do patroons wei eenige concessies had den gedaan. Gevraagd wordt, evenals in Huizen, een loonsverhooging van pl.m. 15 pCt., maar do werkgevers willen niet. ver der gaan dan tot pl.m. 6 pCt., welke verhooging al voorloopig was inge voerd. Hiermede konden de gezellen - iorh geen genoegen nemen en omdat, gezien de houding van de werkgevers in de laatste conferentie, door middel van onderhandeling toch geen verde re toezeggingen zouden worden verkre gen, zat er voor de arbeiders niets an ders op dan een ultimatum te stellen. Direct nadat, het ultimatum was ge- stcld, willigde één der werkgevers on ze eischen volledig in en behoefde het dus daar niet tot, staking te komen, terwijl oen ander den dag, waarop het ultimatum afliep, hetzelfde deed en waarmede dus reeds twee van de vijf in deze plaatsen gevestigde patroons hebben laten zien, dat verhooging van loon wel gegeven kan worden, als de gezellen maar achter hun eischen blij ven staan. Maandag 9 Maart is de staking bij de overige werkgevers uitgebroken en ook bij dengene, die ter. elfder ure be reid was onze eischen in te willigen: dit. was in overeenstemming met een vooraf door de gezellen genomen be sluit, dat bij een eventueel aanbod van één of meerdere werkgevers niemand aan het werk zou gaan, alvorens daar over behoorlijk overleg met de gezellen en het bestuur was gepleegd en waar aan dit personeel zich dan ook had ge houden. Nadat dit overleg had riaats gevonden, wat niet meer vóór de sta king kon geschieden, ging het perso neel den tweeden dag weer aan het werk. Buiten de patroons, die hebben toegegeven, staken thans nog 14 man denmakers, waarmede bij de drie ove rige werknemers in deze plaatsen het bedrijf stop staat. In de staking in Huizen is de afge- loopen week geen wijziging gekomen. Zij omvat 29 man, zoo goed als het gc- heele bedrijf aldaar uitmakende, en onder de stakers heerscht een zeer goede en strijdlustige stemming. In dien dit zoo blijft, zoowel in Velsen IJmuideii als Huizen, dan kan behoor lijk succes worden verwacht." Consulaire dienst. De waarneming van het ambt van vice-consul van bet koninkrijk Italië is tijdelijk opgedragen aan den heer W. P. Méts, alhier. Door het Nederlandsch Jongel. Verbond wordt heden een radio-avond gehouden, waarin de bondssêcretaris, de penningmeester eri 3 der algem. se cretarissen, het woord zullen voeren. Opdat alle leden in staat zullen zijn dien avond bij te wonen is het Koning Willemshuis thans voorzien van een radio-inrichting met loudspeaker en vergadert de af deeling dezen avond om 8 uur. De Nibelungen. Met genoegen vestigen we er de aan dacht op, dat in Thalia de veelbespro ken film „De Nibelungen" zal worden vertoond, de film, die in beeld brengt een der boeiendste sagen uit den ouden tijd en ons reeds bekend geworden uil do schitterende opera op die sage ge componeerd. De film bestaat uit 2 deelen. Het eer ste geeft de aantrekkelijke geschiede nis van Siegfried, zoon van Koning Siegmund, die in den wapenleer gaat. Van dezen film is reeds zoo'n roep uit gegaan, dat wij er voorloopig niet? aan toe te voegen hebben. Eerst gaan zien. We verwijzen voor bijzonderhe den naar de advertentie. Wegens ziekte van den heer Ir. Polderman, die als spreker zou optre den in de Oud-Katholieke Kerk op Vrij dag 20 Maart a.s. ziet het comité uit de Kerkeraden zich genoodzaakt deze sa menkomst tot nadere order uit te stel len. VELSEROORD Verslag bazar „Stormveld'' 24, 25 en 26 Februari 1925. Ontvangsten: a. Ingekomen giften f 193.69 b. Opbrengst bazar 749.63 c. der verkochte goe deren 101.70 d. der loten pop 12.