ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 29 Juli 1925 10e Jaargang De Warmte to. TT IJMUIDER COURANT belasting betalen. isting betalen is altijd een onaan- ijezigheid geweest. Niet alleen metalen op zich zelf, maar ook I a zooveel soesah, omslag en jjes aan verbonden is. Mjetten worden ontvangen wan- [(#j9 meerdere termijnen zijn ver- 2oodat na de ontvangst reeds ïT vervolging te verwachten is, «jade kosten niet gering zijn. L belastingkantoor is veelal op f, afstand gelegen, terwijl de beta- «tkan geschieden op één der zit- 'elders, welke gewoonlijk ééns land worden gehouden op tijden, ,en zelf zijn werk heeft, terwijl K1 weet hoe laat men gaat, maar Ut wanneer men terugkomt, j heeft de Postgiro voor enkelen vergemakkelijking gebracht, voor het meerendeel der belas- (lalers is deze verrekening ech- pl bezwaarlijk. jijks- en Gemeentelijke Inkom- jtsting in één aanslag zijn ver- jjjjn de moeilijkheden nog groo- nrden, zoowel voor de belasting- is, als voor de Rijks-ontvangers, ondervinden allen nog meer het bezwaar, verbonden aan het laat uitzenden der aanslagbii- waardoor het aantal betaal-ter- minder wordt en de bedragen (te groot) worden. De aansla- op hoogere inkomsten nontvangen nu het loon aanmer- »ger is geworden, zoodat de be- van het verschuldigde dus dub- lelijk gaat. ilastingadministratie werkt ech- r. Vooral om de jaarlijks terug- ie achterstand in te halen, volgt, achtneming van de wettelijke be- aanmaning en dwangbevel jr spoedig op. kan de belastingschuldige dan iet aelalen, dan volgt beslagleg- meubelen of loon. «aangenaamheden en kosten b verbonden, zijn zeer groot, iet vorenstaande blijkt wel zeer t, dat maatregelen dienen te getroffen dat een ieder zijn be- lijdragen kan voldoen in meer- kleinere termijnen, zonder tijd- enz, ilastingadministratie heeft zich i oplossing in dezen zin nimmer louden. Deze zegt alleen: vol- wettelijke bepalingen, die ik heb issen, heeft U zóóveel te betalen, vastgestelde dagen en bepaal- len te wachten, waar het geld it kan worden. Zuiver ambtelijk ld, maar in het dagelijksch ie- stal hard. te voorkomen hebben verschil- meentebesturen in dezen echter itregelen genomen, waaruit is jt;[l dat zulks niet alleen werkt ijl iste van de ingezetenen, maar ui "ijk en Gemeente zelf er voor- i hebben. ill laatregelen, die een Gemeente lit nemen kan om aan haar inge- I het betalen van belasting ge- i!k en geriefelijk te maken, zijn sl door zij ieder in staat stelt we lt: of maandelijks hunne bijdra- tt Halen, terwijl zij de verplich- it zich neemt bij Rijks- en Ge lvangers het verschuldigde te dragen, zóó dat men ge us van vervolging. der Gemeente Velsen heeft mscbelijkheid van een derge- ig ingezien en besloot tot de '8 va.n een ophaal- en stor- k Hierdoor is dus tegemoet san bovengemelde bezwaren, poor de belastingbetalers het 'We per week of per maand oldaan, zonder eenige kosten '■provisie. zs dat de aangifte-formulieren Zakelijk vermelden, acht men Joodig of dit inderdaad e «ike instelling is. sad is de ophaal- en stortings- ®ne gemeentelijke instelling, w de gestorte of opgehaalde er dus niet. tobben zich reeds aangesloten "toet echter grooter worden, de belastingbetalers thans Nsgenbeid worden gesteld ten 111 den gemeente-ontvanger, 3 E 30 te Velseroord, of op "isostiUUgen. VAN DEN WACHTTOREN. Zonder middel van bestaan en zonder onderdak. Schooiers en zwervers heeft men overal, menschen, die niet kunnen of niet willen werken en met wat bedelnegotie of met de bedelende hand hun kostje opscharrelen, in een slaapstee logeeren of ergens een hokje als woning hebben. Nergens echter trekken zooveel losse werklui de wereld rond, die geen beroeps- en ook geen gelegenheidsbedelaars