ORGAAN VOOR DE GEM LSEN No. 45 Woensdag 8 April 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eioendommen. De burgemeester der gemeente Velsen inkt bekend, dat een opgave van de ijlkomsten der meting en schatting van ^bouwde en ongebouwde eigendommen, 'deze gemeente gelegen, gedurende dertig ■n, van den 1 April tot en met 30 April 'ter gemeente-secretarie (3e afd.) voor leder ter inzage ligt. burgerlijke stand. Bureau-uren b 10 April 1925 (GOEDE VRIJDAG) en op 13 April 1925 (2e PAASCHDAG). De ambtenaar van den burgerlijken stand er gemeente Velsen, maakt bekend, dat j> 10 April 1925 (goede Vrijdag) en op April 1925 (2e Paaachdag) het bureau in den burgerlijken stand op verzoek van in belanghebbende zal worden geopend sschen 9.30 en 10 uur voormiddags, dien de verzoeker aantoont, dat de te srrichten werkzaamheid, in verband met bij de wet gestelde termijnen, niet kan orden uitgesteld. ZITTING RIJKSONTVANGER TE SANTPOORT. Burgemeester en wethouders van Velsen ken bekend, dat de Rijksontvanger te luiden in plaats van op Vrijdag, 10 April zitting zal houden te SANTPOORT Vrijdag, 17 April a.s. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Muziek- en dansvergunnlngen. )oor den kerkeraad der Geref. Kerk is loten aan den Burgemeester een adres richten, met verzoek de vergunningen het geven van muziek in café's en het schaffen van openbare dansgelegenheden te trekken en te bevorderen dat een inger keuring van bioscoopfilms plaats ft, zoo mogelijk dat ook voor bezoe i boven 20 jaar alleen films, die door commissie goedgekeurd zijn, worden toond. 'er toelichting wordt gezegd dat het essant voor komt dat de muziek in de fé's een ongunstigen invloed op de be ekers uitoefend. Deze muziek bevordert rumoerigheid en ruzies eerst in, daarna ik buiten de café's op straat. De openbare nsgelegenheden in lokaliteiten, waar yens vergunning of tenminste verlof is, •fenen op het jeugdig publiek, dat daar n in den regel gebruik maakt, een on nstigen invloed uit en bemoeilijken de k van vele ouders en opvoeders, ver^ ren de onderlinge verhouding tusschen /oeders en kinderen en hebben een niskenbaar nadeeligen invloed op de inbare orde en zedelijkheid. Wat ten -Ite de bioscoop aangaat, daar bewijzen *reclamebiljetten en de titels vaak reeds, 8 er gespeculeerd wordt op de lagere Istochten in den mensch, waarom essant een algemeen verbod van afge- rde films wenschelijk acht. kan andere kerkeraden en organisaties de gemeente is gevraagd een gelijk eoek in te dienen of wel om instemming dit verzoek te betuigen. Het concert van Vrijdag 3 April in Christelijke Belangen. Ir was ongetwijfeld een groote dosis >ed voor noodig om een concert voor '°1, piano en zang te geven. Zóó kort lat we op dit gebied, door de zorgen i de Kamermuziekvereeniging van •^neusje van den zalm gesnoept liad- Joen ons later bleek, dat dit concert gegeven werd met een vergelijk; r-.- bedoeling, doch in hoofdzaak als i introductie van twee ter plaatse estigde leeraressen aan de ouders J leidingen, konden we liet plan komen toejuichen. 'aarom werd ook geen hoogen en- iprijs gesteld, doch slechts voor liet 'gram een kleyie bijdrage geheven 'lten^^n^ Van onvermiideliike >it in aanmerking nemende, hadden een grooter toeloop verwacht en gj®? We er aan toevoegen, 'lat de rtmjvers ditmaal totaal in het on- Jk zijn geweest, want er is een goed, mooi concert gegeven en we mogen de moedige dames dankbaar zijn voor het gebodene en tevens, dat wij met haar als leeraressen hebben kennis ge maakt, die in alle opzichten wat haar muzikale prestaties betreft, tot lesge ven bevoegd zijn. Daartoe heeft dit concert meer bijgedragen, dan eenige openbare les, waar de