jntoider Courant 'jtaÜè g Mei 1925. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUEDEN jjgp, HERV. KERK 1. dj. Erdman. Schaalcollecte voor de Kerk, L Ds. Erdman. Bediening van den H. Doop. r(}DKERK (Koning Wlllemshnis) de Heer Seven. lerdig»vond 8 uur: Bidstond* ensdag«vond 9 uur: Kerkeraadsver- gadering. geref. kerk. lür Dj. Joh. Jansen. Upfljjjez. Gem. Aid. Prot Bond. juur: Ds. van Veen, van Purmerend. cbr. geref. kerk. Ds. T. A. Bakker. ,J: Dezelfde. ^geusatie hoogeberg. «morgen 10 uur: Samenkomst. Liddig 12 uur: Zondagschool, ivond 7.30uur: Samenkomst. Jer; B. jenninga. Ujigivond haif acht: Meisjeskrans, van Meisjes vanaf 12 jaar. erdagavond 8 uur: Bijbelbespreking' VELSEROORD. NED. HERV. KERK ir: Ds. W. Kroese. geref. kerk. ir;Pd Dr. h. h. Kuyper van Amsterdam. Dezelfde. VELSEN ned. herv. kerk Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. Ds. J. D. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT ned. herv. kerk Prof. Dr. o. a. van den Bergh van Eysinga. lokaal bethel, ir: Ds B. van Schelven van Overveen, H. Avondmaal, r: Dezelfde. Dankzegging. evangelisatie. Ds. Warners. Vlootpredikant. BEVERWIJK. opsgezinde gemeente. Ds. van Calcar. DEN WACHTTOREN. nut van wiskundeonderwijs. ilui van den leeftijd, waarop krant ook eens inkijkt, zullen m titel wel afkeurend brommen, leb je nou aan wiskunde? Het i? ;dan een nuttelooze kwelling der ten;iater komt wiskunde je toch Nas en vergeet je al die i'ormu- algebra en stellingen van meet- enwat dies meer zij. ang zit men op zijn somm-m en er ten slotte nog mee. De lecr- et zijn uiterste best, om alles uidelijk te mak'.u, maar het ongelui met een zeer kleinen, j;. ntwikkelden wiskundeknobbel t: t. Hoeveel menschep, die het ,j ir gebracht hebben, verklaren zij in wiskunde altijd gesuk- 'ben. De enkelen, die er aanleg gheid in hebb-m, moeien alleen wiskundegegoochol meedom; oor de anderen is de wijsheid j rtjes ruim voldoende. In het be leven komen zelfs samenge- I reuken nooit voor, om van pa- fyiium, worteltrekkingen »>n j ïeriteiten maar te zwijger.! ^Ned. Natuur- en Geneeskun- 'gres in Groningen heeft Dr. E. sterkuis gesproken over de van het wiskunde-onderwijs en przet tegen de strooming, die QIenw?ordig bij de publieke opi- e leiding van het onderwijs te- ^skunde keert. Hij noemde het °gstigd feit, dat hit k estaans- ai S onderwijs verdedigd moet Hij verklaarde die vijandige So.a. uit het verlangen naar Adellijke practische to opa s- jj,: onderwezen vakken en 0( 11 het onderwijs daartegen de- iti 'j dat het voor alles den leer- H y zal ontwikkelen en hem ee ,j^den voor latere, mee:' spe- J.le! er moet dus bij het onder- eefste plaats aan de toe- F Werkzaamheid van don leer- imT? wordeT1- Verder prees Dr. de wiskunde, omdat zij nauwkeurig leert denken. De j ^went zich aan accuraat en degelijk werk. Het kleinste foutje wreekt zich en bederft alles. Een liefhebber van schijnbare dwaas heden heeft eens gezegd: Het kan niet schelen, wat jongelui leeren, al zou het ook de taal en geschiedenis der Eski mo's zijn, als ze maar wat leeren. Het is een feit, dat een groot deel der schoolkennis voor het latere leven geen Üirect-practische waarde heeft. Daar om is het nog niet waardeloos. Het scherpt het geheugen, het leert de ge dachten bij een ding bepalen, het helpt het verband der dingen zoeken en zien en oefent ook het denken. Wiskunde leert zeker zuiver redeneeren, goed be wijzen en logisch denken. Ook is er geen wetenschap, die zoozeer op accu raatheid en netheid eischt. De rechter, de leeraar, de predikant zullen later ook in hun ambt er voordeel van heb ben, als hun geest door het wiskunde onderwijs gezuiverd en gestaald is. Daarom achten wij de meening van jongen en ouders verkeerd, dat al dat onderwijs in wiskunde maar verloren tijd en moeite is. Er zijn er ook zonder eenigen wiskundigen aanleg. Maar hun aantal is minder groot, dan men ge woonlijk meent. De jongen, die in dit vak geen zin heeft of zijn best niet doet, klaagt al gauw, dat gemis aan aanleg er de oorzaak van is, behalve dan natuurlijk de leeraar zelf, die een „pik" op hem heeft, geen