ORGAAN VOOR DE G! Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stnkloopen Verschijnt Woensdags Zaterdags ornciBEL. No. 76 Zaterdag 25 Juli 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnennntiprijsf I per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het bureau en bij de Arenlen. Tot plaatien van adverfentiên van Buiten de gemeente vfl&EN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- burisu P- f. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - - Advcrtentitn uiterlijk in te zenden yOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAQS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N.V. UITOEVERS-MlJ. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeellngtn 40 cis. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels i 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, Iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties in familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, Iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureauvsn dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In reksning gebracht. Bovenstiande regelprijzen worden mei 5 ets. verhoogd voor advertenties van bulten de gemeente Vtlsen. ^NG VOOR DEN DIENSTPLICHT. «„rdemeester van Velsen maakt bekend, lolioÉ voor de lichting 1926 voor deze te zal plaats hebben te Velseroord m de rtidsavondschool voor Ambachtslieden aan Kweö op Donderdag, den zesden Augustus rL voormiddags te 9.30 en 11 uur resp. hen wiens namen aanvangen met de letters r, en met K en L tot en met Z. Wie aan de loting deelnemen. ,je i0ting nemen deel alle voor de lichting chreven personen, met uitzondering van hen, Etst wie vóór den dag van aanvang der lo f/blijkt. dat zij: i® bü onherroepelijk geworden uitspraak I yoorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn: v zijn overleden; hebben opgehouden Nederlander te wezen 1 en ook geen ingezetene zijn; A als niet-Nederlander hebben opgehouden ingezetene te zijn; als ingezetene, met-Nederlander, behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderwor pen of waar ten aanzien van den dienst- plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen: terecht in een andere gemeente zijn inge schreven. Re ingeschrevenen, die aan de loting moeten tomen, worden uitgenoodigd om tijdig op de lieven plaats aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den yicommissaris. De ingeschrevenen worden in i volgorde van het alphabetisch register opge ien, om zelf een nummer te trekken. Blijkt 5, dat de opgeroepen ingeschrevene aanwezig id is deze buiten staat of onwillig een nummer tokken, dan wordt de wettige vertegenwoor- L opgeroepen. Blijkt niet, dat de ingeschre- u 0\ ic wettige vertegenwoordiger aanwezig lof zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat onwillig een nummer te trekken, of acht de ^commissaris het niet aannemelijk, dat de schijnende persoon de opgeroepene is, dan ischiedt het trekken door den burgemeester, lid van den gemeenteraad of den ambtenaar t gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het ngsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar de loteling het biljet binnen drie maand* n de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting, oor belanghebbenden lotelingen of door hun tigen vertegenwoordiger kunnen tegen de e, waarop de loting is geschied, bezwaren den ingebracht. Het bezwaarschrift kan op izegeld papier worden gesteld, het moet met men omkleed zijn en binn-m tien nagen, te oen van den dag, waarop de loting is afge- len, tegen bewijs van ontvangst worden inge- id bij den burgemeester. Deze zendt het ter tssing aan den commissaris der koningin, de uitspraak van den commissaris der ko- in zal een afschrift ter gemeentesecretarie mende tien dagen ter