van politie op wachtgeld, om de scha de, voor hem voortvloeiende uit de wij ziging dei* Pensioenwet 1922 (Staats blad no. 240), te vergoeden of hem voor eene gemeentebetrekking, overeenko mende met die van agent van politie, te willen aanwijzen (in handen van B. en W. om advies). Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 7a. Aankoop van de woning Trompstraat, wijk D, no. 107 te Velseroord. Financiëele besluiten. Bij dit punt worden tevens aan de or de gesteld eene suppletoire begrooting on een staat van af- en overschrijving op de begrooting van het grondbedrijf, dienst 1924. De heer Visser vraagt of het prae advies op het adres van den IJmuider Bestuurdersbond in de volgende ver gade ring kan behandeld worden. De Voorzitter zegt dat dit de bedoe ling is. De héér Groeneveld wil de raadscom missie .deze zaak laten afdoen. De heer ten Broeke zegt dat de com missie deze zaak met de organisaties heef besproken en eerst daarna is een regeling vastgesteld. Spr. bevreemdt het dat de IJmuider Bestuurdeisb •nu met een adres aan den raad komt. De heer Visser zegt dat de IJmuider Bestuurdersbond wel in de vergade ring met de commissie met het nu ge dane verzoek is gekomen. De heer Vermeulen zegt dat door de zaak in handen van B. en VV. te stellmi de belanghebbenden drie weken, langer moeten wachten. Spr. wil de zaak naar de commissie verwijzen. De heer Schilling is daar voor, maai' meent dat de commissie zich op het standpunt stelt, dat zij deze bevoegd heid niet heeft. Het voorstel om het adres in handen van B. en VV. te stellen voor advies wordt aangenomen. Tegen de heen n Vermeulen en Groeneveld. Naar aanleiding van het verzoek van H. J. Wiersma zegt de heer Schilling dat de directeur van den ontsmettings- dienst z.i. verkeerd gehandeld heeft, door briefjes te schrijven en bevelen op to leggen, waartoe deze naar sprekers meening niet het recht heeft. Men heeft met leugens den bewoner verdacht ge maakt, door te zeggen dat hij bier enz, verkoopt, wat niet juist is. Spr. zegt dat het een aantasting van de persoonlijke rechten van dien bewoner der barak is, daar deze geen waterleiding heeft, maar een nortonpomp. Spr. zegt dat niemand hinder heeft van wat de be vvoner der barak doet. De heer Bosman zegt dat het niet goéd is, omdat het is een barak voor besmettelijke ziekten en daar mogen niet veel menschen komen. De heer Schuitenmaker zegt te v oelen voor de argumenten van den heer Schilling, maar waar nu een hooge pachtsom voor het zeestrand is verkre gen, moeten wij om de belangen van den pachter denken. De beer Vermeulen wil den bewoners van de barak vrijheid laten om water weg te geven, dat ze zelf moeten op pompen, maar spr. is er niet voor om gemeentegebouwen tot bergplaatsen te maken. De heer Dunnebier zegt dat de direc teur van den ontsmettingsdienst de op dracht tot het schrijven van den brief kreeg van B. en W. Spr. zegt dat men natuurlijk den bewoner der barak niet zal beletten een slok water weg te ge ven, maar deze heeft niet het recht al les te doen zonder voorkennis van B. en W. De heer Schilling zegt dat het den pachter van het zeestrand er om te doen is, om het kampeeren te IJmuiden te beletten. Als de heer Schilling den pachter van het strand verder becriti- seert, protesteert de heer Dunnebier daartegen, omdat bedoelde persoon niet aanwezig is. De heer Vermeulen zegt dat als het nog een uurtje zoo doorgaat, al het w.a- ter uit de put bij de barak niet voldoen de zal zijn om hier den brand te blus- schen. De heer Schaar: En zullen wij naar de barak moeten. De Voorzitter zegt dat B. en W. er niet tegen zijn dat