ORGAAN VOOR DE GEM LUNCHROOM Jfo. 51 Woensdag 29 April 1925 10e Jaargang IJ MUIDER COURANT pt.tatselijk nieuws. IJMUIDEN „aar we Uit goeden brond verne- laat de Vereen, van Geheelont- |e0'*7 onder Nederl. Spoor- en Irsoneei van 21 April—11 Mei Sr hare Tentoonstellingswagen een dreis dooi' Noord-Holland maken IVal te IJmuiden ter bezichtiging zijn I Vrijdag 1 Mei van 9 uur v.m. tot 1 L n.m- en van 2 tot 5 uur n'm' op het itioiisten-ein alhier. Iaar deze wijze van geh. onth. prop. ir ons land iets nieuws is en de wa rn uitstekend van materiaal is voor- En kunnen we een bezoek warm aan telen. Nog deelen we mede, dat de [tree kosteloos is._ L Aan het jaarverslag van de N.V. msterdamsche Ballast Maatschappij, r Amsterdam, ontleenen wij het vol- ende: Voor het jaar 1925 is en werd e maatschappij o.a. belast met de uit- oering van de navolgende werken en ontraden: Het ophoogen der terrei- en, ten hehoeve van Amsterdam- aid; ontgravingen voor de werkput- n van de Nieuwe Noordzeesluis te taaiden; ophoogen van terreinen der jmeente Amsterdam, nabij de Kost- riorenvaart te Amsterdam; het ma il van een Overtoom aan de Boeren- itering te Amsterdam; het ophoogen gronden In de Transvaalbuurt te ,erdam; het verbreeden van den iweg van Amsterdam naar Amers- onder de gemeente Diemen; het en van den 'Rijksweg van Am- am naar Haarlem in de gemeente lemanerliede en Spaarnwoude; en aanleggen van toegangswegen en graven van vijvers voor het bouw- an ten Zuid-Oosten van de Nieuwe '/'begraafplaats; terwijl de in het verslag genoemde grondwerken de bruinkolen groeve der Maat- iappij „Carisborg" te Heerlen in de ite maanden van dit jaar zijn be- ligd. letreffende de werkzaamheden in inknjk wordt meegedeeld, dat de ielende toestanden aldaar oorzaak 'en, dat resultaten niet zoo spoedig 'den verkregen, als werd verwacht, hestuur zette de arbeid aldaar met icht voort in de overtuiging, dat Iks ten slotte voor de Maatschappij ede voordeelen zal opleveren. Uit de balans en winst- en verliesre- rning blijkt, dat de netto winst (na 'schrijvingen) heeft bedragen f 220.030 j. f 111.437) waaruit overeenkomstig sfaluten, allereerst aan aandeelhou- 9 dient te worden uitgekeerd 6 pet., wijl de rest de directie in staat stelt i aandeelhouders nog 9 pet. surplus lend, dus in totaal 15 pet. uit te [en. de balans komen als activa o.m. tl'; bouwterreinen f 625.137 (vorig j. (8.421); gereedschappen en materi- 12.338.362 (v. j. f 2.255.038; kasgel den banken t 9.038 (v. j. f 499.969); leuren 1 249.440 (v. j. f 27.755); deel- e in andere ondernemingen 10.711 (v. j. i 43.461); onderhanden 'I ten f 384.114 (v. j. t 354.323), en ma- %ngoederen f 202.498 (v. j. 1 241.098). •liertegenover staan als passiva o.m. ieelenkapitaal f 1.000.000 (als v. j.); «Wonds f 195.899 (v. j. f 167.617); erve diverse belangen f 335.645 (v. j. 85-243); banken f 135.085 (v. j. nihil); editeuren f 126.078 (v. j. f 142.048); en ierve voor afschrijvingen f 2.275.868 J- f 2-255.037). Bij de te Amsterdam door het ge- 'entebestuur gehouden aanbesteding i bet onder profiel baggeren van het toikanaal was laagste inschrijfster tost. Ballast Mij. met f 49700. Set verbouwen van een perceel «e Zeestraat tot woon- en winkel- voor rekening van den heer K. j*er, is opgedragen aan den heer A. ■jtomng alhier. C Het sloopen en wederopbouwen „j het perceel Oranjestraat 39, voor i(:|tog van den heer W. Wonink, is ptogen aan den heer P. Verschoor ler. 9.P den 15en Maart stond D. Groe- alhier op zijn meisje te wach- ^wam een jongmensch aanloopen die hem hijna omverliep. Maar