ORGAAN VOOR DE Gl Zaterdag SS Mei 1925 10e Jaargang Dfo. 58 IJMUIDER COURANT ytJlOIER BESTAAT DIT TWEE 1 „CK, EERSTE BLAD. VAN DEM WACHTTOREN. Nahouden. gorten tijd zijn twee kinderen, die ilefi nablijven, te Delft en te Dor- a door hun onderwijzeressen ver- pat beeft de vraag aan de orde -ebt, of bet nahouden wel een i middel van tucht en straf is. Het Lfiid ter Hall heeft den minister Egd, het schoolblijven geheel af fjcliaffen. Maar in de onderwijs-, Ijld gaan meerdere stemmen op, die voor het handhaven van de 15 voorzitter van den Bond van Ned. ^•wijzers, de heer Ossendorp wijst p( dat in ons land meer dan een ti kinderen de lagere school be en bij het nablijven bijna nooit ikind wordt vergeten. Afschaffen deze straf achte hij ongewenscht de school toch al over weinig iddelen beschikt en deze straf kan missen, ïeer K. de Vries, voorzitter van (noemt het schoolblij- i een der akeligste straffen, omdat erdoor in ongerustheid wor- gebracht. Toch wil hij niet een ab- iut verbod. Maar het moet onmo- jk gemaakt worden, dat de onder- ?r het kind vergeet. Bij toepassing straf moet hij in de nabijheid van tind blijven. sbeer Bon, voorzitter van het Ned. fcrwijzersgenootschap wijst er te lt op, dat het nablijven niet altijd straf is; de onderwijzer kan het i nahouden, om het na den scho'ol- voort te helpen of om het wat twerk te doen verrichten, i! heer H. de Vries, voorzitter van Centralen Ouderraad te Amster- iPLOM afschaffing heel onverstan- vinden. De tuchtmiddelen op ooi zijn toch al beperkt; het school- ten is in de handen van den goe- onderwijzer ook een goed „wa- De ouders geven er de voorkeur boven het schrijven van een mas strafregels thuis. zouden deze straf ook niet wil- afschaffen. Het kind, dat lui of on- !ig geweest is, kan in een half uur- «Ilanger de schade inhalen. Het na ven is vrij wat paedagogischer dan I domme strafregel schrijven, ban het kind niets anders leert aael en slordig schrijven. Een ern- h voord tot het kind in het lokaal pn onderwijzer onder vier oogen pi veel meer indruk dan een ver- &g in tegenwoordigheid van alle Als straf is het nablijven ge- het is geen kleinigheid voor kind te laat thuis te komen en dan boeten opbiechten, wat er gebeurd E alleen in het groote, holle lokaal tten, terwijl andere kinderen mo- spelen naar hartelust. >n mooi strafmiddel te vinden is ichien onmogelijk, maar tegen nahouden zijn, dunkt ons, geen |te bezwaren in te brengen. Natuur- raoet er maat gehouden worden, een kind drie uur op de banken len heeft, moet men het niet nog dwingen een uur of langer stil te n. Ook moet deze straf niet te toegepast worden. Het is een feit. pimige onderwijzers van het na- een gewoonte maken, terwijl p het slechts zelden doen. Het- peldt van uitsturen, in den hoek h opgeven van honderden straf- lkbriefje, dat door de ouders on tkend, weer aan den onderwijzer 'W gesteld moet worden en wel- telfen er meer zijn. Hoe zeldza- tm straf toegepast wordt, des te effect heeft zij. Voor het nahou- echter de eisch gesteld wor- fot het kind onder toezicht blijft. ®4erwijzer moet in hetzelfde of '•"grenzend lokaal blijven en met ktad de school verlaten. Hij zal 'anzelf de straf niet al te vaak ®en. Het afschuwelijk vergeten kind kan dan niet meer voor- ook zal het angstige en ze- *"llige kind niet al te zeer ge- worden door de eenzaamheid stilte, als het weet, dat meester is en het nu en dan zijn stem ftkoort. het zeker niet de goede ma nier, dat door middel van het parle ment aan de onderwijzers geleerd wordt, op welke wijze zij de kinderen al of niet moeten bestraffen. Of heeft de heer ter Hall misschien gedacht aan het nablijven der Kamerleden in zeer late avondvergaderingen? De Kamer leden weten die straf echter wel te ontkomen en geven in speibelen aan de jeugd wel een heel slecht voorbeeld. LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A-S. van 36 uur, 8—10.30 uur. Vermaak en beschaving. naar meer welvarende streken in het gezin van barmhartige menschen te brengen, helpt men hen beter en veili ger dan door hen in de drukste stad van ons land te brengen. