Vacantia Puroi Visscherg Scheept NIEUWE UITGAVEN. HANDBOEK VOOR SCHEEPVAART-BELANGEN IN NEDERLAND (Shippingbook of Holland) 1925, ji' 2e algeheele herziene en verbeterde uitgave door T. F. den Haak, adj. bibliothecaris van het Scheepvaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam, met medewerking van de Ministri eele Departementen en verdere Gemeentelijke en particuliere instellingen en bekende per soonlijkheden op scheepvaartgebied. Dit is het boek, dat in zich alle gegevens ver- jl eenigt op het gebied van de Buiten- (Zee' f scheepvaart, de Binnenscheepvaart en de i visscherij, een boek, waaraan in Scheepvaart kringen reeds jaren groote behoefte bestond. Aan die behoefte hebben de uitgevers in 1917 met de eerste uitgave van dit boek trachten tegemoet te komen, doch hebben die toen nog onder- schal, want anders ware die uitgave niet binnen een maand na verschijning, reeds uitver kocht geweest. Het gevolg is geweest, dat aan de groote navraag in de volgende jaren niet kon wor den voldaan, terwijl door de minder gunstige lijds umstandigheden de uitgevers niet aanstonds aan den herhaaldelijk geoefenden drang om een nieu we uitgave ter perse te leggen konden gevolg geven. Echter niet zoodra bleek het vorig jaar van eenige kentering ten goede op economisch gebied of deze 2e tlruk werd voorbereid. En zie hier nu het resultaat, een resultaat, waarmee zoowel de samensteller als de uitge vers van dit kloeke boekdeel van c.a. 1000 pags. /.ich gelukkig mogen prijzen, als ook de velen, die het bezit van een dergelijke vraagbaak in hun bedrijfsleven veel tijd en moeite, verbonden uan het her en der opdiepen van de gegevens, die men hier vereenigd vindt, zal besparen. De uitgevers toch hebben zich de met de/.en lier- druk geboden gelegenheid benut, om, mede ter voldoening aandaartoe strekkende verzoeken in die richting na het verschijnen der eerste uil- gave, de opzet van dit werk nog beduidend ver der dan die eerste uitgave uit te bouwen, aldus strevende naar de meest mogelijke volledigheid, opdat hun uitgaaf metterdaad een Vademecum op Scheepvaartgebied zou mogen heeten. En in hoeverre die volledigheid al is ze dan ook nog niet geheel bereikt, naar de eigen royale verklaring van de uitgevers in het voorbericht dan toch benaderd is, kan reeds hieruit blijken, dat het naam- en zaakregister v. h. werk alleen reeds 18 bladz. druks beslaat. Ter nadere aandui ding van de in dit boek verwerkte gegevens ont- leenen we de volgende opsomming aan de in houdsopgave: Beschrijving der Haventoegangen en Groot- scheepvaarlkanalen met opgaaf der haven-, en kadegelden Loodswezen Betonning Ver lichting Stormwaarschuwingsdienst Red dingwezen Quarantaine Diverse wetten Aanvaringsreglementen Codes Getijen (hoog- en laagwaler) en getijseinen Af standstabel Geregelde stoomvaartverbindin gen met buitenlaudsche havens Geregelde stoomvaartverbindingen in het binnenland Beurt-, Rijn- en Scheldediensten Beurscon- di tien -Sleepconditiën Koopvaardijvloot van Nederland en Koloniën Werven Dok ken Draadlooze telegrafie en stations over de geheele wereld Lijst van stations, welke tijd seinen geven Olie- en kolenbunkerstations ter wereld Binnenvaartreglementen Departe menten Veerdiensten Zeevaart-, Machinis ten- en Radioscholen Normalisatie Scheepsclassificatiebureaux Rijksdiensten - Diplomatieke en Consulaire ambtenaren in Nederland en den vreemde Aantal paarde- krachten Motor- en Turbineschepen Snelheid der schepen Statistieken Openingstijden bruggen In- en uitklaringen Verecnigingen en Insteï^ingen op Scheepvaartgebied, enz. enz. en tal van meerdere gegevens. Bovendien een uitgebreid Handelsregister (Adressenlijst van in Nederland en Koloniën ge vestigde bedrijven bij de Scheepvaart betrok ken). Voorts bevat het werk 'n tal van gekleurde haven-, lichtschepen-, boeien-, raeerstoelen-, sein-, vuurtoren-, vlagge-, loods- en andere kaarten. Zoo zal het werk zeker zeer velen tot nut zijn, niet slechts in scheepvaartkringen in euge- ren zin, maar naast de reederijen, kapiteins, en zee-officieren, ook aan Rijks- en Gemeentelijke instellingen, vooral die waarin havenplaatsen zijn gelegen, en voorts Expediteurs, Makelaars, Fac tors, Scheepsagenten, Verzekering-Maatschap pijen, Advocaten, Consulaten, Bibliotheken, Leestafels, ook in Hotels en Restaurants» Scheepsbouwers, Machinefabrikanten, kortom in alle bedrijven en een ieder, betrokken bij de zee vaart, de binnenvaart en de visscherij. En zoo zal algemeen deze voor de uitgevers zeer kostbare onderneming, als zij ook algemeen in deze kringen den steun vindt die zij ten volle verdient in de eerste plaats blijkende uit het aantal bestellingen! zeker in belangrijke mate kunnen bijdragen tot meerdere uitbreiding yan de kennis van ons land, dat op scheepvaartge bied een groote internationale taak vervult en daarmede, naar wij, met de uitgevers in hun voorwoord, hopen en verwachten, medewerken aan de wederopbloei van onzen handel en daar mede aan de verhooging der algemeene welvaart. Teneinde het debiet van dit boek ook hier ter plaatse te bevorderen, stellen wij belanghebben den gaarne op ons bureau in de gelegenheid, door inzage van het exemplaar onzer redactie, met dit kostbare werk kennis te maken. Voor bestellin gen wende men zich tot den plaatselijken boek handel. - Wij ontvingen het jaarverslag van de Le vensverzekering-Maatschappij „Rotterdamsche Verzekering-Socleteiten" (R. V. S.) over 1924. Het lijvige verslag van deze groote Maatschap pij bestaal uit 44 bladzijden folio. Geïllustreerd Gemeenteblad. Dir-uitgever H. C. Pons te 's Gravenhage. Het Juli-nr. be vat: Modern verkeer in een oud stadje; Am- stelodamiana; Emigratie; Het stadhuis te Zierik- zee; Uit de oude Spaarnestad en haar omgeving. Nutswerk, Orgaan van de Mij. tot nut van 't algemeen. Het Juli-nr. bevat: Pakjesdragers van het geluk. Verslag van de 139ste Alg. Verg. Uit het jaarverslag over 1924 van de leeszalen voor jongens en meisjes van het dept, Rotterdam Beroepskeuze ten plattelande. - Congres voor hel onderwijs aan de niet leer plichtige jeugd. Zorg voor gezondheid in huis ook een volksbelang. Voor boekenkast en bi bliotheek. Het Nut en de radio. Ingezonden: Uit een klein dept. Nutswoningen te Utrecht. Nijverheid en Handel, Maandblad van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Het Juli-nr. bevat: Uit de Kamer, Verplichte winkelsluiting; Posterijen; Uitvoerhandel; Ver keerswezen; Naamlooze Vennootschappen; Handels-Overzicht Nederland-België, Orgaan der Ned. Kamer van Koophandel in België te Brussel. Het Juli-nr. bevat: Algemeen Gedeelte: De Studiereis naar Ant werpen. Nieuwe Leden, Berichten uit België: De crisistoestand in Bel gië vanaf 1 Januari 1925. Het koersverloop van den Belgischen frank t.o.v. den Nederlandschen gulden vanaf 1919 tot heden. Vraag en Aanbod. De inhoud van het Juli-nr, van het Maandblad, uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij, is als volgt: Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Mededee- lingen van het Bestuur. Hoofdartikel: Nervosin. Berichten: Opbrengst van het zegel op patent middelen in Engeland. Mededeelingen van verschillende aard: Rijks- Instituut voor Pharmaco-therapeutisch onderzoek. III, Eka-tabletten, Rad-jo. Uit de Pers: Rapport inzake het specialité- vraagstuk. Rechtszaken: Het hondje op de wonde. Poor ten. Natuurgeneeskundige. Correspondentie. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Toepassing der Zegelwet op cassabons. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft van den Minister van Financiën een schrijven ontvangen omtrent de toepassing der Zegelwet op cassabons. Zij laat dit schrijven hieronder in haar geheel vol- gen. ,,Van verscheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken bereikten mij verzoeken om inlichting omtrent dc toepassing der Zegelwet 19l7 op cassabons. Voornamelijk wenschte men te wor den ingelicht, of de aanduiding op zulk e--n bon van: „Geen kwitantie", „Volgbriefje alleen gel dig enz.", „Geen bewijs van betaling" .'doende was om ze aan den zegelplichl te onttrekken. lil de eerste plaats wensch ik op 1 e merken, dat zulk een bon, al vermeldt zij hel woord „volgbriefje, alleen geldig enz.", niet ais volg briefje, bedoeld in art. 40a en volgende der ge wijzigde Zegelwet 1917 kan gelden, omdat hel stuk veelal in het bezit blijft van den kooper, terwijl een volgbriefje bij de in ontvangstneiniag der gekochte goederen aan den verkooper wordt ufgegeven. Nu dit stuk aan den kooper wordt afgegeven bij aankoop van goederen, na betaling «oms van een stempel wordt voorzien en als be wijs van betaling onder hem blijft berusten, acht ik daarop art. 34, Ic der genoemde wet ten volle toepasselijk, en die stukken aan zegelrecht onder worpen, indien daarop een bedrag is vermeld van meer dan f 10.-— of geer. bedrag, zoudat in dit laatste geval niet blijkt, dat het ontvangen bedrag f 10.of minder bedraagt. Maar ook de omstandigheid, dat de kooper de bon moet afge ven om de gekochte goederen in ontvangst te nemen, kan niet tot gevolg hebben, dat liet stuk, hetwelk naar vorm en inhoud eene kwitantie is, niet als zoodanig belast zou moeten worden. Eene verplichting tot afgifte bestaat niet want niets zou den kooper beletten om den volgenden dag, in het bezit van de kwitantie, terug te ko men om het gekochte goed in ontvangst le ne men. Slechts een bon, niets anders bevattende dan opdracht aan de aldeeliug expeditie eener zaak, om bepaald daarin aangewezen goederen te laten ^volgen aan hem of haar, die zulk een bon aanbiedt of die zich met een gekwiteerde, zoo noodig behoorlijk gezegelde bon aan die af- deeling aanmeldt, kan gerangschikt worden on der de bij art. 40c der wet van zegelrecht vrij-» gestelde stukken, indien zij ..verigens aan de be palingen van dat artikel voldoet. Hetzelfde kan echter bereikt worden door de bons uitsluitend te bezigen als controlemaatregel tusschen den patroon en zijn personeel, door die bons niet aan de koopers af te geven, doch aan het personeel dat met het inpakken der goedeien is belast en zonder welke bon bet goed niet mag worden afgeleverd, in dier voege, dax de bon on der het personeel en dus ondbr de administratie der zaak blijft berusten. In dat egeval is de vrijstelling van .a t. 37 No. 5 der Zegelwet 1917 toepasselijk, mits van ei_n en ander uitdrukkelijk uit het stuk blijkt GEMENGD NIEUWS. „Nederlandsch Fabrikaat". Ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" zal op Dinsdag 8 September a.s. een boottocht worden gemaakt met een der salonbooten van de Alk maar Packet, terwijl de algemeene vergadering aan boord zal worden gehouden. Na afloop Van de vergadering zal worden ge varen van Amsterdam over het IJ, langs de Zaan en terug, met bezoek aan de artillerie-werkplaat- sen aan de Hembrug. Dorus Rijkersfonds. Het hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds heeft besloten de propaganda voor het fonds krachtig voort te zetten, aangezien het