ORGAAN VOOR Dl Woensdag 17 Juni 1925 65 10e Jaargang IJMUIDER COURANT PLAATSELIJK NIEUWS. had in het R.K. een vergadering IJMUIDEN. Een zweminrichting ij8 wel droevig, dat juist het ver rat) menschenievens ons wakker .sudden, om te trachten een of doel te hereiken. Maar opdat er „gineer slachtoffers zullen val len 6611 krachtigen oproep jKt stichten van een zweminrich- Üer- $ben hier vele sportvereenigm- 0 bloeien en krachtig werken, de meest noodige sport, het -jen, wordt hier verwaarloosd. 1 tal van kleine plaatsen, waar jaemende zweminrichting is en dit financieel heel goed kan. Wel- q Umuiden kan dit ook, als er aangepakt wordt. Kunnen voor- jjjde sportmenschen, als tur- roetballers enz., nu eens niet het jt| nemen, om hier een goede inrichting te maken? O.i. moet innen buiten de sluizen, omdat tStorteekanaal binnen de sluizen si «-«ten lang zoodanig verontrei- fidat wij het verschrikkelijk vin- dil dagelijks tal van jongens in dit verontreinigde, stinkende water gaan zwemmen, men nu dadelijk de zaak aan wellicht kan de zweminrich j tegen het volgende voorjaar lijn. Een goed begin is het halve Als in Juli 1914? a van de visschershaven is i ten deele in beslag genomen militaire doeleinden. Door het der genie is aldaar lid een groot zoeklicht. Men wil eenige oefeningen houden. teaniagavond aigmgsgebouw van de R.K. kiesvereeniging, als sprekers optraden de hee- Chr. Jansen, uit Amsterdam en I. Bomans, lid der Tweede Ka ait Haarlem. ergadering was heter bezocht dan ige week. Nadat de voorzitter, de A. Verkade de vergadering ge- laid met den Chr. groet, sprak jen woord van welkom tot spre- bezoekers. eer Jansen sprak over de vele die bij de a.s. verkiezingen de in der kiezers, ook van de Room- ipen tot zich te trekken en of- lij voor hunne invloed op een hl der Roomschen niet bang is, let toch waar, dat de beloften vleiend zijn voor de zelfkant der ieke maatschappij. Hij zal dezer programma's bespreken, aarbij opzettelijk niet die kleine- dijen, die parasiteeren op een 'e groep. heeft men bij de S. D. A. P. de misten, bij de anti-revolutionai- staatkunddg-gereformeerde en bij de groote roomsch-katho- itaatspartij de R. K. Volkspartij. ®e allen wil bij niet spreken, ie groote formaties, waarheen gedachten der kiezers wil lei- »e formaties zijn in drie soorten 'beiden, n.l. Ie. vrijzinnig-lib. 2e. socialisten van diverse ling; 3e. de christelijke coali- betreft de vrijzinnigen, dezen 8met woorden als vrijheid van «i en welvaartspolitiek, zeker tolde leuzen. Doch bij nader be- '!n blijkt die vrijheid in te hou- eisch dat men zich losmake 's der kerk. En die wel- ®litiek zoekt hare kracht in Jat maar waaien"-systeem. Die 'is niet te aanvaarden voor den die welvaart strijd met Wieke begrip van saamhoorig- jJ1 bet menschelijk geslacht, ''spreekt de heer Jansen de so- 1 ®e het hebben over hulp aan !'n en democratie. Doch hier "t te wezen die democratie, die zoekt. In zijn inleiding tot Wek Rerum Novarum, sprak «o XIII, an een noodzakelijke aJe> die het volk moet voort- Maar dan het geheele volk en J deel daarvan, zooals de socia- Echt democratisch is de R.K. Staats- Mej. D. reed gisteren per rijwiel partij, die alle lagen des volks door- op het Koningsplein, toen ze werd aan- j dringt en opheft. Slechts daar kan de gereden door een wielrijder, zoodat ze plaats van een katholiek zien en spr. op straat kwam te vallen cn haar rij- i hoopt dan ook dat allen zullen mede- wiel bijkans geheel vernield werd. Door werken, opdat 1 Juli allen zoo getrouw de politie wordt een onderzoek inge- mogelijk hun stem uitbrengen, waar- steld. door de derde zetel in de kieskringen Haarlem-Helder, die