PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Godsdienstige samenkomsten. In de Oud-Katholieke kerk had gis teravond de laatste der samenkomsten plaats vanwege het comité uit de vel schillende kerkeraden en de afdeeling der Evangelische Maatschappij. Deze werd geopend door Pastoor L. Rinkel, die herinnerde hoe deze laatste samen komst aanvankelijk bepaald was op 20 Maart, maar door het overlijden van den heer W. Polderman moest worden uitgesteld. Pastoor Rinkel memoreer de het tragische in het sterven van den heer Polderman en wijdde zeer sympa hieke woorden aan de nagedachtenis van dezen stoeren werker en rijker^ geest. Spr. wees er op dat het Comité ge meend heeft alsnog een slot-samen- komst te houden. Aanvankelijk was het de bedoeling om de rede van den heer Polderman in deze samenkomst door een der leden van het comité te laten uitspreken, maar hiervan moest worden afgezien. Nu heeft .het Comité de rede van den heer Polderman laten drukken, en vertrouwt daarmede aan veler wensch tegemoet te komen, die gaarne het woord van den heer Polder man zullen willen bezitten. Nadat pastoor Rinkel den wensch uitgesproken had, dat Gods zegen ook dezen avond op de samenkomst zou mogen rusten en Psalm 73 13 gezon gen was, verkreeg Ds. W. S. van Leeu wen van Velsen het woord. Spr. zeide dat de bedoeling is ons met elkander kortelijks te bezinnen, wat w dezen winter hebben gedaan. Spr. zegt niet in een kwartier te kun nen spreken over de Roomsche Kerk, Want de macht en de invloed der R.K. kerk is nog zoo groot, dat daarvoor een serie lezingen noodig zou zijn. Spr. zegt. het te willen hebben bij Hem, bij Wien wij de activiteit vinden, bij God. onzen Vader. Want de strijd gaat niet in de eerste plaats om de macht, maar om de eer van onzen God, zooals deze zich volkomen geopenbaard heeft in Christus. Spr. zegt dat het in de Russische steden op Paschen gewoonte is, dat ieder met een kaars gaat naar de Ka thedraal, om daar te halen heilig vuur. Spr. hoopt dat dit ook het bedoelen dei- hoorders is, hier te ontvangen heilig vuur. Dit is te vinden in het gebed. Spr. zegt dat het gebed moet zijn een spre ken van God met ons en van ons met God. De eenvoudige, die het Onze Va der verstaat, weet wat bidden is. Spr. zegt dat het zoo jammer is, dat in de R.K. Kerk het gebed is gemaakt tot een verdienste. Met allerlei beloften en be looningen wordt hgi formuliergebed aangemoedigd en tot een verdienste gerekend. Hier gaat het niet om de eere Gods. Spr. zegt dat de activiteit van de R.K. kerk is om de macht te hebben en om te heerschen. Spr. zegt dat Jezus, die zich gordde met een lin nen doek en de voeten zijner discipelen waschte, een oordeel is voor de macht van den Roomschen clerus, wien het niet gaat om te dienen. Maar dit is nog het ergste niet, zegt spr. maar dat God niet aan Zijn eer komt. Spr. wijst er echter op, dat het Evan gelie in alle tijden steeds is uitgedra gen door de eenvoudigen en daarom hebben wij ook in de wereld onze kaars uit te dragen. Gezongen werd Psalm 27 7, waarop Ds. W. Luikinga als spreker optrad. Spr. zeide het voorrecht te hebben gehad de eerste samenkomst te openen en hem is de taak nu ook een slotwoord te spreken. In hope begonnen, mogen wij met voldoening op onze samen komsten terugzien, daar ze zoo trouw door zoo velen bezocht zijn geworden. Ondervonden we veel waardeering dus zeide spr., aan den anderen kant ook verguizing en wel van rechts en links. Spr. herinnert er nog eens aan, dat de ze samenkomsten niet bedoeld zijn