hoofdpij® tabletten Wijnhaf mag' GEMEENTERAAD. VERGADERING VAN 22 SEPTEMBER 1925. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter doet mededeeling van de ingeko men stukken. Een adres van E. de Groot te IJmuiden, waarbij liij verzoekt met het gemeentebestuur van Haar lem een regeling te treffen, betreffende de toela ting van leerlingen tot de Handelsschool aldaar; (in handen van B. en W. te stellen om advies). Als voren van de R.K, Vereeniging „Moeder- schapzorg" (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen), waarbij verzocht wordt voor 1926 en volgende jaren een subsidie te verleenen van f 25.per jaar (te behandelen bij de begrooting voor 1926). Als voren van C. Schaap e.a, bewoners van den Kruisbeek- of Oude Schulpweg te Wijkeroog, waarbij zij verzoeken dezen weg te bestralen (te behandelen bij de begrooting voor 1926); Eene mededeeling namens het bestuur der af- deeling IJmuiden van den Jongelieden Geheei- onthoudersbond, dat deze organisatie geen ge bruik meer wenscht te maken van een lokaal van school C (in verband hiermede het raadsbesluit van 3 Juli 1923 no. 12 in te trekken, gerekend van 10 September 1925 af); goedgekeurd. Een verzoek van het dagelijksch bestuur der IJmuider voetbalvereeniging „Stormvogels", waar bij het vraagt, voor rekening der gemeente wa- lerleiding te leggen naar de terreinen van ge noemde vereeniging (ingevolge art. 6, laatste lid, der verordening voor de levering van water door het waterleidingbedrijf, dit stuk in handen van B en W. te stellen ter afdoening); goedgekeurd. Als voren van P. Mulder te IJmuiden, Graham- slraat 4, waarbij hij toestemming verzoekt in een schuur achter zijne woning een hit te mogen stal len (in verband met artikel 137 der algemeene politieverordening) in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Op hel verzoek van de Voetbalvereeniging Stormvogels zou de heer Schilling de raad gaarne een beslissing doen nemen. Hel adres wordt daarom in handen van B. W. gesteld voor advies. Ingekomen zijn nog de volgende stukken: Een bericht van den heer F. P. Vermeulen, dal hij verhinderd is, de vergadering bij te wonen. Bezwaarschriften betreffende herziening no. 1 van het uitbreidingsplan (in handen van B. en W. om advies Een adres van G. van Heijst te Velsen, waarbij hij verzoekt indien hem de bouw van vijf en der tig arbeiderswoningen te Velseroord wordt opge dragen, de aanneemsom te verhoogen met f 2000 zoomede een nader schrijven waarbij dat verzoek wordt ingetrokken. (Voor kennisgeving aangeno men.) Een schrijven van W. P. dé* Vries, „Schoonen- berg" te Velsen waarbij hij toestemming verzoekt hem vergunning te verleenen met zijn auto door het park „Velserbeek" te mogen rijden, zoomede een nader schrijven, waarbij dat verzoek wordt ingetrokken. (Voor kennisgeving aangenomen.) Een adres van R- H. Vasbinder onderwijzer aan school D te Velseroord om overplaatsing naar school A I (in handen van B. en W. om advies). Als voren van de Sanlpoortsche Vrouwenclub en van de vrouwenclubs der afd. Velseroord en IJmuiden van de S.D.A.P. waarbij verzocht wordt voor het organiseeren der cursussen van volksnijverheidsonderwijs aan meisjes, over 1926 een subsidie te verleenen (te behandelen bij de begrooting voor 1926). Een schrijven van het bestuur der R.K. School- vereeniging „St. Laurentius" te Velseroord, waar bij verzocht wordt voor 1926 een subsidie te ver leenen voor zijn bewaarschool (behandelen bij de begrooting voor 1926). Een adres van het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bioscoop-Bond te Amsterdam, waar bij verzocht