ORGAAN VOOR DE Ql I No. 74 Verschijnt Woensdags Zaterdags Fietsen Zaterdag 78 JuH 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonntircnlsprijs f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Builen de gemeente ueLSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F- C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk In te zenden Ï'OENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N.V. UITOEVERS-Mlj. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein II Telefoon 153 IJmulden Ingezonden mededeellngen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. KENNISGEVING ..„t lijdelijke afsluiting van een weg Burgemeester en wethouders van Velsen ruien ter openbare kennis, dat de UINLUSTPARKWEO in deze gemeente Mia n d a g, 20 J u I i a.s., tot nader „jjr, voor het verkeer met rij- en voer- jjuizil zijn afgesloten. Velsen, 16 Juli 1925. igemeester en wethouders voornoemd, Bi secretaris, de burgemeester, I KOSTELIJK. R1JKENS. Openbare Vergadering den gemeenteraad van Velsen, op jnsdag 21 Juli 1925, des namiddags 7 uur, gemeentehuize Irgekomen stukken. Orondovtrname voor wegverbreeding. Aanwijzing eener commissie ais be doeld in art. 5, 2e lid, van het regle ment op de wegen in Noordholland Verzoek om rioleering van hel gedeelte ven den Groote Hout- of Koningsweg, dat ia gelegen tusschen de Gildenlaan en de grens der gemeente bij Wijk san Zee en Duin. Aanvulling der verordening op de hef ting van rechten voor het gebruiken ven of voor het hebben van werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of het open- Put gemeentewater. Verhuur van de nieuw aangelegde tennisbaan in het park „Velserbeek". Reclificatie eener grondruiling. Machtiging tot het aangaan eener over eenkomst met de Industriëele Maat schappij „Mabeg" te Utrecht, inzake het maken van een rioleeringspian. Toekenning van voorschotten onder waarborg van 2e hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. Asnkoop van een perceel grond, gelegen op den hoek van den Zeeweg en den Driehuizerkerkweg. Aanvrage van het bestuur van de R.K. Schoolvereeniging „St. Lauren lius" te Velseroord om voor de ver ordering van inrichting van het gebouw der St. Antoniusschool aldaar, de be noodigde gelden te verstrekken. Geheele aflossing van de geldleening, oorspronkelijk groot f 800.000.a 6 pCt. en aangaan van eene leening ten bedrage van f 714.000 A 51/, pCt. Aanvulling en wijziging der verorde ning voor den ophaal- en storings dienst. Personeelbezelting der scholen AI, All en A III. VAN DEN WACHTTOREN. Ben eeuw totografie. hl is wel eens aardig in een oud fami- n te bladeren. Wat zagen de men- kort geleden er anders uit dan woordigZe zetten allen een extra j gezichtlachebekjes schijnen er toen geweest te zijn. Het zijn operatiege- w. Men zou zeggen, dat ze in den II zitten bij den tandarts. Zij houden 1 groot masr het lijkt wel, dat hun lil! oogenblik geslagen is. Wij worden 'uk gekiekt, dat we voor het toestel een natuurlijk en zelfs genoegelijk ge- Jt kunnen zetten. J wat zijn die oude portretten geel en «Hg geworden en hoe houterig en ■is de houding en de groepeering. 1" den arm geleund op een klein tafeltje "el een boek in de hand. Men verstaat kunst van fotografeeren, maar ook, om Mografeerd te worden, thans beter. 