"Backin lil «Fan T WAFELEN Bakpoeder Drukkerij Sinjew F. Hagers, J. M. Galmart, S. W. II. Ke tel, H. P. Kuijper, M. E. J. Moorman. L Olscn, J. van der Plas, J. D. Stadt- man en L. Walstra. Tweede gedeelte, 11 eaiicliateri, afge wezen 3, geslaagd: A. M. Boon, T. Bot, F. Hagers, J. M. van der Hoeven. Hoklce, H. A. van Kampen, P. van der Spaa en C. van de Wardt. De examens worden voortgezet. BEVERWIJK. Doopsgezinde Gemeente. Men verzoekt ons medetedeelen, dat Zondag 3 Mei, des morgens 10 uur geen dienst is, maar wel des avonds 7 uur. Wij étaleeren heden in één onzer Toon zalen een Slaapkamer Ameublement, vervaar digd naar een ontwerp van bovengenoemde Architect. Oezien de kwaliteit en afwerking, is de prijs werkelijk voordeeling. Tevens maken wij u attent op onze „Modelkamer" waarin een compleet „Queen Anne" Ameublement, bestaande uit dres soir, zilverkaslje, theekast, 2 fauteuils, stoelen, tafel en spiegel, voor een prijs welke U zal frappeeren. U beleefd tot een bezoek uitnoodigend Aanbevelend, JOHN W. H. BRAAM. Meubileerinrichting „Het Woonhuis", Kanaalstraat 122. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Jubileum F. P. Vermeulen. Het jubileum van het 25-jarig lid maatschap van -den gemeenteraad van den heer F. P. Vermeulen valt niet op 24 Juni, maar op 24 Juli. Op dezen dag toch is de heer Vermeulen als raadslid De heer Vermeulen is wethouder van Openbare Werken geweest van 18 Oc tober 1910 tot 2 September 1919. Naar aanleiding van ons bericht in het vorige nummer, omtrent een Particuliere Bewakings- en Recherche dienst der -heeren Edcius en Van dei- Wal, moeten wij er nu nog aan toevoe gen, dat ook de heer Van Dantzig zich met genoemde hoeren heeft geassoci eerd. We verwijzen naar de adverten tie, voorkomende in dit nummer. De drie heeren hebben zich nu vol gens notarieele acte verbonden tot hetzelfde doel, waarvan we in ons vo rig nummer berichtten. Chr. Historische Kiesvereenlglng. In een Woensdag a.s. te houden open bare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen van bovengenoemde vereeniging, za! de heer Ds. Is. Voorsieegh van Katwijk aan Zee het onderwerp „Vaste Basis" be handelen Verder verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Gisteren herdachten onze plaatsge. nooten, de heer en Mej. J. Verwervan Thiel hun 55 jarige echtvereeniging. Deze bejaarde lieden zijn hier niel zoozeer be kend omdat zij slechts korten tijd hier ter plaatse zijn, waar ze hun levensavond siij ten in de nabijheid van kinderen en klein kinderen, Echter als men hel goud in den echte lijken staat voorbij is, wordt elk kroonjaar een jubeleum, dat gedenkwaardig is en zoo waren ook deze oudjes gisteren braaf „in de bloemeljes" gezet. Wij willen hun daar bij ioewenschen dal ze zich nog lang zamen te IJmuiden mogen thuis gevoelen. De 1-Mel-betooglng. Een Mei-feest heeft als voorwaarde de stralende lentezon noodig en een tempera tuur om buiten te zijn. Nu wil aan dat alles in ons land wel eens vaker iets ont breken, doch gisteren konden we eerder denken aan 1 Januari dan aan 1 Mei. Bij slroomeu gutste de regen den heelen dag, van den vroegen ochtend tot den laten avond. En de storm die in den avond door de stralen gier e, deed de mogelijkheid om rustig builen te komen zelfs vergaan. In de kringen der arbeiders beweging had men alles zoo goed voorbereid. Des morgens vertrok een groep commu nisten per aulo naar Amsterdam, om het gooien van een schep aarde onTden boom het eerst door wethouder Landeweert. in den middag zouden de kinderen alien vereenigd opmarcheeren naar Thalia, doch Pluvius zorgde wel dat ze er groepsgewijze en stilletjes heengingen. Dat belette na tuurlijk met dat ze in de zaal zich vermaakt hebben en heerlijk van het jeugdfeest ge noten. Nog waren er die hoopten dat het weer zou bijkomen, doch het werd erger, zoodat de optocht niet alleen in den regen doch ook in den storm kwam. Wij