ORGAAN VOOR DE GEMEENTE tfo. 92 Verschijnt Woensdags Zaterdags Zaterdag 19 September 1935 10e Jaarg IJMUIDER COURANT f worden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. JLrtentiëu 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, rden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend JLidagnummer. jjyreftcntiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- j 4,__( 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Igrtentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ftlJDAGS tot 4 uur n.m. uplaatsenvan advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad 'uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden niet 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaaugiften. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der seente Velsen brengt ter kennis van belang eenden, dat het noodig is, dat bij de huwe- jaangüte de stukken worden overgelegd, die het huwelijk vereischt worden, teneinde Juistheden of teleurstellingen ten aanzien van 'huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking voorkomen. Inlichtingen betreffende de vereischte stukken flnen verkregen worden aan de afdeeling Bur- (||jke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur en 1 uur n.m. I De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand yrooemd, SUWERINK. peabare vergadering van den raad der naöeiïte Velsen op Dinsdag 22 Septem- 1925, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: Ingekomen stukken en mededeelingen. Vaststelling van eene nieuwe brandw/eer- verordening. Praeadvies op het adres van den IJmuider Bestuurdersbond, betreffende steunverlee- ning aan ongehuwde werkloozen. Vaststelling van eene instructie voor het onderwijzend personeel der openbare scholen voor lager onderwijs, Praeadvies op het adres van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Nationaal i Schoolonderwijs te Santpoort om voor de j stichting van een bijzondere lagere school aan den Brederoodsche weg aldaar, de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver- strekken. hanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar I vervolgonderwijs, buitengewoon lager onder I wijs en uitgebreid lager onderwijs, 1, Praeadvies op een verzoek om medegebruik van de slöjdinrichting der school voor buiten, gewoon lager onderwijs te IJmuiden. 8, Toekenning van een voorschot onder waar borg van 2e hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. 5, Vaststelling en verandering van straatnamen, 0, Verdeeling der gemeente in kieskringen en stemdistricten. 1, Wijziging der rooilijn aan de noordzijde van den IJmuider straatweg te Velseroord. VAN DEN WACHTTOREN. Landverhuizing naar Zuid-Afrika. Ook ons volk lijdt nog steeds onder de economische malaise. Voor velen is het pompen, om niet te verdrinken, voor menigeen is het onmogelijk ondanks alle moeite 't hoofd hoven water te hou- ien. Men komt er niet makkelijk toe, igen land, familie en kennissen te verlaten, maar toch zou bij goede gele genheid menigeen het waagstuk der andverhuizing' wel aandurven. Maar men kan niet komen, waar men graag n\ en men wil niet heen, waar men komen kan. In de Ver. Staten is «en landverhuizer even welkom als een rotte kool. bij een (groentevrouwslechts ««kelen worden toegelaten. Canada teeft de deur voor den vreemdeling ge opend. Maar er is alleen werk en een bestaan te vinden voor den land bouwer, die daarbij eerst een harden j(l moest doormaken. De gebraden vo- vliegen ook daar niemand in den 1 Een ferme, sterke kerel, die zijn verk verstaat en nog niet voor een ge- iiu te zorgen heeft, krijgt er een beste tons, zich er bovenop te werken. In Ziiid-Amerika zijn