- Park Velserbeek- Theeschenken] Nette Werkster Dagmeisje Dagdienstbode Net Meisje Kindermeisje, Dagmeisje, Nette Dienstbode een Werkvrouw Naaister Oevraagd Loopjongen Flinke Loopjongen Wordt gevraagd Aangeboden Te Huur Ongemeub. Kamer Net Kosthuis Samenwonen Inlichtingen voor Bovenhuis Motorrijwiel Ie huur. ruime Bovenwowi CONOERT PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Voor het examen hoofdakte is te Haarlem geslaagd Mejuffrouw H. Vonk, alhier. Naar wij vernemen is door den lieer S. Ilogeland alhier, in Amerika aangekocht een Car ford chassis voor autobus van 30 personen. Dit chassis, speciaal geconstrueerd voor personen vervoer, zal het eerste wezen dat in Ne derland in 'dienst gesteld wordt en munt uit door zijn lagen houw, terwijl liet is uitgerust met een 6-cylinder- motor en een speciale remconstructie onder oliedruk, die in staat is den wa gen hij 60 K.M. snelheid op 12 Meter te stoppen, voorwaar een mooie prestatie. Dit type chassis, waarmede in Amerika op ongebaande wegen afstanden van circa 200 K.M. worden afgelegd, voldoet dan ook aan de strengst mogelijke eisohen van betrouwbaarheid en com fort. Wij vernemen tevens dat de carros serie volgens origineele teekening bij de Firma J. H. Ilogeland te Haarlem zal worden uitgevoerd naar het Ame- rikaansche Pullman Car-model. Aan de Zuidzijde der visschers haven, en dikwijls ook nog wel aan de Noordzijde, heerscht tegenwoordig meermalen een bijna ondragelijke stank. Men herkent die lucht weer als afkomstig van een visclimeelfabriek en velen, licht met hun oordeel klaar, be schuldigen daarvan weer dezelfde fa briek, waarin eenige jaren geleden een dergelijk bedrijf werd uitgeoefend. Ge heel ten onrechte. Aan dat. bedrijf is toen een einde gemaakt en in het ge bouw is tegenwoordig gevestigd de zeepfabriek IJmuiden, waarin totaal geen visch of visscherijproducten ver werkt worden en dus ook geen onaan gename lucht verspreiden kan. De bewuste lucht is dan ook afkom stig uit de veel kleinere inrichting voor het vervaardigen van vischmeel, die te genwoordig gevestigd is in de Indu striestraat, iets verder naar achteren dan de zeepfabriek. Meermalen is de door die inrichting verspreidde lucht zoo bedorven, dat men, om iets te eten of te drinken, verplicht is 'de ramen te sluiten. Ja, het koperwerk in de om geving schijnt er van aan te slaan. Gelukkig hoorden wij dat de onder nemers van plan zijn maatregelen te treffen om het euvel te verhelpen; we hopen diat ze daarin slagen opdat een oplevende industrie niet tegengewerkt behoeft te worden, uit hoofde van de algemeene volksgezondheid. Gistermiddag ontstond een begin van brand in het bovengedeelte van Hotel No. Een. De politie met het kool- zuurapparaat en de toegeschoten leden der brandweer, met enkele emmers water, bluschten de brand. We schreven reeds op een andee plaats in dit blad over een bekroning van den heer D. Visser, op de Interna tionale Bakkerij Tentoonstelling te Parijs. Na dien 'vernamen wij nog, dat dezelfde bakker, eveneens bekroond werd op de Internationale Bakkerij- Tentoonstelling te Groningen (G. I. T. O. B.), voor zijn inzending brood. Hier werd hem een 3e prijs door de jury toegekend-. Terecht schreven we dus, deze bak kerij onderscheid zich tegenover de concurrenten in binnen- en buitenland. De Harmonie-vereeniging „Con cordia" gaf gisteravond, onder leiding van haren waarnemenden directeur, den* heer Ph. Vlessing Jr. weer een concert op het Willemsplein, waarvan een talrijk publiek genoot. We kunnen niet anders dan Concor dia