1 Frankrijk heeft men de vorige week 'honderdjarig jubilee der fotografeer- gevierd en daarbij de beide uitvin- ii 1ce en Daguerre gehuldigd. De uitvinden hebben concurrenten, "«hen Duitschland en Engeland de ,"5 dat bij hen de eerste foto's gemaakt m alk geval de kunst li er en heeft '«bazend ontwikkeld. We lezen nu niet alleen het jongste nieuws maar we zien het ook in de kranten. De persfoto grafen hebben druk werk. En men denke aan de bioscoop, die den schouwburg al meer verdringt en als ze zich niet op drakerigheid toelegt, zooveel goeds en moois kan geven. Toestel, platen en al de chemische hulpmiddelen, belichting door electriciteit, alles is veel beter geworden. En er zijn „kunstfotografen", die schitterend werk leveren. En toch is het geen kunstwerk en moest men eigenlijk van fotografeerindustrie spre ken. De fotograaf moet een man van smaak zijn, maar zijn werk is geen kunst. Hij moet zijn werk in de perfectie kennen, maar een kunstenaar ia hij niet. Er is een even groot verschil tusschen een toto en een geschilderd portret als tusschen de kunstroos van zijde en de geplukte bloem. Kunst is een levensuiting, een openbaring der ziei en die onlbreekt bij het werktuige lijke product. De electrische piano maakt geen enkele fout en toch hoort men dade lijk, dat men van de piano een tonenfabriek gemaakt heeft en zij niet door een levend wezen met gevoel bespeeld wordt. Maar bij gebrek aan taartjes eet men des noods roggebrood. De meeslen kunnen geen portret door een kunstenaar laten schilderen, wat in de honderden loopt, zal het goed weik zijn en daarom zijn we blij een goedgelijkend portret te hebben van een, die plaats houdt in ons hart, ook al heeft hij de plaats in ons huis verloren. De fotografie t ewijst bovendien goede diensten aan de wetenschap. De geneesheer krijgt door de Röntgen foto zekerheid van ziekten, die hij vermoedt en de sterren kundige ontdekt nieuwe sterren door de foto van den sterrenhemel en de historicus kan een foto van een oud handschrift beter ontcijferen dan het perkament zelf. Bij de amateurs verkoelt de eerste liefde gewoonlijk gauw. Velen brengen het niet ver. En ze hebben er genoeg van altijd weer te hooren„Voor een beginneling wel aardig werkEn die het wei ver brengen, krijgen gewoonlijk onder familie, kennissen en buren te veel klanten en houden daarom met de liefhebberij op, die zooveel tijd en geld kost. Wat zouden Niepce en Daguerre opzien, ais ze nu een eeuw na hun uitvinding eens een film konden zien of een foio van een haven bij nacht met al de lichtjes en lijnen van schepen en vuurtoren scherp weerge geven. Want ook in de duisternis kan men al foto's nemen. De zegeningen der beschaving. Er is een ironie, die door het vele ge bruik afgesleten is. Dat geldt ook van de uitdrukking: zegeningen der beschaving. Het tegendeel wordt bedoeldde beschaving die ontaardt en ongelukkig maakt. Dat ziel men vooral onder de natuurvolkeren. Prof. Schweitzer, zendeling-aris in Oost-Afrika vertelt, dat hij een geheel uitgestorven negerdorp vond. Geen vreeselijke besmet telijke ziekte had daar geheerscht. De be volking had zich doodgedronken aan sterke dranken uit Europa. Als inboorlingen aan den drank raken, gaan ze veel eerder ten gronde dan blanken. Wij zijn min of meer gewend aan en immnun tegen de gevaren der beschaving. Daarom moeten wij dubbel voorzichtig zijn met den alcohol in Indië Er zijn plannen om een jeneverfabriek op te richten op de Bandoengsche hoogvlakte. Het lid van den Indischen Volksraad, J. E. Stokvis heeit aan de rfgeering de vraag gericht, of zij bereid is de vergun ning tot oprichting der fabriek te weigeren als in strijd met het algemeen belang. De regeering heeft geantwoord, dat de fabriek niet onvermijdelijk het alcoholmis bruik in de inheemsche samenleving zal bevorderen. Dal wil zeggen, dal de fabriek er komt en zij zal jenever en drankellende, misdaad, lichamelijk verval, zwakzinnigheid en krankzinnigheid produceeren. De inlan ders zullen den smaak spoedig beet krijgen; de sterke drank zal sterker zijn dan zij gevangenis en kerkhof zullen ervan profi teered Wij heeten de voogden en opvoeders te zijn van de inlanders, maar we gaan hen in een