berekend f 1396.92, zoodat hierop een nadéielig saldo ad f 971.96 drukt. De onkosten met inbegrip van sala rissen bedroegen f 1642.84, zoodal de netto-winst over 1924 bedraagt f 990.24, De balans geeft de volgende cijfers: Debet: rekening met leden f 26003.40", reke ning met derden f 80072.76, voorschot ten f 54869.98, gebouwen f 14387.50, meubilair f 60; kassa f 1999.33, Post cheque- en girodienst f 21.29, totaal f 177.414.265. Credit: Spaargelden f 164.422.28, reserve fonds f 9843.64"; afschrijving gebouwen f 2158.10; saldo winst f 990.24, totaal f 177.414.26". De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 3629.09, waarbij de netto-winst ad f 990.24, welke aan het reservefonds zal worden toege voegd. Besloten werd om de geldende finan- ciëele voorwaarden en regelingen der bank ongewijzigd te laten en om voor taan een afsluitprovisie te berekenen van */2 procent voor bedragen onder f 1000 "en van V4 procent voor bedragen boven f 1000. In de vacature W. Polderman werd tot lid van den Raad van Toezicht ge kozen de heer Ir. F. H. Luchsinger, di recteur der N.V. Industriëele Mij. Hera, terwijl de heer J. C. Dunnebier als lid van het bestuur werd herkozen. De voorzitter zegt zich te verheugen over de herkiezing van den heer Dun nebier en brengt een woord van dank aan het bestuur, voor alles wat het in het afgeloopen jaar voor de Bank heeft gedaan. Zaterdagavond liep op het stati ons-emplacement alhier een locomo tief uit de rails. Het ongeval was ech ter spoedig verholpen. De stationsassistent bij de Ned. Spoorwegen P. H. Bos is van Hoorn naar hier overgeplaatst. Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie van de Algemeene Friesche Levensverz.-Maatschappij, waarin de balans over 1924 is opgeno men. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging alhier spreekt Vrijdag a.s., 's avonds 8 uur, in het Gebouw voor Chr. Belangen de heer J. Schouten, van Rotterdam, lid der Tweede Kamer. Gistermiddag stond het helmgras, op het duin waarop de binnen vuur to- ren staat, in brand, zoodat de toren te midden der vlammen kwam. Veel kwaad kon de brand echter niet doen en toen de spoedig aanwezige brand weer met een spuit ging weiken, was de brand direct gebluscht. Behalve aan de Noordzijde, is het duin echter rondom zwart gebrand. Rede Loerakker. In een vergadering der R.K. kiesver eeniging, in het R.K. Verenigingsge bouw, alhier, trad Maandagavond als spreker op de heer Loerakker, lid der Tweede Kamer, De vergadering werd door een 40-tal kiezers en kiezeressen bezocht. De spreker weerlegde de be zwaren die van vele zijden, vooral van sociaal-democratische zijde, tegen deze regeering, dus ook tegen de R.K. Staatspartij, worden ingebracht. Volgens hem culmineerden die be zwaren in: le. de regeering wil absoluut niets doen voor verminderde bewapening; 2e. om de gulden veilig te stellen is schade toegebracht aan ons volkson derwijs; 3e. De salarispolitiek der regee ring is een schande; 4e. de belastingpolitiek der regee- ring is een schande; 5e. dit ministerie is een kabinet voor afbraak der socale wetten. In die volgorde weerlegde hij ze ook. le. De R.K. Staatspartij wil wel ont wapening, doch dan, in overeenstem ming met de vredes encycliek van Paus Benedictus bij internationaal overleg. Trouwens een uitlating van den heer Stenhuis bewijst dat de S. D. A. P. dit ook feitelijk alleen maar mo gelijk acht, doch in ons land de leuze van eenzijdige ontwapening alleen maar aanheft met propagandistische bedoelingen. 2e. Zeer zeker is er schade toege bracht aan ons volksonderwijs, doch het is niet zooveel als men doet voor komen en de R.K. fractie heeft slechts noodgedwongen haar medewerking ge geven. Maar door de begrooting weer sluitend te maken heeft de regeering 'het geheele volk een zeer grooten dienst bewezen en als men de bewerin gen der soc.-democraten en de redenee ring van belanghebbenden wilde aan nemen, dan zou er bijna geen object van bezuinigen meer zijn. In dezelfde redeneering werden ook 3e en 4e beantwoord. 