ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSI Vacantie PUROL r-Jfo. 73 Woensdag 15 Juli 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. „emeester en wethouders der ge le Velsen brengen ter openbare dat het verzoek van de Con- petroleum Company, te Rot- om op het perceel, kadastraal J gemeente Velsen, Sectie H no. gelegen voor perceel Driehuizer- (eg H 61, eene ondergi-ondsche ^bewaarplaats met bovengrond- iltapinrichting te mogen oprich- «ir hen is toegestaan onder voor- Jen. lèmeester en wethouders der ge- ,1e Velsen brengen ter openbare is, dat het verzoek van het Bestuur rereeniging Missiehuis, te Tilburg, i bet gebouw, kadastraal bekend „„te Velsen, Sectie H no. 4317 en Kljjlt bekend Hagelingerweg, 5 no. 320, een bakkerij te mogen llen, waarin gebezigd zal worden jsoven, door hen is toegestaan. jjjneester en wethouders der ge le Velsen brengen ter openbare dat het verzoek van H. C. tte IJmuiden, om in het perceel, «raai bekend gemeente Velsen, Eng IJmuiden, sectie I 110. 1185 en Klijk bekend Prins Hendrikstr., Cno. 114, zijne brood- en banket- rij te mogen uitbreiden, door hen [«meester en wethouders der ge- i Velsen brengen ter openbare i, dat het verzoek van J. H. Sleg- st, te Velsen, om in het gebouw, baal bekend gemeente Velsen, af- g IJmuiden, Sectie L, no. 1027 en dijk 'bekend Middenhavenstraat, 24, een kopergieterij te mo- irichten, door hen is toegestaan, en, den 9 Juli 1925. jester en wethouders voorn., cretins, de burgemeester, ■TELIJK. RIJKENS. Ier visie ligging Ontwerp I der Wegen en Schetskaarten. jemeester en wethouders van brengen ter algemeene kennis, Idool' hen opgemaakte en vast- li icrp van den ligger der wegen binnen die gemeente, daarbij behoorende schetskaar- lurende DRIE WEKEN, en wel 127 Juli tot en met den 15 Aug. ide, ter gemeente-secretarie leeling) voor een ieder ter inza- nedergelegd. ie tegen het ontwerp bezwaren «hebben, kunnen deze schrifte- »t duidelijke opgaaf van naam onplaats, vóór den 22 Augustus «ïolgende ter kennis brengen i gemeenteraad. den 14 Juli 1925. meester en wethouders van retaris, ffiLIJK. de burgemeester, RIJKENS. kennisgeving kt tijdelijke afsluiting van een weg. «ester en wethouders van Velsen bren- «enbare kennis, dat het gedeelte van 5onsweg te Velseroord, van de Wille st af tot aan de Ratelstraat, van Don- 5 Juli tot en met Zaterdag, 18 Juli a.s., 'erkeer met rij- en voertuigen zal zijn I Juli 1925. feester en wethouders voornoemd, pilaris, de burgemeester, Gelijk. rijkens. iuatselijk nieuws. IJMUIDEN vroegere plaatsgenoot, de ™rter, sluismeester te Sas-van- ®et ingang van 1 Augustus in «trekking benoemd bij de slui- «teburg (gem. Amsterdam). de Middelbare Technische «Haarlem is in de afd. Werk- nde bevorderd van het leerjaar naar het laatste J- D. Kist de Ruyter alhier, "d. Electrotechniek werd be- het eerste naar het tweede l-I.Pruis alhier. Tot ieeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer A. Kobes te Vriezenveen. Voor het Mercurius-diploma En- gelsche Handelscorrespondentie, slaag de de heer J. H. Kroonsberg, alhier, op geleid door den heer H. van Dijk, ieer aar in Engelsche en Fransche Handels correspondentie, alhier. Geslaagd voor het examen van onderwijzeres aan de Nutskweek- school voor Meisjes te Haarlem, mej. E. A. Hoogerwerf alhier. Voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie, Mercurius, slaag den nog de heeren C. Bink van IJmui den en C. v. d. Groen van Beverwijk, opgeleid door den heer W. Renes, al hier. Voor het diploma van waterbouw kundig opzichter, vanwege het Poly technisch Bureau Nederland te Arn hem, (P. B. N. A.), slaagde de heer C. Schouten alhier. Het versterken der remmingswer- ken aan de Zuidzijde der visschcrsha- ven, is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer Wijker te Egmond aan Zee. Jaarvergadering. In d« algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ommeiing's Import- en Export Mij., te IJmuiden, Zaterdag 11 Juli te IJmuiden gehouden, werd de balans en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd, en het divi dend, na ruime afschrijvingen en re serves, vastgesteld op 7 van de pre ferente en 25 van de gewone aandee- len. Men is in het Noordzeekanaal nu bezig de groote betonnen meerstoelen te plaatsen. Deze komen op de