zelve waaiden met fiets en al in de Trompstraat dwars over den weg, terwijl ons ae dakpannen om de ooren suisden. Niet alleen ging men dus niet in optocht, doch veten vonden het niet raadzaam hun voornemen uit te voeren naar Thalia te gaan. Toch was dt zaal goed gevuld toen de voorzitter de bijeenkomst opende, nadat een complet van de „Internationale" gezon gen was De voorzitter wees op de teleurstellingen van den dag en deelde mede dat de op tocht, behoudens goedkeuring door B. en W. nu zou plaats vinden Zaterdag 2 Mei, 's avonds 6 uur, vanuit de Briniostraat, Verder wierp hij een blik op de arbeiders beweging, die hij, na de jaren van malaise, met nieuwen moed bezield vond, gereed om ter overwinning te gaan. Daarna zong de zangvereeniging „De stem des Volks" enkele nummers en Kregen een nummer muziek te hooren van Mej. Ëiinkhof, piano, en den heer de Waal, viool. Vervolgens deed de arbeiders-man- doline-ciub „txelsior" zich hooren. De Meirede werd uilgesproken door den heer A. de Vries uit Zaandam, die opwekte dit verkiezingsjaar vast te houden aan den strijd voor socialisatie en tegen het militarisme, indien wij vilhouden kan ons de overwinning niet ontgaan, zoo besloot hij zijn opwekkend woord. Nadien kregen we opnieuw muziek en zang, en tenslotte voerde de A.J.C. eenige tableaux en dansen uit. De goedgeslaagde feestavond werd ge sloten met een opwekking door den voor- zitler der IJ. B. B-, den heer Heyligers, om den optocht te doen slagen, en het opnieuw zingen van de Internationale. VELSEROORD Donderdag werd op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan van het Zie kenfonds „Velseroord" herdacht in ca fé Flora. Tevens zouden enkele getrou wen gehuldigd worden voor hun werk aan het fonds. Te ruim 8 uren waren de genoodig- den en de leden, voor zoover de zaal die kon bevatten, bijeen en werd het sa menzijn geopend door den voorzitter van het fonds, den heer A. v. d. Gorput, die zijn blijdschap over die groote op komst bij het ziekenfonds uitsprak. Al te veel toch is er voor het wel en wee daarvan weinig belangstelling, anders dan bij de bestuursleden. Toch, als was weinig belangstelling, in het begin soms wel tegenwerking, dat het fonds in een bestaande behoefte voorziet blijkt uit het getal van 3000 leden. Spi'. noemt het een mooi ding voor onze plaats, een ziekenfonds, dat zonder be palingen omtrent maatschappelijken welstand, bij ziekte niet alleen zorgt voor geneeskundige behandeling maar ook de kosten van transport en verple ging in ziekeninrichtingen elders draagt. En dat tegen een zeer lage con tributie. Na dien- werd ae leiding overgeno men door den voorzitter van het hul digings-comité, den heer A. de Wit, de zelfde die 10 jaar geleden ook de op- ichtingsvergadering leidde. Deze be gon met een woord van welkom aan allen. Van B. en W. was bericht ingeko men dat zij verhinderd waren aanwe zig te zijn, van Dr. Hanneman uit Vel- sen een schriftelijke gelukwensch. Doch de velen die wel opgekomen waren, de afgevaardigden van andere corporaties onz. kunnen zien -dat, met hoe weinigen men ook begon, dit fonds noodig ..was in Velseroord. Daarom doet het hem genoegen hier den eersten geneesheer van Velseroord, Dr. O'breen, die hier destijds woonde, te kunnen be groeten. Dez;e heeft willen medewer ken aan een- dergelijke instelling van sociale beteefcenis en daarvoor is men hem dankbaar. Twee zijn er echter, die al -die jaren zeer veel van hun arbeidskracht aan fonds belangloos hebben gegeven, de heeren A. v. d. Corput als voorzit- Meifeest aldaar ie vieren. Zij voerden met ter en G. van Telgen als secretaris. zich mede een doek met het opschrift i „Strijd mee voor het eenheidsfront". Door de federatie Veisen van de S.D.A.P. en de IJ B. B. was een gemeenschappelijk programma opgesteld voor den geheelen dag. Dés morgens om 9 uur zou menbijeen- eenkomen op Velserbeek en, ter herinnering san het feit