VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART J-G. CRAMER Wilt ge met Pinksteren MEVROUW p Spirlhisu W. Böttger Geen sterfte onder Uwe Kuikens der Hollandsche Meiksuikerfabriek te Uitgeest. MEI-ftANBIEDING! grootste keuze P. LAMMERSE Willem van Llcmt „DE IRIS" Tandheelkundige en Technische inrichting K. Ackema, WEES SLIM GEBRUIK GLIM waterstand ijmuiden, ,i 1925 H. water L. water ifia v.m. n.m. v.m. n.m. 4.04 4.30 0.08 4.40 5.03 0.24 0.42 5.14 5.36 0.56 1.13 5.48 6.12 1.26 1.43 6.20 6.50 2.01 2.20 7.09 7.39 2.39 3.00 E.K. 8.05 8.35 3.22 3.47 9.04 9.39 4.15 4.50 i VISSCHERIJ. f. ^toestand der binneuvisscherij in Maart 1925. \jar de afdeeling Visscberijen van Departement van Binnenlandsclie |êD en Landbouw mededeelt, werd viscberij op de Zuidhollandsche be ienrivieren in de afgeloopen maand malen belemmerd door storm weder, en vooral in de tweede van Maart werd daarvan nogal ondervonden, inzonderheid aj de visscherij-op rivierstandvisch jreft. pe opkomst van zalm bleef ook thans j bevredigend en was zelfs nog rui- rdan de laatstvoor af gaande maand; ivereenstemming daarmede werd de scherij op zalm nog drukker be- fa dan tevoren. Zoo nam de drijf- aivisscherij in verschillende rivier- leelten nog meer in omvang toe, ter- koorts naast de vier reeds in be lli zijnde galgvisscherijen nog een aan de visscherij ging deelne- Df,],0p 23 Maart kwamen op de Nieu- f jlenvede ook de beide groote zalm- jenvisscherijen Noord- en Zuidwal bedrijf. Over het algemeen waren de vang- met de verschillende zalmvisch- p alleszins bevredigend; alleen op rider de Maas waren de uitkomsten zalmvisscherij ook in deze and nog ongunstig in vergelijking die op de overige rivieren en som- waren de vangsten op die rivier zoo gering, dat enkele kleinere tfzalmzegenvisscherijen genood- y waren haar bedrijf tijdelijk stil leggen bij gebrek aan behoorlijke fasten; intusschèn trad tegen het ie van de maand eenige verbetering Ivangsten op. j 'te groote zalmzegenvisscherijen de Nieuwe Merwede werd aanvan- ijk nog weinig zalm gevangen, irschijnlijk doordat de visscherij te werd belemmerd door haften en lifenheden in den rivierbodem; na- echter de haften verwijderd waren 3e bodem hier en daar was geëffend, den de vangsten allengs beter. Ie totale aanvoer van zalm was nog merkelijk grooter dan in de laatst rafgaande maand en stak buiten- oon gunstig af bij dien van de reenkomstige maand van het vorige Aangevoerd werden 4384 zalmen een gezamenlijk gewicht van NK.G. en een opbrengst v. f 146334 ?:107 zalmen met een gewicht van 5.1G. en een opbrengst van f 5520 i/iart 1924. lok de aanvoer van zeeforellen of schotjes was weer ruimer dan in ïlfde maand van het vorige jaar, J S3 stuks met een besomming van *57 tegen 39 stuks met een besom Dan f 58 in Maart 1924. 11 uitkomsten van de visscherij op ivisch waren op de benedenrivie ren over het geheel genomen niet voor spoedig; over het algemeen had deze visscherij trouwens niet veel te betee- kenen, aangezien het overgroote deel van de vïssohers, die anders op wit- visch plegen te visschen, zich met de zalmvisscherij bezig hield. Ook op de bovenrivieren werd de vis scherij op schubvisch om dezelfde re den slechts in zeer beperkten omvang uitgeoefend, en alleen op sommige ge deelten van den Neder-Rijn en de Lek werd af en toe nog vrij druk en met vrij goede resultaten met den vischzegen gevischt. De visscherij op prik op den Neder-Rijn en onder Heusden leverde nog vrij loonende vangsten op, al kan het seizoen voor deze visscherij reeds vrijwel als geëindigd worden be schouwd. Op de Overijsselsche rivieren was de toestand van de visscherij nagenoeg gelijk aan dien van de laatstvooraf- gaande maanden. De vangsten van trekspiering bleven in verband met den geringen optrek van spiering nog maar steeds matig; alleen in de laatste week van Maart kon met de spiering- drijfnetten vrij loonend worden ge vischt. Met de spieringzegen waren de vangsten echter doórloopend slecht. In de binnenwateren werd' in de tweede week van Maart nogal veel be lemmering ondervonden van het bui ige weder en een enkele maal ook van vorst. Vóór 15 Maart, het tijdstip van de sluiting der visscherij, werd