JOH. DE WAARD lem' ver ze het voorrecht dat ze genoten, niet waardeeren. En wanneer ze nu dit bezit ook niet waardeeren, dan zal het er precies zoo mee gaan, en dan zal het gehate bordje verboden toegang art. 461 enz. er ook in de toekomst moeten blijven staan. Dat Palvus naar de macht grijpt spreekt hij zeer duidelijk uit, maar dat hem de macht toebetrouwd mag wor den zal eerst beter moeten blijken, al vorens we daarop gerust kunnen zijn. De bescheidenheid zal evenwel aan Palvus en zijn vrienden niet in den weg staan, getuige hun vrijmoedigheid om, waar het park hun werd toebetrouwd voor het houden der 1 Mei-betooging, daarvan gebruik te maken voor het planten van hun Meiboom, alsof ze op hun partijerf stonden. Gelukkig hebben de heeren zich door de keus hunner boom getypeerd. Het is namelijk een Meidoorn. In het negende hoofdstuk van het boek der Rigteren vindt men de oplos sing hoe de doornbosch koning werd over de boomen des wouds. PRO VERITATE. Mijnheer de Redacteur, In de „Kennemerland" dd. 21 April 11., las ik met belangstelling onder het hoofd Velsen, het stukje Vernieling. Ik ben het volkomen met U eens, dat het een schande is, dat de lieve jeugd zich het recht toekent, een an ders goed zoodanig te ruïneeren, dat het voor verhuur ongeschikt geworden is. Ik wil in deze niet in den breede over alle bestaande kwesties uitwij den. Het zal U zeker bekend zijn, dat de bochten om het perceel met terreinen, waar vroeger de heer Klugt zijn speel tuin had, te Wijkeroog, steeds zeer ge vaarlijke punten zijn, zoodat de ge meente Velsen zeer terecht bij haar uitbreidingsplan daar rooilijnen -gepro jecteerd heeft, geheel in overeenstem ming met de eischen van het tegen woordig verkeer. Om tot de uitvoe ring van dit uitbreidings-plan te gera ken staan de gemeente twee wegen open: óf de hiervoor noodige strook grond n.l. 1400 vierk. M. te onteigenen, óf zich met de eigenaresse te ver staan. Deze gronden werden door de eigenaresse aan de gemeente gratis aangeboden, onder conditie, dat op het resteerend terrein 14 winkel- en woon huizen gebouwd mochten worden door twee gezipnen bewoond. De gemeente wilde slechts toestaan de bouw van 6 winkelhuizen met bo venwoningen, de overige moesten ééns gezins woningen zijn, die dan zoodanig gebouwd worden, dat hiervan een ge deelte onderverhuurd kon worden; dus slechts verschil van één straat deur. De tegenwoordige toestand kan daar door nog jaren duren, alvorens tot overeenstemming gekomen is, buiten de complicaties, die zich nog kunnen voordoen. UEd. dankzeggend voor de plaats ruimte, verblijve Hoogachtend, N.V. „CAMELIA". Geachte Redactie! Toevallig Uw blad van gisteren in handen krijgende, las ik daarin o.m. het ingezonden stuk „De hondenbelas ting". Dit schrijven heeft mijn volle sym pathie, en als ik een opmerking zou mogen maken dan is het deze: Op wel ke wijze stelt „Hondenliefhebber" zich voor, dat menschen, in dienst der ge meente, die honden zouden moeten op vangen? Meer dan eens heb ik van po litiemannen vernomen dat ze liever een weerbarstige kerel durven aan te pakken dan een hond. Wij bestellers hebben zeer dikwijls last van losloo- pende honden en in deze gemeente is het euvel ook zeer groot. Met een radi caal middel aan te wijzen, op welke wijze die hinderlijke dieren op te van gen zijn, zou „Hondenliefhebber" niet alleen IJmuiden en Katwijk een dienst doen, maar zeker Holland in 't alge meen. U vriendelijk dankend voor de plaat sing teeken ik Hoogachtend, "EKERING. Brievenbesteller. Katwijk a. Zee, 7 Mei 1925. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Benoemd zijn tot commissaris van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden te Brouwershaven de adjunctcommissaris van het loodswe zen te IJmuiden, D. Bakker en tot ad junctcommissaris van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlich ting te IJmuiden de adjunct-commis saris te Rotterdam P. C. van Diest. Woensdagavond werd op de be- tonbrug bij de Julianakade een fiets rijder aangereden door een auto. Op de fiets was een jongen uit de Bloem straat gezeten, genaamd M. R. Deze kwam te vallen en bezeerde zich aan handen en aangezicht. Door Dr. van Leeuwen werd de jongen verbonden Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Sportclub „Sero". Door particuliere omstandigheden is de heer R. Groos afgetreden als voor zitter der Vereeniging en heeft de heer T. van Strien als zoodanig zijn plaats ingenomen. Tevens worden den leden er op at tend gemaakt dat door het ongeval van den heer J. Kuiper de contributie kan worden afgedragen bij den heer P. C. Heere, Kennemerlaan 64. DE JANTJES 2. Naar men ons meldt komt het En semble Bouber van den Plantage Schouwburg te Amsterdam, op Vrijdag 22 Mei a.s., in Thalia-Theater te IJmui den, een voorstelling geven van het successtuk „De Jantjes 2", het vervolg op de eerste Jantjes. Wij laten hieronder eenige persuit treksels volgen: Uittreksels uit Persbeoordeelingen over „De Jantjes 2". De Telegraaf 14 Oct. '24. De zaal leeft en tiert; de spelers spe len met hart en liefhebberij, Herman Bouber kent zijn publiek: hij heeft slag op slag het gevoelige hart van het volk. De liedjes van Louis Davids gaan er grift in en het is eigenlijk, tnet zaal. spelers en stuk, alweer zulk een goede Amsterdamsche boel, dat het wel even veel succes moet hebben als de vorige maai (De Jantjes I) en dat men er zijn avond wezenlijk eens voor over mag hebben; zelfs als men overigens alleen belang stelt in kunst met een geweldig groote K. Het Handelsblad 14 Oct. '24. Herman Bouber schiep „De Jantjes", het stuk met de duizend opvoeringen. En thans „De Jantjes II", dat wel meer dan duizend vertooningen zal halen. De opvoering is enthousiast ontvan gen; wat is er geklapt! En zoo werd dit nieuwe product van ons volkstoo neel een stormachtig succes. De lach was niet van de lucht. „De Jantjes 2" is voorbestemd het succes van zijn voorganger nog te over treffen. Het Volk 13 Oct. '24. Deze „Jantjes 2" zijn geen herhaling, zij zijn de voortzetting van een stroom echte vokskunst, die nog even frisch vloeit, als toen de schrijver zijn „eerste Jantjes" schreef. Herman Bouber blijkt ook in dit nieuwe stuk een ken ner te zijn van Amsterdam en van den kostelijken Amsterdamschen volks geest met al zijn ongeëvenaarden hu mor, met al zijn echte gevoeligheid te vens. En de Amsterdammers houden van hun schrijver, dat bewees de volle zaal, die in elk opzicht met den gang van zaken op het tooneel medeleefde. De spelers hadden plezier in hun werk er waren goede typen onder, raak ge schetst, zooals in vroeger eeuwen ook Brederode ze schiep. En zoo gaan „De Jantjes" hun tweede reis beginnen. Dat het hun welga! Dames Kroniek. Een volksstuk! Ja! En een stuk voor alle lagen van het volk. Ziet in de Plantage Franschelaan avond aan avond de file auto's wachten om half twaalf, als „De Jantjes 2" op het einde loopt. Met groote vaardigheid, met goed begrip van en zuiveren kijk op ■het -brave, dat in den ziel van den volksman huist, heeft Herman Bouber zijn „Jantjes 2" geschreven en zijn ge zelschap beschikt over de juiste krach ten om dit volksstuk bij uitnemend heid zóó voor het voetlicht te brengen, dat van chargeeren geen sprake is. Gevonden voorwerpen: Een koperen gewicht, een bankbil jet van f 10, een stropdas, een stalen- boek voor costumes, een pennen- en potlooden-etui. De heer B. Moerkerken, leeraar in het timmeren aan de Ambachts school alhier, is als zoodanig benoemd aan de Ambachtsschool te Zaltbom- mel. Donderdagavond moest de café houder K. in de Bloemstraat de hulp der politie inroepen, omdat het zoo Russisch in zijn café toeging. De poli tie toog er heen en vond er een achttal visschers, Hollanders