de vreemdelingen welkom, maar wij kunnen niet te- het heete klimaat en raken ook niet "dit thuis onder de bevolking daar, fie van een ander ras is dan het onze. Zuid-Afrika heeft over het algemeen f«n heerlijk, gezond klimaat. Daar wo- Jen Ëngelschen, met wie wij gewoon- 'jk goed kunnen opschieten en boven in Hollanders, die van onzen stam en Jal zijn. Daar liggen onafzienbare weken van den 'besten grond, die, Jachten op de 'hand van menschen, die jd vak verstaan en werken willen. loch gaat niemand van hier naar Zuid- wrika en men weet er niet veel anders Vau, dan dat de Engelschen er de baas Z|jn' de kaffers niet makkelijk zijn, om om te gaan en dat de vruchtbare pond vaak geen vrucht geeft bij ge- aan water. De directeur van het Informatiebu reau voor Landverhuizing, dat ge on propaganda maakt maar wel inlichtin gen verstrekt omtrent emigratie, de heer Sandberg beeft onlangs met, den beer Smit, Hoogen Commissaris der Z.-Afrik. Unie te Londen gesproken over de kansen van landverhuizing daar. Deze acht groepsvestiging van een 25 a 50 gezinnen zeer wenschelijk. De Z. Afrik, regeering is bereid aan zienlijke voorschotten te geven. Voor grondaankoop en vestiging heeft men 1000 pond sterling noodig. De regeering wil op iedere 10 pond (f 12) 9 leenen. Het voorschot moet in 40 jaar afgelost worden. De regeering is bereid door deskundigen den grond, die aange kocht wordt, te laten onderzoeken, zoo dat men geen duren en slechten grond krijgt. Ook wil ze aan een groep een landbouwdeskundige toevoegen, om raad en voorlichting te geven. De Nederlandsche boeren staan overal goed bekend en daarom ziet de Z. Afrik, regeering hen graag komen. De eigen bevolking kan er veel van lee- ren. Aan goeden grond ontbreekt het niet en het is in het belang van het heele volk, dat deze goed bewerkt wordt en een rijke oogst opbrengt. Voor deze emigratie is veel te zeg gen. Er is maar een groot bezwaar, dat is de afstand. Wie eenmaal in Z. Afri ka zich heeft gevestigd, zal er niet licht toekomen eens een snoepreisje naar het vaderland te maken. Wie daarheen gaat, ziet de zijnen waar schijnlijk nooit terug. De oorzaken van den zelfmoord. De zucht tot zelfbehoud, de- levens drang is in den normalen mensch bui tengewoon sterk. Daarom schokt ons de zelfmoord des te meer. Hoe komt de mensch ertoe, het leven als een waarde loos vod weg te werpen? Wroeging en zonde-ellende, lafheid en vrees, zwaar moedigheid en zwakheid, vaak over de grenzen der redelijkheid tot in den waanzin, kunnen den mensch, die zelf moordneigingen en gedachten wekken, waardoor hij meegesleept wordt met onweerstaanbare kracht tot een daad, waarvoor hij zelf eens heeft gehuiverd. Zelfs het klimaat heeft invloed op den zelfmoord. De 'hitte beneemt den levenslust en moed en in de warmste maanden is het aantal zelfmoorden hel grootst. Ook trekken hier de voorbeel den. Meermalen wordt een geval van zelfmoord plotseling door eenige ande ren in dezelfde omgeving gevolgd. Men spreekt zelfs wel van. een epidemie van zelfmoord. In het verschijnsel van den zelfmoord werken ook econosche fac toren. De Amerikaansche levensverze- keningexport, Dr. F. L. Hoffman geeft daarvan overtuigende cijfers. In Ame rika komen jaarlijks tusschen de 12000 en 15000 zelfmoorden voor. Het cijfer is voor '24 15.3 p. 100000 zielen. In 1908, een jaar van zware maatschappelijke depressie was dit cijfer 21.5, in '19 en '20, toen er ook door Amerika een goud stroom ging, echter slechts 12.3. Tegen deze verklaring schijnt zich echter het verschijnsel te verzetten dat in de jaren van voorspoed na den oorlog in Amerika toch het aantal zelf moorden in de hoogere standen is toe genomen en