— Totaal f 1057,08 Uitgaven: aangekochte artikelen, ver richte werkzaamheden enz. f4 183.92 Saldo f 873.16 Van dit saldo dient nog afgetrokken v worden het bedrag van een vierta' V1:1 )lngcm. welke nog niet ingekomen zijn, zoodat de netto-opbrengst dei r oi) f 825 geschat kan worden. - Commissie betuigt alle dames om r i, dio zich op eenigerlei wijze rdienstolijk hebben gemaakt voor do r, hartelijk dank hiervoor. In lie financieelê succes moge voldoening voor allen liggen. De pop, welke verloot werd viel op nummer 127. -Maandag was mej. W., wonende in de Trompstraat alhier, naar IJ mui- den, om haar man uitgeleide te doen, die ter visscherij uitvaren ging. Toen Mej. W. in haar woning terugkeerde, bemerkte zij veel rook in buis. Zij riep om hulp, waarna eenige buren toe snelden. Er was in de kamer een brandje ontstaan, doordat van de schoorsteen een lap op de kachel ge vallen was. Van de brandende lap wa ren weer vonken op den vloer geval len, zoodat een gat in den vloer was ge brand. Door de buren werd het brandje met een paar emmers water gebiuscht. Dezer dagen werd ten bate van de Herv. Kerk een sprei verloot. De ge lukkige winner was nr. 126. Men ver zocht ons dit te willen melden, daar de eigenaar van dit lot zich nog niet heeft aangemeld. De bezitter van dit nr. kan de sprei in ontvangst nemen. De afdeeling der Nat. Chr. Ge- heel-Onth. Vereeniging hield gister avond een vergadering in een der lo kalen van de Herv. Kerk Besloten werd op Vrijdag 27 Maart nog een lichtbeeldensamenkomst tc houden in de consistorie en om op Vrijdag 17 April een samenkomst te houden met de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Ge meente. Voor het machinistenexameu, voorloopig -diploma, is te 'sGravenha- ge geslaagd de heer B. Pauls alhier. Eerstdaags zal in de zaal Flora een liefdadigheidsvoorstelling worden gegeven ten bate van het Dorus Rij kersfonds. Hiervoor zullen dames straks kaarten verkoopen 'en we mo gen verwachten dat ze voor dit sym pathieke doel, ten bate van vele oude helden, die honderde menschenlevcns hebben gered, een volle zaal zullen hebben. Zaterdagavond is zekere G. uit IJmuiden in de Trompstraat alhier aangevallen door een vier- of vijftal personen. Hij werd op den grond ge- vvorpen en bewerkt, waardoor hij bloe dend verwond werd. De politie, stelt een onderzoek in en is de daders 'reeds op het spoor. Naar we vernemen zal huize Stormveld, de villa van onzen vorigen burgemeester aan den Velserduiner- buurtweg, binnenkort weer bewoners krijgen. De villa is n.l. verhuurd ge worden aan een ingezetene van onze. gemeente. VELSEN Maandagavond werd in het gym nastieklokaal van de school met den bijbel te Wijkeroog de jaarvergadering gehouden van de Chr. Jongelingsver- eeniging „Philadelphia",- welke een feestelijk karakter droeg. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Boom werd deze vergadering geleid door den eere-voorz., Ds. Van Leeuwen, die een gedeelte uit de Hei lige Schrift voorlas na vooraf te heb ben laten zingen Psalm 150 1. In zijn openingsrede deed spr. uitko men de arbeid, welke door de Vereeni ging was verricht, waarbij hij volmon dig kon zeggen: zij hehben hun best ge daan. Spr. wenschte allen een genoeglijken avond onder het motto, dat de ouden zich mogen verheugen in de jongeren en de jongeren in de ouden. Nadat het Bondslied door de leden was gezongen, waaraan de afgevaar digden