leerlingen over bet algemeen niet op hun best zijn. Bijzonderlijk zullen allen genoten hebben van het heerlijke en geache veerde pianospel van Mevr. Fischman, wat zoowel in de begeleiding als in het solospel duidelijk aan liet licht kwam. De minder algemeen bekende Sona te in C-dur van W. Bargiel werd schit terend gespeeld en zoowel het andante, 'dat met veel gevoel, als het allegro molto, dat met groote technische vaar digheid werd weergegeven, was een boeïing en bekoring van begin tot het einde. Ook de Rhapsodie No. 5 van Liszt, een Mazurka en Moment musical wer den zeer goed uitgebeeld, al konden wij ons met het Mazurka-tempo niet geheel vereenigen. Ook de begeleiding van de viool- en zangnummers was onberispelijk en blijk van het veelzijdig talent van deze zeer verdienstelijke pianiste die on danks haar zwaren taak, geen teeken van vermoeienis toonde. Mevrouw Glazener heeft het niet ge makkelijk gehad den nog verschen in druk van een Schmüller te verdringen of te overwinnen. Daarentegen heeft zij ons veel warms te genieten gegeven en bleek zij zoowel technisch als muzi kaal haar instrument goed te beheer- schen. Jammer was het, dat de viool, hetzij door de temperatuur in de zaal, hetzij door de nieuwheid der snaren, haar nog al eens parten speelde, wat Vision van J. Hubay eenigszins onzui ver deed klinken met de piano. Bij de Romanze op 22 en Obertass op 19 van Wieniawski had de zekerheid wat beter gekend, soms was het nog wat zoeken en tasten; desniettemin hebben wij van baar warme voor dracht veel genoten. Mevrouw Glaze ner streelt nog te zeer haar instrument; wat farscber aanpakken soms zal baar spel ten goede kunnen komen. Mej. Jo Ëmmering van Haarlem heeft dit concert opgeluisterd, door net met verdienste zingen van een Aria uit Figaro van Mozart' en een Aria uit Freischütz van Weber en het met ta lent voordragen van enkele kleine lie deren, waarbij zij uitstekend werd be geleid door Mevr. Fischman. Mej. Emmering werd hartelijk toe gejuicht, wel een bewijs, dat ook zij haar gehoor groote voldoening schonk Bij doorgaande studie zullen ook haar stemmiddelen in omvang nog kuiinen winnen. Haar voordracht viel te lo ven. Summa summarum willen we op merken, dat we de in eigen land wo nende profeten de eer niet moeten onthouden, die haar evenzeer toekomt als die van buiten. J. De minister van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw beeft als eerste kantoor, waarlangs de in- en doorvoer van uit Groot-Brittannië, Duitschland of Polen, voorwaardelijk toegelaten aardappelen mag plaats hebben, mede IJmuiden aangewezen. Voor het machinisten-examen, di ploma A, is geslaagd de heer A. Smit, alhier. Straatweg Velsen—IJmuiden. Een wetsontwerp is ingediend tot overbrenging van den Rijksstraatweg van Velsen naar IJmuiden in beheer en onderhoud bij de gemeente Velsen. Blijkens de memorie van toelichting heeft de gemeente Velsen den wensch te kennen gegeven, den Rijksstraatweg van Velsen naar IJmuiden in beheer en onderhoud over te nemen. In het Rijksbelang bestaat tegen die overne ming geen bezwaar, terwijl zij voor de gemeente van belang is met het oog op de steeds voortschrijdende bebouwing langs den weg, waardoor de gemeente lijke bemoeiingen met dien weg (aan leg van voetpaden, rioleeringén, enz.) in voortdurend sterker mate toenemen. De Rijksbijdrage van f 10.000 is een matig bedrag, in aanmerking geno men, dat het Rijk door de betaling van dat bedrag bevrijdt wordt van onder houdskosten van een weg van ruim 2 K.M., en gelet op de omstandigheid, dat bij den weg niet alleen plaatselijke, maar ook algemeene belangen zijn be trokken; o.a. wordt voor de vele te IJmuiden gevestigde Rijksdiensten van den weg gebruik gemaakt. GYMNASTIEK. Uitvoering T. V. IJ. Een zoo goed als geheel gevuld „Thalia" aanschouwde Vrijdagavond de verrichtingen van de leden der turnvereeniging „IJmuiden". 