ORGAAN VOOR DE GEM LSEN Kinderen PU30L H Woensdag 16 September 1926 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Jawb— -cs&tZ .v PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN t onderhavenmeester aan de Rijksvis- ijven 's benoemd "dé'heer M. Jongejan, jn'enknecht aan dat bedrijf, We vernemen is de nieuwe regeling Lwerk aan den kant nog niet op Maan- fforking kunnen treden. Dit onverwachtle jj wordt veroorzaakt doordat men het, j punten van ondergeschikt belang, nog j9 over de redactie van de overeenkomst. Nijverheidsavondschool, welke door de jig voor Nijverheidsonderwijs in Kenne lvan de gemeente is overgenomen, zal op 1 October des avonds te half acht geopend, in tegenwoordigheid van den iur van het Nijverheidsonderwijs, den heer Qfoote Haar te 's Gravenhage, terwijl ook t en de leden van den gemeenteraad ge- lezing van Prof. Dr. J. R, Slotemaker de voor de commissie voor winterlezingen in 0iiw v. Chr. Belangen, die oorspronkelijk November zou plaats hebben, is thans :eld op 11 December, In de plaats van het pdigde onderwerp zal zijne Hooggel. dan over: Het wereldcongres der kerken te 1925. vernemen zal dan de aangekondigde „Jezus Christus voor onzen tijd" ge worden in een door de Ned. Herv, Kerk samenkomst, in Januari a.s. rljdag is door den Rijkswaterstaat te aanbesteed het maken van een loopstei. an vier dukdalven in de Haringhaven al- ehoorende tot de werken tot verbetering reidirig van de Visschershaven. ichreven werd als volgt: J. Parel, Slie- f 11970; Th, Blijleven Az., Made, f 11539; iermers, Nieuwendijk, f 11380; D. Stada, t 11100; S. v, d. Schoor, Velseroord, (a, P, Heere en Zn., IJmuiden, f 10495; Uitslager's Aannemersbedrijf, Amster- 10400; N.V. Aannemers Mij. van Dongen j Hoven, f 10370; Fa. Kasteleyn en Zn., icht f 10345; P. Wijker en P. van Duyn, Eg- ua ZeeIJmuiden, f 10337. biljet was ongeldig, lining bedroeg f 11000. )e Staatscourant bevat de statuten van de f van Kleine Reeders alhier. de plaats van den heer D. Selling, die il had, wegens studieredenen, als voorzit- Christ. Jongemannen Vereen., is gekozen ter I. Sliggers, die deze benoeming heeft it was Zondag door het mooie weer nog ik aan het strand. Dat viel te meer op, tegenwoordig alles alleen overgezet kan bij het veer op den havenkop. is thans de tweede pontonsteiger aange- we kunnen hopen dat, eer het mid. daar is, dat veer geheel in orde laandagmiddag had de teraardebestelling van wijlen den heer J. v. d. Steen, in leven l-w&lschipper der V, E. M, Een groot aan- len der directie en van het personeel bewe- de laatste eer. den president-commissaris der inaat- den heer J. F. Klerq, werd het woord Spr. had meer dan 25 jaren de patroon is overledene geweest, eerst als directeur i maatschappij ,,De Kotter", daarna van de üne Visscherij Maatschappij en tenslotte huidige functie. In dien tijd was hij ge- (sworden aan dezen trouwen werker, die akreukbaar eerlijk karakter bezat en was een vriendelijk en ijverig werkman, gaarne had hij hem zien genieten van den levensavond, die de Maatschappij hem bij «ren jubileum had toegezegd. Het mocht zijn. maanden die sinds zijn verloopen, waren d, Steen maanden van lang en bitter lij- thans, op deze groeve wenscht spr. nog vróüW en kinderen te verzekeren dat in «innèring en bij de maatschappij, de ge 3|s aan dezen plichtsgetrouwen man zal voortleven. llgens sprak Ds. L. W. Erdman eenige van troost tot de familie en roemde den stillen huisvader die men verloren had in vertrouwen op een weerzien, wiste zoon dankte daarop voor de vele Wing, - Het graf was bedekt met eenige én de schepen en kantoren der V. E. M, halfstoks. toestand