dat vele ingezetenen het tikel is, dat don raadsleden beperkt in "het gebruik maken der inlichtingen. Spr. zou dit ook ongewenscht achten, omdat bij eenzijdige inlichting de raad een verkeerde beslissing zou kunnen nemen. Dat zulk onderzoek wel ge- wenscht is, bewijst de terugname van de aanvrage der Vereeniging voor Ohr. Volksonderwijs. ■Spr. zegt dat aan de hand van een beslissing van Ge-dep. Staten van Ut recht de kinderen, die op heden geen 5x/2 jaar zijn, niet mogen worden mee geteld. De heer Nijssen meent dat B. en W. de zaak hu toch al te nauwgezet heb ben bekeken. Spr. wijst er ook op, dat de kinderen, die op de Chr. schooi gaan, nog niet schoolgaande waren, toen de lijst geteekend werd. Spr. zegt dat de- Vereeniging alleen een school kan krijgen, als de andere Chr. school ge heel bezet .is. De ouders worden dus de dupe van de omstandigheden. De heer ten Broeke meent ook dat deze aanvraag te subjectief bekeken is. De - wet laat nu eenmaal verschillende richtingen van scholen toe en aldus moet men dit verzoek zien. Spr. zegt dat de wethouder van onderwijs te Amsterdam de leeftijd der kinderen stelde op 4x/2 jaar. Waar deze school op 1 Mei 19:26 geopend zou worden, moes ten de kinderen, die op 1 Mei 1926 51/: jaar zijn, volgens spr. worden meege teld. En als er beroep zou komen, zou de opening minstens 1 September 1926 plaats hebben. De heer Visser zegt de namen der ouders gelezen te hebben, maar kan van verschillende hunner niet begrij pen, dat -ze uit beginsel dit onderwijs verlangen. Spr. verheugt zich dat men zich be roept op wethouder Polak, maar de autoriteiten hebben zich op het wette lijke standpunt te stellen. Spr. meent dat de aanvrage moet worden afgewe zen. De heer Schilling zegt dat het toch niet aangaat, dat bij een verschil tus- schen twee richtingen, men maar weer een nieuwe school gaat oprichten. In de groote poltiek weten die richtingen zich wel te vinden en voelen de arbei ders daarvan de weeën. Spr. zegt dat er voldoende ruimte is op de bestaande school en de nieuwe school overbodig is. De hr. Vermeulen zegt dat 't betoog van den heer Schilling met de zaak niets te maken heeft. Het gaat hier om het recht, n.l. of de aanvrage, ingewil ligd moet worden of niet. Spr. deelt mede hoe het te Amster dam gegaan is, waar het gold de stich ting van een R.K. school te Sloten. Wat het prae-advies van B. en W. betreft, zegt spr. dat men vooruit gegaan is bij de vorige aanvrage. Er is geen inquisi toriaal onderzoek ingesteld, alleen is spr. nog niet tevreden, -daar het gaat om de handteekening der ouders en niet of deze later van ander gevoe len zijn geworden. Spr. is het eens met de heeren ten Broeke en Nijssen, -dat de kinderen, die op het moment van teekening 5V2 Jaar waren en niet op een Chr. school gin gen, moesten worden meegedeeld. Spr. meent dat de aanvrage had moeten worden ingewilligd. De heer Groeneveld zegt vóór te zul len stemmen, als de aanvrage geheel in orde is. Maar het spijt spr. voor de be7 lijdende christenen van Wijkeroog, dat deze aanvrage weder ingekomen is en noemt enkele voorbeelden, waarom ouders wel en niet hebben geteekend Spr. zegt dat er op de bestaande school nog plaats genoeg is en dat alleen dweepzieke ouders deze school willen. De heer Landeweert zegt dat de pa cificatie er is gekomen met de mede werking der sociaal-democraten. Maar de huidige bepaling in de wet is-ge maakt, om de oprichting van allerlei secteschooltjes te voorkomen. Vroeger hebben de Hervormden en Gerefor meerden het ook samen kunnen