aantal aanvragen legio is en tal van dappere redders van steun verstoken moeten blijven. Waar het vorig jaar de bekende propaganda-zeeverhalen het Nederlandsch publiek pakten, zoodat talrijke giften in de fondskas vloeiden, zal het hoofdbe- stuur'vanaf 1 September a.s. den verkoop dezer brochures met verdubbelde kracht ter hand doen Tweede Groene Kruis Jubileums-Congres. Het Nationaal Congres ter herdenking van bel Vijf-en-twintig-jarig bestaan van „Het Groene Kruis" in Nederland en gewijd aan de Bevorde ring der huiselijke en aanverwante Ziekenverple ging en hygiënische volksopvoeding, zal worden gehouden op den lsten en 2den September 1925, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats te Utrecht. Dinsdag 1 September. Openingszitting in de groote Congreszaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 3 uur n.m. precies, t. Opening door den Voorzitter. 2. Herdenkingsrede, uit te spreken door den Heer Dr. H. H. T. Betenkamp. 3. Uitvoering der Groene Kruis-liederen door een gemengd koor onder leiding van den heer Johannes Röntgen te Baarn, naar mu ziek en onder pianobegeleiding van den heer Prof. Julius Röntgen te Bilthoven. 4. Toespraak van Z. Exc. den heer Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. 5. Toespraken van andere autoriteiten. 6. Referaat van den heer Dr. J. Ph. Elias te Rotterdam over Zuigelingenbescherming en zorg voor het misdeelde kind ten platte lande, een taaie voor „Het Groene Kruis" 7. Sluiting van de le zitting. Woensdag 2 September. Tweede zitting van het Congres in de kleine Congreszaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des voormiddags te 10 uur precies. 1. Opening door den loco-voorzitter, den heer Dr. J. Ph. Elias van Rotterdam. 2. Referaat van den heer Ds. J. Beijerman te Meppel over Georganiseerde Armenzorg en Ziekenzorg en de plaats daarbij voor Groene en Witte Kruis. 3. Referaat van den heer Arts B. S. H. Stieler le Hilversum, over Huisverzorging, een eisch van den tijd en een taak voor Witte en Groene Kruis. 4. Sluiting van de 2e zitting. Derde zitting van het Congres in de kleine Congreszaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 2 uur n,m. precies. 1, Opening door den loco-Voorzitter, den heer H. J. Haneknmp te Sittard. 2, Referaat van den heer Dr. W. Beijerman te Santpoort over de opleiding van Wijkver pleegsters, mede iu verband met de huise lijke verzorging van zenuw- en zielszieken en zwakzinnigen. 3 Sluiting van het Congres, Dadelijk na afloop van het Congres noodigt het Bestuur de Congressisten bij goed weder uit tot een excursie. Een verzoek aan Hoofden van Scholen en Onderwijzers. Den len September a.s. viert „Het Groene Kruis" le Utrecht zijn 25-jarig bestaan. Dat het dit doen mag is duidelijik aan ieder, die den ze genrijken arbeid dezer vereeniging kent en weet, welk eene populariteit zij geniet (ze heeft bijna 800 afdeelingen niet 430.000 leden en vormt te zamen met hel Noordhollandsche Witte Kruis de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" met te za men bijna 900 at'd. en 500.000 leden, en een to taal aan jaurlijksche inkomsten van f 1.500.000). In de eerste vergadering van het feestelijke congres zal een koor eenige liederen zingen, door den welbekenden componist Julius Röntgen op muziek gesteld. Daartoe behoort ook een kin derlied op de wijze van het algemeen geliefde liedje van de Zilvervloot, Wat zou het eene mooie hulde zijn aan het zoo zegenrijk werkende Groene Kruis, indien alle hoofden van scholen en onderwijzers wilden besluiten, op den feestdag, althans in één hun ner klassen, dat liedje le laten zingen, bij voor keur in den namiddag, omdat