van den arbeider W, D,, werk- ij de maatschappij Hera, aan de Vis- Men; die bij het vroeger door ons ver sgeval ernstig werd gewond en in het «enhuis werd opgenomen, was Maandag fvredigend. wdat een jongen Zaterdag een rottigen »ar een autobus gooidè en de chauffeur :;jaar°p lette, had bij het Augusta-Hotel F'iding plaats tusschen de bus en een 'aanrijding was echter niet van ërnsujffin Goede teek enen, |®s de belangrijke toename in het visch- ?an IJmuidéri Wordt 'Tiet personeel' aan ^station uitgebreid met 2 commiezen 'en 'werkzaam geplaatst de heeren Ferrari oort en Brands van Bergen (N.H.) L!tjj gelegenheid an den verjaardag van Z. aen kroonprins van Italië, was op het c&6 consulaat de natievlag Dinsdag ge- - Maandagavond heeft bij het spelen op de brug bij het vischstation opnieuw een ongeluk plaats gehad. De 10-jarige P. W. kwam te vallen en brak zijn arm, Wanneer komt aan dat gevaar lijke speelterrein een einde? Hebben we in ons nummer van Zaterdag j.l. meegedeeld dat den heer D, Visser, Steynstraat 15 op de bakkerij-tentoonstelling te Apeldoorn een prijs was toegekend, nadien kwam er bericht dat een inzending melkbroo'd, van denzelfden bakker, nog bekroond was met een vierden prijs, een zilveren medaille, Dit is in korten tijd de tien de bekroning, door onzen plaatsgenoot op vak tentoonstellingen behaald. V erbeieriiifj, In de advertentie van de N.V. Electrische In stallatie Mij. „Noord-Holland", Directeur de heer Th, Bais, in ons no. van Zaterdag j.l., staat dat het vastrechttarief voor een electrische stranl- kachel 60 cent per uur bedraagt. Men zal wel be grepen hebben dat dit zes cent moet zijn. VELSEROORD De tent der Noord-Hollandsche Tentzen ding, die hier aan de Casembrootstraat staat, heeft de vorige week alle avonden, ook bij hel slechte weer zoo'n druk bezoek gehad, dat men besloot de tent nog langer te laten staan en wel tot morgen. lederen avond hebben samenkomsten plaats gehad en telkens weer was de tent stamp vol. Heden, Woensdagmiddag, was er een samen komst voor kinderen, terwijl morgen, Donderdag avond, de sluitingssamenkomst plaats heeft. - Voor de ring Kennemerland van het Neder. landsch Jongelings-Verbond, trad Maandagavond in de consistorie der Ned. Herv. kerk, als spreker op de heer Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam, over het onderwerp: De tegenwoordige tijdgeest en de christen-jongeman. Spr. begon met een omschrijving van den tijd geest, die steeds wisselt. Voor een 50-tal jaren was die oppervlakkig, plat materialistisch. Daar na echter verhief zij zich boven het grof-stoffe- lijke in de aanbidding der schoonheid. Evenwel ook die periode moest wijken voor een hoogere, die het ethische, den eisch der samenleving, dus der menschelijke plicht voorop stelde. Als zoo danig vernamen we het roepen om sociale voor zieningen en de tijden kwamen dat dikwijls het plichtsgevoel den menschen dreef, het schoone te vernielen. Doch, vergist spr. zich niet, dan is ook die geest weer over het hoogtepunt heen en wordt het hedendaagsche streven, vooral dat der jonge ren, bovenal gekarakteriseerd door het zoeken naar het mystieke, naar het geheimzinnige. Een teeken des tijds zijn dan de vele overgangen naar de Roomsche Kerk, waar het mystieke in het symbolische, ten top is gedreven. Evenzoo het streven naar symboliek in de nuchtere protestant- sche kerken, zelfs is een geheele liturgische be- weging ontstaan in de Ned. Hervormde kerk. Dat alles binnen de omgrenzing van het christendom. En daarbuiten ziet men het zoeken van theosofie en spiritisme, komt de Orde van de Ster van het Oosten met de verwachting van een nieuwen