5e. Komende tot de laatste vraag geeft spr. een opsomming van den so cialen arbeid der regeering. Doch nooit heeft spr. minister Aalberse grooter gevonden, dan toen hij met eigen hand zijn eigen wetten moest af breken, omdat ze niet doorgevoerd konden worden, met het oog op den toestand van het volk. Na de pauze behandelde de heer Loerakker het programma der R.K. Volkspartij, welke actie hij niet eerlijk en klaar noemde. Ze brengt slechts een onnoodige splitsing te weeg, tegen den uitdrukkelijken wensch van het Epis copaat in. Deze scheuring kan vooral gevaarlijk worden omdat het voor de Roomsch-Katholieken is: als een man allen staan, omdat de R.K. Staatspartij één moet zijn; anders is zij niets. Met een opwekking hiervoor te streven eindigde de spreker. De vergadering werd geopend en gesloten met den Chr. groet. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken in het Noordelijk deel van het Westfront dei- stelling Amsterdam (bestek No. 65) is voor f 5190 gegund aan Cupido en Dal- meyer, alhier. Alhier had de aanbesteding plaats van 2 woningen, te houwen aan den Rijksstraatweg te IJmuiden. Ingeschreven was door: B. van Geldorp, f 10.399; Cupido en Dalmeyer, f 10.666; fa. P. Heere en Zn., f 10.760; fa. Lindhout en de Waard, f 10.820; P. Bart, f 11.000; Aanneming Maatschappij „Velsen", f 11.300. De gunning is aangehouden. Reeds staan elders in dit blad eenige gegevens over de drukte aan de overzetveren, Zondag j.l. Nader verne men wij daarvan nog dat alleen door het veer van den hr. v. Oosten ongeveer 6000 menschen werden overgezet. Niettegenstaande deze groote drukte viel op de steigers, die voor dit veel gebruikt werden, geen enkel ongeluk of ongeregeldheid voor, dank zij het be zadigd optreden der politie. Deze werd daarin bijgestaan door tijdelijk perso neel van de Noord-Hollandsche bewa- kings-maatsehappij en recherche dienst, die onder leiding van den heer Edsius, in opdracht van den heer van Oosten, voor de veiligheid op de stei gers hebben zorg gedragen. Hier werk ten dus overheidsmacht en particuliere zorg samen, met gunstig resultaat. Radio-Concert. Op uitnoodiging der Chr. Radio-Ver- eeniging, zal onze plaatsgenoot, de heer D. Klut, met heit Chr. Symphonie- orchest Concinere uit Beverwijk, onder zijne directie, hedenavond 8 uur een radio-concert geven voor den Hilver- sumschen uitzender, N. S. F. Het is wellicht voor verschillende luisteraars wel eens aardig, een gunstig bekend or- chest, uit de omgeving te kunnen hoo- ren. Op verzoek van vele hoorders komen in het programma een aantal christe lijke liederen voor. Als spreker treedt op Ds. G. B. Wes tenburg, uit Beverwijk, en voor den bond van Chr. Oranje Vereenigingen, Ds. J. Voorsteegh, uit Katwijk aan Zee. VELSEROORD Door den heer H. Keuris alhier zal aan de Trompstraat een woon- en winkelhuis worden gebouwd. Bij het op 26 en 27 Mei gehouden examen te Haarlem door de Vereeni- ging van Leeraren in het boekhouden te Amsterdam, is geslaagd voor het practijk-diploma boekhouden 'de heer M. J. Luit alhier. In de gisteravond gehouden -ver gadering van het Centraal Drankweer Comité werd medegedeeld, dat de kas- commissie de boeken en bescheiden van den penningmeester volkomen in orde had bevonden. De Blauwe Week-actie werd bespro ken. De IJmuider Vereenigingen had den met elkander vergaderd en kwa men met.een voorstel tot reorganisatie en daarmede verhand houdende voor stellen, die in een volgende vergade ring zullen worden besproken. Dan zal ook het financiëele verslag van de Blauwe Week worden uitgebracht en de bestuursverkiezing plaats hebben. Besloten werd met het oog op de Ka merverkiezingen een strooibiljet te ver spreiden en dus mogelijk ook met een aantal platen propaganda te maken. Bij het op 26 en 27 Mei 1.1. gehou den examen te Haarlem door de Ver- eeniging van Leeraren in het Boekhou den te Amsterdam, slaagden voor het praktijk-diploma Boekhouden de heer M. J. Luit, Velseroord en Mej. M. Swalve, Beverwijk. Zaterdag is te Amsterdam over leden de heer Povlsen, commandant van het Leger des Heils in Nederland. De commandant had op Tweeden Pinksterdag de samenkomsten nog ge leid op het