jjmuider Courant Severd^emeent8 Haarlem' wor" Lunchroom Westerveld Zondag van 3-6 nnr Gezellig 8tr|jkje GROOT CONCERT, Zilerdag 2 Mei 1925. 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. herv. kerk urDs. van Oostrom Soede. i uurD»- Erdm.n. rrUGDKEBK (Koning WlIIemshnis) uurde heer Vermeulen. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. geref. kerk. i uur: Ds. Joh. Jansen. uur; Dezelfde. Jjopsgez. Gem. Afd. Prof. Bond. .35 m: Ds. W. Luikinga. chr. geref. kerk. 0 our. Ds. T. A. Bakker. 5 uur: Dezelfde. jfangelisatie hoogeberg ligmorgen 10 uur: Samenkomst. Middag 12 uur: Zondagschool, jinvond 7.30uur: Samenkomst. Striker: B. Jenninga. lidigavond half acht: Meisjeskrans, van Meisjes vanaf 12 jaar irdigsvond 8 uurBijbelbespreking VELSEROORD. ned. herv. kerk 1 uurDs. W. Kroese Doopsbediening. geref. kerk. uur: Godsdienstoefening. UUr; Hetzelfde. VELSEN ned. herv. kerk uur: Ds. W. S. van Leeuwen, Doopsbediening. WIJKEROOG. geref. kerk. uur Ds. J. D. Boerkoel. uur: Dezelfde. SANTPOORT ned. herv. kerk lliur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. i lokaal rethel. (uur: de heer L. N. Smelik. uur: Dezelfde. evangelisatie, uur: Ds. Vunderink, te Haarlem. I uurBijbelbespreking. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente, kir: Ds. van Calcar. OFFICIEEL. jZENDlfcG VAN REKENINGEN jrgemeester en wethouders der gf •jnte Velsen verzoeken hun, die iets [de gemeente hebben te vorderen [gedane leverantiën en werkzaam- en in het jaar 1924 de betrekkelijke ningen spoedig in te zenden, eisen, 24 April 1925. urgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester ''OSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. :gemeester en wethouders der ge le Velsen brengen ter openbare ;em. en weth. der gem. Velsen m ter openbare kennis dat het e:|ek van J. Lindhout en J. de kadastraal bekend gemeente afdeeling IJmuiden, Sectie I, I, plaatselijk bekend Bik- en :ade, Wijk C no. 47, eene in- voor machinale houtbewer- te mogen oprichten, door hen is an. imeester en wethouders der ge- Velsen brengen ter openbare dat het verzoek van J. II. El- Bpn H. Visser, te Leeuwarden, om f--1 gebouw, kadastraal bekend ge ënte Velsen, afdeeling IJmuiden, llle L, No. 1809; plaatselijk bekend ^ïestraat, Wijk C no. 23, een te mogen oprichten, is toegestaan voor een proef- fan 6 maanden. Verkiezing voor de Kamer der Staten-Generaal. [burgemeester van Velsen brengt PJgende ter openbare kennis, jbinsdag, 19 Mei aanstaande, zal r nebben de candidaatstelling Tweede Kamer der Staten- RAADS OVERZICHT. Zitting van 28 April 1925. „Juffrouw, pas op je hondje". „Pas op den hondenkar." —5 kunnen, van des voor- - uur tot des namiddags s} "ij den voorzitter van bet L®5*eau in den kieskring, ter van Candida ten, ta artikel 35 der Kieswet. Onze raad zit in een impasse, daar in gebracht door het „hondenvraag- stuk". Zooals Richard III uitriep „een Koninkrijk voor een paard1', zoo klonk de noodkreet in den Raad: „Een Ko ninkrijk voor een hondenverdelger. Het aantal dier viervoeters schijnt in onze gemeente zoo geweldig toe te ne men, dat een opvolger van den ratten vanger van Hameln een zegen voor on ze gemeente zou kunnen zijn. Zelfs waren er raadsleden, die de ruim ze ven duizend gulden, welke onze vrien delijke huisgenooten in de gemeente belasting bijdragen, gaarne zouden zien opgeofferd, indien we radicaal van den hondengeesel zouden kunnen worden verlost en het heeft ons ver wonderd, dat niet een der raadsled op den snuggeren inval is gekomen voor dit vraagstuk een raadscommis sie ad hoe te benoemen of er een prijs vraag voor uit te schrijven. Voor zevei duizend gulden zou men toch wel een goed advies kunnen hekomen of een of anderen krachtpatser als honden mepper aanstellen. De kwestie is overigens niet nieuw. Wijlen de heer M. Schuitenmaker kon toen hij zitting in den raad had, geen begrooting laten