ORGAAN VOOR DE G Ho. 49 Woenadtg 22 April 1925 10e Jaargang Verschijnt Weensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT „„„«nentsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per postfI.3S „enten worden aangenomen aan het Bureau en bij de i „ten Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente ;!i cfN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- 'mtu F' C R0ELSE- IJMUIDEN. - - "Z Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 cis. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 cis. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. jeróemnfl van het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. j,00fd: van bet gemeentebestuur Velsen brengt ter openbare kennis, het ontwerp I tot herziening van nlan van uitbreiding voor deze ge ënte met uitvoerige kaarten en' jndtéekeningen, van 23 April a s. af durende vier weken, op de gemeonte- '•retarie (4e Afdeeling) voor een.ieder inzage wordt nedergelegd. gêtóen, 22 April 1925. Het hoofd van het gemeentebestuur ornoemd, rijkens. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Varia. ■kat „Lest niet altijd best" is heeft .uitvoering van Varia Dinsdagavond lemonstreerd. Van de uitvoeringen I dit winterseizoen door Varia voor voetlicht gebracht is „De Spaak in viel" niet de beste te noemen. ,De Spaak in 't wiel" geschreven ir Jo van Ammers-Küller heet een edie, doch zou eigenlijk meer een ;edie zijn, als de psyche van het ge- jn wat dieper doorvoeld en uitge- Jkt was. Nu is 't een samenvoeging n op de spits gedreven en nochtans it aannemelijk gemaakte contracten materie en idialisme. Om de con- Gten nog wat aan te diidcer; twee da- sfiguren naar den ouden trant, die ;er behept zijn niet met de goede anigheden van den vergevenden i'rdom, doch feitelijk uitgebeeld 'den als een paar oude kletsen. ',r zitten levenstrekjes in deze „co die", zooals men ze dagelijks in het en waarneemt, doch die gelukkig niet altijd geboekstaafd worden, !h 't is alles* zoo gezocht en pas- iar gemaakt, dat 't ons geen oogen- ik ook maar uit het banale naar bo- ;n werkt. Er zit geen ziel in en geen it aan, want de theatrale gebaren m den wel ouderen fabrikant over n niet bestaande „doch slechts in de trbeelding geroepen flirtation tus sen een kuitbroekige jongen en een izieiminnende stiefmoeder is zoo te J-natuurlljk, dat je lacht, waar je ■telijk huilen moest, jedoera is zeker in het oeuvre de te- jstelling te schetsen tusschen den Jerialistischen echtgenoot en den mals de stiefmoeder van muziek- 'ïidende schooljongen, die door zijn ine attenties, waarvoor de vader het 'druk heeft, de moeder uit haar even- 'iiht brengt. l'lns de zielenverwantschap duidelijk maken tusschen twee kunstenaars- Ten, heeft men wellicht getracht, :h daarin is men niet geslaagd. '!oo weinig houvast als men aan het k zelf heeft, zoo weinig brengt ons „ontknooping, die eigenlijk geen slot idt. 't Is al eens meer gezegd, dat jongens 'V de puberteitsjaren ontvankelijker Ifn voor de charmes van een 40-jarige fquette, dan voor die van zijn schat- II nichtje van gelijken leeftijd, doch ilke dingen neemt men niet au serieu i schrijft er geen tooneelstukken over. r.lke dingen zie je en lacht er om. Me ier Lucas had verstandiger gedaan jongen hartelijk uit te lachen, des- ■,'Ods hem wat te laten flirten met zijn pefmoeder, dan er een tragedie van te Aken. Zulke fratsen genezen vanzelf, .jaria heeft het werk nochtans ern- B opgevat, en voor zoover het moge- 'fwas, goed gespeeld, zoodat het pu lles er wel mee tevreden was en :h, dan past 't immers niet om ernsti- entiek te oefenen, als bedoeld is, de enschen een avond aangenaam bezig 'f houden. En daarin is Varia als altijd fbl geslaagd. r dinsdagavond gaf het Chr. gem. ^01' „Looft den heer", onder directie van den heer Jan de Nobel, uit Haar-1 Last van gal en slijm lem, een concert in het gebouw voor beslagen tong, een voortdurend onaan- Chr. belangen. I genomen smaak, tragen stoelgang en Door een zeer deskundige criticus is, een opgeblazen gevoel. Gebruik