ORGAAN VOOR DE GEMEENTI No. 41 ^foensd&g 25 Maart 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT officieel. HIND E R W E T. „....„meester en wethouders der gc- ippnte Velsen, brengen ter openbare ïnnis dat ter gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen r H Slegtenhorst, te Velsen, om erguiining tot het oprichten van een bpergieterij, waarin gebezigd zal hrden een electromotor van 1 P.K., m K gebouw, kadastraal bekend ge rente Velsen, afdeeling IJmuiden tie L No. 1027; plaatselijk bekend fiddenhavenstraat, Wijk C no. 24, On Zaterdag, den 4 April 192o, des jormiddags te elf uren, zal ten ge- feentehuize gelegenheid bestaan om feivaren tegen dit verzoek m te bren- n en deze mondeling en schriftelijk e te lichten. Burgemeester en wethouders der ge- eente Velsen brengen ter openbare rnnis, dat het verzoek van de Conti- Intal Petroleum Company, te Rotter- "m om op het perceel, kadastraal "ke'nd gemeente Velsen, sectie H no. 13 gelegen voor de garage Wijker- -aatweg, Wijk L, no. 17, eene onder- ondsche benzinebewaarplaats met vengrondsche aftapinrichting te mo- n oprichten, door hen is toegestaan der voorwaarden ft -burgemeester en wethouders der ge rente Velsen brengen ter openbare anis, dat het verzoek van de Maat- ïappij tot Detailverkoop van Petro- Im „De Automaat", te 's Gravenha- I om op het perceel, kadastraal be- *id gemeente Velsen, sectie F no. 11, gelegen voor het woon- en win- huis Bloemendaalsche straatweg, Bk A no. 134, eene ondergrondsche Ijzinebewaarplaats met bovengrond- Ce aftapinrichting te mogen oprich- door hen is toegestaan onder voor arden. iF VASTSTELLING der KIEZERSLIJST. Jurgemeester en wethouders van [sen maken bekend, dat de op heden >r hen vastgestelde kiezerslijst voor jaar 1925—1926, van 23 Maart tot en t 21 April a.s. ter secretarie der ge- ente voor een ieder ter inzage wordt dergelegd en, tegen betaling der kos- ll, in afschrift, en stemdistrictsgewij- in uittreksel, verkrijgbaar wordt steld. Tot en met 15 April a.s. is eed ieder voegd bij het gemeentebestuur ver ering van de vastgestelde kiezers- te vragen, op grond dat hij zelf of li ander, in strijd met de wet, daar- svoorkomt, niet voorkomt, of niet he erlijk voorkomt. Vet verzoekschrift kan op ongezegeld fier worden gesteld, eisen, 23 Maart 1925. en wethouders voorn., 1 secretaris, de burgemeester, IOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN eraardebestelling W. Polderman. e teraardebestelling van het stoffe- overschot van den heer W. Polder- f i op Maandagmiddag heeft doen I, hoe bemind en algemeen geacht i overledene is geweest. Zelden heb- wij zulk een indrukwekkende be- fenis te IJmuiden meegemaakt. e verslagenheid om dit vroege af- 'ven van. een edel burger was alge- m. Oprechte droefheid was er bij personeel van den overledene. Met Jte piëteit heeft men zijn stoffelijk r.™?t willen verzorgen. De prachti- ïjkkist is geheel door het personeel Hera vervaardigd en Vrijdagavond op het tijdstip dus, dat de over- ne anders in de Oud-Kath; Kerk jawoord zou hebben gesproken, heb- pt vriendenhanden het stoffelijk hul- «i de kist gelegd. e begrafenis was door haar sober- if, ^ultengewoon indrukwekkend. ;*t Ds. H. W. Creutzberg uit 's Gra- vyoeger predikant alhier, in vxerfhuis den lijkdienst had geleid, teerde zich de stoet. Dadelijk ach- a<?n lijkwagen ging de familie, te ?ajaollter kwam hot geheele el der Mij, Hera era achtereen volgens de commissarissen der Boaz- bank, waarvan de heer Polderman deel uitmaakte, en het bestuur; de scheeps- experts, bijkans alle reeders te IJmui den; het bestuur van de Vereeniging tot stichting van een niet-Roomscli Katholiek Ziekenhuis, verscheidene le den van het Comité voor de godsdien stige samenkomsten, het bestuur van de Vereeniging IJmuiden's Bloei, de le den van de