Trouwen en Dagmeisje net Dagmeisje Een flink dagmeisje Dagmeisje net Dagmeisje een net Meisje net Meisje, Leerling gevraagd Huisnaaister B enedenverdieping, Huis met tuin Aangeboden mooie Zaak. zullen zorgen [erna wordt de vergadering geslo- ""PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN e Telegi'aaf van Dinsdagmorgen jet portret van den heer F. P. ouien met beschrijving van zijn ,jz jubileum als raadslid en 9 jaar ouder op heden Woensdag 24 Juni. wij vernemen is deze datum niet ten valt dit jubileum op 24 Juli. den vooravond der verkiezing, .w 30 Juni, zijn vele partijen hier 1 weer. De anti-rev. partij ver- ai in de gereformeerde kerk voor des gebed-s en het aanhooren een radio-rede van den minister financiën, den heer Colijn. jet Koning Willemshuis luisteren dir. hist, naar een radio-rede van „ud-minister Jhr. Mr. D. J. de Geer. (wijl in het gebouw v. chr. belan- optreedt Mr. A. R. v. d. Laar, voor „tentantsche volkspartij. Zaterdagmiddag had de knecht (jein de visschershaven liggende het ongeluk over boord te Jen eerden schipper werd het ongeval ertt en de drenkeling weer binnen il gebracht. Voor de Anii-Revolutionaire kiesver- Irad in een openbare vergadering, dagavond, in het gebouw voor Chr. igen ais spreker op Ds. C. v. d.Zaal, gereformeerd predikant te Deventer, hel onderwerp „Bouwen en Breken", spreker begon met de opmerking te en dat het aspect der politieke wereld es land, gedurende de laatste jaren el verandert is. Voorheen was het el gewoonte dat de predikanten zich nel politiek inlieten, men vond ze in regel studeerende in dikke boeken ten theologisch of historisch onder Itaru echter lezen ze politieke ge llen en leven ze in de beweging mee. hebben ze zelf niet gewildniet zij bij de politiek, doch deze is naar hun tkomnn, door het algemeen kiesrecht, gileraard zijn cr t ij die door studie ■den er nu ook wel een eigen politieke ing op na te kunnen houden en dus prekers het land doorgaan. Doch niet i zijn er bij de dominé's die pas Ie jaren aan politiek doen, ook bij de ine hoorders op een vergadering als Irefi men dezulken aan. Voor hen Ispr. misschien in staat te zijn dezen (iets Ie kunnen zeggen, waardoor ze zien dat in de politiek twee dingen jjk zijnbouwen en breken, bouwen wil hij hun wijzen op de uien der A. R. partij, zooals die in hlorie tot uiting zijn gekomen, reeds 8i lang. «rst in de dagen der kerkbervor in de tegenstelling Lulher—Calvijn. dt vraag van de eerste .Hoe wordt lig?'1 Calvijn slelde de groote vraag ,Hoe komt Ood aan zijn eer?" Die taring is ruimer en zuiverder, omdat I centrum van het probleem verplaatst den mensch naar Ood. Dat beginsel, den mensch maar Ood voor alles, ook het staalkundig beginsel van 'i dal hij uit de schrift kon verdedigen, we die beginselen zien toepassen in luid, waar het Calvinisme wortel l zijn we in het gouden tijdperk ilznds historie. De mannen van gezag i» toen niet in de eerate plaats naar 'ol die van anderen, maar naar de •dl. En er was hloei op allerlei gebied, s men begon die weg te verlaten, Wat men in weelde-uiting de kracht ®in verloor. Dat duurde zoolang in plaats van in de Schrift de zocht in de filosophie van men- j ra men kwam tot het beginsel |d. gelijkheid en broederschap. Spr. l«|! beginsel een heimwee naar den Wetland, die slechts in een wereld zonde mogelijk zou zijn, Ood, als JJJ «He gezag, heeft juist de overheid "i om die gevolgen der zonde te Doch nu de menschen dat gezag 'pen en die leus aanvaardden, was "jet gevolg van dien kreet. vrijmaking van ons land werd wel uw gewijzigd, doch het ongeloof, "(•broken was, stelde toen in de 'oikssouvereiniteit, dus ook geen ui van Ood als gezagsbron. De ellen- jwttn dan ook niet en spr. wees op kp» v,r",uw'nï en moeilijkheden uit ''treil bracht in hoogere kringen weer J»n,n van Ood terug, hoewel die verder te onbetijnd was. Doch de afscheidingsbeweging in de kerk deed die belijdenis, aan beide zijden de scheids lijn, in de massa des volks