passeeren, zonder er op te wijzen, dat de hondenbelasting zoo weinig opbracht en dat er veel meer uit to halen was, wat hij echter niet wilde zoeken in een abnormale be lasting, doch beter toezicht op de hondjes, die de belasting ontdoken. Zonder te willen beweren, dat er ten opzichte van de hondenplaag eenige overdrijving school in de angst der raadsleden, dat we binnenkort meer vierbeeners dan tweebeeners in de ge meente zullen hebben, ontspon zich een potsierlijke discussie over het we zen, dat met een geleerd woord heet canis familiarus". Daaruit ziet men reeds de verwant schap tusschen menschen, die geen honden zijn en honden, die geen men schen zouden willen zijn. Doch wie hoorde tot heden van politieke partijen in de hondenwereld. Onze raad ver deelde ze in aristocratische, kapitalis tische-, democratische- en proletari sche - hondjes. Erger, de heer Hand- graaf deelde staaltjes mede van je reinste bolsjewisme bij den hond van een democratisch raadslid, welke lieveling de hond, niet het raadslid een bijzondere voorkeur toonde voor schapenbout (zeker van Engelsch ras de hond, niet het raadslid) en daar om van tijd tot tijd een of meer scha pen van zijn buurman van het raadslid, niet van de hond kraakte en verorberde. En de heer Nijssen deelde mede dit is niet voor kinderen onder de 20 jaar dat 'er wel hondjes waren, die soms acht of negen aanhangers achter den staart medebrachten. Natuurlijk bedoelde hij een vrouwelijke Canis familiarus, want omgekeerd komt dit niet in de hondenwereld voor en hoe zoo'n venus en haar trawanten soms in luidruchtige dartelheid in tuinen en velden huishielden. We meenden on zen goeden heer Schaar te hooren spreken van pornografische voorstel lingen van den heer Nijssen. Enfin. B en W. willen trachten de hondenplaag weg te nemen, door verdubbeling van hun aanslag in de inkomstenbelasting en naar we vernemen zal onder aan voering van den aristocratischen hond van den heer Tusenius en den bolsje- wistischen hond van den heer Roelse een grootsche protestmeeting van vier voeters plaats hebben op het plein voor het gemeentehuis. De luidste kef fers sprekers bedoel ik zull m voor de loudspeakers blaffen. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan zal iedere autocrati sche hond per jaar 20, zegge twintig gulden aan den fiscus per jaar moeten offeren en wordt als autocraat be- schouwdi edere hond, wiens baas meer dan drieduizend gulden per jaar ver dient. 't Idee lijkt niet onaardig, al komt 't mij die een autocratischer] hond van het „vullisbakkenras*' bezit vrij onnoozel voor. Want wat zal het gevolg, zijn? Dat de autocratische hondjes spoedig zullen verdwijnen en dat de democratische plaag vaardig over onze gemeente zal worden; dat we een belangrijke inkomst zullen missen en er geen hondje minder onze schoone trottoirtjes zal aanzien voor openbare W. C.'s. Onze raad zit er mee, gezien,- dat over deze zeer belangrijke gemeentekwestie in deze zitting geen beslissing kon woi - den genomen en dat ons wijs bestuur nog eens een drietal weken ernstig over dat vraagstuk zal piekeren. In- tusschen zal onze redactie ongetwij feld de kolommen van haar courant openstellen voor hen, die een definitie ve oplossing van de hondenplaag aan de Hand kan doen. Wij verzekeren hem een gedenkplaat in het geïneente- DRIEHUIS Van 8—10.30 uur: huis, zooals onze vroede raad er vol gens een courantenbericht een voor zich zelf heeft geplaatst ter herinnering aan een definitieve oplossing van de Velserbeek-kwestie. Want nietwaar, er is nog een duchtig verschil: een ge meente te verlossen van een honden plaag en een buitengoed aankoopen. Bij voorbaat willen wij buiten mede dinging naar de prijsvraag gratis voor niemendal een o.i. afdoend middel aan de hand doen. In het land der lang staarten zijn hongeroproeren schering en inslag. Welnu men importeere eeni ge honderden van die