Tegen Slapeloosheid V.1.0. s. PREDIKBEURTEN VOOR HEMELVAARTSDAG. IJMUIDEN NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. Erdman. JEUGDKERK (Koning WUlsmehult) 10 uurDs. van Ooslrom Soede. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Joh. Jansen. Doopsgoz, Gom. Aid. Piot Bond. Oeen dienst. CHR. GEREF. KERK. 10 uuri Oeen dienst. 7 uur: Ds. T. A. Bakker. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Donderdagavond half acht, Hemelvaartsdag Samenkomst. Spr. B. Jennings. VELSEROORD. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening. VELSEN NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D.Boerkoel. SANTPOORT NED. HERV. KERK 10 uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Hemelvaart. Joh. 20, vs. 17.Doopsbedlenlng. EVANGELISATIE. 10 uur: den heer Wierstra van Amsterdam. OFFICIEEL. KENNISOEVINO. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOON. HE1DSCOMMISSIE zal worden gehouden op Maandag 25 Mei 1925, des voor- middags 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken, te Velsen. Oedurende deze vergadering zullen be langhebbenden van 11 tot 11.30 uur inde gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die men aan het oordeel jjer commissie wenscht te on- dei werpen, worden tot uiterlijk Zaterdag 23 Mei, v.m. 11 uur, bij den secretaris ingewacht. Velsen, 20 Mei 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUMflg. IJMUIDEN De vorige week nam de gepensio neerde hoofdagent-rechercheur, de hr. N. H.. Edsius, officiéél afscheid van het korps. Daar deze agent steeds bekend was geweest als een der meest verdien stelijke politieambtenaren, hebben wij hem opgezocht in het kantoor van de particuliere recherche en bewakings dienst, waarvan hij thans deel uit maakt. De heer Edsius, die reeds als klein kind hier met zijn ouders is komen wonen, heeft als jongeling in verschil lende plaatsen gewoond, tot. hij werd aangesteld als agent van politie 2e klas se, te Gouda. Echter trok zijn hart naar het tooneel van zijn jongensjaren en weldra werd hij benoemd tot agent le klasse te IJmuiden, waar hij thans 18 jaren in het politiekorps bleef. Dat korps bestond toen uit 5 mannen en 1 inspecteur, gevestigd in de oude, kleine politiepost, later nog een tijdlang in een particuliere bovenwoning. Tweemaal werd Edsius nog bevor derd; eens tot hoofdagent en eens tot hoofdagent-rechercheur. Als rechercheur was zijn verdienste lijkheid zoo groot dat hem in 1916 een bijzondere eervolle vermelding toe kwam van den toenmaligen minister van justitie, Mr. Ort. Ook kreeg hij brieven met tevredenheidsbetuigingen v an de kolonels, L. v. d. Wal en J. Linc- kers, die hier in den mobilisatietijd po sitiecommandant waren. Toen we hem vroegen naar de moei lijkste zaken, die hij als rechercheur kreeg te onderzoeken, noemde hij ons de opsporing van de moordenaars van den z.g. kattenboer te Anna Paulowna, het ontwarren van een diefstal bij de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij en het arresteeren van iemand die eens een dreigbrief schreef aan wijlen Mevr. Wüste. Echter is de tijd nog niet gekomen voor dezen detective om zijne memoires te publiceeren, al is hij dan ook offici eel in rust. Wel vond hij reden te roe men over de medewerking die hij hier steeds van het publiek heeft ondervon den. De heer J. Dalhuyzen heeft be dankt als voorzitter der Oranje-ver- eeniging ,,Wilhelmina", wegens ver trek naar Velseroord. Het 'l'weedo Kamerlid de heer A. J. Loerakker zal op Maandag 8 Juni en de heeren Mr. J. B. Bomans, Lid van de Tweede Kamer en Chris Jansen, candidaat-lid van de Tweede Kamer, op Maandag 15 Juni a.s. spreken voor de