als strijd, maar als getuigenis van eigen geestelijk bezit. Spr. wil nog eens in 't kort dit bezit verdedigen tegenover Rome en De Dageraad. Tegenover Rome, dat zich noemt de alleenzaligmakende kerk, wat zij ook langen tijd is geweest. Voor velen was zij de middelares tus- schen mensch en God. Het eigen inner lijk leven der ziel werd echter steeds het zwijgen opgelegd. Maar daarin is verandering gekomen, toen God's geest I.uther beroerde, die in 1520 door het verbranden van den pauselijken bul den laatsten band met Rome ver breekt. En met Luther hebben wij, zegt spr.. het ouderlijk huis, de moeder kerk verlaten. Dit heeft vrucht gedra gen, want vele kerken en gemeenten zijn geboren. Rome kan onze moeder niet meer zijn, sedert wij weten dat God in Christus onze Vader is. Daar om gelooft, spr. dat Rome haar klagen en haar actie kan staken, daar wij niet onder hare vleugelen zullen terugkee- en. „Heer, tot wien zullen wij heen gaan? Gij hebt de woorden des eeuwi gen levens". Spr. wijdt dan een woord aan de ac tie der Dageraad, met haar heillooze leuze: „Geen kerk en geen priester." Spr. zegt dat de godsdienst ingedron gen is in heel 's menschen bestaan. En al kunnen wij ons wel eens bezorgd maken over de toekomst van de kerk. die ons lief is, er zijn in de eeuwen meer stormen over de kerken gegaan. Maai bij de bezorgdheid voor de kerken, be hoeven wij ons niet ongrust te maken voor den Godsdienst, -daar deze niet uit ons menschen is. En het is wel morkwaardig dat de van de kerk losge slagen zielen het zoeken hij de theoso fie, hij spiritisme, Christian-Science en Religieus-Socialistisch Verbond en dus zoekt men toch weer den religieus™ bodem. Men kan veel kwaads van de kerken zeggen en spr. wil er nog wel wat bij doen, want hij kent hare tekortkomin gen, maar wat is het leven zonder de kerk en zonder godsdienst, zonder ge bed en psalmtooh. Zonder de kerk wordt het leven grauw en platvloersch Wie is er, die altijd het zout in zich- zeiven heeft? Hebben we geen vertroos ting noodig, als we geslagen worden, geen berouw en bekeering? Moeten we de troost zoeken bij den welvoorzienen disch, bij radi'ófconcerten en andere af leidingen. Het' Evangelie is immers voor duizenden geweest een bron van hartverblijding. Moeten we onze kinde ren straks niet afstaan in de wereld en moeten wij ze niet leeren, dat ze in die wereld moeten aandoen de geheele wa penrusting Gods? Neem den godsdienst der menschen af en gij ontneemt ze 't grootste geluk. Is het samenzijn in etn kerk niet heerlijk, vraagt spr. Waar we schuld belijden en samen troost en kracht zoeken, waar we ons innerlijk sterken en Gods lof zingen? Spr. zegt dat we met deze samenkom sten dit alles hebben willen opwekken en hoopt dat de kerken er de vruchten van mogen zien. Nadat Gezang 193 6 en 7 was gezon- gen werd een slotwoord gesproken door Ds. T. A. Bakker. Spr. zegt dat ge vraagd is of wij deze samenkomsten zullen voortzetten. Als Rome en de Da geraad ons den handschoen toewerpen dan zegt spr. van harte ja. Dan moeten wij het zwaard des geestes ter hand ne men, want het leven is niet in de eer ste plaats genot, maar strijd. Wij heb ben den strijd tegen vleesch en bloed, maar ook tegen de geestelijke booshe den in de lucht. Spr. ziet die boosheden ook bij het spiritisme en theosofie, om dat God de eenige kenbron der waar heid is. Als wij dan den strijd tegen Rome en de Dageraad opnemen, moe ten wij luisteren naar den grijzen Godsgezant in Rome, die ons voorhoudt dat wij zullen aandoen de