PREDIKBEURTEN VOOR OOEDE VRIJDAG. IJMUIDEN NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. Erdman. 7 uur: Ds. van Oostrom Soede. Bediening van het H. Avondmaal JECJGDKERK (Koning Willemshuis) 10 uur: Ds. van Oostrom Soede. Doopsgez, Gem. Afd. Prot. Bond. 7,30 uurDs. W. Luikinga. Avondmaal GEREF. KERK. 7,30 uur: Ds. Joh. Jansen. CHR. GEREF. KERK. 7.30 uurDs. T. A. Bakker. VANGELISATIE HOOGEBERG Samenkomst. Aanvang 8 uur. Spr. Jenninga. H. Avondmaalsviering. VELSEROORD. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. W. Kroese. Voorbereiding. 7 uurDezelfde. H. Avondmaal. GEREF. KERK. 7.30. uurGodsdienstoefening. VELSEN NED. HERV. KERK 10 uur: Ds, W, S. van Leeuwen. Voorbereiding. 7 uur: Dezelfde. H. Avondmaal. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 7.30 uurDs. J. D. Boerkoel. SANTPOORT NED. HERV. KERK 10 uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van nieuwe leden. 6 uur: Dezelfde. Avondmaalviering. LOKAAL BETHEL. 5 30 uur: de heer L. N. Smelik. EVANGELISATIE. 7 uur: Ds. Erdman te IJ muiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De in Maart gehouden bazar, ten bate der van Tuyl bewaarschool, heeft netto opgebracht de somma van f1195,OS1/,. Hierbij is inbegrepen de opbrengst van de in November verlootte sprei, voor het zelfde doel gegeven. Gisteravond werden de 2 andere spreien, de groote wieg en de poppenwieg verloot. De uitslag was Sprei No. 1 viel op No. 179 2 115 De groote wieg 226 De kleine wieg 123 De heer M. O. van Praag heeft zijn zaak een belangrijke uitbreiding doen ondergaan door bijbouwing van een ge heel nieuw perceel, waarin speciaal de Meubelafdeeling is ondergebracht, waardoor deze firma heeft getoond met de eischen des tijds mee te gaan. Het geheel heeft een keurig aanzien ge kregen, waardoor het aspect van de Prins Hendrikstraat ook niet minder is verhoogd geworden. De opening heeft heden plaats. Staking aan de Hoogovens. Gistermorgen is een z.g. wilde sta king uitgebroken onder de bootwerkers aan het Hoogovenbedrijf. Er lagen op dat moment drie groote stoomschepen in de haven ter losging. Des middags had een conferentie met de directie plaats en na een gisteravond in Bloem- oord alhier gehouden vergadering, werd besloten de staking op te heffen. Vanmorgen zijn allen weer aan 't werk gegaan. VELSEROORD. De melkprijs is Maandag weder om met een cent verlaagd en gebracht op 14 cent per liter. Het nut der vacantie-kolonies. Donderdagavond heeft in school D weer een vergadering der Ouder-com- missie plaats, waarin Dr. de Weerdt en de heer Reitsma bij lantaarnplaatjes zullen spreken over „het Nut der Va- cantiekolonies". De op wachtgestel-de serg.-maj.- a-dm. L. J. Niemantsverdriet is met in gang van 19 Dec. 1924 op zijn verzoek gepensioneerd en ontslag verleend bij het Reservekader der Landmacht. VELSEN De heer J. II. Cloeck, voorzanger in de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft te gen 1 Juli a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Hij zal dan gedurende 2-3'/-. jaar die functie bekleed hebben. Dat hij zich een zeer goede gezondheid 1 iceft mogen verheugen, blijkt wel uit het feit, dat hij in dat tijdperk slechts I dienst wegens ongesteldheid heeft moeten verzuimen. Op 76 jarigen leef tijd gaat hij zich nu te 's Gravenzande vestigen, om zijn rust te genieten. We hopen, dat -de krasse grijsaard er nog lang van profiteeren zal. Dinsdagmiddag had op den Wijker. straatweg eene botsing plaats tusschen een