de bewoner der barak water gratis verstrekt. Een amendement-Roelse om don man wel vrijheid' te laten om tentmate riaal in zijn woning op te hergen, wordt met 119 stemmen, zuiver rechtsch-linksch, verworpen. Aan de órde is het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanleggen van een weg naar het zee strand te IJmuiden. De heer Bosman zegt wel in principe tot den aanleg van den weg te willen besluiten, maar had toch wel een meer definitief besluit willen nemen. De heer ten Broeke zegt dat voor het verwezenlijken van IJmuiden-bad- plaats deze weg noodig is. Spr. wil echter weten hoe groot het noodige crediet is. De heer Boelse voelt ook voor het plan IJniuiden-badplaats, maar zegt dat men niet weet of de pogingen daar toe slagen zullen. Laat men geen goed geld maar kwaad geld gooien en eerst afwachten of het wat wordt. De heer Schuitenmaker zegt zich de volgorde der behandeling van deze zaak anders gedacht te hebben. Spr. had beter gevonden als B. en VV. zich eerst verstaan hadden met den Haag. Wat den weg betreft, spr. zegt dat men over de route verschillen kan, maar een weg hebben wij noodig, zoo wel voor de badplaats, als voor bet feit dat een groote haven als IJmuiden een weg naar het strand moet hebben. Spr. zegt dat in IJmuiden de toestand aan bet strand nog net zoo is als in 1876. In Wijk aan Zee echter heeft men de duinen beplant en beeft men haast geen last meer van bet stuiven. En de heer Schilling, die wel interesse heeft vooi* Terschelling, zal wel weten hoe daar vroeger de toestand was op de Dellewal en hoe het daar nu is. Spr. zegt dat de weg er. moet komen, zoo noodig boven naar het duin. De mijnheer met zijn auto moet er ook kómen, moet er juist komen en de at tracties van IJmuiden zien. De heer Schilling zegt dat er sinds de vorige raadsvergadering nog niets veranderd is. Men fluistert wel heel geheimzinnig en als we die heeren zou den gelooven, mochten we wel vier we gen aanleggen. Maar spr., die toch wel als optimistisch bekend staat bij zijn vrienden De heer Tusenius: Heb je die nog? De heer Schilling: Al was u het al leen maar. Spr. zegt echter van dezen weg geen verwachtingen te hebben, die voor het redldingwezen niet noodig is. Spr. voelt meer voor het idee van den heer Roel se, om een sintelpad van twee meter breed te maken in 't verlengde van de a weg bij de duinen naar de Zuidpier. De heer Vermeulen zegt dit voorstel het slechtste voorstel te achten, dat men zich denken kan, omdat het vol gens spr. een gezonde on wikkeling van IJmuiden zal tegenhouden. Spr. is ook voor het idee Roelse, maar de straatweg zal er dezen zomer niet ko men en daarom kan de zaak best nog een paar maanden wachten. Spr. zegt dat de raad het echter hier over wel eens is, dat er een weg naar het strand moet komen, maar over het waar en hoe zijn we het niet eens. Spr. zou 'daarom willen volstaan met alleen in principe te besluiten tot het aanleg gen van een weig naar de zuiderpier. De heer Sluiters zegt dat dit ook de zienswijze is der commissie voor open bare werken. De heer Dalmeijer zegt behalve voor den straatweg te zijn voor den weg van den heer Roelse, die best voor een deel van dit seizoen nog dienst kan doen. De heer Maas zegt het denkbeeld van den heer Roelse in de vorige vergade ring reeds geopperd te hebben. Spr. zou gaarne willen dat de kwestie van het aanleggen van den straatweg be studeerd werd door de raadscommis sieIJmuiden Badplaats en het be stuur van IJmuidens Bloei. De heer Dunnebier zegt dat we bij den Rijkswaterstaat toch met een concreet voorstel moeten komen. Spr. zegt dat eeii straatweg nooldig