G. wist toch nog het evenwicht te behouden. Zoo was het begin. En nu het ver volg. Twee andere jongens, S. N. W. en C. H. B. zoo lezen wij in Hl. Dbl., die meenden dat G. hun kameraad te lijf wilde gaan, gingen zich er mede be moeien. Groenendijk werd danig „bewerkt". Een der getuigen zeide dat hij had ge zien dat B. „boven op hem zat" en dat W. hem trapte. Het was zelfs zóóver dat een ander riep: „Hou nu maar op, nu heeft hij genoeg!" „Dan heeft de mishandelde zeker wel heel wat te pakken gehad," deed de Politierechter opmerken. Het O. M. zeide dat deze jongens met hun kameraden de openbare wegen on veilig maken en er dan maar op los gaan slaan. Ze moeten nu maar ens aan den lijve gevoelen, dat dit niet de manier is. Om die reden requireerde het O. M. 8 dagen gevangenisestraf. De politierechter legde bekl. op f 15 boete of 5 dagen hechtenis. „Pas nu op", zeide de Politierech ter. „Ik hou je nu uit de gevangenis. Maar als je een volgenden keer weer gaat slaan, dan zal ik zwaarder straf fen". Zaterdagmiddag deed de kapitein van het voor de Hoogovens aangeko men Zweedsche stoomschip „Astur" aangifte, dat zich aan boord twee stow away's bevonden, die zich in Melilla (Marokko) op het schip hadden versto ken. Het waren twee Roemenen, die Maandag aan den consul van Roeme nië te Amsterdam zijn overgegeven. Zondagavond werd assistentie der politie gevraagd, omdat twee personen zich aan boord van den motorlogger „Marten Bernardus IF', IJM. 406, had den begeven. Wijl zij daar niets te ma ken haden, meende men dat ze met on eerlijke bedoelingen zich op 't schip hadden begeven. De politie heeft beide mannen, C. B. en J. B., naar het bureau gebracht en omdat de mannen zeiden alleen op den logger te hebben willen slapen, heeft de politie ze logies ver schaft. Maandagnacht bemerkte de wachtsman van de V. E. M., dat zich op den stoomtrawler „Gerbrig", IJM. 101, personen bevonden. Bij de komst van den wachtsman nam een dezer mannen, die zich aan dek bevond, de vlucht. De andere bevond zich in het vischruim en werd gevat. Aan dek stond een mand met visch, zoodat de mannen bezig waren visch te stelen. Terzake van dezen diefstal werd J. van V. door de politie in arrest gesteld- Zondagavond was het weer ru moerig op straat. Bij den kastelein P. C. R. in de Prins Hendrikstraat ging het weer hardhandig toe en wer den de ruiten ingeslagen. Terzake van deze vernieling werd K. H. in arrest gesteld. Terzake van diefstal van een kij ker en koffie en thee aan boord van de sleepboot „Titan" van het Bureau Wijsmuller is door de politie aange houden W. J. B. VELSEN. Aan de Chr. School op Wijkeroog is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres Mej. F. Velder te Heemstede. In de week van 12 18 April zijn in deze gemeente 3 gevallen van rood vonk voorgekomen. Woensdag 6 Mei, des avonds te kwart over zeven, zal de Chr. Muziek- vereeniging „Juliana", directeur de heer H. Amse, een uitvoering geven voor haar donateurs in de gymnastiek zaal der Chr. School aan de v. Lange- veldstraat te Wijkeroog. Op 1 Juni (2den Pinksterdag) wordt op het landgoed „Rooswijk" des namiddags een landdag gehouden van het Prov. Comité van den Chr* Nat. Werkmansbond. Als sprekers zullen optreden Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk, Ds. W. S. van Leeuwen van Velsen en de heer Broen, propagandist van den Bond. De meeting zal worden opgeluisterd door muziek. Kenn. WESTERVCLD DRIEHUIS. Ondergeteekende maakt het publiek van Velsen en Omstreken bekend dat hij weder om als vorige jaren j TUINCONCERTEN zal