willen zijn maar liefst in fabriek of bij den boer hun brood verdienen, dan in Amerika de Ver. Staten van Noord-Amerika. Menige landverhuizer zwerft zoo een een poos rond, voordat hij eindelijk een vast bestaan vindt. Duizenden trekken daar rond, bereid, om alles aan te pakken. Zij zien er als bedelaars uit maar zijn het niet. En hun leven is veel harder en moeilijker dan van den bedelaar. Mr. Edwin Brown heeft een eigenaardig onderzoek ingesteld naar het lot van deze zwervende arbeiders. Hij heeft zich als zoo'n zwerveling vermond en in verschil lende groote Amerikaansche steden rond gezworven. Zoo kan hij zich thans beroemen de Amerikaan te zijn, die het vaakst is gearres teerd, maar ook weer is losgelaten. Hij is echter niet tevreden met zijn ervaringen maar doet ook zijn best den fatsoenlijken arbeider, die rondtrekt om werk, die geen geld en geen brood heeft, te helpen. Als trekkend arbeider rondslenterend, werd hij door een politie toegeroepen Doorloopen! Waarheen moet ik gaan? Er is nergens plaats voor mij. Ik heb geen stuiver. De politie bedenkt zich een oogen- blikHet bureau is vol. Oa naar een toevluchtshuis. Brown volgde den raad op en kwam in een toevluchtshuis, waar reeds twe e honderd man waren, terwijl het er maar vijftig kon bergen. Hij kon op den vloer gaan liggen Hij wil, dat de gemeente besturen voor rondreizende arbeiders, die werk zoeken, openbare logementen zuilen stichten. Dat kost geldhij wil daartoe helpen. Bovendien kost een toevluchtsoord ook geld. Indirect betaalt de gemeente dergelijke instellingen. Gooit men den man in de gevangenis, dan kost dat ook geld aan de overheid. Maakt men hem tot een vijand der samenleving, een misdadiger, dan moet de man ook door de gemeenschap onderhouden worden. Gaat hij bedelen, dan leeft hij op kosten van het publiek. Wordt hij door zijn ellende ziek, dan moet men hem in een ziekenhuis opnemen. De beste hulp, die men hem kan geven, is een plaats in een gemeentelijk logement. Hij heeft zoo kans, werk te vinden en wordt ervoor bewaard, een echte schooier te worden. De overheid kan waken, dat hij zindelijk is en blijft, hygiënisch en medisch toezicht op hem uitoefenen en zoo zorgen, dat hij geen landlooper of boosdoener wordt. Dat de overheid vrij logies en onderdak zou geven, lijkt ons dwaas toe. Hier gaat de gemeentezorg wel wat al te ver. Maar Brown is overtuigd, dat hel geld best ren deert, omdat men werkzame menschen erdoor behoedt, bedelende en misdadige leegloopers te worden, die geheel op kosten van de samenleving leven en nieis nuttigs doen en voortbrengen. .Be gemeentelijke logementen zouden volstrekt geen al te ver gaande openbare liefdadigheid zijn. Mr. Brown redeneert toch aldus Als iemand een openbare leeszaal bin nengaat, laat hij zijn hoofd niet hangen 'en gevoelt hij zich geen bédelaar, omdat j hij iets voor niets vraagt. Ook heeft de j beambte, die hem bedient, dat gevoel niet. j De eerste komt om zijn recht en de tweede gedraagt zich beleefd, j Zoo moeten reizende arbeiders ook in de gemeentelijke logementen behandeld worden, opdat zij hun zelfrespect niet ver liezen. Zij zijn leden der samenleving, die van een zindelijk bed kunnen opstaan en nuttige burgers der gemeenschap worden door bemiddeling van het Arbeidsbureau, dat aan de logementen verbonden moet zijn. Het idee is zoo gek nog niet. Een teit is het, dat menige werkzoekende den moed ten slotte opgeeft en vreemd woTdt aan de gedachte, nog eens met zijn han den zijn eigen brood te zullen verdienen. En dan is hij verloren en is de wereld een leeglooper rijker geworden. Typisch Amerikaansch is het, dat Mr. Brown bij de praktische toepassing van zijn mooi idee aan het rekenen gaat en tot den slotsom