{Jmuider Courant Iheumathiek Ssntapirin Ziterdag 19 September 1925. 2e bled PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK imir: Ds. van Ooitrom Soede. „tirOs. Erdman. Voorbereiding voor het H. Avondmaal. igUODKERK (Koning Wlllrauhnli) jmifi De beer Severs. 2]lerdagavond I uur: Bidstond. gKPIH Oom. Aid. ProL Bond, 130 uurDs. A. Binnerts, Doopsgez. Pred. te Haarlem. Ainvang Zondagschoollessen 12.15 uur. GEREF. KERK. uur: Prof. Dr. C. van Oelderen van Amsterdam. iuur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. j uurDs. T. A. Bakker. I uur: Dezelfde. gVANGELISATIE HOOGEBERG. sodigmorgen 10 uurSamenkomst, indigittiddag II uur: Zondagschool, dagavond 7.30 uurSamenkomst. Spreker: B. jenninga. {..dagavondOpenlucht-Samenkomst op het Koningsplein, ijrnsdagivond 7.30 uur: Melsjeskrens voor meisjes vanaf 12 jaar. Donderdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK luur: Ds. H. J. Visser ven Santpoort- GEREF. KERK. j uurDs. W. E, van Duyn van Haarl.meer O. Z. S uur: Dezelfde. VELSEN NED. HBRV. KERK 10 uur i Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. S uurDezelfde. SANTPOORT NED. HERV. KERK Huur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE, lil uurDs. Erdman te Ijmuiden. LOKAAL BETHEL. M uurDe heer E. L. Smelik. 5.30 uurDezelfde. BEVERWIJK, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. van Calcar. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN In de vacature- ontstaan door het Manken van den heer E. F. Romeling, Arts, alhier, is benoemd tot geneesheer voor het Z. en O. fonds der Nederl. Spoorwegen de heer W. van Haselen, Arts, alhier. - De heer W. A. v. d. Boogaard al hier,'die onlangs het einddiploma der Midd. Technische school te Haarlem ra-wierf, is benoemd tot werktuig- louwkundig teekenaar-constructeur hij Gsbr. Stork en Co., Machinefabriek Ie Herligelo. -j' Cenltrale Nederlandsche Ambtenaaisbond. De afd. Ijmuiden van bovengenoem- ien bond, zal op Donderdag 24 Septe-m- ler a.s., des avonds 8 uur, een openba re vergadering houden in de „Nieuwe Willem Barendsz", waarin als spreker al optreden de heer R. H. Waterberg, hoofdbestuurder, met het onderwerp: De financieele positie van het Over heidspersoneel en dé door de Regeering ftnomen maatregelen. - Naar wij in het Predikbeurtenblad her Ned H-erv. Gemeente lezen is alhier 'en Comité opgericht ten behoeve van ie stichting van een Wijk- en Kerklo- kaal (jeugdikerk). Eere-voorzitster van het comité is Mevr. A. ErdmanEve- terwijl het verder bestaat uit Sievr. E. PoldermanLuchsinger, pre- tidénte, de heer J. J. Baart, vice-voor- atter; Mevr. C. FalkHenneman, ie 'ecretaresse, Mevr. R. Baak-Krenning, secretaresse en de heer J. N. Stra- ™g, penninigmeeater. Een bazar zal Wouden gehouden van 1820 Novem ber k het Gebouw voor Chr. Belangen. Het hospitaal-kerkschip De Hoop Donderdag van hier vertrokken, voor «et maken van zijn derden kruistocht ®ufir de haringvisschers op de Noord- he®: Als geneesheer is Dr. F. G. van As- peren van överveen weder aan boord, terwijl de heer J. M. Martens, gods dienstonderwijzer te Amsterdam, ook deze reis als geestelijk verzorger mede- maakt. Verkooping. Bij de gisteren ten overstaan van no taris DóIIeman alhier gehouden ver kooping werd- een huis aan de Kanaal straat 20 gekocht door D. J. Koning stem -alhier voor f 5000; een woon- en winkelhuis met bakkerij aan de Bik- en- Arnoldkade 43 werd gekocht door de N.V. Exploitatie Mij. I.Tmui-den voor f 13000; een huis aan -de Kanaalstraat 98 door P. v. -cl. Oord alhier voor f 4540; een pakhuis met erf aan de 