vrachtauto beladen met stroo en een met een paard bespannen wagen, welke laatste zoodaning tegen een voor een woning ge plaatst ijzeren hek werd geworpen, dat dit geheel ontzet werd. De politie stelt een onderzoek in. Aan de Oemeente-Universileit van Amsterdam is geslaagd voor het Doctoraal examen Scheikunde, Wis en Natuurkunde, de heer W. C. de Liefde, alhier. Naar wij vernemen, zal op Zondag 10 Mei na afloop van de motorwedstrijden te Alkmaar door de Noord-Hollandsche Motorclub een groote réunie op het land goed Velserbeeck" worden gehouden Waarschijnlijk zal deze bijeenkomst met een behendigheidswedstrijd (geen races) gepaard gaan. Door het rijk zijn vier eiken, staande in den Rijksstraatweg in het dorp Velsen verkocht. Maandagmorgen is met het rooien begonnen. Wanneer nu ook de andere zijn opgeruimd, hetgeen naar ons wordt mede gedeeld binnenkort te verwachten is, zal hierdoor een belangrijke verkeersverbetering tot stand zijn gekomen. Hl. Dbl, In de Maandagavond gehouden leden vergadering van de Coöperatie „De Een dracht,' is in beginsel besloten tor vestiging alhier van een bijkantoor van de spaar bank der Ned. Coöp. Bond. Het verzoek van het personeel om ook als lid der vereeniging te worden toegelaten is uitvoerig besproken en naar Ken. meldt, tenslotte in handen van hef bestuur gesteld ter afdoening. Burgerlijke Staud Velsen. Oeboren: J.E. de Bruinv. d. Laan z. Hoek—Plug d., A. Rutte—v. Warmer dam z., C. M. SteigerKooremans zC J. Proper—Duimelaar d., A. v. d. Valk d. Pijl d., C. P. F. van Roozendaal— Dekker d,, W. M. Veldman-v. d. Watering d Overleden: Simon Verhagen, 51 j echtgen. van F. Ringenoldus: Dirk Duin dam, 49 j., echtgen. van N. van Duin Jan Overkleeft 34 j.. echtgen. van T. de GrootEelke Brader 78 j., wedr. van H, Wiersum. J. V. V. STÜK1VUU1SL6 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden. Stormvogels I—N. O. A. D. 1—1 Stormvogels VI—Quick (Haarlem) 4—5 s. Zondag le Paaschdag geen wedstrijden Maandag 2e Paaschdag, aanvang half drie Stormvogels IWimbledon (London). Het bestuur verzoekt dringend aan de gestelde vraag in de toegezonden circulaire zoonoctdlg te voldoen, opdat zij tijdig kan nagaan of haar voorstel is aangenomen. Voor verdere bijzonderheden aangaande de wedstrijd raadplege men de reclame biljetten c.q. a.s. Zaterdag de officiëele mededeelingen. y. i. o. s. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uilslagen gespeelde wedstrijden 4 April V. I. O. S. I—Ulysses I 7—5. Balo I—V.I.O.S. II 0-0. Er zijn vriendschappelijke wedstrijden aangevraagd; voor V.I.O.S. I op Vrijdag 10 April tegen Stormvogels II op hei Stormvogelsterrein en voor V. I. O. S, II teoen Treinvogels op Zaterdag 11 April op het V.I.O.S. terrein. Door het overlijden van den heer Hol man, voorzitter der „Zeevogels" gaan de wedstrijden op den 2en Paaschdag te Egmond NIET door. Maandag 13 April (2e Paaschdag) stormvogels—Wimbledon f. c. Zooals bereids in het vorig nnmmervan dit blad medegedeeld, vindt bovengenoemde belangrijke wedstrijd plaats op 2en Paasch dag. é)e Engelsche sportvrienden arriveeren Vrijdagmorgen in ons land, en spelen denzelfden middag reeds tegen A. S. C. te Leiden. Na afloop van den wedstrijd wordt gereisd naar Amsterdam, alwaar het hoofd kwartier is gedurende de tournee. De Zaterdag wordt besteed voor de bezichtiging van Amsterdam, terwijl Ier- Paaschdag de verre reis naar Enschedé wordt ondernomen, ten einde aldaar de Enschedésche Boys" te bekampen. Te Ij muiden zullen