is en de beste oplossing lijkt spr. de geprojecteerde weg, behalve dan het eindpunt. Maar met het idee van den heer Roelse ko men wij -er niet. Spr. acht het beste in beginsel te besluiten tot den aanleg van den weg tot de Zuidpier, afgezien van de route van den weg. De Voorzitter zegt dat een voorstel is ingekomen van de heeren Vermeulen, Wardenaar en Nijssen, om in principe Je besluiten tot den aanleg van den weg en' een voorstel van de heeren Roelse, Visser, Schilling en Schaar, om den weg langs de semaphore door te trekken tot de zuidpier. De heer Nijssen is er niet voor om het voorstel-Roelse c.s. zoo maar aan te nemen, daar beide wegen samen wel f 50000 kunnen kosten. De heer Bosman zegt dat de weg vol gens het voorstel Roelse c.s. er dezen zomer ook niet komt. Er moet toestem ming gevraagd' worden en zelfs al zet men er 100 man aan 't werk, komt de weg er nog niet. Spr. wil gaarne beide wegen, maar wil een begrooting van kosten weten. Besloten wordt het voorstel-Roelse c.s. naar B. en W. te zenden om advies. Het voorstel-Vermeulen c.s. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het prae- advies op een verzoek om verbetering van de Burgemeester Weertstraat zegt de heer Sluiters dat wel meer wegen verbeterd' worden, al staan ze niet op de begrooting. Spr. acht verbetering zeer noodzakelijk. Het prae-advies van B. en' W. (aan- houding tot de begrooting) wordt aan- j genomen. Het voorstel- tot verhooging van het toegestane crediet voor de aanschaf fing van een! nieuw uurwerk in den to ren te Velsen' wordt aangenomen. Te gen de heeren Roelse, Dalmeijer, Schil ling en Schaar. Het voorstel tot gedeeltelijke onthef fing der pachtovereenkomst inzake het zeestrand, gelegen aan de grens van Wijk aan Zee en Duin, wordt'goedge keurd. Evenzoo de voorstellen tot verkoop van een perceeltje grond in verband 390 met de onteigening ten behoeve van de verbreeding van het Noordzeekanaal tot vaststelling der vergoeding aan bij zondere schoolbesturen voor bovental lige leerkrachten over 1923. Aan de orde is de beslissing omtrent toekenning van belooning aan ambte naren van het gasbedrijf en de water leiding voor verricht overwerk wegens ziekte van een ambtenaar. De heer Sluiters zegt dat hier ambte naren voor een zieken kameraad wat overwerk hebben gedaan, omgerekend over 7 ambtenaren is het een half uur per dag. Dat had men voor den zieken kameraad niet over en moet nu betaald worden. Spr. is daar tegen en zegt dat de gemeente nog een boekhouder op wachtgeld heeft en dat die het werk had kunnen doen. De heer Schilling zegt voor vergoe ding van het overwerk te zijn, maar hoopt dat deze dingen voortaan voor komen zullen worden. Behalve de op wachtgeld gestelde boekhouder had de secretaresse der Huurcommissie het werk kunnen doen. Spr. zegt er niet voor te zijn om het voorgestelde bedrag uit te keeren en wel dat de eene ambtenaar f 3.00 per uur krijgt en de andere minder. Spr. wil het aantal uren vergoeden, maar tot een bedrag niet hooger, dan het uurloon van den betrokken ambtenaar. De beer Landeweert zet uiteen hoe de zaak zoo gekomen is. Men had de langdurige ziekte van den ambtenaar niet voorzien en eerst toen er achter stand was, heeft men overwerk moeten doen. Spr. zegt dat het toekennen der ver goeding niet inhoudt, dat het voortaan ook steeds zoo zal 'gaan. De heer ten Broeke zegt dat hij wil medewerken om voor overwerk eer vergoeding te geven, maar dan moet het ook voor allen zijn. De heer Dunnebier zegt dat in 1920 ten opzichte van ambtenaren van open bare werken besloten is geen belooning voor overwerk te geven. Spr. vraagt