en Duitschers, die slaags geraakt waren. De tafeltjes, stoelen, bloempotten en glazen van den caféhouder moesten het ontgelden en zoo bewerkten de visschers elkaar op lang niet vriendschappelijke wijze. De politie greep in en stelde twee dronken personen in arrest, terwijl het café ontruimd werd. DE FIRMANAAM IJMUIDEN - SCHAOEN in Uwen hoed of pel is voor U een waar borg vin kwaliteit, daar alle artikelen, ge merkt met deze firmanaam, met de uiterste zorg zijn uitgekozen uit het beste van het beste in den prijs door U besteed. IJmuiden - Kanaalstraat C 22-24 - Tel. 171 VELSEROORD. Het aanleggen van verschillende wegen alhier met bijkomende werken is door B. en W. opgedragen aan de firma J. Dienaar en Zn. te Helder voor f 27873, zijnde laagste inschrijfster. Voor dit werk geldt de bepaling, dat 80 procent der arbeiders uit de ge meente Velsen moet worden betrok ken. Gevonden voorwerpen: Een zwartlederen portemonnaie, een rijwielbelastingplaatje, een zwart lederen boodschappentasch. VELSEN. Bevolking der gemeente Velsen op 1 Mei 1925: Mannen Vrouwen Totaal 15974 15582 31556 De bevolking is dus sinds 1 Januari toegenomen met 479 zielen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier heeft aan Ds. W. S. van Leeuwen bij zijn vacantie nog drie weken verlof gegeven, om als geeste lijk verzorger met Hr. Ms. pantser- schip „Tromp" een reis te maken naar Denemarken, Zweden en Finland. De heer D. van Westen, stations assistent bij de Ned. Spoorwegen te IJmuiden, wordt met 1 Juni overge plaatst naar het station Velsen. De klerk bij de Ned. Spoorwegen L. W. Landheer wordt met 1 Juni van hier naar Hoek van Holland verplaatst Door de politie op Wijkeroog werd bekeurd wegens het zich vasthouden aan een voertuig de wielrijder J. W. van E. De heer J. Lindeblad, ambtenaar aan het station alhier, vierde Donder dag zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Ned. Spoorwegen., In tegenwoordig heid van bijkans het geheele personeel werd hij des morgens gehuldigd. De waarnemende stationschef, de heer II. H. Belgraver, sprak hem toe en bood namens het personeel een prach tige gaslamp aan. Van de directie ont ving de jubilaris de gelukwenschen met de gebruikelijke enveloppe. De Neutrale Bond van Spoorweg-perso neel vereerde zijn jubileerend lid een bloemstuk. Verder was het een feestdag voor den jubilaris en mocht hij vele geluk wenschen ontvangen. Op den Nieuwen Schulpweg te Wijkeroog werd de wielrijder J. de S. aangereden door een motorrijtuig, be stuurd door B„ waarbij het rijwiel be schadigd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Aan het politiebureau werd een kind gebracht, dat van IJmuiden naar hier was komen loopen. De ouders, S. uit de Krugerstraat te IJmuiden, heb ben de kleine later afgehaald. A.s. Zondag zal de Harmonie van de Koninklijke Papierfabriek te Velsen haar eerste concert in dit seizoen ge in. Een mooi programma is voor dezen avond saamgesteld en zal er voor elk wat wils te genieten zijn. Zoowel op gebied van klassieke dan wel van meer populaire meesters zal iets uitge- oerd worden. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch, Morks; 2. Jubel Ouver ture, C. M. von Weber; 3. Fantasie voor clarinet-solo, Deauville, uit te voeren door den heer K. Hollander; 4. Fete Gharrité, Lecocq; Pauze; 5. Ouverture De Tooverfluit, W. A. Mozart; 6. Scen- nes Bohiemiennes, G. B. Zet; 7. Immer oder Nimmer Wals, Waldteufel; 8. Marsch Finale. Daar de vereeniging nog in het ju beljaar is, zij heeft n.l. dit jaar haar 25-jarig bestaan gevierd, draagt het eerste deel van het programma een eenigszins feestelijk karakter. Als inzet van het Nationaal Con cours, uitgeschreven door de Harmo nie „De Eendracht", zal naar Kenn. meldt, op Zaterdag 4 Juli worden uit gevoerd de „Kleppermarsch" van Jan Morks. Buiten de Harmonie werken hieraan ongeveer 