de voetballers arri veeren op 13 April des morgens 11.13, zoodat, waar de wedstrijd eerst om 2 30 zal aanvangen, gelegenheid bestaat, IJmui- den nog even te bezichtigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Har monie „Concordia" vóór den wedstrijd en gedurende de pauze hare medewerking verleenen. De Reclame-Commissie der ij. V. V. StormvogeIs'\ bestaande uit de h. h.l en nering zullen bewaren van het verblijf in IJmuiden. Moge daartoe een mooie voor jaarsdag medewerken Wimoledon vertrekt denzelfden avond direct van IJmuiden naar Hoek van Holland, om Dinsdagmorgens te London te arriveeren. Jongstra en Tellier, is door toevoeging van de H. H. Tusenius, van der Made en Stam uitgebreid tot eene commissie van vijf, welke commissie namens meerdere Stormvogels vrienden den Engelschen spe lers een aandenken aan hun verblijf in Holland zal aanbieden. Summa summarum belooft den 2en Paaschdag een belangrijke dag te worden in de voetbalgeschiedenis van IJmuiden, waarbij wij hopen, dat de Engeische vrienden eene aangename herin- GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 1 April 1925. Voorzitter üe Burgemeester. Aanwezig alle leden. Aan de agenda wordt toegevoegd: Benoeming van een adminisirateur- controleur der instellingen van maat schappelijk hulpbetoon* B. en W. stellen voor, tot deze benoe ming over te gaan. Daar bet reglement, waarbij de betrekking werd ingesteld, nog niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, ware de datum van in- iuncuetreding van -den te benoemen titularis door ons college te bepalen. De aanbeveling luidt als volgt: 1. W. L. Kuiper, commies ter se cretarie albier. 2. Pb. ten Napel, adjunct-commies ter secretarie albier. Aanvulling van dén staat, bedoeld in artikel 1 der verordening tot regeling der loonen van de gemeente-werklie den. De uitbreiding der gemeente-plant soenen als gevolg van de openstelling van bet park „Velserbeek'' maakt be noeming van een voorman bij de plant soenen noodig. B. en W. stellen voor deze functie te brengen in loongroep V en dienovereenkomstig den bovenbe doelden staat aan te vullen. Voorts wordt medegedeeld, dat bet college beeft besloten, bet beheer dei- plantsoenen te brengen onder den wethouder J. P. Handgraaf. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een proces-verbaal van de op 24 Maart 1925 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De boeken bleken tot op den dag te zijn bijgehouden, terwijl het bedrag, dat in kas moest zijn, aanwezig was. Een adres van den voorzitter en se cretaris der Onder-commissie. van school G te Wijkeroog, waarbij ver zocht wordt in een der lokalen van die school gelegenheid te verschaffen tot het geven van voorbereidend onder wijs aan kinderen, die nog niet den leerplichtigen leeftijd hebben bereikt. Naar B. en W. om advies. Een adres van het bestuur der afd. Velsen van de Vereeniging tot be scherming van dieren, waarbij ver zocht wordt alsnog een hooger bedrag beschikbaar te stellen voor het pijn loos afmaken Van honden en katten. Naar B. en W. om advies. Een adres van het bestuur der Ver eeniging IJmuidens Bloei, waarbij ver zocht wordt de verbinding van IJmui den met het strand aan de Zuidpier te verbeteren. Naar B. en W. om advies. Een adres van de Coöp. Verbruiks- en Productievereeniging „De Een dracht" e.a. te Wijkeroog, waarbij ver zocht wordt den rijweg in het gedeelte der Burgemeester Weertsstraat, gele gen tusschen de Kruisstraat en den Doodweg te