inzage worden gelegd, nan openbare kennisgeving zal geschieden, ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens persoonlijke kennisgeving worden bekendge- kt aan hen, die de bezwaren inbrachten, uwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hen. eken, 21 Juli 1925. De Burgemeester voornoemd, KTJKKNS. HINDERWET. trgemeester en Wethoudeis der Gemeente «i, brengen ter openbare kennis dat ter keentesecretarie ter inzage ligt de verzoeken bijlagen an: Naamlooze Vennootschap Exploitatie en iaistratie Maatschappij .Shamrock 1", te Üen, om vergunning tot het oprichten van lompinstallatie, waarin gebezigd zal worden electromotor van 7 en een half i'.K. voor aandrijven van een centrifugaalpomp, op het kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. jjiden, Sectie L, No. S93, gelegen aan de «nhavenstraat; Naamlooze Vennootschap Vereenigde Éx- alie Maatschappij, te IJmuiden, om vergun- kt het uitbreiden harer smederij door het aatsen van een electromotor van 20 1\K. net aandrijven van een luchtcompressor, in fcbouw kadastraal bekend Gemeente Velsen, IJmuiden, Sectie L, No. 729, gelegen aan de «havenstraat. Dinsdag, den 4 Augustus 1925, des voor- elf uren, zal ten Gemeentehuize ge- ,1e!- bestaan om bezwaren tegen dit ver- ln te brengen en deze mondeling en schrif- '°e te lichten. tlsen, den 21 Juli 1925. Wgemeester en Wethouders der gemeente i. brengen ter openbare kennis dat ter ge- -secretarie ter inzage ligt een verzoek a^.^en,van K. Daan, te Santpoort, om ver- i tot het oprichten van eene inrichting tot ten***6f 611 bewaren van petroleumpro- j. 'a en oabij het gebouw, kadastraal be- - Velsen, Sectie H no. 3205 en 1 bekend Rijksstraatweg, Wijk G no. Op Donderdag, den 6 Augustus 1925, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 23 Juli 1925. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Maatschappij „Petrolifère", te 's Gravenhage, om achter het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 406 en plaatselijk bekend Willetns- beekweg, Wijk E no. 11, eene petroleumbe- waarplaats te mogen oprichten, door hen is toe gestaan. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare keunis, dal het verzoek van de Continental Petroleum Coinpiuiv te Rotterdam, om op het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling ÏJmuiden, Sec LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 810.30 uur. als je geen anderen naam weet voor de buis van Eustachius en den naam niet kent van de kleinste ttollandsche kraai, dan deug je niet en mag je nog een jaar tie I No. 355 en plaatselijk bekend als Willems- blokken, voordat je bekwaam genoeg ge- plein, eene ondergrondsche benzinebewaarplaais acht wordt een of andere maatschappelijke met bovengrondse!» aftaptachting, door hen is belrekking ,e bekleeden. toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 22 Juli 1925. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Een spelletje voor hooggeleerden. Een gemoedelijke priester. Het gaat onder de priesters als onder de schoolmeesters, sommigen loopen altijd met een donderbui op hun gezicht en hun verschijning wekt vrees, anderen zijn zon nige persoonlijkheden, die allen iegeniachen I en van allen vriendelijkheid ontvangen. De I gemoedelijken brengen het 't vent. De tegenwoordige mode schrijft voor, De wereld raakt zoo wat uitgekruisraad- seid. Alle mogelijke moppen, die over deze dat kinderen en vrouwen zich half kleeden. jongste liefhebberij bedacht konden worden, Er zijn al japons, waaraan de mouwen zijn ten beste gegeven. De meest koppige geheel ontbreken en kousen zoo door- zoeker, die na uren denken, naslaan en schijnend, dat ze een en al gat schijnen te navragen eindelijk een paar van die letter-1 zijn en rokken, wier zoom dichter bij het hokjesraadsels