Chr. Vrouwenvereeniging, waarvan Mevr. Polderman presidente is. Bij al deze belangstellenden merk ten wij op den Burgemeester, de wet houders Landeweert en Dunnebier, den gemeente-secretaris; de raadsleden K. H. Tusenius, B. G. Schuitenmaker, J. E. Sluiters, D. F. G. Schilling en P. F. C. Roelse; de directeur van het Staats- visschershavenbedrijf, de heer F. J. H Schneiders, de directeur der Visscherij- school, de heer G. D. Duyckinck San- der; Ds. J. Ph. Eggink, Herv. predikant te Delfshaven, voordien te Velsen enz. Het was een lange stoet, die langs de Wilhelminakade trok, toen door de Kerkstraat weer langs het sterfhuis aan den Rijksstraatweg en daarna naar het kerkhof. Allereerst werd gesproken door den heer J. J. Baart, namens het personeel der Mij. Hera, die in gevoelvolle be woordingen het groote verlies voor het personeel vertolkte. Maar met de ga ven en krachten, door God ons gegeven, zullen wij het werk van den meester voortzetten, zeide spr., opdat we daar door zijn nagedachtenis zullen eeren. Vervolgens sprak de heer Burgdorf- fer, als vertegenwoordiger van Lloyd's Register. Spr. zeide dat als ooit van iemand gezegd mag worden, dat hij ge werkt heeft zoolang het dag is, dan ze ker van den heer Polderman. Spr. zeide nog kort tevoren met den heer Polderman geconfereerd te. heb ben over een van diens idealen, een nieuwen ketel. Spr. zeide dat men zoo gehoopt had straks het 25-jarig jubileum van de Mij. Hera te vieren, maar nu is dit droef verscheiden gekomen. Spr. huldigde den overledene als een eerlijk, flink cn voortvarend man en bracht namens de surveyors van Lloyd's Register e.en laatsten groet. Ds. L. W. Erdman sprak als wijk-pre- dikant der Ned. Herv. Gemeente, waar in de overledene zich zoo echt thuisge- voelde. Spr. herdacht hoe men hier voor een paar weken stond voor een even treffend sterfgeval, dat van den heer P. Cupido en het sterven van den heer Polderman treft door zijn groote overeenstemming. Vrijdagavond zou hij gesproken hebben in de Oud-Kath. Kerk en nu is deze mond zoo plotseling gesloten. Wij zouden zoo gaarne ge hoord hebben dat woord uit zijn vrome hart, waarin hij het getuigenis van zijn ziel zou hebben gegeven. Maar al is dit niet gesproken, het klinkt nu heer lijker daarboven, zegt spr. Wij willen hem gedenken als een van die menschen, die zich niet op den voorgrond hebben willen dringen. Wij hebben hem gekend als een man van bescheiden karakter en groote een voud. Hij was een dier stille en trouwe menschen, die hebben meegewerkt, meegeleefd en meegedragen. Spr. richt zich dan tot de familie en wijst op de lijdensweken, maar waarop straks volgt het Paasohfeest, het feest van Christus' overwinning over den dood en de gebrokenheid van ons bestaan. Hierna sprak Ds. W. Luikinga als voorzitter van de Vereeniging tot stichting van een niet-Roomsch-Kath. ziekenhuis. Spr. zegt uiting te will-n geven aan de dankbaarheid van het Ziekenhuis-comité, waarvan de overle dene van den aanvang af lid en een warm medestrijder is geweest. Hoe ge makkelijk was het om met dezen man van positie en van hoogen geest samen te werken. Voor ons werk is hij ge weest een krachtige steun. Gelijk van zooveel, waarvoor hij zich gaf, het doel niet is bereikt, zoo is ook dit werk niet voltooid. En nu de plannen zich vaster gaan omlijnen, hadden wij zoo gaarne zijn steun gehad. Wij gaan echter voort, zeide spr. en hopen ons doel te bereiken. En als een maal de poorten van ons ziekenhuis ge opend zullen worden, dan zal onze vreugde ook zijn vreugde zijn en spr. gelooft dat de heer Polderman dan meer dan in naam aanwezig zal zijn. Als voorzitter van het comité voor de godsdienstige samenkomsten wijst spr. er ook op, dat men gehoopt had den hr. Polderman Vrijdagavond te liooren spreken. Het zou geweest zijn een woord van zijn hoogen