verbroeden en de trottoirs te betegelen. Naar B. en W. om advies. Een schrijven van H. J. Tiet j ens te Jan Gijsenvaart, waarbij hij bezwaren tegen het verleenen van een hinder wetsvergunning ter kennis brengt. Tn handen van B. en W. ter afdoening. Een adres van het bestuur der Ver eeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland om voor het jaar 1926 een subsidie te willen verleenen van 18.854.33. Te behandelen bij de be grooting voor 1926. Een bericht van den minister van Onderwijs, dat het raadsbesluit van 2/3 December 1924, strekkende tot over dracht van het beheer der nijverheids avondschool voor ambachtslieden aan Vereeniging voor ambachtsonder wijs in Kennemerland, wordt goedge keurd-. Een bericht van Gedeputeerde Sta ten, dat het raadsbesluit van 30 Sep tember 1924, waarbij aan de Vereeni ging voor Christelijk Volksonderwijs te Velseroord medewerking werd ver leend tot de stichting van een bijzon dere lagere school te Velseroord, is vernietigd en dat door hun college is beslist, dat de door het bestuur der Vereeniging gevraagd medewerking moet worden geweigerd. In handen v. en W. om advies. Een verzoek van B. Frank te Velser oord om ontheffing van de betaling van f 29.91 voor het ontsmetten van een kamer. Naar B. en W. om advies. Een schrijven van het bestuur van vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager meer uitgebreid lager onderwijs te Velsen, waarin verzocht wordt voor de stichting van een bijzondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw gebouwde woningen der Wo- ningbouwvereeniging „Velsen" te Wij keroog, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken; naar B. en W. om advies. Een adres van I. de Leeuw, houder van een wacht- en schaftlokaal aan de Visschershaven te IJmuiden, waar bij hij verzoekt de houding der veror dening, houdende eischen waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor ver gunning of verlof in aanmerking te j&o-men, aan te vullen in dien zien, dat aan hem dooi- B. en W. een verlof voor den verkoop van alcoholhoudend" drank anderen dan sterken drank, kan worden verleend. B. en W. stellen voor aan het verzoek van adressant te vol doen en in verhand daarmede aan art, 5 toe te voegen: „op de zaal van het perceel Sluispiein 45 tc IJmuiden." Een schrijven van de Oudercommis sie van school D betreffende voorgeno men wijziging der Klassenbezetting van de scholen B, C, D, E en H en het nemen van daarmede verhand houden de maatregelen. B. en W. verwijzen hieromtrent naar hun nieuwe voor stel. Hierin zeggen zij: Naar aanleiding van een tengevolge van deze voordracht gehouden be spreking met de hoofden en de ouder- commissiën der scholen D, E en H en een daarop gevolgden ouderavond Voor school D, is gebleken dat een schikking van leerlingen tusschen de scholen D en H mogelijk is, waarbij, uit een oogpunt van uitwinning van surnumeraire leerkrachten, hetzelfde resultaat wordt bereikt. Tevens is ge bleken, dat bij vele ouders groote be zwaren bestaan hunne kinderen, thans gaande op school D te Velseroord, te zenden naar school E te Velsen, zulks in verband met den verderen afstand en het daaruit voortspruitende onge rief. Door overplaatsing van leerlin gen van school D naar school H en omgekeerd, kan een hetere klassenbe zetting worden verkregen. Aan school D blijven dan 13 en aan school H 10 leerkrachten verbonden, terwijl door het Bijk worden vergoed resp. 10 en 8 leerkrachten, zoodat het aantal surnumeraire onderwijzers