wordt het verbod om personen be neden een bepaalden leeftijd in de bioscoop toe te laten bij het verloonen van niet voor kinde ren bestemde films, te willen intrekken (in han den om advies). Als voren van denzelfde, waarbij verzocht wordt de verordening tot heffing van belasting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijk heden te wijzigen in ,dien zin, dat de belasting voor bioscoopvoorstellingen lot ten hoogste 10 wordt verlaagd (te behandelen bij de begrooting voor 1926). Een voorstel van de heeren P, F. C. Roelse, W. F- Visser en P. Schaar, luidende als volgt: „Ondergeteekenden stellen voor, Burgemeester cn Wethouders te verzoeken maatregelen te ne men er toe leidende, dat vanaf 1 October a.s. ook bij de gemeentenaren wonende langs den Engel- mundusweg door den gemeentereinigingsdienst het huisvuil op gezette tijden, wordt weggehaald." (üj handen van B. en W. te stellen ter afdoening) Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 12. Aankoop van een perceel grond, ge legen op den hoek van den Rijksstraat weg en den Driehuizerkerkweg te Velsen. Aan de orde is de vaststelling van een nieuwe brandweerverordening. De heer Dalmeijer vestigt de aandacht op een nieuw soort brandbluschapparaat, dat voor klei ne plaatsen zeer geschikt moet zijn. Enkele amendementen van de heeren Sluiters ei' Schilling worden aangenomen, waarna de ver ordening wordt goedgekeurd. In behandeling komt het prae-advies op het adres, van den IJmuider Bestuurdersbond, betref fende steunverleening aan ongehuwde werkloozen. De heer Visser bestrijdt het afwijzend prae- advies en zegt dat de goeden de dupe daarvan zullen worden, zij die alles opmaken en armlastig worden, zullen onderstand ontvangen en zij die oppassend zijn De heer Dunnebier: En wat overhouden. De heer Visser: zullen in moeilijkheden komen. De heer v. d. Steen zegt dat hij hoopt dat in werkelijk moeilijke gevallen de commissie wat soepel zal zijn in de beslissing, opdat spr. zich niet op den raad behoeft te beroepen. De heer ten Broeke weerspreekt dat de com missie het karakter van een armbestuur zou heb ben. Spr, kan begrijpen dat de ongehuwden recht op uitkeering hebben bij hun organisaties, maar dit geldt niet de commissie. Spr. zegt dat wan neer noodig ongehuwden niet worden uitgesloten. De heer Schilling zou gaarne een oplossing willen, omdat spr. de bezwaren van beide kanten begrijpt. Spr. noemt gevallen dat ongehuwden in gtoole moeilijkheden komen, als ze zonder werk zijn. Spr. zou maar niet iederen ongehuwde willen geven, maar dat de commissie vertrouwde op de adviezen der organisaties. De heer Dunnebier acht 't beste het prae advies aan te nemen en laat men dan zien hoe dc onlangs gemaakte clausule werkt. Spr. meent dat ongehuwden zichzelf moeten helpen. De heer Sluiters is het daar niet mee eens. Spr, zegt dat ongehuwden soms moeten worden ge holpen. om op de been te kunnen blijven. De Voorzitter vraagt of men niet alles omzei len kan. door te bepalen dat ongehuwden kun nen worden gesteund. De heer Dunnebier acht dit gevaarlijk, daar men dan meenen zal recht op steun te hebben.' Na nog eenige discussie legt de heer Dunnebier zich er bij neer en wordt de redactie van den Voorzitter aangenomen. Vastgesteld wordt de instructie voor het onder wijzend personeel der openbare scholen voor la- ger onderwijs. Aan de orde is het prae-advies op het adres .in het bestuur der vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Santpoort, om voor de stich ting van eene bijzondere lagere school aan den Brederoodschen weg aldaar, de benoodigde gel