,'Jmuider Courant Slapeloosheid \Coensdag 21 Mei 1925. 2e blad VAN DEN WACHTTOREN. pe marktkooplui in het geweer. .J verschillende steden trekken lan- rijen kraampjes en tafels op openba- i! pleinen, waar men van alles en nog at koopen kan, sokken en sigaren, ietsbanden en veters, boeken en jjembollen, boeden en hoestmiddelen, .(Kt en kokeleko's bizonder veel pu- rt, Daal' staan de meest welspreken- b vaderlanders en vreemdelingen, echt imitatie, en tevens de gi'ootste vvel- jjners der menscbheid hun waar aan iprijzenze geven goochelkunstjes en oppen ten beste, ze blazen op trom- itten en geven gratis een grammo- jcc&ncert, ze geven nationale en in- jjationale politieke beschouwingen trachten daarmee iederen kijker en order tot een kooper maken, 'jon woord boort men bij die aanprij- Uon telkens weer: kwaaliteit! Ieder, op koopjes belust is, 99 der men- idi, vindt daar wel iets van zijn ga- Niet altijd blijkt de kwaliteit zoo od als men uit den plechtigen ernst, n diep waarachtigen toon, waarop nvoord wordt uitgesproken zou kun- opmaken. Het gi'appige, levendige gedoe der ffttkooplui doet aan de middel den denken, toen de markt de win- pvas voor iedereen en de huisvrouw jr geregeld haar inkoopen deed. Qêld als water verdienen ze! Ze ma- i beste zaken! zoo oordeelt het pu it over het gilde van St.. Kakadorus. itbben geen winkelhuur te betalen, j cent uit te geven voor reclame, (winkelbediende te bezoldigen. Zij ai aan den winkelstand een oneer- te concurrentie aan. Er zijn uit den, Jdenstand zelfs stemmen gekomen, ten verbod eischen van heel dit iktwezen. lenige marktkoopman moet zich schreeuwen en verdient er toch ir een dunne boterham mee. Hij it veel reizen, heeft een abonne- jt, moet vracht betalen voor zijn deren, betaalt een gewoonlijk hoog ingeld. Als het slecht weer is, heeft Kker een slechten dag. Al draagt dikke gouden ringen en een dia- li als een erwt in zijn doekspeld, is niet alles goud wat er blinkt en keen, wat er schittert. (marktkooplui hebben zich ook ge lanterd, om hun belangen te ver lig» en in Utrecht een heel druk be- hlc vergadering gehouden, om te eken over de hooge marktgelden en menhuur en bagagetarieven. Zij igden de steden te boycotten, waar ihun het vel over de ooren haalt, p deze vergadering sprak de Am- damsche wethouder de Miranda, iet een publiek belang noemde-, dat marktkoopman overal toegelaten «schermd wordt. i concurrentie, zoo zei hij, maakt al rplaats voor openlijke en veel meer voor bedekte prijsregelingen. De icris gebonden aan de prijzen van ibrikant en hij bindt op zijn beurt :den winkelier. De marktkoopman ii daarom als een indringer of on- I c.de gast beschouwd. Bij de ont- ieling der prijszettingen is het be- j i van den marktkoopman echter I publiek belang. Hij houdt de onge- j lieerde prijsstijging tegen. II weten niet, of de marktkoopman i rdaad het publiek helpt tegen te Ie macht en winzucht van fabri- j .grossier en winkelier, maar zeker j il, dat het openbare leven minder irig en fleurig zou zijn, indien de Ie openluchtbazar met het drukke ieder marktkooplui ontbrak. t i «lcroben weldoeners der mensch- held. voeren een voortdurenden strijd i de bacteriën, dragers van leven, (laat, half dier, die voor het oog I, ilbaar bij millioenen aanwezig j I tns bedreigen en allerlei gevaar- tokten bezorgen. Het zijn Lilliput- fe ons voortdurend en vaak heel jj [«'acht aanvallen. Wij nemen al l i maatregelen, om besmetting te I tomen, om ons te besmetten. De I i', de wet allerlei vereenigingen i 'oortdurend bezig, om ons tegen 'lijke Lilliputters te helpen, a i toet eens mogelijk was, dat volk- li 'k roeien, dan zouden we immers tolc erge ziekten, cholera en ty- e i Pokken en tuberculose, roodvonk fi 'Wen en van die ellendige, altijd 1 toerende verkoudheden, waarte- to dokter ook geen ander middel v® een schoone zakdoek, verlost Jtoe kan men die microben nu «uers der menschheid noemen.. A te zoo worden ze geprezen door Meerde, die hen voortdurend be- U^ de microbioloog Prof. dr. H. Er zijn duizenden soorten microben, die voor het leven van den mensch, volgens zijn oordeel, direct onmisbaar mogen worden geacht. Hier blijkt weer de prachtige werking van het natuur leven. We hebben planten noodig voor ons