aan heide scholen samen 5 bedraagt. Bij de eerder voorgestelde regeling zou dit aantal eveneens 5 bedragen. Aangezien door het scheppen van de zen toestand aan de bezwaren van de ouders der leerlingen van school D kan worden tegemoet eekomen en de maatregel, om school E te betrekken in het rayon, waaruit de scholen D en H gevoed worden, thans niet noodig is, terwijl de klassenbezetting zoodanig wordt, dat voor eventueele toename van leerlingen in de naaste toekomst, bij elke klasse der beide scholen vol doende ruimte beschikbaar blijft, kun nen wij ons met deze latere formatie vereenigen. Tengevolge van een en ander zullen de vrouwelijke leerkrachten, "vrijko mende aan school C en school G, beide moeten worden -overgeplaatst naar school D. De tijdelijk benoemden J. Doets en F. Brassinga kunnen in hun ne tegenwoordige functie blijven, ter wijl twee andere tijdelijke benoemden voor eervol ontslag in aanmerking ko men. Op grond hiervan stellen B. en W. voor over te gaan tot het nemen van de vermelde maatregelen tot over plaatsing van leerlingen, deze maatregelen uit te voeren na afloop der Paaschvacantie op 21 April a.s., de vastaange-stelde onderwijzeres sen Mevr. J. C. AmseEenhoorn en Mej. N. de Waal thans resp. verbonden aan de scholen C en G, met ingang van dien datum over te plaatsen naar school D. Naar aanleiding van het adres van I. de Leeuw maakt de heer Maas ern stig bezwaar. Spr. zegt dat nu pas reeds twee ontheffingen zijn verleend en vraagt, of iedere aanvraag wordt in gewilligd. De Voorzitter zegt dat het hier een uitzondering betreft. De heer Schilling zegt dat de haven arbeiders te IJmuiden vele jaren weer en wind hebben moeten trotse er en, tot eindelijk het particulier initiatief een lokaal tot stand bracht. Het is de be doeling dat de Leeuw des zomers, als de havenarbeiders bij-na geen gebruik van het gebouw maken, voor vreem delingen bier te kunnen schenken. De heer v. d. Steen ondersteunt de aanvrage eveneens en acht dit in 't be lang der havenarbeiders. De heer Tusenius acht het toestaan onbillijk tegenover anderen. De heer Vermeulen zegt er zijn stem wel aan te kunnen geven, mits een be perkend verlof mogelijk is. Spr. be twijfelt dit en zou het zeer betreuren als de havenarbeiders reeds 's nachts om drie uur bier kunnen gebruiken, wat het visscherijbedrijf niet ten goede zal komen en wat spr. vooral voor de arbeiders schadelijk vindt. Spr. vraagt er niet een anderen weg gevolgd kan worden, om dit gebouw in stand houden, n.l. een actie tot subsidi- eering daarvan. De Voorzitter zegt dat een beperkt verlof niet verleend kan worden, maar dat spr. wel middelen heeft om de Leeuw de voorwaarden te doen nako men en indien dit niet gebeurt, kan het verlof worden ingetrokken. Het voorstel van B. en W. wordt met 183 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Maas, Schaar en Roelse. Aan de orde is het voorstel tot vast stelling van een nadere regelt trent het verleenen van steun Jc lide arbeiders. Hierbij wordt'bï del-d het voorstel van den heer ling en een daarop door de heernff ser en Roelse ingediend amendJ De heer Schilling heeft meegij dat hij dit amendement overneem De heer Schilling zet uiteen da ze wijze van steunver leening 1L1 organiseerde arbeiders de meest schelijke is. Spr. noemt gevalle' arbeidersgezinnen, waar steun h uiehsj noodig was, doch waar de beslist weigerden naar de aron, ren te gaan. Spr. wil in deze uitl# gen ook betrekken ziektegevaliei De heer