ORGAAN VOOR DE Gl No. te Zaterdag 9 Mei 1925 Verschijnt Woensdags Zaterdags Vrijwillige Rgkspensioenverzekering. 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonndücntsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het bureau en bij de I ïeenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bm"u p. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden yOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N.V. UITOEVERSMlj. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 Ijmulden ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties ven bulten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. DRANKWET. „meester en Wethouders der Ge Velsen brengen ter openbare «PB jet .„is, dat op 1 Mei 1925 bij hen is in- een verzoekschrift van C. van beroep melkhandelaar, jpnde te I Jmuiden, om verlof voor rerkoop van uitsluitend alcohol- -n drank, in de navolgende locali- den winkel van het perceel, plaat- jib gemerkt C 37 zwart en gelegen n de James Wattstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ig dezer bekendmaking kan een Ier tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij Burge- j eéster en Wethouders inbrengen. j pelsen, den 6 Mei 1925. I Burgemeester en Wethouders i irnoemd, j secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Een verbeterd vliegtuig. i [meeste schepen verongelukken op ;ust. Men kan zeggen: Hoe dichter I mis, des te meer gevaar. Bij storm- rdurft men de poging, om de haven len te gaan, soms niet aan en vindt het veiliger in de open zee. etzclide geldt ook van het vliegtuig, moet, als het de aarde bereikt eerst nog uitrollen; het wordt van een vliegtuig een rijtuig, dat paar honderd meter over de aarde I belt. De vliegvelden zijn daarvoor - richt; zij zijn effen en zonder grep- slooten, hekken en heggen. Bij een Uanding gebeuren dikwijls onge- omdat het terrein niet deugt, vliegtuig stoot tegen een óf andere ernis en slaat over den kop. Bij «ren of weigeren van den motor t de vliegenier kalm blijven, nauw- uitzien en de veiligste plaats, landen, uitzoeken en zien te be ien. Bijna altijd krijgt het vliegtuig zulke noodlanding een of ander de- t, vaah wordt het geheel vernield een wonder, dat de vliegenier zp passagiers het er nog vaak zoo vf afbrengen. Het vliegen zou veel 1 ger zijn, als het vliegtuig recht- ligkon dalen en stilstaan, als het tarde raakte. Het horizontale slot 'ft nog al te vaak de heele reis. b vele landen zoekt men naar de 1 ructie van een vliegtuig, dat ver in kan opstijgen en neerdalen. Men i t zulk een vliegtuig lielicoptere a lefvliegtuig). Hier is mooi werk if de uitvinders. Zij zijn ook ai druk J bet werk, maar geen enkele heli- p be is nog in alle gevallen goed he in. De noodige luchtvastheid ont- er was geen voldoende kracht of ■i instructie was niet stevig genoeg. Engelsche luchtvaartministerie 600000 gulden aan prijzen uitge- voor een helicoptere, die bij ge inen sterken wind 600 M. kan stij- w zonder beschadiging dalen, een .-ff fflir lang zoo goed als stilstaande et hlijitn op een hoogte van 600 M., «tbaanvan 36 K.M. kan afleggen met snelheid van 100 K.M. per uur en alen hoogte van 150 M., den motor in recht naar beneden kan dalen en landen. ingenieur A. G. von Baumhauer, lirecteur van den Rijksstudie- voor de Luchtvaart heeft een he ffe ontworpen, die aan deze h Voldoen zal, naar hij hoopt en ut. Hij zal dan ook meedingen Engelsche prijzen. Het nieuwe P'f is te Soesterberg in aanbouw. ff' en marine-vliegdienst wer- ifn mee, verder Nederlandsche jta nis Fokker, Pander, Koolho- neii-poor enz. De bekende vlie- kapitein van Heyst zal het in- Sn. Ton Baumhauer is o.a. door in met eenvoudig kinder speelgoed tot het door hem ontworpen type gekomen. Verder heeft hij honder den laboratoriumproefnemingen moe ten doen en tallooze berekeningen ma ken, voordat de bouw van zijn toestel begonnen kon worden. Het zal thans spoedig voltooid zijn en dan zai moeten blijken, of deze Nederlander inderdaad de luchtvaart een grooten dienst heeft bewezen, door het mogelijk te maken met het vliegtuig verticaal omhoog te gaan en weer te landen. Zelf spreekt hij met voorzichtigheid over het welslagen van zijn vinding, maar de medewerking, die hij gevon den heeft bij onze vliegautoriteiten en vliegtuigfabriekanten, is