vin den. Spr. had gewild dat de critici op het advies van B. en W. ook hun cri- tiek hadden laten gelden naar den an deren kant. Want spr. acht het in strijd met de wet, dat men op den laat- sten Maart een aanvrage indient en de kinderen van deze lijst den volgenden dag op 'n andere chr. school doet. Spr. acht de zaak niet sterk, als op een sim pele vraag van B. en W. verschillende ouders antwoorden, dat ze niet van plan waren hun kinderen naar de te openen school te zenden. Acht de aanvragende vereeniging haar zaak echter zoo sterk, spr. zegt dat er dan genoeg beroepscolleges zijn om de zaak uit te vechten. De heer Dunnebier zegt dat het voor B. en W. alleen ging om het. recht. En zij meenden dat de aanvrage niet aan de wet voldeed. Het afwijzend prae-advies van B. en W., wordt met 127 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Nijssen, ten Broeke, v. d. Steen, Zwanenburg, War denaar, Handgraaf en Vermeulen. Vaststelling van de over 1923 en 1924 aan de bijzondere schoolbesturen uit Spr. zegt hunne hebben gedaan, om het bezoek aan IJmuiden te bevorderen, maar dit zal het bezoek doen verminderen. Spr. voelt meer voor het denkbeeld van den heer Maas. De heer Schuitenmaker is dankbaar voor het voorstel van B. en W. Spr. acht een weg als deze zeer urgent, ook met het oog op bet reddingwezen enz. Spr. zegt dat. deze weg bet, maken van IJmuiden tot badplaats zal bevorderen. De heer ten Broek© zegt dat het door trekken van de straat vanaf de Sema phore niet wel mogelijk is. De oplos sing moet zuidelijker gezocht worden. Spr. zou echter de nieuwe weg een an dere route willen laten volgen, n.l. vanaf de spoorlijn. De heer Bosman acht. de voorgestelde weg ongewenscht, want de verstuivin gen zullen ieder jaar een groot hedrag eischen, spr. schat van minsten-s f 1500. De zandverstuivingen zullen- den weg steeds vol zand doen zijn. Spr. zou willen dat men wist of IJmuiden badplaats kan worden of niet. Als het badplaats kan worden, zou spr. den weg willen leggen boven op -het duin, zoodat daar een mooie boulevard kon komen. De directeur van openbare werken vond dit de beste oplossing, maar deze is veel duurder. Als IJmuiden geen badplaats kan worden, moet de weg toch niet zoo ge maakt worden. Spr. meent echter dat de Rijkswaterstaat verplicht is voor een goede verbinding met bet strand zorg te dragen. Spr. stelt voor het voorstel aan te houden en eerst do raadscommissie IJmuiden-badplaats te laten onderzoe ken, of de verwezenlijking van IJmui den als badplaats mogelijk is, ook in verband met de houding van den Rijks waterstaat. De heer Tusenius: Als ooit de belan gen van IJmuiden geschaad zijn, dan nu, want nu komt dit jaar de weg er niet. De heer Bosman zegt blij te zijn dan met zijn voorstel te zijn gekomen. Dé weg was toch niet klaar gekomen. De Voorzitter zegt van ander gevoe len te zijn en de weg in dit seizoen nog wel geopend had kunnen worden. Het- voorstel van den heer Bosman wordt aangenomen met 15-4 stemmen. Tegen de heeren Dalmeijer, Schuiten maker, v. d. Steen en Tusenius. Het prae-advies op het schrijven van J. J. Stam te IJmuiden, houdende een klacht over de Schoonheidscommissie, wordt goedgekeurd. Wijziging der overeenkomst met E G. Beukman inzake pacht van zee strand. De pachter van het zeestrand ten zuiden van de Zuidpier, heeft gevraagd den duur der pacht met 5 jaar te ver lengen en hem of de gemeente de gele genheid te geven 500 van de 600 door hem gepachte meters aan anderen in onderhuur uit te geven. In het laatste geval is hij bereid