plaais, waar vroeger de noordelijke oever van het kanaal was en blijven daar dan o.g. 3 jaar, tot de nieuwe schutsluis klaar is. Een grijiper is 'bezig de binnenste holle ruimte vol te storten met zand. Om de betonnen palen komt een kokos- bekleed'ing en daarom 'heen nog weer een houten scherm. De groote zeeschepen kunnen nu straks aan deze meerstoelen zoo noodig vastmaken. Als de sluis klaar is, wor den de meerstoelen naar buiten ge bracht, om daar dan dienst te doen. D. de R., 30 jaar, zeeman, wonen de te Brussel, was in Amsterdam op be zoek geweest en had zich daarna naar IJmuiden begeven, om een schip te zoeken. Toen hem 'dit niet lukte, kiwam hij te voet naar Amsterdam terug. Maar onderweg, te Spaamdam, zag hij eenige jongens aan het visschen en op eenigen afstand aan den walkant een transport-rijwiel liggen. Dit nam hij mede en trachtte het aan den man te brengen, wat echter niet bleek te gaan. Het rijwiel behoorde toe aan een loopjongen van den heer P. J. v. d. L„ winkelier te Haarlem, wiens loopjon gen het in gebruik had gehad en wien het op de gemelde wijze ontstolen was. Bekl. bekende het hem ten laste ge legde misdrijf gepleegd te hebben. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. VELSEROORD. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem is in de aid. Electro techniek bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar J. Middelie alhier. De tentoonstelling. Zondagavond is de Eerste Velseroord- scho Industrie- en Handelstentoonstel ling gesloten. Het was dien avond zeer druk. Tijdens de tentoonstelling bad de trekking plaats van de verloting ten bate van het R.K. Jongenspatronaat, waaraan de loten op de tentoonstelling waren verkocht. Om half elf nam de voorzitter van het Comité, de heer A. de Wit, het woord, om enkele woorden van dank te spreken tot de standhouders, de ver- eenigingen, dia hadden meegewerkt om Ter verzachting en genezing van ituk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het nood zakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een doos 30 60-00 ct. de avonden op te luisteren en tot de Paters Capucynen. De heer L. Meesters had veel succes met een humoristisch gedicht, waarin alle standhouders een beurt kregen. De Harmonie St. Fidelia zorgde voor de noodige afwisseling. Naar we vernemen is de tentoonstel ling door 3300 betalende bezoekers be zocht geworden, waarvan 350 kinderen. Zaterdagavond hebben de standhou ders aan het Comité een gezellige bij eenkomst aangeboden, waarop ieder lid van het comité een barnsteeuen si garenpijpje met de inscriptie E.V.l.E. H.T. als aandenken kreeg. Door leden der Nèd. Herv. kerk al hier is opgericht een Vereeniging voor Gemeentearbeid. Zij staat onder lei ding van den Kerkeraad en ieder kan lid worden, die zich geeft of wil geven aan een bepaalden tak van arbeid in de gemeente. De vergaderingen worden eens per maand gehouden en zooveel mogelijk zal dan een inleiding of een referaat over een bepaald onderwerp worden gehouden, waarna verder de gemeentelijke arbeid kan worden be sproken. VELSEN Aan de Middelbare Technische school te Haarlem is bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar, afd. Waterbouwkunde, A. A. C. Janssen al hier. Vrijdag is op den Wijkerstraatweg een meisje uit Velseroord, L. T. ge naamd, dat daar fietsende was, aan gereden dor een' auto, bestuurd door V. uit Velseroord. Het meisje kwam te vallen en verwonde zich niet ernstig aan een der been-en, terwijl haar fiets ernstig beschadigd was. Zaterdag werden door de politie op Wijkeroog 9 autobestuurders be keurd wegens te snel rijden. Zondag werd een autobestuurder bekeurd, omdat hij geen nummer op zijn auto had. Voorts werd een persoon bekeurd, wegens het innemen van een standplaats met koopwaar, zonder daarvoor vergunning te hebben. De schipper A. S. D. van een sleep- schip werd bekeurd wegens het loopen op verboden grond. Maandag waren twee opvarenden van een Deensche houtboot, liggende voor de papierfabriek, zoo dronken, dat ze door de politie in arrest werden ge steld. Het lager onderwijs in 1924. Uit het verslag der Commissie van toezicht op het lager onderwijs nemen wij het volgende over: Alle aftredende leden werden her kozen, behalve de hr. C. R. J. v. d. Meer die zich wegens vertrek niet herkies