R.K. Kiesvereeniging IJmuiden in het RJv, Vereenigingsgebouw, Kenne- merplein. i Variatie op visscherijgabled. Dat IJmuiden een Internationale vlsschershaven is bleek Maandag j.l. Behalve de Hollandsche schepen van de Noordzee-, de IJsland en de snurre- vaad-visscherij waren binnengekomen een Fransche stoomtreiler met ma kreel, een Engelsche stoomtreiler van de Witte Zeevisscherij, een Duitsche stoomtreiler van de Noordzee-vissche- rij, enkele Deensche motortreilers van de Snurrevaadvisseherij en een Noordsch stoomschip met zout voor de visscherij. Blauwe Week-actie. Ter gelegenheid van de blauwe week- actie der geheelonthouders zal prof. R. Casimir, uit Leiden, een radio-toe spraak houden a.s. Z-aterdagavond. Op verzoek van de afd. IJmuiden der N C. G. O. V. was de heer Huisman in de Keizer Wilhelmstraat bereid zijn toestel, indien het weer dat toelaat, zoo te zetten dat het publiek buiten, de toespraak kan hooren. Dus een goede gelegenheid om gratis een der meest schitterende redenaars uit ons land te hooren. Dinsdag had de begrafenis plaats van den heer ;S. Tijssen, de vorige week plotseling overleden. Op de groeve- werd allereerst het woord gevoerd door Ds. iT. J. v. Oost- rom Soede, die als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente herinnerde aan het vele werk door den overledene, als kerkvoogden in vele ande're functies verricht, ten bate dezer De heer J. C. Dunnebier sprak als voorzitter van het schoolbestuur, waar van de heer Tijssen meer dan 25 jaren deel uitmaakte en het oudste lid was. Tevens bracht hij hem namens de Chr. Historische Kiesvereeniging een laatsten groet. Vervolgens sprak de heer B. Slikker veer namens de begrafenisvereeniging, waarvan hij bestuurslid is geweest en door de leden waarvan hij thans, als eerbetoon naar zijn laatste lustplaats was gebracht. De heer P. Tijssen, uit Hoogeveen, dankte voor de eer aan zijn vader be wezen, waarna Ds. Soede de begrafenis plechtigheid leidde, volgens de Engel sche liturgie en eindigde met gebed, nadat eerst een vers uit Ps. 68 gezon gen was. Olympische spelen 1928. Naar wij vernemen heeft de IJ. V. V. „Stormvogels" een vergadering uitge schreven op Vrijdag 22 Mei a.s., des avonds 8 uur, in Hotel No. Een te IJmuiden, om te komen tot oprichting van een plaatselijk Olympisch Comité in de gemeente Velsen, waarvoor zij verschillende heeren en alle sportver- eenigingen heeft uitgenoodigd. Eenigszlns onvoorzichtig. Maandag reed een vrachtanto aan de Trawlkade, waarvan de chauffeur on danks waarschuwing verzuimd had de kleppen op te slaan. Op een gegeven moment begon de vracht te werken en rolde een zuurstofapparaat over de straat. Door gelukkige omstandighe den kwam het niet tot ontploffing, maar met eegi dergelijke vracht is voor zichtigheid toch wel eenigszins gebo den. Door de warmte begon Zondag j.l de toeloop naar het strand. Aan de op stoppingen bij de verschillende overzet- veeren bleek maar al te duidelijk hoe goed het is, dat deze steeds beschikken over voldoende goed materiaal. Nu men tot later rnoet wachten voor men met meer en btetere vaartuigen in de vaart komt, bïle.ek het hoe de tegen woordige toesüand ten eenenneale on voldoende is. Gelukkig is uitkomst bij beide veren in 't zich. Zondagmiddag bij het stand stond een koopman klanten te bedie nen, toen hij bemerkte dat een meisje van omstreekjs 12 jaren, chocolade van zijn kar wegnam. De kleine dievegge scheen zeer brutnal, toen de koopman zijn eigendom terugnam. Terwille van de ouders is de politie niet in deze zaak gemengd. Degenen (lie echter vreezen dat hun dochtertje op deze wijze de snoeplust willen botvieren, zijn echter gewaarschuwd