den uit de gemeentekas te verstrekken. Hierbij komt in behandeling het volgende voorstel, in gediend door de heeren ten Broeke, Sluiters, Wardenaar en Nijssen luidende als volgt: De raad der gemeente Velsen; Gezien een verzoek dd. 11 Juli 1925, van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs te Santpoort, om de benoo digde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school te Santpoort, aan den Brederoodscheweg nabij het dorp Santpoort; Gezien het prae-advies van burgemeester en wethouders, gemeenteblad no. 158 van 1925; Gehoord een voorstel van de leden (zie boven). Overwegende, dat volgens het Koninklijk Be sluit van 13 December 1920, no. 37, zooals dat thans luidt, de kinderen, om tot een school voor gewoon lager onderwijs te worden toegelaten, bij het begin van het schooljaar of van den school cursus den leeftijd moeten hebben bereikt van 6 jaren, verminderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school; dat in de te stichten school de klasseduur 1 jaar zal bedragen, zoodat de kinderen cm tol die school te worden toegelaten op den dag der toe lating den leeftijd van 5*/0 jaar moeten hebben bereikt; dat het schoolbestuur, blijkens zijn schrijven van |9 September 1925, de te stichten school denkt te openen binnen 6 maanden nadat door den ge meenteraad op de aanvrage goedgunstig zal zijn beschikt; dat derhalve de kinderen, die de te stichten hooi zullen bezoeken, op den dag der opening, omstreeks 1 April 1926, aan de eischen, gesteld bij bovenaangehaald Koninklijk Besluit, moeten voldoen; dat deze opvatting niet in strijd is met het standpunt, dat eene aanvrage als de onderhavige moet worden beoordeeld naar den toestand op den dag, waarop het verzoek bij dén gemeen teraad is ingediend; dat zij zelfs daarbij aansluit, wanneer, als in casu, slechts rekening wordt gehouden met het tijdvak, (gelegen tusschen 's raads gunstige be schikking en de opening der school), hetwelk ge vorderd wordt niet alleen door den duur van den bouw, doch eventueel ook door de behandeling der aanvrage in verschillende wettelijke instan ties; dat het toch niet de bedoeling van den wetge ver kan zijn geweest om den leeftijd, vereischt voor de toelating tot eene lagere school, uit te breiden met bovenbedoeld tijdvak, wanneer het geldt de toelating van kinderen tot eene te openen bijzondere lagere school; dat op de ingevolge artikel 73, le lid letter a der Lager Onderwijswet 1920, bij de aanvrage overgelegde verklaring, voorkomen de namen van 73 kinderen, waarvan op 1 April 1926, 72 den leeftijd van 51/,, jaar zullen hebben bereikt; dat weliswaar ouders van eenige der boven bedoelde kinderen hunne verklaring hebben te ruggenomen, doch dat dit een achteraf opgeko men omstandigheid is, waarmede geen rekening mag worden gehouden, omdat op haar ontstaan ommekeer van gedachten heeft ingewerkt, welke evenzeer haar tenietdoen kan veroorzaken; dat de slotzin van paragraaf 11 van artikel LXIV der wet van 16 Februari 1923, Staatsblad no. 38, ten deze van toepassing is, omdat aan zienlijke toeneming van de bevolking der afdee- lingen Santpoort en Jan Gijsenvaart dezer ge meente tot de voorgenomen stichting der bijzon dere lagere school aanleiding geeft; dat de bij de aanvrage overgelegde stukken ook overigens aan de wettelijke eischen voldoen; De heer Roelse: Ik zal maar niet zeggen, wat er in de vergadering der neutrale schoolvereeni- ging is gezegd. De heer Tusenius: Dat moogt u gerust. De heer Bosman zou wel willen weten of de ouders uit de gemeente Haarlemmerliede, die de aanvraag geteekend hebben, hun kinderen