landgoed Velserduin alhier en is ook wel in de zaal van het Leger te IJmuiden opgetreden. Het Symphonie-orkest Euphonie geeft heden, Woensdagavond, een tuin- concert in den tuin van Tivoli. Men is bezig de concertzaal Tivo li weer te herbouwen. Dit werk wordt door den eigenaar, den heer Wich- mann, zelf uitgevoerd Het verbouwen van een woonhuis aan den Velserduinerbuurtweg tot win kelhuis, voor rekening van den heer P. Zeilmaker is opgedragen aan den heer P. Verschoor. VELSEN De commies der posterijen en te legrafie W. A. L. G. M. Jeurgens is van hier naar Haarlem verplaatst. Sinds Maandag heeft de commies-titulair J. L. M. Boot van Beverwijk, die reeds eenigen tijd de directeurswoning be woonde, het beheer van het post- en te legraafkantoor alhier. Door de gezondheidscommissie is het volgende schrijven aan Burgemees ter en Wethouders verzonden: Aangezien het nog al eens schijnt voor te komen, dat het betalen van de kosten, veroorzaakt door het van ge meentewege ontsmetten van goederen en voorwerpen, aan hoofden van gezin nen, waarin een besmettelijke ziekte heeft geheerscht, moeilijkheden ver oorzaakt, is onze commissie van mee ning, dat het aan te bevelen is, de be treffende verordening te wijzigen. Ook het principe, dat de ontsmettingskos- ten, ontstaan door hij de wet van 4 De cember 1872 of bij gemeentelijke veror deningen voorgeschreven ontsmettin gen, door den getroffene moeten wor den betaald, acht onze commissie niet juist. Onze commissie is van meening, dat dergelijke ontsmettingen, als zijnde door de wet opgelegd en gedaan in het algemeen belang, ten laste van de ge meente dienen te komen. Onze com missie geeft Uw geacht college dan ook beleefd in overweging, den raad dezer gemeente voor te stellen, de verorde ning tot regeling van den gemeentelij ken ontsmettingsdienst zoodanig te wijzigen dat ontsmettingen, genoemd in art. 1 al. c van deze verordening ge schieden voor rekening van de ge meente. Geslaagd voor het diploma Boek houden voor de Vereeniging van Leer aren, Mej. Swalve en de heer A. Ter voort te Beverwijk, heiden opgeleid door den heer H. J. v. d. Laan, leeraar M. O. Boekhouden te Wijkeroog. Zondag werd een dame in den polder door een passeerenden auto, aangereden tengevolge waarvan ze ernstig aan de knie bezeerd werd. Door Dr. De Weerd werd ze verbonden en daarna met de boot naar haar woon plaats, Amsterdam teruggebracht. De kruidenier K. N., wonende in de Corverslaan, was Zondag afwezig, toen een der kinderen een doosje luc.i: fers nam en daarmede ging spelen in de schuur, waardoor de schuur in brand geraakte. Door een in de nabijheid wo nenden gasfitter werd de brand spoedig met een slang op de waterleiding ge bluscht. Het liep dus heel goed af, ook voor het knaapje, want er lagen vaten spiritus in de nabijheid en bij niet spoedige hulp had de brand zeer nood lottig kunnen worden. Maandagmorgen is door een in gezetene op het politiebureau te Wij keroog een valsche gulden gedeponeerd. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Door de politie op Wijkeroog werd bekeurd wegens het venten zonder ver gunning en het opgeven van een val- schen naam P. H. J. du C., zonder vas te woon- of verblijfplaats. Het verbouwen van het perceel Breestraat 88 te Beverwijk, onder archi tectuur van den heer B. W. J. Langen- dijk te Wijk aan Duin, is gedragen aan den heer P. Schweitzer alhier voor f 6666. De Anti-Rev. Kiesvereeniging houdt morgen, Donderdagavond, een vergadering in de zaal Bloemoord, waarin als spreker zal optreden de heer C. Smeenk van Arnhem, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Christelijke politiek". Vrijdagmorgen had de arbeider B. wonende aan den Schulpweg te Wij keroog, en werkzaam aan de Hoog ovens, het ongeluk bij het rangeeren van wagens met sintels, een klap van een zwaren ijzeren stang tegen het lin ker dijbeen te krijgen met het gevolg dat dit ernstig werd gekneusd. De man die veel pijn leed, is per auto naar zijn woning vervoerd, waar door Dr, Muys v. d. Moer de eerste hulp werd verleend. De Noorderlaan te Wijkeroog wordt verbeterd en hiervoor