geest, want als de heer Polderman anderer opvatting bestreed, deed hij dit niet om te bestrij den, maar om de booge waarde van eigen geestelijk bezie te doen uitko men. Spr. dankt den overledene, want al heeft deze zijn rede niet mogen uit spreken, zijn naam heeft de waarde van onzen arbeid zeer verhoogd. Nu heeft hij geen strijd meer, zegt spr., nu is er geen duisternis cn geen leed, nu heeft hij vj-ede, de sclioone vrucht van zijn leven vol rijke geeste lijke ontplooiing. Rust dan, zoo besloot spr., in pace aeternitafis. Namens de Haarlemsche Ijzergiete rij, waarvan de overledene commissa ris was, sprak de heer J. F. Hulswit, die zeide dat de overledene in den raad van commissarissen zeer gezien was en dat zijn oordeel steeds op hoogen prijs werd gesteld. Vervolgens sprak de oudste broeder van den overledene, de heer A. Polder man. Deze zeide dat het hem gemakke lijk zou vallen een resumé te geven van het rijke, werkzame leven van den overledene, maar hij wilde liever wij zen op diens geloof. Spr. weidde hier over uit en besloot met de regelen van Psalm 68 10: Geloofd zij God met diepst ontzag, waarna hij namens de familie hartelijk dankte voor de groote belangstelling. Tenslotte nam Ds. T. J. van Oostrom Soede het woord. Deze zeide terug te willen dringen, wat hij gaarne zelf zou willen zeggen, wat spr. zelf van den overledene ondervond. Spr. zeide ook niet te willen spreken over de smart der dierbaren, die hij toch zoo mee voelt. Spr. wilde 't hebben over wat van den heer Polderman zelf was. Deze zou gesproken hebben over „Vóór gods dienst". Dat is bekend, maar niet he kend is, waarom de; he er Polderman onder de sprekers is opgenomen. Toen het plan voor de samenkomsten werd opgezet, was ook de heer Polderman daarbij tegenwoordig. En het brandde zoo in hem, dat hij zelf iets wilde doen. Hij moest daarbij opzij zetten zijn in nerlijke bescheidenheid, die hem, de groote en sterke man, zoo sierde. Zóó werd hij als een der sprekers opgeno men. Spr. zeide dat Mevrouw Polderman het manuscript heeft afgestaan en spr. wilde er nu eenige gedeelten uit voorle zen. Nadat Ds. van Oostrom Soede dit had gedaan, had de plechtige teraarde bestelling op liturgische wijze plaats. Gezongen werden Psalm 27 7 en Psalm 73 13, de verzen, die door den heer Polderman zelf waren opgegeven voor de samenkomst in de Oud-Kath. Kerk. Dit maakte een ontróerenden in druk. Ds. van Oostrom Soede las eenige Schriftgedeelten, n.l. uit Psalm 126. Psalm 72, het Johannes-evangelie enz. en besloot met het Onze Vader en den Oud-Testamentischen zegen. Een groot aantal kransen werd op het graf gelegd, waaronder van het personeel der Mij. Hera, van de Scheepvaart-inspectie, van de Herv. Bewaarschool, het Ziekenhuis-comité enz. Behalve de reeds genoemden merk ten wij op de begraafplaats nog op van den Raad van Beheer der IJmuider Courant, waarvan de heer Polderman vele jaren deel uit heeft gemaakt, de heeren D. Bus en P. Pool (de voorzitter, de heer W. A. Dolleman, was door ver blijf buitenslands verhinderd) de voor zitter der Vereeniging van Reeders van visschersvaartuigen, de heer Maarten de Vries, Ds. T. A. Bakker enz. Van de gebouwen der reederijen en de schepen in de Visschershaven en ook van andere gehouwen in IJmuiden woei dezen dag de vlag halfstok. Gymnastiek- en Athletiek-vereeniging „Olympia". Algemeene ledenvergadering op Don derdag 19 Maart in het hotel Willem Barendsz. Met een woord van welkom tot de aanwezigen opent de voorzitter deze goedbezochte vergadering en gaat in korte trekken de verrichtingen der ver eeniging sinds hare oprichting, na. Ge zien het korte tijdsverloop is het leden tal, dat momenteel bestaat uit 15 da mes en 37 heeren, reeds belangrijk vooruitgegaan en heeft „Olympia" van eené flinke activiteit blijk gegeven, ge tuige de aardige