van zustervereenigingen mee deden, volgde een voordracht „Krelis als verslaggever". Uit het jaarverslag van den secreta ris, dat thans werd voorgelezen, bleek, dat de Vereeniging zich in bloei mag verheugen en het ledental zich in het afgeloopen jaar sterk heeft uitgebreid. Het verslag van den penningmeester, sloot met een batig saldo van f 35.41. Verder werd dank gebracht aan de afgetreden bestuursleden, de heeren Jongens en Bax, voor hetgeen zij in het belang der Vereeniging hebben ge daan. Het eere-lid, de heer J. E. Sluiter uit Santpoort, tevens oud-voorzitter der Vereen, hield eene met vuur uitgespro ken oratie, waarin hij de jongeling schap waarschuwde voor het moderne dezer eeuw, waar stof- en sportvergo- ding de idealen zijn. Techniek en spel, op zichzelve zeer goed, mogen niet lei den tot verwaarloozing van het aller noodzakelijkste en dat is het kruis van Christus. Vele afgevaardigden voerden verder het woord en brachten de felicitatie hunner Vereeniging. Mevr. Hildering sprak namens de „Moedermiddag", de heer De Wijs na mens de Vereen. „Bid en Werk" en de Zondagschoolvereen., de -heer J. Piet namens de jongelingsvereen. van Vel- seroord, terwijl namens de Knapen- vereeniging Henk Schoo als woord voerder optrad. Ook waren er schriftelijke felicitaties binnengekomen. De avond werd verder afgewisseld door zang en voordrachten, terwijl met milde hand bovendien door dames versnaperingen werden rondgediend. Een aardige attractie was bet op Amerikaansche wijze verkoopen bij opbod van eene taart, een bloemen mand en eenige schilderijen. Voordat de bijeenkomst werd be ëindigd, sprak Ds. v. Leeuwen nog een slotwoord. Hij bracht dank aan allen, die meegewerkt hadden om dit jaar feest te doen slagen. Hij wees er op, dat men niet altijd en alleen zijne kracht moet zoeken in een groot aantal leden, aangezien dit niet altijd de afspiegeling is van een actief vereenigingsleven. Het komt op het innerlijke aan. Het hart, het kompas van het innerlijke moet goed. zijn. Voornamelijk in den tegenwoordigen tijd moet een jongeling sterk staan om niet van zijn Christelijke overtuiging af te dwalen en daarom is de zaak voor ieder het bijbelwoord tot richtsnoer te nemen: „Vreest niet, geloof alleenlijk". Wanneer er contact is, zal het goed met ons zijn, maar indien dit verbro ken wordt, (als dit mogelijk is) zoo zijn we op ons zelve aangewezen. Na het, zingen van den avondzang werd de vergadering met dankzegging gesloten. Benoemd met ingang van 16 Mrt. tot stoker op de stoomponten alhier J. Fray, J.'Verhey en P. Versluis, de laatste met eervol ontslag als zoodanig aan de electr. bemaling te Raams- donksveer. Door de politie op Wijkeroog wer den in het woonwagenkamp twee per sonen aangehouden, nl. B. de J. en W. L. v. N„ dio gesignaleerd stonden in het Alg. Politieblad, daar zij nog iets met Me justitie hadden te vereffenen. Beide personen betaalden de boete en werden daarna weer vrij gelaten. Genoemde van N. kreeg ook nog een bekeuring wegens overtreding der woonwagenwet, daar hij niet de ver- eischte vergunning voor een woonwa gen bezat. Vertelavond „Kindervreugd". De eerste vertelavond van de vereen. „Kindervreugd", Dinsdagavond gehou den, is uitstekend geslaagd. De zaal van het gebouw „Concordia", voor de ze gelegenheid door de Directie der Pa pierfabriek belangeloos afgestaan, was meer dan vol met. een opgetogen schare kinderen, doch ook vele ouders waren meegekomen. De heer P. van Willigen opende de bijeenkomst en deelde