prijzen voor de vele openbare con certen die ze dit jaar geeft. Telkens weer is ze in Velserbeek en de belang stelling, juist als zij concerteerd, be wijst dat die concerten een aantrek- kingspunt van ons wandelpark vor men. En daarnevens de gewone con certen op het plein. We gelooven, nu we dit jaar hier buitengewoon veel vreemdelingen hunne vacantie hier zien doorbrengen, ook deze concerten in het hart van IJmuiden, buitenge woon veel bijdragen om het verblijf al hier gezellig te maken. En daarom zul len velen Concordia dankbaar zijn voor haar werk in den vacantietijd. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkoo- ping werd de - stoomtrawler Zaan- stroom VII IJ.M. 50 gekocht door den heer P. J. Bakker q.q. alhier voor f 82000. Het gebouw van de Centrale Vis- scherij Mij. en de gebouwen van den heer J. Visser Hz. benevens het per ceel Kennemerlaan 11 werden opgehou den. Turnvereeniging „IJmuiden'. Aangezien „Pluvius" 1.1. Zondag als spelbreker is opgetreden, is de voorge nomen fietstocht naar Bergen letterlijk „in liet water gevallen". Verscheidene dames en heeren had den echter verwacht dat het weer toch nog zou opknappen en waren tijdig op het Willemsplein aanwezig, vanwaar de tocht werd aanvaard, doch we heb ben het niet verder kunnen brengen dan de Julianakade, waar de stortregen ons overviel en wij besloten niet ver dei- te gaan. In verband met de vacantie is de wenschelijkheid echter geuit den tocht nog wat uit te stellen en hebben wij besloten de datum nader- te bepalen op Zondag 30 Augustus e.k., vertrek 's morgens 7 uur van het Willemsplein. Over drie weken hopen we dus onze leden met hun introducé's weder pre sent te zien. Spartacus. VELSEN Zaterdag 22 Aug. a.s. zal de speeltuin te Wijkeroog in gebruik genomen worden. Donderdagavond waren eenige jonge lieden aan het zwemmen in de haven even westelijk van de spoorbrug toen één hunner J. L. van Wijkeroog kramp kreeg en zonk, hetwelk door een toeschouwer aan den wal bemerkt werd. Deze maakte er de andere zwemmers opmerkzaam op, die er direct naar toe zwommen en den drenkeling met veel moeite aan wal brachten. Met behulp van Dr. Barentsen werden de! levensgeesten weer opgewekt en is de patiënt weer geheel hersteld. Vrijdagmorgen bevond zich onder de van de Amsterdamsche boot stappende passagiers een meisje, dat bij het stationnetje flauw viel. Ze werd op de bank gelegd en kwam na eenige tijd weer bij. De moeder, van het meisje verklaarde, dat dit veroor zaakt werd door de zeelucht, die altijd dezen invloed op haar had den eersten tijd, dat ze aan de kust vertoefde. Toch moest het meisje er tot herstel van hare gezond heid heen en de moeder zei, dat het verblijf aan de kust haar kind eiken keer veel goed deed. Wij verwijzen naar de advertentie van Hotel Velserbeek, waarin hedenavond mor genmiddag en avond en Woensdagavond concert wordt gegeven. Bij resolutie van den minister van financiën zijn opnieuw benoemd in de commissie van deskundigen, bedoeld in artikel 53 van de Tabakswet (St.bl. 1921, no. 712), als lid de heeren F. Lieftinck J. Hzn. en O. Lubbers, beiden te Amster dam is'* benoemd tot plaatsvervanger van den heer F. Lieftinck J. Hzn. de heer W. de Vries, te Velsen, lid der firma P. de Vries en Zn., makelaars in tabak te Amster dam. Bevolking op 1 Aug. 1925. Mannen Vrouwen Totaal 16145 15713 31858 De bevolking is dus sinds 1 Januari met 781 zielen toegenomen. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboren: A. KleijnKruiswijk, z.; G. Hen- driksev. d, Meij, d.; M. M, van Bugnunivan der Zon, d.; K. M. HoutgraafGrater, z.; E. P. MartensHos, z.