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie hij iedere stem haar waarde heeft en houdt, is veel rechtvaardiger, maar het i vroegere kiesstelsel maakte vooral de herstemming zoo spannend. Toen had Mr. L. van Gigh deelt mee, dat er men soms de kwestie, of de candidaat van de zijde der kunstenaars verzetmet een stem meerderheid gekozen, wel gekomen is tegen allerlei amusements-1 toegelaten zou worden, of een streepje inrichtingen, die toegelaten zijn op de van die eene stem, die den doorslag gaf, I Kunsttentoonstelling in Parijs. Om een onwillekeurige indruk van een bezoek te trekken en om aan geld te j vuile nagel was dan wel een podlood-1 komen, maakt men van menige ten- streepje, waardoor liet biljet van on- toonstelling een kermis of verbindt waarde verklaard moest worden, er althans een kermis aan. I Maar de groote opgewektheid en Zoo komt er op deze kunsttentoon- warmte, waarmee onder liet oude kies- stelling ook de rutschbaan en allerlei stelsel de verkiezingsstrijd gestreden inrichtingen, waarin men geduwd en j werd, was niet de eclite belangstelling heen en weer gehotst wordt, zelfs eene in de groote vragen van staat en staat waarin men door op een schijf te schie- ten, een levenden neger een nat pak be zorgt en allerlei dergelijke mallighe- kunde. Het was veeleer 'n kwestie van sport, wie het winnen zou en hoe men dat bevorderen kon. Er werden wed den op amusementsgebied meer. denschappen over aangegaan, wat nu Het is te begrijpen, dat kunstenaars niet het geval meer is. hun werk ontwijd achten. Zij achten l Al wordt de strijd nu wat kalmer en de kunst te heilig voor deze samen- matter zelfs gestreden, hij is ook waar- koppeling met vermakelijkheden, die diger onpersoonlijke voorkeur en af- even dol als smakeloos zijn. keer wegen minder zwaar en prikkelen Mr. van Gigh maakt in dit verband niet meer de hartstochten .en dit is een aardige opmerking. Er was een geen gering voordeel, tijd, dat het vermaak geput werd uitBelangrijk en belangwekkend is de de levende toortsen, uit den strijd tus-strijd ook nu voor allen, die het niet schen menschen en wilde dieren, uit om personen maar om beginselen en In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN de.martelingen van den overwonnene. Thans duikt een neger alleen even in het water en komt weer boven en her neemt zijn plaats voor den volgenden liefhebber. Bij de vroegere kermissen werden anderen bebókst, bestompt, be- gooid, geslagen enz. en nu geeft men zichzelf als slachtoffer. Allerlei leelijke mishandelingen van dieren hoorden vroeger ook bij het ver maak als katknuppelen en hanenge vechten. Onze amusementen zijn wat minder wreed, maar fijn en beschaafd is nog anders! Verkiezingen en sport. Er is een wolkbreuk van Kamercan- didaten over ons land neergeslagen. Wij zijn nu eenmaal het land met de vele kleine stukjes land en tuintjes met hekjes en haagjes van elkaar geschei den. De ontwikkeling van kleine par tijen en bijna duizend Kamercandida- ten. Allerlei bekende grootheden, groot in hun kleinen kring, maar onbekend in den grooten kring, prijken op de lijs ten. Hun naam zal eenige malen offi cieel