er naar verhouding meer zelfmoorden bij de rijken dan bij de ar men voorkomen. Waar men de grootste waarde aan dit leven moest hechten, komt men er dus het makkelijkst toe. het leven vaarwel te zeggen! Hier moe ten wij weer een verklaring in den mensch zoeken. Niet maatschappelijke maar ziele gesteldheid speelt hier een rol. Het leven van den arme is eenvoudig, hij stelt weinig eiischen. Maatschappe lijke echteruitgang schokt hem minder dan den rijke. Wanneer een man met 10000 gulden inkomen, plotseling met zijn gezin van f 2000 moet leven, voelt hij zich rampzalig, een bedelaar gelijk, terwijl vele anderen zich met een inko men van f 2000 in het paradijs wanen. Ook moeten we zoeken ter verklaring van het zonderlingen feit, dat meer lij ken dan armen zelfmoord plegen, naar de werking der verbeeldingskracht. Deze is sterker bij de eersten dan bij de laatsten. De eersten tobben daarom meer dan de laatsten. Zij zien overal zorgen en zwarigheden in de toekomst, waar de laatsten rustig de toekomst tegemoet gaan. Hoe meer men te verlie zen heeft, des te moeilijker zal het zijn de gouden wijsheid toe te passen en on bezorgd te zijn voor den dag van mor gen en zich alleen bezig te honden met het kwaad van het heden. Een groot deel der zelfmoordenaars komt tot hun wanhoopsdaad niet om liet kwaad, dat er is, maar dat kan komen. Zoo zien. we hier dus een aantal, sa menwerkende oorzaken en motieven van den zelfmoord, reden waarom wij met de uiterste voorzichtigheid over deze onnatuurlijke daad, althans over den mensch, die ertoe overgaat, zullen oordeelen. Alles weten is ook hier, zoo al niet alles vergeven, maar toch zacht oordeelen. Galg of opvoeding. Men moet den, misdadiger straffen en hem ook opvoeden, voor zooveel mogd- lijk liet laatste ook door het eerste. De gerechtigheid eischt vergelding van het gepleegde kwaad, maar de mensché- lijkheid eischt, van den misdadiger ook wat terecht te brengen. De toon van gerechtigheid en menschelijkheid kan men vaak hooren bij den politierech ter. Hij spreekt streng en gemoedelijk. Hij straft en vermaant en hij geeft zijn vermaningen niet met een zuur ge zicht maar vaak met een grapje. De Hollandsche politierechter volgt in dezen het voorbeeld van zijn Engel schen collega, die beroemd is om zijn wijzen humor. De politierechter is een straffende vader en vriend. In hem komt de nieuwe opvatting van het strafstelsel het beste uit: straffen is leed doen en leiden tevens. De politierechter Mr. N. Muller ver telt, dat een eeuw geleden in Engeland een jongen wegens het stelen van een lepel werd: opgehangen. Datzelfde jog- gie, zegt hij, zou thans eenvoudig onder toezicht gesteld worden of voorwaarde lijk tot tuchtschool zijn veroordeeld of in een erg geval naar een. opvoedings gesticht gezonden zijn. De galg voor komt herhaling van het kwaad, maar de straf met en als opvoeding in de meeste gevallen evenzeer. De opvoeding wint het van de galg; men kan toch niet alle boefjes ophangen- maar wel onder leiding stellen. De rechter neemt thans eerst den misdadiger uit het volk weg, vonnist hem en geeft hem daarna aan het volk terug, om krachtens von nis leiding en opvoeding te krijgen in en door de eigen omgeving. Mr. Dr. Muller prijst ons volk om de warmte, waarmee de altruïstische hulp aan veroordeelden wordt aangeboden en de zich al meer organiseerende reclasseeringsbeweging. Er is nog een reden, waarom opvoe ding boven de galg te stellen is. Men behoeft in dezen het hart niet te laten spreken -en beslissen. Door de galg gaat een leven verloren; door de opvoeding kan het behouden blijven voor de sa menleving. Uit een kleinen deugniet kan wel een- heel flinke man