een bewijs, dat zijn uitvinding eén goede kans heeft op succes. Het vliegén zai daar door een veiliger en dus ook algemee- ner worden. Met de verovering van de lucht zijn we nu reeds zoover, dat zon der landing afstanden van 3000 tot 4000 K.M. afgelegd worden, een hoogte be reikt is van 11 K.M. een snelheid van honderden K.M. per uur en een vlucht als van Amsterdam naar Batavia mo gelijk geblekeft is. Een twintig jaar geleden stegen in vele plaatsen als publieke vermakelijk heid in de lucht vliegers een paar M. hoog in de lucht, maakten een klein luchtbaantje en daalden na een minuut of tien weer neer en dan stond het pu bliek paf. Hoever zal de vliegtechniek zich over twintig jaar ontwikkeld heb ben? Het vliegtuig ligt niet meer in de wieg maar draagt toch nog wel den korten broek, om een even zonderlinge als duidelijke beeldspraak te gebrui ken. Een vogeleiland. Aan de Duitsche Noordzeekust hij Borkum is in den loop van eenige tien tallen jaren een eiland ontstaan. Het is door ornithologen, vogelvrienden ge pacht en wordt slechts door een bewa ker bewoond, die geen andere gasten dan vogelvrienden ontvangt. Het eilandje Memmert genaamd is een na tuurmonument der vogelwereld. Er worden geen eieren geraapt, zoodat de vogels zich snel vermeerderen. Alleen zijn sommige soorten in den druk ge raakt. Want ook in de vogelwereld kan de eene soort de andere niet uitstaan en komen vervolgingen en oorlogen voort. Bij de zee en het strand behooren de sierlijke, vlugge meeuwen, waarvan er vele soorten zijn. Op Memmert vindt men de zilvermeeuw, de groote stern, de zeezwaluwen, dwergsterntjes en scholeksters, alle vogels, die ook veel op onze Waddeneilanden veel voorko men. -Verder zijn er bergeenden, de kleine zeemeeuw, kieviet, strandple- vier, turluur, wilde eend, taling, wa terhoen en enkele zangvogels. Het eiland Memmert is hun rijk; de menschen komen daar niet, om hun kwaad te doen. Natuurvrienden mogen een bezoek brengen aan deze vogelko lonie en hun leefwijze bestudeeren, ze mogen luisteren naar 't gekrijsch, naar de scherpe, snerpende geluiden der meeuwenfamilie, ze zien dobberen op de golven, neerschieten uit de hoogte in het water, als een zilveren wolk zien afsteken tegen den blauwen lucht en daarbij een hoogere vreugde vinden dan de eierraper of jager. De iaatsten worden geweerd. De verdwijnende dierenwereld. Een paar weken geleden schreven wij over het verschijnsel, dat de dierenwe reld aan het verdwijnen is door de winzucht van den mensch en de niets ontziende jacht met moderne wapenen, door hem gebruikt, om dieren als scha delijk te verdelgen of om het voordeel te dooden. Er zit echter nog veel meer aan vast. Met echt-Duitsch weten schappelijke degelijkheid noemt Prof. dr. Th. Arldt verschillende redenen op, waarom de hoogere dierenwereld bezig is uit te sterven. Door vreemde dieren in te voeren, verdringt de mensch andere soorten. LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 8—10.30 uur. Zoo heeft de invoering van het konijn in Australië het leven daar voor de bui deldieren zeer moeilijk, ja onmogelijk gemaakt. De handel in pelzen ontziet geen dier. Van '19 tot *21 zijn 96 milli- oen dieren om hun pels gedood. Even noodlottig werkt de handel in veeren. De witte edelreiger is in Engelsch- Indië bijna geheel uitgeroeid. De in- voerhandel heeft het aantal olifanten sterk doen verminderen. In de jaren '88 tot 1902 zijn er in den Kongo alleen 280000 olifanten gedood. De mensch duldt geen wild gedierte, waar hij den bodem gaat ontginnen en bebouwen. Hoe minder wildernis, des te minder wilde dieren. De vuurwapenen worden ook steeds meer door inlanders ge bruikt en de jacht is daardoor veel moorddadiger geworden; inlanders ontzien ook het jong niet. Ziekten kun nen ook onder bepaalde groepen erg huishouden. Als een bepaalde groep zich sterk, vermeerderd heeft, omdat de vijanden uitgeroeid zijn, komt er ge brek aan voedsel. Dan breken er ziek ten uit, die het aantal sterk doen dalen. Men kan echter in hoofdzaak zeggen, dat de vijand van het dier de mensch is en ais de sterkere, althans de slim mere en overwint hij overal. Tuberculose en het kind. Op een vergadering der Zuid-Holl. Ver. tot bestrijd, der t.b.c. sprak Dr. Wagenaar op grond van zijn ervarin gen de volgende