dat men voor het eerst het Meifeest in dit park mocht vieren, een m-iboom planten. De boom, een roode meidoorn, was aanwezig, ook enkele bestuursleden en vooraanstaanden. De rest echter was thuis gebleven of wel, met een nal pak teruggekeerd. Het groepje heeft toen ia stilte den boom geplant, waarbij de voorzitter 9er federatie, de heer W, F. Visser, eenige woorden sprak. De overige aanwezigen hielpen elk door het Wa.ar zij dus ook persoonlijk jubi leeren, dankt spr. hun voor alle opof feringen etn, opdat zij dagelijks her innerd zullen worden aan dezen dank, biedt hij namens alle leden aan ieder van hun een zilveren couvert. Een feit' echter is, dat de welstand van een forpds in hoofdzaak afhanke lijk is van de me-dicie die er aan ver bonden zijn. De eerste moeilijke tijd was Dr. O'breen hier, zijn opvolger bleef slechts kort, doch thans is reeds 8 jaren Dr. Oosterwijk de medicus van het fonds. Hem wil men vooral dan ken, omdat hij steeds ijverde voor het fonds, geen 3ing- was hem te veel, zelfs zijn 'eigen belan,g stelt hij achter dat van het algemeen. Bij die laatste zin snede wil hij niedt spreken over wat de dokter aan het ziekbed doet, hij heeft hier een bepaald geval op Het oog. De commissie wilde ook Dr. Ooster wijk een stoffelijk huldeblijk aanbie den, doch toen deze dat ter oore kwam verklaarde hij dit slechts te willen aanvaarden voor het fonds, waar de leden tot. in lengte van dagen gerief van hebben. Tengevolge van dat besluit biedt spr. uit aller naam een hoogtezon aan. De dames der heeren, die gehuldigd waren, ontvingen elk een bloemstuk. Bij elke huldiging volgde een spon taan applaus. Na dien was er gelegenheid voor af gevaardigden om een gelukwensch uit te spreken. Dit geschiedde namens het Velser Ziekenfonds -door den heer J. van Gameren, -die tevens een bloemen mand: aanbood. Namens de commissie voor de stich ting van een Witte-Kruis-gebouw te Velseroord sprak de heer J. Bontenbal, die wenschte -dat dit jubileum het sein zou geven om de rest van het geld, wat, -deze co-mmissie noodig heeft, bijeen te brengen. Nog sprak de heer J. Visser namens het „Witte Kruis" en de heer Y. J. Reitsma namens het Centraal Genoot schap voor kinder-herstellingsoorden en vacantiekolonies, afd. Kennemer- land. Vervolgens kreeg elk der jubilarissen even- het woord om te danken voor de hulde en werden nog woorden van hulde gesproken tot den bode van het fonds, den heer D. Brujrn, van wien destijds het initiatief tot de stichting was uitgegaan, waarna het officiëele deel der avond als geëindigd was te beschouwen. Voor den gezelligen avond had men de medewerking weten te verkrijgen van een strijkje uit het symphonie- orkest „Euphonie", en van het solo- mannenkwartet „Ons Genoegen". Bei den gaven op verdienstelijke wijze eenige nummers. Verder was er een humorist, die ook de aanwezigen amuseerde en in de pauze was er een verloting. Tot, diep in den nacht bleef men ge- noegelijlc bijeen. VELSE-N Op de Dinsdagavond j.l. gehouden verg. van de afd. Veisen der Ned. Ver eeniging van Fabrieksarbeiders zijn -de voorstellen behandeld voor het op 21, 22 en 23 Mei te houden Congres. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer H. Douwstra en verder werd op voorstel van één der Bestuursleden besloten tot het vormen eener reiskas, welke dienen moet tot bijwoning der aanstaande huldiging van Mr. Troel stra door de Moderne Vakbeweging. -- Donderdagavond heeft de Mu- ziekvereen. „De Een-dracht" om half 8 eene serenade gebracht aan het gouden Echtpaar BuismanGroot. Om 8 uur werd dit voorbeeld gevolgd -door de Muziekvereoniging „Juliana" Uit bijna alle woningen langs de Ka naalkade hing de vlag. Naar we van betrouwbare zijde vernomen hebben zal binnenkort een hulppostkantoor te Wijkeroog komen en wellicht in het kantoorgebouw der voormalige tramremise. Tot kantoorhouder zal zeer waar schijnlijk aangesteld worden de tegen