\ M. M. van der PutteDam, d.; J. C. L. van der Bergv. Veelen, z.; W. Blok de Graaf, z. Ondertrouwd: A. van Zijp en A. Twisk; L. C. Appels en C. J. Vendel; J. Buntsma en P. A. J. van Vuuren; J. Blinkhoff en C. C, van der Aar; L. Kleijn en J. Minneboo; H, Geerlofs en M. H, Knip. Getrouwd: M. A. de Visser en N. Kuyper; Hs. Ketting en A. v. d. Wiele; J, Heilig en Th. G. Lijding; J. van Schagen en Ch. F. Gozeling. Overleden: Nicolaas Steen, 71 j., echtgen. van J. Bailey; Abraham van Rij, 85 j„ wonende te Rotterdam, wed. van M. Groeneveld. SPORT. Onder den titel: „Momenten, die je nooit ver geet", schrijft W. in de Sportkr. het volgende aardige epistel: „We hebben niemand anders en nu hebben we gedacht, dat jij het maar eens moest probeeren". Dat „het" bleek niets meer of minder te zijn, dat ik, die juist dien tijd laboreerde aan een voelbalknietje, de vereerende opdracht kreeg om in den wedstrijd VitesseTubantia m'n grooten voorganger Jus Göbel, die wegens studierede nen buitenslands vertoefde, te vervangen. En of ik nu al tegenstribbelde, al aanvoerde, dat ik niet den minsten kijk had op het doelverdedigers- vak, nog nooit tusschen de palen had gestaan, enz. enz., 't mocht niet baten. Ten langen leste gaf ik mij gewonnen, echter onder voorbehoud, dat de elftalcommissie de volle verantwoordelijk heid op zich zou nemen. Ik was in dien tijd nog een veelbelovend school knaapje, drukte met tal van andere jongelieden, wier namen in de analen van de sporthistorie lang geen onbekenden klank hebben, de nauwe schoolbanken van het Arnhemsche Instituut Fa- ber en Geuze, dezelfde onderwijsinrichting waar Joop Mutters, Jan Laan, de Veenhuizens, Van Pallandts enz. enz. de elementaire beginselen van de wetenschap hadden verschalkt of er doot verschalkt waren geworden. Ge kunt u voor stellen, dat in de dagen, voorafgaande aan dezen voor mij iiselijk gewichtigen Zondag de chemie en de Boylesche wetten niet die plaats innamen, die hun rechtens toekwamen. Ten lange leste was 't dan de dag der dagen, 'k Was natuurlijk veel te vroeg op 't veld en met beklemd hart zag ik al die duizenden 'k vergeet 't nooit, 't was een onvergetelijk mooie najaarsdag, oprukken. Telkens ving ik brok stukken op van gesprekken, die er over gingen wie wel die N.N. zou zijn, die Jus zou vervan gen, Ik voelde me diep rampzalig, een gevoel, dat in hevigheid toenam, naarmate de bestuurderen en belangstellenden kwam opdraven om me onder 't verkleeden moed m. te spreken. 'n Verlossing was 'V dan ook, toen 'k eindelijk de gelegenheid kreeg een beetje te gaan lostrap- pen. 't Ging waarachtig goed: met 'n gepaste mate bravoure hield ik er verschillende balle tjes uit, wat natuurlijk uitroepen ontlokte als: „Zie je wel, dat 't best gaat, man, 't is reusachtig. We hebben Jus niet meer noodig", enz. enz, Hoe bedrogen zou men echter uitkomen. Onmiddellijk na den aanvang, toen ik daar zoo moederziel alleen tusschen de palen stond, be kroop me weer dat hopelooze gevoel van on macht. In gedachten zag ik de roode voorhoede met den destijds zoo gevreesden Nijhoff-vieuge! op me afstormen, de backs waren ver opgedron gen en niet meer bij machte tijdig te retireeron en ik, ik stond daar héél alleen tegenover die snel avanceerende linie. Wat te doen 'n Rauwe kreet van mijn back en captain. Padje Holtus riep me echter weer tot de realiteit te rug. Ik had staan maffen, de heele opstelling van den vijandelijken aanval was me ontgaan, ik be greep er niets meer