PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Verbetering. Het zetfoutenduiveltje heeft ons weer eens parten gespeeld. In het stukje over den heer Ir. E. J. F. Thierens ons blacl van Woensdag staat dat deze geboren is in 1812, dit moet zijn 1882 Voor eenigen tijd was door de di rectie van een reedèrij alhier aangifte gedaan, dat zij opgelicht was voor een bedrag van f 32.—. Op verzoek van de politie is deze week de dader in Huizen aangehouden. Het is zekere N. II., al daar, die Woensdag voor den officier van justitie te Haarlem geleid is. Donder dagavond werd -door de po litie op verzoek van den burgemeester van Haarlemmermeer op een stoom trawler alhier aangehouden C. de W die zich, schuldig had gemaakt aan diefstal. Hij is gistermiddag naar Hoofddorp overgebracht. Gevonden voorwerpen em dieren. Een manchetknoop, een portemon- iraie met inhoud, een kindermutsje, een paar kousen, een vulpotlood, een kin derschoentje, een huissleutel, een post duif, een heerenrijwiel, een- hand schoen-, een bos sleutels, een rozen krans, een kinderpor-tmonnaie met in houd. Het verbouwen van het heeren huis aan den Rijksstraatweg, voor re kening van den heer Polderman, is op gedragen aan de fa. P. Heere en Zn. al hier. Het houwen van een woonhuis en een woon- en winkelhuis aan de Julia- naka-de, voor rekening van den heer J. W. Lijding, is opgedragen aan den heer B. van. Gel dorp alhier. Bij de Groote Voordracht van het Kon. Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen, heeft onze vroegere plaats genoot, de heer Ph. Vlessing, zich bij zonder onderscheiden. Door alle bla den, wordt zijn vertolking van het Violoncello Concerto van Lalo ten zeer ste geroemd. Het Laatste Nieuws van Antwerpen schrijft: Deze jonge cellist van buiten gewone begaafdheid, gaf van het moei lijke werk van Lalo een hoogst muzi kale vertolking, die trof door opvat ting en diep gevoelde toon. Voor het onlangs gehouden exa men in de Engelsche Handelscorres pondentie, uitgeschreven door de Ver eeniging van Leeraren, slaagden o.a. de heeren C. Bink en W. Deelder, alhier, en C. v. d. Groen van Beverwijk, allen opgeleid door den heer W. Renes, leer- aar in de Engelsche Handelscorr. aan den Handelsavondcursus te IJmuiden, Op 17 Juni jl. diende voor het Kantongerecht te Haarlem de zaak te gen C. G. en I. de J., beiden visschers te IJmuiden, die door den Majoor der Rijksveldwacht waren bekeurd ter za ke- van het stellen en hebben van vaste vischtuigen in het buitentoeleidingska- naai van het Noordzeekanaal te IJmui den. Beiden- hadden geVischt met stel len aalfuiken, -die zij hadden geplaatst op de steenglooiïng van voornoemd vischwater. Eerstgenoemde had zijn fuiken uitgezet door middel van een ijzeren staaf die tusschen de steen- glooiing was gestoken, terwijl aan hei andere einde een steen was bevestigd, terwijl laatstgenoemde zijn vischtuigen had uitgezet althans gesteld aan twee steenen. De kantonrechter wien de zaak niet duidelijk was, besloot de zaak aan te houden tot het hooren van ee.nige deskundigen, zoodat op 1 Juli jl. de be rechting werd voortgezet en de des kundigen gehoord werden. Deze- kwamen tot de eigenaardige conclusie dat in geen der beide geval len sprake was van vaste vischtuigen, met gevolg dat door den Ambtenaar van het Openhaar Ministerie tegen bei de beklaagden vrijspraak voor het ten laste gelegde werd geëischt en deze door -den kantonrechter staande de terechtzitting werden vrijgesproken. In het vervolg zal dus een ieder in de buitenkanalen met vaste vischtuigen mogen visschen, terwijl het uitsluitend recht -daartoe door den Minister van Financiën is verpacht aan den vis- scher J. G., -te IJmuiden tegen betaling van f 40 per jaar. Een ieder zal moeten toegeven -dat -door -dit vonnis een eigenaardige toestand is geschapen. Indien men -bij de berechting van de ze zaak do quaestie -niet uitsluitend had bekeken uit een- vissch er ij-oogpunt en men- (speciaal de deskundigen) meer rekening had gehouden met -den geest van het Baggerreglement, in