hierte- gen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeeriabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 305 bij het vorige concert van dit uitsteken de koor, opgemerkt dat het, onder lei ding van dezen eminenten directeur, bezig was zich weer op te werken uit een depressie in de laatste jaren. We kunnen ons, na het concert van giste- ren, daarbij aansluiten met de getuige- nis dat het koor thans zing als nooit te 'iet hoofdbestuur van den bond zal voren. i overwegen welke weg dient te worden We hebben reeds onlangs gewezen op ingeslagen, de eigenaardigheid in het programma van deze uitvoering; alles werk -n van Door den heer M. Blok alhier, is den componist Philips Loots. het diploma behaald voor .vlachinist Wie dat was? De zeer muzikale aan boord van Stoomzeevisschersvaar- Haarlemmer, die uren op een bank in tuigen, de Haarlemmerhout kon zitten peinzen en dan de intuïtie kreeg om te Kunnni j Zaterdagnamiddag brachten de zingen de mooiste liederen van bosch jedpn van pet Internationaal Congres en duin, van de zee en van vogels, van van fagenieurs per automobiel mi oen al wat om hem heen voor schoons bezoek aan IJmuiden om don nieuwen wiT?' 'sluisbouw te bezichtigen. Het ihterna- Philip Loots werd, het bleek vooral tlonaal gezelschap werd rondgeleid bij zijn dood, vereerd door al wat zingt door Ingenieur Ringers, die met don in ons land, doch onder zijn grootste; sluisbouw belast ls. vereerders mocht wel gerekend wor den de toenmalige rnuziekrèceucont van een der Haarlemsche dagblad'-n, de heer Jan de Nobel. Bijna geen concert of het werd gcoor- deelt of men een stuk van Loots had kunnen uitvoeren; nieuwe composities' van liederen werden eveneens met dien maatstaf gemeten. 't Was dus niet te verwonderen dat „Looft den Heer" thans Loots-liederen instudeerde en we hebben in den avond van gisteren het bewijs gehoord dat de directeur het recht had om dat te be vorderen. Met die korte stukken was hij in staat elk onderdeel van he# koor, beur telings, tot haar recht te doen komen en dus te verzorgenDe uitvoering deed een teerheid en rijkdom aan vocale kunst door de zaal stroomen, zooals we niet eerder hoorden bij een derge lijk koor. De heer de Nobel heeft den compo- Vooral het nieuwe systeem van schuif- in plaats van draaideuren schijnt volgens Hl. Dbl. een zeer groote belangstelling te hebben. i Zaterdagmiddag vergaderde in de „Willem Barendsz" de afd. IJmuiden van den Ned. Bond van Gepension- neerdeh. Na een kort welkomstwoord van don voorzitter, don heer Leesberg, gaf deze een uiteenzetting van dé actie van den bond. Meer in het-bijzonder wees hij daarbij op het gaan langs geordende paden, vooral in tegenstelling met den bond van gepensionneerden bij de zee macht, die revolutionair ageer en. Na eenige beraadslagingen werd be sloten dat het voorloopig bestuur nog eenigen tijd in functie zal blijven. I Daarna werd de beschrijvingsbrief voor het congres te Utrecht besproken en daarvoor afgevaardigden aangewe- zen. yjst ^den zqner bewonderingbe-; j 0ok werd de wenschelijkhei(i en de i i f mogelijkheid besproken dat hier ter plaatse gelegenheid zal komen, tegen matige rente, voorschot op het pensi oen te krijgen. taald; en koor en hoorders zijn nader bij Loots gebracht. Voor het zingen van een aantal van de guitigste kinderliederen was een meisjeskoor uit de afd. kinderkoor ge formeerd en zeldzaam hoorden we een meer spontaan applaus dan na: Op den zolder. Geen wonder dan ook dat het met „Kikkerliedje'' herhaald moest worden, evenals „Schnadahüpfl" door het groote koor. Het koor had voor dezen avond de medewerking van Mevr. Kanne Blooker, sopraan, en den heer J. W. Ruinen, piano, beiden te Haarlem. Ook in deze keuze was men niet ongeluk kig geweest. Het was een genotvolle avond en we rekenen er dan ook op. dat, als mor genavond Looft den Heer opnieuw hetzelfde programma uitvoert, voor entreehetalenden wat nu uitsluitend voor donateurs en leden was, de zaal, aoor den schipper D. D. van de sleepboot Titan werd aangifte gedaan van de. vermissing