de pacht van f 230 tot f 1000 per jaar te verhoogen. B. en W. zijn bereid aan dit verzoek gevolg te geven. Echter kan over de verlenging der pacht vóór dit seizoen niet worden beslist. De gelegenheid tot onderhuur zou echter thans reeds kun nen wórden geopend. B. en W. doen in dezen geest een voorstel. De heer Vermeulen is er voor, maar wil dat de raad over 2 jaar weer geheel vrij over het strand kan beschikken Aldus geamendeerd wordt het voorstel aangenomen. De intrekking van het raadsbesluil d.d. 28 October 1924 tot verkoop van grond aan R. India wordt goedgekeurd Op een verzoek van directeur en leeraren van de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden, inzake uitbetaling van salaris, uitgaande bo ven de rijksregeling, wordt afwijzend beschikt. In behandeling komt het prae-advies op een verzoek van de vereeniging tot. oprichting en instandhouding van Sjcholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, gevestigd te Velsen om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bij zondere school te Wijkeroog. De heer Wardenaar zegt zich met het advies van B. en W. niet te kunnen vereenigen. Spr. zegt dat men reke ning moet houden met de datum van opening der school en dopr het bestuur was, in geval van beroep, een nadere datum van opening vastgesteld en wel 1 September 1926. Spr. acht ook on juist dat B. en W. de kinderen hebben afgetrokken, die op de Chr. school gaan, maar die op het moment van het teekenen dea* ouders nog niet op een school gingen. In den zin der wet wa ren deze kinderen nog geen leerlingen. Spr. betwist ook dat de kinderen "mo gen worden afgetrokken, wier ouder? de handteekening hebben teruggeno men. De heer Eoelse zegt over deze zaal? inlichtingen ter secretarie te hebben ingewonnen, echter wilde men spr. in het •gebruik dezer inlichtingen beknot ten. Spr. heeft zich daarbij neergelegd, maar gelooft niet, dat er eenig wetsar- te keeren vergoeding voor vakonder wijzers, bedoeld in art. 101, 9e lid der Lager-Onderwijswet 1920. Goedgekeurd. Verhuur van woningen. B. en W. stellen voor, de woning K. Kerk weg no. 23 te Velsen, bewoond door den gemeentewerkman in tijdelij- ken dienst J. H. de Vries, te verhuren voor f 3.per week en onder nader door ons college te stellen voorwaar den. Voorts stellen zij voor, in overeen stemming met het advies der commis sie voor gas en water, de woning L Doodweg no. 28a te Wijkeroog, te ver buren voor f 5.per week eveneens onder nader door ons te stellen voor waarden. Eén dier voorwaarden zal zijn dat de huurder (een fitter van het gasbedrijf) tevens belast is met het toezicht op de gasinstallatie ter plaatse, Goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging der al gemeene politieverordening, in ver band met een verbod betreffende bet losloopen van bonden op den openba ren weg of wijziging der verordening op de heffing van eene hondenbelas ting zegt de heer Schilling dat niet iedere dierenho u-der dierenvriend Spr. wil het echter niet zoeken in het verhooging der belasting, maar hoopt dan ook dat er niet te straf tegen de menschen zal worden opgetreden, als een hond eens een glippertje maakt. De Voorzitter vindt het beter dan eerst te stemmen over het principe hooger belasting of niet. De raad besluit met 16—2 stemmen geen hoogere belasting te heffen. Al leen de heeren Vermeulen en Groene veld waren- daarvoor. De Voorzitter zegt dat een bewaar plaats voor honden dan beslist noodza kelijk is. De heer Tusenius vraagt of men nu niet meer los met zijn honchmag loopen. De