slag van les geven heeft enz., enz. Wiskunde leert ook, dat uitvluchten en praatjes gein degelijke argumenten zijn en daarom achten wij het noodig, dat het wiskun de-onderwijs een plaats krijgt en houdt, al kan men in de hoogere klas sen het onderwijs gaan splitsen in een meer literaire en een meer wiskundig- natuurkundige richting. Fransch op de lagere school. Het vorige jaar is een comité opge richt tot bevordering van den wettelij- ken terugkeer van het Fransch op de scholen voor gewoon lager onderwijs. Volgens een onderzoek, door dit comi té ingesteld, zijn er 20000 kinderen, die ondanks de officieele afschaffing van het Fransch als leervak toch onder richt in die taal ontvangen. Het aan tal is waarschijnlijk nog vrij wat groo- ter en verreweg de meeste kinderen, die de lagere school verlaten voor H. B. S. of. gymnasium, hebben reeds het be- gin-onderwijs in deze taal ontvangen. Er worden buiten den schooltijd cur sussen daartoe gegeven en zoo wordt de bedoeling van minister de Visser, om het onderwijs voor de leerlingen der lagere school te verlichten, om met het onderwijs in een vreemde taal'niet voor het dertiende jaar te beginnen, te gengewerkt en gesaboteerd. Gebeurt dit naar wensch der ouders? Het comité schrijft, dat naar dé mee ning van zeer vele ouders de school voor gewoon lager onderwijs zonder beoefening van de beginselen eener vreemde taal aan hun kinderen geen voldoende gerijpte ontwikkeling ver schaft, waarop men bij het onderwijs aan gymnasia, hoogere burgerscholen en' lycea zou kunnen voortbouwen. Is dat juist? We betwijfelen het en mee- nen, dat de meeste ouders hun kinde ren les laten geven buiten het gewone onderwijs in het Fransch, omdat kin deren zonder die kennis het eerste jaar op gymnasium en H. B. S. in hun na deel gehandicapt zijn en niet meeko men kunnen, daar de leeraren bij het onderwijs meer rekening houden met de leerlingen, die wel dan die niet de grondbeginselen der Fransche taal kennen. Reeds het lagere onderwijs is over laden en in de twee hoogste klassen begint het huiswerkkwaadal. Het Fransch als leervak erbij is een aan merkelijke verzwaring. De moeilijke grammatica, de uitspraak, de vele vreemde woorden, die van de onzen af wijken, bij de Fransche taal, maken het onderwijs erin voor kinderen van een jaar of tien, twaalf tot een kwel ling. Als het middelbaar onderwijs zich richtte naar het lagere en niet omge keerd, zou minister de Visser's plan, om het onderwijs te verlichten, gelukt zijn. Er is bovendien ook alle reden te vragen, waarom men juist met het Fransch zal beginnen. De traditie wil het zoo, maar is het ook praktisch? Er zijn ér meer, die in handel, zeevaart, industrie enz. Duitsch of Engelsch dan Fransch moeten leeren kennen en ge bruiken. Als taal der kunst neemt het Fransch ook niet meer zulk een voor name plaats in als vroeger. Maar het best lijkt ons toe, kinderen van de la gere school in het geheel niet met on derwijs in een andere dan de moeder taal te plagen. Raad tegen het alcoholisme. Vroeger zag men dikwijls adverten ties van kwakzalversmiddelen tegen drankzucht. Ze gaven alleen baat aan de beurs van den kwakzalver, die munt weet te slaan uit lijden en ziekte. Tegenwoordig weten de meestcn wel, dat het eenige middel tegen het alko- holisme de geheelonthouding is. In de herstellingsoorden voor drankzuchti gen krijgt ook de ergste dronkaard van het oogenblik af, dat hij binnenkomt, geen druppel meer. En ook degenen, die voor zichzelf in matigheid geen kwaad en geen gevaar zien, zullen den alcoholist raden, den drank geheel te laten staan. In meerdere groote steden bestaan consultatie-bureaux, die raad en hulp verleenen aan drankzuchtigen. Het is de nieuwe vorm van gemeensehaps- zorg, die zich hoe langer hoe meer uit breidt. Men heeft zulke bureaux voor tuberculoselijders, zuigelingen, be roepskeuze enz. Goede raad is niet meer duur; men kan aan deze bu reaux goeden raad krijgen, die niets kost. Deze nieuwe instellingen .begin nen steeds meer populair te worden en zullen aan steeds meerderen uitsteken de diensten bewijzen. Het Rotterdamsche