't Moet voor het bestuur een groote voldoening zijn, dat, dank zij de propaganda voor de lichamelijke ontwikkeling door T. V. IJ. gemaakt, de belangstelling groot is. Ook onder hen, die actief de turn- sport beoefenen, zooals ons bij de op- marsch bleek! 1-Iet scheen wel, of cr geen einde aan kwam toen rij na rij zich op het tooneel opstelde. Vooral on der de schoolgaande jeugd is de be langstelling groot en De jeugd is de toekomst nietwaar? Toen de opmarscli geëindigd was, trad de voorz. van T. V. IJ., de heer A. W. Driessen naar voren. Hij heette na tuurlijk welke voorzitter doet dat niet de aanwezigen hartelijk wel kom, in t bijzonder de afgevaardigden van 't Gewest, de Technische commis sie, de verschillende zustervereni gingen en het eerelid der vereniging, den heer Boon en sprak er zijn vreug de over uit, dat de zaal zoo goed bezet was. Dan richtte hij enkele woorden tot de leiders der vereniging Mej. C. E. van Ekerèn en den heer C. P. Nieu wen weg, die alle pogingen in het werk stellen de vereniging op te wek ken en aan wie daarvan was hij overtuigd de leiding best was toe vertrouwd. Tenslotte' deelde de heer Driessen mede, dat het volgend jaar de vereniging 25 jaar bestond. „In het achter haar liggend tijdperk heeft T. V. IJ. nuttig werk verricht" aldus de voorzitter „en we mogen wel even memoreren, dat dodr haar pioniers werk en de gewaardeerde medewer king van Wethouder Landeweert het gymnastiek-onderwijs op de scholen is ingevoerd/' Toen kon het „spel" beginnen. Het eerst waren de jongens aan de beurt.. Op duidelijke wijze demonstreerden zij, uit welke onderdeelen de zwemslag be staat. Die onderdeelen zaten er muur vast in en werden correct uitgevoerd. Bepaald een aardig gezicht was het, toen de jongelui op stoelen lagen te „zwemmen". Daarna waren de kleinste meisjes aangewezen, om hun kunnen te too- nen. Zij voerden aardige pasjes op de maat der muziek en een enkelen keer ook wel eens „uit" de maat. De nu volgende vrije oefeningen voor de heeren trokken terecht de aan dacht. Op een wijze, die direct den meester deed herkennen, door wien ze waren ingestudeerd, werden deze oefe ningen uitgevoerd. De enkele vergis singen, die gèmaakt werden, en de kleine vlekjes, die we constateerden, waren, niet in staat den goeden indruk weg te nemen. De „klimpalen" voor de meisjes kwamen te vervallen. Hiervoor kwam een nummer „ruitspringen" in de plaats. Dit nummer vonden we het minst aantrekkelijke van het program ma. Het springen, zoowel als het op de voeten neerkomen, geschiedde weinig systematisch. De laatste twee nummers van voor de pauze maakten echter weer veel goed. De jongens leverden inderdaad keurig werk aan de brug. 't Was hun aan te zien, dat ze de voor hen passen de oefenstof aan dit toestel best in hun macht hadden. De dames-afdeeling voerde in twee groepen eenige springriet-oefeningen uit. Dit werd zeer verdienstelijk ge daan, waarbij elegante houdingen te bewonderen vielen. Alleen bleek, zelfs nu in twee groepen werd gewerkt, het tooneel niet al te groot. Aan het slot werd een aardige groep gevormd. Dit nummer had veel succes. Na de pauze kregen we tot tweemaal toe de heerenafdeeling aan 't werk te zien, n.l. aan het hoogrek en de brug. Aan beide toestellen werkte de heer Nieuwenweg mede. Men zou dit een tactische fout kunnen noemen, want na het schitterende werk van den di recteur moest het hierna komende on herroepelijk tegenvallen. Toch zijn we den heer N. dankbaar voor wat hij ons te genieten gaf. Zijn werken