inzichten uit over de t.b.c. en het kind: De t.b.c. is een ziekte, die in de meeste gevallen in de jeugd begint. Behalve in het eerste levensjaar heeft het kinderlijk organisme in groo te mate het vermogen, de ziekte te on derdrukken. Deze onderdrukking is niet altijd volstrekt en niet ten allen tijde even groot. Waar geen volstrekte onvatbaarheid verkregen wordt, schrijdt de ziekte sleepend voort, om zich ten slotte in de longen te nestelen. Wij bezitten geen enkele onderzoe kingsmethode, om te weten te komen, wie de ziekte volstrekt en wie haar slechts betrekkelijk overwint. Hij komt evenals Prof. Scheltema tot de slotsom, dat men zich in den strijd tegen de t.b.c. wei niet uitsluitend maar toch voornamelijk moet richten op het kind. Het kind moet genezen en onvat baar gemaakt worden. Het natuurlijke .weerstandsvermogen van het kind moet bewaard blijven en vergroot wor den. Daarom is het van belang, dat wij alles doen en ook veel nalaten voor de gezondheid van het kind. Frissche lucht, zonlicht ook in huis, eenvoudig maar goed en geregeld voedsel, bewe ging en rust op zijn tijd, vroeg naar bed en vroeg op, dat alles kan een kind bewaren van een der ergste ziekten. die wij kennen. Er zijn heel wat „be- dreigde gevallen", kinderen die wat - slapjes, hangerig, mager zijn, niet recht tieren, wier lichaam daardoor te weinig kracht heeft, om de t.b.c. te we ren. Zij hebben extra zorg, rust, voed- J sel noodig. Kunnen de ouders hun dit alles thuis niet geven, dan zijn het klantjes voor de uitzending naar bui- ten of de kindergezondheidskolonies. Een verblijf van een paar maanden kan hun redding zijn voor hun verdere le ven. Dat werk kan niet genoeg aanbe- volen, gesteund en verricht worden. Hoe meer koloniehuizen men bouwt, des te minder sanatoriums er noodig zullen zijn. Hoe meer kinderen daar ge zondheid en kracht opdoen, des te ster- ker over eenige jaren het sterftecijfer der t.b.c. zal dalen. HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Vroeger en thans. De voordurende ijver en toewijding waarmede de philantropen zich kwe ten van de eenmaal opgevatte taak om de jeugd door een doelmatige opvoe ding- tot flinke en nuttige menschen te vormen, werden nog meer geprikkeld en gesteund door de Belangstelling van vele geleerden. Zoo werden zij gesteund door den wijsgeer Manuel Kant, door Meiesot- to, rector v,an een Gymnasium to Ber lin, die in 1790 bij zijn school een turn- plaats liet inrichten. Voorts door Winkkelmann, die op het belang wees op de studie der klassieke kunst, waar door ook de Grieksche beoefening weer in beschouwing kwam. Artsen. Ook de artsen begonnen zich voor de lichamelijke opvoeding te interres- seeren en wezen op het nut van de gymnastiek als geneesmiddel in be paalde gevallen en als onmisbaar moest worden beschouwd voor behoud van een goeden lichamelijken welstand. In andere landen. De vraag is thans hoe het in den zelfden tijd der 18e eeuw in andere landen met i Velen hebben getreurd, door niet intijdi te hebben gekend, de Hoerelen Uwer hebben niet menigmaal over wogen het groote voorrecht dergenen, die op een geBtelden leeftijd een pension rullen genieten en wel in het bijzonder een Hilkepensioen, om de groote mate van zekerheid? Welk een geruststelling, welk geluk, zich na een leven van arbeid, verzekerd te weten ran een zekeren betrekkelUken wel stand en niet steeds die voor velen zorgvolle vragen onbeantwoord te moeten laten als m aar later, late r... Voor het ontvangen van verdere inlich tingen wende men zich tot het agentschap V. O.V. Jacq. TELLIER, Kanaalstraat 61, ljmuiden. blad over Velserbeek? Bij voorbaat mijn dank. Palvus meent zijn blijdschap te moeten luchten over het feit, dat Vel serbeek nu eigendom is van de ge meenschap, in den lande bekend onder den naahr van „gemeente Velsen", maar ofschoon ik ook behoor tot hen, die van oordeel zijn dat onzo gemeente raad een goed besluit nam door dit bui de lichamelijke oefeningtengoed aan te koopen, mag ik mis was gesteld. Het antwoord hierop kan schien toch even er op wijzen, dat de kort zijn. In Frankrijk was in dit tijdperk nog niets tot stand gekomen en zelfs de ideeën van Rousseau werkten er wrevelig. In Engeland werden reeds geruimen tijd verschillende sporten beoefend, als: paardrijden, zwemmen, loopen, springen, werpen en kampspelen, ech ter in hoofdzaak door de aristocratie, studenten en bemiddelde kooplieden; de breedere lagen der bevolking waren er nog geheel van lichaamsoefeningen verstoken. Gymnastiek werd in het geheel niet beoefend. Spanje, het land van stierengevech ten en zinnelijke volksdansen, geeft ons nog niets anders te zien in dit tijd perk dan balspelen, zwemmen, paard rijden en bergbeklimmen. Omtrent Italië valt evenmin iets vein beteekenis te vermelden. Zweden in het begin der 19e eeuw zoo beroemd geworden door het optre den van Ling, doet in d.e 18e eeuw nog niets van zich spreken. Jn Denemerken valt in het laatst van de 18e eeuw op te merken het werken van Nachtegall, een theologisch stu dent in 1777 te Kopenhagen geboren. Aanvankelijk gaf hij gymnastiekles op particuliere scholen en richtte een Gymnastiek-vereeniging op, bestaan de uit studenten en kooplieden. In 1800 stichtte hij een gymnastiek school on der zijn leiding, die ook bezocht werd door Ling. Nachtegall gebruikte yoor zijn oefenin gen de Deensche vertaling van Guts- muths: „Gymnastiek voor de Jeugd". In Rusland, Finland en Griekenland teekenen zich in de 18e eeuw geen ver meldenswaardige feiten en toestanden af, evenmin ads in Nederland. Uit een en amder is voldoende duide lijk, dat in de 18e eeuw alle>en door Duitschland het nut van lichamelijke oefening werd ingezien, althans dat men alle denkbeelden in daden wist om te zetten en dat vein uit Duitsch land de stoot gegeven is voor een prac- tisch en methodische beoefening van de Gymnastiek. Wordt vervolgd. C_ F. S. IN GEZONDEBI. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Velserbeek en de S. 'D. 11. P. Mijnheer de Redacteu r! Mag ik misschien beslag leggen op een klein beetje ruimte v: m uw blad, naar aanleiding van een stukje van zekeren Palvus ïn het Va dscfr Week- manier, waarop Palvus aan zijn hart lucht geeft, nu juist niet bij iedereen onverdeelde instemming heeft. De toon waarop Palvus zich uit is niet vrij van parvenuachtigheid, de toon van 'n nouveau-riehe op 't gebied van'landbezit, en do wijze waarop hij spreekt, over de vroegere adellijke be zitters en over den adellijken bezitter van andere buitengoederen in onze ge meente, getuigt niet alleen van veel on kunde (domheid), maar ook van een geestesgesteldheid, die ons géén hoop laat, dat Palvus aan zielenadel in onze gemeente zal aanvullen, wat we verlo ren hebben aan de vroegere adellijke bezitters. Waarlijk wat die, en in het bizonder wijlen Mevr. van Tuyll, in vroeger tijden voor Velsen hebben ge- dan, verdiende- iets beters dan een ezelsschop van dezen scribent. Maar het is bovendien nog dom ook. Zeker, het is een voorrecht dat Vel sen nu Velserbeek heeft en dat dit tot openbaar wandelpark is bestemd, maar het is een blijschap die we met een belangrijk bedrag jaarlijks op ons belastingbiljet zullen moeten betalen. Het is mooi, maar of het mooi zal blijven is de vraag; dat zal afhangen van de vraag of Velsen adellijk genoeg is om het niet te vernielen, maar het mooi te laten! Het is voor iedereen, mits de kring van hen die er nu reeds uit moeten wor den gebannen, vanwege de vernieling, zich niet te sterk uitbreidt. Weet Palvus dat wat we thans met een niet onaanzienlijke som jaarlijks moeten betalen, in vroeger jaren om niet genoten werd? Weet Palvus dat die adellijke bezit ters vroeger al de lasten en kosten aan dit bezit verbonden uit eigen zak be taalden, zonder subsidie of bijdrage van de gemeenschap? Weet Palvus dat toen ieder fatsoen lijk mensch vergunning had om er zoo veel van de natuur te genieten als hij wilde, wanneer hij alléén er zich maar van onthield om iets te vernielen? Weet Palvus dat die zoo door hem gesmade adellijke bezitters ten slotte hoe langer hoe meer hun goederen hebben- moeten afsluiten, vanwege de vernieling? Zou het voor de gemeente niet voor- deeliger zijn geweest wanneer de oude bezitters hadden kunnen doorgaan met hun eigendom gratis als wandelpark te laten gebruiken? Dan hadden we het volle genot be houden, maar zonder de lasten te be hoeven te dragen. En dat het zoo niet meer is, is niet de schuld van de vroegere bezitters, maar van onze eigene ingezetenen, voor zoo-

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1