groeien; zij, die voor den politierechter verschij nen, zijn niet alleen geboren misdadi gers, hopeloos ontaarden. Verkeerd ge leide energie en moed kunnen tot kwaad leiden, goede leiding tot vee] nut. Een eeuw lang spoorwegen Het is 27 Sept. een eeuw geleden, dat in Engeland de eerste spoorweg plech tig geopend werd. In „Het yeilig Spoor" lazen we daarover eenige aardige bij zonderheden. Stephenson, de eerste lo- komotiefbouwer, was ook een profeet. Hij zag in de toekomst en zag juist, zoo- f als blijkt uit deze voorspelling: „Ik geloof, al 'zal ik zelf ook niet, zoo lang leven, dat gij nog den dag zult zien dat alle postkoetsen op rails rijden en de spoorweg de groote verkeersweg voor koningen an onderdanen zijn zal. De tijd zal komen dat men goedkooper per spoor dan te voet reizen kan." De eerste trein bestond uit 12 met ko len en meel geladen goederenwagens, een rijtuig voor de beheerders der Maatschappij en 21 van zitplaatsen voorziene wagens voor de gasten. Een enorme menigte had zich verzameld, om de eerste reis gade te slaan. Sommi gen hoopten, de „reismachine" in de lucht te zien vliegen. De snelheid was ongeveer 20 K.M. in het uur. Stephen son heeft zijn eerste machine door hoef- en igr of smeden laten bouwen. Nergens waren veeren aangebracht, zoodat door het heftige stooten gemak kelijk breuken konden ontstaan. De machine maakte bij 't rijden een ge weldig lawaai, zoodat men .verschrikt wegliep, .als het monster naderde. Vier jaar later werd de eerste lijn in ons land tusschen Amsterdam en Haar lem geopend ter lengte van ongeveer 17 K.M. De eerste trein van 9 wagens dooi- 2 locomotieven getrokken deed de reis in een half uur, tamelijk snel dus. Er zijn in den loop van een eeuw groote verbeteringen en veranderingen aan de reismachine aangebracht, maar één ding is gebleven: de veiligheidsklep, die zal blijven, zoolang een machine draait. Ir. Brandt bespreekt de vraag van het nut der spoorwegen. Een snel paard legt hoogstens 20 K.M. per uur en een zeilschip bij gunstigen wind zeemijlen af. De trein kan nu 100 K.M. en een stoomschip 25 zeemijlen afleg gen. De verkeerssnelheid is dus vijf maal grooter geworden. En die snel heid wordt nog voortdurend grooter. De auto kan 170 tot 180 K.M. maken; een vliegtuig 250 K.M. per uur. Om zul ke snelheden per auto voor praktisch gebruik mogelijk te maken, is een nieuw wegennet noodig, bestaande uit breede heirbanen met flauwe bochten en ruim uitzicht met stevige, stofvrije verharding zonder kuilen. Maar wat geeft die snelheid? Maakt ze de menschheid gelukkiger? Vroeger was ©en reis van eenige honderden K.M. een groote gebeurtenis; men nam daartoe afscheid' van zijn familie, als of men- elkaar nooit zou weerzien. Was men toen niet gelukkiger dan wij met onze sneltreinen -en auto's? Ir. Brandt meent echter, dat men de ze vraag niet moet stellen. Hij ziet de verkeerssnelheid niet in verband mei het geluk van den individu maar in verband met de wereldontwikkeling. Het toenemende verkeer is volgeps hem een uitvloeisel van het ontwikke- lingsnroces van de op onzen aardbol wonende menschheid. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging hel Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich lot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Geslaagd voor 2e stuurman groote vaart de heer Piet Rademakers alhier. De eerste luitenant W. F. Meyer van het regiment kustartillerie wordt van hier naar Helder overgeplaatst. Volgens de nieuwe onderwijsbe- grooting wordt voorgesteld ook voor 1926 een Rijks-subsidie te verleenen aan de gemeentelijke Handelsavond school alhier. Tot ouderling in de Gereformeer de Kerk, (vac. P. de