van. Toen, toen kwam 't fa tale moment, 't moment, dat oorzaak zou zijn, dat den geheelen wedstrijd door ik er absoluut uit zou zijn. Ik zie 't nog voor me: 'n mislukt schot van "n Tubantiaan, tegen alle regelen van de kunst en alle goede voornemens in probeerde ik den bal weg te trappen, 'n zwaai van m'n rech terbeen, mis en de bal lach in 't net. Ik spaar u de beschrijving van 't gehoon, dat toen uil al die duizenden kelen opsteeg, ik bespaar u 'n schildering van de blikken, die toen in de richting van 't „hok" werden gelanceerd. Onze voorhoede gaf echter geen krimp. Met frisschen moed ging 't op doel aan en zoowaar slaagde zij er in niet alleen de partijen op voet van gelijkheid te brengen, doch zelfs de leiding te nemen. Maar kort was de vreugd', 'n Onschul dig balletje kwam in m'n buurt en voordat men eigenlijk wist wat er gaande was, was de voor sprong weer genivelleerd. Ik voelde me diep- rampzalig, terwijl ik 't idee had, alsof m'n lede maten van lood waren. Maar weer hadden we de leiding. Maar ook weer zorgde ik er voor, dat deze te niet werd gedaan. Iedere bal op doel was raak vrijwel. En fin, l'histoire se répéta, telkens hadden we een voorsprong, maar ook telkens raakten we dezen weer kwijt door een blundertje van schrijver de zes. 't Ging zoo door tot de stand was 54 voor ons, met nog een klein kwartier spelen voor den boeg. Telkens als de tegenpartij op onze helft kwam verstomde 't publiek en ik maakte in stilte de opmerking, dat al die duizenden nu bij zich zelf zouden nagaan welige stupiditeit ik nu weer zou uithalen. De halves en backs waren vrijwel geheel op doel teruggetrokken en meermalen kwam 't voor, dat Padje mij een voetje in de goal kwam helpen, 't Werd benauwend. Zouden we 't halen? Totdat opeens een slap schuivertje in de richting van ons doel werd afgegeven. Ik dacht, dat het ding naast zou gaan, stak der halve geen been uit. Maar wie schetst m'n ver bazing, toen ik even later een oorverdoovend la waai, 'n schier onmenschelijk gebru1 hoorde op stijgen. Ik begreep toen eerst, dat 't weer mis was geweest en ik dacht nog wel, dat dat ding naast was gegaan; wat deksel, ik had duidelijk met m'n eigen oogen gezien, dat de bal langs den buitenkant van de paal rolde, ik was toch niet gek. Deze gedachten bestormden me, toen ik mij omdraaide om te zien wat er gaande was. De eerste ontdekking, die ik toen deed, deed me zoowat in een huilbui uitbarsten. Ik stond naast 't doel en denkend, dat ik in den anderen hoek stond, had ik den bal rustig over de lijn het doel binnen laten rollen. 'n Paar minuten voor tijd weer een aanval van de kwieke Tubantianen. 'n Schot binnen m'n be reik. 'k Behoef u niet te vertellen, dat ik er geen hand naar uitstak en dat even later 't scoring- bord aanwees dat we achter stonden. Ik behoef u ook niet te vertellen, dat we niet meer op haalden en we geslagen in een wedstrijd met elf goals het veld verlieten. Ik behoef u ook niet te vertellen, dat ze mij sindsdien met geen stok meer onder de lat konden krijgen, trouwens seri-, èuse pogingen zijn sindsdien ook niet meer ge daan. w. SCHEEPVAART Velsen. Aangekomen 5 Aug.: Torefjell, st., Archangel, papierhout, Papierfabriek; 7 Aug.: Betty Maersk, st., Archangel, papierhout, id. Vertrokken 6 Aug: Polaris, st., Kopenhagen, ledig. IJmuiden. Aangekomen 6 Aug.: Cornelia Hen- derika, stoomvrachtlogger, Fecamp, ledige vaten, visschershaven; Englisch Rose, st., Lowestoft, ledig, visschershaven: 7 Aug.: Hoop, motorvracht- logger, Bremerhaven, zoutevisch, visschershaven. Vertrokken 6 