gedrukt worden en dan keeren zij tot de gewone en vergeten menschen terug. Veel belangstelling is er in den ver kiezingsstrijd nog niet. Men kan eigen lijk niet van een strijd spreken. Het publiek stelt veel meer belang in de Olympiade, waarvoor het geld bij dui zenden binnenstroomt, zelfs in een of andere voetbalmatch van plaatselijke beteekenis alleen dan in de vraag, hoe ons land in de komende periode gere geerd zal worden. Die politieke lauwheid en onverschil ligheid is voor een groot deel het ge volg van het stelsel der evenrqjjige vertegenwoordiging. Men stemt thans eigenlijk op een lijst, een partij en niet op een persoon. Bij de vroegere vordee- ling in districten was er meer verband tusschen kiezers en vertegenwoordiger. Men sprak met een zekere vertrouwe lijkheid in een district van ons Kamer lid. Men prees hem om zijn persoon, zijn geestigheid, zijn vriendelijkheid en wist allerlei aardige anecdoten van hem te vertellen. Dat bracht ook warm te in den verkiezingsstrijd. Toch was ook vroeger voor de eerste stemming de belangstelling gewoon lijk niet groot. Maar daarna voor de herstemming ontbrandde het vuur. Dan luisterde het publiek in tjokvolle zalen en zat men wel in de vensterban ken buiten voor open ramen, omdat er binnen geen plaats meer was. Dan deed men ijverig huisbezoek en haalde de kiezers op, jvant een stem kon het im mers doen. Dan was het een wedloop tusschen twee personen en ieder had daarbij zijn favoriet. Het stelsel dei- evenredige vertegenwoordiging, waar zaken te doen is. Buiterkinderen naar de stad. De Centrale commissie voor uitzen ding van kinderen naar buiten, gaat thans kinderen val. buiten naar de stad zenden. Daarvooi- zal men althans in Rotterdam een poging doen. Er zijn de laatste jaren 6000 kinderen uit Rot terdam vooral in de Noordelijke pro vincies in vele dorpen geweest, om wat aan te halen en te sterken en meest met goed gevolg. De burgemeester van 1 Sleeri en Dr. Tuntler, inspecteur der volksgezond heid hebben in Rotterdam gesproken voor de arme kinderen uit de Drentsche venen en gevraagd, dat men een aantal hunner in Rotterdam een poosje wil verzorgen, goed eten en een goed bed en vooral ook een betere opvoeding ge ven dan in de plaggehutten mogelijk is. Dr. Tuntler wees op het eigenaardige verschijnsel, dat in Drente ondanks de armoe de zuigelingensterfte en de sterf te aan tuberculose niet hooger zijn dan in andere deelen van het rijk. Dan valt het met die armoe zeker wel wat mee! is men geneigd te conciudeeren. Dr. Tuntler geeft een betere verklaring. In de oorlogsjaren zijn er uit andere pro vincies arbeiders n. d. veenderijen ge gaan, die toen wegens de schaarschte aan brandstoffen veel werk tegen een goed loon gaven. Dat waren meest jon ge, sterke mannen; vandaar de gunsti ge cijfers. Maar er komt reeds een ken tering ten kwade. De reservekrachten en het weerstandsvermogen hebben ge leden. Dat men zijn meelijden met kinderen niet beperkt tot de bleeke en magere kleinen uit landen, die het meest van den oorlog geleden hebben en tot onze stadskinderen, die melk en zon, vrij heid van beweging en frissche lucht noodig hebben, is zeker toe te juichen. Maar het lijkt ons nog al een gewaagde onderneming kinderen uit Drentsche venen naar een groote, drukke 'haven stad te brengen. Zij zullen licht onwen nig worden, overstelpt door de enorme drukte, bang voor al de gevaren van het verkeer, ongelukkig in een kamer, twee, drie hoog, waar ze maar niet in en uit kunnen loopen. Een veenarbeider, die inAmsterdam op het Leidsche plein kwam, riep tot zijn medegezel, bij wien hij logeerde, verschrikt