in ver schillende streken nog druk gebruik gemaakt van den vischzegen en de wargarens, doch op enkele gunstige uitzonderingen na vielen de vangsten van schubvisch niet mede. Na de slui ting der nettenvisscherij werd nog uit sluitend met de aal- en palingvischtui- gen, voornamelijk met de eenvleugeli- ge aalfuiken gevischt; doordien echter het weer voor de aalvisscherij nog te schraal bleef, was van eenigszins be- teekenende aal vangsten nog geen spra ke. In den stand der vischprijzen kwam in weerwil van den beperkten aanvoer van visch nagenoeg geen verandering. Verbod van nestvisschen en het eendenbedrijf. Zooals men zich uit de artikelen in dit blad wel herinnert, heeft dr. B. J. C. Te Hennepe van de Rijks-serum-in- richting ie Rotterdam, reeds drie jaar geleden proeven genomen om in het N.-Hollandsche eendenbedrijf de „nest" en „puf" te vervangen door mossel- voer. Hij vond aanvankelijk weinig waar deering en medewerking voor zijn stre ven. Thans, nu een verbod van aan voer en vervoer van ondermaatsche Noordzeevisch in voorbereiding is, blijkt het groote belang van deze proeven. Wij hebben ons thans tot dr. Te Hennepe gewend met het verzoek ons over een en ander in te lichten. Dr. Te Hennepe kon tot zijn groote genoegdoening bevestigen, dat zijn proeven indérdaad geslaagd zijn. Ver schillende proeven heeft hij genomen om het vischvoeder te vervangen door mosselen. En dat is goed gelukt. De eepige vraag is of men een voldoende hoeveelheid mosselen kan aanvoeren. Om dit bezwaar te ondervangen is dr. Te Hennepe bezig proeven te nemen om het mosselenvoer aan te vullen met meelvoer, dat voor een groot deel be staat uit vischmeel. Daardoor kan men volstaan met minder mosselen. Tot dusver is ook deze proef geslaagd. Want de productie bleef evengoed als voorheen toen uitsluitend mosselen- voer werd gebezigd. Deze ervaring da teert van januari van dit jaar, het tijdstip waarop de leg begon. Onmiddellijk toen dr. Te Hennepe met de proeven mosselenvoer begon, voelde hij het groote bezwaar, dat men op Volendam bijna niet genoeg mosse len kan aanvoeren. De nedrijven zijn daar nog niet op ingericht. Immers worden de mosselen per schuit uit Edam aangevoerd, of ze moeten in Vo lendam aan de haven gelost worden. Daar is veel arbeid aan verbonden. De tocht uit Edam vergt een geheelen nacht. Het is dus een groot gemak, in dien men met de helft van het benoo- digde kwantum mosselen kan vol staan om het verdere voedsel aan te vullen met meel. „Ik acht" zoo verklaarde dr. Te Hennepe „de nest visscherij voor het eendenbedrijf niet noodig. Bovendien is aan de voedering met mosselen groot voordeel verbonden. De mosselen olijven in de schuiten tot ze als voeder worden gebruikt. De visch daarentegen moest in de slooten worden bewaard, waardoor deze verontreinigd werden en de omgeving onaangenaam beïn vloed werd door de lucht der rottende visch. Er vindt dus bij het bezigen van mosselenvoer geen verontreini ging van het water plaats, dat door de dieren gedronken wordt, wat een groo te factor is voor het voorkomen dei- ziekten onder de eenden. Intusschèn zal binnenkort het drinken uit de slooten geheel tot het verleden behoo- ren, daar men met het oog op de ziek tebestrijding bezig is overal waterlei ding aan te leggen, zoo dat het drinken van het vuile slootwater dan geheel uitgeschakeld zal kunnen worden." Wij kunnen nog mededeelen, dat de groote arbeid van dr. Te Hennepe nu alom belangstelling en waardeering vindt. Een vorige week is Prins Hen drik te Volendam geweest om het proefterrein te bezoeken. Met veel be langstelling nam Z.K.H. kennis van de verschillende proeven door dr. Te Hennepe gedaan. De geslaagde proeven van dr. Te Hennepe zijn zoowel voor de oplossing van het Zuiderzeeprobleem in het algemeen als voor de plaats Volendam in het bijzonder van het grootste be lang. - - .a Tel. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het vastraken van vischtuig in de schroef van den stoomtrawler Verano IJM. 48. De Raad is van oordeel dat deze schipper een van de voornaamste plichten van den visscherman heeft verzaakt, door geen rekening te hou den met den stroom en door zelfs niet eens er op te letten wat het vischtuig deed. Hij moest vaA dek af gewaar schuwd worden dat het net onder het schip doorging. De zaak wordt nog vreemder, indien men bedenkt, dat de- ze schipper v erklaart, dat hij wist, dat er een Oostgaaiide stroom ging. Op de j vraag echter hoe hij dat kon constatee- ren bleef hij het antwoord schuldig. Van het lood had hij in dat verband nooit gehoord. In dit geval had hij het vischtuig nauwkeurig in het oog moe ten houden. Dan had hij daaraan dade lijk kunnen zien, dat de stroom meer invloed had dan de wind en had hij tij dig kunnen ingrijpen. Steun aan Zuiderzeevisschers. Zooals wij al met een enkel woord zeiden, hebben verschillende sprekers in de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake de regeling en tegemoetkoming van Zuiderzeevisschers wegens de schade welke de afsluiting der Zuider zee hun mocht berokkenen, becriti- seerd en over het algemeen werd het onvoldoende geacht en was men zeer teleurgesteld door 'de schrielheid der regeering. De visschers vragen om een recht, niet om een aalmoes, riep men uit. Minister Van Swaaij beantwoordde de sprekers en meende dat aan alle wenschen, welke hieromtrent gekoes terd worden, wel voldaan zou kunnen worden, wanneer tegelijkertijd de mil- lioenen daarvoor op tafel gelegd wer den. Absoluut valt niet te zeggen, wat de geldelijke gevolgen van dit wetsvoor stel zijn, aldus de minister. Daarom heeft spr. de uiterste waakzaamheid moeten betrachten. Dit wetsontwerp is dan ook te beschouwen als een be gin met de steunverleening. Men zal moeten afwachten, wat de gevolgen zullen zijn. Er is gesproken van groote- re schadevergoeding aan belangheb benden, maar bij den aanleg van open bare werken, verkeerswegen enz. is zulks nooit geschied. Geeen bezwaar heeft de minister er tegen om naast nijverheidsonderwijs ook" land en tuinbouwonderwijs aan belanghebbenden te doen verstrekken. Op het punt van schadeloosstelling we gens waardevermindering en inzake de wijze van credietverleening en deze te regelen op den voet van die bij de landarbeiderswet, wilde de minister niet verder gaan. Ieder huis langs de Zuiderzee zal misschien in waarde da len, doch het zal onmogelijk zijn, zegt spr., dit alles te vergoeden. Bovendien weet niemand hoe later wellicht de waarde zal stijgen. Noodzakelijk is 't met groote omzichtigheid te overwe gen wat te doen is, vooral ten opzichte van de nevenbedrijven, want daaraan is geen grens te stellen. Inmiddels zal men ook moeten afwachten wat de ge nerale commissie, welke van advies zal dienen nopens de te nemen maatrege len, zal adviseeren. In de Vrijdag gehouden vergadering is de behandeling van het wetsont werp voortgezet. Aangenomen is een amendement- Duijs, om bij afzonderlijke wet te rege len aan welke gemeenten wegens ver mindering van inkomsten vergoeding zal 'worden gegeven. Ook zijn énkele amendementen van de Commissie van Rapporteurs overge nomen. Het wetsontwerp is tenslotte aange nomen met 46 tegen 13 stemmen. In de laatste wintermaanden was de vangst der Fransche visschers-vaar- tuigen in het Kanaal zoo ruim, dat de visschers niet wisten ,wat zij met de visch doen zouden. Te Boulogne lagen de visschen bij hoopen op de kade, zoo dat massa's als mest verkocht werden tegen 4 fr. per 100 K.G. Merlam werd in de vischhal aldaar voor 20 centimes per K.G. van de hand gedaan. In Parijs echter maakte die zelfde visch inden detailhandel 50 centimes per K.G. en te Clermant zelfs 4 fr. per K.G. N. VI. Ct. SCHEEPVAART. In een kort bericht in een onzer vorige nummers heeft men kunnen le zen dat op de werf „Conrad'' alhier, proeven waren genomen met een schroeflooze boot. MUNHARDT* Staal-Tabletfen - Maag-Tabletten. .rs Zenuw-Tabletten «73* Laxeer-Tflbletten Hoofdpijn-Tabletten oo« v BIJ Apotlx. en Drogist*» 291 Thans kunnen we mededeelen, dat het hier geldt een uitvinding van den heer lr. de Byll Nachenius. De sehroeilooze hoot wordt voortbe wogen door het laten ontsnappen van samengeperste lucht; dit is vooral zoo belangrijK voor de ontwikkeling van de scheepvaart, omdat men in de booten van dergelijke constructie veel meer berg- en laadruimte beeft dan in stoom- of motorbooten. In stoombooten b.v. wordt een groot gedeelte van de ruimte ingenomen uoor verschillende noodzakelijke ma chines en dergelijke, die bij de uitvin ding van ir. De Byll Nachenius geheel overbodig zijn, n.l.: Ie. „De tunnel", die bij een stoom boot van middelmatige grootte, mans- boog is en waardoor de stuurstang naar liet achterdeel van het schip loopt 2e. De ruimte die men noodig heeft voor het bergen van steenkool. 