wapenrus ting Gods en het zwaard des geestes. Spr. zegt dat Rome macht en kapi taal heeft, maar dit behoeft ons niet ongerust te maken, als wij vasthouden aan Gods woord. De schriften, deze zijn het, die van Mij getuigen, heeft Jezus gesproken. En in de tijden, toen de galg en de houtmijt waren opgericht, toen de martelaren gewillig deze betra den, heeft God door het vertrouwen op Zijn woord ons toch de overwinning gegeven. Nadat Gezang 3 3 gezongen was, sloot Ds. Bakker met gebed deze goed geslaagde samenkomst, die door o.g. 400 personen bezocht was. De collecte bracht f 72 op. Bij den uitgang werd het boekje met de rede van den heer Polderman ver kocht. Men verzoekt ons te melden, dat het boekje voor 10 cent verkrijgbaar is bij Ds. W. Luikinga, Wilhelminakade. bij den heer A. Schouten, koster dei- Doopsgezinde Kerk, Helmstraat en te Velseroord bij den hr. G. Voet, Tromp straat 103. In de deze week gehouden alge- meene vergadering der N.V. Haarlem- sche Ijzergieterij werd in de vacature- wijlen Ir. W. Polderman tot commis saris gekozen de heer Ir. F. H. Luch- singer alhier. VELSEROORD. Het Centraal Drankweer Comité heeft weer, door een commissie, de lei ding genomen voor de actie in de blau we week in onze gemeente, ten zuiden van het kanaal. Op den avond voor Hemelvaartsdag wil men overal plak ken en door de gemeente 5500 kranten verspreiden, waarbij ook de visschers- vloot niet vergeten zal worden. Als het vorige jaar, zal men weer aan B. en W. vergunning vragen voor den verkoop van het bekende drankbestrij dersbloempje op den dag van Hemel vaart. Een nieuw nummer op het program ma is nog in overweging n.l. een rond gang door de straten met een symbo- lischen praalwagen, waarbij muziek, zang en enkele toespraken zullen wor den gehouden. Ter uitvoering van dit plan zal men in een spoedig tq houden vergadering een definitief ontwerp vaststellen. Prol. Bellardi in Flora. In het gebouw Flora trad Woensdag avond, voor een niet zeer talrijk pu bliek, op prof. Bellardi met een voor steling van zijn goocheltoeren, telepa thie en magnetisme. Voor de menschen van den tegenwoordigen tijd, die zich veelal ver boven het zien naar dergelij ke voorstellingen, waarmede eertijds de ouden zich vermaakten, verheven achten, een avond om den neus voor op te halen. Maar voor dengene die nu eens niet zoo hoogdravend is en, als hij tijd had eens een avond er aan op offerde, een voorstelling waar men zich vermaakte en bovendien kon leeren dat onze waanwijze tijd ook nog wel dingen voorbijloopt die hare kinderen niet kennen noch begrijpen. Wij al thans hebben over verschillende van die tooverkunsten even verbaasd ge staan, als we ook weten als kindereu gedaan te hebben. Slechts dit verschil was er: bij eenige toeren toonde Bel lardi aan hoe zij geschieden en welk een behendigheid en lenigheid er noo dig is om dat werk goed te volbrengen. De pauze werd bekort door het op treden van den coupletzanger Jos. van Praag, die als een levend rijmboek, a la minute, over een woord of een gedach te, de nieuwste coupletten improvisee rend, zong. Hoe\vel de inrichting reeds met de Paaschdagen voor het publiek ge opend was, heeft deze week toch, eenigszins meer officieel, een openings plechtigheid plaats gehad in lunch room Eynthoven. Deze zaak, eertijds gevestigd in een omgebouwd woonhuis, heeft thans, door amoveering van het belendende perceel en totale verbou wing, een groote uitbreiding onder gaan, waardoor het is geworden tot een ruime, moderne inrichting en ver gaderlokaliteit