waarom het wel voor ambtenaren van het gasbedrijf moet geschieden. Bij een vacature wordt het salaris over de ambtenaren uitgekeerd. De heer Vermeulen is blij dat B. en W. geen voorstel hebben gedaan, om een belooning toe te kennen, maar spr. had liever gezien dat B. en W. voorge steld hadden het verzoek af te wijzen. Spr. vindt het meest onaangename, dat voor overwerk gedurende twee maan den drie en een halve maand salaris moet worden betaald. Spr. zegt dat on ze ambtenaren tegenover particulieren en ook tegenover rijksambtenaren zeer bevooreeht zijn. En zoo toonen ze liun collegialiteit tegenover een zieken col lega, dat ze voor wat overwerk dan een belooning vragen. Spr. hoopt dat de raad vierkant het verzoek zal afwijzen. De heer Bosman zegt niet te begrij pen dat de hoogste ambtenaar liet. werk van een lagerenrimbtenaar deed. De heer Groeneveld zegt dat de hoofdambtenaar had moeten zorgen, dat er eerst overwerk gemaakt moest worden, toen B. en W. stukken noodig hadden. En nu wil deze ook nog een deel van de fooi. Spr. zal uit protest vóór het verzoek stemmen. De heer Schuitenmaker was er in de commissie voor om een maand salaris te verdeelen, spr. is echter overtuigd door de opmerkingen van den heer Vermeulen. De heer Landownert zegt dat de rechtspositie der ambtenaren toch an ders is, als hier wordt voorgesteld. Spr. zet de zaak nog eens uiteen en meent dat de ambtenaren voor het ge dane overwerk aanspraak hebben op een vergoeding. De heer v. d. Steen zegt dat het hem bevreemdt dat de ambtenaren met dit verzoek 'durven komen. Spr. is er voor om de salarissen der ambtenaren op peil te houden en daar heeft de raad de verantwoordelijkheid voor. Maar dit geld moet door allen bijeengebracht worden' en door menschen met kleine loonen. De heer Schilling stelt voor dat de belooning zoodanig uitgekeerd wordt, dat ieder beloond wordt naar het door hem verdiende uurloon en niet hooger dan het door den ambtenaar verdiende uurloon. Dit voorstel wordt met 119 stem-? mlen aangenomen. Tegen de heeren ten j Broeke, Langendijk, Zwanenburg,1 Dunnebier, Vermeulen, Nijssen, Slui ters, v. d. Steen en Handgraaf. Machtiging tot afbraak van het per ceel „Nienwland''. In verband met de toezegging, ge daan in Uwe vergadering van 19 De cember 1924, stellen wij U voor, ons te machtigen, over te gaan tot afbraak van het bovenbedoelde perceel, tenein de daardoor gelegenheid te scheppen tot verbetering van het verkeer over den' Stationsweg te Velsen. Goedge keurd. t Financiëele besluiten. B. en W. stellen voor, vast te stellen de volgende suppletoire begroetingen, dienst 1924: a. der gemeente; b. van bet gasbedrijf; c. van de waterleiding; d. van bet bedrijf reimgings- en ont- smettingsdienst; benevens de volgende staten van af- en overschrijving op de begrootingen, dienst 1924, van: a. het bedrijf openbare werken; b. het bedrijf reinigings- en ont smettingsdie nst; zoomede eene suppletoire gemeen te- begrooting, dienst 1925, met het oog op de omstandigheid', dat op de begroeting der huurcommissie voor dit dienstjaar geen hooger bedrag dan f 600.als toe lage voor de secretaresse kan worden uitgetrokken, hoewel met eene beloo ning van minder dan f 100.per maand niet kan worden volstaan. Het meerdere zal ten laste moeten komen van den post no. 19, jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der ge meentesecretarie enz. De ontwerp-besluiten zijn bij de stukken gevoegd. De commissie van bijstand voor de fi nanciën adviseert gunstig. De heer Roelse brengt hierbij ter sprake de onbetwoonbaarverklaarde woningen en stelt voor om daar, waar onto