wereldleeraar en leeft de behoefte aan astrologie, kaartleggen en koffiediklezen op. Spr. wil dezen avond niet trachten uit te maken welke elementen van waarheid of bedrog in al de ze uitingen van zoeken naar het verborgene zijn. Alleen meent hij ze allen samen te omgrijpen met de omschrijving: de geest des tijds zoekt de ver borgenheden Gods te grijpen uit de geschapen dingen. Daartegenover wil hij stellen hetzelfde waag stuk als de Israëlitische profeten: God te eeren als den Onzienlijke, die te heilig is om door het geschapen oog aanschouwd te worden en Wien we slechts kennen uit Zijn Woord. Dat is de hel denmoed dier profeten geweest, dat wees de be- teekenis van het concilie van Nicea in 325, het was het streven der hervormers, om God, zond' bemiddeling van het geschapene te dienen als den Heilige. Dat is het ruime, kosmische begrip van het christendom, waardoor het ruimer en mach tiger is dan al die tijdstroomen: den Onzienlijke te weten als den Schepper en Oorzaak van alles. Na een korte pauze, zette de spreker, de be- teekenis van dat oud-testamentische godsbegrip uiteen voor den christen van tegenwoordig, te midden van die naar mystiek zoekende geest des tijds. Wij leven nu later en ook het nieuwe tes tament is het onze. Tracht een ander uit het ge schapene zijn noodlot af te lezen, de christen weet dat God, met innerlijke ontferming bewo gen zijnde, tot de menschheid kwam in den Zoon. Hij, Wiens aanschijn heilig is, nadert in Chris tus tot de ellende, de smart, zondeschuld en angst der menschen, ja zelfs tot in het Godverlaten zijn van den dood. Daarom heeft de schristen van het heden niet de krukken noodig, die het nood lot uit het geschapene afleest, maar gaat hij vrij en ruim, omdat hij weet dat God, in den Christus, steeds zijn schreden vergezelt. Na deze, met zijn bekende gloed, uitgesproken redevoering trachtte de geleerde spreker een vriendschappelijke gedachtenwisseling over de vragen van het leven, met de leden te krijgen wat hem zeer goed gelukte. Aan het einde dankte de voorzitter, de heer van Nierop, Dr. de Hartog voor dezen avond, waarna de spreker, met gebed, de goedbezochte vergadering sloot. VELSEN Zaterdagmorgen viel op den Wijkerstraat- weg een man neer, die zeer waarschijnlijk een be roerte had gekregen. De maq werd een huis bin nengedragen. Op verzoek van Dr. Boon te Bever wijk werd de man, zekere Z. aldaar, naar zijn woning vervoerd en wel per politie-brancard. In verband met het voornemen der gemeen te Boskoop, om over te gaan tot het aanleggen van een kinderspeeltuin, bracht Donderdagmid dag de Burgemeester dier gemeente, de heer Co- lijn, in gezelschap van een der wethouders en den gemeente-secretaris en begeleid door den heer J. Kostelijk, secretaris der gemeente Velsen, stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer een doos 30 60 go ct. een bezoek aan den speeltuin der vereeniging Kindervreugd" te Wijkeroog, De voorzitter der vereeniging, de heer P. van Willigen, deelde naar Kenn, meldt, aan het ge zelschap een en ander mee uit de geschiedenis van „Kindervreugd" er bijvoegende, dat door ge brek aan meerdere financiën, men nog niet kon doen zoo men wilde, doch dat dit na verloop van enkele jaren natuurlijk beter zou worden. Z.Ed, was over den aanleg en de inrichting van den speeltuin, rekening houdende met de ter be schikking staande middelen, ten zeerste voldaan. Aan de Kinderspeeltuinvereeniging „Velsen", is door B. en W. het gebruik afgestaan van een terrein op Velserbeek, gelegen achter hel hotel. Beroep. Door Ged. Staten van Noord-Holland is be paald, dat de openbare vergadering van Gedep. Staten ter mondelinge behandeling van het raads besluit van 26 Mei 1925, houdende afwijzende be schikking op een door het bestuur der Vereeni ging tot Oprichting en Instandhouding van Scho len voor Lager- en Meer Uitgebreid Lager On derwijs alhier, krachtens art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 ingediende aanvrage, benevens het daartegen door vermeld schoolbestuur ingediende beroepschrift, zal plaats hebben op Woensdag 30 September 1925, des middags 12 uur in het ge bouw der Prov. Griffie te Haarlem. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 12 Sept. 1925: 1 letterzetter, 2 schilders, 2 metselaars, 4 tim merlieden, 1 mach. houtbewerker, 6 bankwerkers, 1 stoker, 1 kuiper, 1 matrassenmaker, 1 bakker, 2 kantoorbedienden, 25 diversen. delijk meer voedsel, maar raadpleeg een ge neeskundige. VI. Laat u omtrent voeding en verzorging van den zuigeling, ook als deze gezond is, Joor een geneeskundige voorlichten. Gij kunt, door dit te doen, veelal ziekten voorkomen. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Naar aanleiding van uw stuk in de IJmuider Courant van 9 Sept. IJ. over den Noord-Holl. Bewakings- en Recherchedienst, zij het mij ver gund daar een en ander over te schrijven, en ver zoek U dus beleefd om een weinig plaatsruimte. Men leest in dat stuk dat de bewaking zich uit strekt over geheel de gemeente Velsen, dat de dienst te IJmuiden wordt waargenomen door 4 man en 1 wachter te Velsen, dus heel de ge meente, dat is IJmuiden, de Z.Z. Visschershaven, Velseroord, Velsen, Wijkeroog, Driehuis, Sant poort en Jan Gijsenvaart, de Vischhal, de Haven, de hangers achter de visscherijschool, dat alles wordt bewaakt door 5 man, zijnde de 3 leiders of ondernemers met 2 wakers. En daar de leiders ook op den dag een kantoor openhouden aan de Z.Z. Visschershaven, mag ook wel de vraag ge steld worden, of door alle vijf die personen geheel den nacht wordt dienst gedaan. Ik vertrouw, Mijnheer de Redacteur, dat U on partijdig is, en U dit stukje als ingezonden stuk wilt plaatsen, bij voorbaat dank. Hoogachtend, P. J. DEN NIEUWENBOER, Colensostraat 33rood, Haarlem Naschrift. Wij hebben met het plaatsen van het bewuste stukje niet anders bedoeld, dan weertegeven wat door een betrekkelijk nog klein korps, als de Noord-Holl. Bewakings- en Recherchedienst in slechts vier maanden tijd werd verricht, waaruit blijkt dal het politiecorps in onze gemeente nog niet overbodig is. En mocht het aantal deelne mers aan dezen dienst vooruitgaan, dan zal dit de noodzakelijkheid van uitbreiding personeel wel met zich meebrengen. Red. VOOR DEN RAAD. Kieskringen^ B. en W. deelen den raad mede, dat de voort durende toename van het aantal kiezers het nood zakelijk maakt het aantal stemdistricten met vier uit te breiden. Zij stellen voor het district Santpoort te splitsen in twee districten, waarbij het nieuwe district Driehuis zal omvatten wijk H en een gedeelte van wijk B. Het gedeelte van wijk B, grenzende aan het district Jan Gijsen vaart, zal daarbij worden gevoegd. De districten 12 en 13 in Wijkeroog zullen in drie districten worden gesplitst, terwijl van de districten 9, 30 en 11 in Velseroord 4 districten worden gevormd. District 8 in IJmuiden wordt gesplitst in 2 distric ten, waarbij een gedeelte van district 4, n.l. het Zeestrand en de straten, liggende ten zuiden dei Visschershaven, bij één dier districten wordt ge voegd. Het nieuwe stemdistrict 9 zal dan binnen kieskring II vallen. Door deze wijzigingen zullen de kieskringen I, II en III dan resp. 5369, 4563 en 4551 kiezers tellen. Brandweer. B. en W, schrijven aan den raad dat de brand