welk re glement het visschen met vaste visch tuigen, zonder dè vereischte vergun ning, is strafbaar gesteld en in welk reglement wordt beoogd bescherming en instandhouding van de kanaalglooi ingen, kunstwerken enz. (men denke om het steken van ijzeren staven in die werken), dan was waarschijnlijk het vonnis tegen C. G. in anderen geest wezen. Door de politie is aangehouden A. R., die voor 14 dagen uit het gesticht St. Bavo te Noordwijkerhout was ont vlucht. De man had ondertusschen een reis op een trawler meegemaakt, maar daar hij1 nog niet als genezen ontslagen was, werd hij Woensdag door twee broeders, gehaald en naar het gesticht teruggebracht. VELSEROORD. Het Duitsche vrouwtje. Woensdagmorgen diende de zaak van een Duitsche juffrouw alhier, die beschuldigd was hoewel daartoe niet bevoegd zijnde, zonder noodzaak ge neeskun-digen- raad en bijstand te heb ben verleend, voor den- Kantonrechter te Haarlem. Bij de behandeling v an de zaak bleek, dat eerst bij bekl. een juffrouw was ge weest, -die om raad voor haar dochter kwam vragen, -die aan de nieren lijden de was en in een ziekenhuis geen baat had kunnen vinden- en daarna die dochter zelf. Bekl. had aan de dames gezegd: „als ik u was, dan zou ik nemen pillen ('die ze nader aanduidde) en een zenuwstil- lende drank en -dan liet ik die bij een drogist halen." 'Het O.M. oordeelde dat dit inderdaad is verleenen van geneeskundigen raad en bijstand. Het releveerde dat bekl. reeds eerder is veroordeeld, toen tot een kleine geldboete, nadat zij had be loofd haar bedrijf te zullen staken; nu bekl. toch was voortgegaan, requireer de het O.M. f 150 boete of 30 dagen. De verdediger mr. Ali Cohen zeide volgens Hl. Dbl. dat z.i. bekl. geen strafschuldigen -daad pleegde. Het ge ven van raad aan een ander is niet het verleenen van geneeskundigen raad en bijstand. Indien het dat was dan kon wel een ieder die iemand die hoofdpijn heeft aanraadde: neem een asperine, worden vervolgd. Verder voerde pl. aan dat bekl. geen bedrijf er van maakt om geneeskundi gen raad te geven. Door haar is geen geld gevraagd en dat is haar niet gege ven. Maar juist de geneeskunde als be drijf uitoefenen- zonder bevoegd te zijn is strafbaar en is als een eisch gesteld voor 'het strafbaar zijn. Indien geld wordt aangenomen dan is er sprake van een bedrijf. Maar hier is geen geld aangenomen; dus was hier geen bedrijf. Op dien grond pleitte mr. Ali Cohen vrijspraak. De Kantonrechter verklaar-dde het aan bekl. ten laste gelegde bewezen en veroordeelde haar tot f 25 boete of 10 dagen. In onze courant van' de vorige week staan twee zinstorend© fouten in berichten onder Velseroord. In het be- icht o ver het arbeiders conflict van de stucadoors stond „Het betrof weer een kwestie van werkwijze", wat moet zijn „meer een kwestie". In het verslagje van het Ziekenfonds stond dat in het eerste jaar door den penningmeester was ontvangen f 400 en in het laatste jaar f 176.80. DeP op merkzame lezer zal wel begrepen heb ben, dat die punt daar niet moest staan en dat ruim zeventien duizend gulden ontvangen- was. Door J. J. J. werd aangifte gedaan, dat hij f 35 aan bankpapier vermiste uit zijn portefeuille, die hij vermoede lijk verloren had. Na een ingesteld on derzoek bleek dat zekere M. P. het geld gevonden en- gedeeltelijk ten eigen ba te aangewend had. Daarom is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Door de politie werden twee per sonen bekeurd wegens overtreding van het rijwielreglement. Door den directeur der Hoogere Burger School werd aangifte gedaan dat aan de achterzijde van de school zes ruiten waren vernield. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, een houten stoel, een brillenkoker. De af deeling Velseroord van de Ned. Vereeniging De Hoop der Toe komst hield Woen-sadg- en Donderdag avond haar 'jaarfeest in de zaal Flora. Deze vereeniging bedoelt de kinderen ee-ds te wijzen op de gevaren van den alcohol en- ze te le eren de veilige weg der geheelonthouding. Er is een meis jes- en een jongenslafdeeling en onder ■de uitnemende leiding van Mej. E. Vijlbrief is de afdieeling hier een der grootste van ons land geworden. Ook nu weer had Mej. Vijlbrief van het feest iets bijzonder moois gemaakt. De meisjes deden allerlei spelen en ta bleaux, welke een genot voor de oogen waren om te zien. Woensdagavond sprak Ds. Kroese de ouders toe. Donderdagavond deed dit de heer G. Voet, -die woorden van dank richtte tot Mej. Vijlbrief vóórhaar groote toewijding Voor dit werk en die zeide dat de ouders zeker zeer dank baar zullen zijn dat mej. Vijlbrief, on danks dat zij straks hoofd der Be waarschool te IJmuiden wordt, toch als leidster der Velseroordsche Hoop der Toekomst zal blijven fungeeren. De kinderen boden hun leidster bloe men aan en zongen haar een welge meend „Lang zal ze leven" toe. Het is altijd, een genot dit feest van De Hoop der Toekomst bij te worn1 en de zuivere vreugde der kinderen i zien. En het doel, om ze te waarschu wen en sterk te maken tegen den ver- derfelijken invloed van den alcohol, is heerlijk en te begrijpen is, dat zoovele ouders hun kinderen gaarne naar deze vereeniging zenden, zoodat de kinder- bond hier nu 200 kinderen telt. Door de politie is tegen H. W proces-verbaal opgemaakt, wegens het venten zonder vergunning daartoe te hebben. Wegens openbare dronkenschap werden in arrest gesteld W. v. d. H., J. J. B. en H. V. De twee eerstgenoemden hebben op het bureau hun roes uitge slapen. VELSEN Aan de Handelsschool met 5-ja rigen cursus te Alkmaar is geslaagd voor het eind-examen de heer C. Kui per alhier. 'Geslaagd voor het eindexamen Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar de heer C. Kuiper Jzn. te Wijkeroog Woensdag is de gaslevering aan onze gemeente -door het Hoogovenbe- drijf begonnen. De overgang van Haar lem naar de Hoogovens heeft een gun stig verloop gehad en alles is naar wensch OPENBAAR CONCERT te geven door de Harm. „Concordia", Dir. S. Vlessing, in het Wandelpark „Velserbeek", op Woensdag 8 Juli a.s. Aanv. 's av. 8 u. 8. PROGRAMMA: Abscheid der Hellebarden, H. Blankenburg. Ouverture Pré aux Clercs, F. Hérold Ballet-muziek „Marion", Sam. Vlessing Au Printemps, Valse, E. Walteufel. PAUZE Helden der Zee, Karaktermarsch, Sam. Vlessing. Ouverture Les Saltaubauques, L. Caune. Espana Valse Espagnole, E. Waldteufel. Ernst en Luim, Groote Potpourri. 1925. Hoe het eenigen tijd gesloten zijn der boomen bij -den spoorwegovergang in den Wijkerstraatweg stagnatie in het verkeer veroorzaken kan, bleek ons dezer -dagen ongeveer 6 uur in den na middag. Behalve een groot aantal voet gangers en wielrijders stonden 20 rij tuigen te wachten, waarvan het groot ste gedeelte aardbeien naar Beverwijk vervoerde. Juist op een rijk van kuilen voor zien gedeelte van den- Wijkerstraatweg moest een groentenboer ruimte geven voor een paar passeer en de vracht auto's,- tengevolge waarvan een mand met nieuwe aardappelen en twee ge vuld met heerlijke meikersen over den weg haren inhoud uitstorten. Er waren spoedig vele behulpzame kinderen aanwezig om den koopman bij te staan. Dinsdag kwam op den Wijker straatweg e>en 13-jarige jongen in bot sing met een auto, waarbij het rijwiel van den jongen geheel vernield werd. Een onderzoek wees uit, dat de oorzaak was te zoeken in -de onvoorzichtigheid van den knaap. Wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer werd door de politie bekeurd de autobe stuurder K. -de G. Woensdag werden door de politie op Wijkeroog 5 personen bekeurd we gens het loop'en op verboden grond. SANTPOORT Het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Rijksstraatweg al hier, voor rekening van den heer J. J. Glas te Velseroord, is opgedragen aan de heeren Tiersen en Weernekers te IJmuiden. WATERSTAND IJMUIDEN. luli 1925 H. water L. water Daten T.m. n.m. T.m. n.m. 5 1.48 2.20 9.48 10.22 6 V.M. 2.37 3.09 10.44 11.12 7 3.24 3.58 11.34 11.58 8 4.15 4.49 0.23 223 9 506 5.37 0.48 1.13 3.16 10 556 6.25 1.38 2.00 li 6.47 7.16 2.27 2.50 Oeea Zomertijd. 