VERKIEZINGEN. Bij examens Hedenavond zullen wij den uitslag van de stemming voor de Tweede Ka mer in de Gemeente Velsen bekend ma ken aan ons bureau op het Willems- plein. Hieronder laten wij eenige uit- R.K. Staatspartij Chr. Hist. Unie Plattelandersbondi Plattelanders v. d. Hoven P.G. idem Braat Neutraal idem Bekveld R.K. Volksp. Plattelanderspartij Teenstra Vrijz. Dem. Bond Soc. Partij Chr. Dem. Partij Soc. Dem. Arb. Partij R.-Kath. Volkspartij Dem. Partij Vrijheidsbond Ant.-Rev. Partij Staatk. Geref. Partij Chr. Soc. Partij Prot. Volksp. Burgerplicht Santpoort Comm. Partij Verb. Dem. Weermacht Liberale Unie Middenstandspartij Chr. Socialen Alg. Staatspartij Prot. Kiezers Vrij Liberalen Neutrale Partij Unionisten Liga Politiepartij Econom. Bond Bond van Belastingbetalers idem v. d. Borgh idem Schouten Lijst H. Braam Lib. groep S. van Houten Staatspartij Volkswelvaart Lijst A. H. Arts R.K. Chr. Volkspartij N. Kath. partij Rapallepartij Lijst v. d. Zwaag Vrijheidsbond Dresselhuys idem Abr. Staalman, idem Ter Hall Lijst van Berensteyn Dem. Partij Heeres Kunstenaarspartij Nat. Bond van Bezuiniging Neutraal Middenstandsblok Alg. Vrouwenorganisatie Herv. Geref. Staatspartij Protestlijst Anti-Rev. R.-K. Protestlijst slagen van vorige verkiezingen volgen zoodat belangstellenden in de gelegen heid zijn een vergelijk met de verkie zing van heden te maken. 1918 1919 1922 1923 1923 ïw. Gam. Tw. Frov. Gem. Kamer raad Kamer Stataa raai 1258 1104 2884 2459 2482 260 455 1596 1526 2050 c 290 D 25 ~7~" 5 10 z 427 457 672 505 824 126 68 157 207 145 329 238 1228 1314 2807 2680 2901 158 179 T:! 45 41 731 448 532 470 354 1286 952 961 21 32 46 70 156 158 209 r- 127 103 84 48 111 63 65 25 9 52 *7 88 10 220 77 359 59 15 17 6 104 38 5 8 19 321 4 527 139 65 37 45 38 24 9 24 11 182 52 Zaterdag-Voetbal. Uitslag 27 Juni: Trekvogels ISpartaan I 31 Programma voor Vrijdag 3 Juli 7 uur n.m.: Trekvogels IH. S. C. 'A.s. Zaterdag zal Trekvogels niet spelen, in verband met den fietstocht, welke door de Jongemannenvereen. wordt georganiseerd. Het tijdstip van vertrek is gesteld op 2.15 uur van de Wilhelminabrug. Het V.U.C.-tonrnooL Zondag heeft A. D. O. getracht V. U C. een nederlaag toe te brengen. Het is bij trachten gebleven, want het resul taat was een gelijk spel (11). Zondag a.s. is de beurt aan Stormvogels. Turnvereeniging IJmuiden. Daar de route voor a.s. Zondag nu be kend is, wil ik deze even meedeelen. Dames en heeren vertrekken gelijk 's morgens 7 uur van bet Willemsplein in de richting Beverwijk. Van hier via Heemskerk naar slot „Assumburg", waar de groote rust voor de dames wordt gehouden en een kleine rust voor de heeren. Na 10 min. wandelen de heeren door naar Uitgeest en weer terug naar slot „Assumburg"; vanwaar gezamenlijk via Wijk aan Duin en Breesaap weer naar huis getippeld wordt. We rekenen ongeveer 2 uur weer terug te zijn. Op „Assumburg" is reeds voor bet verkrijgen van con sumptie gezorgd en is tevens gelegen heid het slot te bezichtigen. Turnia. Gym. en Athl, Vereen. „Olympia". Aan de wedstrijden op Zondag 5 Juli te Alkmaar, uitgeschreven door de N. H. A. B., zullen de volgende leden van bovengenoemde vereeniging deelne men. H. Pletting, Hooglucht, A. N. v. d. Booren, D. Asjes en J. Asjes op de 3 K.M. J. H. Jonker op de 200 Mr. blijft men kalm en helder door gebruik v«n MQnhardt'c Zennwtabietten. Olizen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. W. P. J. Heiligers