consultatie-bu reau tegen alcoholisme heeft een direc teur en een geneesheer, die tweemaal in de week zitting houden. Het vorige jaar ontving de directeur 3818 bezoe ken op het bureau; bovendien zocht hij zelf 365 maal patiënten, familieleden, werkgevers e.a. op voor zijn werk en ontving hij in verband daarmee 960 bezoeken thuis. In zijn jaarverslag maakt hij de op merking, 'dat er door de drankzuchti gen, die bij hem komen of gestuurd worden om hulp, meer wijn en bier ge dronken wordt dan vroeger het geval was. Vooral wijn, waaraan een specia le geneeskracht wordt toegeschreven, koortswijn, bloedwijn, kinawijn vallen in den smaak; velen meenen, dat deze wijnen alcoholvrij zijn. Het biergebruik neemt zelfs sterk toe. De geheelonthouders blijken dus gelijk te hebben, als zij alle alcoholhou dende dranken en niet alleen de sterke dranken gevaarlijk vinden. Het is dan ook zoo klaar als het licht. Men kan het een kind door een eenvoudig re kensommetje duidelijk maken. Jenever heeft 40 alcohol, wijn 8 In een flesch gaan twintig glaasjes. Hoeveel borrels moet men dus drinken, om de zelfde hoeveelheid alcohol te krijgen, die de wijndrinker in een flesch krijgt? De kleinste helft der patiënten, ruim 40 is door de hulp en raad van het bureau genezen. Dat is vooral oen ze gen voor hun kinderen. Deze treffende zinnen komen in het verslag voor: Wie bedenkt, dat juist deze kinder'-n door invloed van afkomst >m omgéving dreigden op te groeien tot een gevaar voor de maatschappij, moet toegeven dat alleen reeds door deze preventieve (voorkomende) werking liet bureau een mooien, maatschappelijken arbeid ver richt. Talrijk zijn de ongevraagde be tuigingen van vrouwen en kinder-m, die uiting gaven aan hun gevoel van blijdschap met den omkeer bij man cn vader. De geneesheer, aan het bureau ver bonden, heeft een onderzoek ingesteld naar de kindersterfte in de gezinnen der patiënten. Die sterfte is bijzonder groot; van de vier kinderen sterft er een. Men mag hier den alcohol niet zijn bondgenooten armoede, ellende, twist, ontaarding wel den kindermoordenaar noemen. Men meent nog vrij algemeen, dat aan drankzucht niet veel te doen is. Eenmaal dronkaard altijd dronkaard. Zii vallen immers altijd terug! Dat is gelukkig niet het geval. De cijfers van Hooghulleu en andere in richtingen, ook van consultatiebu- reaux bewijzen, dat de dronkaard ge red kan worden, als er maar redders zijn en ook gered kan blijven, als hij deu vasten, veiligen grond der onthou ding maar niet ver'laat. Want de ma tigheid is voor hem een gladde, steile helling, waarlangs hij bijna zeker weer terugvalt in het diepe water der drankellende. GEMENGD NIEUWS. De grenswijziging van Haarlem eö Velseit. De afdeelingen van de Tweede Ka mer hebben inzake de grenswijziging der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloe- mendaal, Heemstede, alsmede Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en op heffing der gemeenten Schoten en Spaarndam, benoemd tot rapporteurs de heeren Amant, Van Rijzewijk, v. d. Heuvel, Beumer en Knigge. Voorts zijn betreffende deze grens wijziging bij de Tweede Kamer ingeko men een 3-tal adressen, n.l. van de Vereeniging Heemstede tot bestrijding der annexatieplannen van Haarlem; van B. en W. van Heemstede; en van de afdeeling Schoten van het Natio naal Verbond van Gemeente-Ambtena ren in Nederland. Naar wij vernemen staan B. en W. en de Raad van Haarlem op het stand punt dat, nu het ontwerp der grensre geling door den minister van Binnen- landsche Zaken bij de Tweede Kamer is ingediend, al het mogelijke moet worden gedaan opdat het ingediende wetsontwerp ongewijzigd zou worden aanvaard door de Tweede Kamer. In derdaad, hoewel het (ptwerp slechts het z.g. kleine plan bevat, is een be langrijk punt n.l. dat van de schade loosstelling aan de Omliggende ge meenten door Haarlem te betalen, er uit weggevallen, zoodat dit gewijzigde ontwerp Haarlem's gemeentebestuur nu wel degelijk aanneembaar voor komt. Verder is men van meening dat de kwestie zoo urgent is, dat langer uit stel niet meer kan worden geduld in verband met de dichte