390 VISSCHERIJ. Vischomzet. De opbrengst in -de rijksviscbballen te IJmuiden bedroeg in Juni van dit jaar f 790.477.— tegen f 703.969.— in Juni van het vorig jaar. Gedurende de week van 25 Juni t.m. 1 Juli 192h kwamen de navolgende vaartuigen aan den afslag: 87 Hollands che Stoomtrawlers, 2 Hollandsche Stoomtrawlers (IJsland). 3 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Deensche Motorkotter, 1 Motorlogger, 9 Zeillog- gers, 1 Belgische Motorkotter en 163 Kustvisschers. De -besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers f 4238. tot f 1016.Hollandsche Stoomtraw lers (IJsland) f 7590.— tot f 2388.—, Duitsche Stoomtrawlers f 4769.tot f 1853.Deensche Motorkotter f 503, Motorlogger f 534.Zèilloggers f 94 tot f 282.Belgische Motorkotter f 514.terwijl de Kustvisschers f 8684.70 besom-den. De aanvoer bestond uit 964735 K.G. trawlvisch, 225 ton zoutevisch en 14275 K.G. zoutevisch (stapelviseh). De totaal opbrengst be-dr. f225565.64. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan 'betreffende de aanvaring van het stoomvisschers- vaartuig Derika XIV, IJM. 271 met het Duitsche stoomschip Monte Sarmiento. De Raad is van oordeel dat de -oor zaak van de ramp in de allereerste plaats moet geweten worden aan den mist. De Derika XIV heeft in den nacht niet het oog op den mist een te groote vaart geloopen, waarvan echter den schipper, die te kooi was en opdracht had gegeven hem te roepen als de mist toenam, geen verwijt kan worden p maakt. De vaart is zeker ruim 6 mijl per uur geweest, wanneer men in aan merking neemt dat de log om 3 uur op 0 en om ruim half acht op 33 stond en dat de machine met halve kracht 70 72 omwentelingen maakt. Toen de schipper recht vooruit het mistsein van de Monte Sarmiento hoorde, had hij ingevolge art. 16 lid 2 van de Bepalin gen ter voorkoming van Aanvaringen op Zee, de machine moeten stoppen. Er is echter geenszins gebleken, dat indien dit gebeurd was, de aanvaring niet zou hebben plaats gegrepen, inte gendeel mag worden aangenomen dat deze toch was geschied, daar 'n groot schip als de Monte Sarmiento onge twijfeld nog al vaart zal hebben ge loopen, hetgeen trouwens bleek uit het boegwater, dat door de getuigen duide- lijk was waargenomen. Toen de schip per de Monte Sarmiento zag, had hij. indien tenminste de afstand der beide schepen, zooals de schipper verklaarde, inderdaad nog 300 Meter was, in de gegeven omstandigheden volle kracht vooruit en S. B. roer moeten geven al licht was daardoor de aanvaring voor komen. De Raad' meent echter niet, dat den schipper wegens het nalaten daarvan een disciplinairen maatregel moet worden opgelegd. SCHEEPVAART. Da verruiming van 't Noordzeekanaal. Bij besluiten van 22 Juli 1914 en 17 Juli 1923, werden -door de Prov. Staten van N.-Holland bijdragen verleend van 5 5/9 der kosten voor den bouw van een nieuwe schutsluis te IJmuiden en de uitbreidingen, welke later aan de aanvankelijk opgemaakte plannen voor de daartoe behoorende werken werden gegeven. De werken worden ingevolge de wet van 2 Januari 1917 door het rijk uitge voerd, terwijl de gemeente Amsterdam een bijdrage verleent van 27 7/9 der werkelijke kosten, te zamen- met de provincie dus 1/3 gedeelte van bet to taal. In nauw verband met den sluisbouw staan de plannen tot verruiming van het Noordzeekanaal, waarvan in het rapport der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besl. van 13 Augustus 1909, welke in het jaar 1911 haar verslag heeft uitgebracht, reeds sprake was en tot de uitvoering waarvan eveneens bij de bovengenoemde wet werd besloten. Evenals ten opzichte van den- sluis bouw maakte 'de wet daarbij intus- schen het voorbehoud, dat tot de uit voering slechs zou worden- overgegaan nadat de naastbelanghebbenden bij de verbetering van het kanaal zich ver bonden zouden hebben -een derde der kosten te dragen. Het schijnt niet dè bedoeling te zijn, dat de verruimingswerken van het ka naal terstond worden aangevat, doch wel zijn reeds maatregelen genomen om hetzij1 door aankoop, hetzij door