en F. de Boer op de 800 M. J. v. Pel, verspringen zonder aanloop, en 2 Estafetteploegen. Olympia. Athl. wedstrijden op Zondag 19 Juli te Hoorn, uitgeschreven door de N.H.A.B. Programma: Dames: 80 M. hardloopen, versprin gen, hoogspringen, Duitsche drie sprong, discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten 3 K.G., estafette 6 maal 80 MGIGI*. Heeren: 100 M. hardloopen, 200 M. hardloopen, 400 M. hardloopen, 1500 M. hardloopen, pl.m. 5 K.M. hardloopen, verspringen, hoogspringen, hink-stap- sprong, polstokhoogspringen, kogel stooten, discuswerpen, speerwerpen, estafette 100, 200, 400, 800 Meter. Deelneemsters en deelnemers kun nen buiten de estafette deelnemen aan 3 (drie) nummers en wel één loopnum mer één springnummer en één werp- nummer. Het inleggeld bedraagt 30 cent per nummer per persoon, dus wie aan 3 nummers deelneemt betaald f 0.90. Voor de estafette f 1.inleggeld. Deze inleggelden worden, alleen wan neer de dag een voldoende batig saldo afwerpt, gerestitueerd, In verhouding met dat saldo. Inleggelden moeten gelijk met de op gaven verzonden worden. Voor de es tafette-ploegen moeten ook de namen der loopers(sters) opgegeven worden. Inschrijvingen te zenden aan W. A. Sparreboom, Pres. Steijnstraat No. 29 te IJmuiden vóór Zaterdagavond laat ste post 'den 4en Juli e.k.. Opgaven, die daarna binnen komen, worden onher roepelijk geweigerd. £1.! i I :W. A. S. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Maan-dag brak aan de visschers- baven, tusschen de kolenwerkers een arbeidsconflict uit, thans bij de firma Groen. De oorzaak was dat de eerste ploeg meende achtergesteld te worden bij de tweede ploeg. De arbeiders legden het werk neer en de zeeliedenbond ver klaarde tegen onderkruipers te zullen waken. Het conflict beeft zich echter niet verder uitgebreid omdat de arbei ders bet werk hervat hebben na toezeg ging der firma om over bet geschil te zullen confereeren. Aan de leiders van de Vereenigde Noord-Hollandscbe Bewakings-Mij. en Recherchedienst, alhier is door den commissaris der Koningin vergunning •verleend tot het dragen van vuurwa pens, in verhand met het toezicht door deze onderneming uitgeoefend op de gebouwen en terreinen om den vis schersbaven. Zaterdag reed aan de vischersha- ven een jongen op de fiets, kort acbter elkaar een paar auto's. Op een gegeven oogenblik verliet hij den rijweg om langs den waterkant te gaan rijden. Door de auto's bad een loods, die van den anderen kant kwam hem niet ge zien, tengevolge waarvan deze dwars op den jongen inreed. Het gevolg was een ernstig beschadigde fiets. Gisteren bad zich voor de Haar lemsobe rechtbank wegens oplichting te verantwoorden H. K. Bekl. bad in 1924 aan mej. M. v. G. te IJmuiden een karpet verkocht. Toen hij een paar maanden later in geldgele- brek kwam, wist hij mej. v. G. te bewe gen hem het karpet weder mede te ge ven. Hij deelde haar mede dat enige draden in het karpet los waren en vroeg het daarom terug ten einde het naai' de fabriek te kunnen zenden om het daar in orde te laten maken. Mej. v. G. die naar Hl. Dbl. meldt, gaarne een goed karpet had, gaf het aan K. mede. Deze verkocht het daarna aan een ander voor f 35. Bekl. heeft aan mej. v. G. reeds f 15 schade terug betaald. Het O. M. dat van bekl. gunstige in formaties had ontvangen, requireerde tegen bekl. 