Aug: Englisch Rose, st., Lowe stoft, met aardbeien. Het s.s. Ceram, van de Mij. Nederland, heeft ernstige machineschade en moet gesleept worden van Gibraltar naar Hamburg, door de sleepboot Brabant van Bureau Wijsmiiller. Hedenmorgen is van hier vertrokken de sleep boot Nestor, om ter hoogte van het Maasvuur schip de Ceram over te nemen en gaande te houden. Intusschen komt de Brabant naar hier, om de kolenvoorraad aan te vullen en daarna de sleepreis te vervolgen. GEMENGD NIEUWS. Lijkverbranding. In de Telegraaf van Donderdagavond komt het volgende artikel voor, inge zonden door dién heer W. A. van Laer, secretaris der Ge zondh eis c om miss i e te Ubhergen. „De lugubere schandalen, die in 1920 in het crematorium te Kiel en ver leden maand weer in het crematorium in Dresden aan het licht gekomen zijn en die van lijkberooving enz. enz. door crematoriumpersoneel gewagen, zijn niet geschikt om de pro-crematoren, die aan snelle vernietiging van het lijk door het vuur de voorkeur boven het langzame ontbindings- en rottings- proces onder de aarde geven, gerust i te stellen, dat ten opzichte van hunne afgestorvene nabestaanden de noodige eerbied en zorg in het crematorium in acht genomen wordt. Ondergeteekende werd in 1921 door het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding in het crematorium te Velsen in de gele genheid gesteld het crematie-proces van een lijk van begin tot eind te vol gen, en in 1923 heeft hij in het cremato- rmm te Hamburg (Ohlsdorm proces bijgewoond:. Door verschil in de ovencon.» te Velsen en te Hamburg wom eerstgenoemde plaats de ijjv sluitend in zinken kisten in gebracht, terwijl in Hambur! houten kisten toegelaten 1 maar wat voor controle, ter v* ming van schandalen als te tü° Dresden gebeurd zijn, van groot lang is, is dat in Hamburg terston het crematie-proces (pl.tn. 2 m?' asch van den afgestorvene op v» aan de nabestaanden ter hand wordt en in Velsen in zulk een volgens onze wet eerst chemisch or zocht moet worden. Waar ook te Velsen, volgeïs voorgenoemd Hoofdbestuur ontvai mededeeling, d.d. 31/7 j.l., aan fa» leden toegestaan wordt het inw van het lijk in den oven te volgej 1 als verschil tusschen Velsen en'j burg, dat men te Velsen, de> asch het chemisch onderzoek volg» wet moet achterlaten, dat men van! voorloopig dus afstand doen i,ri' trouwen moet, dat de urn, die a„ ter toegezonden krijgt, werkelfi asch van den betreurden a.fgesioS bevat, terwijl te Hamburg, wann» familie zulks wenscht, zij zich die solute zekerheid zelf verschaffen i Naar ondergeteekende te Haar opgemerkt heeft, moet aldaar <jti gunning voor crematie van cclli door den „Polizeiarzt'' afgegeven, den, terwijl hier iedere medicus 4 toe bevoegd schijnt, te zijn. Misset zit in dit verschil de oorzaak vanI volgens de wet geëischte cheat onderzoek van de asch, maar Jat herziening van dit voorschrift fc het oog op geruststelling van de orematoren zeer gewenscht zijn, Voorgenoemd hoofdbestuur si a;an ondergeteekende, dat schani als te Kiel en te Dresden gebent liet crematorium te Velsen uiig* zijn, omdat de vereeniging de bes king over zeer betrouwbaar pers heeft, en omdat de adjuct-direci;: het inbrengen van het lijk in fa en het ruimen van de asch tegenj dig moet zijn, en aangezien onili toekende van zijn bezoek de meest gename herinnering aan de j eigenschappen van het personeel het crematorium gehouden heei feit hij niet aan de waarheid v: bewering van het hoofdbestuur. Maar zullen in de crematoria b en Dresden misschien niet even sli voorschriften voor