verleiding brengen, waaraan velen zullen bezwijken. Ook voor veie blanken ware het gewenscht, dat er geen druppel alcohol in Indië te krijgen ware. LUNCHROOM WESTERVELD Driebuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 810.30 uur. Van de apenfamilie. Darwin leert, dat de mensch van de apen afstamt en Mozes, dat hij naar Oods beeld geschapen is. Zco wordt even populair als onjuist de tegenstelling gemaakt tusschen de moderne evolutieleer en de Bijbelsche scheppingsgeschiedenis. Immers er behoeft geen principieele tegenstelling te zijn tus schen evolutie en schepping. Men kan spreken van evolutie in de schepping. Ook is het niet waar, dat de moderne natuur wetenschap in den mensch een achter achterkleinkind van een aap ziet. De wetenschap heeft ook hier nog geen zekerheid en haar laatste onderstelling is, dat mensch en aap familie van elkaar zijn in de zijlinieze moeten gemeenschappe lijke voorouders gehad hebben. De leer van een verwantschap tusschen aap en mensch heeft vooral vioeger veel verontwaardiging gewekt, omdat zij ingaat tegen kerkelijke opvattingen omlrentschep ping en mensch. Katholieke en Calvinisti sche geleerden bij ons s'aan echler niet meer zoo absoluut afwijzend tegenover de evolutietheorie en trachlen haar veeleer te maligen en te verzoenen met de leer der kerk. In Amerika wekt de tegenstelling Darwin- Mozes tegenwoordig veel belangstellingen strijd. In de schoolwet van Tennessee is de evolutieleer bij het onderwijsverboden Een onderwijzer heeft dat verbod over treden en daarom zijn ontslag gekregen. Dit heeft aanleiding gegeven tcteenproce dure, die men met groole belangstelling volgt. Het is een dankbaar onderwerp voor grapjes en spotteekeningen. Een paar ijselijk deftige menschen, hij met een broek, waar van de wijde pijpen wel een rok schijnen te vormen en zij met een nauwe rok, die doel denken aan een zwembroekje, staan voor een apenkooi. Zij zegt minachtend 't Idee, dat dat onze voorouders zouden zijnOp een ander plaatje is Darrow af geheeld, de advocaat, die in het genoemde proces den evolutieman zal verdedigen. Hij staat vriendelijk met zijn armen uitgestrekt bij een boom, waarin een kwaadaardige aap zit, op het punt, om te bijten en te krabben. Darrow roep uitPapa De be kende staatsman Bryan, die eenige malen candidaat voor het presidentschap is ge weest, heeft ten fel geschrift tegen de evolutie uitgegeven. Hij wandelt in een hoogst voorname, deftige houding en komt een aap tegen gekleed ais een mensch Het dier neemt eerbiedig den hoed voor Bryan af maar deze bromt: Er is een grens ook aan de democratieBryan heeft een breed gezicht met zwaren kin. Een oarica luurleekenaar kan daar makkelijk een aap achtig gezicht van maken. En van een aap kan hij even makkelijk een mensch met menschengezicht en kleeren maken. Zoo ziet men een stoet, waarin Bryan voorop gaat en eenige apen, even dik en waardig volgen. De familieovereenkomst is erg duidelijk. De zware wetenschappelijke en wijsgeerige kwesties, waarom hei gaat bij de tegen stelling evolutie-schepping, gaan den mees ten „boven den pet", maar de leer, dat de mensch niets anders is dan een aange kleede, goedgedrPde en een weinig geci viliseerde aap wordt met afschuw verworpen of geestig bespot. Men zou anders kunnen zeggen, dat die leer meer den apen tot eer dan den menschen lot schande strekt. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 cl. PUROL En als de mensch inderdaad vele duizenden eeuwen geleden slechts een aap was, dan behoeven we den moet niet verloren laten gaan en is er kans, dat er over duizenden eeuwen nog iets goeds van ons terecht komt. Een klein lichtstreepje van goddelijk heid is nu soms al even in hem te ont dekken. En zou dat ook niet de waarheid zijn van hel Bijbelsche scheppingsverhaal! VeraBschlng. Dit woord begint al meer in zwang te komen voor de crematie of lijkverbranding. Is het misschien, omdat dit laatste woord menigeen aanstootelijk is. Het verbranden van een lijk doet aan schennis ervan den ken. Bovendien heeft er ook geen ver branding in den eigenlijken zin plaats maar een verteren van het lijk door heete lucht. Door de Atbeidersvereeniging voor Lijk verbranding zijn aan een aantal vooraan staande mannen vragen gericht, of de uitbreiding van crematoria moet worden toegestaan, of het aantal crematoiia het aantal voorstanders der lijkverasschingniei zal doen toenemen enz. Crematie is in ons land tot nu toe alleen mogelijk, doordat volgens een rechterlijke uitspraak veras- sching in plaats van begraven in ons land riet bepaald strafbaar is. Een bepaalde wettelijke regeling onlbreekt echter nog steeds. Waarschijnlijk achten we het, dat de verassching meer zal plaats grijpen, als er meer gelegenheid toe is. De kosten van rei» en vervoer naar Westerfeld bij Velsen houden nu nog meerderen terug. De Arbei dersvereniging voor Lijkverbranding komt aan het kostenbezwaar tegemoet door ver zekering. De premie is per gezinshoofd beneden de 45 jaar 20 cent per week, 12 cent voor de echtgenoote onder die le leeftijdsgrens en 8 cent per kind beneden de 16 jaar. Dat wordt samen echter nog een hooge uitgave voor een arbeidersgezin. De vereeniging betaalt bij sterfgeval alle kosten, ook de reiskosten van vijf familie leden naar en van het crematorium. In een werk over lijkverassching deelt Dr. Ph. Lissa mee, dat er voor een verassching 150 K.L. of 300 K.L. cokes noodig zijn. Meermalen wordt de lijkoven eenige weken aaneen bijna dagelijks gestookt, meermalen twee-, driemaal op een dag. Dr. Rademaker wijst erop, dat de Engelsche bisschep Oores de lijkverassching niet in strijd noemt mei hel opstandingsgeloof. Vleesch en bloed zullen volgens Paulus het Koninkrijk Oods niet beërven. In Zwitserland komt de crema tie in orthodox-protestantsche streken tegen woordig veelvuldig vror. Ook Mr. Sthee- man betoogt, dat de Heilige Schrift nergens de lijkverbranding verbiedt. Sinds Christus zijn miilioenen lijken in het graf even.vol komen te niet gegaan als ware crematie daarop toegepast. Hoewel de Vereeniging voor Lijkver branding dit jaar al een halve eeuw heeft beslaan, had pas 1 April 1914, de eerste crematie plaats. Uit eerbied voor de dooden en den vrede van het graf, zeide Dr. Neurdenburg on langs op de jaarvergadering van de Ver eeniging, behoeft men niet te begraven. Immers in de groote steden worden oude kerkhoven en graven voor bouwwerken meermalen opgeruimd. Dat is in Amsterdam geschied om den bouw van een viaduct, van de gemeentebibliotheek en een mode magazijn. De orthodoxe Dr. Callenbach zeide het geloof in een leven na dit dood bij veiassching even veilig te achten als bij begraven. Het is eigenlijk een kwestie van smaak en gevoel. Volgens Pref. van Italië moet de eerbied voor onze dooden ons de voor keur doen geven aan het vernietigings proces door heete lucht boven het lang zame verteringsproces in het graf. In dienzelf den geest noemt Mr. Stheeman het een on draaglijke gedachte het stoffelijk overschot, van wie wij innig hebben liefgehad, aan eene langzame, afzichtelijke vernietiging prijs te geven. Men tooit de graven met bloemen en draagt aan het uitwendige groote zorg en laat het verwordingsproces rustig zijn gang gaan. Over gevoel is moeilijk te redeneeren Het stuit weer anderen tegen den borst in het verwordingsproces der natuur in te grijpen en het stoffelijk overschot een soort vuilverbranding te doen ondergaan. Men In TABAKSPIJPEN ontvingen wl| wederom gioote sorteering ln