gebruikt men grove sintels van het Hoogoveribe- drijf. Over deze sintels kwam Vrijdag middag een wielrijder te vallen waar bij hij zich het gezicht, handen en knie ën ernstig bezeerde terwijl van het rij wiel het voorwiel geheel was verbo gen. Kenn. Als onderdeel van de feestelijkhe den' van de vereeniging „Oosterspeel- tuin" te Amsterdam ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging staat naai* Hl. Dbl. meldt, op het pro gramma een bezoek van 1500 kinderen aan „Velserbeek". Dit bezoek zal plaats vinden Zaterdag 27 Juni a.s. Voor dit doel is een terrein aangewe zen nabij het station Velsen. Alhier is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer H. van Heyst, een der oude bekende Velsenaren en sedert jaren lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Een Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek te Velsen? Naar aanleiding van de berichten be treffende de stichting van een coöpera tieve beetwortelsuikerfabriek te Velsen, verneemt het Hbl. van bevoegde zijde het volgende: Reeds onmiddellijk, na dat de plannen voor de stichting van een coöperatieve beetwortelsuikerfa- briek in Noordholland door de bekerde uitspraak van de leden der Coöperatie Holland op de algemeene vergade ring- van Augustus van het vorige jaar, vas tere vormen hadden aangenomen, zijn door het gemeentebestuur van Velsen pogingen aangewend om deze industrie naar Velsen te trekken. Vooral de wet houder, de heer Handgraaf, zag hie} in een geschikt middel ter bestrijding van werkloosheid met name ook van die, welke telken jare weer na. de bloem bollen- en aardbeiencampagne pleegt in te treden. Door de stichting eener beet- wortelsuikerfabriek zouden de losse ar beiders na afloop van de ééne rampage ne in de andere werk kunnen vinden. Reeds het vorige jaar hadden daarom besprekingen plaats tusschen genoem den wethouder en den Voorzitter van de Coöp. Holland. Aanvankelijk had men hierbij op het oog de industrie-ter reinen onder Velsen in den Spaarndam- mer polder. Deze bleken echter, vooral tengevolge van het gebrek aan zoet wa ter, minder geschikt. Het bestuur der coöp. richtte toen voorloopig het oog op een andere vestigingsplaats, met name Hoofddorp of Heemstede, tot voor eeni ge weken door den voorzitter opnieuw een bezoek aan Velsen werd gebracht Men meende n.l. in de terreinen gelegen tusschen het hoogov enbedrijf en de pa pierfabriek een uitstekende vestigings plaats voor de te stichten suikerfabriek gevonden te hebben, welke de voordee- len van goede aanvoergelegenheid voor de grondstoffen, een vasten ondergrond voor den bouw, aanwezigheid van zoet water, etc. in zich vereenigde. Deze ter reinen behooren echter niet aan de gem Velsen, doch aan den Rijkswaterstaat Het laatste woord is hier dus aan het Rijk. De voorjaarsinzameling van de Georganiseerde guldenscollecte leverde alhier f 202 op; de Pinkstercollecte in de Herv. Kerk bracht f 1168.72 op. waarbij een gift van f 1000 en een van f 100. Met een onlangs gehouden collecte ad f 75 werd alhier f 1445.72 voor de zending verzameld. Reeds eenige jaren is men in onze gemeente bezig met de omvorming van de 150 volts bovengrondsche leiding in een 220 volts ondergrondsche. Groote gedeelten van de gemeente zijn echter nog steeds onafgewerkt, zoodat af en toe door de een of andere oorzaak ge vaar bestaat, op den openbaren weg te worden geëlectrocutioneerd. Zaterdag middag brak nabij den Driehuizerkerk- weg een doode telefoondraad, die over het lichtnet was gespannen. Het eind van de draad kreeg aardverbinding en daar de stroom niet was afgesloten, gingen de lichten branden. De gemeen teveldwachter hield de wacht bij de draad en liet de P. E. N. telefonisch waarschuwen, die spoedig het euvel door het afknippen der draad deed her stellen. Een hond kwam nog even in aanraking met de draad en maakte daardoor van schrik een buiteling, waarmede tevens het bewijs geleverd was, dat het een geluk is geweest dat het gebeurde bijtijds werd ontdekt. De door de vereeniging van perso neel dei- papierfabriek „De Eendracht" op Zaterdagmiddag uitgeschreven