weerverordening, vastgesteld 18 Januari 1917 h.i. niet meer in overeenstemming is met den be staanden toestand. Ook is het uurloon voor de manschappen te laag. Thans wordt betaald 75 cent voor het eerste en 70 cent voor elk volgend uur. Naar de meening van B.en W. dient het loon gesteld te worden voor nachtelijke uren op f 1.50 en overigens op f 1.00. Nu de veranderingen niet tot enkele beperkt zijn, komt het B. en W. beter voor een geheel nieuwe verordening vast te stellen, welke zij den raad dan ook aanbied. Wenken voor Moeders. (Uitgave van den Nederlandschen Bond tot Bescherming van Zuigelingen). I. De beste voedingswijze voor den zuigeling is de voeding aan de borst. Sterfte en ziekte bij zuigelingen gevoed aan de borst, zijn veel geringer dan bij fleschkinderen. Een moeder, die in staat is haar kind te zoo gen, doch dit nalaat, doet nadeel aan gezondheid en leven van haar kind. In vele gevallen, waar de moeder meent niet staat te zijn, haar kind te zoogen, blijkt, dat het vermogen om te zoogen wel degelijk aanwezig is. Het is derhalve plicht den zuigeling aan de borst te houden, tenzij door een geneeskundige is verklaard, dat de moeder daartoe niet in staat is. II. De gemengde voeding, waarbij de zuigeling slechts gedeeltelijk met vrouwenmelk wordt ge voed, is te verkiezen boven die, waarbij de zui geling in het geheel geen vrouwenmelk krijgt. III. Is ileschvoeding onvermijdelijk, zorg dan dat de flesch en het voedsel op uiterst zindelijke wijze worden behandeld en laat u, omtrent de keuze van het voedsel, de toebereiding en de toe diening (het aantal malen en de hoeveelheid) door den geneeskundige voorlichten. IV. Zorg voor zuivere lucht in het vertrek waar de zuigeling verblijf houdt. Wasch dagelijks uw kind geheel. Bewaar 's zomers de melk zoo koel mogelijk, anders bederft zij. V. Huilt uw kind veel, geeft het dan niet da- VISSCHERIJ Maandag was de vischaanvoer zeer groot en werden flinke prijzen besteed. De omzet dien dag bedroeg plus minus f 110.000.—. De zeevisscherij in Juli 1925. Naar de afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt namen in Juli j.l. meer vaartuigen aan de zeevisscherij deel dan in Juli 1924. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 5.417.800 k.g. en f 1.443.500.— (8.994.200 k.g. en f 1.921.680 in Juli 1924). Door onze stoomtreilers werd in totaal 2.411.700 k.g. visch aangevoerd, opbrengende f 572.500.— tegen 1.671.500 kg. met een opbrengst van f 568.300 in Juli 1924. Hierin is begrepen 56.800 k.g. IJslandsche visch door een Nederlandsche stoomtreiler in Juli j.l. aangevoerd. (In Juli 1924 96.500 k.g. IJslandsche visch van Nederlandsche stoomtreilers), terwijl 4 stoomtreilers 9600 k.g. visch in Juli van dit jaar van de Spaansche kust aanvoerden. De resultaten van deze reizen op de Spaansche kust waren niet onbevredigend. De vangsten van de stoomtreilers waren over het algemeen in Juli j.l. grooter dan in den laat- sten tijd het geval was. In verband met het warme weder waren de vischprijzen, uitgezonderd voor tong en tarbot laag, waardoor de besom mingen matig bleven. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden on ze hier te lande aanvoerende stoomtreilers in zooverre zij de Noordzee bevischten resp. 837 kg. en f 196.