ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN Parol geneest ©n verfraait de Hold Woensdag 9 September 19S5 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. kennisgeving c lijdelijke afsluiting van wegen. ■ter en wethouders van Velsen bren- Ünbare kennis, dat het gedeelte van den te Velsen, van den Rijksstraatweg üooorwegovergang in dien weg, en het jen Stationsweg te Velseroord, van jjl af tot den Kanaalweg, van Maan- ipteinber 1925, tot nader order, voor U met rij- en voertuigen zal zijn afge- I September 1925. <esler en wethouders voornoemd, claris, ielijk- de burgemeester, RIJKENS. dienstplicht. ^meester van Velsen brengt ter alge ennis dat de dienstplichtige Jacob van lichting 1924, wegens persoonlijke ihe'id, voor één jaar is vrijgesteld, bij van den Minister van Oorlog, 29 Aug. 6 van 1 October 1925. KJW OVER DE WATEREN. jster en wethouders der gemeente yengen ter algemeene kennis, dat de «er de wateren, heulen, duikers, beken worden gevoerd op: tTERDAG 19 SEPTEMBER 1925. leester en wethouders noodigen de ichtigen uit om in het belang van den waterloop en ter voorkoming van inoei- j ie willen medewerken tot een richtige g der voorschriften. 18 September 1925. en wethouders van Velsen, de burgemeester, ÏEUJK. RIJKENS. plaatselijk nieuws. Liefdadigheids-Uitvoering. ichrijft ons: Wering, gegeven op 4 Septcm- ,,in4e Schouwburgzaal Thalia" de vereenigingen „Varia", IJm. mkoiir én „Kunstkring", ten bate immpte Borculo, heeft tot resul ted, dat een bedrag van f 261.51 lorden afgedragen aan den heer neester der gemeente Velsen. Her van. het plaatselijk comité, ier een prachtig resultaat. «turen van genoemde vereeni- irichten een woord van hartelij- ink tot: de Directie en het perso- taThalia", de firma's v. Praag, en Kaijk voor hunne belang- tedewerking voor het welslagen ecu avond, alsmede tot de dames itaizer, de sigarenmagazijnen Centrum" en Jacq Tellier en de sB. J. Bais, Böttger, de Waard en voor het gratis afstaan van ge len. temvijl een bijzonder woord ié voor de belanglooze en pret- lalleiding aan den heer Erbrink Bg worden onthouden. uuziek-Vereen. „Kunstkring". twij vernemen zal de Kamcrmu- iveeniging „Kunstkring" in het. kterseizoen een drietal concerten in het Gebouw voor Chr. Belan- prvoor bereids eenige solisten fotligd zullen worden. Het plan om het aantal donateurs te i hiervoor uittebreWen en waar ton 'hieraan verbonden zeer mi jn gesteld, twijfelen wij er niet ,.De Kunstkring" zal in haar «en zeker slagen. «daagsche Tentoonstelling Halogen-Club Amsterdam. «ovengenoemde tentoonstelling, il. Zondag in het Brongebouw te gehouden werd behaalde tismeer-de Waard met Vesting- Nenheim Spaniel, openklasse, i uitmuntend en 2 speciale prij- «ffiprey van IJmuiden, openklas- Prijs uitmuntend en Elsje van King-Charles, le prijs zeer 'ie Puppy-klasse. VELSEROORD. heer H. van Hulst alhier, is Dbl. meldt benoemd tot tijde- '«wijzer aan de openbare school "4ü de Zaan. Tentzeil ding. - het ongunstige weer had «vorigs week de tent der Noord- ITollandsohe Tentzending niet durven opzetten. Zondagavond wend de aange kondigde samenkomst in de Herv. Kerk gehouden, welke druk bezocht was. daar de kerk geheel was bezet. Maandag heeft men de tent toch nog gezet op het terrein aan de Casem- brootstraat, vlak bij de Bewaarschool. De eerste samenkomst was Maandag avond goed bezocht. Ds. H. J. Visser van Santpoort en de heer H. Staminga van Bergen voerden het woord, terwijl het kerkkoor liederen zong. Men heeft in de tent stroo gelegd ter voorkoming van koude voeten. Tot Zondagavond is er iederen avond sa menkomst. Ds. H. Knoop te Koot en (Fr.) heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. De gemeente Velsen in 1924. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente Velsen in 1924, waaraan wij het volgende ontlecnen. De bevolking, die op 31 December 1923 30071 zielen telde, vermeerderde met 1042 en bedroeg op 31 December 1924 31113 zielen. Het aantal geboorten was 773, waar van 23 levenloos aangegevenen, tegen 799 in 1923, waarvan 18 levenloos aan gegevenen. In 1924 waren onder de ge borenen 10 onechte kinderen. ITet aantal sterfgevallen, zonder de levenloos aangegevenen, bedroeg 180, tegen 163 in 1923. Het totaal aantal sterfgevallen van in deze gemeente wonenden bedroeg echter 262. Er werden 243 huwelijken voltrok ken, tegen 214 in 1923. Het aantal echt scheidingen bedroeg 7. In 1924 hebben zich in deze gemeente gevestigd 2736 en zijn vertrokken 2240 personen. Het geboortecijfer was 24.58 en het sterftecijfer 7.03 per 1000 zielen. Naar de wijken verdeeld telde de be volking: IJmuiden 11523, Velseroord 8378, Velsen 983, Wijkeroog 5416, Sant poort 3209 en Jan Gijsenvaart 1604 zie len. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg 13869, voor de Provin ciale State» 13537 en voor den gemeen teraad 12973. Historische verzameling* Ten behoeve van de historische ver zameling werd door Mr. A. J. E. A. Bik te 'sGravenhage afgestaan een exemplaar der „Korte aanteekeningen ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der plaats IJmuiden." Verder werden voor de verzameling aangekocht eenige penteekeningen en foto's, n.l. penteekeningen van de hof stede Veiserduin, gesloopt in 1907; van de gebouwen der waterleiding, in lijst geëncadreerd en foto's, genomen ter gelegenheid van het jubileum van het Sta/atsvisschershavenbedrijf en van de opening der Apostolische school. Werkverschaffing. Als objecten voor de productieve werkverschaffing werd in 1924 een aan vang gemaakt met het verbreed en en verbeteren van den Middenduinerweg en het ophoogen van het Hanenland, met welk laatste werk op 17 Maart werd aangevangen. Tot 7 Juni, op wel ken datum het werk wegens gebrek aan arbeidskrachten tijdelijk werd stil gelegd, werd in totaal 3150 M3 zand aangevoerd. Het kwantum zand, dat voor de geheele ophooging noodig zal zijn, wordt globaal geraamd op 35000 M3. De kosten, die tot aan de stopzet ting van het werk zijn gemaakt, bedra gen totaal f 13005.50. De verbetering van den Middendui nerweg kwam einde Juli gereed. De totale uitgaven bedroegen voor dit werk f 11.993.02. Straatverlichting. Op 31 December bestond de straat verlichting uit 711 lichtpunten. Op 21 October is een stuk staaldraad geworpen in het electrische net in Nieuw-IJmuiden. Tengevolge hiervan zijn 60 lampen stukgeslagen. In 1924 werden 184 lampen stukge gooid, waarvan 100 in IJmuiden. Geneeskundige dienst. In het verslag van den gemeentelij ken geneeskundige wordt meegedeeld, dat het schoolbezoek zich uitstrekte over 29 scholen. Slechts één school in de gemeente, n.l. de Groen van Prinstererschool te IJmuiden, wensohte geen geneeskun dig schooltoezicht. Het aantal scholie ren, dat onder geneeskundig toezicht stond, was 5421. In Mei werd begon nen met de leerlingen van alle eerste klassen volledig te onderzoeken. In to taal werden 557 leerlingen onderzocht, waarbij 274 afwijkingen werden gecon stateerd; waarvan