het dan (te 4 uur) in het Congres ook gezongen wordt. De tekst luidt als volgt: Heb je van het Groene Kruis wel gehoord, Dal Kruis van zooveel liefde? Dat zorgde voor ons al vóór de geboort En streed tegen wat ons griefde. Dat Kruis, Dat Kruis, Ontstond in een dorpshuis, Maar is door liefde groot, Maar is door liefde groot, En strijdt voor ons met ziekt' en dood, En strijdt voor ons met ziekt' en dood. Of heeft dat Groene Kruis onze moeders niet geleerd Hoe of ze voor ons zorgen zouden? En heeft het zich niet altijd dapper geweerd En menig kind behouden? Dat Kruis, Dat Kruis, Ontstond in een dorpshuis, Maar is door liefde groot, Maar is door liefde groot, En strijdt voor ons met ziekt' en dood, En strijdt voor ons met ziekt' en dood. En zullen wij nu later dat Kruis vergeten gaan, - Dat ons allerminst heeft vergeten? Of zullen wij het dapper ter zijde gaan staan, Het dienen naar ons beste weten? Wel ja, Wel ja, Dat Kruis, dal gaan wij na, Dat maken wij eens groot, Dat maken wij eens groot, 1 En strijden mee met ziekt' en dood, En strijden mee met ziekt' en dood. Het Bestuur der Algemeen Nederlandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" wendt zich daarom tot alle hoofden van scholen en onderwijzers in Nederland met het verzoek, dit te willen doen. En indien zij bovendien zoo goed zouden willen zijn, de kinderen daarbij een en ander over den aard, de werkwijze en de geschiedenis van het Groene Kruis te vertellen, hebben zij zich slechts schriftelijk te wenden tot het Centraal Bureau der A. N. V. „Het Groene Kruis", Oudegracht 35 te Utrecht en zal dit hun gaarne en franco een over zicht daarvan toezenden. F. C. FLEISCHER, Voorzitter. Utrecht, 11 Augustus 1925. De ex-kroousprins en de fiscus van Wieringen. Van Wieringen wordt aan „De Rotterdammer" gemeld: In October 1923 heeft, bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het volgende jaar, de Gemeenteraad besloten- nogmaals le trachten den ex-kronprins, die toen nog biet naar Oels was vertrokken, le doen bijdragen in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Door den overgang der hef fing naar hel Rijk, was de Raad echter niet meer bevoegd zelf een aanslag op te leggen, waarom aai. den inspecteur der directe belastingen een desbetreffend verzoek werd gedaan. Daar een aanslag wegens hoofdverblijf reeds vroeger was vernietigd, meende genoemde inspecteur dat deze ook thans om dezelfde redenen, welke vroeger hadden gegolden, achterwege behoorde te blijven, maar wel kon een aanslag worden opgelegd als woonforens. Het gemeentebestuur heeft hiervoor de noodige opgaven ingezonden, waarna de prins werd aangeslagen over de dienstjaren 192223 en 192324. De kroonprins ging hiertegen in beroep en Gedep. Staten van Noord-Holland hebben thans bericht, dat beide aanslagen door hun col lege zijn vernietigd. Brief van den Metaalbond aan de organisaties. Men verzoekt ons plaatsing voor onderstaand schrijven van den Metaalbond aan de samenwer kende vakorganisaties in de Metaalnijverheid: Amsterdam, 11 Augustus 1925. Aan de Hoofdbesturen van: den Algcmeenen Nederlandschen Metaal- bewerkersbond; den Nederlandschen R. K. Metaalbewer- kersbond; den Christelijken Metaalbewerkersbond in Nederland; den Nederlandschen Neutralen Bond van Metaalbewerkers en arb. in aanverw. vakken. Mijne Heeren. De kwestie van het conflict te Rotterdam is, op verzoek van het Dagelijksch Bestuur, in alle Afdeelingen van den Metaalbond uitvoerig be sproken, nadat bet Dagelijksch Bestuur de Afdee- Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. lingen en verspreide leden nauwkeurig van den loop der gebeurtenissen en van den stand