optreden der Schoonheidscommis sie, waarover nu reeds ten naastebij al le tongen loskwamen, hoewel B. en W. voorstelden, als gebruikelijk, het adres in hunne handen te stellen voor prae- advies, iets waar geen der heeren ook maar een oogenblik aan dacht zich te gen te verzetten. De langdurige discussies hierover waren dus tevoren tot onvruchtvaarheid gedoemd, en waar ons die zaak zeker in een volgende ver gadering, na uitgebracht advies van B. en W. opnieuw zal worden voorge zet, zullen wij ons nu maar verstouten wijzer te wezen dan de raad en er tot zoo lang het zwijgen toe doen. Ook over het nieuwe adres der neu trale schoolvereen. inzake de splitsing van school A wilden B. en W. op nieuw weer praeadvies uitbrengen. Een deel van den raad meende, dat de zaak nu al zoo vaak en zoo van alle kanten bekeken was, dat men redelij kerwijze van langer slepend houden van de beslissing, tevens de be slissing of er naast school A, opleidende voor het M. O. eerlang nog een narticuliere school zal komen, die men denkt het karakter van speciale opleidingsschool te kunnen geven, geen heil mocht verwachten. Wethouder Landeweert dacht er blijkbaar anders over, en met hem, bij een zeer gemengde stemming, een klei ne meerderheid in den raad. Of was het bij sommige voorstellers louter uit beleefdheid? Dat zal wel blijken, als ook deze zaak van B. en W. terugkomt. Zoo kwamen we tenslotte toch tot het groote punt: de reorganisatie der armbesturen. Hierin, het is békend, staan twee partijen vrij scherp tegen over elkaar en het stond wel vast, hier was een niet te overbruggen klove tus- schen beider standpunt. Dat was al ge- bleken, toen er hieromtrent slag werd j geleverd, voor eenige maanden, op het eerste punt, tevens de quintessenz van de geheele reorganisatie, n.l. of de te genwoordige toestand zou worden be stendigd, dat er twee burgerlijke arm besturen zijn, één speciaal voor de R.K., en een voor de overige burgerij of dat er voortaan slechts één burgerlijk arm bestuur zou zijn voor alle gezindten. Zooals gezegd, op dat punt was in Dec. reeds slag geleverd en de R.K. met hun aanhang van vertegenwoordigers der andere kerkelijke partijen hadden dezen met 11 tegen 10 stemmen gewon nen, Bij die gelegenheid hebben de R.- K. ronduit verklaard, dat het hierbij voor hen ging om het behoud van een sinds lange jaren bestaandvoorrecht, daarbij zelfs in het midden latende of zij handhaving van dit voorrecht niet strijdig achtten met het algemeen be lang. De rechtsquaestie lieten zij hier geheel buiten, voor hen was het pur et simple, het niet willen prijs geven van een voorrecht voor een bepaalde groep j onder de burgerij, door hen vertegen woordigd. Als men hen hierover, en niet ten onrechte, hard valt, bedenke men echter wel, dat het niet dikwijls voorkomt, dat een maatschappelijke groep afstand doet van een voorrecht, zoolang zij de macht heeft dat te be houden. Dat is een algemeen verschijn sel en men mag er de R. K. vertegen woordigers, ook al had men gaarne ge zien, dat zij met grootsch gebaar daar van afstand deden, niet al te hard over vallen. Met dat al is het anderzijds volkomen verklaarbaar, dat die bevoorrechte stelling werd aangevallen en, was dit zelfs plicht, waar er kans was, dat zij, zij het geheel of ten deele, kon worden genomen. In dien voortgezettcn strijd, j.l. Dinsdag, zijn de Soc. Dem. en de Vrijzinnigen niet onfortuinlijk geweest. Met behulp van een paar stemmen van rechts is het bovenomschreven voor recht der R.K. wel wat ingekort. Daar was in de eerste plaats het voorstel van den Vrijheidsbonder, om den naam van de armbesturen te wij zigen in die van Gem. diensten voor 't maatschappelijk hulpbetoon, hetwelk aldus met een kleine meerderheid werd aangenomen. Ging dit niet dan na zeer langdurige discussies, waarbij door de tegenstanders allerlei variaties werden gegeven op het: What is a name, armen blijven toch armen, en men moet het de menschen niet al te gemakkelijk maken op de gemeen schap te teren, door de voorstanders van het voorstel werd hier tegenover gesteld, dat men hen, die niet van goe den wille zijn, toch niet terug houdt van hun geregeld en gang naar het armbestuur, omdat men hen als arme betitelt, maar dat men den stillen ar men, die er meer zijn dan men denkt, weduwen en menschen die tijdelijk door ziekte op hulp der gemeenschap zijn aangewezen, den gang naar het armbestuur zooveel mogelijk moet ver gemakkelijken. Met de geheele linkerzijde maakten van rechts de heeren Groeneveld en v. der Steen deel uit van de meerderheid, die voor dit voorstel stemde, dat aldus werd aangenomen met 129 stem men. Evenzoo ongeveer, (alleen ging hier bij ook de heer ten Broeke met de lin kerzijde mee), ging het met het voorstel der Soc.