100 jongens en meisjes mede Er is reeds eenige malen gezamenlijk met de muziek geoefend en eiken Za terdag om de 14 dagen, wordt onder de persoonlijke leiding van den heer Kerkhoff gerepeteerd. Het is dan in „Concordia" een leven als een oordeel en er blijkt dan tevens terdege, dat 't nog lang niet aan ieder is gegeven met kleppers te roffelen, maar daar de lief hebberij bijzonder groot is en niet al leen op de repetities, maar ook bij de school en op straat wordt geoefend, zal het wel in orde komen. Wijkeroog staat op het oogenblik in het teeken van den kleppermarsch. Gevonden voorwerpen: POLITIEPOST WIJKEROOG. Een bankbiljet, een portemonnaie met inhoud. SANTPOORT. Bij de Woensdagmiddag ten over staan van notaris Dolleman gehouden verkooping werd het huis met tuin aan den Rijksstraatweg 117 gekocht door den heer J. J. Bonarius alhier voor f 3570.—. Eenige perceelen bouwterrein en het fabrieksgebouw der Coöp. Melk- en Zuivelfabriek „De Eendracht" aan den Rijksstraatweg werden opgehouden. Omtrent de salarisregeling van het provinciaal personeel is nog steeds geen beslissing van de Kroon ingeko men. Naai' ons wordt medegedeeld, is binnenkort een gunstige beslissing te wachten. In de laatste zitting der Provin ciale Staten, bij de behandeling van de voorstellen inzake den arbeidstijd van het personeel der provinciale zie kenhuizen, werd door den heer Ger hard een uitvoerige rede gehouden, waarover Ged. Staten prae-advies zou den uitbrengen. Naar wij vernemen, zal dit prae- advies spoedig verschijnen. Het is de bedoeling, dat de voorstel len in de aanstaande zomerzitting weer zullen behandeld worden. Hl. Dbl. Zelden, of beter gezegd nooit za gen we de zaal van „Zomerlust" zoo vol als Donderdagavond, toen de ver eeniging „Volkszang" daar haar laat ste gemeenschappelijken zangavond hield. Steeds meer stoelen werden bij gezet en nog konden alle aanwezigen ternauwernood een zitplaatsje vinden. Ten slotte werden de deuren gesloten, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat meer dan 300 zangers en zangeres sen de zaal vulden. En dat ondanks het minder gunstige weer! Grooter bewijs, dat de zangavonden noodzakelijke uit spanningsavonden zijn geworden is wel niet denkbaar. De avond zelf is er weer een ge weest, zooals we dat bij Volkszang ge wend zijn. De onvermoeide leider, de heer Sixma, had weer al het mogelijke gedaan om alles te doen slagen. En dat weten we nu eenmaal, als hij er zijn schouders onder zet, komt de zaak in orde. Hij had daarbij weer de mede werking van zijn trouwen partner, den heer Vink, van een aantal speciale me dewerkers uit de trouwe Volkszangers en natuurlijk van de aanwezigen zelf. Want dat is nu eenmaal zoo bij Volkszang: De eigenlijke uitvoering ge ven de aanwezigen zelf. De avond werd we zouden haast al weer zeggen natuurlijk geopend met het lied van „Volkszang": „Komt nu vrienden envriendinnen Nu, veel aanmoediging hadden de „vrienden en vriendinnen" niet npodig. Weldra schalde dit lied door de zaal, zoodat de stemming er direct in zat. En dat is zij den geheelen avond gebleven. Nog me nig gemeenschappelijk lied werd ge zongen en steeds weer met de grootste animo. Voorts werden tal van liederen uit den liederenbundel op het tooneel aanschouwelijk voorgesteld. Toen het Stormlied werd gezongen, kregen we een stoeren zeeman te aan schouwen, hij „Grootmoeders breikous" een grootmoeder en haar kleindochter Mej. van Asselt en Mej. Corncgge bij „In Brabant aan den Grenzen" echte soldaten met een dito hoornbla zer enz. Gelachen vooral is er om de Drie kleine kleutertjes". Nadat dit bekende kinderliedje was gezongen ging het scherm op en.zaten daar de drie „kleine kleutertjes": „Kerels als boomen, in boerenkostuum. In de pauze werden de heeren Six ma en Vink gehuldigd door den heer Cornegge. Toen deze heeren benevens Mevr. Sixma en