ook werkelijk zullen sturen. Van de ouders uit Spaarndam gelooft spr. dit nog wel. De heer Sluiters: Haarlemmerliede is even ver, de grens dezer gemeente loopt door het dorp Spaarndam. De heer Schaar: Er wordt maar één deur open- getrapt. In Santpoort kwam het schoolbestuur zelfs bij een lid der S.D.A.P. Stemmen: Maar dat raag toch wel. De heer Schuitenmaker zegt, dat als het waar dat er straks toch een Chr. school komt, ook al zou er een tweede openbare school komen, spr. de aanvragers tegemoet wil komen. Om deze practische reden zal spr. het voorstel der vier le den steunen. De wethouder van onderwijs, de heer Lande- weert, zegt een ander licht te willen werpen op deze zaak. Dit is in korten tijd nu al het vierde verzoek van dezen aard. Eerst van Gereformeer de zijde le Wijkeroog, daarna van Hervormde zij de te Velseroord, welke niet zijn gelukt en nu van Santpoort. En deze aanvraag van Santpoort komt niet van menschen, die daar al lang wonen en die Hervormd zijn, maar van Gereformeerden. Toen de schoolstrijd in 1920 geëindigd was, ging een juichtoon op in de rechtsche pers. Nu ko men er van Gereformeerde zijde weer artikelen, die een nieuwen schoolstrijd inluiden en die ab soluut in strijd zijn met de pacificatie. Zoo ziet spr. deze nieuwe agitatie, men houdt vol, om wets wijziging te verkrijgen. Men heeft gezegd dat als deze school er komt, een nieuwe openbare school overbodig wordt. Maar als er iets onjuist is, dan dit. De heer Sluiters: Dat weet u toch niet. De heer Landeweert: Als deze chr. school er komt, zullen 14 kinderen de openbare school ver laten, dal is 2 kinderen per klas. De urgentie voor een nieuwe openbare school zal dus blijven. Spr. kent dat de bevolking te Santpoort zich uit breidt, maar dit is geen steunpunt voor deze aan vrage. Het bestuur moest voor de aanvrage vol doende kinderen hebben en verkreeg handteeke- ningen van ouders uit Spaarndam en Haarlem merliede. Vele ouders hebben zich teruggetrokken, spr. vraagt of dit beginsel is. Het schijnt wel of men hier in de gemeente de zaalc in voortduren de agitatie wil houden. Spr. zegt dat men niet kromt tol het wettelijk benoodigde aantal kinde ren. Er kan wel een Chr. Nat. school komen, als Wijkeroog en Santpoort samen gaan. De heer Dunnebier zegt dat er verschil kan zijn over eenige kinderen, maar ook als men er 11 af trekt, blijven er nog voldoende, n.I. 62 over. Spr, gelooft dat als deze school er komt, een nieuwe openbare school overbodig zal zijn. Het afwijzend prae-advies wordt verworpen met —12 stemmen. Tegen stemmen alle rechtsche le den, behalve de heer Groeneveld en de heeren Tusenius en Schuitenmaker. Het voorstel der heeren ten Broeke c.s. om de gevraagde medewerking te verleenen, wordt met 137 stemmen aangenomen. Tegen de linksche leden, behalve de heeren Schuitenmaker en Tu- BESLUIT: le. de gevraagde medewerking te verleenen; 2e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag waarop dit besluit openbaar gemaakt, ieder ingezetene en het schoolbestuur daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen. De heer Wardenaar herinnert er aan dat den laatsten tijd meerdere malen een aanvrage tot het stichten van een christelijke school is afgewezen. Spr. hoopt dat deze aanvraag zal worden inge willigd, opdat aan de pacificatie recht zal wor den gedaan. Te Santpoort is het openbaar en het R.K. onderwijs goed verzorgd. De heer Schilling zegt, dat wanneer te Sant poort behoefte aan een christelijke school was, spr, er dadelijk vóór zou steunen. Maar dit is niet het geval. Er zijn enkele menschen, die een schooltje