-Dem. fractie, dat de bedoeling had, om hen, die wel van huis uit R.K. maar van die kerk ver vreemd waren, de vrijheid te laten zich in voorkomende gevallen om steun tot het Schaalarmbestuur te wenden Men begrijpt, dat ook hierover heel wat is te doen geweest, aleer het zoover was. De argumenten, ons dunkt, ieder kan ze zoo voor zich zelf neerschrijven. Wij zullen ze hier niet herhalen. Dit besluit intusschen brengt een ingrij pende wijziging in de verhoudingen op dit gebied, waarmee de voorstanders zich gelukkig mogen prijzen, een wijzi ging, die op den duur zeker een stap naar de pacificatie ook op het gebied van onze gemeentelijke armenzorg zal blijken te zijn. In der haast werden daarna nog enkele urgente agendapunten door den raad afgedaan, zoo b.v. betreffen de de verdeeling der 300 wo ningen, die nog met regeeringssteun zullen worden gebouwd, over de ver schillende deelen der gemeente. Hierbij verdient vermelding de op merking van den voorzitter, dat de haast, waarmee sommige raadsleden hebben gemeend het voor de belangen van hun district, Wijkeroog, te moeten opnemen, de door hen voorgestane zaak danig heeft geschaad. De grond eigenaars aldaar blijken sedert hun bouwgrond belangrijk hooger te waar- deeren, zoo hoog, dat die voor die af deeling nog duurder zou moeten zijn dan te IJmuiden. Een dure les! De overige punten moesten tot de volgende vergadering blijven liggen. Hieronder ook het voorstel van den heer Schilling betreffende de steunver- leening aan valide arbeiders en dat in zake het bewaarscjioolonderwijsDe Voorz. zeide toe, dat deze, respective- lijk als eerste en 2e punt, op de eerstv. agenda zullen prijken. Sec. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Men deelt ons mede, dat de afd. IJmuiden van bovengenoemde vereeni ging heeft geëngageerd de vereen, „de Vereenigde Tooneelisten", van Am sterdam, welke op 31 Maart a.s. zal opvoeren „het Pantser", het anti- militairistische stuk van Herman Heijermans. De bedoeling is de avond zoo goedkoop mogelijk toegankelijk te maken. Mij. tot Nut van 't Algemeen. Naar wij vernemen zal het Kinder zangkoor van bovengenoemde Mij., on der directie van den heer J. Post, op Vrijdag 27 Maart a.s. een uitvoering in Thalia geven, waar o.m. zal worden opgevoerd „De drie Kabouters", ope rette in drie bedrijven van Hendrika v. Tusschenbroek. De begeleiding berust bij den heer Piet Post. Het belooft een mooie avond te worden. Muzikale voordrachtsoefening. Zaterdagmiddag hebben voor een aantal genoodigden de leerlingen van mevrouw L. Fischman, pianoleerares alhier, een voordrachtsoefening gege ven in de bijzaal van Thalia. Onder de leerlingen waren kleuters als een vuist zoo groot, doch ook jon gedames, die reeds op het program het praedicaat „mejuffrouw" droegen, d.w.z. er waren pas beginnenden en er waren ver gevorderden, n.l. die reeds een reeks van jaren piano-onderwijs genoten, zij het niet van den aanvang af van Mevr. Fischman. Vooral bij de meer technische oefeningen bleek, dat het meerendeel der leerlingen zich de goede lessen van haar leerares wel ter harte nemen, terwijl bij de salonstuk jes vele leerlingen blijk gaven van goede muzikale opvatting. Door de oudere leerlingen werden dikwijls blij ken gegeven van bekwaamheid en goe den aanleg. We kunnen niet alle leerlingen af zonderlijk noemen, doch willen toch wel bijzonderlijk een pluimpje geven aan een kleuter, wiens voornaam met een P en wiens achternaam met een IJ begint, die nog geen jaar les heeft, doch nu reeds ongewone begaafdheid aan den dag legde en het bij goede stu die zeker ver kan brengen. Jammer was het dat de leerares voor deze voordrachts-oefening nht de beschikking had over een beter instru ment, daar deze piano, waarvan boven dien de pedalen