woordige functionnaris te Akersloot. De heer Boot, commies-titulair te Be verwijk heeft zich metterwoon geves tigd in de Directeurswoning van het post- en telegraafkantoor te Veisen. Burgerlijke Stand Veisen. Geboren: L. Effernv. Wezel, z.; D. van BurgelWijker, z.; H. C. M. Dekkervan Schinkel, z.; A. Klinge Vonk, d. Ondertrouwd: L. Verhage en H. J. N. Schutte; A. Swier en L. van Rijn; J. Kleyn en M. van Weel-deren; G. J. Roodenbei'g en J. M. L. P. M. Snijder. Getrouwd: H. Hemstra en M. Sa- lomons; J. Plokker en H. Gemser; G. O. Zorgdrager en TI. Visser; C. van Ke tel en C. J. Klauwers. Overleden: Johannes Hooger- werf, 54 j., eehtgen. v. E. H. Kuiters. INGEZONDEN, Het comité voor de godsdienstige sa menkomsten wil er nog eenmaal aan herinneren, dat het de rede, die wijlen de heer W. Polderman op 20 Maart zou hebben gehouden, onder den titel „Vóór j godsdienst" in druk heeft uitgegeven. I Het comité heeft 1500 ex. laten druk ken, die nu ook weg moeten. Aanbeve len doen wij de rede niet, iedereen moest dit woord van een der eminent- sten onder onze burgers willen lezen. Laat men nu niet te traag zijn, de bro chure even te komen halen. Het keu rige boekje van 24 pagina's in netten omslag kost maar 10 cents. Het is verkrijgbaar bij Ds. W. Lui- kinga, Wilhelminakade 81, de heer A. Schouten-, koster der Doopsgez. Kerk, Helmstraat en bij den heer P. Visser, congierge van het Gebouw voor Chr. Belangen, Enschedéplein en te Velser oord bij den heer G. Voet, Trompstraat 103, J-Jl.IJI— naar Oetker's*Recept, gebakken met DrOefker's Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 ot marg. f 0.^0 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.02*/s 6 eieren0.36 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07lls 1 pakje Dr. Oetker's Vanille* suiker0.05 Va liter melk 0.08 1 citroen0.05 een weinig rum 0.15 f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu in een heetgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grati s*receptenboekje toezenden. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMISSIE zal wor den gehouden op DONDERDAG 7 MEI 1925, des voormiddags 9.30 uur, ten kantore van bet bedrijf Openbare Wer ken, te Veisen. Gedurende deze vergadering zal van 11 tot 11.30 uur gelegenheid bestaan de commissie te spreken. Schets ontwerpen, die men aan bet oordeel der commissie wenscht te onderwerpen, worden tot uiterlijk 6 Mei, n.m. 4 uur, bij den, secretaris ingewacht. Veisen, 2 Mei 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. Gymnastiek- en Athletiék Vereeniging „.Olympia''. Men schrijft ons: Daar de start van de wedstrijden der A. V. A. te Alkmaar om 1.30 uur plaats zal hebben, is het vertrek van onze loopers met één uur vervroegd, zoodat het vertrek vanaf de Betonbrug op 10 uur gesteld is. Wij rekenen bij gunstig weer op veel animo. VjHKch«rü ea Scheepvaart Stoomtrawler gezonken. In den afgeloopen nacht is in de Vis- schershaven alhier gezonken de opge legde stoomtrawler Christine IJM. 2, eigendom van de V.E.M. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. Aanvaring tusschen stoomtrawlers. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de aanvaring tus schen -de stoomtreilers „De Hoop" IJM. 193 en „Helga YM. 46. De Raad is van oordeel, dat de „YM. 193'' geheel verkeerd heeft gemanoeu vreerd. Het moge dan waar zijn, dat de naaste oorzaak der aanvaring hierin is gelegen, dat de machine van dit vaartuig weigerde achteruit te slaan, dit neemt niet weg, dat de wijze waarop de schipper zijn voornemen om de „Helga" te praai en wilde ten uitvoer leggen, ten eenen- male verwerpelijk is. Het blijft natuur lijk jammer, dat de „Helga", -die haar trawlnet uit had, dus op zeer korten afstand met succes had kunnen stop pen, zulks niet tijdig heeft gedaan, maar dit alles neemt niet weg, dat de „Helga", die zag dat de „YM. 193" haar j wilde praaien, begrijpelijkerwijze in den waan