van het conflict op de hoogte had gebracht. Hierna is de aangelegenheid opnieuw behandeld door de afgevaardigden der Afdeelingen en der verspreide leden, daartoe met het Dagelijksch Bestuur in een vergadering van het Algemeen Bestuur vereenigd. Hetgeen hel Dagelijksch Bestuur had medege deeld was in het kort dit: de Vakvereenigingen hebben, als voorwaarde voor hare medewerking aan de oplossing van het conflict, aan den Me taalbond een principieelen eisch gesteld, van ;oodanige strekking, dat de beslissingen van de Regeering inzake algemeene overwerkvergun- ningen niet doorslaggevend zouden zijn. De Metaalbond verklaarde met algemeene stemmen, dat, indien dit de bedoeling der Vak vereenigingen mocht zijn, zulks een hervalling van de pogingen ter beëindiging van het conflict voor den Metaalbond onmogelijk zou maken, aangezien de Metaalbond zich op het standpunt stelt, dat de Vakvereenigingen zich niet mogen verzetten legen het uitvoeren van algemeene overwerkvergunningen, langs volkomen wetlelij- ken weg verkregen. De gedachtengang van den Metaalbond is als volgt: Indien de werkgever een algemeene overwerk- vergunning voor zijn bedrijf noodig acht, is hij gehouden, deze aan de Regeering door bemidde ling van de daartoe aangewezen ambtenaren aan te vragen, en heeft hij de gelegenheid, de noodza kelijkheid van deze overwerkvergunning met mondelinge en schriftelijke argumenten !e be pleiten. De Vakvereenigingen hebben, indien zij de overwerkvergunning ongewenscht achten, blijkens de ervaring, harerzijds de gelegenheid, haar zienswijze en tegenargumenten mondeling of schriftelijk voor den betrokken regeeringsambte- naar te brengen. De beslissing inzake het al of niet verleenen der vergunning berust dan bij de Regeering. Valt deze beslissing in hoogste instantie vooi den werkgever ongunstig uit, dan is deze vei- plicht en genoodzaakt, daarin te berusten. Valt deze beslissing echter ten gunste van den werk gever doch legen de wenschen van de Vakver eenigingen uit, dan zijn deze laatste evenzeer ge houden, in deze beslissing te berusten, hoe zwaar haar dit ook moge vallen. De Metaalbond acht het ontoelaatbaar, dat de Vakvereenigingen tegen een dergelijke beslissing in verzet komen door bij den betref/enden werk- ver actie te voeren, op deze wijze een macht willende vormen, die boven dc Pegeeriug staat, hij zal met alle middelen, die hem, Metaalbond, ten dienste staan, een dergelijke machtsontwik keling tegengaan. Gezien de buitengewoon ernstige gevolgen, die er uit kunnen voortvloeien, indien de Vakvereeni gingen hel bovenbedoelde standpunt zoud.m handhaven, verzoeken wij U, eon duidelijke schriftelijke verklaring in deze principieele kwes tie te willen geven. De Metaalbond verk'aart zich bereid om, in dien uit Uw antwoord blijkt, dat op dit punt overeenstemming tusschen den Metaalbond en Uwe vier organisaties bestaat, ten spoedigste mei Uwe organisaties in overleg te treden, teneinde le trachten, het conflict in Rotterdam tol een oor beide partijen aannemelijke oplossing te brengen Hel zal ons aangenaam zijn. Uw antwoord op dit schrijven spoedig, liefst binnen 8 dagen, le ontvangen. Hoogachtend, Namens het Dageujkscn Bestuur (w.g.) J. GOEDK.OOD, Voorzitter, Overtreding van de Zegelwet. Dezer dagen hebben, aldus schrijft de Opr. Haarl. Ct., een veertigtal zakenlieden te Haar lem van den Ontvanger der Registratie een aan schrijving ontvangen, vermeldende, dat bi) hen overtreding van de Zegelwet was geconstateerd en dat de betreffende persoon of firma werd ver plicht een boete te betalen van f 100 voor iedere f 0.25, die te weinig aan zegelrecht betaald wa ren. Het verzuim, door