geven, aanvangende ZONDAG 3 MEI, des avonds 8 uur, en geopend zal worden door het welbekende DUITSCHE STRIJK- ORKEST. Entrée 25 cent. i Zie wekelijksche aankondigingen, j Consumptie geen verhoogde prijzen. Beleefd aanbevelend, W. M, Otto. Begrafenis F. Meyerdirck. Onder zeer groote belangstelling bad Zaterdagmiddag op Westerveld de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van den heer Fr. Mey erdirck, lid der fa. Duinker en Goed koop, oud-Duitschconsul, ridder in verschillende buitenlandsche orden, officier d'Academie, enz., overleden te Heemstede. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren C. F. v. d. Poll, haven meester te Amsterdam; Fenenga, coxn- missaris der Amst. Droogdok Maaiij., de experts Vis, v. d. Andel, De Langen Wendels, de heer Schouwenaar, expert der Germanische Lloyd, de heer Bok, m/. De Koe, de heer J. Goedkoop, di recteur der N.V. Sleepdienst v.n. Gebr. Goedkoop, dr. Goedkoop, dr. Slingen- berg, allen uit Amsterdam; voorts de heeren S. A. Bakker en P. Dijksen, de 1 vroegere firmanten der fa. Bakker, j Dijksen Co., te IJmuiden, agenten j der fa. Duinker en Goedkoop; de heer j P. Bakker, Duitsch vice-consul te IJmuiden; de heer W. P. Mets van de fa. Van Vliet Co., te IJmuiden, enz. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, nam de predikant der Duitsch Evangelische Gemeente te Amsterdam, ds. Wiessinger, het woord, die zeide dat allen, evenals spr„ slechts vriende lijke herinneringen aan den overledene zullen hebben. Spr. herdacht hoeveel goeds de heer Meyerdirck en zijn voor kort overleden echtgenoote in het ver- borgen hebben gedaan. Spr. roemde het edele karakter van den gestorvene, die door een ieder, die hem kende, be- mind werd. Ofschoon Duitschland vroeg verlaten hebbende, is de overle dene steeds tronw gebleven aan het Duitsche vaderland. Dankbaar her denkt spr. wat de heer Meyerdirck is geweest voor de Duitsch-Envangeli- sche Gemeente, waarvan hij bestuur der was. De Duitsche vice-consul te Amster dam, de heer Benzier, sprak uit naam van den consul-generaal, Prins Von Hatzfeldt en dankte voor hetgeen de overledene voor verschillende organi saties in de hoofdstad' is geweest. Spr. herinnerde er aan, hoe de overledene tien jaar Duitsch vice-consul te Zaan dam is geweest. Namens de Deutsche Hilfsverein te Amsterdam sprak de heer Cabos woor den van dank, voor alles wat de heer Meyerdirck voor zijn landgenoot.en heeft gedaan. De oudste compagnon van den over ledene, de heer Warnderink Vinke, stelde de beteekenis van den overlede ne voor de scheepvaart in het licht. Nadat de heer Fleck nog gesproken had namens de Deutsche Schulenver- ein en de heer Teves namens eer.ige firma's het woord had gevoerd, dank te namens de familie dr. van Balen Blanken voor de belangstelling. Ds. A. B. W. M. Kok, vroeger pre dikant der Geref. Kerk alhier, thans te Wommels, heeft voor het beroep naai' Serooskerke bedankt. De Spoorweg-Onthouders Ver- eeniging heeft een spoorwagen tot rei zende drankweer-tentoonstelling inge richt. Deze wagen rijdt nu rond door Noord-Holland en komt morgen, Don derdag, te Velsen. Vervolgens gaat de wagen naar IJmuiden en Beverwijk. I Abeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 25 April 1925: 2 letterzetters, 1 timmerman, 1 matras senmaker, 1 loodgieter, 1 voorslaander, 1 plaatwerker, 2 sigaenmakers, 2 bak kers, 2 kantoorbedienden, 58 diversen. Ter zake van het maken van mu ziek zonder vergunning werden Zater dag door de politie bekeurd C. J. B. en H. C. B. uit Amsterdam. W. A. uit IJmuiden werd Zater dagavond door