Raadt) is gekozen de heer Alb. Kramer. Bij de ontwikkeling onzer ge meente behoort ook het ontstaan en de vervulling van behoeften, die in het oude IJmuiden onbekend waren, doch in geen stad ontbreken. Onze gedach ten werden daarbij bepaald, naar aan leiding van de advertentie van den heer M. van Voelen, zeilmaker in de Middonhavenstraat, alhier. Deze, van ouidis te IJmuiden bekende firma, heeft, thans ingericht de „Eerste IJmuider Markiezenfabriek". Steeds talrijker worden de perceel en waar voor des zomers bescherming tegen de zijnen die markiezen gebruiken, doch waar die des winters verwaarloosd worden, omdat de gelegenheid en ken nis voor een goede behandeling ont breekt. Daarvoor nu is het mogelijk, tegen een billijk tarief, met den heer van Veeion een overeenkomst aan te gaan, die in zijn ruime droge werkplaatsen dat alles vakkundig kan behandelen en ze verder ophangt en weer weghaald, als het seizoen daar is. De sluisbouw. In de Memorie van Toelichting bij de WaterstaatsbegrootLng wordt met be trekking tot, den bouw van een schut sluis te IJmuiden, en verbetering van het Noordzeekanaal, het volgende me degedeeld: De ontgraving voor het vormen van het buitenkanaal en het buitentoelei- diingskanaal met daartoe behoorend© taludverdediging, zal worden voortge zet, waartoe een bedrag van f 150.000 is uitgetrokken. De bouw van de schutkolkmuren is in 1925 voltooid, die van het binnen- sluishoofd in 1924 aanbesteed, is in 1925 begonnen, de voortzetting van dien bouw vordert voor 1926 f 1.250.000. In aansluiting aan de werkzaamhe den voor dit sluishoofd moet in 1926 grond wordlen opgeruimd tot vorming van 't binnenitoeleidingskanaal, waar voor f 100.000 is gesteld. De bouw van 't buitensluishoofd zal vermoedelijk in den loop van dit jaar kunnen worden aanbesteed. Dit werk wordt geraamd op f 4.000.000 en zal over drie jaren zijn te verdeel en; voor 1926 wordt f 1.100.000 aangevraagd. Voor voortzeting der werkzaamhe den aan deuren en caissons is in 1926 f 340.000 noodig, voor den aanmaak van rioolschuiven in eersten termijn f 250.000. In aanmerking nemende, dat de vol tooiing van de sluis in 1928 kan worden verwacht, is het gewenscht, om reeds te beginnen met de omlegging van het worteleinde van het Noorderhaven hoofd, waarvoor thans f 200.000 is uit getrokken. VELSEROORD. Naar we vernemen zijn de onlangs door het gemeentebestuur aanbestede '35 arbeiderswoningen aan den Tus- sohenbeeksweg alhier niet gegund, omdat de laagste inschrijver een hoo- ger bedrag eischte dan de inschrij vingssom. Waarschijnlijk zal nu een herhesteding worden gehouden. De Stationsweg alhier ondergaat een algeheele vernieuwing. Het was ook wel noodig en te hopen is, dat de trottoirs nu ook voorzien zullen wor den. Wellicht krijgen deze hoofdver keerswegen nu ook eens tegeltrottoirs. VELSEN. Naar Hl. Dbl. verneemt moeten van R.K. zijde ernstige pogingen wor den aangewend om te komen tot stich ting van een eigen speeltuin en moet hiervoor ook reeds een terrein beschik baar zijn. Dit terrein is gelegen aan den Wijkerstraatweg achter het R.K. Ver- eenigingsgebouw en voorheen bestemd geweest voor begraafplaats, doch door het uitbreidingsplan der gemeente moet het hiervoor te klein zijn. Het moet verder in de bedoeling lig gen., om indien de plannen doorgaan, er eveneens een muziektent voor de Har monie „St. Caecilia" te plaatsen. De levering van 250 M8 rivder- griind en 75 M:l tuingrind ten behoeve van het bedrijf openbare werken is na gehouden aanbesteding opgedragen zomerstralen gewenscht is, en evenzoo, groeit het getal der huizen en maga- aan den heer J. Mannak te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1