komt: Het kan meer dan uit! Door deze trekkende arbeiders te helpen, helpt de gemeenschap zichzelf het best. En deman heeft gelijk ookDe rekening, die de lameniiving ieder jaar te betelen heefteen veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mljnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 c. Bij Apoth. en Drogisten. iandlooperij, bedelarij en misdadigheid, is onizettend groot. Waarom de Chinees de vreemdeling haat. Niemand zal ons van bijzondere voor liefde voor de Chineezen verdenken. Het Mongoolsche type vinden we foeileelijk. Hun smaak in bedorven eieren en zwaluw nestjes doet ons denken aan de straathond, die graag op een mesthoop dineert. Een volk, dat eeuwenlang geleefd heeft, zonder naar vooruitgang en omwikkeling te ver langen, is een dood volk. De Chineesche namen lijken ons slangengesis met uilen gekras dooreen gemengd. De popperige Chineesche meisjes lijken ons geschikter, om in een glazen kast bewaard te worden, dan om een man tot steun te zijn. De wraakzucht van den Chinees, die zich laat uitvloeken en trappen, totdat hij dol wordt en er oplos steekt, vinden wij tijgerachtig. Het is verstandiger, om rijst des noods met je vingers dan met stokjes te eten. Het Chineesche schrift, waarbij de woorden vertikaal geplaatst worden, is een soort samenzweerderscode. De Chineesche muur is een kinderachtige aardigheid, om zich af te zonderen. Men kan even goed een (ouw om een land heen spannen. Het Chineesche lakwerk met gruwelijke draken koppen geeft stol voor een nachtmerrie. Een dronken kerel kan nog vermakelijk wezen maar een opiumschuiver snurkt alleen en ligt voor mirakel. Kortom pro- Chinees zijn we niet. Maar loch kunnen we Chineesche op. vallingen van het vreenrlelingenverkeer uitstekend begrijpen en zeer wel billijken. Men heeft in China een averechlsche op vatting van vreemdelingenverkeer. Wij zien liefst zooveel mogelijk vreemdelingen; de Chinees liefst zoo weinig mogelijk. Wij trachten de vreemdelingen ie trekken, de Chinees hen te doen vertrekken. En de vreemdelingen hebben het er naar gemaakt Fen Engelsch Verbond van Vrienden van China heeft een boekje open gedaan over de schandelijke manier, waarop de be schaafde, verlichte, Christelijke Europeanen zich in China gedragen. Als maar de helft van die beschuldigingen waar is, moet men zich nog verwonderen, dat de Chineezen nog niet lang den iaatsten vreemdeling hebben neergeschoten, gestoken, geknup peld, vergiftigd of verdronken. !n de textielindustrie te Shangai komt kinderarbeid het meest voor in door de buitenlanders gedreven fabrieken. In de Fransche fabrieken werken bijna evenveel kinderen beneden de 12 jaar als ouderen, in de groolsle textielfabriek der Engelschen met 38C0 arbeiders, die in twee ploegen twaalf uur aaneen werken, zijn 700 kinderen beneden de 12 jaar. In de buitenlandsche fabrieken komt verder de meeste vrouwen arbeid voor. In de wijk der buitenlanders te Shangai, waar (egen een vreemdeling deriig Chineezen wonen, is de toegang tot de openbare parken voor de Chineezen verboden Voor een paar weken kon men bij die parken op borden lezen: Chineezen en honden geen toegang. Maar de Chi neezen der buitenlanderswijk brengen wei 8/der gemeentelijke belasting op. Nu kan men begrijpen, dat wij sympathie hebben met de Chineezen en tegenover de jacht op buitenlanders door geheel China niet anders kunnen zeggen dan: Hun ver diende loon PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Tot de le klasse der afd. Werktuig- bouwkunde en Electvotechniek aan de Middelbare Technische School te Haarlem is toegelaten Ch. L. Baljé al bier. Tot onderwijzeres aan de 1 Sept. te openen gemeentelijke bewaarschool alhier is voor den proefijd van een jaar benoemd Mej. E. v. d. Lijn te Sant poort, thans helpster aan de gemeente lijke bewaarschool te Velseroord. Een detachement van het derde bataljon verliohtingstroepen van het Regiment uit Utrecht, onder bevel van den len Luitenant A. M. S. Perquin, is gisteren alhier aangekomen tot het houden van oefeningen in kustverlich- ting met het regiment kustartillerie alhier. - Donderdagavond omstreeks acht uur werd de politie opgebeld door een bewoner van den Rijksstraatweg, om dat er een vuurtje brandde tegen de gymnastiekzaal van de M.U.L.O.