langstaarten voor korten tijd in onze gemeente. Ze zijn gekker op een hondenboutje, dan wij op kalfsoesters en Wiener rost- braten en let op in no time zijn we van de hondjes af. De heer Roelse vroeg geïnteresseerd wanneer we eindelijk een belasting krijgen op katten en andere nog niet belaste huisdieren bijv. kanariepietjes, enz. „En kinderen" riep een ander raadslid. De heer Roelse lachte witjes mee. Wat nu het aanbrengen van den mar meren gedenkplaat, in herinnering brengende den aankoop van Velser- beek, betreft, wij achten dat een daad van piëteit en verstand. Op de plaat zijn, volgens het courantenbericht, ge beiteld de namen van den burgemees ter, den gemeentesecretaris en van alle raadsleden. Welnu, daardoor is voor komen, dat het tegenwoordig geslacht of het vergeetachtig nageslacht deze heroïeke daad van onze vroedschap niet voldoende zou eeren of misschien zelfs wel vergeten. De onthulling heeft, naar we vernemen, met gepaste be scheidenheid, enthousiasme en eer bied plaats gehad en het onverganke lijk monument zal tot in lengte van dagen blijk geven van de waardeering, die onïe gemeentenaren bezielt voor een gemeenteraad, wier roemzuchtige daden overigens slechts in folianten kunnen worden nagesnuffeld. We kun nen alleen ons leedwezen betuigen, dat onze confrater de primeur van dit be teekenisvolle feit heeft gehad. Men zal van ons gemeentebestuur tenminste niet durven getuigen, dat het profeten in eigen land niet heeft durven eeren, vóór ze hardstikken dood of door de politiek verzwolgen waren. Loopen we onze aanteekeningen nog eens door, dan zien we nog genoteerd een opmerking ad rem van den heer Schilling over de vraag of voor cafe's stoeltjes en tafeltjes geplaatst mogen worden. Afgescheiden of zoo'n ver- zqek al of niet voor inwilliging vatbaar is, zijn we 't volkomen met den heer Schilling eens, dat zulk,e onbelangrijke dingen behooren tot de competentie van het hoofd der politie en geen twistgesprek mogen uitmaken ::n eon zitting van den gemeenteraad. Verder namen we nog notitie van de kwestie van vergoeding voor reis- en verblijfkosten voor uitstedigheid in het gemeentebelang. Tsja -- de een volstaat met een broodje met kaas en de ander heeft nog niet genoeg aan een „söle a la meunière". Een versch sneed- je krop met fijne Edammer kaas kan soms meer bekooren, dan een van ver dachten geur geserveerde moot „wSau- mon Hollandaise", die alleen met doo- de oogen Holland is binnen gevaren. Als je in dienst van de gemeenschap huis, haard en hof moet verlaten, be hoef je toch niet op een houtje te bij ten, zooals De Raadsoverzichter. Hoe goedkoop men zelf kan bakken. bawtjst een reeks van uitgezochte recepten die in ons Blad seriewqze epgenomen zullen worden. WH bieden onzen lezeressen, naar wij hopen, een welkome afleiding in het probeeren van deze recepten. Taarten ztjn steeds een voedzame, beer- Itlke lekkernij, welke door oud en. jong, vooral bij feestelijke gelegenheden, wordt gewaardeerd, dee- temeer. indien het eigen gebakken taarten betreft. qet gelnkken wordt door het welbekende bakpoe der van Dr. Oetker, „Backin", gegarandeerd. Men knippe de recepten uit en beware ze. plaatselijk nieuws. EJMUIDEN. - In de Woensdag gehouden alge- meene vergadering der N.V. Vischhan- del Jac. Visser Jaczn. en Co. alhier, werden de balans en de wfnst- en ver liesrekening go-edgekeurd. Door de directie der N.V. Indu strie en Handels Mij. werd aangifte ge daan, dat eenige jongens zich toegang hadden verschaft tot het kantoor, zeer waarschijnlijk met oneerlijke bedoe lingen. Zij werden opgemerkt, maar wisten door een raampje van het toi let te ontvluchten. Daar op dit kantoor ook vroeger al eens geld is weggenomen, vergoedt de directie, dat dit ook toen jongens werk is geweest. De politie stelt een onderzoek in en kent de daders. Naar wij vernemen, is heden in Sinjewel's Muziekhandel, Willemspl., verschenen