baar stelde en in wiens plaats gekozen werd de heer H. A. Osendarp te IJmuiden. Aan het eind van 1924 waren in de gemeente 20 scholen, waarvan 8 open bare en 12 'bijzondere. Hierbij is bui ten beschouwing gelaten de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden. Van de 12 bijzondere scho len zijn er 7 R. Katholieke en 5 Prot. Christelijke. De schoolbevolking be droeg in 1924 4862 leerlingen, tegen 4799 in 1923, dat is dus slechts een toe name van 63 leerlingen, welke toe name wel grooter is dan het vorige jaar, toen deze maar 10 leerlingen be droeg. Echter is er in de laatste tien jaar wel eens een toename van 150 leerlingen geweest. In tien jaar is de schoolbevolking in onze gemeente met bijkans 1000 leerlingen toegenomen, n.l. met 941. Op de openbare scholen gingen 2338 en op de bijzondere scholen 2524 leer lingen. De toename van het aantal leerlingen der openbare scholen was 42 en van de bijzondere 21, zoodat van de meerdere leerlingen juist tweeder den naar de openbare en één derde naar de 'bijzondere scholen ging. Op de bijzondere scholen gaan thans 52 procent van het aantal leerlingen,op de openbare scholen 48 procent. Van de 2524 leerlingen der bijzon dere scholen gaan er 1291 op de R. Ka tholieke en 1233 op de Prot. Christe lijke. De grootste schoolbevolking heeft school A te IJmuiden, n.l. 498 leerlin gen, de kleinste de R. K. Meisjesschool te IJmuiden, n.l. 134. Op 31 December waren er in onze ge meente 10 bewaarscholen, waarvan 1 openbare en 9 bijzondere. Van de bij zondere zijn er twee neutrale, n.l. te VVijkeroog en Santpoort, 4 R. Katho lieke en 3 Prot. Christelijke. De open bare bewaarschool te Velseroord telt 248 leerlingen. Op de 4 R.K. bewaar scholen gaan 335 leerlingen, op de 3 Prot. Christelijke 284 en op de 2 neu trale 192. In totaal gaan er op de 10 bewaarscholen dus 1059 leerlingen. De school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden telde op 31 De cember 43 leerlingen, welk aantal spoe dig tot 49 zou stijgen. Van deze 49 kin deren waren 14 meisjes en 35 jongens, waarvan 20 afkomstig van de bijzonde re en 29 van de openbare scholen. Het verslae- zegt dat, hoewel er me dewerking van verschillende zijden be staat, wat betreft de Prot. Chr. scholen, aangaande het opgeven van leerlingen, het tot dusverre niet mocht gelukken ook de R.-Kath. leerlingen geplaatst te krijgen. Ofschoon het onderwijs thans goed is georganiseerd, zou het zeker gebaat zijn bij een uitbreiding der school. Het onderwijs is thans verdeeld over zes leerjaren, waarvan iedere leerkracht er twee voor zijn rekening heeft. Op een enkele uitzondering na wonen alle leerlingen der school te Velseroord en IJmuiden. Wel werden pogingen aangewend om ook uit de andere dee- len der gemeente leerlingen geplaatst te krijgen, maar de verre afstand, die de kinderen zouden moeteni afleggen, was oorzaak, dat deze pogingen geen resultaat hadden. Over 't geheel wordt het onderwijs zeer gewaardeerd en zijn de ouders overtuigd van het groote nut van dit onderwijs. De resultaten van het onderwijs mógen over 't geheel gunstig worden genoemd. Het verslag zegt dat voor deze leer lingen voor een commissie tot voor lichting inzake beroepskeuze wellicht een nuttig werk is te verrichten. Aller eerst om de oud-leerlingen geplaatst te krijgen in een of ander vak, maar ook om ze steeds in het oog te houden en te helpen,, want nooit kunnen ze geheel worden losgelaten. Zaterdagavond is de feestelijk heid, want als zoodanig wordt het con cours toch door velen beschouwd, voortgezet met een concert in het park aangeboden door de Harmonie „Excel sior" van Wormerveer. Er was niet zooveel bezoek, als we gewend zijn en de afwezigen hadden ongelijk, want er was een mooi programma en het werd uitstekend uitgevoerd, gelijk trouwens wel te wachten was van een vereeni ging met zulke antecedenten als „Ex celsior" heeft. Dat de verrichtingen der Vereeniging op hoogen prijs gesteld werden, bleek uit het daverend applaus na elk num mer en hetwelk na het laatste zoo luid en langdurig klonk, dat de directeur, de heer B. Sombroek, het opvatte als een tot hem gericht verzoek om nog een toegift, aan welk verzoek hij dan ook voldeed. Een aardige attentie werd den drie vrouwelijken werkenden leden bewe zen. Ze ontvingen n.l. ieder