per soneel vergadering in de groote zaal van café „Bloemoord", was giecm bezocht. De voorzitter de heer H. Toeb zijn teleurstelling uit over ne Sj) opkomst. Waar zijn zij nu zoo den mond vol hebben vai/Ci onder het personeel zoo vro De bedoeling der initiatiefjJJ nimmer geweest haast de drie b de organisaties nog een nien! stichten en dus nog meer verdeel te brengen. Overduidelijk is nu echter geki dat het personeel der papierfabr' voor een dusdanige vereeniging voor eendrachtig optreden, niets Met het nu toegetreden ledeV niets aan te vangen en daar uit blijkt dat er niet velen meer zullt komen, zal op een spoedig te b ledenvergadering de vraag, doorga opheffing, ernstig onder de oog^ den gezien. Spr. is voor opheff^', werd door een der leden onders; en nog wel in dezen zin, dat hij, tot ontbinding der vereeniging overgaan, waartegen van anders weer verzet kwam als zijnde in met het reglement. Een derde! zich juist op dit reglement, dit nl. voor, dat als binnen een vast den tijd de vereeniging geen 100 telt, zij weer zal worden opgehevf Nadat nog verschillende per het voor en tegen hadden gespr werd op voorstel van den voorzittf sloten binnen 14 dagen een led% dei'ing te houden en daarop een j tief besluit te nemen. Hl,! Vanwege de gewestelijke bes Noord-Holland-Noord- en Nook, land-Zuid der S. D. A. P., hacU een gewestelijke meeting plajj Velserbeek. Het heerlijke zom? lokte zeer velen uit verschillen len der provincie daarheen, zoo ze meeting, wat het bezoek buitengewoon geslaagd genoeg worden. Een der mooiste stukke het wandelpark was voor terrein richt, waar in de schaduw der k ruimte is. Voorzitter was de b Thomassen, uit 'Hilversum, dit streeks 11 uur een woord vamvi uitsprak, nadat eerst de A. J. C. dt wezigen met zang en dans had! gehouden. Nadat de aanwezige leden vac schillende koren in de partij, oiiii rectie van den heer J. Post uit Hai 'n paar liederen hadden gezongen het woord gevoerd door Ir. Ch.C mer, lid der Eerste Kamer en ni 2 op de candidatenlijst voor de ïi Kamer. Deze wees op de beted van 1 Juli. Dan hebben de kiezers de macht in handen en als erm reactionair ministerie komt hebt kiezers niet te klagen of te mop; daar dié regeering het resultaati een verkiezing bij algemeen m en vrouwenkiesrecht, zoodatzi.il op den wil der meerderheid van men. En als men niet allen dat oppast, zóu het kunnen zijnd ministerie Ruijs-Colijn terugkwa Spr. critiseert dan vele maali door het kabinet genomen om te nigen, waarbij ambtenaren en M de dupe werden. Doch voor hel nigen op leger en vloot heeft m ooren en als het kabinet tei neemt het wellicht een vlootwi Deze verkiezing ia ook vangfit teekenis voor verhoudingen ink re Oosten, waar het gist en koo> schen de arbeiders .en de lcapita bewijzen b.v. de opstand in Chic gist en kookt ook in dat deel fl Oosten waarvoor we hier de woordelijkheid hebben te draf waar spr. 30 jaren gewerkt heeft zijn nog zoovele wantoestanden van men in Nederland geen heeft. Ook daarvoor is het nood de sociaal-democratische fract sterkt in de Kamer terugkomt er van moet de provincie N.-Hollan ten Amsterdam, voor een zetel i waarop Thomassen zit. (Applau een opwekking aan allen om f het werk dat te wachten staat eindigde deze spreker zijne red Daar het inmiddels na kerkt! geworden en B. en W. als vonrj» hadden gesteld dat geen muf maakt mocht worden tot dit mocht dat nu wel geschieden en de muziekvereeniging Excelsio Alkmaar, eenige nummers ten i re, waarbij het derde couplet der nationale werd meegezongen® publiek. Vervolgens was hel aan Mevr. C. Pothuis-Smit.1 Eerste Kamer. Deze wees vooral op de be» der verkiezing voor de vrouff' nog te weinig politiek meelever de andere zijde schreeuwt m* maar dat de sociaal-democraten den ondermijnen en dan ste# vrouwen zoo men wil. Maar, als ter Colijn spreekt voor een vt ring van jonge vouwen, dan J daar niet bij dat bijna alle J van dagelijksch gebruik duum den door zijn maatregelen. Daarom moeten vooral de v hunne zusters en buren de wj zeggen» opdat er stemmen FT

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2