deze lieden gepleegd, berust op artikel 40 par. 2 der Zegelwet 1917, waarvan de tekst luidt: „Aan een vast recht van 25 cent zijn onderwor pen de hier te lande opgemaakte, afzonderlijk of in registers gestelde bewijzen van ontvang van vervoerde goederen, afgegeven door of voor hem, aan wien die goederen verzonden of rifgeleverd zijn, welke bestemd zijn om de opbrengst van hel vervoerde te staven". „Genoemde stukken zijn aan dit zegelrecht on derworpen, onverschillig in welken vorm zij zijn opgemaakt, al was het in dien van bericht of brief, zelfs als deze stukken wegens niet onder- teekening of om andere redenen in rechten niet kunnen dienen tot schriftelijk bewijs". Zegelrecht is, volgens deze wet echter niet ver schuldigd voor de bewijzen van ontvangst van vervoerde goederen, als de aan de vervoerders of expediteurs verschuldigde vracht minder dan tien gulden bedraagt en daarvan uit het stuk blijkt. Hieruit blijkt dus, dat het zegelrecht van f 0,25 betaald moet worden, wanneer men een ont vangstbewijs teekent van een zending, die meer dan f 10 aan vervoer gekost heeft. Het zal mis schien niet dagelijks voorkomen, dat men een zoo groote zending ontvangt, maar wanneer dit ge beurt, gelooven wij, dat slechts zelden bij het teekenen van ontvangst een zegel van t 0.25 ge plakt wordt, waarop men zijn handteekening stelt. Het geheele verzuim komt voort uit onbe kendheid met de wet, en men moet dan ook re kening houden met het feit, dat het verzuim geheel ter goeder trouw gepleegd is. Men heeft ons aan het registratiekantoor dan ook verzekerd, dat hoogstwaarschijnlijk de boete van f 100 die op de overtreding gesteld is volgens art. 40 i der Ze gelwet 1917, niet zal worden geheven en dat men zich tevreden zal stellen met de heffing van de verschuldigde kwartjes. Niettemin zal men in den vervolge met dit feit rekening dienen te houden, daar men anders stel lig moeilijkheden ondervindt. Men brenge dus zijn personeel of huisgenooten van deze wetsbepaling op de hoogte. Wanneer de zending franco ver zonden is en men dus het bedrag der vervoer kosten niet weet, dient men zich evenzeer daar van te vergewissen, want als onderteekenaar van het ontvangbewijs is men voor de verschuldigde rechten aansprakelijk. De militaire luchtvaart In Rusland Belangwekkende cijfers omtrent den ör de militaire luchtvaart in Rusland worlnV*1 ven in het bekende luchtvaart-iaarl,^ i 1925 „AU the World's Aircraft". De cS v°° aan, dat de Sovjet-republiek een groot?0"* vaartprogramma uitvoert, en pogingen d i een nummeriek zeer sterke militaire luchtv] verwerven. Het programma voor 1925 omv i bouw van niet minder dan 1030 nieuwe len. Hiervan zullen er 500 in Rusland ?Puesie vaardigd worden, 330 zullen geleverd w jC' door de Nederlandsche vliegtuigenfabriT Fokker, en 200 door Italiaansche fabrieke "t buitenlandsche orders zijn geringer dan 'D vorig jaar; in de eerste zes maanden van" werden in Nederland en Italië 700 vlietftiiirt kocht. 8 ,8en g Een eigen Russische vliegtuigenindustrie w geleidelijk aan opgebouwd. De Dux-fabrieke Moscou, leveren enkele toestellen per we t-' de Morlcwa-fabrieken één toestel per week t wijl de Anatralo, te Taqanwy een capaciteit van ca. 10 watervliegtuigen per maand Fr 65 nog andere Russische fabrieken, die zich 0D bouw van vliegtuigen toeleggen, n.l. de LebV' de Schetinin en de Sluzarenko-fabrieken. B dien heeft de Duitsche onderneming van 'juni*' een fabriek in Moscou. tel, SPORT. Gymnastiek- en Athletiek Vereeulgl, „Olympia'. Op de 1.1. Zondag le Weesp gehouden wedslr' den van den N. H. A. B. behaalde de hes Asjes op de 1500 M. voor nieuwelingen vierden prijs, terwijl