vond, vindt het toch eigenlijk' mic'del dan bij de knieën zijn enz. Er is jammer, om daarmee zijn tijd te verdoenzeker waarheid in d; klacht over „de en gaat liever wandelen of een mooi schaamtelooze vrouwenkleeding". Het is, boek lezen. In de kranten en tijdschriften alsof de vrouw haar lichaamschoon étaleert. beginnen de damborden met zonderling Die mode dringt zelfs door in kringen, dooreengemengde zwarte en witte en enkele j waar men in zeden en manieren anders genummerde vierkantjes te verdwijnen. De nogal ouderwetsch is. Zoo zagen we een aardigheid is eraf. Het gaat grooten men schen als kinderener moet wat afwisse. iing in het spel zijn. Men kan niet altijd knikkeren, tollen of kaatsen. Straks komt er weer een nieuwe rage. Voor de paar honderd professoren, pri vaat docenten, lectoren en andere hoogge leerden, dit voordurig bezig zijn jongelui zeergeleerde te maken, heeft de Haagsche Post nog altijd een puzzle-rubriekalsof ieder in zijn bijzonderen tak van weten schap nog niet genoeg puzzles genoeg heeft op te lossenWanneer men de aan wijzingen nagaat, krijgt men het gevoel met een beetje kennis een heel moeilijk examen te moeten doen. En de kruisraadsel- examinafor laat niet met zich spelen. Men kan getn ontwijkend antwoord geven. Hij foto van een club der Christelijke Reis- vereeniging met een dame op den voor grond, die eruit ziet, alsof zij juist aan het verschonen was, toen de fotograaf de ciub opstelde voor zijn toestel. Calvijn zou onder de vrouwelijke leden zijner kudde zeker meerderen al te wereldsch van voor komen en kleeding vinden. De Katholieke geestelijkheid bestrijdt de moderne dames- kleeding met kracht. Dames worden uit de kerken en van de scholen geweerd. Alleen in voegzame kleeding worden ze weer toegelaten. Katholieke dames en meisjes hebben de kerk lief maar ook de mode. En die iaalsfe is een sterke macht. Zelfs in het Vaticsan heeft men maatregelen moeten nemen, dat er geen vrouwen bin nenkomen, die in strijd met de waardigheid Bij de deze week gehouden her besteding voor de leverantie van aard appelen voor de soidatenmenage van het fort IJmuiden, gedurende het tijd vak van 1 Augustus31 October, werd ingeschreven als volgt: J. Bais f 6.97 per 100 K.G.; A. Borst f 6.35 per 100 K.G. en J. van Beusekom f 6.20 per 100 K.G., allen alhier. De leverantie is opgedragen aan J. van Beusekom. Woensdagmiddag brak brand uit in een fabrieksgebouw in de Midden- havenstraat, eertijds gebouwd voor visehconservenfabriek, thans sinds 14 dagen ton deele in gebruik als metaal gieterij bij den heer Slechtenhorst. Dit deel stond in vlammen en, ondanks het spoedig optreden dhr brandweer, brandde het geheel uit. Een deel van het gebouw was in ge bruik als noodwoning voor 3 gezinnen, waarvan toevallig niemand thuis was. Toen de brand uitbrak heeft het perso neel der constructiewerkplaats van de V. E. M., die daar vlak bij is, de deur van dit deel geforceerd en de inboedels naar buiten gebracht. De hieven echter ongedeerd. woningen wil de zaak heel precies weten. En is een jen zedigheid der vrouw gekleed of juister antwoord mis, dan kom je er niet. (halfgekleed zijn. Er zal door het strenge ln de opgave van een der nummers Type geestelijke menige felle donderrede 'Tegen de schaamteloosheid der vrouw ge- van de Haagsche Post wordt gevraagd naar de Lieder ohne Worte uit de litera tuur. De sigarenzakjesrebus zal wel niet bedoeld zijn, want men rekent ze meestal niet tot de literatuur. Dan de envery inch- moderne jongedame. Hoe zal men het houden worden. Men kan het ook anders doen. Dat bewijst Pater Damasus, een Capucijner monnik, die zich bezig houdt met het op'oedingswerk onder meisjes. Hij behoort tot het gemoedelijke type, die pagekopje met rok boven de knieën,'wel geen oogje