leven en tot meerdere belijning komen. Nu kwam ook de tijd dat men met een omlijnde over tuiging het terrein van den staat kon betre den. Voorbereid door Bilderdijk en Da Costa, gebeurde dit door Oroen van Prin sterer. Diens werk trad echter niet zoozeer op den voorgrond omdat hij juist aan de fundamenten werkte en omdat hij tegenover zich had de man, die aan de beginselen der revolutie nieuw leven wist in te blazen Thorbecke. Na Oroen kon men voortbouwen en Dr. Kuyper schreef .Ons Program". De voortdurende oppositie was geëindigd en meermalen nam men deel aan de regeering. Zoo wil de A. R. Partij voortbouwen. Doch er zijn ook brekers, die met allerlei breek ijzers trachten het werk weer te vernielen. Een daarvan is de laster die men voori- durend uitstrooit tegen de leiders. Oroen werd er mee vervolgd, daarna Dr. Kuyper en niet het minst den tegenwoordigen leider, den heer Colijn. Eenige van die praatjes bespreekt hij dan nader. Een ander breekijzer is de coalitie met de roomschen. Doch de verhoudingenon der ons volk maken het nu eenmaal nood zakelijk dat de roomschen deelnemen aan de regeering, hetzij met de christelijke partijen, hetzij met de socialisten. En nu kan het toch allerminst de taak der anti revolutionairen zijn, hun naar de rooden te drijven door een weigering der A. R. om met hun mede te werken. Men wil ook breken met het gezant schap bij den Paus, doch zonder dien eenigszins .als plaatsbekleedcr van Christus te erkennen, zal de partij zijn voor het toestaan dezer geiden, zoolang de minister deze diplomatieke luisterpost noodig acht. Weer anderen meenen een breekijzer te hebben doordat zij tegen de sociale wet geving zijn, doch tot heden wisten zij nog niets beters aan te wijzen. Het laatste breekijzer dat spr. bespreekt is dat der kleine partijen. Volgens hem zijn die meestal het gevolg van de eigenbaat der leiders, die een kamerzetel ambiëeren en daarvoor een beginsel uitvinden. Tenslotte maakt spr. de toepassing dat door kwaad en goed gerucht, de A. R. partij zal voortgaan met bouwen en wer ken zal voor de geestelijke behoeften van het volk. Vooral om die geestelijke nooden was hel behoud van den koopkracht der gulden ook zoo noodzakelijk. En hij wekt alle kiezers en kiezeressen op, dien bouw te steunen door hunne stem. Door de heeren Baas, Bakker, Kramer en van Slooten werden eenige vragen aan den spreker gesteld, die door hem werden beantwoord. In zijn sluitingswoord bedankte de voor zitter den spreker voor zijn heldere uiteen zeiling en antwoorden, die hij allerzins afdoende noemde, waarna Ds. v. d. Zaal het dankgebed uitsprak en de matig be zochte vergadering gesloten werd. De heeren C F. Smit en T. Boot, Sportleiders alhier, van de Cursus Lichame lijke opvoeding, organiseeren een zwem cursus, welke zal aanvangen 1 Juli a s. Wij verwijzen hiervoor naar de advertentie in dit blad. Nieuwe wegen. Naar Hl. Dbl. verneemt, zal binnenkort door de N.V. „Oosterduin" bij den raad dezer gemeente een plan worden ingediend voor den aanleg van een aantal nieuwe wegen op een aan deze vennootschap behoorend terrein, gelegen nabij den water toren van de gemeentelijke waterleiding. Dit terrein sluit aan bij de straten van het complex der R. K. Woningbouwvereeniging. Een gedeelte van het in exploitatie te brengen terrein zal spoedig worden bebouwd. Tusschen het terrein van de N.V. „Ooster duin" en de uiterste bebouwing van IJ muiden ligt nog een strook gronds, toebehoorende aan de „Binnenlandsche". Het doortrekken van eenige straten wacht nog slechts op het exploiteeren van de gronden der „Bin nenlandsche", waarvan naar wij reeds meedeelden, een gedeelte wordt geëgaliseerd. Kapelaan M. M. H. Haring. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan ie Amsterdam, in de kerk van de H.H. Nicoiaas en Barbara, den Weieerw. heer M. M. H. Haring. Ongaarne zullen de parochianen het vertrek vernemen van kapelaan Haring, die in den korten tijd dat hij hier was, zich gezien wist te maken. In zijn plaats komt de Weieerw. heer P. J. Maas, die kapelaan was in 't Veld. VELSEN. - In verband met het verdwijnen der stoomtram is reeds vaak gesproken van het „laatste bedrijf" en steeds bleek weer dat het slot nog niet was gekomen. Thans kan echter met zekerheid worden gecon stateerd dat het einde nabij is. Maandag is men n.l. begonnen met het opruimen der rails van de remise tot de pont. Nog eenige dagen dus en van de stoomtram blijft, behalve de remise, niets meer over dan de herinnering. Hl. Dbl. Posterijen. Nu de tijd nadert, dat het postkan toor alhier omgezet zal worden in een hulpkantoor, wordt een actie gevoerd, om dit besluit nog veranderd te krij gen, Had de heer Groeneveld met zijn MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. pogen in den raad succes, ook door par ticulieren wordt krachtig gewerkt,, op dat we niet tot den tijd van 1870 terug vallen. Een adres circuleert om hand- teekeningen en in dat adres wordt den Directeur-Generaal gevraagd van het kantoor Velsen een bijkantoor te ma ken. Gisteravond werd door de politie op Wijkeroog de autobestuurder A. M. B. uit Amsterdam bekeurd wegens liet rijden zonder achterlicht. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboren: Q. M. Nijssen—v. d. Lem d.O. W. DemmersKnegjes d.P. Breg- gemanVoorbraak z.J. NoordzijHar laar z.; T. SintVens z. Overleden: Jan Krijger, 85 j.echlg. van A. d. Boer. SANTPOORT. Ook „Wilhelmina", ons fanfare-korps, trok Zondag naar een concours. Dit korps trok onder leiding van den heer F. Dekker naar Wormerveer, waar een muziekwedstrijd was georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestsan der plaatselijke Harmonie- vereeniging. Het korps kwam in de le af- deeling fanfare uit en moest 2 verplichte nummers blazen. De jury kende „Wilhel mina" een tweeden prijs toe. Ook in den marschwedstrijd werd een tweede prijs behaald. Zaterdagavond bracht onze zangver eniging „Vox Humana" haar voorzitter, den heer Cornegge, een serenade ter gelegenheid van diens 25-jarige echtvereeni- ging. Namens het koor werd het zilveren echtpaar een schilderstuk in lijst aangebo den. Maandagavond hield, door ontstente nis van den aangekondigden spreker, den heer A. de Vries, de heer P. Voogl uit Haarlem een propaganda rede voor de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. Nadal eerst de zangvereeniging „Morgenrood" een tweetal strijdliederen had gezongen, verkreeg de spreker het woord. Wie niet de politiek regelmatig volgt aldus de heer Voogt weet bijna geen weg in de doolhof van partijen en partijtjes. Het is nu zaak, dat die kleine partijtjes worden uitgeschakeld met hun kleine eigenbelangen. Een veel grooter belang staat op het spel, n.l.: „Hoe zal ons land in de komende 4 jaren bestuurd worden De S. D. A. P. mag niet op een lijn ge steld worden met de andere groote partijen, immers zij keurt de inrichting van onze maatschappij, hare grondslagen niet goed, wat de andere partijen uitgezonderd de communisten wei doen. Zij kunnen verschillen omtrent hervormingen, die in 't raam van deze kapitalistische maatschappij moeten worden tot stand gebracht, maar over de grondslagen zijn zij hel eens. De S.D. A. P. echter zegt: „Uit het privaat bezit van productie-middelen komt zooveel kwaad voort, dat een nieuwe inrichting onzer maatschappij noodzakelijk ii". Daar door staan wij mei de communisten tegen over alle andere partijen. Men spreekt nog altijd van linker- en rechterzijde. Die tegenstelling bestaat echter niet meer, sinds de S. D. A. P. in 1897 haar intrede in de Kamer deed. Voor dien tijd sprak men van de tegenstelling Katholiek—Liberaal, daarna van KapitalismeSocialisme. in 1913 werden de S, D. A. P. minis terszetels aangeboden. Ze heeft ze echter geweigerd, omdat ze geen onderdeel wilde vormen van een zg. linksche regeering. Nu is de toestand anders. „Een linksche regeering is niet mogelijk", heeft Dressel- huis gezegd. Door toedoen van de S. D. A. P. is de