(682 kg, en f 239.in Juli 1924). In bedrijf waren 128 stoomtreilers waarvan 2 gedeeltelijk hun vangsten in Engeland aanvoer den, tegen in Juli 1924 112 stoomtreilers waarvan 8 gedeeltelijk hun visch in Engelsche havens los ten. De motorkustvisschers namen in grooter, de zeilloggers en zeilkustvisschers in kleiner aantal aan de treilvisscherij deel dan in Juli 1924. De geldelijke uitkomsten waren van alle drie dezer vaartuigsoorten, doch voornamelijk van de motorkustvisschers beter dan in Juli 1924. De gemiddelde vangst bedroeg per reisdag van de zeilloggers 98 k.g. en per reis van de motor en zeilkustvisschers resp. 262 k.g. en 135 k.g,; in Juli 1924 waren deze gemiddelden resp. 78 k.g., 214 k.g. en 98 k.g. De beugvisscherij werd slechts met 2 zeilbeu gers uitgeoefend (in Juli 1924 met 1 stoombeuger en 7 zeilbeugers). De totale hoeveelheid en waarde der door de ze vaartuigen aangevoerde visch bedroeg onder scheidenlijk 19.000 K.G. en f 9000 (32.200 K.G. en f 11.900 in Juli 1924). Gemiddeld per reisdag was de vangst der door de zeilbeugers gevangen visch resp. 148 K.G. en f 70 (100 K.G. en f 43 in Juli 1924). Door de beu- gers werden 108 kantjes haring aangevoerd. (In Juli van het vorige jaar 126 kantjes). Aan het einde der maand oefenden 57 stoom-, 34 motor, en 326 zeilloggers de drijfnetvisscherii uit. (52 stoom-, 22 motor- en 282 zeilloggers einde Juli 1924). De aanvoeren van deze vaartuigen bleven zeer la^g, niettegenstaande de lange reizen welke ge maakt werden. Hoewel door groote vraag en de geringe aanvoeren voor de haring zeer hooge prij zen besteed werden, waren de besommingen zeer onvoldoende. De kwaliteit van de aangevoerde haring liet ook veel te wenschen over. Uit de opgaven van de aanvoeren en de reis dagen van de binnengekomen schepen volgt dat de gemiddelde vangst per reisdag voor de stoom-, motor- en zeilloggers resp, 282 K.G. ,396 K.G. en 236 K.G. bedroeg (1609 K.G., 735 K.G, en 654 K.G. in Juli 1924); de gemiddelde waarde hiervan was resp. f 264, f 119 en f 71 (f 275, f 125 en f 111 in Juli 1924) Echter geven deze gemiddelden voor 1925 een te gunstige uitkomst, aangezien de gerin ge vangste geleid hebben tol wederinvoer van dc jagerij, waarbij door één schip de vangsten van verschillende andere schepen worden overgeno men en ter markt worden gebracht. De totale hoeveelheid en waarde der door Ne derlandsche vaartuigen aangevoerde drijfnetvisch bedroeg 2.078.100 K.G. (waarvan 20.556 kantjes haring) en f 623.600 tegen 6.757.500 K.G. (waar van 67.169 kantjes haring en f 1.152.300 in Juli 1924. Met ingang van Maandag 14 September zijn de uren, gedurende welke, indien er versche ha ring wordt aangevoerd en direct afgeslagen wordt, bepaald van des morgens 6.30 uur lot des avonds 7 uur. Voorheen waren die uren van 76 uur. Naar we vernemen, beteekend deze nieuwe bepaling, een verlenging van diensttijd voor het afslagpersoneel. Deze begint een half uur vroeger en eindigt, voor den wachthebbenden ploeg, pas des avonds 7 uur. De diensturen voor dien ploeg worden dan op gevoerd tot 52 per week. Voedingswaarde van visch. In de D. F. Z. bepleit Chemiker Dr. Walter Obst nog eens de groote voedingswaarde van visch. Vooral degenen die niet met de handen, maar zoo men zich uitdrukt, met liet hoofd werken, is vischgebruik bijzonder aan te bevelen, wegens de groote hoeveelheid phosphor, die in visch aanwezig is; en zonder phosphor ook geen ge dachte. Analysen hebben uitgemaakt dat bijna geen een voedingsmiddel zooveel phosphor aan het lichaam afstaat als visch. Daarenboven is vischkost voor intellectueelen te prefereeren, daar visch gemakkelijk verteert. Dit is daarom van groot gewicht, omdat moeilijk te verteren spijzen de maag bezwaren en hoofdarbeid ver zwaart. Een oude Latijnsche spreuk zegt: „plenus venter non studet libenter", een volle maag stu deert niet graag. Een moeilijk te verteeren spijs onttrekt bloed aan de hersens en doet vermoeie nis ontstaan. Voor een kleinen maaltijd tusschen de arbeidsuren is vooral gebakken visch