de politie verbaliseerd wegens het rijden zonder licht. Velserbeek. In IJaarl. Dagblad schrijft de heer C. Sipkes over Velserbeek het volgen de: Na het bezoek aan Velserbeek in den winter haastte ik mij aan den eer sten April-Zondag gebruik te maken, waarop ik er toe in de gelegenheid was, om het bosch te zien met zijn be groeiing van voorjaarsbloemen. En ik genoot weer als den vorigen keer van het geleide van iemand die het bosch tot in de uiterste hoekjes kent en er allerhande bijzonderheden van weet te vertellen. Het bleek mij weer hoe 'n groote bron van genot en gezondheid zoo'n bosch is voor de natuurliefheb bers van de omgeving. 't Had een heel ander aspect dan in den winter, toen we de eenige wande laars waren. Toen was er nog een ver vallen tennisbaan, nu is alles herscha pen in een terrein met tafeltjes en stoeltjes. De oranjerie is restaurant ge worden en er is zelfs muziek op Zon dagmiddag. In hoeverre dit laaJste de landelijke rust in het bosch ten goede komt, moeten de Velsenaars zelf maar uitmaken. Ér waren nu vrij veel wan delaars; ook was er veel politie-toe- zicht. Een van de eerste planten, die onze aandacht trok, was de lichtgele Pri mula acaulis. Dit is de Noordelijkste vindplaats, die mij bekend is en mijn gids vertelde mij dat ze er vroeger veel meer groeiden. Ze hadden alle één zelf de tint, wat er op wijst dat het de echte wilde vorm is en niet de tuin-vorrh, die in Zeeland de bosschen bevolkt en alle kleuren vertoont van wit tot paars en geel. Vlug gekeken Of de planten zich voortzaaien, jawel om sommige planten staan tientallen kiemplanten, waarvan enkele al een blaadje hebben, dat over eenkomst vertoont met een Primula blad. In den zomer gaat zeker 95 van die kiemplantjes te gronde, omdat ze meestal te dicht op elkaar staan en door de droogte. Het -zou de moeite loo- nen voor de gemeente om die plantjes op een beschaduwd, vochtig plekje op te kweeken en in October bij te plan ten. Want door het kanaal, dat vlak bij ligt, trekt veel grondwater weg en is de strijd om het bestaan van veel plan ten er niet gemakkelijker op geworden. In de vijvers staat nog veel water, de vijver aan den Oostkant staat lager dan die aan den Westkant. Ondanks de uitdrogende werking van de water leidingen en het Noordzeekanaal, stroomt er dus nog duinwater van de duinen naar de polders. Dit verschijn sel bleek ook door den waterstand van den nieuwen vijver in den Vogel- en Plantentuin in het Bloemendaalsche bosch, die iets lager staat dan de vijver in Duin en Daal. Door het vele« water is de vogelbevol king er ook zeer rijk. Mijn gids had er een ijsvogeltje gezien, een bont ge kleurd vogeltje met grooten snavel, die meestal op een tak boven het water zit te wachten tot hij visch ziet, er dan van boyen af op neerduikt en weer bo ven komt met zijn prooi. Op Velser beek zal zijn vangst niet groot zijn, want in de droge jaren, is alle visch dood gegaan door het uitdrogen van de vijvers. Verder waren er meezen en vinken bij de vleet, maar weinig vogels, die graag in dicht struweel nestelen. Het aanleggen van dichte boschjes van ge doomde heesters zou ook hier goed zijn. Meer naar het Oosten, naar het sta tion toe, biedt het bosch door zijn kaal heid een vrij troosteloozen aanblik. Daar kan de Wester storm nu vrij haar vernielingswerk verrichten en haar kracht meten met hoornen, -die vroeger Vraagt Uwe kennissen naar hun oordeel over de Sigaar ESTHER 81012 cent. prima Sumatradek nieuwen oogst 1925 ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. beschermd waren door explaren, die