bevolking van onze stad. Ook zou deze opvatting in verband staan bij het besprokene tij dens het j.l. bezoek van Minister Ruys de Beerenbrouck aan Haarlem en om liggende gemeenten. Kenn. Ed. Tegen Haarlem's annexatieplannen. De vereeniging „Heemstede" tot be strijding der annexatie-plannen van Haarlem, heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, naar aan leiding van het bekende wetsontwerp •tot wijziging van de grenzen van Haar lem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, enz. Hieraan is het volgende ontleend: Waar Heemstede gereduceerd zoude worden van een Gemeente thans (1925) van circa 15000 zielen met circa 17 mil- lioen inkomen (dit is inmiddels geste gen) tot een van 10 a 11000 zielen met 5 a 6 millioen inkomen en uiteraard met niet, of nauwelijks lager lasten voor administratie, politie enz. in het over blijvend gedeelte, behoeft het geen ver der betoog, dat de gemeente van bloei end noodlijdend zoude worden. De waarheid is, dat Heemstede wordt vermoord en dat het Noordelijk deel wordt ontvlucht. Vestiging buiten het huidige Haarlem wordt gekeerd door an nexatie, exodus is te verwachten. Een achteruitgang in totaal van de gansehe streek zoude het gevolg van annexatie zijn. In elk geval heeft het aangeboden wetsontwerp geen rationeelen naast geen redelijken cn billijken on dergrond. De Vereeniging verzoekt de Kamer aldus het aangeboden ontwerp, dat ook niet door amendementen is te ver beteren, te verwerpen en daardoor te voorkomen, dat schromelijke onrecht vaardigheid zoude geschieden, een bloeiend Heemstede zoude worden vernield, terwijl toch het doel der an nexatie hoezeer verwerpelijk op zichzelf door dit wetsontwerp zotide- worden gemist. Het Fransch op de lagere school. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake haar voor stel van wet, tot wijziging van art. 3 der Lager Onderwijswet-1920, zegt de voorstelster, Mej. Westerman, dat zij gemeend heeft met de indiening van haar voorstel niet te kunnen wachten tot de adviezen van het Rijksschool toe zicht aan den minister zullen zijn uit gebracht, omdat een beslissing nood zakelijk is voor den aanvang van den cursus 1925-1926, aangezien op 1 Jan. a.s. de overgangsbepaling, welke het onderwijs in het Fransch tot nog toe mogelijk maakt, vervalt. Het had der voorstelster onaange naam getroffen, dat weer verscheidene leden de moeilijkheden, die met be trekking tot het Fransch in de scholen zijn ondervonden, toeschrijven wil aan den onwil, van de leeraren aan Mid delbare scholen en Gymnasia. Dat er, indien dat voorstel wet wordt, in het vervolg weer lagere scholen zul len bestaan, met en zonder onderwijs in een vreemde taal kan mogelijk na deel zijn, in het oog van hen die de een- heidsschool bewonderen, de voorstel ster is echter van meening, dat herle ving der oude opleidingsscholen eer een voordeel dan een nadeel van het onderwijs in Nederland zou zijn. Juist om tegemoet te komen aan de bezwaren door enkele leden geopperd, dat het Fransch niet de taal is, die, als een vreemde taal zou worden geleerd, de meest gewenschte is, zegt de voor stelster de drie moderne talen in haar wetsvoorstel genoemd te hebben. Ove rigens meent zij, dat Fransch de aan gewezen taal is om mede te beginnen, omdat die taal het moeilijkst is te lee ren, en er dus belangstelling aan zal moeten worden besteed, om een be hoorlijk resultaat te bereiken. Aan den van twee zijden op haar uit- geoefenden aandrang om haar voorstel te wijzigen, meende Mej. Westerman voorloopig geen gehoor te moeten ge ven. Ten slotte maakt zij de opmerking, dat men werkelijk in den tegenwoor- digen tijd niet zoo hang behoeft te zijn, dat kinderen te hard zullen werken. Wel is het h. i. verkeerd dat thans nog buiten de gewone schooluren kinderen onderwijs in een vreemde taal moeten ontvangen, doordat de gelegenheid daartoe hun binnen de gewone school uren wordt ontnomen. Tel. Verpleegsters bij het Marine-hospitaal te Helder. 