scheiding tusschen haar en de Liberalen grooter geworden. „De rechter partijen", wordt gezegd, „stoelen op denzelfden wortel des geioofs". Toch heerscht er niet altijd eendracht. Hoe verschillend denkt men bij de R. K, A.R. en C H. bijvoorbeeld over de Staatsloterij, het Processieverbod, het Oezantschap bij den Paus, de Zondagsrust enz. Hield eik dezer partijen aan hare beginselen vasl, wat zou er dan weinig van een coalitie- regeering sprake kunnen zijn. Zelf» in de R. K. Staatspartij zijn 2 siroomingen, een conservatieve en een democratische. Elk sociaal vraagaluk levert daardoor in die partij moeilijkheden op. Bij links niet meer, daar is het proces vol trokken: Er zijn geen liberale arbeiders meer. In de R. K. Staatspartij heeft men de actie van Si, Michael weten te smoren. Er zijn eenige schijnbelotien gedaan, maar het programma is er niet democratischer op geworden. Langzamerhand echter zul len de sociale waarheden hun weg vinden naar de R. K. arbeiders. Welke regeering zullen we nu krijgen? Hierop met eenige zekerheid een antwoord te geven is niet wei mogelijk. Dresselhuis heeft gezegd „Ons verbindt meer, dan ons scheidt". Misschien is het mogelijk een nationaal ministerie samen te stellen be staande uit de Christelijke partijen en den Vrijheidsbond. Ot eventueel de sociaal-democraten aan de regeering zouden deelnemen Spr. meent van wel. De uitgebreidheid van hun kiezers corps legt hun een gevoel van verantwoor delijkheid op. Van het tegenwoordige ministerie hebben de ministers Aalberse en De Visser onge twijfeld goede dingen tol stsnd gebracht. Zij zijn echter de gewillige dienaren van Colijn geworden. Deze is de krachtmenich uit hel ministerie, de wonderdokter. Hij heeft het mes er in gezet, de operatie is schitterend gelukt, maar de patient heelt het bijkans afgelegd. Wat voor de vrouwen de draagster van 't toekomstige leven, een rede moet zijn op de S. D. A. P. te stemmen, is de ont wapeningskwestie. Wij zijn voor een inter nationale ontwapening, maar eischen die voor kleine I anden, die zich toch niet kunnen verdedigen, reeds nu. Tenslotte eindigde spreker met een krach tige opwekking de candidaten der S.D.A.P. le stemmen. VOETBAL. V. 1.0.8. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslag 17 Juni. Trekvogels II—V. I. O. S. II 2—2 Uitslag 20 Juni. Trekvogels IV. I. O. S. I 01 Voor a.s. Zaterdag 27 Juni zijn vast gesteld: L. F. C. II—V. I. O. S. II 4 uur. L. F. C. I—V. I. O. S. I 5 uur. Deze wedstrijden worden gespeeld op het „Woodward"-terrein aan den Am- stelveenschen weg te Amsterdam. Vertrek met autobus 2 uur 30 min. vanaf de brug. IJ. V. V. Stormvogels. Naar aanleiding van de besprekin gen in de jongste Algemeene Vergade ring van Stormvogels, waarbij een meeningsverschil is ontstaan tusschen den voorzitter en enkele spelers eener- zijds en den heer G. Visser anderzijds, beeft laatstgenoemde als speler voor Stormvogels bedankt. V.I.O.S. naar Amsterdam. Zooals uit bovenstaand blijkt spelen de elftallen van V. I. O. S. elk een wed strijd tegen elftallen van een Amster- damsche Zaterdagmiddagclub. Deze vereeniging heeft nederlaagwed strijden uitgeschreven waaraan ook V. I. .O S. meedoet. Good luck V. I. O. S Athletiek, Aan de Zondag 1.1. gehouden natio nale atletiekwedstrijden te Haarlem, uitgeschreven door de Athletiekvereen H. A. V. nam ook de heer Jonker deel, lid van de gymnastiek- en athletiek- vereeniging „Olympia", alhier, in het nummer 3 Engelsche mijl hardloopen. Genoemde kwam van de 23 deelne mers als No. 7 binnen in den voor hem zeer goeden tijd van 17 m. 1 s/10 sec. De uitslag luidt: 1. A. Klaase, Haar lem; 2. P. Dullaart, Pro Patria; 3. H. v. d. Ploeg, A. C. A.; 4. P. Gerbrands, A. V. A. C.; 5. P. de Boer,Trekvogels; 6. D. J. Madze, A. V. 1923; 7. J. H. Jonker, Olympia. Gymnastiek- en Athletiekver. Olympia. Wij vernemen dat de Gymnastiek- eri Athletiekvereeniglng „Olympia", alhier, per 1 Juli a.s. officieel toetreedt als lid