op dergelijke handelin gen toe te zïpn. Een persoon, heimelijk onder den invloed van alcohol, was gisteravond aan het vechten met een ander in de Keizer Wilhelmstraat. Daarbij werd een ruit vai i een derde het slachtoffer. De ruzie 1 werd spoedig onder leiding van de politie opgelost. Eigenaardig was dat een ander per soon eenlge uren vooral, schuin er te genover, eveneens zijn krachten op een ruit beproefd had. Van een aardige hoffelijkheid wa ren wij gistermiddag getuige aan de Buitenhaven. Bij het vertrek van het Duitsche. stoomschip Westerwald der Hamburg Amerika Linie werd op dit stoomschip bij het passeeren van het kantoor der firma Van Vliet Co. zoo wel de kantoorvlag als de natievlag gestreken als bewijs van eerbied tegen over de vlag der reederij, welke op voormeld kantoor geheschen was. Bovendien werden nog drie lange stooten op de stoomfluit gegeven, zijnde een zeemansgebruik om afscheid te ne men van de menschen aan de wal. Vliegtuigen gedaald. Hedenmorgen waren de vliegtuigen W 51 en W 61 op weg van het vlieg kamp De Mok naar Scheveningen. Na bij Noordwijk kwamen zij in een mist bank en keerden naar IJmuiden terug, en zijn op strand gedaald, om orders van het Vliegkamp De Mok in ont vangst te nemen. Het vliegtuig R I van de kruiser „Java" daalde ook nog even, maar toen men zag dat geen hulp noo- dig was, is dit dadelijk weer opgeste gen. De W 51 en W 61 hebben later de reis naar Scheveningen vervolgd. VELSEROORD Door het hoofd van school H weid aan de politie kennis gegeven, dat inde school ingebroken was. Er werd niets vermist, maar verschillende laden wa ren opengerukt en enkele dingen ver nield. Bij onderzoek door de politie bleken drie jongens van 7 jaar de da ders. De politie kon niet anders doen, dan deze jeugdige bengels „ernstig on derhouden," zooals de term luidt. Maar ze verdienen nog wat meer. 464 Doorzitten b(J Wielrijder* - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten varzaeht an geneeit men met PUROL. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: J. Korfvan Slooten z.; A. HoosVerheek, z.; C. Zwaai— Geldermans, z.; H. W. BroekNauta, z.; W. KrooneBlanken, z. Overleden: Stephanus Tijssen 67 j., echtgen. van E. Dekker; Neeltje Zeeders, 33 j., echtgea. van W. Jonge- jan; Nicolaas Johannes Arisz, 1 jaar, z. van J. Arisz en C. v. d. Bos; Jan de Greef, 11 m., z. van D. de Greef en A Koning. Overspanning, Oejugdheid, Prikkelbaar heid en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwilillende en Zenuw sterkende MJjnhardt'e Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 446 politiek is een film-biografie in zes afdeelingen, weergevende aldus de verklaring üe ontwikkeling der Vrijheidsgedachte, De „teksten op rijm hij. ernstige motieven'' zijn vervaar digd uoor Cliuge Doorenbos, de paro dieën en teekeningen door Ton van Tast, de iilmcaricaturen door Roua Koeters,. terwijl de film vervaardigd werd door den „Ilaghe-iilm"'. De .Vrijheidsbond heeft met dezen iiim beoogd op treffender wijze dan door het gesproken woord aan het Ne- derlandscüe volk te vertellen, wat zijn wenschen zijn voor de naaste toe komst vani Nederland. Zooals gezegd de film bestaat uit 6 aldeeltngen. De le aldeeling handelt over „Van vrijzinnige en andere kie zers,". i i SANTPOORT' - In de winterzitting der Staten werd aangehouden de behandeling van een voorstel van Gedeputeerde Staten, om dén arbeidsduur van het verplegend personeel aan de provin ciale ziekenhuizen te verlengen van 48 tot 54 uur per week .Gedeputeerde Staten wenschten namelijk een nade- overweging naar aanleiding van door den heer Gerhard in debat ge brachte cijfers omtrent ingevoerde en