de heer E. Iluojluchtd, j aankwam. De heer J. Jonker wist zich in het kamoin*, nummer 800 M. als vijfde te plaatsen V? waar een mooie vooruitgang, Kampeertocht „Sero'\ Men schrijft ons: De eerste kampeertocht van „Sero" m0dea gerust als volkomen geslaagd beschouwen r* kleine beschrijving der tocht laten we hieroi volgen. Donderdag den len Aug. werd de tocht J gevangen met een flink aantal deelnemers ondanks de zware package, met een stevige, getje de reis aanvaardde. De tocht ging langsy kanaal, over Halfweg naar Amsterdam, waarf! der stalen rossen 5 L. benzine in moest nems daar een voorwiel een flinke zoen van een litjj boom kreeg, hetgeen een uur oponthoud vena lakte. Vanaf Amsterdam nam een onzer leden den Icortsten weg wist, de leiding, waardoor»! 's avonds om 10 uur „al" in het Spaanderswoij arriveerden, nog een kleine 3 uur van Laren d Na heerlijk geslapen te hebben?? werd de torll s morgens vroeg hervat en weldra bereikten i| de plaats van beslemming. (Onze gids bleei dal keer achter rijden). Nadat we ons bivak geheel in orde hadden J bracht, werden we door een opzichter verji zoudat er gelukkig weer werk aan den i vas, waardoor we eerst om 4 Uur n.rn. /aren. 's Avonds waren allen dan ook zoo moe ij allen reeds voor 4 uur 's nachts te bed laj (commentaar overbodig), Den volgenden morgen probeerden ice t groenlenwinkels leeg te Koopen, man 'Mei steken bij de Hilversumscne centrale bui van welke instelling we dien dag en ook de is gende dagen ons middagmaal betrokken, hiljr dik in orde was. De gebeurtenissen der overige dagen zou te groote ruimte innemen, daar ten eerste li bezichtigen der omstreken veel tijd in Mi nam, terwijl de rest van den tijd aangevuldw door onze karakter-humoristen „Mari en Di die er niet voor terugschrokken om 's nachts eenige nummertjes ten beste te geven. Het beste bewijs dat we niet alleen cos: maar ook het Hilversumsche publiek geamusn hebben is wel dat het politiecorps ons met 1 nen in de oogen zag vertrekken, terwijl Coen,e onzer leden, hartroerend afscheid nam (ook b tranen in de oogen), van een JTilversumsi schoone. Aldus kwamen we Zaterdag den Ssten .1 weliswaar een weinig verwaarloosd, uitgezm Klaas, die in groot tenue was, toch voldaan! We mogen zonder overdrijving aannemen di: !e leden met groot genoegen terug dentan! onzen eersten kampeertocht. Bart en Dik WATERSTAND IJMUIDEN. '-ug. 1925 H. water L. wilt Oi;;en v.m. R.m. v.ra. li 16 1.07 1.37 8.57 1 17 1 51 2 17 9.47 11 18 2 28 2.52 10 26 11 19 N.M. 3.01 3.27 11.04 II 20 3.36 3.59 11.41 21 4.07 4.31 22 4.39 5.04 0.33 I 23 5.13 5.36 1.05 Geen Zomertijd. De toestand der zeevisscherij to Juni 1925. Naar de afdeelingen Visscherijen van taj parlement van Binnenlandsche Zaken en L bouw ons mededeelt namen in Juni jl- tuigen aan de zeevisscherij deel dan in Juni Hoeveelheid en waarde der aangevoerde bedroegen volgens voorloopige opgave 3.563.700 K.G. en f 1.174.100 (5.642.700 N f 1.255.700 in Juni 1924. Door onze stoomtreilers werd in 3' K.G. visch aangebracht opbrengende f 64 gen 1.648.300 K.G. met een opbreng I f 571.200 in Juni 1924. 0 Door Nederlandsche en Duitsche s'00, s le zamen werd 319.900 K.G. IJslaDdsc, aangevoerd (222.300 K.G. door Neder Jj stoomtreilers in Juni 1924, terwijl Neder stoomtreiler 4.300 K.G. visch^ hoofdza e rj aanvoerde, gevangen op de SpaaHScne Zooals in het overzicht over Mei .s a deeld, werd een aantal stoomtreilers Waar de aanvoeren over Juni niet gw i|] bleven de prijzen hoog, waartoe ook j weder in Juni meewerkte, zoodat vaart zijnde stoomtreilers nog oevre^-^j sommingen werden gemaakt en de w

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2