hier ter plaatse. Nu waren vele vooraanstaanden al hier, waarvan velen reeds bij de her opening bloemen hadden gezonden als blijk van belangstelling, genoodigd tot een gezellig samenzijn. Daarbij voerde de heer De Wit het woord namens al len die den ondernemer prees voor zijn durf, waardoor hij voorziet in een zeer groote behoefte voor Velseroord, en hem daarbij veel succes wenschte. Ons aansluitende bij die woorden, gelooven we ook dat zeer zeker een in richting, als deze, zeer noodig was. Het verkeer, in de nabijheid van het station, maakt toch veelal voor reizi gers wenschelijk dat er een gelegen heid is om fatsoenlijk te kunnen zitten en hun brood te gebruiken. Nabij den ingang gelegen, waardoor de meeste bezoekers naar het wandelpark Velser- beek gaan, zullen ook velen daar wel even een aangenaam zitje willen heb ben. Bovendien is de verwezenlijking van een streven, als van „IJmuiden's Bloei" niet denkbaar zonder het, op verschillende plaatsen in de gemeente, aanwezig zijn. van nette consumptie gelegenheden. Tenslotte het secundair doel dezer in richting, het verhuren van zalen, is een voldoen aan een belangrijk doel in on ze gemeente. Zeer vele vergaderingen toch worden het geschikste in deze om geving van Velseroord belegd, doch tot heden was de gelegenheid maar gering. Door dit gebouw is daarin een groote verbetering gekomen, waarvan trou wens reeds zeer druk gebruik wordt gemaakt in deze vyeken. Het ruime interieur der lunchroom is, evenals de gevel, eenvoudig, mo dern en smaakvol. VELSEN Het bestuur der afdeelirg Velsen van het Wilte Kruis mocht van N.N. een gift ontvangen van f 25 en van een anderen N.N. een gift van 2.50. Door het Bestuur der schoolvereni ging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijkeroog is tegen 1 Mei benoemd tot tijdelijk onder wijzeres (7de leerkracht) Mej. F. Velden ie Heemstede. Door de afdeeling Velsen van den 3ond voor Staatspensionneering zal een propaganda-avond gehouden worden Maan dag 27 April a s. In Hotel De Prins zal 's avonds 8 uur Ds. Baar, Ned. Herv. predikant te Alkmaar, eene rede houden over het onderwerp Als de noodklok luidt". De arbeider v. R., werkzaam aan de papierfabriek, alhier, geraakte Donderdag met zijn rechterhand te dicht bij een ma chine met het noodlottig gevolg dat zijn duim werd afgeknepen. De man werd na door Dr. Barentsen verbonden te zijn naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Openluchtmeeting S. D. A. P. gewesten Noordholland Noord en Zuid Op deze meeting welke 7 Juni In Velser- beek zal worden gehouden zullen het woord voeren Mevr. C. PothuisSmit en Ir. Ch. C. Cramer, leden der Eerste Kamer en J. E. W. Duijs, lid van de Tweede Kamer. Ingevolge art. 4 der verordening op het gebruik van het park „Velser- beek" is door burgemeester en wethou ders van Velsen aan P. R., wonende te IJmuiden, tot en met 30 September 1925 den toegang tot genoemd park verbo den. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: J. Bos en C. van Schagtn; Tj. Muurling enj. Tromp; P. C. F. Vanackere en A. M. Hijbeek. O e h u w dH. O. Smorenberg en J. A Huybens; W. J. B. v. d. Hijden en C. O Maarschalk; L. de Ridder en C. Bijl; C. Bijl en O. Sterk; P. P. Smit en Th. M. Oort huysen. Geboorten: S.Schilperoord—Roodzant, z.; C. O. A. 