uit: Hier wil ik zoo gauw mogelijk vandaan! Het leek hem toe, dat al die auto's, trams, fietsen, men schen op hem af kwamen. De overgang van de stille, wijde hei of veenderij naar een nauwe straat vol lawaai, lijkt ons te groot toe. Een stads kind kan zich beter aanpassen bij het buitenleven dan een dorpskind bij het stadsleven. Door Drentsche kinderen Geachte Redactie! Vergun mij een weinig plaatsruimte in de kolommen van uw blad, opdat ik ook mijne meening eens kan zeggen in zake de honden-questie, die momenteel den Raad schijnt bezig te houden. Volgens de opvatting van B. en W. schijnt het hondenaantal in deze ge meente ontzettend te zijn toegenomen en is belastingverhooging het eenige middel om dit euvel te bestrijden. Som mige raadsleden zijn dit met hen eens en een hunner die blijkbaar tot de be ter gesitueerden behoort, doch die zeer zeker geen hondenvriend is, wil zelfs met een breed gebaar de f 7000.die de hondenbelasting opbrengt, missen, indien slechts alle honden finaal wor- dten opgeruimd. Eensdeels dus een stu ren om te komen tot belastingverhoo ging en anderszijds een uitlating die er op wijst, dat men de hondenbelas ting niet schijnt noodig te hebben tot dekking der plaatselijke uitgaven en aangezien alleen dit motief „dekking der plaatselijke uitgaven" reden mag zijn tot heffing c.q. verhooging der gemeente-belastingen, geeft die uitla ting hoop voor de toekomst. Niemand zou dan ook willen gelooven, dat een gemeente ais Velsen, die zich de luxe permitteert schoone landgoederen aan te koopen, geld noodig zou hebben. Eerder zou men mogen verwachten, dat de belastingen die hier schrikba rend hoog zijn, nu eindelijk eens een weinig om laag zouden gaan en het gaat niet aan om in deze tijden, waar in de loonen en salarissen naar bene den gaan, de belasting voor een klein deel der gemeentenaren te verhoogen, terwijl men het doel dat met deze be lastingverhooging wordt beoogd, m. i. zeer zeker niet zal bereiken. Het zal anderen ook wel zijn opge vallen, dat blijkens het raadsverslag niemand der raadsleden het schijnt noodig geacht te hebben, een lans te breken voor de belangen dei' honden- eigenaars in deze gemeente. Men zou hieruit mogen conciudee ren, dat de Raad onder zijn leden geen enkele dierenvriend telt en dat de be langen derzulken hij hen niet veilig zijn. De beschouwingen in den Raad bevestigen dien indruk. Men onder scheidt daar blijkbaar geen andere dan 'kapitalistische-, proletarische- en dergélijke honden, doch de kern der zaak laat men onaangeroerd. Men is dierenvriend of men is het niet, doch de liefde voor het dier heeft met meer deren- of minderen maatschappelijken welstand hoegenaamd niets te maken. Elk dierenvriend weet wat speciaal de hond voor den mensch zijn kan. Trou wer vrienden vindt men niet. Is men nu werkelijk van meening, dat een hondenhouder, die van zijn beest houdt, het dier des nachts in weer en wind zal laten rondzwerven, raadsle den uit den slaap houdend en vuilnis bakken naspeurende. Ik voor mij heb een hond, mitsgaders een zeer kleine portemonnaie. Ik zou niet gerust kunnen slapen, als ik niet wist dat hij veilig cn warm in zijn mand lag. Steeds is hij onder mijn toezicht, want ik houd van dien hond. Ik voed hem behoorlijk en voor kom alzoo dat hij zijn maal moet op zoeken in vuilnisbakken e. a. Ik kan mij de gemoedsgesteldheid niet inden ken van een mensch die een hond houdt.en hem dus niet behoorlijk ver zorgt en ik sta met deze opvatting niet alleen. Gelukkig denken de meeste hondenhouders er evenzoo over, doch het is waar, er zijn ook anderen. Deze laatstcn echter hebben voor