3e Midden- havenstraat -door -de N.V. Expl. Mij. Ijmuiden voor f 14000; een perceel grond aan -den Rijksstraatweg, hoek Driehuizer kerkweg te Velsen door den heer D. Bus q.q. te Ve-lsen voor f 1650. Aangehouden. De politie te Sehevenin-gen -heeft aan gehouden A. V., ver-dacht van diefstal van kleeren te IJ.mui-dem te hebben ge pleegd. Hij heeft bekend de -diefstal te hebben -gepleegd en zal naar Ijmuiden worden overgebracht. Men is reeds druk bezig met de werkzaamheden voor het maken van de halte IjmuidenOost. Aan den westelijken kant van -den overweg zijn arbeiders bezi-g grond af te graven voor -de perrons. Vanaf den IJmuider straatweg zal zeker een- toegangsweg komen naar de halte. Donderdagmiddag daalde in de buitenhaven een klein model marine vliegtuig, wegens motordefect. Tegen den, avond werd het naar een veilige hoek gesleept, waarna Vrijdag de mo tor weer gerepareerd- werd, met inmid dels per vliegtuig gezonden: reserve- deelen. VELSEROORD Zoo-als men weet, heeft de raad indertijd zijn medewerking niet willen verle-enen aan het bebouwen van den noordkant van -den Rijksstraatweg, d.i. het smalle gedeelte tussohen de spoor lijn -en den straatweg. Naar Hl. Dbl. verneemt, zijn thans wederom plannen voor het bebouwen van deze strook in gediend met welke plannen het voor stel van het wijzigen van -de rooilijn aan de noordzijde van dezen weg, te behandelen in de e.v. raadszitting, ten nauwste verband; houdt. De sl-udtinigssamenkomst der Noord-Hollandsche Tentzending alhier is Donderdagavond ook nog niet ge houden-, zooals <d,at het voornemen was. De -samenkomsten- -slaagden zoo goed, dat de tent -deze week uit blijft staan. De sluitinigssamen-komst zal nu Zon dagavond plaats hebben. VELSEN In -de week van 612 September zijn in deze gemeente 2 gevallen van -dyphtheritis voorgekomen. Kinderspeeltuin. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het bestuur der Kin derspeeltuin vereeniiglng Vel-sen is be sloten, het d-oor het gemeentebestuur beschikbaar gestelde terrein op Velser- beek zoo spoedig mogelijk in orde te doen brengen, opdat het nog dit seizoen in gebruik kan worden genomen. Ver moedelijk zullen in den loop der vol gende week -de kinderen reeds kunnen worden toegelaten. Men zal voorloopig volstaan met het mak-en van een- afras tering en het aanbrengen van een flin ke hoeveelheid zand. Binnenkort zullen -de ingezeten-en in de -gelegenheid worden -gesteld om zich als lid, minimum-contributie 50 cent of als -donateur, contributie f 2.50 per jaar, op te kunnen geven. DRIEHUIS. De hoek Driehuizer Kerkweg en Zeeweg heeft thans een, -groote verbete ring ondergaan. Over een groot gedeel te van -den- Zeeweg is -de haag een- flink stuk achteruit geplaatst en -de we-g verbreed. Op den hoek is van den dooi de gemeente gekochten grond een flink stuk afgenom-en voor wegverbreed-ing. Boomen- -zijn weggenomen en de hoek is nu veel minder -gevaarlijk. Het verkeer va-ni reizigers aan de spoorweg-halte -Driehuis—Westerveld -breidt zich den laatsten tijd meer en meer uit. Vanwege die Spoorwegmaat schappij heeft men dan ook gemeend ■de ouderwetsche en -schdarsche petro leumverlichting te moeten laten ver dwijnen en -daarvoor electrisch licht voor ia de plaats te stellen. Deze ver betering is thans gereed gekomen. De perrons zullen naar -de N. III. Ct. meldt, voorts met een 40 M. worden vei-lengd en de wachthuizen aan-beide zijden ko men meer naar het midden. liet wacht huisje aan de westzijde is reeds ver plaatst. Verder zullen ook cont-role- hekjes worden geplaatst. SANTPOORT