van een kijker en twee pond koffie en thee uit de sleep boot. Door de politie wordt een onder- zoe ingesteld. VELSEROORD Kind verbrand. In het gezin van M. in de Beuken straat alhier was de moeder Zaterdag even een boodschap gaan doen. Een dochtertje zou een pan met rijst naar bovenbrengen, om deze in bed te zet ten. Het meisje zette de pan even op de trap neer, toen een tweejarig broertje zoo mogelijk, nog voller dan gisteren 1 de pan met kokende rijst vastgreep en zal zijn. die over zich heentrok. Met hevige De heer J. Troost alhier, behaalde dezer dagen, zijn diploma voor 2den stuurman Groote Stoomvaart. gisting onder het brandwonden overdekt werd het ventje naar het Elisabeth's Gasthuis te Haar lem vervoerd, waar het Zondagmorgen is overleden. Er is eenige l personeel van de autobussen op de lijnen IJmuiden'Haarlem en Bever- wijkHaarlem, al is dat niet zoo erg als men uit sommige krantenberichten zou zeggen en al zullen, met een deel der verlangens van de werknemers, de patroons minstens evenzeer accoord gaan als de chauffeurs. t Toen we Maandag informeerden - naar den toestand, kregen we overal ten antwoord dat men niet bekend was met het gevaar van een conflict, doch dat de chauffeurs dien nacht zouden vergaderen." Dinsdag werd ons medegedeeld dat Door de politie alhier werd de men daar besloten had nog eens een autobestuurder H. A. M. H. verbali- s chr ij ven aan de patroons te richten, seerd, wijl hem bij rechterlijk vonnis terwijl, indien deze daarop niet ingaan, het rijbewijs ontnomen was. Naar we vernemen heeft het Symphonie-orkest Euphonie de uitnoo- diging, om dezen zomer een Zondag middag te Ostende 'n concert te geven, aangenomen. Zekere G. V. uit Velsen,, wien het rijbewijs als bestuurder van een auto ontzegd was, had de brutaliteit om toch maar weer achter het stuur te gaan zitten. De politie alhier hield hem aan en stelde hem in arrest. De auto liet zij door een ander thuisbezorgen. De heer F. van Berkum, onderwij- zer aan school H alhier, is op 1 Mei 25 jaar bij het onderwijs werkzaam. De onlangs opgerichte Velser- oordsclie Turn-Vereeniging (V. T. V.) zal morgen, Donderdagavond, hare oefeningen aanvangen in het gymnas tieklokaal van school H. Zij die lid willen worden, kunnen zich op de oofeningsavonden aanmel den. VELSEN Gemeente-geneesheer. De svolgende alphabetisc.h gestelde aanbeveling is opgemaakt voor ge meente-geneesheer, in de vacature ont staan door het vertrek van Dr. Kremer: Dr. Cohen, I-Iensbroek. Dr. Limbug Meijer, ter Apel. Dr. Wallien, Bi;eskens. Vrijdagavond had in „Bloemoord" een openbare vergadering plaats voor de arbeiders werkzaam aan de papier-,' fabiek en uitgeschreven door de perso- neelvereeniging „De Eendracht" welke, naar Hl. Dbl. meldt, slecht was be zocht. De voorzitter, de heer H. To-ebcs deel de in zijn inleiding mede, dat over het doel der personeelvereeniging nog eel misverstand heersclite. Dit doel is, dé solidariteft onder de arbeiders sterker te maken, iets wat door de bestaande organisaties wordt nagelaten en ook datgene te bereiken wat met de tegen woordige verhoudingen niet mogelijk is, n.l. verhöoging van het levehspeil. De arbeiders willen eendracht en ols deze eendracht nu en dan tot uiting komt wordt er ook wel een en ander tengoede bereikt, maar mochten op het moment de werkgevers met niéuwe verslechteringen komen, dan zullen die moeten worden geaccepteerd omdat de organisaties te zwak zijn. Wij willen een organisatie vrij van elke politieke of Godsdienstige richt- ting, en zoogoed als allen bij een pa troon kunnen werken, kunnen wij ook gezamenlijk onze belangen behartigen. Samenwerking met de gevestigde bon den staat niet op het program. Op deze inleiding volgde een uitvoe rige gedachtenwisselihg, in hoofdzaak met tegenstanders van een personeel- organisatie, die aantoonden dat hier mee nooit iets zal zijn te hereiken. De voorzitter deelde mede dat de ver- eeniging thans 60 leden telt en in twee afdeelingen der fabriek vasterr voet heeft gekregen. De volgende week Donderdag ho pen de heer en mej. J. Buisman wonen de Kanaalkade Wijkeroog, hun gouden huwelijksfeest te vieren. Op Maandag 4 Mei hopen hun gou den huwelijksfeest te vieren de heer en mej. D. Koster, wonende in de Kruis straat op Wijkeroog. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 18 April 1925: 2 letterzetters, 1 meubelmaker, 1 ma trassenmaker; 1 loodgieter, 1 stoker, 1 voorslaander, 1 plaatwerker, 1 zeilma ker, 3 sigarenmakers, 1 bakker, 2 kan toorbedienden, 42 diversen. Zaterdag waren eenige jongens bezig met den boel te vernielen bij het leegstaande gebouw Tivoli op den hoek van de Corverslaan. De politie nam de jongens mee naar het bureau en heeft ze daar ernstig onder handen genomen. Zondag werden op Wijkeroog twee personen opgebracht w egens openbare dronkenschap. Het waren D. D. en H. V„ grondwerkers bij den .Sluisbouw. Zaterdagmiddag geraakte op den Rijksstraatweg alhier een wielrijder, woonachtig te Haarlem onder een luxe auto. De wielrijder bleef ongedeeld, het rijwiel werd echter leelijk bescha- Vraagt Uwe kennissen naar hun oordeel over de Sigaar E S T H E R 8—10—12 cent. prima Sumatradek nieuwen oogst 1925 ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. digd. De eigenaar van den auto, woon achtig te Bloemendaal, bood aan, de helft van de schade te vergoeden. De wielrijder meende echter, volgens III. Dbl. op vergoeding van de geheelo schade aanspraak te mogen maken. Maandag werd door de politie op Wijkeroog beke^urd E. S. B. uit 'Texel, wegeps het te snel rijden met een mo torrijtuig. Terwijl mej. M., wonende in de Walravenstraat, Maandagmiddag af wezig was, hebben eenige jongens bal dadigheden gepleegd en in den tuin den boel overhoop gehaald. De politie heeft drie jongens, n.l. A. de V., J. W, en J. Z„ meegenomen naar het bureau en ze daar eens ernstig over hun ge drag onder handen genomen. Haarlemsche Bankvereeniging. Naar wij vernemen zal aan de op 5 Mei a.s. te houden algemeene verga dering van aandeelhouders der Haar lemsche Bankvereeniging worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 6 op de preferente aandeelen en 4 op de gewone aandeelen. Het lokken van hoenders. De bekende fokker en keurmeester G. Muys schrijft in „Avicultura" o.a. het volgende over foktoomen: Als regel bij het fokken geldt, dat de fokdieren eerst terdege worden na gezien: luis en mijt moet men tot het uiterste verdelgen. Deze kwelgeesten toch veroorzaken het pluimvee zooveel last, dat de vermoeienis, hierdoor ont staan, het geheel kan uitputten. Zorg, dat ieder fokdier een goed gewicht blijft houden; te lichte vogels geven ^ermoeden op tering. Waak ook tegen overvetheid; dergelijke hoenders leg gen niet alleen slecht, doch eieren van deze afkomstig, zullen meestal nog onbevrucht blijken te zijn. Dieren, die kort geleden aan snot of andere ziek ten lijdende waren, gebruike men evenmin voor fok, aangezien het indi vidu er door verzwakt wordt; en het is voldoende gebleken, dat kuikens van deze hennen afkomstig, als 't ware dig, ziek te worden en' wel aan dezelf- dig, ziek tew orden en wel aan dezelf de kwaal lijden, waaraan ook de di recte moeder leed. Een bewegelijke vogel is gezond; zorg dus vooral, dat de hoenders gele genheid hebben tot het zoeken naar voedsel. Neem ze ook zoo nu en dan in handen en doe onderzoek, of zij soms door groote vermagering krachteloos zijn geworden. Wat den haan betreft, deze mag niet te vet wezen, aangezien dan het vermoeden voor de hand ligt, dat hij slecht aan zijn verplichtingen voldoet; ook mag hij niet te licht zijn, j wat hem de kracht zou ontnemen, een goede fokhaan te wezen. I Neem voor fokdoeleinden een collec- j tie eieren van dezelfde grootte, ook de gaafste van schaal en best gevormde. Die van de meest leggende hoenders j afkomstig en van een toom, waar haan en hennen niet te na aan elkander ver- want zijn, geve men de voorkeur. Ten slotte lette men er vooral nog op, dat de dieren, die voor den fok bestemd worden, absoluut vrij van lichaamsge- 1 breken zijn.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1