van den heer Ch. t Zaterdagmiddag zou van de ter- reinen der Amst. Ballast Mij. een loco- VELSEROORD v. d. Bilt behouden blijft voor de kath. j staatspartij. Na de pauze sprak de heer Mr. J. B. motief naai* Amsterdam vervoerd wor- Bomans. Deze begon met een opwek- den. Men vervoert zoo'n machine gere- 'king om te zorgen dat de zetel van den geld op een zandbak, die dan half vol i heer v. d. Bilt niet verloren gaat, de zand geladen wordt. Toen de locomo- plaatsen van spr. en den heer Loerak- tief op de zandbak gereden was, begon |ker zullen wel geen extra verdediging deze spoedig over te hellen, waardoor behoeven. Doch na die inleiding was de de bak vol water liep en de machine in rede van dezen spreker meer eon alge- meene, politieke beschouwing, waarin hij op satyrische, eenigzins carricatu- ristische wijze de vrijage van den 1*00- den aanbidder naar de hand van bet zwarte meisje besprak; de mogelijk heid van een samengaan de S. D. A. P. en de R.K. Staatspartij. Wilde men dat huwelijk niet uit liefde, dan wel om wat het meisje meebrengt. Doch, Mr. Bomans vindt dat huwelijk zoo weinig sympathiek, dat hij het niet kan aan raden, anders !dan noodgedrongen. Wel belooft de S. D. A. P. nu veel, doch dat gebeurt meer in dagen van vrijage. Doch spr. denkt dat als dit huwelijk een jaar of vier oud was, de teleurstel ling grooter zou zijn dan in menig ge zin. De,S. D. A. P., ofschoon hare gees- telijke vader nauwelijks 41 jaar dood is, Een nachtkroeg. begint nu al teekenen van ouderdoms- fn den nacht van Zaterdag op Z011- zwakte te vertoonen. Theorie van dag kwamen verschillende ouders bij meerwaarde en klassenstrijd, de zuilen de politie, met de mededeeling dat hun waarop dat gebouw is opgetrokken, jongens nog niet thuis waren. De zijn reeds weggedaan voor de oogen menschen waren zeer ongerust, wat van het publiek. Daarentegen heeft het 's morgens om 3 a 4 uur te begrijpen christendom nog steeds de beginselen is. De politie ging op onderzoek uit en die haar geleerd zijn, negentien eeuwen later bleek, dat de jongens den nacht geleden, door haren stichter. Het socia- doorbrachten bij den verlofhouder P. lisme mist de kracht om werkelijk van M. in den Willemsbeekwcg, die in een beteekenis in de geschiedenis der we- huiskamer gelegenheid gaf om te drin- reld te zijn. Toen Troelstra, in 1918 de ken. Na sluitingstijd gingen de jonge- greep deed naar de macht, riep de ka- lui dus mee naar binnen en daar werd <ht verstaan. Dat is het tegen- democratie. het water duikelde. Een hok moet van xAmsterdam komen, om machine en zandbak weder boven water te bren gen. Door de politie alhier werd tegen N. G. M. H. proces-verhaal opgemaakt, wegens overtreding der Arbeidswet. Tegen eenige melkslijters werd door de politie proces-verbaal opge maakt, wegens het venten op verboden tijdstippen. Wij herinneren er nog eens aan, dat melkslijters op Zondag alleen mogen venten van 89 uur 's morgens en dat hun winkels alleen geopend mogen zijn van 8—12 en van 6—8 uur. tholieke staatspartij „hands opf" en als protestantsche dominé's trachten de vol-burgerlijke waar der katholieken te beknibbelen, klinkt het evenzeer „hands opf". De eenheid der katholie ken is de oorzaak dat ze deze kracht kunnen ontwikkelen. De S. D. A. P. be looft ontwapening, sociale wetgeving enz. Zij heeft dat beloofd, maar vol brengt ze het? Ziende naar wat geheel of ten deele socialistisch geregeerde landen presteeren op het gebied van ontwapening, zegt spr. dat de militaire lasten hier veel minder zijn dan daar. Uitvoerig wijst hij dat aan van Rus land, België, Denemarken en Zweden, die zwaarder bewapend zijn dan