Voorzitter: Dat is de bedoeling. De heer Tusenius vindt dit toch te har, spr. wil voorstellen, dat een hond niet zonder geleide op straat mag ko men. De heer Vermeulen .vindt dit amen dement zeer gevaarlijk. De heer Tusenius hoopt dat de heer Vermeulen bij een mogelijke reïncar natie als hond terugkeert. De heer Vermeulen): En dat ik dan jou hond wordt. I-Iet amendement-Tusenius wordt met 117 stemmen verworpen. Tegen de heeren Nijssen, Wardenaar, ten Broeke, Bosman, Visser, Zwanen burg, Handgraaf, Landeweert, Dunne bier, Vermeulen en Groeneveld. 1-Iet voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 163 stemmen. Tegen de heeren Roelse, Schuitenmaker en Tusenius. Het vermenigvuldigingscijfer voor de nlaatseliik'e mkomstenbelast., dienst 19251926, wordt vastgesteld op 1.6 De heer Tusenius zegt dat, in vele plaatsen conversie van geldleeningen plaats heeft. Spr. vraagt of dit ook hier niet mogelijk is. De Voorzitter: Wacht u nog maar één raadszitting af. (Het voorstel van de leden J. A. Dal meijer c.s. met het prae-advies inzake de instelling van een gemeentelijken ophaal- en stortingsdienst wordt goed gekeurd. De heer Landeweert deelt mede dat bij het waterleidingbedrijf nogal moeilijkheden met. de betaling zijn en dat daarom aan verschillende perso nen de verplichting zal. worden opge legd, zich bij den ophaaldienst aan te sluiten. De heer Balmeijer zegt dat, wil men den ophaaldienst populair maken, men evenals op andere plaatsen, reclame daarover moet maken. Het voorstel tot verhooging van de subsidie aan de Vereeniging tot bestrij ding der- tuberculose in de gemeente Velsen wordt goedgekeurd. Goedkeuring van de 2e suppletoiro begrooting van het schaalarmbestuur en bet Roomsch Katholiek burgerlijk armbestuur, dienst 1924. B. en W. stellen voor, deze suppletoi- re begrootingen, waarbij voor het schaalarmbestuur eene verhooging der gemeentelijke subsidie met f 571.- is uitgetrokken, goed te keuren. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. Goedgekeurd. Wijziging der benoemingsbesluiten voor de thans in functie zijnde leden van liet schaalarmbestuur en het Roomsch-Katholiek burgerlijk armbe stuur. Bij raadsbesluit van 10 Maart 1925, no. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 22 April 1925, no. 117, werd vastgesteld een reglement voor de instellingen van maatschappe lijk hulpbetoon in deze gemeente, welk reglement in werking treedt 22 Mei e.k, Daar deswege met ingang van laatst genoemden datum de namen „het schaalarmbestuur'' en „het Roomsch Katholiek burgerlijk armbestuur" wor-. den gewijzigd, stellen B. en W. voor: le. met ingang van 22 Mei 1925 de benoemingsbesluiten voor de thans in functie zijnde leden van liet schaal armbestuur en bet RoomschKatholiek burgerlijk armbestuuur te wijzigen in dien zin, dat in plaats van „lid van het schaalarmbestuur" wordt gelezen „lid van de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon"; en inplaats van „lid van het. Roomsch Katholiek burgerlijk armbestuur", „lid van de Roomsch Katholiek burgerlijke instelling van maatschappelijk hulp betoon"; 2e. te bepalen, dat in den zittings duur der leden geen wijziging komt, zoodat hunne aftreding plaats heeft op do tijdstippen, in gemeenteblad no. 1. van 1925 genoemd. Goedgekeurd. Aan de orde zijn de benoemingen. De heer Tusenius vraagt waarom de voordrachten alphabetisch zijn. Spr wil de benoemingen aanhouden. De heer Landeweert zegt dat dit kwam, omdat de inspecteur op reis was. Een langdurige discussie ontstaat over de kwestie, waarom