sommige kinderen meer dan een afwijking hadden. Hier van werden 15 voorgedragen voor melkvocding op school; 72 voor bij zondere maatregelen op school, 31 voorgedragen voor uitzending naar va cant! ekolonies, 11 voorgedragen voor de school voor buitengewoon lager onderwijs, 6 tijdelijk van school verwij derd. Voor uitzending naar buiten kwa men verder nog in aanmerking 19 leer lingen van de boogere klassen, totaal dus 50. Deze konden lang niet alle uit gezonden worden door het Centraal Genootschap, wegens geldgebrek. Daar uitzending in gezinsverpleging goed-'f kooper is 'en bovendien nog aan gods dienstige bezwaren van enkele ouders tegemoet komt, werd hiervoor door den gemeentelijken geneeskundige een plaatselijk comité opgericht. Dat het werk van den schoolarts zeer belangrijk is, blijkt nog uit het volgen de resultaat van onderzoek der kinde ren. Hoofdonrein werd geconstateerd bij 533 kinderen of 10 procent. Bij de laatste schoolbezoeken bleek dit per centage aanmerkelijk gedaald. Verder bloedarmoede 126 of 21/2 pro cent, algemeene lichaamszwakte 42 of bijna 1 procent enz. Het aantal schriftelijke adviezen aan ouders bedroeg 887, terwijl tijdelijk vail school verwijderd werden 45 kinderen of bijkans 1 procent. De meeste adviezen aan de ouders werden opgevolgd. VELSEN. In ons bericht over het orgelcon cert in de Geref. Kerk aan den Konings weg in ons no. van Zaterdag staat abu sief vermeld dat de heer Kee de orga nist was, dit moet zijn de heer Jan Zwart. Zaterdagavond had de arbeider H., werkzaam bij het lossen van hout aan de papierfabriek, het ongeluk tus- sdhen eenige ijzeren houtwagens te ge raken, waardoor hij een sleutelbeen brak. Na door Dr. Barentsen. te zijn verbonden, is hij naar zijn woning te Velseroord gebracht. Zondagmiddag had in „Velser- beek'' 'n openlucht-samenkomst plaats, waar als sprekers optraden de heeren Ds. G. B. Westenburg, van Beverwijk en Ds. W. S. van Leeuwen. De samen komst. die door goed weer werd begun stig, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Hl. Dbl. Door het personeel der Hoogovens is een inkoop-centrale gesticht, die voor gezamenlijke rekening levens middelen en alle§ wat in den ruimsten zin hiermee in verbinding staat, zal inkoopen. Reeds zijn, naar Kenn. meldt, van verschillende groote leve ranciers aanbiedingen 'ingekomen, o.m. van 2 groote coöperatieve ver- eénigingen uit Rotterdam, die zelfs genegen zijn, om als 'het hoogovenbe- drijf zich uitbreidt en er nog meer wo ningen worden bijgebouwd, een winkel te vestigen. Prijsuitreiking. Zaterdagmiddag 4 uur was in de groote zaal van Concordia een heel gezelschap verzameld. Daar zouden de prijzen uitgereikt worden, die op het muziekconcours van 5 en 12 Juli j.l. behaald waren. 't Zag er in de zaal eenigszins feestelijk uit, daar op elk tafeltje een vaas met bloemen ge- plaatst was. Terzijde van de Bestuurstalel stond een lange tafel, waarop alle prijzen, een 35-tal, waaronder vrij groote gouden en zilveren kransen, uitge stald waren. Van het eere.comitc, waren aanwezig de hee ren Kleefstra, Bus, Dr. Barentsen, Roozendaal, Zwart en Dr. de Weerdt, de heer Kostelijk was verhinderd. Een Beverwijksch strijkje verhoogde de gezel ligheid. De voorzitter, de heer De Greef, roept allen een hartelijk welkom toe op de slotvergadering van het dezen zomer gehouden muziekconcours, 't Doet hem genoegen zooveel afgevaardigden van Vereenigingen te zien, alsmede de heeren van het Eere- en andere