wij. Daartegen is de sociale wetgeving, met behulp van de katholieken, zeer ver gevorderd. Toen de arbeidsconferentie te Was hington hare wenschen, voor 'een verre toekomst formuleeren wilde, moest de Nederlandsche regeeringsvertegen- het drinkgelach tot in den vroegen morgen voortgezet. In den nacht van Zondag op Maan dag is door de politie een inval gedaan in het café van M., maar toen werden geen bezoekers in de huiskamer aange troffen. De politie heeft echter alle be zoekers van Zondagnacht opgespoord en dezen een verhoor afgenomen. Tegen M. is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Drank wet. In het jaarverslag der Gezond heidscommissie hebben wij kunnen le zen, hoe verleden jaar in Juli een on derzoek is ingesteld naar de oorzaak van de verontreiniging van het water j in het Noordzeekanaal. Wij willen ho- pen, dat dit onderzoek dit jaar wordt voortgezet en vooral, dat er dan wat aan gedaan zal worden. Want sinds j eenige weken is het kanaalwater zoo- j danig verontreinigd, dat de lucht er woordiger, Mgr. Dr. Nolens eenige kee-ook door verpest is. Het is zoo erg, dat ren mededeelen dat deze wenschen j op mooie avonden men op grooten af- voor Nederland reeds in vervulling wa- j stand het stinkende water kan ruiken, ren gegaan en gehandhaafd werden. Wij constateerden dit vorige week hij Zoo doet het werken der katholieke J school H. Het is zoo erg, dat tot in de staatspartij, ons volk mee aan de spits i huizen de vreeselijke stank doordringt, gaan van democratie en pacifisme, en En in dit vuile water zwemmen dage- spr. wekt dan ook allen op den len Juli j lijks tientallen jongens. getrouw, tot den laatsten man of j Wij hopen zeer, dat de Gezondheids- j vrouw, te stemmen op de lijst dezer j commissie en ook het gemeentebestuur partij. 1-Iet zij tot een getuigenis datj snelle en krachtige maatregelen zullen Nederland hare plaats wil behouden (applaus). Daarna sluiting der vergadering. Maandagmiddag reed een perso nenauto op de Trawlerkade, nabij de rijkswatertoren. Eenige kinderen die daar aan het spelen waren, gaven niet genoeg attentie, met het treurig gevolg dat een 7-jarig meisje tegen de auto opliep en er door aangereden werd. De auto stond vrijwel onmiddellijk stil. Daar het kind bloedde werd het de werkplaats van Gebr. Taat binnenge dragen, waar de toevallig juist passee- rende arts, Dr. R„ haar onderzocht. Nadat deze geconstateerd had dat het ongeval boven verwachting goed was afgeloopen, werd de kleine door de auto naar hare woning gebracht. Door Mevr. H. werd aangifte ge daan, dat zij, terwijl ze per fiets reed, door een hond van R. werd gebeten. De politie stelt een onderzoek in en zal zoo noodig den hond doen muilkorven. nemen, om aan deze ellende een einde te maken. In de eerste helft van September zal gedurende tien dagen de tent der Noord-Hollandsche Tentzending weder alhier worden geplaatst. Voor dit doel is een tentcommissie ge vormd, die zorgen zal voor de inzame ling van het bedrag, dat noodig is om de tent te doen overkomen en die ook de verschillende verdere werkzaamhe- den op zich neemt. Het kerkkoor zal zijn medewerking verleenen op de samenkomsten. VELSEN De Vrijz. Dem. Bond in den Kies kring Haarlem heeft Zondag j.l. 