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder voorwaarde dat bekl. zich zal stellen onder toezicht van de afd. Amsterdam van het Gen. tot zedelijke verbetering van gevangenen en alle schade zal ver goeden. Tot die straf werd beklaagde ook veroordeeld. Verder vanochtend een paar zaken van verzet tegen de politie van perso nen die wegens dronkenschap werden gearresteerd en een paar kinderzaken in een zitting met gesloten deuren. Protestantsche Volkspartij. De af deeling IJmuidenVelsen der Protestantsche Volkspartij hield gis teravond een openbare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen. De voorz., de heer G. Voet, sprak een openingswoord en zeide dat in dit ge bouw geen debat mocht plaats hebben. Indien er echter personen waren, die wilden debatteeren, zou men naar een andere zaal gaan, die reeds afgehuurd was. Als spreker trad op Mr. Dr. A. R. van de Laar, oud-lid der Tweede Kamer te Gendringen. Mr. Dr. van de Laar zegt dat als hij spreekt over „Protestantisme tegen over coalitie en rood-zwart blok" hij eerst moet spreken over „Protestantis me". Spr. zegt dat het niet zijn bedoe ling is 'n anti-papistische rede te hou den en dat wij nooit bereid zouden zijn met R.-Katholieken samen te werken. In ons gedeeld land zal het noodig zijn dat menschen van verschillende rich ting samenwerken. Dit is echter heel wat anders dan het samengaan met de Roomsche zaak. Spr. zegt dat het Protestantisme in het gedrang is gekomen door het sa mengaan met Rome. Hij gelooft echter dat de politieke kopstukken vanavond voor de radio de zwanenzang van de coalitie zingen. Spr. toont aan dat de R.K. Staats partij staatkundig geen eenheid vormt. Op bet punt van militarisme en sociale voorzieningen loopen de meeningen der R.K. Kamerleden ver uiteen. Men weet echter dat het goed gaat met de Room sche zaak en als het zoo door wil gaan, moet de R.K. Staatspartij één blijven, zegt Baron van Wijnbergen. Spr. wijst er op hoe hij de heiligverklaring van Petrus Canisius Jhr. Ruys de Beeren- brouck gehuldigd werd als onze mi nister-president Het groote Fransche dagblad Le Croix noemde dit van groote histori sche be teekenis. En spr. noemde dit van groote beteekenis, waar bet de hei ligverklaring van een tegenstander der hervorming en der Oranjes betrof. Wie bad: dit ooit gedacht, zegt spr. Dit komt alleen door 'bet samengaan met Rome van Anti-revolutionairen en Chr. Histo- rischen die altijd den mond vol hebben van Nederland en Oranje. Spr. zegt dat de Ant. Rev. erkennen dat ze terwille van een Chr. regeering wat water in bun wijn moeten doen. Maar de Chr. Historisoben noemen zich de strijders voor bet Prot. Chr. volkskarakter en gaan toch met Rome mee. Van Chr. Historische zijde waar- schuwt met dat Rome niet op alle ter rein overvleugelt, terwijl de Unie me de schuld beeft, dat Rome op alle ter rein de lakens uitdeelt. Spr. zegt dat de kiezers morgen de staf zullen breken over deze politiek. Er zullen duizenden zijn, die weer fiere Protestanten zullen zijn en niet meer met zich zullen laten sollen. Het kan ook niet anders, want de Chr. Histori- scben hebben Rome op het kussen ge bracht. 1 Spr. zegt dat hij een tweede gevaar ziet, n.l. dat als de coalitie in de min derheid komt, er een samenwerking zal komen tusschen Rome en de sociaal- en vrijz dem. Wel zeggen vele r.-katho- lieken: dat nooit, maar een bekend R. K. propagandist, de 'heer de Wolf, zeide dat een regeering van een gemengd ge zin wel mogelijk is, maar dan met een r.