De heer II. M. C. Rings alhier, die onlangs het einddiploma der Mi-d-d. Technische school te Haarlem verwierf, is benoemd tot werktuigbouwkundig teekenaar-constructeur bij Gebr. Stork en Co., Machinefabriek te Hengelo. Gevonden voorwerpen- en dieren Wijkeroog. Een damesrijwiel, een mantelcein- tuur. Ijmuiden. Een bruinlederen kinderportemon- naie, een zwartlederen damesportemonnaie, een gereedschapstang, een bruinlederen kinderporte- monnaie met inhoud, een zwarte ceintuur, een portemonnaie met inhoud, een zakdoek, inhou dende een gulden, een Hollandsche herdershond, een zilveren armband, een huissleutel, een grijze muts. Velseroord. Een meisjesschoen, een zwarte portemonnaie, een rijwielbelastingplaatje, een zil veren schakelarmband, een lederen pop. UIT HET POLITIERAPPORT. VELSEROORD. Tegen den opkooper D. de W. is proces verbaal opgemaakt wegens het koopen van goe deren van een persoon beneden de 18 jaar. Wegens openbare dronkenschap werd in arrest gesteld J. H., die tevens een proces verbaal kreeg wegens het opgeven van een val- schen naam. E. K. deed aangifte, dat hij was mishandeld door zekere J. O. Tegen laatstgenoemde is proces-verbaal opgemaakt. Door de politie is weder een losloopende hond opgevangen, Door G, S. werd aangifte gedaan, dat de door hem vertegenwoordigde maatschappij was opgelicht voor een waschmachine en wringer. Deze waschmachines worden door de maatschap pij in huurkoop verstrekt. Tegen mej. van Z., die de verduistering heeft gepleegd, is proces-verbaal opgemaakt. Vier personen werden bekeurd wegens het los laten loopen van honden op den openbaren weg en twee personen wegens overtreding van het Rijwielreglement. VELSEN. Wegens openbare dronkenschap werd in arrest gesteld J. J. de Z. De directie der Papierfabriek deed bij de politie aangifte, dat een dekschuit werd vermist. Woensdag is de dekschuit weer terecht gekomen. Door den rijwielhandelaar A. H. de W. werd aangifte gedaan van de vermoedelijke oplichting van een heerenrijwiel. Zekere C. S., een varens gezel, kocht bij de W. een rijwiel en zou bij 't af monsteren geld ontvangen, waar echter niets van schijnt te zijn gekomen. De politie stelt een on derzoek in. SANTPOORT. In verband met de veelvuldige wildstroope- rijen die weder een aanvang hebben genomen, bevonden zich in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. vier beambten der Rijks- en Ge- meente-politie, die gezamenlijk dienst deden, op surveillance in het jachtveld onder Santpoort. Omstreeks half drie hoorden zij dat in den Ruigenhoek herhaalde malen geschoten werd en mocht het hen na eenige vergeefsche pogingen gelukken, den beruchten Haarlemschen strooper P. Z., die met geweer en lichtbak op de gronden van mejuffrouw Crommelin aan het jagen was, op heeterdaad te betrappen. Proces-verbaal volgde en geweer en, liehtb .k werden in beslag genomen. VOOR DEN RAAD. Schriftelijke vragen van leden van den gemeenteraad op grond van artikel 17 van het reglemiertt van orde. De heer B. G. Schuitenmaker heeft de volgen de vraag gesteld: „Ondergeteekende zou gaarne de meening van Uw college vernemen over het volgende: Zooals U bekend is neemt het snel-verkeer langs de openbare wegen in de gemeente Velsen steeds grootere afmetingen aan. Tengevolge daarvan komt de verkeersveiligheid niet het minst voor voetgangers, i. h. b. voor kinderen ook steeds meer in gevaar. Er zijn plaatsen in ons land waar de overheid voor hetzelfde vraagstuk geplaatst zijnde, maat regelen heeft getroffen, waardoor de jeugd op de scholen onderricht in de verkeerswetten