successen, behaald door den heer F. de Boer in den weg wedstrijd te Zaandam en door de hee ren F. de Boer, J. H. Jonker en Asjes in den veldloop hier ter plaatse, en de deelname van 10 leden aan den veld loop te Overveen op 29 Mrt. a.s. Hierna leest de secretaris de door het Bestuur ontworpen Statuten en Huis houdelijk Reglement voor, welke, be houdens eene kleine wijziging onver anderd worden goedgekeurd. Bij de aftreding van het voorloopige Bestuur en de verkiezing van een nieuw Bestuur, brengt de leider der Vereeniging namens de leden dank aan het Voorloopig Bestuur voor de tot nu toe verrichtte werkzaamheden en stelt voor dit, Best. voor dit jaar in zijn ge heel te herkiezen, welk voorstel bij ac clamatie en met applaus wordt aange nomen. De secretaris der Athletiek-afdeeling vraagt de medewerking van alle leden voor den door „Olympia" te organisee- ren wegwedstrijd of veldloop. In ver band hiermede wordt besloten een fonds te vormen, teneinde op dezen wedstrijd een wisselbeker uit te loven. Dc voorzitter spreekt over een vast te stellen insigne voor de vereeniging en laat eenige modellen zien. Besloten wprdt het insigne in overeenstemming, te brengen met het distinctief. Aangaande een veld voor de beoefe ning der Athletiek deelt de leider mede van den Hoogwelgeboren heer Jhr. Bo- reel van Hogelandon op eenige voor waarden de beschikking te hebben ge kregen over het terrein van de Voetbal ver. „Stormveld" te Velseroord. Met deze vereeniging zal onderhan deld worden over de beschikbaarstel ling van de zich op dit veldVbevindende kleedgelegcnheid. Voor de Propaganda-Commissie wor den gekozen de dames Jonge jan, Huis man en Schaap en de heeren de Boer, Pauls en Heiligers, welke de benoe ming aannemen. De voorzitter en de leider der vereeni ging wekken de leden op zooveel moge lijk op Zondag 29 Mrt. a.s. de athletie- kers naar Overveen per fiets te verge zellen. Vertrek 12 uur van de Brug. Na de rondvraag waarbij nog de be oefening der athletiek in de open lucht, de kleedgelegenheid daarbij, en het costuum der dames ter sprake worden gebracht, sluit de voorzitter met een woord van dank aan de aan wezige leden voor hunne opkomst om ca. half elf deze geanimeerde vergade ring. Het kinderzangkoor van het Nuts- departement zal Vrijdag 27 Maart zijn jaarlijksche uitvoering geven in Tha lia onder leiding van zijn directeur den heer J. Post van Haarlem. Met zijn jeugdige zangers en zangeressen zal de heer Post behalve vele aardige liederen ook ten tooneele brengen- het mooie kinderzangspel De Drie Kabouters. Heeft de heer Post er veel slag van de gewone zangnummers reeds op aller aardigste manier door de kinderen te doen vertolken, zeker niet minder zorg zal hij met zijne kinderen besteden a. d. opvoering v^n deze operette. Wat is trouwens bekoorlijker en frisscher dan kinderzang en kinderspel. Het is een avond voor de Nutsleden en de ouders der kinderen, maar ook niet-leden kunnen voor geringen entreeprijs dezen aardigen avond bijwonen. Woensdagavond 1 April zal in het Thalia-theater een enkele buiten gewone voorstelling gegeven worden door den vermaarden Illusionist en Fantast Bellardi, welke meerdere kee- ren de hooge eer genoot op te treden voor Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg, H. K. H. Prinses Juliana, H. H. K. K. H. H. Prins en Prinses Albert de Ligne, enz. Deze avond belooft een zeer interes sante en buitengewoon genotvolle avond te worden; immers de heer Bel lardi verstaat de zeldzame kunst om niet alleen zijn publiek te verrukken door de meest origeloofelijke experi menten op het gebied der Magie of als virtuoos op verschillende exotische in- stumenten (o.a. zal men hierbij kunnen hooren „The Singsing Saw", een ver rassende Noviteit, welke wij niet zullen verklappen en het Amerikaansche Zil verorgel), doch is tevens bij al zijn pres taties een zeer geestig en hoogst be schaafd conferencier, zoodat zijn im mer talrijk publiek niet enkel eer. inte ressante, doch tevens 'n zeer genotvol le avond verzekerd is. Na afloop der voorstelling is er bal, waarbij als bijzonderheid verschillen de der nieuwste Cötillon-atti'aeties het amusement zullen verhoogen, zoodat een verdere aanbeveling voor hen, die zich eens terdege willen amuseeren, ons overbodig lijkt en verwijzen wij verder naar de in dit nummer voorko mende advertentie. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN De mandenmakersstaking. Deze staking duurt nog steeds voort, al bemerkt men er slechts weinig van door het kleine aantal betrokkenen. We hebben ons thans eens tot een der patroons gewend om nadere in lichtingen. Aangaande den stand der staking deelde deze ons mede dat, behalve bij de patroons die toegaven, thans perso neel werkt bij 3 van de 5 patroons waar men staakt, n.l. 1 bij de firma Aangeenbrug, (vanaf het begin der sta king), 1 bij de firma Sluiters en 1 bij dc firma Dries. De beide laatstgenoem den werken sinds de vorige week, toen riog 2 anderen hebben gewerkt, doch onder aandrang van het hoofdbestuur Woensdag weer zijn gaan staken. Ten aanzien van den stand v. d. strijd deelde deze patroon mede dat de man den hier thans reeds veel goedkooper worden aangevoerd, dan ze hier ge maakt worden. Ook bij welslagen van den strijd in Huizen zou dat blijven voortbestaan. Daarbij hebben de pa troons zeer groote voorraden terwijl in den zomer slechts weinig vraa& om manden is. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben eenige opvarenden van -den Duitschen stoomtrawler Ad miral Parsefal hevige ruzie gehad, waarbij harde slagen zijn gevallen. De stoker G. H. J. B. werd door zijn col lega F. W. zoo mishandeld, dat de dokter er aan te pas moest komen en dat na het verbinden diens geheele hoofd in het verband zat. De stoker F. W. werd door de politie aangehouden en in arrest gesteld. Hij is Dinsdag door den commissaris verhoord en er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Poging tot vadermoord. In de Visseringstraat alhier woont de 56-jarige losse arbeider D. S. met gezin. De kinderen van dezen S. hebben de vo rige week gepoogd hun vader om het leven te brengen door vergiftiging. Za terdagmorgen wilde S. koffie gaan zet ten. In het keteltje, waarin hij het wa ter wilde koken, bevond zich iets. S. ruikte er eens aan, proefde er voorzich tig van en vertrouwde bet niet. Hij ging naar een buurman, die hem aanraad de naar de politie te gaan. De man deed alzoo en de politie stelde een onderzoek in, waarna bleek dat zich in den ketel ijzervitriool bevond. Men had hier dus te doen met een ernstig geval van po ging tot vadermoord door vergiftiging. Want dadelijk werden de kinderen van S. ervan verdacht, daar er nog den vo- rigen dag oneenigheid en huiselijke twist was geweest. De kinderen, de 15- jarige dochter N. S. en de 19-jarige zoon G. S., werden Zaterdag te Amster dam aangehouden. Des avonds werd ook de verloofde van het 15-jarige meisje, N. D. de R. alhier gearresteerd. De afspraak tot vergiftiging was door het meisje in overleg met haar vrijer gemaakt. De zoon was er ook in betrokken en heeft dezen vadermoord niet willen beletten. Het gezin van S. staat niet gunstig bekend. De vrouw en moeder was niet thuis, daar man en vrouw gescheiden leven. De man, meer bekend onddr den naam van kippige Dirk, maakt veel misbruik van sterken drank en is een bekend dronkaardsty pe. De verloofde van het meisje is reeds als koloniaal naar Indië geweest, maar werd spoedig afgekeurd en kwam weer naar Holland terug. Deze droeve historie is weer het zoo- veelste bewijs, van wat de alcohol van de menschen maakt.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1