onderwijzers uit de gemeente achtergesteld worden. Op verzoek van enkele leden wordt een besloten zitting gehouden. Na heropening worden benoemd tot hoofd der 7-klassige school A I te IJmuiden de heer P. Pleyler te West- zaan met 13 stemmen; 4 stemmen wa ren uitgebracht op den heer S. H. Bloe men te 's Heerenberg en 1 op den heer J. Jarings te Winkel. Tot hoofd der 6-klassige school A II te IJmuiden de heer K. Faber te Pur- m erend met 18 stemmen. Tot hoofd der op 1 September openen Bewaarschool te IJmuiden wordt benoemd Mej. E. Vijlbrief, on derwijzeres aan de Bewaarschool te Velseroord, met 13 stemmen tegen 6 stemmen op Mej. A. E. Maatman, on derwijzeres aan. dezelfde school. Daarna wordt de vergadering geslo ten. o PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN - Het Maandag hier van West-Afrika aangekomen Ned. stoomschip Scheldestroom had drie negers aan boord, die zich in Afrika op het schip hadden verstopt. Zij zijn naar Amsterdam meegegaan en zullen waarschijnlijk wel met een volgende boot naar hun land woiden teruggebracht. Naar wij vernemen bestaan er plannen door de Directie van den Schouwburg Thalia", om in hei'a.s. winterseizoen z g. Repertoire-Abonnements-Voorsfellingen te geven. De bedoeling is om 6 voorstellingen tl geven doör de beste Tooneelgezei- schappen. Om voor dat streven, de algemeene sympathie ie winnen, zal de uitgifte i het Repertoire-Abonnement gericht zijn op de leuze, goed en goedkoop. Bij de abonnemenis-voorstellingen zal iedere abonnementhouder(ster) voor elke voorstelling zijn (haar) plaats op een vast gestelden dag kunnen bespreken. De abonnements-kaarlen zullen niet persoonlijk zijn. De bedoeling is om sen uniformen prijs vast te stellers en die te bepalen op f 7 20 per geheele serie, rechten inbegrepen. Des gewemcht kan ook een abonnement ver kregen wo den voor 3 voorstellingen, tegen betaling van f 3 60, rechten inbegrepen Wij twijfelen er niet aan of er zal voor deze inschrijving voldoende deriname zijn De kolenwerkers-actie. Deze actie is gisteren geëindigd met het aanvaarden der zelfde voorstellen die de vorige week waren verworpen, dus 54 cent per ton, voor een ploeg van 6 man. Maandagavond werd daartoe besloten en de besturen opgedragen dit persoonlijk den werkgever mede te deelen, na eerst nog een poging gedaan te hebben dat, bij aldien de arbeiders, om de oude ploeg compleet te houden, toch met 7 man gingen werken, de zevende man ook door den patroon verzekerd zou zijn, enz. Dit aanbod werd door den patroon geweigerd. Daarmede is dus een actie van de baan, die wel om een klein geschil ging, doch niettemin een zeer belangrijk verloop heeft genomen. We bedoelen daarbij niet de vraag of het gedurende de onderhandeling stellen van een uiterste termijn als casus belli, een ultimatum is. Meer hebben we het oog voor de be handeling, die ontspanning brengt in de verhoudingen tusschen de arbeiders-orga nisaties onderling. Immers was dezen winter de vloot stil gelegd door het werken van een bepaalde organisatie. Sindsdien trad elke organisatie tusschen 2 huizen, doch de telkens afzonderlijk op en, voor wie weet, sterker dan het doek, zelfs dat weer gansch anders principiëel staande" organisaties de groote overmacht hebben in andere onderdeelen van het bedrijf. Het zonder overleg handelen beteekent dus zooveel als een gestadige bedreiging van den rustigen gang van zaken, nu eens hier, dan weer daar. Aan dezen toestand is in deze actie weer een einde gekomen. De 4 organisaties traden gemeenschappelijk op