toe doet voor het kwaad vleeschkleurige kousen, bloote armen in j maar het ook niet dadelijk toornig doet een roeiboot met een woord noemen? Een j bliksemen Hij schrijft in „De Tijd" een soort van e«n soort insecten? Afkortingartikel over onze vrouwelijke, rijpende van een ambt in Indië? Behoort bij den jeugd en verdedigt ze gemoedelijk en stier en de tweelingen? Titel der Barbary-'prettig ondanks allerlei onbehoorlijkheden, sche vorsten? Riviertje in Zuid-Estland die men bij haar opmerkt, ledereen, zoo Een phonetische attentie? De kleinste Hol- zegt hij, spreekt tegenwoordig over de landsche kraai Geen Lips, maar een lichtzinnige, dolle, verdwaasde meisjes, lipslot? Oostersche jongensnaam? Plaats Men generaliseert maar raak. Ook Is 't hïer'ï)ït möêTziin'a'c "steèr." aan den Niger Rivier in Azië Buis van onpaedagogisch, om altijd te kankeren. Eustachius Een zekere visch in een orna- Dan raadt hij zeker geen jonge meisjes te menteering? Een tandreiniger Oproeping beoordeelen naar den schijn, naar het tot het gebed van de tinne der moskeeën? uiterlijk. Dat ze niet als ernstige meisjes Donderdagmorgen bevond zich de 12-jarige G., die een reis zou mee maken, op de 'hooge voorsteven van de stoomtrawler Gerard IJ.M. 316. Hij gleed uit, bezeerde zijn hoofd aan een anker en viel in de visschershaven. De haringkoopman A. Zwaay, die met zijn kar in -de nabijheid stond, begaf zic'h onmiddellijk gekleed te water en had het geluk den drenkeling te red den. Wij hoorden dat dit reeds de vier de keer is, dat Z. op deze wijze aan de Zuidzijde der haven, anderen dient door zijn zwemkunst. Woensdag had in hotel Augusta de jaarvergadering plaats van de ver- eeniging van oud-leerlingen der Rijks Landbouw Winterschool te Schagen. Na afloop vereenigden de deelnemers zich te samen aan een lunch, in ge noemd hotel. In den namiddag werden de werken voor den sluisbouw bezichtigd, onder leiding van den heer hoofdingenieur Ringers, die velen interessante inlich tingen verschafte. Gevonden voorwerpen en dieren. Een Lipssleutel, een dommekracht, een fietshandpomp, een koperen kraan, een rijwielbelastingplaatje, een hondenbelastingpenning, een huissleu tel, een zweep, een zwart kinderschoen tje, een straathond, een huissleutel, een hondenbelastingpenning, een da- mestasehje met inhoud. VELSEROORD. In ons blad van Woensdag stond dat voor 't onderwijzersexamen te Am- Zondag ting plaats had van alhier een mee- de Nederlandsche We doen maar een greep uit de ruim altijd gekleed gaan, wat een groote fout Vereeniging van Gemeenschappelijk tweehonderd vragen. Dwepers kastijden is en blijft, bewijst absoluut niet, dat ze. Grondbezit (G. G. B.) Déze meeting was wel zichzelf. Het zoeken naar de oplossing „bedorven" zijn. i zeer schaarsch bezocht, zoo zelfs, dat van dergelijke raadsels is een geestelijke j Wanneer deze geestelijke In dien zeilden zelfkastijding, waarmee alleen een weinig verstandigen, milde i toon eens met zijn abnormale menschen zich bezig houden. leerlingen spreekt over het minder behoor- Men zou zulke gelerrde raadsels willen lijke van kleeding, die eer het lichaam opgeven als straf aan examinatoren, die onthult dan bedekt, heeft hij de meeste hun slachtoffers onbarmhartig hebben be kans indruk te maken, handeld. Minachtend gesnoven hebben, toen de stakkers den titel der Barbarysche vorsten niet kenden, vernietigend op hen neergezien, toen zij geen enkele rivier van Zuid-Estland kenden. De heele vacantie zoeken en snuffelen, om vier dergelijke raadsels op te lossen. Zij zouden het vol- PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Voor het examen machinesehrij- gend jaar veel geschikter zijn, om examen' ven is geslaagd: Mej. F. D. J. Risch al- af te nemtn, dan nu het geval wat. Want hier. van een