de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijbo prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN kan daar heftig over redeneeren, maar verandert daarmee geen gevoeisoverwe gingen. Maar al voelt men meer voor be graven dan voor verassching, men kan daarom toch voorstander zijn van vrijheid van crematie. Voor de wet moeten begraven en verbranden gelijk zijn. Dat was niet het geval in het ontwerp, dat het vorige mini sterie achtergelaten heelt en dat regel trachtte te brengen in een kwestie, waarin de wet thans eigenlijk niet voorziet. In dat ontwerp waren die bepalingen voor ver assching echler veel zwaarder dan voor begraven. En dit is een der vele kwesties, een der kleinen, die door een nieuwe regeering opgelost zullen moeten worden. Zoo'n goeierd I Men weet, dat de rechterlijke macht uit de meest wantrouwende menschen bestaat; die geiooven nu letterlijk niemand. Vandaar dat onze gevangenissen vol zitten met onschuldigen, die bij de rechters geen geloof konden vinden. Of je er bij vloekt als een ketter of stroomen Iranen vergiet, je wordt toch niet gelooft. Daar stond dezer dagen een der edelaardigste burgers van ons Tand in Amsterdam terecht wegens vervalsching van rijwielplaatjes, Men weet, dat die het monopolite zijn van den mi nister van financiën. Die mag ze alleen maken en verkoopen. Het fietsblikje is duur. Het onbeduidende ornamenlje op je stuur komt je op drie gulden. Zekere L. B., de naam noemen we niel, want de deugd is bescheiden, had in Januari een rijwiel- belastingplaatje gekocht, maar het was hem ontstolen. Hij kocht een nieuw. Toen maakte hij tevens een plaatje na. Het valsche bevestigde hij aan de fiets, het echte stak hij in zijn zak. Nu was hij veilig; een mogelijke dief zou leelijk bedrogen uit komen. Hij wilde echter zijn schoone vondst niet voor zichzelf houden, ook zijn vele vrienden moesten er van profiteeren. Hij maakte meerdere plaatjes en schonk ze aan zijn vrienden tegen een kitine vergoeding voor zijn moeite. Zoo bewees hij zijn naasten lief te hebben, ging diefstal legen of liet domme dieven er inloopen. En deze man, die zijn deugden aldus opeenstapelde, vond ook al geen geloof De rechters zagen een booswicht In hem en hebben hem, zij het dan voorwaardelijk, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Maar zoo goed is L.Bdat hij waar schijnlijk dien boozen rechters ook wel zal aanbieden een nagemaakt plaatje op hun fiets te leveren, opdat zij het echte veilig in hun zak kunnen steken. Men mag zjjn waar niet meer aanprijzen Een venter verkocht in Sliedrecht bloem bollen. Hij vertelde zijn klanten, dat daar maandrozen uit groeiden, die gedurende een halve eeuw telkens iedere maand bloei den. De bollen hadden een rozengeur en hoewei erg duur, zestig ct. per bol, ver kocht hij er velen van. Later bleken de bollen gewone gladiolen te zijn, met vier cent best betaald. Nu is er procesverbaal legen hem opgemaakt. Op de markt kan je voor een kwartje een gouden armbandhorloge koopen, prijs vijf en twintig cent, echte Havanna's van een fabriek, die failliet ging, voor vijf cent het stuk, wonderlijm, waarmee je schotels en schalen kunt herstellen, zoodat ze onbreek baar worden, echt barnsteenen sigaren pijpjes, die in den winkel een gulden of vijf kosten, voor veertig ct., onverslijtbare sokken van zijde, zonder een draad zijde, die In een dag als een zeef zijn, eleclrlsche lantaarns, die dertig dagen branden met een lichtsterker dan van de zon en na een paar uur is er nauwelijks meer een vonkje te zien. kiespijndruppels, waarvoor de tantartsen als de dood zoo barg zijn, omdat ze alle pijn wegnemen, zoodat er geen Ities meer te trekken valt en je krijgt

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1