door het geheele land bekende marsch van onzen plaatsge noot, den heer Sam Vlessing, getiteld „Vers rAvenir", voor piano. Deze marsch, die we gerust als een der beste composities van den heer Vlessing kunnen beschouwen, staat op het repertoire van de meeste muziek corpsen en laat zich ook op het harmo nium goed spelen. De uitgave is zeer goed verzorgd: dui delijke muziekdruk en prima papier. Het omslag is tevens voorzien van een goed gelijkend portret van den compo nist. Waarschijnlijk zal deze serie, waarin thans reeds vijf werken van den heer Vlessing verschenen zijn, worden voortgezet. Voor nadere bijzonderheden omtrent prijs, enz. verwijzen wij naar de ,-nnon- ce in dit nummer. Voor het niet-R. K. Zièketólmis, Het Comité tot stichting van een niet-R.Kath. Ziekenhuis in de gemeen te Velsen hield Donderdagavond alhier een vergadering. De voorzitter, Ds. W. Luikinga, memoreerde dat deze verga dering eenige weken eerder was uitge schreven, maar dat deze wegens het overlijden van den heer W. Polderman was verdaagd. Spr. wijdde sympathie ke woorden aan de nagedachtenis van den heer Polderman en herinnerde er aan, welk een groot voorstander deze van ons te stichten ziekenhuis is ge weest en hoe hij zich geheel gaf. Wij zullen zijn advies en zijn stuwkracht missen, maar wij zullen het begonnen werk tot een goed einde brengen en daarmede ook het werk van den heer Polderman bekroonen, zeide spr. Uit "de mededeelingen over de ge voerde actie bleek, dat te IJmuiden en Velseroord aan jaarlijksche contribu ties is toegezegd f 2367, waarvan reeds f 2200 is ontvangen. Van Santpoort en Driehuis kon de uitslag nog niet wor den meegedeeld, terwijl de actie te Velsen en Wijkeroog nog moet worden begonnen. Met dankbaarheid werd van het mooie resultaat kennis genomen, want hieruit blijkt, hoe sterk de bevol king sympathiseert met het plan voor een eigen ziekenhuis, onafhankelijk van de Roomsch-Katholieke Kerk. Het Comité hoopt nu binnen kort met de uitgewerkte plannen te komen, opdat het doel: de houw 'van een mo dern ziekenhuis, zoo spoedig mogelijk kan worden verwezenlijkt. „Handelsbelangen" No. 1825 be vat de crediteurenlijst in het faillisse ment J. List te IJmuiden. Zij telt 27 namen, met 'n totaal passief van f 87.351.34. De baten zijn nog niet volledig hekend. De voornaamste sfhuldeischer is de Haarlemsche Bankvereeniging te Haarlem met een preferente vordering van f 23.376.48. Door een brigadier en een agent van politie werd Maandagmiddag om streeks half drie een persoon die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, opgebracht. Hij was met een gezelschap met vrachtauto's van Zandvoort gekomen. Toen om 4 uur het gezelschap weer naar huis, naar Katwijk terugkeerde, stond de politie toe, dat de beschonkene zijn plaats in de auto weer innam. Hij werd heel netjes per auto van het bureau ge haald. Een ernstig woord aan de ouders Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana gaf het Chr. Fan farecorps Wilhelmina Donderdag avond een concert in de muziektent op het Willemsplein. De belangstelling van de zijde der jeugd was echter zoo groot, dat het concert voor de executanten en vele hoorders een ware beproeving is ge worden. De herrie en de drukte, door de jeugd van 49 jaar veroorzaakt, was zoo erg, dat het genot der muziek geheel verloren ging. De politie heeft verscheidene bengels van hefc Willems plein verwijderd, zelfs een kind van 3 jaar, maar kon toch moeilijk het plein schoon vegen. Het was zoo, dat de com missaris den directeur van het corps liet verzoeken maar wat vroeger te eindigen. Wij vragen in ernst, of het nu dezen zomer zoo bij de concerten zal moeten gaan. Kinderen van 410 jaar behoo ren om 9 uur toch zeker in bed te lig gen! Als de ouders hun eigen kinderen niet meer weten te beschermen, stel len wij voor, dat de politie een volgen de keer een ernstig voorbeeld geeft en een aantal kinderen een nacht in arrest houdt. Misschien worden de ouders dan wijzer. Gevonden voorwerpen: Een muts, een buitenband van auto, een kinderschoentje, een portemon- naie met inhoud, een huissleutel, een jongensjasje, een rijwiel, een porte- monnaie met inhoud. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen en dieren. Vijf kinderbroekjes, een groote Duit- sche hei'dershond. De Mari astichting. De N. Haarlemsche Courant weet mede te deelen, dat nog dit jaar met den bouw der Mariastichting alhier zal worden begonnen en dat deze het vol gend jaar gereed zal zijn. We vermoeden, dat de wensch hier de moeder der gedachte is. De verkoop van de voormalige tuchtschool is zoo- danigv geschied, dat de Mariastichting er op 31 December 1926 de beschikking over zou krijgen. De bouw van de nieu we Rijks II. B. S. is pas aangevangen en het gebouw moet naar wij meenen eerst op 1 Mei 1926 worden opgeleverd. Maar wellicht weet het bestuur van de Mariastichting al, wanneer de nieuwe H. B. S. klaar is en wellicht mag het ook al eerder laten breken en bouwen aan het gebouw der tuchtschool. Of schoon dit toch nietvte gelooven is. VELSEN Het bestuur der vereeniging „Kin dervreugd" deelt ons mede, dat 1 Juni het speelterrein aan den Doodweg te Wijkeroog, door de gemeente aan haar zal worden overgedragen. „Kinder vreugd" zal haar uiterste best doen om met haar werkzaamheden op dien dag zoover heen te zijn, dat dan tevens de officieele opening en in gebruikneming kan plaats vinden. Op 24 Juni a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer F. P. Vermeulen als raadslid werd beëedigd. Geduren de al dien tijd is de heer Vermeulen lid van den gemeenteraad geweest waarvan negen jaar wethouder. In de kringen van zijn partijgenoo- ten bestaan plannen dezen dag niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Hl. Dbl. De Haagsche corresp. v. 111. Dbl. meldt, dat de centrale sectie der Twee de Kamer nog niet vergaderd heeft. Gezaghebbende leden uit de Tweed6 Kamer, die hij naar hun meening vroeg, zeiden niet te gelooven aan de mogelijkheid, dat het wetsontwerp in zake de grensregeling van Haarlem nog in deze zittingsperiode behandeld zal worden. Voorbehoud is evenwel gewenscht vóór de uitspraak der centrale sectie. Het verbouwen van een woon- en winkelhuis aan de Breestraat te Be verwijk, yoor rekening van den heer K. Rooderkerk en onder architectuur van de heeren Meyran en ten Broeke te IJmuiden, is opgedragen aan den laag- sten inschrijver, den heer G. van Heijst alhier, voor f 5500. Door de politie is aangehouden zeker© H. uit Velseroord, verdacht van de vermoedelijke verduistering van twee wollen dekens, ten nadeele van J. C., koopman alhier. In de week van 1925 April is in deze gemeente één geval van diphthe- ritus voorgekomen. Vanwege de Noord-Hollandsche Motorclub zal op Zondag 10 Mei de „Wimoriëntrit" plaats hebben. Wij ontvingen het reglement daar voor, waaruit blijkt dat de plaats van samenkomst is Amsterdam. Na de rit, die enkele uren in beslag neemt, komen alle deelnemers tesamen in hét park Velserbeek. In het Hotel wordt de lunch of de pic-nic gehouden, waarna de acceleratie-remproeven plaats heb ben. Daarna biedt de Sportcommissie een diner aan in Hotel Velserbeek. Gevonden voorwerpen en dieren. Politiepost Wijkeroog. Een paardedek, een bruine porte- monnaie met inhoud, een broche, een damestaschje met inhoud, een cein tuur, een kip, een rijwielbelasting- plaatje, een postduif. SANTPOORT Examen krankzinnigenverpleging. Deze examens, ingesteld door en afgenomen vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neu rologie, hebben bij vervroeging een aanvang genomen met de candidaten uit het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 20'candidaten, afge wezen 10, geslaagd: A. H. Boon, T. Bot, i

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5