van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek-Verbond. Stentor, van Bureau Wijsmuller, die een reis naar Engeland maakte waarbij een barge verloren ging, weer hier in station terug. IJmuiden. Aangekomen 19 Juni: Fulton, St., Londen, Hoogovens, om ijzer te laden; 20 Juni: Hector, sleep boot, Rotterdam; Stentor, sleepboot, id. Vertrokken 20 Juni: Norderney, Duitsche kabelboot, Noordzee; Cornelia Henderika, stoomvrachtlogger, Gorin- chem, om te laden; Fulton, st., Kopen hagen, met ijzer. Het gisteren alhier binnengeko men Noorsche stoomschip Biskra, van Norrkoping naar Zaandam, heeft op de Noordzee, tengevolge van zeer slecht weder, zware slagzij over stuurboord bekomen. Het heeft echter geen dek last verloren. - Het stoomschip Vreewijk ver trekt 26 -dezer van Caen naar hier. Het stoomschip Randwijk vertrok 20 dezer van Salto Cabello naar hier. Het stoomschip Ruurlo arriveerde 20 dezer van hier te Lulea en vertrok 22 dezer weder naar IJmuiden. Velsen. Aangekomen 20 Juni: F.Ieino- re, St., Newcastle, ledig, Noordzeeka naal; The Marchioness, st., Londen, Papierfabriek, om te laden. Vertrokken 20 Juni: Elemore, st., Londen, imet aardbeien; 23 Juni- Rav- nanger, st., Spitsbergen, ledig; VISSCHERIJ. De stoomtrawler Swift IJ.M. 1 van de Visscherij Maatschappij Luctor, kwam na een reis van 4 dagen binnen zonder vangst, wegens keteldefect. Dinsdag kwam hier, na een reis van 37 dagen het eerste schip van de IJmuider haringschepen, tevens het eerste dat dit jaar de vangst hier aan de markt bracht, binnen. De totale vangst bedroeg 20 last. De prijzen waren: volle haring f 35.50, maatjesharing f 36.50, maatjesharing (groene) f 35.00, pekelharing f 29.50 f 22.50. Van de IJsland-visscherij kwam hier binnen de stoomtrawler Anna IJ.M. 34, na een reis van 5 weken, met 200 kantjes zoutevisch en 13 ton stapel- visch. De stoomtrawler Pan IJ.M. 261 kwam van een gebroken reis binnen, omdat -de machinist en een stoker de handen verbrand hadden. De mannen werden onder geneeskundige behande ling gesteld. De motorkotter Zeemeeuw R.O. 1, is op zee onklaar 'geworden met de mo tor. Na 4 dagen buiten geweest te zijn is het schip op 1 cylinder werkende te Hoek van Holland binnengeloopen. SCHEEPVAART. In de week van 15 tot 22 Juni 1925 zijn te IJmuiden uit zee binnenge komen; 54 stoomschepen en 1 zeilschip en naar zee vertrokken 63 stoomsche pen, 1 zeilschip en 1 zeelichter. Zaterdagmiddag vertrok het s.s. Elemare, met een lading aardbeien uit Beverwijk, van Velsen naar Londen. Het s.s. Fulton v ertrok met een la ding ijzer, van. hier naar Kopenhagen. Zaterdag kwam de sleepboot Terstond gevraagd een net niet beneden de 18 jaar. Adres: J. D. DE ORAAF, Stationskoffie huis, Stationsweg No. 87, Velsen. Voor direct gevraagd een Wilhelminakade 91. OEVRAAOD. Neptunusstraat 29. Qevraagd par I Aug. een flink in klein gezin te Santpoort. Ichriftel. aanbiedingen onder letters S. H. aan Boekh. S. van Dorp, IJmuiden. OEVRAAOD die zelfstandig werken kan. Adresbureau van dit blad. OEVRAAOD voor den dag of voor dag en nacht, bij KOOPMAN, Sluiseiland 31, IJmuiden. Voor direct gevraagd plm. 16 jaar, van 8 -3 uur. Adrea: OREVE, Kanaalstr. 126. op NA Al* ATELIER, Adres bureau van dit blad. gevraagd. Brieven onder no. 2538, bureau van dit blad. TE HUUR te IJmuiden ruiste met tuin, op eersten stand, voor klein gezin. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te huar gevraagd tegen 1 Sept. binnen de gem. Velsen door ambt. met klein gezin (landhuisje of vrije woning) huurwaarde 40 45 gld. p. maand. BrievenMuusze, Klimopitr. 70 den Haag. 2 gemeub. Kamers met Slaapka mers met Pension. Prachtig uitzicht, mooiste stand. Adres te vernemen bureau van dit blad. TE KOOP: id mim zp a/d Trompstraat te Velseroord. Koopsom f 4000 Te bevragen Firma P. Jonker 8i Co. Trompstraat 145, Velseroord. TE KOOP op netten stand te Velseroord Huis te huur of te koop. Fr. br. onder No. 2542, aan het bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3