cofnité's en eveneens erblijdt hij zich over de aanwezigheid van hee ren, die èn door het schenken van prijzen èn door het bezoeken van concours en vergadering blijken gegeven hebben, dat ze met de muzielc- vereeniging meeleven. Hij brengt dank aan hen, die zooveel werk hebben gedaan, om het con cours in te richten. Ieder, die wel eens geholpen heeft aan het or- ganiseeren van zoo iets, zal beseffen, hoeveel ar beid daaraan verbonden is geweest. Hierna deelt hij mee, hoe het kwam, dat de eere-wedstrijd iets anders dan gewoonlijk werd vastgesteld en geeft eenige inlichtingen over de toekenning van de geldprijzen. Het concours is, daarover zijn we het allen eens, goedgeslaagd, maar jammer is het, dat de muziek nog zulk eene geringe plaats inneemt in de maatschappij, wanneer men daarbij vergelijkt den rang, waarop bijv, het voetbalspel gezeten is. Het aantal deelnemende muziekcorpsen had de zen zomer -veel grooter moeten zijn. Hierna geeft hij het woord aan den heer Pie pers, Voorzitter van het prijzencomilé, die de verschillende prijzen uitreikt aan de door de vereenigingen gezonden afgevaardigden en daar bij ieder met een kleine toespraak bedenkt. We laten hieronder den uitslag volgen. Zondag 5 Juli, „Kunst na Arbeid", Velseroord, Harmonie 3de afd., 1ste prijs een Eerekruis, ,iSint Caecilia", Wijkeroog, Harmonie 3e afd., lste prijs Eerekruis. „Het Nieuwe Zuiden", Amst. Fanf., 2de afd., 2e prijs, groot zilveren medaille. „Crescendo", Spaarndam, Fanf. lste afd,, 2de prijs in den marschwedstrijd en lste prijs op het concert, verg. zilv. med. en zilv. lauwertak. Veni vidi vizi", Amsterd. Fanf, afd. Uilm,, 3de prijs in den marschwedstrijd en lste prijs op het concert, groote zilv. med. en zilveren lauwer krans. „Concordia", Oostzaan, Fanf. Eereafd., lste pr. marschwedstrijd en lste prijs op 't concert, zilv. lauwertak en verg. zilv. lauwerkrans. „Amst. Fanfareorkest", Amst., Fanf Eereafd., lste pr. verg, zilv. lauwerkrans. „Eensgezindheid", Wonner, Fanf. Eereafd., 4e pr. marschwedstrijd en 2de prijs op het concert, kleine zilv. med. en zilv. lauwerkr. „Onderling Genoegen", Krommenie, Fanfare- Eereafd,, lste prijs en lste prijs in den Eere wedstrijd, verg. zilv. lauwerkr. en massief gouden medaille. Zondag 12 Juli. „Haarl. Politie Muziekvereen.", Haarlem, Fan fare, 2de afd. 3de prijs marschwedslr., 2de prijs concert, gr. zilv. med. en gr. zilv. med. „Spaamdammerkwartier", Amst. Harm., 2de afd., 2de prijs op het concert, verg. zilv. med. „Sint Caecilia", Schoten, Harm., 2e afd., 2do prijs concert, verg. zilv, med. „Voorwaarts", Haarlem, Harm. 2e afd., 2de pr verg. zilv. med. „Kunst na Arbeid", Hoorn, Harm, lste afd, 2de prijs, Marschwedstrijd en lste pr concert en lste pr. eerewedstrijd, verg. zilv. med,, zilveren lauwertak en massief gouden med. „Eensgezindheid", Halfweg, Fanf., afd. Uit muntendheid, 4e prijs marschwedstr., lste prijs concert, 2de prijs Éerewedstrijd, kl. zilv, med. zilv. lauwerkr. en massief gouden med. „Excelsior", Westerspeeltuin Amsterdam, Har monie, afd. Uitm., lste prijs marschwedstrijd, lsta prijs concert, zilv. lauwertak en zilv. lauwerkrans „Laurens Jansz. Koster", Haarlem, Harm., afd, Uitm., lste prijs concert, zilv. lauwerkrans. „Ons Genoegen", Wormerveer, Harm., Eereafd. lste prijs concert, 2de prijs Eerewedstrijd verg zilv. lauwerkr. en massief gouden med. „Werkmans Wilskracht", Leiden, Harmonie Eereafd., 2de prijs Concert, zilv. lauwerkrans. Extra prijzen'. „Ons