verkeerde, dat -dit schip de te maken manoeuvre behoorlijk zoude uitvoeren, zoodat er haar geen grief van kan worden gemaakt, dat zij onder deze omstandigheden met het stoppen tot het laatste oogenblik wachtte. De „YM. 193" is echter door de weigering van haar machine in het geheel niet verontschuldigd, nu zij de „Helga" op geheel verkeerde wijze naderde. Vischtulg in de schroei gekregen. Op 23 Maart j.l. was de stoomtrawler „Verano" YM. 48, van de reederij Klein, Parlevliet en Barneveld te IJmuiden op de Noordzee visschende, toen het vischtuig in de schroef geraakte ten gevolge waarvan de IJ.M. 48 hulpeloos werd. De gezagvoerder; had zich deswege voor den Raad v. d. Scheepv» verantwoorden. Hij vertelde a net aan stuurboord stuk was,' bakboordnet werd uitgezet, g., werd naar bakboord gewend, j draaide met den kop door' de' naar het Zuiden. Om -de boot sto» vrij sterke stroom, die naar later de boot over het net, dat op dep lag, deed schuiven. Zoodoende de lijn in de schroef, waardoor chine stopte en het vaartuig' IJmuiden moest worden gesleem Verschillende raadsleden i, hun verwondering uit over het 1 van den„ schipper. Uitspraak volgt later. Het Engelsche slagschip k Kamperduin. 't Was gisteren bij 't gestrande j sche slagschip, dat gesloopt wort buitengewone drukte. Luit. Schat, die een eenvoudig toestel' uitgevonden om een sloep te do ken, bij het hellend schip demoi, de zijn vin-ding voor een aantal digden. De reddingboot van de Zuid-Hollandsche Reddingmaats, pij, gestationneerd te Petten, kwa zeer kalme zee naar Kampt,, Daarin zaten behalve een gedeeld de bemanning, vertegenwoordigd, scheepvaartmaatschappijen, de mandant van de stelling Helde, Schat, en de plaatselijke commit, het Reddingwezen te Petten. Toen dit vaartuig bij de „jPriJ orge" was aangekomen, werd d, een aanvang met de demonstraf maakt. Hoog boven den romp vt zeer scheef liggende oorlogsschip een sloep in -de davits, waani toestel, bestaande uit twee z.g. i sen was bevestigd. Deze sloep was bemand met ei tal menschen, en het was merk» zoo goed als 't strijken van dezi langs den ouden bultigen scheep, geschiedde. Behouden en wel fa de opvarenden in zee terecht, i oogenblikken later werd de sloep geheschen, om ten tweede malej ken te worden, thans ontdaan q beveiligings-apparaat. Nu dus ei monstratie, hoe het zonder -dezet liging niet gaat. Gelukkig zaten geen menschen- in, -daar het wel was geweest, dat zij dezen keer i zouden zijn gevallen. Bij minder gunstig weder i proef worden herhaald. Het sloopen van het wrak zi lang duren. Wanneer het gesti schip echter verdwenen zal zip teekent dit een attractie voor Kt duin minder. i IJmuiden. In -de maand April ij de haven van het Hoogovenbeth-ij gekomen 13 stoomschepen, alle gil met ijzererts en waaronderévelep stoomschepen. De vorige maand men slechts 2 stoomschepen mi aan en verleden jaar in ApriHi schepen. In de eerste 4 maanden van dt kwamen 29 stoomschepen aan, van 26 met ijzererts en 3 om ijzet den. In de eerste 4 maanden van 19 men 19 stoomschepen aan, v met ijzererts en 6 met steenkol» Er zijn nog verscheidene a met erts onderweg naar onze li Het stoomschip Ferngart trok v. Melilla naar hier; het s.s dius Magnin vertrok 28 April v bao naar hier en het st. Spedil trok 28 April van Lissabon nat! alle met ijzererts. Het hospitaal-kerkschip De kwam hier gisteren binnen oefeningstocht met leerlingen dl sterdamsche Zeevaartschool Noordzee. IJmuideiL Aangekomen 29 Ruurlo, St., Narvik, ijzererts, ovens; Thisbe, st., Caen, ijzererl Mei: De Hoop, hospitaal-keil Noordzee. Vertrokken 30 April: Astur,!- terdam, ledig. Willemsplein II en 16 Til Levert alle Boek- en Handels drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen bllHjkst berekende prfften m i CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeien stukken tot hei volgend nummer

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6