nu geveld zijn, en die beter bestand waren tegen den storm, omdat ze van jongs af in den wind opgegroeid wa ren. De gemeente zou wel goed doen, den Westkant van liet bosch te beplan ten met dennen, die ook 's winters den Westerstorm kan keeren. Ik vrees ech ter dat vóór die volwassen zijn, nog veel boomen op Velserbeek een vroeg- tijdigen dood zullen sterven. Op een open veldjfe bloeide al het een en ander, het eerste Driekleurige Viooltje, de witte Ruige Veldkers en een prachtig groepje Vergeet-mij-nieten (Myosotis hispida). Op één plek, langs het water, staan honderden witte Dahlia-Narcis sen bijna in bloei. Daar in de halfscha duw van de boomen of tegen een Noordhellinkje staan ze onder bijna dezelfde omstandigheden als op de koele Alpenweiden en ze bloeien uit stekend. Meer naar het Westen vinden we Wilde Hyacinthen en uitgebloeide Sneeuwklokjes, maar geen Bosch-Ane monen, waarvan mijn gids op den win- tertocht gesproken had. Die behoort dus niet tot de flora van Velserbeek, zooals ik in een vorig artikel schreef. Op één punt vonden we nog honderden Varen, de Stekelvaren (Aspidium spin- losum), een varensoort die slechts zel den in de duinstreek voorkomt. De winteraconieten, dicht bij den uitgang, waren er echt aangeplant, maar had den zich toch wel voortgezaaid. Er was nog een plekje met Morieltjes, die sponsachtige paddestoelen, een groote lekkernij voor wie ze goed kent en toen kwam de vondst van den dag. „Daar moet Geelster staan", zeide mijn tochtgenoot, en inderdaad ston den op enkele plekken massa's sprie ten als van vogelmelk of als van look. We zochten overal naar een bloem, en vonden er geen. Maar op een andere plek, niet ver van Velserbeek, vonden we een plant, die een geel bloenietje droeg als bewijs dat we echt met de Ak- ker-Geelster (Gagea arvensis) te doen hadden, 't Overkomt mij niet dikwijls meer dat ik een nieuwe plant vind in onze streek. De Geelster komt, hoewel plaatselijk, nog al veel voor in het Oos ten van ons land; in de duinstreek vond ik slechts één keer één explaar, en wel in een verlaten kippenhok bij Leiduin. Die kon daar dus even goed met het voer gekomen zijn. Maar daar bij Velsen groeiden duizenden exemplaren, die alle te herkennen zijn aan de twee karakteristieke balletjes, die tijdens den bloei uit een gemeen- schaplijk omhulsel barsten. Maar van al die duizenden bolletjes was er slechts één zoo sterk dat deze bloem voortgebracht had, terwijl de flora's opgeven dat ze 1 tot 5 bloemen kunnen hebben. Op Velserbeek zouden de wan delaars ze geplukt kunnen hebben, maar op de andere groeiplaats, die ge heel afgesloten was voor het publiek, kon dit niet de reden zijn. De eenigste reden is dat de plant zich in onze grondsoort of in het klimaat van onze streek minder thuis voelt, waarvoor ook wel haar zeldzaamheid pleit. Toch moeten we zulke voorposten van een vreemde flora in eere houden en be schermen, want ze zijn van belang voor de kennis van de plantengeogra fie. SANTPOORT Men heeft reeds in ons blad kun nen lezen, dat hier onlangs een nieuwe tooneelvereeniging is opgericht. De op richters noemden haar „Opgang". Toen wij van dit feit kennis namen, hebben wij ons afgevraagd, of het wel goed is, dat op een kleine plaats als de onze, waaruit den aard der zaak het aantal actieve tooneelbeoefenaars niet zoo bijster groot is, die tooneelliefhebbers meer dan één vereeniging oprichten. Wanneer politieke of godsdienstige za ken een woordje meespreken is zulks nog te hegrijpen, maar wanneer naast

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1