aan te bevelen. Aangezien visch spoedig verteert wordt wel eens gemeend, dat vischkost niet zoo voedzaam is als vleeschkost, omdat na een vischmaaltijd liet gevoel van verzadiging eerder verdwijnt, dan na een vleeschmaaltijd. Het is echter alleen maar schijn. Proeven hebben bewezen, dat door de ge makkelijke vertering meer nut getrokken wordt uit visch dan uit een gelijke hoeveelheid vleesch en voornamelijk uit gekookte en gerookte visch. De gedroogde visch bevat evenwel de meeste voedingswaarde, Evenals er groot verschil is tusschen mager en vet vleesch wat betreft de voedingskracht, be staat er natuurlijk ook verschil tusschen vet-rijke en vet-arme visch: 100 gram vet-rijke visch, zoo als haring, karper, zalm, paling, levert het lichaam 130300 caloriën warmte en 100 gram vet-arme visch, zooals schelvisch, kabeljauw, snoek, slechts 70—80 calorieën (1 calorie is de warmte, die 1 K.G. water 1° C. in temperatuur doet stijgen). Overzicht der voedingswaarde van enkele voe dingsmiddelen: Calorieën eiwit vet p. 100 gr. 77 3 343 12 28 309 18 21 269 20 17 240 19 15 218 21 14 214 19 11 180 20 10 175 20 8 156 17 9 154 16 8 140 18 2 104 23 1 103 19 0,7 96 18,4 0,5 90 16 0,5 73 17 0,3 72 Stokvisch, (gedr. kab. en schelv.) Paling, versch Varkensvl., middelvet Pekelharing Gemarineerde haring Zalm, versch Kalfsvleesch, vet Bokking, gerookt Rundvleesch, middelvet Karper Haring, versch Tarbot Haas Baars Snoek Schol Schelvisch Wie een zwakke maag heeft doel verstandig visch boven vleesch te prefereeren. Vooral nier-, lever- en rheumathieklijders, die geen vleesch mo gen gebruiken, kunnen door vischgebruik de noo- dige hoeveelheid eiwitstof in het lichaam opne men. Daar verscheidene godsdiensten vischspij- zen op vastendagen hebben toegelaten, is bij sommigen de meening ontstaan, dat de voedings waarde van visch bij die van vleesch niet ten achter staat. Dit is toch zoo niet, zegt Dr. A. Lo- rauch in zijn boek: „Die rationelle Ernahrungs- weise". Deze bepaling is niets dan wijs dieet- voorschrift, en bewijst, dat ook door deze aan sporing van vischgebruik de juistheid der be wering wordt bewaarheid, dat de godsdienst een gunstigen invloed op de verlenging van het le ven uitoefent. Tenslotte is de prijs ook een factor om visch de voorkeur te geven boven vleesch. De visch- soorten, die als volksvoedingsmiddelen aan te merken zijn, zijn beslist goedkooper dan vlee3ch, zoodat de consument voor denzelfden prijs bij visch steeds meer voedingswaarde ontvangt. Jodium is voor het menschelijk organisme een onontbeerlijke stof, al wordt slechts een kleine hoeveelheid vereischt, en daar in visschen en schaaldieren aanzienlijk meer van deze stol wordt gevonden dan in andere voedingsmiddelen, wordt de waarde dezer visscherij-producten daar door dan ook belangrijk verhoogd. Bij sommige ziektegevallen wordt een diëet met jodium-inhou- dende voedingsstoffen noodzakelijk voorgeschre ven, en komen dan dus visschen en schaaldieren op de eerste plaats in aanmerking. De onderzoekingen hebben aangetoond dat Het grootste percent jodium-gehalte bij kreeft en krabben voorkomt, 1.38 bij mosselen 1.37 en bij oesters 1.16 Hieruit blijkt dus, dat kreeft niet alleen, zooals gewoonlijk, als genot middel moet beschouwd worden, doch ook als voedingsmiddel hoog aangeschreven staat. De analyse wijst ook aan, dat zeevisch meer jodium bevat dan zoetwatervisch. Het gehalte varieert daarbij van 0.24-0.59 Deze wetenschappelijke uitkomsten bevestigen dus weer voor de zooveel- ste maal het groote nut van het visch-gebruik voor de Volks-gezondheid. N. VL Ct.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1