Genoegen", Wormerveer, hoogst aantal punten van het geheele concours en hoogst aan tal punten voor het verplichte nummer, zilv med. van H. M, de Koningin en verg. zilv. med van het Gemeentebestuur van Velsen. H. Boedyn, directeur van „Kunst- na Arbeid" to Hoorn, lste directeursprijs, een gouden vulpot lood. M. Kley, directeur van „Concordia" te Oost zaan, 2e directeursprijs, een zilv. vulpotlood, Behalve door den uitreiker der prijzen werd ook door den voorz., den heer De Greef en dooi den heer Kerkhof, directeur van „De Eendracht" alsmede door enkelen der prijzenontvangendi heeren het woord gevoerd. In deze toespraken kwam duidelijk uit, dat bel zoo jammer gevonden werd, dat aan de muziek beoefening nog niet de haar toekomende plaats in de belangstelling van het volk gegever- werd. De liefhebberij voor voetbalspel is nog oneindig veel grooter dan die voor de muziek, daarvoor is dan ook altijd veel meer geld beschikbaar. Uit de toespraken van Schoten en Krommenie blijkt, dat de organisatie van dit concours uit stekend gevonden werd en Krommenie spreekt den wensch uit, dat velen der hier aanwezigen elkaar op het aanstaand concours in 1926 te Krommenie zullen weerzien. De heer Kerkhoff betuigt zijn groote levreden he-id over de deelnemende vereenigingen en hare directeuren en brengt hun een welgemeend com pliment over van den Antwerpenaar, die dezen zomer lid der Jury geweest is. Deze buitenlander had niet verwacht, dat het concours aan zulke hooge eischen had kunnen beantwoorden en roemt vooral de prestaties van de Directeuren Meins, Schaar en Boedyn. De heer Kerkhoff is dan ook zeer verheugd, dat in België met zooveel lof over zulke direc teurs en hunne prachtcorpsen gesproken wordl. De afgevaardigde van „Ons Genoegen" van Wormerveer, deelt mee, dat hij beter op zijn in c.ntvangst genomen krans zal passen, dan een ze kere vereeniging, wier in 1924 te Wormerveer ge wonnen krans kort daarna door een visschermari van den bodem van het Alkmaarder ineer opgc- vischt werd. De voorz., de heer De Greef, brengt in zijn slotwoord dank aan allen, die lot het welslagen van het concours hebben meegewerkt, en in 't bijzonder aan het Eere-comilé, de werkende le den, de Firma Van Gelder Zonen, de Bouwvak arbeiders en hunne chefs de heeren Van Asselt en De Haan. Hierna krijgt de heer Kerkhoff nog gelegenheid om het allerlaatste woord te zeggen, waaronder een compliment aan den ijverigen directeur Schaar, die ondanks zijne werkzaamheden van dezen morgen, nu nog op deze vergadering aan wezig is, hij heeft zeer aangename herinneringen aan de corpsen en hoopt, dat dit wederkeerig is, tevens deelt hij mee, dat hij volgaarne bereid is het volgend jaar op het concours le Krommenie te verschijnen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 5 September 1925: 1 Letterzetter, 1 schilder, 2 timmerlieden, 4 bankwerkers, 1 kuiper, 1 kantoorbediende, 26 diversen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. de Gemeentebesturen en de Burgerlijke Armbesturen buiten de Prov. Limburg. Wij veroorloven ons hierbij de vrijheid de aan dacht van Uw bestuur te vragen voor het vol gende: In de laatste vergadering van den Armenraad voor Heerlen en Omstreken heeft eene bespreking plaats gehad, aangaande de vestiging in de Lim- burgsche Mijnstreek, van peisonen en gezinnen uil de andere provinciën des lands. Bij deze bespreking, cn mede bij een ter zake ingesteld onderzoek, is gebleken, dat zich tegen woordig veel personen en