onvoldoende werkten voor deze oefeningen minder geschikt was. In de pauze zong Mej. Jo Einmeiing, solozangeres, met goede stem :n mooie voordracht èe.n Aria uit „Die Schöp- fung" van J. IJaydn, wat een aange name afwisseling was in de instrumen tale voordrachten. Een autobushouder heeft Zondag de assistentie der politie inger iepen voor een reiziger, die in staat van dron kenschap het hem en de medereizigers erg lastig maakte en die de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. De politie heeft tegen dezen persoon. P. G. van hier, proces-verbaal opge maakt. Een vermakelijke historie. Toen Maandagmorgen te 11 uur de autobus van de fa. Rood op het Wil lemsplein aankwam, was onder de passagiers een oude heer, die te Haar lem was ingestapt. De bestuurder zei- de tot den ouden Iheer, dat hier het eindpunt was, maar de oude heer ant woordde van een eindpunt niets te we ten. Hij wilde de autobus niet verlaten. De bestuurder ging naar de politie en vroeg deze om assistentie. De poli tie vroeg den ouden heer, waarom hij de autobus niet wilde verlaten en waar hij moest wezen. „Dat gaat u niet aan", antwoordde de oude heer. De agent vroeg of hij niet even mede wilde gaan naar het bu reau. „Je staat me nogal aan," antwoord de de oude heer en dus ging deze mee. Maar ook op het bureau kon de oude heer geen naam opgeven en hij wist niet, vanwaar hij kwam. De politie on derzocht toen of de oude heer wellicht identiteitsbewijzen bij zich had en vond op hem een tramkaartje uit Haarlem en in de gouden horlogekast een naam: J. V. te Haarlem. De politie te Haarlem werd opge beld en toen bleek spoedig, dat de oude heer kindsch was. En de eigen auto van den ouden heer was al spoe dig in IJmuiden, om hem weer naar Haarlem terug te brengen. Maar er was nog een vermakelijker geval. Naast den ouden -heer in de autobus zat een kind van 2jaar, dat den ouden heer opa noemde. De politie dacht dus zeker, dat het kind bij den ouden man behoorde en nam dit ook mee naar 't bureau. Maar in Haarlem zei de familie, dat men alleen den ouden heer in de auto moest zetten en niet het kind, daar dit niet bij hem hoorde. De politie voldeed hieraan, -maar zat nu met het kind. Waar kwam dat van daan? Had een reiziger van de auto bus het vergeten? De politie zette het kind voor het raam, wellicht zouden de ouders wel spoedig komen. De klei ne kon al wat praten en stamelde ook al een naam, die op v. d. W. geleek en later bleek ook zoo te zijn. Natuurlijk had het kind veel bekijks, vooral van de zijde der jeugd. Spoedig werd de kleine herkend als een kind van v. d. W. uit de Neptunusstraat. Het kind was 'smorgens 10 uur van huis gegaan en was om 11 uur op het Willemsplein de autobus ingeklommen. En zoo had de politie heel wat werk van deze ver makelijke historie van den ouden kind- schen heer uit Haarlem en de parman tige kleuter uit IJmuiden. Maandag werd door een inwoner de assistentie der politie ingeroepen, omdat een dronken persoon bij hem in huis was gedrongen. De politie heeft den man aangehouden, die W. v. d. H., beter bekend onder den naam van Mo bilisatie, bleek te zijn en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Door H. de G. werd aangifte ge daan, dat te zijnen nadeele tusschen 1 en 3 Maart een paar zeelaarzen is ont vreemd aan boord van den stoomtraw ler Derika VII, liggende in de vis- schershaven. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Bij de Maandag door het gemeen tebestuur van Amsterdam gehouden aanbesteding voor het aanleggen van toegangswegen en het graven van vij vers voor het bouwplan ten zuidoosten van de nieuwe Oosterbegraafplaats al daar was laagste inschrijf ster de Amstr. Ballast Mij. met f 211.000. Met ingang van 1 Mei is, op grond van het wachtgeldenbesluit 1922, eer vol ontslag verleend aan den commies- titulair bij den post- en telegraafdienst P. van de Polder alhier. De staking der mandenmakers. Omtrent bovengenoemd conflict schrijft het orgaan van den Algemee- nen Nederl. Bond van Meubelmakers het volgende: „Dë staking van de mandenmakers in Huizen is gevolgd door die in Vel sen en IJmuiden. Ook daar hebben de onderhandelingen niet tot resultaat ge leid, hoewel, in afwijking van Huizen,

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1