-school in de Kerkstraat alhier. De politie was spoedig ter plaatse, doch inmiddels was het vuur gedeeltelijk gebluscht met een tuinslang. Daar in genoemde gymnastiekzaal een nieuwe vloer wordt gebracht, lag een stapel hout in de onmiddellijke na- hijheid van het vuur, zoodat het ge lukkig genoemd mag worden dat hel zoo spoedig is opgemerkt. Eenige kleine jongens, die op de speelplaats zijn gezien, zijn de vermoe delijke daders Door de politie zijn Maandag aan gehouden drie jongens van 10 tot 12 jaar, genaamd G. L.,; A. v. d. W. en J. G., die zich in de vischliai hadden schuldig gemaakt aan diefstal van tar bot. Tevens hadden zij zich door in klimming toegang verschaft tot het kantoor van den heer J. G. in de visch- hal. Daar hadden ze echter niets ont vreemd, echter hadden ze de schrijf machine vernield. De jongens zijn dooi de politie op het bureau verhoord en daarna op vrije voeten gesteld. Maandag waren eenige kinderen uit Amsterdam hier achtergebleven. Zij konden niet naar huis, omdat ze hun bootkaartje hadden verloren. Door de politie zijn ze toen naar Amsterdam gebracht en aan het hoofdcommissari aat aldaar gebracht, vanwaar ze naar -hun ouders zijn getransporteerd. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Zondag hier van zijn eersten kruis tocht onder de haringvisschers op de Noordzee binnengekomen. Deze kruis tocht heeft geduurd van 6 Juni-25 Juli Door den geneesheer, Dr. van Asperen, werden 124 patiënten behandeld, waar van 16 in volle zee en 107 in de haven van Lerwick. Het schip is viermaal in Lerwick binnengeweest. Opgenomen werden -drie patiënten met totaal 73 verpleegd agen. Deze 3 patiënten, n.l. 1 Duitscher en 2 Hollanders, werden mee naar IJmui den genomen en ter verdere verpleging naar een ziekenhuis of hun woning vervoerd. Verdeeld naar de plaats van her komst waren 48 pattienten afkomstig uit Scheveningen, 22 uit Vlaardingen, 8 uit Katwijk aan Zee, 6 uit Maassluis, 2 uit IJmuiden en 1 uit Noordwijk aan Zee. Voorts werden behandeld 5 Duit- schers, 2 Zweden en 1 Franschman. De predikant, Ds. Stegenga uit Co- then, verleende geestelijke bijstand aan de patiënten en preekte voor de IIol- iandsche visschers in Lerwick. Dinsdagmorgen reed een wielrij der, beladen met een paar pakken op de tegeltjesmarkt langs den waterkant. Mede tengevolge der sterken wind raakte de man zijn macht over het stuur kwijt en reed pardoes in de ha ven, In de nabijheid bevond zich de zoon van den veerman, J. D. Jr. in zijn vlet. Hij roeide er heen en bracht man en pakjes op het droge: de fiets ver mocht hij ook met dreggen niet te vin den. Vrijdagavond gaf de Harmonie- vereeniging Concordia een concert op het Willemsplein. We zagen daarbij de directie gevoerd door den zoon van den directeur, den heer Ph. Vlessing, leerling aan het Conservatorium te Antwerpen. Aan deze vacantie-arbeid komt het ons voor dat de zoon den weg zijns vaders gaat en in de muziekwe reld een belofte voor de toekomst geeft. Zijn directie althans was rustig en im poneerend. Met bestuur der Protestantsche be- grafenisvereeniging heeft bericht ont vangen, dat hare statuten zijn goedge keurd bij Kon. Besluit van 18 