aangekondigde optocht van de boot te Velsen naar het terrein aan den Zeeweg niets terecht kwam. Op het terrein werden nog cenige menschen aangelokt door de muziek van „Kunst na Arbeid" dat hare mede werking verleende. De voorzitter, de heer A. Spierdijk, uit den Haag, sprak zijn leedwezen uit over de weinige belangstelling maar heette de aanwezigen natuurlijk zoo veel hartelijker welkom. Als eerste spreker trad op de heer J. Metihöfer, uit Blaricura, over het onderwerp: Practisch Socialisme. Deze teekende de beweging voor G. G. B. als een jonge, krachtige plant op den boom van het socialisme. Zeker de po litieke actie is noodzakelijk en hare triomfen verheugen ons, doch er is meer te doen. Men kan beginnen met eenvoudige bedrijven in het gemeen schappelijk bezit der werkers te bren gen en die langzaam uitbreiden in aan tal en grootte. Reeds zijn daarvan en kele goedgeslaagde voorbeelden zooals b.v. de sigarenfabriek „De Pionier" to Groningen, die met 80 gelijkberechtig de menschen werkt. Het succes der verbruikers-cöoperaties, vooral in En geland, wijst hier den weg. Na de pauze sprak de heer A. Ros- seau uit Amsterdam. Deze wees op de groote voordeelen die men, eens in sociale revolutie, zal hebben van de ondervinding in G.G.B. opgedaan. Het resultaat van de revo lutie, b.v. in Rusland, ging ten deele verloren, omdat de arbeiders niet wis ten, hoe men de bedrijven beheeren moet. En ook hier zou men verlegen staan als de arbeiders onverwucht in liet bezit waren gesteld, b.v. van de papierfabriek of hoogovens, van Werk spoor of van Philips lampen. Daarin moet men oefenen met kleinere bedrij ven. Spr. weidde dan uit over de „roode vloot" van Ostender trawlers, waar de opvarenden en ook de andere men schen groot voordeel hebben boven de exploitatie volgens kapitalistisch sy steem. We zullen deze rede daarbij niet op den voet volgen, omdat we niet gelooven dat deze persoon over veel kennis van het trawlerbedrijf beschikte en we toch meenen dat de gunstige conclu sie, waartoe hij kwam, recht van be staan heeft. Er kan veel verbeterd wor den door de belanghebbende opvaren den op trawlers. In een kort slotwoord dankte de voorzitter allen die aan het welslagen der meeting hadden meegewerkt. VELSEN. Dinsdagmorgen half 9 trof de po litie van Wijkeroog in de Breesaap een man aan, die daar bewusteloos neer lag. Een dokter werd er bijgehaald, maar de man bleef buiten westen tot 's middags half vijf. Eerst toen kwam hij weer bij kennis. De man, die de pol derwerker R. de W. bleek te zijn, had een flesc'h spiritus leeggedronken. Door de poltie op Wijkeroog wer den bekeurd F. de B. uit Amsterdam wegens het rijden zonder licht cn F. B. alhier wegens het los laten loopen van een hond. Een juffrouw deed bij de politie aangifte dat haar twee kinderen, een jongentje van 5 en een meisje van 4 jaar, in de Breesaap door een onbe kend persoon waren lastig gevallen. Wij herhalen nog eens, dat de ouders in deze dagen bijzonder op hun kinde ren moeten letten. SANTPOORT. Alhier is overleden in den ouder dom van 75 jaren, de heer S. Gong grijp, oud-hoofd der Christelijke Bur gerschool te 's-Gravenhage. Nadat hij in Amsterdam aan 't hoofd eener school gestaan en in Afrika dezelfde functie vervuld had, werd hij door den Afrikaanschen oorlog met zijn gezin zwaar beproefd. In Nederland teruggekeerd, vestigde hij zich in den Haag en door zijn initia tief werd toen een Chr. School opge richt. In 1900 werd de ver. de Christel. Burgerschool gesticht, die den heer Gonggrijp tot hoofd harer school be noemde. Aan die school heeft hij met groote toewijding gearbeid en hij is de grondlegger geweest van de TE. Mac- kayschool in de Acaciastraat. In 1916 vroeg hij ontslag.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1