onteigening, de beschikking over de noodige terreinen voor de kanaalver- ruiming te verkrijgen, ten einde die verruiming later sender vertraging te kunnen uitvoeren. De minister van Watersti zich thans tot 't college vanr!' ten gewend met het verzoek C deren, dat van de kosten vun J en onteigening dezer terrewf op plm. f 2.000.000 worden begi' door de provincie voor 5 5/9 dus naar raming voor rond f A zal worden bijgedragen. Bij het opmaken der 0n^, plannen is, zoo deelde de minist' de, rekening gehouden niet e komstig kanaalprofiel van I0(h dembreedte, met e-ene bodeindWi 15 M. K(anaal) P(eil), met J' onder 3 en 1 en met wederzijde terbermen ter hoogte van K. p 5. M. De plannen voor de uit te' kanaalverruiming zijn echter j gereed. Ged. Staten ontveinzen zich n de bovengenoemde uitgaven nog slechts voor het aankoop terreinen benoodigd zijn, door i rijk grootere voor -de eigenlijke: ring der werken zullen wórd-, volgd (aan bet college werd voorloopige raming van f 14, genoemd) terwijl, wordt thansm nisters verzoek ingegaan, te 2 ook voor laatstbedoelde uitgaf steun der provincie niet zal t worden geweigerd. Niettemin zijn zij van oordeel, provincie aan deze werken, wei zoo' groote beteekenis moeten j, geacht, en waarbij ook hare k zeker betrokken zijn, hare n$ king niet zal mogen onthouden, Ook de Prov. Staten hebben hun in den aanvang genoemde! ten, reeds te kennen gegeven, 4 verbetering van den scheep^ naar Amsterdam langs het kanaal hun niet onbelangrijke lijke opofferingen vaard was,: weegredenen, welke hun tot die: ting hebben geleid, gelden voort deriiavige werk in gelijke mate; Staten geven- derhalve in oven ook in de thans -door -den minist doelde kosten een bijdrage vanj beschikbaar te stellen. Ged. Stalt inneren er aan, dat Amsterdam een bijdrage van 27 7/9 heelt leend. MALLE GEVALLEN. „Vrouweniiesra Toen het kiesrecht aan 1 zou worden gegeven werd' van re zijden de vrees geopperd, bij verkiezingen de huislijke vrcli verstoren en gezien de excess,! zich reeds tusschen de manlijke] voordeden, scheen die vrees wls wettigd. Nietwaar, -de vrouw mocht wie zij wilde en menige grol schoonheid van dezen of genen daat, zijn beminnelijkheild, zijn; tene, zijn goedgespekte beurse,! verkocht als de vrouwtje-s-kieze met de haren toen -droegen geen bobbed werden bijgeslei Stel j e zelf ma-ar voor, een gei jongens en meisjes boven de 25; kiezers, doch van v-e-rschillend rament en politiek inzicht, I schrijft op de bedde plank: Duyis" en 'bewerkt vader voor li moede hoofd in haar schoot iti ligt. Als den volgenden morgen I lijke sympathie met -de d-rooj verdwenen, zet vader zijn argun voor Bomans kracht bij door in kerven te slaan. De oudste d die een oogje heeft gehad op ten stokebrandt tusschen haar die meer op heeft met Marchan zijn meisje, -die Kleerkoper vera terwijl -de verliefde jongeling avond! voor de verkiezing zijn vei bewerkt met <een mooie sjaal o![ glaassiie rood met suiker (naar de beurs gespekt is). Wat is er van deze sombere vol lingen uitgekomen? Niets en da maar niets. Het tegendeel is ge! 'Hebt ge ooit man en vrouw zien samengaan dan op den dl een verkiezing? Zaagt ge ze ooit zoo vroeg morgen tezamen uitgaan, veeltij] armd, of ze opnieuw ter bruiloit' Hebt ge ooit zoo gedwee het geslacht door moeder de vrouw meeigelijmd naar de stembus en ge den man voor zoo'n v huichelaar aanzien, dat hij op eer der zou -stemmen, dan ihij -pas aan arm van zijn bekoorlijk vrouwtje beloofd te doen. Welke Eva zou de kracht van sappigen appel zijn vergeten. Alle vrees, dat het vrouwenkie; de huislijke vrede zou verstoren 1 soluut ongegrond gebleken, 'die -anders hun eigen vrouwtjes n| weinig aanzien, ziet men thans lief het stembiljet voor moeder df en gezamenlijk getuigen van hun nen burgerzin, wat opnieuw te' dat wel dè man het hoofd heet, dat dit slechts draait, naar ge la vrouwelijk halsje beweegt. Het vrouwenkiesrecht is uitgeyo door pantoffelhelden en scW1 cheerdem 1

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2