dezer. VELSEROORD. Voor het Mulo-examen is te Breda geslaagd Mej. C. Thijssen alhier. Tot onderwijzeres aan de ge meentelijke bewaarschool alhier is be noemd Mej. D. Verbeek te Rotterdam en tot helpster Mej. Cl. Lavoo alhier. Drank weer-comlté. In de alhier gehouden vergadering van hét Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen deed de nieuwe voorzitter, de heer A. Rolloos, mede deling dat voor 14 dagen de overdracht van het bestuur had plaats gevonden. Het bestuur is nu als volgt samenge steld: A. Rolloos, IJmuiden, voorzitter; Y. J. Reitsma, Velseroord, vice-voor- zitter; J. R. Huiser, IJmuiden, secreta ris; F. Meeken, IJmuiden, penning meester en A. Lindhout, IJmuiden, alg. adjunct. De overdracht van de kas had ook plaats gehad en alles was in uit stekende orde bevonden. De voorzitter richtte een woord van dank tot de af getreden bestuursleden, de heeren Voet en Koomen en zeide dat liet eerste werk van het bestuur was geweest de indiening der subsidie-aanvrage bij den gemeenteraad. Goedgevonden werd 5 busjes ten ge- bruike af te staan voor den voetbal wedstrijd van het Olympisch Comité. Behandeld werden de voorstellen der IJmuider vereenigingen. Het eerste voorstel: „Het C. D. C. benoeme een reclasseeringscommissie" werd in de uitvoering niet mogelijk geacht, maar zoodanig gewijzigd, dat in beginsel werd besloten tot de oprichting van een commissie voor maatschappelijk werk. Het tweede voorstel; „Het C. D. C. organiseere colportagetochten, ook op het zeestrand", werd aangenomen. Be sloten werd de eerste strandcolportage tocht te houden op Zaterdag 15 Augus tus en een colportagetocht in de ge meente in September. Het derde voorstel: „Het C. D. C. or ganiseere cursuslezingen" werd in be ginsel aangenomen. Voor het welsla gen hiervan zal men de medewerking vragen van verschillende organisaties, als vakvereenigingen, onderwijzers organisaties enz. Het laatste voorstel: „Wat kan ge daan worden om het bierverbruik bij de jeugd to beperken?" werd aangehou den tot de volgende vergadering. Op voorstel van de afd. Velseroord dor N. C. G. O. V., zal dan tevens behandeld worden, wat gedaan kan worden tegen den verkoop van alcoholische dranken in winkels. Zaterdag werd door de politie we gens openbare dronkenschap aange houden zekere S. J. M. E. Daar de man zich sterk verzette, kreeg hij ook een bekeuring wegens wederspannigheid. Hij werd voor den commissaris te IJmuiden geleld. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal de Harmonie Vereeniging „Kunst na Arbeid", op de Zaterdagen 1 en 8 Augustus, weer een rondgang met muziek maken door Velseroord. Eenige dames zullen daarbij collecteeren. Daar de vereeniging op het concours te Velsen een eersten prijs heeft be haald, komt ze in een hoogere afdee- ling. Daar moet ze (wil ze op een con cours goed te voorschijn komen) eeni ge nieuwe, dure instrumenten voor aanschaffen, wat de kas niet toelaat. Ze doet dus op deze wijze een beroep op den steun der burgerij die ze steeds, ongeacht welke richting hare mede werking vraagt, wanneer mogelijk, van dienst is. VELSEN Tot lid van het Ned. Instituut van accountants is benoemd de heer G. H. Surink alhier. Zondag werd op de stoompont Mej. H. J. van Z. uit Driehuis aangere den door een auto, bestuurd door J. H. G. uit Amsterdam, waardoor een voet van Mej. van Z. ontwricht werd. Van schuld van den autobestuurder is niet kunnen blijken, het ongeval is meer te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Mej. van Z. werd door Dr. Barentson verbonden en naar hare woning ver voerd. Maandag werden door de politie op Wijkeroog twee personen bekeurd wegens het rijden zonder licht.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1