's mid dags om half drie een landdag gehou den op Velserbeek. Er was maar een matig bezoek, ter wijl op het weer ook niet te roemen viel. De heer Van Leeuwen van Schoten opende de bijeenkomst met een woord van welkom op deze historische plek in Kennemeriand. Onze voorouders kwamen 111 de bosschen bijeen 0111. de stambelangen te bespreken en ge- richtsdagen te houden, wij waren hier thans met dergelijke doeleinden. Wij zouden hier ook. hooren spreken over den belangrijken dag van 1 Juli, wat ons dan te doen stond en wij zouden thans gericht houden over onze hui dige regeering. Als iste spreker trad op Dr. E. J. Abrahams, die begon met er op te wij zen, dat het Nederlandsche volk op 1 Juli zal worden opgeroepen om de re geering te kiezen, welke het verdient. Gaat ieder dat goed beseffen, de thuis blijvers helpen de tegenpartij en zij, die hun stem uitbrengen op een of ander klein partijtje handelen niet veel beter. Wie stemt op de Vrijzinnig Democra ten, helpt 'aansturen op een parlemen tair ministerie, dat zal zorgen voor goed onderwijs, belasting naar draag- Kracht, een goed loon voor de arbeiders en een sluitende begrooting. De tegenwoordige regeering heeft in haai' zevenjarig bewind positief niets gebracht van wat ze beloofd heeft. De Vrijz. Dem. partij beeft eerbied voor ieders overtuiging, maar eischt die ook op voor de hare, terwijl de hui dige regeering niet geschroomd heeft die geweid aan te doen, als die in strijd is met wat zij voor de ware houdt, ge tuige haar optreden in zake „Natlian de Wijze" en de Statuten van „De Da geraad". Naar aanleiding van wat er met het Bezoldigingsbesluit gebeurd is verwijt spreker de regeering woordbreuk, ter wijl vele gemeenten in groote ongele genheid gekomen zijn door het regee- ringshesluit om het heffen van rijks- en gemeentebelasting in één hand te bren gen. Ondanks het schermen met de woor den stoelen op denzelfden wortel des geloofs is er geen eenheid in de regee ring, getuige de quaesties van proces sieverbod, vaccinedwang enz. Spreker komt nu tot de redding van den gulden door Colijn en noemt het opsnijderij van rechts. Als de gulden van den verdrinkingsdood gered is dooi den anti-rev. Colijn, dan mag men er meteen wel bijvoegen, dat hij door een anderen anti-rev. S. de Vries, in het water geworpen is. En hoe is dat zoo genaamde redden toegegaan? De sala risbekorting, ten koste van woord breuk, heeft vele gezinnen in ellende gedompeld, de ingevoerde indirecte be lasting treft hen 't meest, die de minste draagkracht hebben en de tariefwet zal heel wat ellende brengen. De beloofde bezuiniging knoeit, knakt en knauwt het onderwijs en de volks gezondheid, terwijl er geld vermorst wordt voor herhalingsoefeningen en brutaalweg geld gevraagd wordt voor eene vlootwet. Wij willen, zegt spreker, besparen op oorlog en marine en verlangen een ge zonde democratische regeering en als het a.r. strooibiljet zegt: „Colijn moet het zijn", roept dan: „Ruisch. moet naar huis" en eindigt dan met: „Ik kies Marchant." (Applaus). Hierna betrad het spreekgestoelte Mevr. BakkerNort, lid van de Twee de Kamer, die begon met twee regels van een gedicht van den Vlaamschen schrijver te citeeren, waarvan de eerste regel luidde: Eén stap naar voren en twee achter uit maar waarvan ze den tweeden zou willen wijzigen in: Ziedaar al wat het werk der Coalitie beduidt. Op allerlei gebied heeft de regeering dit gedaan en behandelt in dit opzicht het onderwijs, het salarisbesluit en de vrouwenrech ten en licht met tal van voorbeelden haar meening toe. Spreekster wijst er op, dat de regee ring altijd, wanneer het betrof verbete ring te brengen in den rechtloozen toe stand der vrouw, klaar stond met: „Dit is in strijd met Gods woord". Wanneer de regeering aan die invoering van ver beteringen niet meer kan ontkomen dan is een en ander op eens oiet meer met Gods woord in strijd. Lateoi we ons daarom aan die praatjes maar niet sto ren. Spreekster wijst er op, dat de indi recte belastingen op gniepige wijze de huishouding bemoeilijken en- wijst op de verderflijke