3e. De ruimte die de tanks beslaan, waarin bet water geborgen wordt voor de ketels. Op het dek van de schroeflooze boot, die gebouwd is op de werf „Conrad", is een benzine lucht-pomp geplaatst. De ze machine perst de lucht in 2 buizen van pl.m. 40 c.M. diam. Deze buizen beeft men zóó in bet schip geplaatst, dat ze zoo min mogelijk ruimte inne men. Ze komen uit aan de achterste ven, die een spitsen vorm heeft. En juist die vorm maakt het mogelijk, dat de uit de buizen ontsnappende lucht, de boot in beweging brengt. Het dek loopt horizontaal met het wateropper vlak. De. platte achtersteven maakt met bet dek een hoek van plm. 45 gr. De uitlaat der buizen vormt met de achter steven een stompe hoek. De ontsnap pende lucht slaat in voortgezette rich ting van de buizen op het water terug. Op deze wijze wordt de boot in bewe ging gebracht. De eenige moeilijkeid die nog te over winnen bleek, was de stuurinrichting. Het schip bleek n.l. niet volkomen naar een gewoon bevestigd roer te luis teren. Ook dit euvel heeft ir. De Byll Nachenius nu waarschijnlijk verhol pen en wel op de volgende manier: Aan den voorsteven, die in tegenstel ling met de achtersteven verticaal spits is, heeft men aan eiken kant van het schip een buis uit laten loopen, na tuurlijk ook weer van de luchtpomp af. Wil men nu bv. naar rechts sturen, dan perst men lucht in de linksche buis, die naar de voorsteven leidt, en sluit de rechtsche buis naar de achter steven. Neemt men geen bocht, dan doen de buizen naar de voorsteven geen dienst. Deze laatste verandering heeft ir. De Byll Nachenius kort geleden laten aanbrengen, zoodat nog niet bekend is of deze verandering een verbetering is. Kenn. Ed. In de week van 11 tot 18 Mei zijn te IJmuiden door de Noordzeesluizen geschut: nit zee 67 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee 55 stoomschepen en 1 zeelichter. Kousen lalve Kousen hndschoenen Corsetten Combinations Zijden Sjaals factie Doeken. Aanbevelend, WSHENDRIKSTR. C 83-85 Telefoon 421. aai «i Kom eens kijken naar onze pracht ameublementen, mahonie spiegel kasten en waschkasten, schitterend satijnhouten bureau, paiissander zilverkasten, bonheurs, boekenkas, ten, electr. lampen, ledikanten, pracht kapokmatrassen, waschtafels, nacht kastjes, mooie penantspiegels, cana- pé's, stoelen, tafels, serre ameuble menten,dokters-instrumenten, pracht Mechelsch buffet, fauteuil, crapauds, enz. enz. Let op het juiste adres: 22 JACOBIJNESTRAAT 22 - HAARLEM ARCHITECT Bernnlluiitraat 40, Amoriloort Ontwerpen, Constructicteekenlngen Bestekken, Begrootingen 'Adviezen In: Bouwzaken,Woning inrichting. - Leiding en toezicht bij uitvoering ven Bouwwerken. wanneer U ze voedert met hel KORRELOPFOKVOER Verkrijgbaar bijFa. van Oosbree's Zonen en R. Kofman te IJmuiden, P. Verhoog en A. Peduzzi v/h O. Wijkhuizen Jr. te Velaeroord, „De Eendracht" te Wijkeroog, Limbach Co. te Santpoort. Waar niet verkrijgbaar wederverkoopers gevraagd. Crêpe-zijden Japonnen, chique modellen, in verscheidene kleuren, het nieuwste voor dit seizoen f9.75,12.75,15.75. Dito CASAQUES f 4 90.7.75,9.75. - Orootste sorteering Fransche Nouveauté's in WOLLEN MANTELS en VESTEN tegen billijkite prijzen. Ook KINDERVESTEN. ANEOANO hoek WARMOESSTRAAT HAARLEM. keurig gekleed gaan, laat dan Uw COSTUUM UITSTOOMEN bij voor 4.— ontvangt U hat ala nieuw terug. WINKELS HAARLEM KL. HOUTSTRAAT 18 - ZIJLSTRAAT 33. Telefoon 12778. Wilhelminastraat 43, Haarlem, houdt, voortaan weer persoonlijk spreekuur met Dokter. Te Beverwijk Dinsdags 10—12 uur. Adres: Breestraet 35. Te Haarlem, Avondspreekuur 7—0 uur, Wilhelminastraat 43, op Maandag en Donderdagavond. Door In de IJMUIDER COURANT te edverteeren la euccee verzekert

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3