e woonb aar v erk laaide wo ni nge n van onvoldoende water zijn voorzien en waar kans is op infectieziekten, standpijpen op te richten en de bewo ners dier huizen gratis van water te voorzien. Dit voorstel wordt in handen van B. en W. gesteld voor advies. De financiëele besluiten worden goed gekeurd. Aan de orde zijn de volgende voor stellen: a. Voorloopige vaststelling van de rekeningen van het gasbedrijf en de waterleiding over 1924; b. reserveering van een gedeelte van het winstsaldo van het gasbedrijf voor den dienst 1925; c. verlaging der tarieven voor gas en water; d. machtiging tot uitvoering van verschillende buitengewone werken voor het gasbedrijf en verstrekking van het noodige kapitaal. De heer Visser zegt dat het tegen woordig meer en meer de gewoonte van eigenbouwers is, om geen gaslei ding aan te leggen, zoodat later de huurders daarvoor moeten betalen. Spr. zou dit gaarne anders zien. De beer' Dalmeijer zegt deze belang rijke voorstellen Zaterdagavond j.l. te hebben ontvangen, terwijl de bijlage eerst later kwam. Gisteren en beden kwamen er nog verschillende andere wijzigingen en cijfers. Spr. vraagt waarom deze belangrijke voorstellen, die ruim f 80.000 zullen kosten, niet in de Financiëele commissie behandeld zijn geworden, of komen daar alleen suppletoire begrootingen en staten van overschrijvingen Spr. zou deze belangrijke voorstellen willen aanhouden. De beer Bosman vindt den post voor het nieuwe magazijn wat hoog en zegt dat de raming wel wat lager kan. De heer Vermeulen onderschrijft de bezwaren van den heer Dalmeijer, maar wil de zaak niet aanhouden. Spr. wil zoo mogelijk alle werken openbaar aanbesteden, voorts vraagt ook bij be zuiniging op het nieuwe magazijn. Ei- kunnen voor dit bedrag tien arbeiders woningen worden gebouwd. De heer Bosman: Geen groote. De heer Schaar: Geen Hoogstraten van Colijn. De heer Vermeulen meent dat het wel minder kan en dat het nieuwe hek voorloopig nog niet noodig is. Spr. zegt verder dat het nog lang niet zeker is, dat aan de zuidzijde der visschersha- ven gasbuizen mogen worden gelegd. De heer Landeweert zegt in antwoord aan den heer Visser dat een uniform watertarief nog niet gewenscht is. Wat 'de uitbreidingswerken betreft, spr. zegt dat de nieuwe afscheiding om het terrein te Velseroord zeer noodza kelijk is. Behalve den grooten brand is er ook het gevaar van het stoken van vuurtjes door kinderen, waarom een steenen muur noodig is. Spr. zegt dat alles wat voor openba re aanbesteding in aanmerking komt, ook aldus besteed zal worden. Wat de gaslevering aan de zuidzijde der visschershaven betreft zegt spr. dat B. en W. druk bezig zijn bestaande be zwaren te overwinnen. Verschillende directies van fabrieken hebben zich bereid1 verklaard gas te betrekken en van de bewoners daar is zelf aandrang geoefend om daar gas te brengen. De heer Vermeulen wil het crediet aanmerkelijk zien teruggebracht en om dit in beginsel uit te spreken, wil spr. het crediet stellen op f 80.000, als bedoelt hij daarmede niet dat dit be drag maar opgemaakt moet worden. De heer Maas zegt dat de leden der commissie voor gas en water persoon lijk hebben geconstateerd hoe noodza kelijk een nieuw magazijn is en ook een nieuwe omrastering van het terrein. De heer ten Broeke stelt voor de zeet dat voorstellen te verwijzen naar d missie voor openbare werk(.n6 hem aangetoond wordt <io daarvan. 