mede, dal het te openen speelterrein zoogoed mogelijk zou worden ingericht. Spr. hoopte, dat allen voldaan zouden zijn over dezen avond, opdat zij door meerderen kon den worden gevolgd. Hierna was het woord aan den heer Pareè, die, verduidelijkt door licht beelden, eenige geschiedenissen vertel de, o.m. „Zoo mooi als Zonneschijn", de geschiedenis van een blinden Ko ning, „De gefopte Tijger" en „Tim Tap pers leelijke neus", twee komische ver halen, die wel in den smaak van het jonge publiek vielen. Het was anders een heele toer om de stilte te bandhaven, maar dit zal wellicht in de toekomst, als dergelijke avonden wat meer worden gehouden, wel beter worden, 't was nu alles nog nieuw. De heer Pareè heeft er bijzonder slag van dergelijke verhalen te vertellen en de dank, hem aan het slot gebracht, was wel verdiend. Na afloop der vertellingen bleven de leden nog even tezamen om een en an der te bespreken. Vooraf zong het duli- bel-mannehkwartet „Tavenu" uit Be verwijk zeer ten genoege der aanwezi gen eenige nummers. De heer J. Kleefstra het woord ver krijgende zegt, dat het bestuur reeds sedert maanden hard heeft gewerkt, geheel belangloos in het algemeen be lang. Spr. brengt dit bestuur een woord van dank. Kindervreugd verdient meer belangstelling dan het totnutoe heeft ondervonden. Spr. zal niet uitweiden over de tegenwerking van zekere zijde, maar als het terrein eenmaal klaar is, is dit een eerezuil voor het hestuur. Wij allen kunnen de vereeniging steunen, moreel en financieel, doch ook met de inrichting van het terrein. Ve len hebben hieraan reeds voldaan, doch meer hulp is dringend noodig. Spr. memoreert de voordeelen van een speelterrein, hiervan kan een groote opvoedende kracht uitgaan, de kans is heel groot, dat B. en W. toestemming geven, dat het terrein van „Kinder vreugd" benut zal mogen worden voor het onderwijs in lichamelijke opvoe ding. Met den wensch, dat K.-V. mag groeien en bloeien, eindigde spr. De heer Bramer doet voorstellen tot het organiseeren van een bazar, ten einde K.-V. aan financiën te helpen, terwijl de heer- Jb. van Heyst hulp vraagt tot het in orde brengen van het terrein. De voorzitter dankt den heer Kleef stra voor den velen steun van hem on dervonden. Hoe schitterend steekt dit af bij de houding van het andere on derwijzend personeel; van alle scholen is niemand aanwezig. Ook aan de hee ren Bramer en van Ileyst werd dank gebracht voor hetgeen door hen reeds is gedaan. Velen der aanwezigen traden als lid dei' vereeniging toe waarna de voor zitter deze uitnemend geslaagde verga dering sloot. Den leerlingen der hoogste klas sen en die van den avondcursus van de school voor Chr. Volksonderwijs te Wijkeroog was Dinsdag een aangena- men avond bereid. De heer S. Luttik te Velsen had in een der lokalen een toestel voor draadlooze telefonie opge steld met grooten luidspreker. Nadat hij de jongens en meisjes had duidelijk gemaakt hoe gezonden en ontvangen wordt, genoten de leerlingen van de buitenlandsche muziek, terwijl tenslot te het debat van den heer Braat over den zomertijd aandachtig werd ge volgd. Onnoodig te zeggen, dat hier uit genoegen vereenigd was. Maandag werd door de politie op Wijkeroog een woonwagenbewoner aangehouden, J. de Z. genaamd. Deze gaf vermoedelijk een valsche naam op en werd daarom vóór den commissaris te I Jmuiden geleid. Vrijdag tegen den avond waren eenige kinderen aan het spelen op het terrein der remise van de voormalige stoomtram en gebruikten daarbij