voedsel. Deze planten kunnen niet gedijen zonder koolzuur. De in cle at mosfeer aanwezige hoeveelheid kool zuur zou in 35 jaar door de plantenwe reld opgebruikt zijn, als ze niet telkens weer werd aangevuld. Dit gebeurt door de microben, die zorgen voor de rotting en gisting van afvalstoffen, doode dieren en plantendeelen. De sa mengestelde organische stof wordt af gebroken err in anorganische verbin dingen overgevoerd. Zoo blijft de kring loop in de natuur verzekerd. Zuurstof wordt gebruikt maar keert daarna weer terug. De microben doen dus meer dan alleen een zeer belangrijke reinigingsdienst in de natuur verrich ten. Alles is kracht en stof, zegt menig een nog, alsof hij de natuur doorzag en alle veranderingen erin begreep. Alles is ook kracht en stof, maar kracht en stof zijn beiden verborgenheden en de kracht blijkt ook hier weer een hoogst merkwaardige scheppende en her scheppende, ontbindende en bewarende werking te hebben. De natuurweten schap geeft ons een klein kijkje in het heelal als in een geopend uurwerk en dan zien we pas, boe fijn alles is inge richt en hoe prachtig alle deelen in el kander grijpen en met elkaar samen werken. Zelfonderzoek. Men tracht tegenwoordig door aller lei proeven, tests genaamd, de geeste lijke geschiktheid 'voor verschillende beroepen vast te stellen. Ook meet men het intellect daarmee, wat bij schoolkinderen op groote schaal is ge schied. Deze geestelijke keuring is vrij wat moeilijker dan de lichamelijke. Het geestelijke leven ligt dieper, minder aan de oppervlakte. Het heeft ook zijn verborgenheden, die men niet of moei lijk kan vinden. Een vereeniging van leeraren in de stad Kansas heeft een aantal vragen opgesteld, om tot zelfontleding en vaststelling van eigen karakter te ko men. Zij zijn aardig gevonden en wij zen wel den weg, om tot zichzelf in te dringen. Een der vragen betreft de eigenschap der volharding; zij luidt. Ben ik in staat, om bij een werk me te bepalen, totdat het voltooid is? Blijf ik me vasthouden aan mijn doel, ook ondanks groote bezwaren? Om ver draagzaamheid of de afwezigheid er van vast te stellen, moet men zich af vragen? Ben ik bereid het goede bij anderen te erkennen? Heb ik eerbied voor de meening en het geloof van an deren? Ben ik in staat, om beide kan ten van een vraag te beschouwen? Als de mensch zich eens heel streng en eerlijk tegenover die vragen stelde, zou hij inderdaad veel zelfkennis kun nen opdoen. Maar hoe weinigen on derzoeken zichzelf aldus, staan onpar tijdig tegenover zichzelf? Waar is de mensch, die zichzelf voor slap of on verdraagzaam zal verklaren? Ook met dit middel tot zelfkennis zullen de meesten niet ver komen. Allen een wiskunde-knobbel? Wanneer een leerling thuis komt met een rapport, waarop een paar vakken met slechte cijfers zijn aangeduid, zal hij nooit zeggen: Ik heb daarin mijn best niet gedaan! Maar hij zal zeggen: Ik ben ongelukkig geweest met beurten en repetities. Ik kan het nooit goed ma ken bij den leeraar; die trekt anderen altijd voor. Het is niet erg, want de leeraar geeft altijd heel lage cijfers. Een 4 is eigenlijk een mooi cijfer. Ik kan het niet begrijpen, ik heb er geen aanleg voor. Waarschijnlijk zijn er nog meer uit vluchten en verontschuldigingen; want de nood brengt den advocaat in iederen mensch naar voren. In het Tijdschrift voor Wiskunde bespreekt Dr. H. J. E. Beth de slechte wiskunde-cijfers in verband met het gebrek aan wiskundi gen aanleg. Hij noemt de onderschei ding van jongens met en zonder wis kundige begaafdheid een legende. Zij is bedacht door een slimmigheid van den eersten slechten wiskunde-leeraar. Toen dezen gevraagd werd, waarom toch zooveel van zijn leerlingen onvol doende cijfers hadden, heeft hij gewe zen op onvoldoenden wiskundigen aan leg. Voortaan hebben alle slechte wis- kunde-leeraren dezelfde verklaring ge geven van de slechte gevolgen van hun onderwijs. Dr. Beth ontkent het recht, om die onderscheiding te maken. Wel geeft hij toe, dat de eene leerling met wat meer gemak dan de ander de wiskunde be oefent. Maar hij ontkent, dat er vele leerlingen zijn, die heel goed andere za ken kunnen l'eeren, maar juist geen wiskunde. Hij herinnert zich uit zijn praktijk als leeraar geen leerling, <lie goed was in de andere vakken en een der onderdeelen van de wiskunde niet kon leeren. Zeker hangt er veel van den leeraar af, in het bijzonder van de duidelijkheid en het geduld van den leeraar in wis kunde en even zeker wordt het gebrek aan aanleg vaak als uitvlucht gebruikt, maar bij enkelen is de wiskunde-knob bel toch wel heel klein. als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het gebruik van Mtynhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Vergadering van 26 Mei 1925. Voorzitter de Burgemeester. x\fwezig de heeren Sluiters en Lan- gendijk, wegens familieomstandighe den. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een bericht van den Commissaris der Koningin, dat aan den burgemees ter, op (daartoe gedaan verzoek, verlof Is verleend om zich van 29 Mei tot en .met 25 Juni e.k. buiten de gemeente op te houden. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden December 1924 en Januari 1925. Een adres van de Prijzen-commissie van de Harmoniekapel der Kon. Pa pierfabrieken „De Eendracht'', waarbij verzocht wordt voor bet dezen zomer te houden groot nationaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, een medaille of Iets dergelijks beschikbaar te stellen. B. en VV. stellen voor afwijzend hier op te beschikken. De heer Groeneveld is het daar niet mee eens, spr. zou voor dit concours een medaille willen beschikbaar stellen De Voorzitter zegt dat er een raads besluit is, om aan zulke verzoeken niet te voldoen. De heer* Groeneveld meent dat men dit altijd niet behoeft te handhaven. Spr. stelt voor een medaille beschik baar te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen met 14—5 stemmen. Tegen de heeren Nijs- sen, ten Broeke, Handgraaf, Dunnebier en Vermeulen. Een schrijven van Mej. A. Visser te IJmuiden, om vergunning tot. het plaatsen van stoelen en tafeltjes op bet. trottoir vóór haar lunchroom wordt in handen van B. en W. ter afdoening ge steld. Een adres van H. Minekus e.a., wo nende aan den Velserduinerbuurtweg en den Zeeweg, waarbij verzocht wordt om over te gaan tot het leggen van rio- leering in die wegen. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten dat zoodra het algemeen rioleeringsplan is tot stand gekomen, zal worden nage gaan, of voorziening ter plaatse het meest urgent is. De heer Roelse zegt dat de stofbestrij- ding op die wegen minstens even noo dig is. Een schrijven van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Volkson derwijs te Velseroord, dat het zijne aanvrage dd. 24 April 1925, waarbij verzocht werd de benoodigde gelden voor de stichting van eene bijzondere lagere school beschikbaar te stellen, te rugneemt; (voorgesteld wordt, van dit schrijven nota te nemen, het ver zoek dd. 24 April 1925 als vervallen aan te merken en daarop geen recht te doen.) De heer Roelse merkt op dat het adres van de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Velseroord ongeze gend is. Dus kan het ook niet dienen om het oorspronkelijke plan in te trek ken. De Voorzitter meent dat de heer Roelse dit adres wil gebruiken als aan loopje om over de zaak zelve te spre ken, doch zegt dat het adres terugge nomen is, zoodat ook over het ongeze geld zijn niet gesproken kan worden. Verder zijn nog ingekomen: Een adres van het bestuur der afdee- ling Velsen en omstreken der Vereeni ging tot bescherming van dieren, waarbij verzocht wordt niet tot verhoo ging der hondenbelasting over te gaan (te behandelen bij punt 15 der agenda). Als voren van de vereeniging „Volks onderwijs", afdeeling Velseroord IJmuiden, waarbij wordt ondersteund het verzoek der Ouder commissie van de openbare lagere school G te Wijker- oog om te komen tot stichting van een school voor voorbereidend onderwijs aldaar. (Te behandelen als het betrok ken adres aan de orde komt). Een schrijven van het bestuur der mannenzangvereeniging „IJmuidens Mannenkoor" waarbij verzocht wordt tegen de daarvoor bepaalde vergoe ding, in gebruik af te staan één der lo kalen van school A te IJmuiden, voor het houden van repetities. (Als ongeze geld ter zijde te leggen; B. en W. mer ken hierbij op, dat bij hun college be zwaar zou bestaan om een aan de ze gelwet voldoend verzoekschrift in gun- Stige overweging te nemen). Als voren van