tariefwet, terwijl ze een vurig pleidooi levert voor ontwape- In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen Jacq. TELLIER - Kanaalstr. G 61 IJMUIDEN ning, daar we volgens deskundigen ondanks de honderden millioenen voor oorlog en marine besteed, toch weer loos zijn. Met een warm woord van aan beveling om te stemmen op Marchant verlaat de spreekster onder applaus de tribune. Als derde spreker trad op de heer J. P. C. Wagner, die begon met te zeggen, dat het bij de aanstaande verkiezing de vraag was zal ik helpen het groot kapitaal nog meer te steunen of niet? Alzoo wie het eerste wil stemt Colijn of een anderen rechtschen candidaat. Spreker wijst op den truc van Coiijn om bij de eerste begrooting het tekort veel te hoog te ramen, teneinde te meel eer te behalen met het sluitend maken der begrooting. Heeft bij een vroegere verkiezing in het kiesdistrict Beverwijk de rechtsche candidaat Pastoors, voorstanders der tariefwet, het moeten afleggen tegen Roodenburg, thans is weer de zelfde strijd gaande. Zullen thans de bewo ners van deze streek tot voorstanders van die verderflijke tariefwet bekeerd zijn? Bij de vorige verkiezing werden de Roomsche kiezers gepaaid met de belofte van instandhouding van het de partement van landbouw en desniette genstaande is dit ministerie van land bouw opgeheven ten bate van marine. Wat zeggen de Roomsche kiezers hier van? Spr. is voor ontwapening en de Vrijz. Democraten zijn hiertoe gekomen na de verschijning van het bekende rap port en welk verstandig mensch zal zich hierover verbazen? Ook deze spreker oogst applaus. De heer Van Kuikhoven vraagt welke houding de Vrijz. Dem. zullen aanne men tegenover de salariskorting dei- ambtenaren. De heer Abrahams zegt dat zijne partij de onrechtvaardigheid er van in ziet en het zal aan haar niet liggen, als dat onrecht niet hersteld wordt. Hierna sluit de heer Van Leeuwen de bijeenkomst onder een woord van dank aan het bestuur der gemeente Velsen voor het afstaan van dit ter rein en aan de spreekster en de spre kers voor hun gloedvolle voordrachten en wekt allen op om te stemmen op de Vrijz. Dem. partij. De Vereeniging van personeel in dienst bij den Rijks Waterstaat „Een dracht maakt macht" zal eene alge- meene vergadering houden op 7 en 8 Juli a.s. in één der zalen van het Hotel Noord-Brabant Vreeburg te Utrecht. Onder begunstiging van droog, hoewel wat frisch weer heeft de jaar- lijksche processie in den tuin van het Sint-Jozefgesticht 1.1. Zondag plaats gehad. In Nijverheid en Handel, het Maandblad van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem ••n Omstreken, treffen wij aan een opgave ;van het aantal faillissementen, in het district der Kamer in 1924 uitgespro ken. Voor de gemeente Velsen bedraagt idit aantal 51, verdeeld als volgt: han del 23, industriëele middenstand 9, bouwvakken 5, land- en tuinb.bedrij- ,ven 2, reederijen 4, arbeiders 2, overi ge beroepen, zonder beroep 5. Terwijl in Haarlem met ruim 80.000 inwoners het aantal faillissementen glechts 71 was, bedroeg dit voor Veis. n J51, wat wel een hoog cijfer is. Wij rnee- nen hiervan als voornaamste oorzaak ite moeten aanmerken het maar steeds [vermeerderen van het aantal winkels. [En dit gaat nog steeds voort, zoodat er slachtoffers moeten vallen. Verhoudingsgewijze was het aantal faillissementen nog grooter in Schoten, n.l. 31 op een bevolking van 13000 zie len. Velsens Gemengd koor „Zang Veredelt" toog Zondag naar Haarlem, om deel te nemen aan den Zangwed- s'trijd van Polyhymnia en wel in de tweede afdeeling Gemengde Koren. Het koor behaalde met 3—2 stemmen

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1