0 De heer Schuitenmaker zegt t nen begrijpen dat wat de onrast van het terrein betreft de weth den toestand niet meer vera*?01' ach. aiu*« De heer Landeweert nieuwe magazijn en de zeer urgent zijn. Spr. is er niet gen de plannen door de conJ voor openbare werken nader ond oogen te doen zien, maar laat me! de voorstellen aannemen. Aldus geschiedt. Wijziging van de gemeente-fo ting ert de begrootlng voor hetl? drijf, dienst 1925. Door Gedeputeerde Staten dezer vincie zijn de bovenvermelde L tingen teruggezonden, waaromt^ enkele bemerkingen hebben, dié in verband met de toepassing ||j we voorschriften, hoofdzakelijk administratieven aard zijn. In overeenstemming mét het a •der commissie van bijstand voor' nanciën stellen B. en W. voor, fo tegemoet te komen, zooals in ht cept-schrijven, gevoegd' bij dé st| is aangegeven. Evenals het vorig jaar maai noemd college bezwaar tegen ij volgde wijze van de nummeringd? grootingsposten, die bladzijde-ge; zou moeten geschieden. Naar de meening van B. en W, nu gevolgde methode der num^ naar de hoofdstukken het meest; tisch en geenszins in strij d met dei schriften. De begrootingen, zooals die Lets te worden gewijzigd, zijn evenej inzage nedergelegd. Goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voois tot wijziging der verordening, regj de toekenning van wachtgeli ambtenaren', de vaststelling van sioengrondslagen en van een aai ling, ingevolge art. 133 le lid dei sioenwet 1922. Voorts dat tot aar van het perceel Trompstraat i Velseroord. Bij de benoeming van drie leda commissie van advies voor de v loosheidsverzekering zeg de heer dienaar gaarne zijn plaats te wil; staan aan een R.-Katholiek lid? veelt als zoodanig den heer Maai Tot voorzitter wordt gekozen di J. E. Sluiters, tot léden de heeresl J. Maas en A. Krijger. De heer Roelse krijgt gelege; nog iets op te merken over de hem gestelde vragen betreffml Mulo-ond er wijs. Spr. zegt dat hel woord hem niet ten volle be\?; heeft. Alle hóófden staan nieti tegenover deze zaak, spr. zegt zelfs een schoolhoofd is, die ve kinderen zijner school nog Éi heeft afgeleverd voor de Mulo-sc! Spr. stelt den wethouder voor in geval gegevens van het hoofd school op te vragen en dat de w •der dan maatregelen neemt. De heer Landeweert zegt datd nomen maatregelen doel hebben fen. Spr. gelóóft echter niet dati taak van den wethouder, isi werk van het hoofd over te néns zegt dat bedoeld hoofd echter x tra is aangeschreven en hoopt gevolg zal hébben. De heer Groeneveld krijgt heid tot het houden van een int latie over den postdienst te 1 Spr. herinnert er aan dat liij e« geleden hierover ook reeds v stelde en d;at tóen een motie werd genomen, waarin de wensch wer gesproken, dat het "postkantoor zou blijven bestaan. Ondanks) het rapport van den 'heer Noltin? voorgesteld van het kantoor Velst bijkantoor te makten, zal het nu kantoor worden. Spr. wijst eb hier veel industrie is en dat b noodig is, dat hier e'en bijt blijft. Spr. vraagt of de raad1 niet scbelijkheid kan uitspreken, sen een bijkantoor krijgt. Met algemeene stemmen wordt toe besloten. ..V De Voorzitter deelt nog door den heer ten Broeke dé wj vragen zijn gesteld:: le. Is Uw College bekend a feit, dat de bestrating van den Hout- of Koningsweg, boven de J aangelegde rioleering, belangif zakt? 2e. Zoo dit haar oorzaak vi verzanding van riolen1 of putten, die oorzaak ontstaan? 3e. Indien deze ontstaan minder goede uitvoering van het door den aannemer en deze i'É blijft zijn verplichtingen na te heeft Uw Collége dan voldoe?» heid, dat de gemeente géén fmj schade lijdt bij eventueel herst^ 4e. Zijn Uw college oorzaken, i dat die verzanding ontstaat n. standigheden, buiten1 den val aannemer? zoo ja, wat zullen ten voor de gemeente zijn om zaken weg te nemen?

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2