als draaimolen de schijf waarop vroeger de locomotieven werden gedraaid. Een der kinderen, de 11-jarige V., wonende in de De Lethstraat te Wijkeroog, raakte, naar Hl. Dbl. meldt, met zijn voet bekneld tusschen de schijf en den muur met het gevolg, dat dit lichaams deel ernstig werd verwond. Zijn kameraadjes namen den luid schreeuwenden knaap op en brachten hem naar Dr. Barentsen, die hem ver bond, waarna hij naar een familielid werd gebracht, vanwaar zijn vader hem later naar huis haalde. Naar men ons thans mededeelt is de voet niet ge broken, doch het kind lijdt erge pijn. Vrijdagavond 13 Maart hielden in hotel De Prins de afdeelingen Velsen en Wijkeroog van den Algemeènen Ne- derlandschen Geheelonthouders Bond en der Internationale Anti-Militairi3- tische Vereeniging eene propaganda- vergadering. Ds. N. J. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp hield eene rede over het on derwerp: „Anti-Militairisme en Geheel onthouding", terwijl de heer G. v. d. Berg uit Rotterdam als declamator op trad. Na een inleidend woord van den heer Laman, die zich verheugde over de groote opkomst, droeg de heer Van den Berg na een geestige causerie een drietal liederen voor: „Weest onthou ders, medemenschen", „Sleur en Fat soen" en „Aan mijn Vlindertje", waar bij hij zich zelf met een gitaar bege leidde. Hierna kreeg de heer Schermerhorn het woord, die begon met de mededee- ling, dat het hem aangenaam was ge weest, eene uitnoodiging te ontvangen om een propagandistische rede te hou den over deze twee onderwerpen, die- hem zoo na aan het hart lagen. Waar om, vraagt spreker, zijn wij geheelont houder? en antwoordt: omdat wij hier toe gedreven worden door het beginsel van solidariteit. Wij hebben gevoeld dat we breken moeten met de drink gewoonte en deze bij anderen moeten bestrijden. Deze zelfde drang, omdat wij ons ook aansprakelijk gevoelen voor anderen, drijft ons naar bet anti-militairisme. De menschen zijn dronken gevoerd met valsche leuzen en deze bedwel ming belet hun het logisch denken. Een normaal denkend mensch kan geen oorlog voeren, want hij voelt zich ver antwoordelijk voor .zijn levensgedrag. Een soldaat is geen mensch meer. slechts een stuk van de militaire ma chine, een automaat, die slechts doet, wat een ander hem voorschrijft, meest al een slachtoffer van eene bedwel ming met valsche leuzen. In den laatsten wereldoorlog was vooral het Duitsche volk stomdronken gevoerd met valsche leuzen, schriftelijk en mondeling toegediend. Wanneer de nuchtere waarheid gesproken werd, wanneer de groote kapitalisten gingen vertellen, dat het ging om het bezit van mijnen, olie, spoorwegen enz., dan zou het volk niet met enthousiasme ten strijde trekken, maar men vergif tigt de menschen met de leuzen van te vechten voor onafhankelijkheid, voor het bezit van het dierbaar plekje grond, waareens zijn wieg opstond, voor het bezit van huis en haard enz. Spr. wees op de vreeselijke gevolgen op zedelijk en economisch gebied van oorlogen. We zijn allen slechter ge worden. Hoe rilden we in het begin van den wereldoorlog, als we lazen van honderden dooden en hoe onver schillig bleven we later bij duize En nog veel erger was deze afstoi in de oorlogvoerende landen ze; blijkt nu nog uit de courantenb ten over daar gepleegde afschuw misdaden door menschen, wien i oorlog het dooden als een verdi lijk werk geleerd werd. Wat moet er, vraagt spr., in h moed van een duikbootkapitei; gaan, als hij nuchter nadenkt l torpedeeren van een „Lusit; Maar zoo'n man denkt niet me' heeft geen gevoel van verantwi lijkheid meer, hij is slechts autc Vele menschen vinden, dat 1 eenmaal niet anders kan, maa noemt dit sleur. Het kan en mo ders.. Het meest absurde vindt spr. gelegen, dat zij, die het meest nu Christennaam pralen, de groots genstanders van ontwapening zij Hierna komt spr. tot behan van de vreeselijke gevolgen va oorlog, op economisch gebied. in België zijn 86000 H.A. bou weiland verwoest en hoe groot i schade wel zijn aan huizen, bn fabrieken enz. Is dat nu geen 1 zinnigenwerk? En, och wat hebben de staten i toch noodig in ons tijdperk va reldhuishouding! Na eiken oorlog men weer tot vrede komen, omda: leden van hetzelfde gezin zijn, maals wijst spr. er op, dat de massa geen stoffelijk of zedeli lang bij den oorlog heeft, intege dus wie den oorlog uit de were! helpen, schudde het volk uit z thargischen slaap en brenge 1 nuchter denken, zonder het met nalisme te bedwelmen, door r van schoolboekenverhaaltjes en na.le liederen. (Applaus). Hierna zingt de heer Van den weer een drietal liederen: „De v; Vrede", „Ze werken" en „Eene i nering aan de Mobilisatie", wa; hij weer een luid applaus oogstte Na eene pauze zette de heerS merhorn zijne rede voort, "waar allereerst een lans brak voor d reldtaal „Esperanto" en daarna ri heelontlhouding sterk aanbeval, heeft daarvoor ook veel gesti maar in den laatsten tijd voorc het Anti-Mil. zijne krachten g; Hij constateerde, dat na een 30-ja strijd al aardige resultaten b waren. Dienstweigeraars worden niet; als halve of heele gekken bescis Blijkqns het maken van een, tó zeer slechte wet, houdt cte ves- reeds rekening met het verseti van dienstweigering. Deze zal uii| en tot eene massale beweging', idee van ontwapening vindt oc langer hoe meer ingang. Spr. koestert geen vrees, di land dan een prooi zijner bur" worden, en, dat de instorting der: schappij het gevolg zal zijn, da^ is hij heelemaal niet bang, v,.-e zou in zijn oog niet eens een! vond feit zijn, integendeel. Zo: het betreuren moeten, als eent schappij verdween, welke berust weid, die vertrapt, wat hoog ei\| in den mensch? Neen laat deze maatschap gronde gaan en plaats mak. eene nieuwe, nuchter, zonder ming door alcohol en bedriegelii- 7en. Spreker zou alle mensc!_ dagelijks voor oogen willen wat hij in zijne kerk duidelijk 1.B ten schilderen, het schoone! woord: „De waarheid zal u1' ken!'' c Een daverend applaus was ij® voor zijn met vuur voorgedragen ende voordracht. Daar niemand vragen te stel!'1' dankte de heer Laman den spr,-1( heer Menke en Mej. Tol voor dePe kale voordrachten en noodigdc! wezigen uit tot aansluiting bij ic O. B. of I. A. M. V. ts Zondag heeft op de stoomd. bestuurder van een luxe auto e A rijder aangereden, waardoor ins wiel van de fiets geheel werd Tat De autobestuurder heeft d(d direct vergoed. De politie op Wijkero Zondag proces-verbaal opgeir.. gen den autobushouder J. A. verwijk, die al meermalen ef ring kreeg, door met een on?,ja bus door Velsen te rijden. P)r schijnen er echter af te kunne^ Ver. Kon. Papierfabrieken1 Gelder Zonen. Aan het verslag over 1921 oacl wij, dat als gevolg van vers'^ technische verbeteringen de f. V( is toegenomen, waardoor de me lager werd, terwijl de achtfy j< van de papierprijzen, die zi^k en de eerste maanden van 19$sts voelen, in de tweede helft van^t tot stilstand kwam. ,i z De winst- en verliesreke%ye een voordeelig saldo aan vantatr

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2