't HartOroot, z.; A. v. d VeldeBulter, d. Overleden: Alida johanna Bralten 18 jaar, d.v. J. Bralten en A. Hofman. SANTPOORT. De melkrijder N. alhier, aldus Haarl. Dagbl. had Woensdagmorgen het ongeluk, dat zijn wagen op den Hagelingerweg kantelde, toen hij te snel den Kruidberger weg wilde oprijden. De flesschen melk, boteren eieren rolden over de straat, zoo- dat veel schade veroorzaakt werd. Morgenavond treedt de onlangs op gerichte iooneelvereeniging Opgang" voor het eerst in „Zomerlust" op. SPORT. VOETBAL. V. O. C. A. D. O. Deze twee clubs strijden nu sinds eenige weken resp. om haar plaatsje in de eerste klasse te behouden en om een plaats in die afdeeling te veroveren. In de promotie- en degradatie-competitie behaalde ze evenveel punten. Het gevolg was, dat een beslissings wedstrijd moest gespeeld worden. Dit ge beuren nu vond Zondag j.l. plaats. He! resultaat was, daf, zeils na een half uur verlenging, de stand nog gelijk was Mor gen wordt de 2de beslissingswedstrijd ge speeld, thans op het „Haarlem" terrein. Worden ook dan weer de punten gedeeld, dan beslist het lot. Wij voor ons hopen maar, dat öf V. O. C. öf A. D. O. wint. Een beslissing door middel van loting lijkt om al zeer ongewenscht. Wij lezen in de Sportkroniek Een fraai geschenk. Tijdens hel banket na afloop van den wedstrijd werden de gebruikelijke rede voeringen gehouden, waarhij de voorzitter van den Zwitserschen Voetbalbond me! een verrassirg kwam. Naar aanleiding van het feit, dat bij de finale der Olympische voet balwedstrijden tuschen Zwitserland en Uruguay slechts de dertig aanwezige Hol landers de Zwitsers aanmoedigden, bood bij namens den Zwitserschen Voetbalbond een schitterende zilveren kan met twaall bekers en een blad, alles van zwaar zilver, aan. Dat dit fraaie geschenk door den N.V.B. op prijs gesteld wordt, behoeft geen betoog. Visg©her|j en Scfeeepvaari VISSCHERIJ. Vischbakkerijen in Frankrijk. De Maatschappij van vischbakke rijen te La Rochelle heeft in Maart 1.1. twee nieuwe bakkerijen opgericht te Perpignan en te Perigeux. Men heeft veel verwachting van de ontwikkeling dezer industrie. Noorwieegsche haring naar Rusland. De Russische handelsdelegatie was het met het Noorweegsche Syndikaat eens geworden over den koop van 30 40.000 tonnen pekelharing tegen den prijs van 22 kr. per ton, te leveren in Februari, te betalen binnen 9 mnd. Ook werd onderhandeld over den aan koop van 200.000 tonnen haring van de vangst in dit jaar. Men is niet tot over eenstemming gekomen, daar de prijs van 33 kr. voor grootharing en van 28 kr. voor vaarharing door de Russi sche delegatie te hoog bevonden werd. De bespreking is niet afgeloopen, doch zal later herhaald worden, en men hoopt het dan eens te worden, daar nu reeds overeengekomen is, dat 34 fo der gelden contant zullen betaald worden en voor de rest 11!2 jaar crediet zal ge geven worden. N. VI. Ct. Eet v i s c h. De Gemeentelijke Vischvoorziening te Amsterdam verzond dezer dagen een communiqué met een opwekking, om op goedkoope vischdagen visch ta eten, b.v. schol, schelvisch, kabeljauw, leng, bot, schar, makreel, enz. Dat is goedkoope! dan vleeschVisch is een lekker en gezond eten, dat in voedingswaarde ongeveer gelijk ataat met vleesch en gemakkelijker verteert dan vleesch. En probeert toch ook eens een andere viichsoort, dan alleen gekookte schelvisch en gebakken schol. Eet b.v. aldus onze vischvoorziening gekookte ■n gebakken bot, geitoofde visch, gebakken schar, gebakken zeewolf en ttiakre,, zuur. Er wordt te weinig gestoofd' gegeten. Voor weinig geld is hfe? heerlijke schotel te bereiden. vischsoorten komen voor stootvisri, merking, vooral leng en kabeljauw De Ansjovisteeit. i Terwijl de haringcampagnenoE;. gang is, vertoont zich reeds