zal krijgen, Acht Uw college het niet wenschelijk en moge lijk het daarheen te leiden, dat voornoemd onder richt óók op de scholen in onze gemeente wordt gegeven?" Hierop wordt door burgemeester en wethouders het volgende geantwoord: In de vergadering van ons college van 6 Augus tus 1924 is het door den heer Schuitenmaker aan geroerde vraagstuk aan de orde geweest in den vorm van een verzoek van het bestuur van A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland om over te gaan tot aanschaffing van door dezen bond uit gegeven schoolplaten, waarop aanschouwelijk wordt aangetoond hoe gevaarlijk het spelen op straat en het zich niet sirikt houden aan de re gels voor het verkeer op den weg voor de jeugd kan zijn. Na daaromtrent de adviezen te hebben inge wonnen van de schoolvergaderingen, welke ad. viezen eenigszins uiteen bleken te loopen, is des tijds besloten niet tot de aanschaffing over te gaan. Echter was er geen bezwaar tegen, dat bedoel de platen door de schoolhoofden werden aange schaft, mits de kosten uit het gewone budget kon den worden bestreden. Het belang van dit onder richt is derhalve toentertijd onder de aandacht gebracht van het geheele onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. Bovendien zijn wij van meening en is bij boven bedoelde gelegenheid ook door verschillende le den der schoolvergaderingen opgemerkt, dat het leerplan der o.l, scholen ruimte biedt om het on derwijs in de verkeersregelen in te vlechten bij dat in andere leervakken, b.v. aardrijkskunde. Tot een bespreking der verkeersregelen met de leerlingen leenen zich verder ook zeer goed ver schillende in de scholen aanwezige platen, welke drukke stadsgedeelten in beeld brengen. Het bovenstaande in aanmerking nemende, zijn wij van meening, dat waar op de gevaren van hel hedendaagsch verkeer' en de middelen ter be strijding daarvan voldoende aandacht is gevestigd, het aan de hoofden der scholen en 't overig onder wijzend personeel kan worden toevertrouwd om met de onder hun bereik staande middelen, het beoogde doel te bereiken. Ten overvloede zal door ons, mede naar aan leiding van de vraag van den heer Schuitenma ker, de aangelegenheid worden gebracht onder de aandacht van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, zulks met het oog op het belang dezer materie, ook voor de bijzondere scholen in de gemeente. Nieuwe school. B. en W, stellen den raad voor op het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Natio naal Schoolonderwijs te Santpoort, om de benoo- digde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school aan den Brederoodschen weg aldaar, de ge vraagde medewerking te weigeren, omdat de aan vraag niet voldoet aan de wet. Instructie lager onderwijs. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een concept-instructie voor het onderwijzend per soneel der openbare scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. Het ontwerp is om advies in handen gesteld van de afd. Kennemerland van den Bond van Ned, onderwijzers, de afd, Kennemerland van het Ned. Onderwijzers Genootschap, van de hoofden van scholen in de gemeente en de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. B. en W. zeggen dat de ingekomen adviezen hen, behalve in een paar gevallen van practischen aard, geen aanleiding hebben gegeven de voorge stelde wijzigingen over te nemén. Gevatte Koude, Influenza, Kies- en Aangezichtspijn, verdrijft men door de genezende en pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnbardt) GEMENGD NIEUWS. De grensregeling. Het is bekend dat thans gewacht wordt op de memorie van antwoord van de regeering op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer in zake de grensregeling van Haarlem. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Jhr. de Geer, neemt thans nog verschillende in formaties om zich, ook wat de onderdeelen be treft, volkomen op de hoogte van de vraagstuk ken te stellen. Intusschen wordt reeds op het departement gewerkt aan de memorie van antwoord. Hoewel de nieuwe minister zich nog niet heeft uitgelaten over mogelijke wijzigingen in het ont werp van zijn voorganger, kunnen wij wel mede- deelen, dat het zijn bedoeling is, het mogelijk te maken, dat de grenswijziging 1 Januari aanstaan de in werking zal kunnen treden. Dit is af te leiden uit een uitlating van den minister over de quaestie die zijdelings verband houdt met de grensregeling Van verschillende kanten is er dan ook bij den minister op aangedrongen om de zaak zoo veel mogelijk te bespoedigen. Hl. Dbl. Afvaart der Mailbooten. De Tel. verneemt van de directie van de Mij. „Nederland", dat na 1 Januari een belangrijke wijziging komt in de afvaart der mailbooten. Ten einde n.l. d'en dag uit te sparen dien de mailbooten stilliggen te Sou- thamton, den Zondag na de afvaart, is besloten in ide toekomst de afvaart op Dinsdag te doen geschieden. De Rotterdamsche Lloydi zal op Woensdag afvaren. Hierdoor wordt de reisduur naar Indië één dag korter. Het „Alg. Hdbl." deelt nog mede, dat beide maatschappijen na 1 Januari met zeven, in plaats van zooals tot nu ge schiedde, met negen schepen zullen varen. Wijziging der stoomwet. Bij Kon. Besl. van 8 Februari 1924 werden de bedragen vastgesteld, ver schuldigd voor onderzoek en beproe ving van een stoomtoestel van regee- ringswege, bedoeld in de artikelen 28a, 28b, of 28k van de Stoomwet. Thans is in Stbl. 360 afgekondigd een K.B. van den 21 sten Augustus 1925, waarbij aan bet eerste lid van artikel 1 van eerstbe doeld besluit een alinea is toegevoegd. Gold eerst de bepaling dat voor onder zoek en beproeving van een stoomtoe stel, geen ketel zijnde, f 25 verschuldigd was, thans is hieraan toegevoegd, dat indien 2 of meer gelijke stoomtoestel- len, welke een onderdeel uitmaken van hetzelfde apparaat, gelijktijdig voor on derzoek en beproeving worden aange boden, voor het 2e en elk der volgende toestellen f 5 verschuldigd is. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Ja nuari 1925. Ten einde misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat, hoewel in hot jongste Kon. Besl. opnieuw de voor on derzoek en beproeving van stoomketels verschuldigde bedragen, voor stoomke tels met verwarmde oppervlakken van 20, 20-50, 50-100, en van meer dan 100 M-. vermeld zijn, deze bedragen dezelf de zijn als die voorkomen in het Kon. Besl. van 8 Februari 1924. Hollandsche Grond kredietbank van '04, Uitslag van de serietrekking: 1411 1793 7520 9376 9574 10450 13903 14793 15108 20173 22843 24878 24892 25089 28397 29716 31073 32 L.S 36742 39923 40375 40890 42545 43272 44744 46138 56368 57051 57626 58796 58877 59445 60180 62633 671S1 67547 68043 68182 69280 70229. De Nummertrekking heeft den 15 October e.k, piaats. Het nieuwe „Freund '-staal. Na de uitvinding der vloeibaarma- king van steenkool, welke de kolenbek kens zou kunnen herscheppen tot „olie-velden" komt thans het. bericht reeds in T kort door de Tel. vermeld dat een Duitsch-Zwitser er in ge slaagd is, een nieuwe staalsoort te be reiden, wélke 30 goedkooper en 40 lichter is dan het tot dusver voor con- stucties, enz. gebruikte. De „Deutsche Allgemeine1' geeft eenige nadere bij zonderheden over deze belangrijke me- t allurgische vordering. De uitvinder is de Zwitsersche inge nieur Bosshart, die in Duitschlancl woont en de octrooi-manager is of lie ver was de hr. Richard Jonas, bedrijfs directeur van de N.V. Berlijnsche Ijzer gieterij en Machinebouw, voorbeen Freund. De laatste echter is dezer da gen overleden en in verband daarme de is de uitvinding thans naar buiten bekend geworden. Volgens de D. A. Z. nu zou het „Freund-staal", zooals men het wil gaan noemen, reeds over het stadium der proefnemingen heen zijn. Zelfs zou er reeds pl.m. 30 ton van gemaakt zijn in een drdetons-hoogoven. De hoedanig heden er van zijn onderzocht in het rc- geerinigslaboratorium te Berlijn. Lich- terfelde en de daarmee belaste deskun digen stonden verbaasd over de hooge mate van rekbaarheid der nieuwe soort. Hoewel de bereidingswijze onge veer 10 duurder is dan van gewoon staal, geven zijn hoedanigheden een besparing van 40 aan gewicht, zoo dat bij constructies pl.m. 30 be spaard zal worden. Bovendien is het nieuwe staal o.a. veel gemakkelijker te bewerken dan de tot dusver gebruikte soorten. Het gego ten materiaal kan worden gesmeed, gewalst en gehard en de gietstukken hebben niet het ruwe, pokkige opper vlak van het gewone staal, maar zijn betrekkelijker wijs zacht. Ook kan het buitengewoon dun gegoten worden; stukken van 4 m.M. dik bogen b.v. on der zware hamerslagen in plaats van te breken. Bij chemische analyse vindt men 0.03 kool, sporen van zwavel en fosfor, terwijl zuurstof geheel ont breekt. Het blad voegt er ten slotte aan toe, dat het „Freund-staar' in 't bijzonder geschikt zal zijn voor 't maken van automobielen en rollend materiaal der spoorwegen, omdat het geringere ge wicht dan een overeenkomstige bespa ring zal geven op de trekkracht. SCHEEPVAART. Donderdag passeerde hier de kruiser „Java" door de sluizen, om voor het vertrek naar Indië, nog eerst een bezoek aan Amsterdam te brengen. Opruiming van wrakken. De haven van Delfzijl. Van de oorstwaartsche uitbreiding der haven te Delfzijl is thans in uitvoering het maken van een dam tot omsluiting van eene balkenbooten- haven en eene balkenhaven. Voor het maken dier havens met bijbehoorende werken binnen dien dam is nog een bedrag van f 300.000 noodig, dat thans in de Waterstaatsbegrooting wordt aange vraagd. Het stoomloodsvaartuig No. 6 is Woensdag als politievaartuig ter visscherij in dienst gesteld. Have os-west te Amsterdam. Blijkens de Waterstaatsbegrooting wordt voor den aanleg van spoorwegverbindingen met de ha vens-West bij Amsterdam met aansluiting aan den spoorweg AmsterdamHaarlem en aanleg van een rangeerterrein bij Duivendrecht met bijkomende werken f 1,125.000 uitgetrokken. Bij het Departement van Marine is door eenige scheepvaartmaatschappijen verzocht, een onder zoek in te stellen naar de aanwezigheid van eenige wrakken, welke door de Engelsche be richten aan zeevarenden waren gerapporteerd bij het lichtschip Noord-Hinder, doch waarvan de ligging niet met zekerheid was op te geven. Be doelde wrakken zouden moeilijkheden opleveren bij de navigatie voor het aanloopen van het licht schip. Zoodra het weer dit toeliet (jl. Maandag, zijn Hr. Ms. Z 3 en de sleepboot „Drenthe" naar liet terrein vertrokken, ten einde onder den luit. Ier zee le kl. K. van Aller het gebied af te visschen en de plaats der eventueele wrakken vast te stellen. Tot heden werd door genoemde vaartui gen niets bijzonders gevonden. Tel.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5