Tusenius waagt wa, zeelieden hier niet bjj betrokken waar dit juist een groote categot onze gemeente betreft. De heer Schilling zegt dat zeeman zich kan verzekeren t werkloosheid. Dat men in den Ha;" treilvisscherij als een seizoenbedr? schouwt en de zeelieden daarj keren tijd niet kunnen trekken, is de schuld der zeelieden. Spr. 2 dit spoedig anders zal worden men in den Haag van deze dwaliit terug zal komen. Er wordt althan' gewerkt. De heer Vermeulen zegt dat merking van "den heer Tusenius is, maar dit is een aanbeveling^ voorstel-Schilling. Als er een 01 satie is, die haar menschen niet werkloosheid verzekerd en men van de overheid verwacht, moei organisatie maar op haar best rug komen. De heer Tusenius zegt dat een dat tal van zeelleden niet tegen loosheid verzekerd zijn. En wi zeelieden 7 weken moeten vechter, een paar gulden per maand me, zij in den tijd, dat het noodig is, geen uitkeering krijgen, kan spr grijpen, dat ze er niet voor beta] De heer v. d. Steen zegt dat de ders moeten opgevoed worden 01 veel mogelijk zichzelf te helper kan ook door middel van de vei ring tegen werkloosheid. Er zijn nisaties, die voor de arbeiders doen om liet beste voor hen te zoj De heer Visser begrijpt niet heer Tusenius eigenlijk wil. De heer Tusenius: Als u de nicl zekerden er ook in betrekt, benj voor. De heer Vermeulen zegt dat bei organisatie, die haar leden niet: kert, dit niet alleen voor de ré lieden, maar voor alle brand voor het geheele land en dat diti doeling heelt een .ingaan ttec maatschappelijke orde. De heer Schilling houdt een te wing over de concurrentie tut verschillende organisaties. Spr. stelt een amendement:; voorstel der raadscommissie voti om te lezen „het verleenen van aan hen die werken kunnen, doel omstandigheden, onafhankeliji hun wil, ook door ziekte, werkte Dit amendement wordt aangè evenals het geheele voorstel der commissie. Tegen de heer Tusen In behandeling komt het rapp; het prae-aidvies op het voorstel: heeren Roelse c.s. inzake vestigi eene school voor voorbereiden; onderwijs te IJmuiden. De heer Roëlse zegt dat M compromis-voorstel is en hoopt ffl niet veel over gezegd zal worde;g dat het voorstel zal worden aifc men. Spr. zegt dat het hem om 't t] of het voorstel van spr. en zijn", voorstellers of dat van B. en W. aangenomen. Hij wil alleen B,| verzoeken vóór 1 Januari i t plannen voor een nieuwe school J men. De heer ten Broeke zou gaan. dat de commissie ad hoe zou on4 ken het verschil in de school::" ling voor de openbare en bijzond; waarschoten. De heer Landeweert zo amendement afzonderlijk, ge: len hebben, omdat spr. gelooft; op den duur voldoende ruimte tó baar zal zijn, daar naar zijn naar menschelijke berekeninge kalen van school B de eerste jan- gebruikt zullen behoeven-te woT De heer Roelse zegt dat. de sof. fractie meent dat men ml op li zien kan blijven speten, naar straks andere inrichting van wijs uitbreiding behoev; v- ook waarschoolonderwijs te Cmuiött definitieve huisvesting kan taf De heer Vermeulen vraagt Roelse dit amendement, niet trekken, spr. gelooft dat dit bel"; De heer Tusenius zegdat de *- school dan op de lange 1 aan gest, wordt, terwijl wat m en nu eigenlijk lapwerk is? Het amendement-Roelse worfc worpen met 12-9 stemmen."" heeren Bosman, Tusenius, J* Schilling, Dalmeijer, SchuitflOT Visser, Schaar en Roelse. Het geheele voorstel wordt? keurd. Tegen de heer Tusenius, OU 0| ■e steng

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2