was in derdaad een levende propaganda voor gymnastiek. Men concludeere hieruit niet, dat de andere heeren niets pres teerden! Verre van dat! Er viel bij hen veel goeds aan te wijzen, doch zóó soepel, zóó „af'' als het turnen van den directeur was het hunne nog niet. De jongens demonstreerden hoog springen en bokspringen. Ook hier, wat het neerkomen op de voeten be treft, voor een déél der jongens dezelf de opmerking als bij de meisjes, met dit verschil, dat de jongens het althans trachtten volgens een bepaald systeem te doen. De meisjes zagen we voorts nog wer ken. aan de evenwichtslatten, 'terwijl de dames met succes oefeningen aan de brug te zien gaven. Gaarne hadden we enkele der meestgevorderde dames eens in wat moeilijker oefeningen aan het werk gezien. Nummer 15 van liet programma werd tegen middernacht uitgevoerd, Maar we zouden dit nummer niet graag gemist hebben. De Pierette-dans heeft ons zeer goed kunnen bekoren en vormde werkelijk een waardig slot van een waardigen T. V. IJ.-avond. VELSEROORD Bij het gevaarlijke kruispunt Trompstraat—Willebrordstraat Kanaalweg zijn palen geplaatst met een bordje, waarop de aanduidin^ Stopplaats voor autobussen. Waar de autolDussen soms midden op den Ka naalweg bleven staan, is dit een uitne mend ding voor de veiligheid van het verkeer. De bussen in de richting IJmuiden stoppen op dezen hoek in de Trompstraat, die naar Haarlem in de Willebrordstraat. Drankweer-Comité. In de Maandagavond alhier gehou den vergadering van het Centraal Drank we er-Comité in de gemeente Velsen was ingekomen een schrijven van de afd. IJmuiden der Geref. Ver- eeniging voor Drankbestrijding, mel dende dat zij als lid van het Comité bedankte. Besloten werd aan het be stuur dezer vereeniging te vragen, waarin de redenen van dit uittreden zijn gelegen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het verzoek van den Kerkeraad der Geref. Kerk te IJmuiden aan den Burgemeester, om geen vergunningen meer te verleencn voor muziek in de café's en voor openbare dansgelegen heden. Voor de Blauwe Week-actie zal een commissie worden benoemd, welke de plannen zal voorbereiden. Reeds wer den verschillende plannen genoemd, die nader zullen worden overwogen. Ter sprake werd gebracht de aanvra ge om verlof voor bierverkoop in het wachtlokaal aan den kop der Vis- schershaven te IJmuiden. De voorzit ter deelde mede, dat hij hierover reeds met den directeur van het Staatsvis- schershavenbedrijf had gesproken. Be treurd werd, dat bestuurders van vak organisaties het verzoek tot het mogen verkoopen van alcoholische dranken hadden ondersteund. Besloten werd aan het bestuur der Reedersvereeniging een schrijven te richten en te wijzen op de ernstige ge varen, welke uit den verkoop van bier en wijn des nachts in dit lokaal zou den kunnen ontstaan bij het lossen der trawlers. Ouder-commissie. Er is hier bij een groot aantal ouders van leerlingen der openbare school groote beroering verwekt door het voornemen van B. en W. om een aantal kinderen, en wel 150 van school D al hier naar school E te Velsen over te plaatsen. B. en W. stelden dit voor ter bezuiniging, waardoor surnumeraire leerkrachten te werk gesteld zouden kunnen worden. De kinderen van den Stationsweg, Willebrordstraat, Ka naalweg en tusschengelegen straten zouden dan de school in Velsen moe ten bezoeken. In de Maandagavond ge houden vergadering der Ouder-com missie is daartegen groot verzet gere zen. De ouders zeiden unaniem tot de ze regeling niet te willen meewerken en men wees daarbij vooral op het be zwaar, dat d;e kinderen 20 minuten moeten loopen en dat bij de vele geva ren van het tegenwoordig drukke ver keer. De wethouder van