het personal staan, dat evt. opvolgers van M trouwbare personeel, dat fa dienst is, minder goede eigens* zullen bezitten? Daarom is en blijft het een» plicht van liet- hoofdbestuur alls het werk te stellen, om aan dai staandon, wanneer deze zulks schen, gelegenheid tot eigen co: en daarmede de absolute zekerto geven, dat de urn met de asch» lijk 't stoffelijk overschot vandei hen betreurden afgestorvene lier dat schandalen, als te Kiel en D« uitgesloten zijn." POSTER IJ EN. De directeur van het Post- en j kantoor wijst belangstellenden er op d beveling verdient, de poststukken besiK ingezetenen te Velseroord of te Wijkeroojl voorzien van den plaatsnaam Velseroord keroog. gevraagd, AdresN. Hol, B Arnoldkade 1. Ondergeteekende heeft de eer bij dezen zijn recht hartelijken dank te brengen aan allen die hem op 24 Juli j.l. ter gelegenheid van zijn 25-jarig Raadslidmaatschap blijken van belangstelling hebben geschonken. F. P. VERMEULEN. IJmuiden, Augustus 1925. gevraagd niet beneden 17 jaar. Adres te vernemenBoekhandel Raadman, Velseroord. Gevraagd een bij Oebr. Bischoff, Neptunusstr. 29, IJmuiden. gevraagd. Hotel Willem Barendsz. Oevraagd een flink degelijk niet beneden 15 jaar. Adres Mevr, J. A. Vuerhard, Loggersfraal 2 c, OEVRAAGD net, flink 79 niet beneden 18 jaar. Netjes werken en eenigszins bekend met koken, Aanmelden 's avonds na S uur, Willebrordslraat 25, Velseroord. biedt zich aan, voor dag en nachl, v. g. g, v. Brieven onder no. 2584, bureau van dit blad. OEVRAAOD voor een heelen dag en een of twee middagen. Adres Willemsplein 17. Maandag 6.30-8 uur. I Nieuw- of Verstelwerk, res: De Koning, Enschede- straat 42 boven. 79 vraagt Adr< eenige nette leerjongens en meisjes. AanmeldingMiddenhavan- straat 32, Zuidzijde Visschershaven, IJmuiden. gevraagd, voor Magazijnwerk bij Mij. „Hera" gevraagd. Adres de Wetstraat 28. te Wijkeroog. Moeder en dochter of gehuwde lieden, zonder kinderen, genietende pensioen of kl. inkomen, ter bewoning van hel benedenge deelte van een huis met gebruik van keuken. De vrouw moet genegen zijn voor bovenbewoners, gezin bestaande uil twee personen, te koken en kleine huishoudelijke bezigheden te verrichlen. Aangeboden wordt vrije woning met emolumenten. Brieven onder No. 2579, bureau van dit blad. frïsch Slaapkamertje met volledig Pension, liefst onderwijzer of onder wijzeres, in het nieuwe gedeelte van IJmuiden. Br. ondtr no. 2580, bureau van dit blad. Perceel Velserduinerbuurtweg No. 200. Huurprijs f42.— per maand. Directie aanvaarden. Sleutel op 202. of ZIT- en SLAAPKAMER ie Vel seroord gevraagd, door bej. wed. Br. letters P. D., bureau van dilblad. 78 met vrij Slaapkamertje gevraagd. Br. onder no. 2578, bur. v. d. blad. gevraagd, door echtpaar zonder kinderen. Condities nader te be spreken. Br. fr. Wilhelminakade 23. THEOSOPHIE Orde v. d. Ster in 't Oosten, Gees telijke genezing, Magnetisme, Na tuurlijke geneeswijze, Middelen voor T. B. C.-Iijders enz. Zeeatraat 26, IJmuiden. TE HUUR een naar de eischen des tijds in gericht aan den Kennemerlaan, bev. 6 Ka mers, Badkamer, Keuken, Zolder en een Plat met Schuurtje. Te bevr. bij de fa. P. Heere en Zonen. TE KOOP. Merk Sarolea. Adres Flora bioscoop, Zeeweg 59, Velseroord. Op den besten stand van IJmu een HEERENHUIS TE HUUR' HEERENHUIZEN TE KOOP' billijken prijs. Te bevr.K. B0( Julianakade 33. Te huur in oud IJmuiden klein net gezin eene tegen f 8.— per week. Br. oo No. 99, bureau van dit blad Zondagmiddag en -avond en Woensdagavond

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2