-katholiek als huisvader. Dus Mgr. Nolens als huisvader zegt spr. en Mr. Marchant en Dr. Albarda als lieve kin deren, die trouwens vóór processie- vrijheid en vóór het gezantschap bij den paus zijn. Toch gelooft sur. dat een samengaan van deze drie partijen ook een mislukking zal worden, omdat het weer alleen gaat vóór de R.-K. zaak, vóór de R.K. kerk, maar niet voor de staatkunde. Spr. zegt dat de protestantsche volkspartij niet alleen wil zien op onze rijke historie, maar dat zich bewust wil zijn van zijn kracht, dat ook nu den weg wil wijzen, waarlangs ons volk moet voortgaan. Als twee groote lijnen ziet spr. sociale rechtvaardigheid en nationale ontwapening. Drie jaar heeft het Chr. kabinet een sterke meerder heid gehad en wat is er gedaan voor de sociale nooden? Men vindt het ant woord op do groote horden der Anti- Rev. partij: de gulden is veilig. En dat doet de partij van Groen van Prinste- rer, die -zeide: „Geen staatsman, wel Evangeliedienaar". Spr. zegt dat onder deze beursnoteeringen van het geld staat: stemt H. Colijn. De partij van het mammonnisme. Wat is er gedaan, herhaalt spr. Hoo- gere belasting op thee, belasting op rij wielen, terwijl we morgen de tariefwet sherziening krijgen, spr. hoopt als laat ste cadeau van dit kabinet. Spr. zegt dat Colijn ons van den financiëelen ondergang heeft gered, maar deze zelfde Colijn wilde .ons de vlootwet g-even, die honderden milli- oenen zou vragen. Spr. hield dan een krachtig pleidooi voor nationale ont wapening als eisch van Christelijk be ginsel. De rede verwierf een geestdriftig ap plaus. Door een der aanwezigen werd een vraag gesteld, welke door den spre ker werd beantwoord, waarna de voor zitter nog een slotwoord sprak »*ri de vergadering op de gebruikelijke ma nier sloot. VELSEROORD Reclame-Tentoonstelling. De E. V. I. E. H. T. heeft haar intrede bij het publiek gedaan. Overal in den omtrek ziet men de keurige reclame platen van deze Tentoonstelling han gen. Deze eerste Veiseroor dsche Indu strie en Handels-Tentoonstelling be looft veel. De groote zalen van het Pa tronaatsgebouw zijn geheel gevuld en er wordt druk gewerkt om tegen de opening, a.s. Zaterdag, alles in de puntjes te hebben. De officieele ope ning zal plaats hebben Zaterdag 4 Juli a.s. 's middags om 4 uur, door den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester van Velsen, als eere-voorzitter der tentoon stelling, terwijl tal van autoriteiten en particuliere personen zijn uitgenoodigd Door het comité zijn medailles be schikbaar gesteld en door den burge meester een verguld zilveren medaille, als prijzen voor de standhouders, ter wijl een jury uit Haarlem, de verschil lende stands zal keuren. Het comité heeft verder gemeend, het publiek door verschillende attractie's en tevens door muziek en zang, prettig af te leiden. Als het weer meewerkt, zal deze Tentoonstelling zich in een druk bezoek mogen verheugen. VELSEN Dat de autobus een vervoermid del is, dat in een bestaande behoefte zeer goed voorziet, bleek ons nog Dins dagmorgen, toen er een met de stoom- pont overging naar Santpoort, Bloe- mendaal, Haarlem en omgeving met een gezelschap schoolkinderen uit Hoorn, die onderweg ook reeds een be zoek aan Egmond aan Zee gebracht 'hadden* Dit alles kan tegenwoordig op één dag geschieden met weinig kosten. Dinsdag werd het bovenstei een ouden passagierswagen van 1 onze stoomtram houtwj op een naar het woonwagenkamp vervoert Een bewoner daarvan had--^ j tje gekocht en