Mevr. Vink op het too neel stonden, sprak de voorzitter o.m. het volgende: „Vier maanden lang hebt gij tot aller genoegen nu onze zangavonden geleid. Gij zijt onver moeid bezig geweest, zoodat het een groote toer is u nu 5 minuten stil te houden. Ik sta hier thans om u openlijk dank te brengen voor alles, wat gij voor ons gedaan hebt. Onder daverende toejuichingen en Het zingén van zullen ze leven" bood hij nu den ren kransen en bloemen aan laatste namens de jongens, alsu een plant. De dames werden ei eens bloemen aangeboden. „Dit dus de heer Cornegge „is een klein wijs van onze groote erkentelijk! U weet niet, wat u hier al reeds reikt heeft. U moest maar een: Santpoort zoo hier en daar eens i nen luisteren, om te constateeren u den zang onder het volk hebt UIT DE GEMEENTE. Schriftelijke vragen van leden den gemeenteraad, op grond van kei 17 van het reglement van orde De heer W. F. Visser heeft de vol de vragen gesteld: 1. Is het burgemeester en wet] ders bekend, dat iemand, voorheei van de R.K.-instelling van maatsc pelijk hulpbetoon, na zijn bedankei lid nog steeds doorging met heti ven van bonnen voor rekening van ze instelling? 2. Is het burgemeester en wet] ders bekend, dat voor eenige vu een ander persoon met dit werk is last geworden zonder dat hij door gemeenteraad als lid van de R.K stelling van maatschappelijk hul toon is benoemd? Indien een en ander bij burgemee en wethouders bekend is, wat zijn de redenen, welke tot bestendiging dezen gang van zaken hebben geleii Indien burgemeester en wethoui hiervan niets bekend is, zijn zij dan reid een onderzoek in te stellen, en deze toch ongewenschte toestan een eind te maken? Het onder 1 vermelde was ons kend. In Velseroord was, door het den heer de Vilder verleende ee ontslag, geen lid van het Roomsch tholiek Burgerlijk Armbestuur n woonachtig, waarom genoemde h op verzoek van het armbestuur, ti lijk de uitkeeringen aldaar bleef do. Hetgeen onder 2 wordt medegede was ons niet bekend. Het is geble] dat de persoon, die als no. 1 denr ter benoeming wordt voorgedrai zich tijdelijk met de taak heeft be om de beteekenis en den om» daarvan te kunnen beoordeelen. Ver. tot bestrijding der T. B. C „Kennis is mt Voorwaar een waar woord, In duiztn gevallen al bewaarheid en profijt getrokken. Doch voor de T. B. C.-besirijding ji een spreukwoord noodig om haar dot] bereiken, „Eendracht is macht". Dl Kennis en Eendracht" te verbinden kun: we een zeer groote macht stellen tegeno de gevreesde ziekte „Tuberculose". Dus samen voegenKennis, Eendm en Macht, dan moet de uitkomst wlnrlt Steun ons en ge steunt U zelf We ld, (Macht). Contributie I 1.— perji Wie niet sterk is, moet slim iji Wie niet sterk is, moet slim zijn Sprak een aime arbeidersvrouw, Een gulden kan ik in eens niei mi ^och zie h:er Aan de f 2.— Ze zyi der Voor de T.8.C bestrijding. wat) je Eï ZODt ▼ergi> wat je» BN Dank moedertje Mijn hoed af vooi Velsen, 5-5—'25. PROi Steno-Dactylo Instituut „Merend Bij de aan het Steno-Dactylo li tuut „Mercurius" gehouden exam werden de volgende praktijk-dipta uitgereikt: Stenografie „Groote", snelhei.' lettergrepen: aan de dames B. haus te IJmuiden, A. R. Hacqs- te Haarlem, A. Keur te Zand® M. C. van Kordelaar te Heem® M. A. J. W. Michel te Haar» Schoen te Velsen, W. M. van Wal': Haarlem en Jo van der der Weril Zandvoort; aan de heeren H. A. den Broek te Heemstede. C. J. te Haarlem en KL Hoekstra te 0 Machineschrijven, snelheid w lettergrepen: aan de dames A. B» Haarlem, C. Boeree te Haarlem, I kelenboom te Bloemendaal, A. C. Koffieberg te Bloemendaal, M. Kordelaar te Heemstede, T. Schel huysen te Haarlem, G. Schoen h sen, J. C. Sluyters te Haarlem, Spel te Haarlem, Dia van Wijnga» te Haarlem; aan de heeren B. t* te Haarlem, W. van Walen te ScJT en J. van Zadel te Aerdenhout.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2