gezinnen naar de Mijn streek begeven, vaak zelfs op aandringen van gemeente- of armbesturen zonder dat zij ze kerheid hebben, alhier wetk cn huisvesiing te zullen vinden. Deze personen zijn gedurende korteren of lan- geren tijd aan de bitterste ellende en armoede ten prooi, vooral dan, wanneer zij niet in het bezit zijn van voldoende geldelijke middelen om gedu rende enkele weken in het levensonderhoud van zich, en eventueel hun gezin, te voorzien, Helaas bezitten de meesten hunner nauwelijks voldoende om zich gedurende een paar dagen de noodige levensmiddelen le verschaffen. De hoogste armoede wordt dan noodzakelijk hun deel, zelfs aangenomen, dat zij er spoedig in slagen arbeid te vinden. Ten einde deze ongelukkigen zooveel mogelijk te behoeden tegen een groote teleurstelling en meer nog tegen bittere armoede, meenen wij goed te doen, U te wijzen op den toestand, waarin thans de mijnindustrie verkeert, alsmede op en kele andere punten, welke wy van belang en be- Ieekenis achten. In de mijnindustrie heerscht tegenwoordig een groote malaise, welke uittgraard van zeer ongun- stigen invloed is op de arbeidsvoorwaarden en de arbeidsmarkt. Door de mijndirectie's is de met de werkne mersbonden gesloten collectieve arbeidsovereen komst tegen 1 November a.s. opgezegd. Op enkele particuliere mijnen is tegen 1 Sept. a.s. aan ruim 200 arbeiders ontslag aangekondigd. De kans om op deze mijn werk te bekomen is voorloopig geheel uitgesloten, terwijl die om de andere mijnen te slagen zeer gering is Alle arbeiders, welke op een der mijnen wor den aangesteld, moeten zich aan een keuring on derwerpen, teneinde vast te stellen of zij voor het zware mijnwerk lichamelijk geschikt zijn. "De arbeiders moeten in 't bezit zijn van een stel degelijke werkkleeren, inbegrepen een stel zware mijnschoenen. Deze kleeren moeten zij zich zelf verschaffen. Zij moeten verder in 't bezit zijn van een be wijs van goed gedrag, afgegeven door den Burge meester hunner laatste woonplaats, alsmede van een bewijs van den laatsten werkgever, waaruit blijkt, dat de vorige betrekking op regelmatige wijze is verlaten. Het eerste loon wordt pas ontvangen op den tweeden betaaldag, volgende op de indiensttre ding. De loonbetaling geschiedt om de 10 dagen. De loonen van alle mijnwerkers, zonder uitzon dering, zijn tijdens de malaise zeer verminderd. Vergoeding voor gemaakte reis- cn verhuiskos ten wordt nimmer gegeven. Wordt de arbeider niet te werk gesteld, dan moet hij op eigen kosten of op eigen gelegenheid naar de plaats van herkomst terugkeeren. De woongelegenheid is tegenwoordig zeer be perkt. Zonder bezwaar kan gezegd worden, dat, de geheele Mijnstreek door, gebrek heerscht aan arbeiderswoningen. Het inwonen bij andere gezinnen is in de huizen der diverse Woningvereenigingen, alsmede in die der Mijnondernemingen^ absoluut verboden. De buren voor arbeiderswoningen varieeren van f 17.tot f 24.per maand. Vóór het betrekken van een woning, toebehoo- rende aan een der Woningvereenigingen moet een waarborgsom worden gestort, ten bedrage van f 15.tot f 25.Tevens moet bij vooruit betaling de huur worden voldaan over een tijd vak van ten minste een halve, in sommige wo ninggroepen van een heele maand. Uit het vorenstaande moge Uw College blijken, dat het ten zeerste valt te ontraden dat arbeiders op goed geluk naar de Mijnstreek komen, althans wanneer zij niet voldoende middelen hebben, om

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1