S. Sterk, namenfe het bestuur der Hersteld Apostolische Ge meenschap, dat dit bestuur geen ge bruik meer zal maken van de vergun ning, om mede te beschikken over een lokaal van school D te Velseroord. (Voorgesteld wordt, het betrekkelijke raadsbesluit van 28 September 1920, no. 13 gerekend van 10 Mei 1925 af, in te trekken). Goedgekeurd. Als voren van de vereeniging „Volks onderwijs" waarbij wordt toegezonden de verklaringen van een aantal ouders, die hun handteekening op de lijst dér aanvraag van de Vereeniging voor „Christelijk Volksonderwijs" terugne men (voor kennisgeving aan te nemen, in verband met de intrekking der aan vrage). Een bericht van den heer J. E. Slui ters, dat hij wegens familieomstandig heden verhinderd is de vergadering hij te wonen. Het verslag van het Centraal Drank- weercomité in de gemeente Vèlsen over 1924. Een adres van J. Moot te IJmuiden, inzake het niet-verleenen van eene ver gunning om met 6 karren roomijs te doen venten (in handen van B. eh W. om advies). In verband met eene wijziging van het. oorspronkelijke plan, betreffende don aanleg van een weg naar het Zee strand, wordt het aangevraagde cre diet met f 3344.verhoogd eii ge bracht op f 33981. De gewijzigde teekening is bij de stukken gevoegd. De heer Schilling wil spreken over het adres van J. Moot. Hij heeft zich verwonderd dat de heer Moot, die voor heen bij zijn coneurenten werd voor getrokken, thans achteruit wordt gézet. Nu willen B. en W. het adres in hunne handen stellen om advies, doch dan wordt het Pinksteren en is de beste tijd over. Daarom hoopt hij dat B. en W. maar spoedig dat advies zoo uitvoeren dat ze allen, althans de burgers dei- ge meente, het recht geven om te staan waar ze willen. De concurentie zal wel voor overdaad waken. De Voorzitter zegt dat er nog onmo gelijk advies van B. en W. bij kon zijn, omdat het adres pas dezen middag is ingekomen. Echter zal do noödige spoed betracht worden. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het maken van plan nen tot uitbreiding van het gemeente huis, zegt de heer Vermeulen tegen te zullen stemmen, omdat een blahco- crediet gevraagd wordt. Spr. meent dat wel een bedrag had kunnen worden genoemd, daar het toch schetsplarinen zullen worden. De heer ten Broeke is het daar niet mee eens en zegt dat het bedrag nu moeilijk bepaald kan worden. De heer Roelse zegt nog steeds ipeer te voelen voor verplaatsing van het raadhuis naar het westen der genreen- te. Spr. vraagt daarom of ook niet plan nen voor den bouw van een nieuw raadhuis kunnen worden gemuakt. De verbouw van dit raadhuis zal toch ook heel wat kosten. Spr. zegt dat het niet opgaat zich te beroepen op de historie want IJmuiden is in 50 jaar opgekobien en met Velseroord is het het groote economische centrum der gemeènte Spr. zou ook het administratieve cen trum daarheen willen brengen. De heer Tusenius onderschrijft dit en gelooft dat de aanwinst van de polder? Velsen niet tot het centrum zullen ma ken. De heer Groeneveld brengt hulde aan B. en W. voor hun wijs inzicht, waar voor een lateren raad ons zeker dank baar zal zijn. De Voorzitter zegt die hulde niet te aanvaarden, want bij de stichting van* een nieuw raadhuis acht spr. Velser oord meer het centrum der gemeente. Maar spr. ziet op tegen de kosten en de vergrooting is nu mogelijk, nu er een nieuwe weg door Velserbeek komt. De heer Dunnebier acht bij de a.s. uitbreiding der gemeente Velsen 'wel het centrum, terwijl de verbindingen met Velsen steeds beter worden. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeu len. Aangenomen wordt het voorstel tot overname van de Watervlietstraat op Wijkeroog. Het voorstel tot aankoop en aan vaarding van grond, alsmede veidee- ning van een crediet voor doortrekking van de Mahustraat en verbreeding van den IJmuiderstraatweg moet worden aangehouden. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het maken van ;éen rioleeringsplan zegt de heer Warde naar, dat hij hoopt dat de zeer noodza kelijke voorzieningen van rioleering niet achterwege zullen blijven, dus dat het voorstel geen kapstok zal worden. De heer Roelse vraagt of nu juist een blanco crediet noodig is. De heer Dunnebier: Wat is men toch hang voor een blanco crediet. De heer Vermeulen: Dat is begrijpe lijk. Als u aan dezen kant van de tafel zat, zoudt u wellicht ook bezwaren hebben. Het is prettiger een blanco crediet te ontvangen, dan te geven. De heer Schilling: Daar hebt u onder vinding van. De heer Vermeulen zegt dat hel voor stel van een algemeen rioleeringsplan wel wat breed gesproken is. Spr. zegt dat de groote zuidelijke strook langs het Noordzeekanaal voor afwatering is aangewezen op dit ka naal. Het gaat dus hoofdzakelijk om het zuidelijke deel der gemeente en dan is het beter eerst over de richtlijnen, over het systeem van rioleering te spre ken. Spr. acht het beter dit voorstel nog aan te houden en eerst een oplos sing voor het systeem te zoeken, want een algemeen rioleeringsplan zal eeni- ge tonnen gouds vorderen en dit is voorhands niet mogelijk. De heer Dalmeijer acht 't beste het voorstel van B. en W. zoo spoedig mo gelijk aan te nemen. De heer ten Broeke is het met den heer Vermeulen eens en zou ook eerst een advies over het systeem willen en voor het uitbrengen van dit advies een crediet willen geven. Spr. zegt dat de verharding van onze wegen hier ook mede verband houdt. De heer Schilling had gewild dat men 15 jaar eerder met de plannen was begonnen, want een rioleering is voor verschillende deelen zeer noodza kelijk. Spr. vraagt of nu niet een bedrag genoemd kan worden. Is b.v. f 10.000 noodig. Stemmen: En de rest. De heer Schilling: Laat men dan een bedrag noemen, want de zaak is zeer urgent. De heer Dnnnebier zegt dat de heer Wardenaar gerust kan zijn, B. en W. zullen van deze zaak geen kapstok ma ken. Wat het gevoelen van den heer Vermeulen betreft, spr. zegt dat de af watering toch ergens heen moet, maar dat men later kan spreken over het waarheen. Spr. zegt dat met het uit- breidingspl. nu 'n concreet rioleerings plan kan worden opgemaakt. Spr. kan nu geen bedrag noemen, als we echter cijfers kennen, zullen we die meedee- len. In antwoord aan den heer Bosman zegt spr. dat B. en W. voor Wijkeroog reeds met de plannen begonnen zijn. De heer Roelse zou een beslissing willen nemen, als het benoodigde be drag bekend is. De heer Dalmeijer zegt dat een plan gemaakt moet worden en dit kost geld. Spr. begrijpt niet waarom men dit wil aanhouden. De heer Vermeulen zegt dat de kosten toch eerst berekend kunnen worden. Dit is ook geschied met de plannen voor het gasbedrijf en de waterleiding. De heer Dnnnebier is hiertegen, om dat we dan straks met verschillende adviezen zitten en nog niet weten wat we willen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen de heer Vermeulen. Bij de aanvrage van een crediet voor uitvoering van werken in verband met de reorganisatie van de Mulo-school A te IJmuiden stelt de heer Vermeulen voor de speelplaats met tegels te be straten. De heer Nijssen zegt dat de raad vroe ger reeds bestrating niet noodig achtte. Spr. is er daarom ook niet voor. De heer Groeneveld zegt dat we zelfs verplicht zijn geworden de speelplaats van een B.K. school te verharden en moeten we nu onze scholen niet ver zorgen? De heer Tusenius acht verharding overbodig en zegt dat daartoe nooit de wensch geuit is. De heer Landeweert: Op de school vergadering. De heer Tusenius: Er kan f 5200 be spaard worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 15—4 stemmen. Tegen de heeren Nijssen, Visser, Vermeulen en Tusenius. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanleggen van een weg naar het zeestrand te IJmuiden zegt de heer Maas dat deze weg hoofd zakelijk zal dienen voor motorrijders en automobilisten. De meeste dagjes- menschen zullen wel met de booten ko men en die gaan dus niet langs den nieuwen weg. Spr. acht het beter, dat de weg, die nu tot de Semaphore loopt, doorgetrokken wordt tot de Zuidpier. Spr. zegt dat de raadscommissie IJmuiden-badplaats niets meer doet. Spr. heeft alle i'espect voor het werken van de Vereeniging IJmuidens Bloei, maar zou willen, dat bedoelde raads commissie met het bestuur dezer ver eeniging zal samenwerken. De heer Schilling is ook voor IJmui denvooruit, maar gelooft dat dit IJmuiden-achteruit zal beteekenen. Want alles zal nu langs IJmuiden gaan en de ingezetenen zullen er niet van profiteeren.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5