's Gravenhage, 7 Mei Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ketelaar be treffende de vervanging van verplegers bij het marine-hospitaal te Helder door verpleegsters en betreffende het aan deze verpleegsters toegekende salaris, heeft de min. van Waterstaat geant woord: Na het afsluiten van het contract met de gemeente Helder, waarbij de op neming van burgerpatiënten in het marine-hospitaal aldaar is geregeld, zijn in dit hospitaal in hoofdzaak voor de verpleging van bedoelde pa tiënten ook verpleegsters werkzaam gesteld. Voor zoover deze in vasten dienst zijn, genieten zij het salaris, dat in alle rijksinrichtingen voor dergelijke amb tenaren is vastgesteld; voor zoover zij op burgerlijke arbeidsovereenkomst in dienst zijn, is haar bij indiensttreding een salaris van f 1250 per jaar toege kend, voor sommigen verhoogd met een toelage van f 20 por maand. 'Hieruit blijkt, dat aan bedoelde ver pleegsters geen lager salaris wordt be taald dan in andere ziekenhuizen van het Rijk. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Turnvereeniging „IJnniiden''. Zoo langzamerhand nadert de He melvaartsdag weer en daarmede ook de traditioneele fietstocht van T. V. IJ. Ging de tocht de laatste paar jaar steeds naar Bergen, ter afwisseling zullen we thans het plaatsje Noordwijk met een bezoek vereeren. De heenreis over Groenendaal en terug over 't Keukenhof. Een mooie rit dus en niet te groote afstand, zoodat we weer een gezellige dag kunnen hebben. We vertrekken 's morgens 7 uur van het Willemsplein, allen voorzien van een fiets die prima in orde is cn waar op ons blauw-wit vlaggetje, hetwelk bij diverse fietshandelaren te koop is. Ver der een goede voorraad proviand en een opgewekt humeur. Daarbij dan nog een vriendelijk zonnetje en T. V. IJ. met haar introducé's heeft beslist een genoegelijken dag. Trokken wij er het vorige jaar met een dikke 60 deelnemers op uit, thans rekenen we op nog veel meer liefheb bers van 'n jolige tocht. T.V.IJ.-'rs wekt vrienden en kennissen op tot deelname, hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Allen dus op 21 Mei om 7 uur pre sent. Verder mag ik nog wel iets ver klappen van de plannen, welke bij het Bestuur in voorbereiding zijn. Het ligt n.l. in de bedoeling de wan delsport te gaan beoefenen. En niet al leen wij leden van T. V. IJ., maar een ieder die iets voor een flinke wande ling voelt, geeft zich bij ons op en gaat met ons mee tippelen. De afstanden, route enz. vertel ik la ter, alleen verklik ik nog dat de leiding in handen is van onzen voorzitter, den heer Driessen. De eerste tochten zullen niet te groot genomen worden, daar tegenwoordig bijna iedereen maar fietst en geen flink eind meer loopen kan. Wij gaan dat nu weer leeren. en de omgeving hier leent zich daar buiten gewoon goed voor. De te volgen weg wordt zoo veel mogelijk langs stille, stofvrije wegen genomen, waar we vol op van natuurschoon kunnen genieten. We rekenen dus op een flinke deel name van zoowél dames als heeren en ik twijfel niet of deze Zondagmorgen excursies zullen een waar genoegen zijn. VELSEN. Woensdagavond om 7 uur is de eindles gehouden van den 2-jarigen landbouwwintercursus te Velsen aan school E, hoofd de heer E. van Zoest. Bij deze laatste les waren als belang stellenden aanwezig de Wcth. van on derwijs, de gemeentesecretaris en de rijkslandbouwconsulent te Schager., de heer Smeding. Van de 11 leerlingen kon 1 geen di ploma krijgen wegens een te groot aan tal verzuimen. De cursus heeft 140 uren geduurd en de leerlingen hebben veel volhar dingsvermogen getoond, daar de les sen op de winteravonden bij slecht weer en slechte wegen voor veraf wo nenden in de polders wel eens zeer moeilijk te volgen waren. Een der leerlingen was in 1874 gebo ren, dus voor hem een groote presta tie de lessen zoo getrouw te volgen. De namen der gediplomeerden zijn Mol Sr. en Mol Jr., C. Boender en I. Boender, A. Bos en M. Bos, C. van den Berge, K. Ruys, J. Klein en C. van Weelderen. De diploma's werden uitgereikt door den heer Smeding, die daarbij harte lijke woorden van waardeering sprak voor het werk van onderwijzer en leer lingen. De heer Van Zoest kan met genoe gen op zijn arbeid terugzien.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5