en namen zelfs hunne besluiten in etc vergaderingen, terwijl ze bij alleen geinterresseerd waren 1 directe resultaat is dit elkander !1 dus van zeer groot belang v0Qr1 Voorts verdient dit verschil omdat men opnieuw verzet biid zag opkomen tegen de steedsW mechaniseering van den arbeid De blau we-week I De drankbestrijders zijn weer k. hunne jaarlijksche blauwe week onze gemeente uitgaande van h.t! Drankweer Comité. Reeds de vorige week zag men schillende plaatsen strooken mei strijdersteksten aangeplakt of 0ol] groote, sprekende plaat. In hoofdzaak zag men ze 0p DsI huizen waartoe men permissie 3 kregenvanwege het bestuur Wl verzoek het niet te doen op 0D,, particuliere gebouwen, waar heti Natuurlijk was wel in een enkel verleiding voor de plakkers geweest, doch een zwaluw i geen lente. Woensdagavond kwamen eei] drankbestrijders, van diverse sch bijeen voor een fietstocht door deo Op de fietsen waren borden bev een opwekking om den volgtn het blauwe bloempje te koopen oproep om mee te strijden, trokken zij de aandacht der zoodat de troep veel bekijks hiu ook kwam, in Velseroord, Sanlpo huis, Velsen en IJmuiden. Voor echter alles goed bewi viel de duisternis in en moest paganda gestaakt worden. De vutb zetten den volgenden morgen voort. Deze Donderdag was, als proef op de som. Overal in de zag men weerj de dames of het met het verkoopen van het dranktj bloempje. Dit was nu vooral worden, doordat B. en W. vergunning de voorwaarden hu bonden dat deze personen b zekere leeftijdsgrens moeten zi voorwaarde, hoezeer misschien wenscht in de groote steden, ise fnuikend voor organisatoren van mendag in Velsen. Dat hebt* verschillende vereenigingen totsc! ner kas ondervonden. Waar, door de collectanten, keeren dezen regel overtreden wer de politie er een eind aan i collectanten naar huis. Toch werd, vooral IJmuiden,. siever bewerkt dan vorige jaren, organisatie in andere deelen dti| even goed geweest, ongetwijfiï opbrengsi en daar, en te IJmuidt zijn gekomen. Althans in de mi moesien een aantal der te IJ muidei bare krachten worden inget okii een ar.der deel hulp te verleene? men ook hier te kort kwam Niettemin zien we een beien ais vorige jirerde totaal opbrengsi in 1925 Velsen—Driehuis f 99.97 IJmuiden 95.27 can f poort f 65 00 Velseroord f 52.43 Totaal f31267 Dus in het geheel bijna f80 toen. Slechts alleen Santpoort g it en dat, hoewel hier de verköi groote meeting verleden jaar chouwing is ge-aten. Anders ging alles vooruit. V.ö trokkenen een belangrijk puntv overweging. De actie werd Vrijdag voorlg het overal verspreiden van „0 week" krant. Zaterdagmiddag ondernam colportage optocht, die zeer vee had van het weer, maar waarbij een groote hoeveelheid lectuur menschen werd gebracht. Het afwezigheid van eenige medeweil propagandisten echter afzier houden van toespraken. Des av prof. Casimir een rede uit voor afzender, die door den heer welwillend op verzoek der drankb hoorbaar werd gemaakt. De lucht was echter te vol electrïciteit, kort tevoren onweer!) nog, om daarvan zoo te kunnen als men zich voorgesteld had. telkens luchtstoringen komen, wi was voor den spreker en voor die zijn apparaat dienstbaar I Toch werd nog menig goed woord Een ander gevolg van het wee de menschen der blauwe weet Velseroord. Daar was een doekg huizen. Of dat laatste nu indfl het gevolg van het doek is,f_ wel betwijfeld worden, doch eeno daarover moet het uitmaken. BESTEL UW DRUKVfl BIJ DE N.V. DRUKKERIJ I IJMUIDEN - WILLEM*^

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6