de 1 o.a. in het Bergsche vangsfgebied heden aangetroffen exemplaren biet.' van stuk. In de Zuiderzee verschik' de voorlooper, de geep. Daar een», achtereen hei ansjovisbedrijf weinig taten gaf, verwacht men algemeen seizoen. De markt voor belegen J is enkele schommelingen daarnjj op peil en, aangezien de totasUJ met April aan onze7 grootste opsi,°3 (die der Coöp. Ansjovis VerkoopverJ] te Amsterdam) slechts ruim 1601J bedroeg, zal de noteering der gro(J jovis 1925 waarschijnlijk gunstig z;-.,, De V.N. 63 heeft te Urk <te'! ansjovis aangebracht. I SCHEEPVAART. j IJmuiden. Van het stoomlooit tuig No. 2 zijn buitengaats t\vf, dingboeien, gemerkt Loodswezen verloren gegaan. Zooals wij indertijd reeds qJ schrijft Hl. Dbl., werd in het buitij leidingskanaal door het stoocj „Mapia" van de Mij. NederlaJ groote meerstoel omgevaren, uil venstuk van den stoel kon door ij van een grooten bok worden v* derd; de grondpalen, een 8-tal echter in den grond zitten. Dezt den thans door den Rijkswate opgeruimd, hetgeen geschiedt, do men den grond: om de palen we» Een duiker heeft de moeilijke ta: spuit te hanteeren en de zware j onder water aan het hijschtouwi} vestigen, waarna ze met een lot] biel worden opgeheschen. Marine-vertoon, Hedenmorgen kwam hier at meerde aan den toeristensteiga Belgische marineschip Zinnia. Dit vaartuig, een vroegere Bril mijnenveger, neemt thans voor Bi deel aan het toezicht op de Noot: visscherij en voert dus de internal! ie politïevlag. Eveneens ligt hier deze week tel in de haven de „Willemstad", een ge re ioodsscho&nor, die th-a.-.\», voor oefensehip van Nedeiiaié adelborsten. - Het Engelsche stoomschip J Byron" kwam gisteren binnen rat] stemming naar de hoogovens. !i buitenkanaal, voor den ingang dj briekshaven, moest het schip uil™ voor een sleep zandbakken. De U Byron raakte daarbij aan den groij moest door de sleepbooten Neslij Titan van Bureau Wijsmuller wij' losgesleept. li Nadat men eerst vanwege d| trokken handelaar de meeste e len, onlangs bij het kantelen :J lichter nabij de kleine sluis geit:!' had opgevischt aan boord van eJ derschuit, begint men dit thans ej tail te doen. Hedenmorgen tocht op een vlot, waarschijnlijk voori rekening, eenige mannen bezig kolen te delven. De aanvaring op hel Noordzeekanaal. De Raad voor de Scheepvaart gisteren uitspraak in zake de klacht den kapitein van de „Agamemnon" heoordeeling van de klacht zegt de moet in het oog worden gehouden,il kapitein is ten laste gelegd, dal hijdl van de „Agamemnon" heeft verlalen.i zich op een behoorlijke wijze te k laten vervangen, in aanmerking ge: de plaats, waar de „Agamemnon" i bevond, en de omstandigheden, vw verkeerde. De kapitein zag ter zitting in,(' niet gehandeld had, zooals het mt! was daarvan onder den indruk«f) oog hierop acht de Raad een bti een voldoende disciplinaire straf. Wat nu de oorzaak van de rampk is de Raad van oordeel, dat da gevolg is van een daad van den I» stuurman. De Raad achtte het noodzaken]!; twêede-stuurman een disciplinaire tij te leggen. Een berisping is voldoend!' omdat de stuurman Ier zitting inz'j hij het roer in handen van den ij stuurder had moeten laten, terwijl dt hierbij tevens in aanmerking neeml,» de booten van de Koninklijke Nedf, sche Stoomboot Maatschappij de A gewoonte schijnt te bestaan, dtl. kanaalsfuurder tijdens de vaart eten n gebracht tn hij dit uiteraard nullij, gewoonte, welke de Raad slechts k»»'] ren en welke de kapiteins niel i* toelaten.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6