een door meisjes aangeboden bouquet. De heer Kerkhoff, directeur van „De Eendracht" bedankte Excelsior" en den directeur voor de aangename sa menwerking en sprak den wensch uit, dat deze nog jaren zou blijven bestaan. De voorzitter, de heer de Greef, sloot zich bij dien wensch in eenige harte lijke woorden aan. Het weer, dat nu en dan wel eenigs- zins dreigend optrad, hield zich echter goed, zooidat de meesten nog voor bij woning der Bioscoopvoorstelling in den In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering ln de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN tuin hieven, waai' een aardig nieuw programma de aanwezigen nog een uurtje aangenaam bezig hield. Zondagmorgen om 11 uur had in hel concertgebouw de officieele begroeting plaats en werd medegedeeld, dat dezen keer de jury zou bestaan uit de heeren li. H. Kerkboff, voorzitter; M. Lürsen, secretaris en Hazebroek, Jos. de Klerk en Dubois, luitenant-kapelmeester bij liet 5e reg. inf. te Antwerpen, leden. De heer De Greef, voorz., opende de bijeenkomst met een woord van wel kom aan het Eere-Comité, de jury en de vertegenwoordigers van de mede dingende Vereenigingen, maar in het bijzonder aan den heer Allan van Wor merveer, directeur der Vereenigde Pa pierfabrieken, die evenals voor vijfjaar het tweede gedeelte van het concours zou openen. Hij wenscht verder veel succes aan de Vereenigingen, die aan stonds met elkaar in het strijdperk zul len treden om elkaar de prachtige prij zen te betwisten. Hierna krijgt de heer Allan het woord, die begint met de mededeeling, dat hij, zooals de voorzitter reeds zeide, ook voor 5 jaar den tweeden concours dag opende en dat hij dit nu weer zeer gaarne deed. Ten eerste omdat hij een groot liefhebber van muziek is, en ten tweede omdat het hier de Vereeniging „De Eendracht" betreft, tot welke hij zich hijzonder aangetrokken gevoelt, zeker omdat hij hare geheele geschiede nis heeft meegemaakt van hare geboor te af. Hij heeft haar zien groeien en bloeien en helaas ook zien kwijnen. Dit laatste 'heeft gelukkig maar kort ge duurd, ze is weer in volle kracht her leefd en heeft thans een schoonen bloeitijd, dank zij den ehergieken Di recteur en ijverige leden. Hij hoopt' dat deze nog lang bij elkaar zullen blij ven om de vereeniging op het hooge peil te houden, waarop ze staat. Hij roept op zijn beurt allen aanwezigen een hartelijk welkom toe en spreekt den wensch uit, dat het weer zal mede werken om dezen concoursdag te doen slagen. De voorz. bedankte den heer Allan voor zijn hartelijke woorden. We zijn, zegt hij, met een groot aantal leden, die al verscheidene jaren muziek maken en al grijze haren krijgen, al is het niet alleen daarvan, wij zullen na korter of langer tijd van het toaneel verdwijnen en plaats maken voor jongeren, hij hoopt ,dat deizen dan met denzelfden lust en ijver zullen blijven meewerken aan den bloei der vereeniging. Hierna krijgt de heer Kostelijk, voorz. van het Eere-Uomité het woord, die meedeelt, dat de inrichting van het concours ten duidelijkste bewijst, dat de aanwezigheid der mededingende vereenigingen op hoogen prijs wordt gesteld en hoopt, dat allen de aange naamste herinneringen aan het con cours en de gemeente Velsen zullen meedragen naar hunne respectieve woonplaatsen. Hierna wordt de eere-wijn rondge diend. Om 12 uur begon de Marsch- wedstrijd, waaraan 7 vereeniging deel namen. Er was weer zeer veel belang stelling, getuige de met publiek gevul de trottoirs van Burgemeester Weers- straat en Kruisstraat. Het mooie weer had vele inwoners naar buiten gelokt en het kranige marcheeren achter de mooie vaandels en de evolutiën van en kele tamboers-majoor met hunne mooie stokken maakte een prettigen indruk. De 1ste prijs een zilveren laiuwertak werd toegekend aan „Excelsior" Wes terspeeltuin Amsterdam; de 2de, een verg. zilv. med. aan „Kunst na Arbeid" te Hoorn; de 3de, een zilveren med. aan „Haarlems Politie Muzeikcorps" te Haarlem en de 4de aan „Eensgezind heid" te Halfweg. 's Middags om 1 uur begon de con certwedstrijd. In de tweede afdeeling Fanfare be haalde „Haarlems Politie Muziekver- eeniging te Haarlem een 2den prijs met 144 punten (een groote zilv. medaille. In -de 2de afd. Harmonie werd een 2de

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1