binnenkort zullen t tramwagen op gewone wielen als woonwagen langs de wegen zien rijl Een gezelschap van 110 per< meerendeels zeer ouden van dagp gen we Dinsdag van den rijS op de maat van een lustig deuntjj Waterland marcheeren, waarvj eigenaar, Jhr. Boreel van Hogsjj, dien dag als gastheer zou optrecj™ Met behulp van de vereenigin., dadigheid naar vermogen wordt j lijks een tochtje naar dit landgcJ dernomen, waar dan een anrdfc feest wordt gevierd. De oudjes k het dezen keer met het weer bij®, goed getroffen. Nieuwe tijden, nieuwe Maandag zweefden vliegmachine! Wijkeroog, die biljetten uitsta, ter aanbeveling van candidal nvt Tweede Kamer. De heer Van der Ban, ondeit aan school E, alhier heeft mei, klas een wandeltocht gemaakt 11» ruïne van Brederode. Op een zen, gename wijze en begunstigd doort weer werd de dag door de kin doorgebracht. We hebben een kijkje mogj men in de officieele feestgids yj groot nationaal concours van 1]J nle- en Fanfaregezelsch., uitggj ven door de Harmcniekapel derl Papierfabriek „De Eendracht", at ter herdenking van het 25-jari; staan, te houden op dé Zondagen 12 Juli a.s. in het lommerrijke hiervoor welwillend door de ft afgestaan. Aan dit concours worden mai wedstrijden en avondfeesten ver den. In dit boekje prijken de photogra] en .van de Harmoniekapel en van overleden en den tegenwoordig» recteur, de heeren J. J. Zwart-enl Kerkhoff. In een voorwoord breekt del Kerkhoff een lans voor concoii waarop a vue, dat wil zeggen a voorafgaande studie gespeeld al den, terwijl het Uitvoerend Comitt stukje geschiedenis der Veremj vertelt. Verder vinden we daarin de ut van de leden der verschillend'] té's en hunne onderscheiding!!! nen, alsmede de toegangsprijzen I verschillende concerten en de op ming van alles wat er aan prijis schonken wordt en door wie. Bi dien kan men uit dezen gids verm de namen van het bestuur en ll werkende leden van de feestro vereeniging. De feestelijkheden beginnenü dagmiddag 4 Juli a.s. 's middag! uur met een muzikale wandelittl een deel der gemeente en de uitra eener kleppermarsch, waaraan #ti geheele Harmoniekapel en 150 ren zal worden deelgenomen. Des avonds om 8 uur heeft het ningsconcert plaats, te geven i» feestvierende vereeniging. Zondag 5 Juli 's morgens li heeft de officieele begroeting plai de bekendmaking der jury, om 1! begint de marsehwedstrijd en uur het concours in den tuin ïi derde afd. Harmonie, de tweed! Fanfare, de eerste afd. Fanfare, i Uitmuntendheid Fanfare en dol afdeeling Fanfare, terwijl 's avffi uur de eerewedstrijd gehouden] door de winnaars van eerste prijj Na afloop openlucht Bioscoop! Woensdag 8 Juli 's wordt een concert in den tuin] bodem door het Gemengd Koor.1 Veredelt" van Velsen, Dir. delf" Pilage en het Symphonieorkest cilia" van Santpoort, dir. de heer Kerkhoff. Na afloop openlucht coop. Op Zondag 12 Juli om 11 uur eele begroeting en mededeeling men van de juryleden, terwijl" uur de marsdhwedstrijd aanvsn? Om 1 uur Concertwedstrijd 2de afd. Fanfare, de 2de afd. Hart de 1ste afd. Harmonie, de afd. Uit' temdheid Fanfare, de afd. Uitm® 'heid Harmonie, de Eere-afd. Ha® De Eerewedstrijd tusschen naars van eerste prijzen 's avonds 8 uur, waarna een op® Bioscoop volgt. Daar er 2000 zitpl" in het park zijn, bestaat er ru® genheid' om op gemakkelijke *1 concerten te gemeten. Als nu het weer zijn weWj medewerking maar wil verleen

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2