nog te verwachten bezuinigingen. De Tel. verneemt thans, dat Gedeputeer de Staten hebben besloten hun voorstel te handhaven en dat dit in de zomer- zitting der Staten in Juli opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Dinsdagavond werd in de zaal ,an den heer Enzerink de propagan da-film van den Vrijheidsbond afge draaid. Het is inderdaad een goede ge dachte geweest den film in dienst van de politiek te stellen. Beter dan door het gesproken woord bijv. toont de film welk een lange weg een brief, ver zonden aan den Minister van Arbeid, moet afleggen, alvorens hij op de plaats van bestemming komt; of hoe een directeur eener ijsfabriek te IJmuiden belemmerd wordt in zijn werkzaamheden, doordat hij op 1 dag niet minder dan 11 verschillende in specteurs had te ontvangen. De avond werd geopend door den voorzitter van de Vrijz. Kiesvereeni ging „Burgerplicht", den heer J. v. d. Lijn. Deze memoreerde in zijn openingswoord, dat dit jaar „Burger plicht" 12'/2 jaar bestaat en hoe deze kiesvereeniging altijd pal had gestaan voor de vrijzinnige denkbeelden. Geen wonder dan ook, dat zij zich, toen in 1921 de Vrijheidsbond werd opgericht, bij dezen aansloot. Spr. hoopte, dat de film tot resultaat zou hebben, dat de aanwezigen op den stembusdag de candidaten van den Vrijheidsbond zou den steunen. Hierna was het „woord." aan den film. Dit levende beeld in dienst der VISSCHERIJ. In dit gedeelte worden o.a. vertoond de propagandisten, van „zwart" en ,rood", daarna de plattelander, Braat en vervolgens de politieke beunhaas, die één van de 30 belangen-partijtjes heeft opgericht, o_m in de Kamer te ko men. Tenslotte de liberaal. De 2e afdeeling pleit voor Volkett- bonds-ontwapening, waardoor inter nationale veiligheid wordt verkregen. De derde afdeeling handelt over „Versterking van de welvaart van Nederland en Koloniën" met als mid del o.a. de Vrijhandel. In de 4e aldeeling wordt de eisch op het doek gebracht; „De .Vrijheids bond wil Vrijheid van Arbeid", terwijl in de 5de afdeeling de Vrijheidsbond toont, dat zij tegen het willekeurig ontslaan van gehuwde ambtenaressen is. Bij deze aldeeling is ook onderge bracht een „werkelijk verhaal", dat demonstreert, hoe door al te veel Staatsbemoeiing de industrie lijdt: Een ijsfabriek te IJmuiden ontving op 1 dag 11 verschillende inspecteurs om zijn bedrijf te controleeren. Ook „De ver heffing van de Openbare School" vindt hier een plaatsje. In de 6e afdeeling worden verschil lende actualiteiten op politiek gebied vertoond. Het slot van de film is: „De Vrijheidsbond wil vóór alles Vrijheid van geest". Dit als symboliek op te vatten ge deelte, toont een krachtige jonge fi guur: de Vrijheidsbond voorstellende, die ,ijn vijanden (zich door schilden verdedigende, schildknapen, die angst- .lig de Vrijheid verborgen houden) verslaat. Die vijanden zijn Bolsjewis me, Socialisme, Communisme, Geeste lijke dwang, Revolutie, Gedwongen Zondagsrust, Afschaffing Staatsloterij, enz. enz. enz. Nadat de Vrijheidsbond over hen triomfeert, komt hij met de Veroverde Vrijheid naar voren en wordt toegejuicht door geheel Neder land (voorgesteld door mannen en vrouwen in alle provinciale kleeder drachten). De bijeenkomst werd alsdan geslo ten met woorden van dank aan den heer Lely, die als operateur-explica teur zich dezen avond zeer verdienste lijk had gemaakt en aan den heer C. H. Lonbar Petri, secretaris der afdee ling, die de film door piano-spel had opgeluisterd. Tenslotte wekte de heer d. Lijn nogmaals op den eersten Juli £^0 -1 -1Ji +r» ctom. men. J. HUgmaaio ^1' Vrijheidsbond-candidaten te stem S P ORT. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Voor a.s. Zaterdag is vastgesteld: I. O. S. IKennemerland I 3.30 uur Vertrek le elftal op Donderdag 21 Mei naar Castricum met den trein van 12 uur 8 min. AJAX—DERBY COUNTY. Morgen (Hemelvaartsdag) speelt Ajax een wedstrijd tegen de Engelsche pro fessional-club Derby County. In dezen wedstrijd zal Visser de Ajax-kleuren helpen verdedigen. Zondag j.l. heelt hij met succes voor Vitesse (Arnhem) gespeeld tegen West- Ham. Hij scoorde één doelpunt en viel op aldus de Sportkr. door zijn krachtig spel. Stedeuwedstrijd HaarlemAmsterdam te Halfweg. Met het oog op de gewensehte propa ganda voor het Korfbalspel, is door den H. K. B. met medewerking van de voetbalvereeniging „Halfweg-Vooruit" een wedstrijd georganiseerd van het Amsterdamsch N. K. B.-elftal tegen het Haarlemsche. Deze wedstrijd zal op Zondag 24 Mei a.s. op het terrein van genoemde voetbalclub te Halfweg plaats hebben. Aanvang 4 uur. De H. K. B. verwacht een groote be langstelling in Halfweg èn uit Kenne merland, èn uit Amsterdam voor dezen wedstrijd, welke zal worden geleid door den bekenden scheidsrechter, den heer Steenis. 214 iy Vreemde schepen, Zondag was hier binnen sche drifter la Champagne B voor dat soort zeer gToot vaart»] •Het had met drijfnetten n, kreel gevischt en tevens, aj.' vangst van anderen aan boord In totaal bracht het 1000 kist. welke lading onderhands is ve,J Maandag was het een Britse'] .„■r, lord Byng H. 288, die van èl Zee ongeveer 7000 manden vjsi bracht. De hulpstoomlogger Conti derika, reederij Holster alhier als vrachtschip met «en.ladi pannen naar de Theems. Van de IJsland visscheiji binnen de stoomtrawler Anna] met 400 manden versche vlsch kantjes zoutevisch. Hedenmorgen vertrok de logger Petrus Paulus IJ.M. 2; V. E. M., ter haringvisscherij. eerste schip van de I Jmuidep dit jaar aan de teelt deelneemt, Van de IJslandvisscbeiij! binnen de gecharterde Duitsck Ier Johann Stadtlander P.G, a Het schip bracht 290 kantje] visch, 8 ton stapelvisch en 400tt versche visch aan. Voor het k noemde besomde het f 1600, Waarschijnlijk in verbaii werkstaking in Zweden, km Zweedsche s.s. Fry, op reis vaij naar Zweden, 'hier gisteren kolen bij te laden. - In de haven van de hoog het weer buitengewoon drf morgen kwamen reeds 21 het Fransche s.s. Danae en Daarbij wordt morgen nog ven Deputé Georges Chaiqne, die rij Nantes is vertrokken. In de vlsschershaven de vrachtlogger „De Hoop" KJ een lading van 1000 ledige tij Fécamp. De Belgische stoomtrawle lus O. 128 passeerde hier de sliii in Amsterdam te dokken, wat schip weer ter visscherij vertri SCHEEPVAART, IJmuiden. Aangekomen If Hoop, motorvrachtlogger, ta dige vateh, vlsschershaven. Vertrokken 16 Mei: Ata; Newcastle, ledig; 18 Mei Hendrika, stoomvrachtlogger, .lingsea (van Amsterdam). Qetrouwd E. J. KEIJZER en O. M. SCHRAA die, mede namens femiH zeggen voor de blijken langstelling bij hun huwelijk vonden. IJmuiden, 19 Mei 1925, Heden overleed lol diepe droefheid onze r geliefde Dochter, Zusier, I huwdzuster en Tante N. JONOE|AN—ZEEDEJ in den ouderdom vin I 34 jaar. IJmuiden Wed. Zeederi—Oipl E. de Boer O. de Boer—Zeedei K. Kuijper M. Kuijper—Zeeder Roosteren L. Zeeders B. Zeeders—Alsmi Delfzijl J. Lieuwen L. Lieuwen-Z««W Nog treurende over hel lies van onzen geliefdii' en Vader, trof om hedd nieuw een zware slag do# overlijden, na ten hevlf smartelijk lijden van 0 enkele dagen, van onif' Zoontje en Brotrlje LEENDERT AR1E BUI in den leefttyd van ruim 11 Dal hij ruste in vrtdef aller wensch. Zijn diepbedroefde Wf Zusferi en Broeden. I Wed. A. BUTTER-SCtfJ Velaeroord, 15 Mil 'ri VelserduinerbuurWj]

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2