een eventueele belastingverhooging niets te vreezen, want wat zal men zien gebeuren indien de hondenbelas ting werkelijk wordt verhoogd? Ik zal het u zeggen! De dierenvrienden, onverschillig tot welke maatschappe lijke klasse zij behooren, zullen de dupe worden. Zij zullen betalen, zij het dan ook in arrenmoede en wel licht nit een zeer platte beurs. Men doet een trouwe hond, die men tot zijn vriend heeft gemaakt, niet weg omdat de belasting verhoogd wordt. Ik hoor de eens iemand zeggen, dat wie zijn trouwe hond kan wegdoen, ook zijn kind verkoopen kan. De uitdrukking moge wat sterk zijn, er is veel waars in. De anderen, de onwaardige hon denhouders zullen, indien de belasting wordt verhoogd, hunnen hond weg doen, althans zij zullen tegen den con troleur zeggen, dat zij hem hebben weggedaan. Zij hebben hem namelijk de deur uitgeschopt en zullen hem weder wegschoppen, indien hij zich aan de deur vertoont. Die hond is het aantal gaan vergrooten dergenen, die nu clandestien en zonder eigenaar rondloopen, de nachtrust verstoren, de straten onveilig maken en de vuil nisbakken omgooien. Voor dezen wordt dus geen belasting betaald en opgevangen worden zij ook niei, al thans zeer zelden. Anderen zuilen hunne honden gaan verdrinken en men zal dan weder vergast worden op het aanschouwen van vieze cada vers, drijvend in de openbare wateren, wellicht in de vijvers van Velserbeek en de lucht verpestend tot schade van de gezondheid. Als men dan de goedgezinden heeft buitengesloten en de anderen hunne honden de straat opjagen, met gevolg dat de hondenbelasting geen cent méér opbrengt dan nu, zal men dan eindelijk overgaan tot het Opvangen der losloopende honden of zal men evenals tot heden eenvoudig laten loopen? Bovendien bezit men nu reeds mid delen genoeg om het hondeneuvel te keeren. Zwervers die zonder belasting penning rondloopen (het zijn er velenl, kunnen volgens de verordening wor den opgevangen en afgemaakt. Waar om doet men het niet? Honden die tus schen zonsondergang en zonsopgang op straat loopen, kunnen volgens die zelfde verordening worden opgevan gen en afgemaakt. Alweer, waarom doet men het niet? Heeft men een buurman, wiens hond door janken of blaffen de rust verstoort, men beklage zich bij de politie en de eigenaar, wiens hond zeker niet voor zijn plezier of uit weelde ligt te janken (in den regel wijst het op slechte behandeling of mishandeling), is alweer op grond der zelfde verordening strafbaar. Als dan ten slotte de gemeenlenaren hunne vuilnisbakken eens wilden voorzien van goed sluitende deksel9, zooals zij, onder bedreiging met straf, volgens die zelfde verordening ver plicht zijn, dan zou de honden-overlast in de gemeente spoedig tot het verleden behooren, althans tot zulke kleine pro porties zijn teruggebracht, dat men niet tot het voor velen zoo^ pijnlijke middel „belastingverhooging" behoeft over te gaan. X. Holl. Grondkredfetbank vail 1901. Seriën: 1228 3537 3792 4695 8250 8804 10568 11734 13776 14873 16986 17027 22520 27922 28707 29866 84614 36684 39264 40475 40549 41896 42184 43908 50605 51817 52049 52088 53986 57391 57911 58360 59013 59357 59675 61926 62365 67956 70608 70899 De nummertrekking vindt 15 Juni a.s. plaats. Postkantoor te Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland. 1. Bouw- en Woningtoezicht, Velsen. 2. Dreesman, Amsterdam 3. Letter G 1773 bureau van dit blad, Amsterdam. 4. Letter T 2796 bureau van dit blad, 'Amsterdam. 5. Vernout; Adv. Bur. v. A., A'dam. Briefkaarten Binnenland. 6. Torbeek, Helder. 7. Wijthuis of Wijkhuis; A., A'dam.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1