onderwijs, die op de vergadering aanwezig was, zeide DE EENIG AFDOENDE ANTL N ICOTINEPIJP ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. dat bij dit verzet (er waren ouders, die dreigden hun kinderen naar de Christ, school te zullen zenden) er van het voornemen van B. en W. wel niets zal komen. Overwogen wordt nu een ande re oplossing, n.l. een aantal kinderen van de hoogere klassen van school II naar school D over te plaatsen en om gekeerd kinderen uit de laagste klas sen van school D naar school H. VELSEN Crematie Dr. C. W. J. Westerman. Onder enorme belangstelling had Maandagmiddag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk over-, schot van Dr. C. W. J. Westerman, den bekenden chirurg te Haarlem, verbon den aan het Elisabet.hsgast.huis en het Diaconessenhuis te Haarlem. Ook uit onze gemeente waren tal van belang stellenden aanwezig, die zeker de be kwame hulp van den geneesheer had den ondervonden. De overledene was adviseur van het comité tot stichting van een niet-R.-K. Ziekenhuis in de gemeente Velsen, van welk comité -do secretaris aanwezig was. Van het gemeentebestuur van Haar lem waren er de burgemeester, de wet houders Mr. M. Slingenberg en M. A. Reinalda en de gemeente-secretaris, Mr. Th. A. Wesstra. Nadat de kist op de katafalk was geplaatst, nam de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk het woord, die zeide dat het gemeentebe stuur van Haarlem hier aanwezig was als een hulde aan den man, die 27 ja ren met zijn groote gaven daar had ge arbeid en die zoovelen ten zegen was geweest. Spr. noemde het tragisch, dat' waar Dr. Westerman in zooveel geval len de machtige heelmeester was ge weest, deze nu in de kracht van het le ven is weggerukt. Velen zullen een dankbare herinnering bewaren voor zijn hulp in hun lijden. Wij Haarlem mers, zeide spr., zijn er trotsch op, dat hij tot onze ingezetenen mocht behoo- ren. Spr. brengt den dank over van Haar lem voor de voortreffelijke wijze, waar op Dr. Westerman de beide gasthuizen heeft gediend en waarmede hij een eerezuil in vele harten heeft opgericht. Dr. L. C. Kersbergen, die het voor recht had lange jaren met den overle dene samen te wecken, wees er op dat Dr. Westerman was een man van de daad, die duizenden ten zegen is ge weest. Spr. wilde over het optreden van Dr. Westerman in binnen- en buitenland op belangrijke congressen en zijn werkzaamheid in tal van verecnigin- gen niet uitweiden. Zijn benoeming tot doctor honoris causa door de Groning- sche Universiteit zegt genoeg hoe zijn arbeid gewaardeerd werd. Hij was een chirurg bij de gratie Gods en groot was zijn techniek. Tot ver in het bui tenland was hij bekend als een weten schappelijk man. Ook in de Mij. voor Geneeskunde was hij een vooraan staande figuur en in de afdeeling Haarlem is men hem grooter dank ver schuldigd voor zijn voordrachten en clinische avonden. Spr. zegt dat de overledene als mensch ook een warm hart had, hoe wel hij de emoties* meest wist te ver bergen. Alleen enkele collega's en vooral zijn leerlingen wisten het bij ervaring. Op de ziekenzalen was hij de groote figuur, die door alle patiënten op de handen werd gedragen. Hij heeft den stoot gegeven tot het maatschap pelijk ziekenhuiswerk en ook geestelijk heeft hij veel voor de patiënteh ge daan. Spr. kan niet schetsen, wat de beide ziekenhuizen in Dr. Westerman verliezen en spreekt namens regenten, doctoren, verpleegsters en patiënten een woord van hartelijken dank. Zijn geest zal nog lang in de ziekenhuizen rondwaren, zegt spr. Nadat de kist was gedaald onder de tonen van „Litaney" van Schubert, (jankte de zoon voor de groote belang stelling.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1