willen stichten. Ook hier zijn weer ver schillende onderteekenaars omgevallen. De heer Roelse vindt ook deze aanvrage weer gebrekkig. Spr. erkent dat Santpoort zich uit breidt, maar daaruit blijkt nog niet dat er be hoefte is aan christelijk onderwijs. De heer Sluiters wijst er op, dat uitbreiding van het onderwijs te Santpoort beslist noodzakelijk Er zal straks een tweede openbare school moeten komen, tenzij er een christ. school komt daarom heeft spr. gezegd, dat het hiervoor nu de tijd is. De stichting van een Chr. school kan men toch niet tegenhouden, want daarachter werkt een dam, die niet tegen te houden is, of de wet moest gewijzigd worden. En als er een tweede openbare school zou komen, zou er straks toch een chr. school gebouwd moeten worden. Spr. zegt dat het niet gaat tegen de openbare school te Santpoort. Deze school vindt spr. uit stekend en ook het onderwijzend personeel en wie daarop critiek zou oefenen, zou spr. tegen zich krijgen. Maar er is behoefte aan schoolruim te. De heer Schilling: Aan een openbare school. De heer Sluiters: Ja, als de chr. school er niet komt, zullen B. en W. uit moeten zien naar een nieuwe openbare school. De heer Tusenius zegt aan het voorstel der vier leden zijn stem te zullen geven. Er zijn wel wette lijke bepalingen, maar nu er in een uitgebreid deel als Santpoort geen chr. school is, kan men die toch niet tegenhouden. Er zijn ouders, die zich terugtrekken, natuurlijk zegt spr., want het schoolbestuur tracht zooveel mogelijk kinderen te krijgen. Maar van den anderen kant wordt er ge werkt, om die handteekeningen te doen terugne men en men weet aan die zijde wel, dat men daaraan niet onschuldig is. Spr. gelooft dat er wel meer kinderen op deze school zullen komen. De heer Roelse interumpeert. De heer Tusenius: Toen er sprake was van de stichting van een neutrale schoolvereeniging te IJmuiden, heeft men die zaak van uw kant al vooruit zwart gemaakt en maakte men de men schen bang met f 180 schoolgeld enz. senius. Het voorstel tot aanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, open baar vervolgonderwijs, buitengewoon lager onder wijs en uitgebreid lager onderwijs wordt goedge keurd. Prae-advies op een verzoek om medegebruik van de slöjdinrichting der school voor buitenge woon lager onderwijs te IJmuiden. Het hoofd der bovengenoemde school wenscht gedurende enkele avonden per week een cursus le geven in handenarbeid (slöjd). Hij vraagt daar voor het medegebruik der slöjdinrichting. Het college heeft daartegen geen bezwaar en stelt daarom voor, het verzoek toe te staan onder de gewone voorwaarden, met bepaling dat tot den curus geen leerplichtige kinderen worden toegelaten. De heer Tusenius wil ook leerplichtige kinde ren in dit onderwijs doen deelen. Deze maken er t meeste gebruik van. De Voorzitter zegt dal B. en W. dit overnemen, zoodal deze bepaling geschrapt wordt. Woningbouw. B. en W. stellen den raad voor de noodige gel den aan te vragen uit 's Rijks kas en deze, onder waarborg van tweede hypotheek, te verstrekken aan M. J. Rolvink te Velseroord voor den bouw van arbiederswoningen. Deze vraagt een voor schot van f 49.800 voor den bouw van 83 wonin gen aan den Velserduinerbuurtweg, De Ruyter straat en den Wijk aan Zeeweg. De heer Zwanenburg zegt dat er huizen door een Woningbouwvereeniging verhuurd worden, mits de menschen niet meer dan 3 kinderen hebben. Als ze er 4 hebben, krijgen ze geen dezer huizen. Spr. zou willen dat hier wat aan gedaan kon worden. De heer Dalmeijer wijst er op dat in het voor stel een bedrag zit voor een halven opzichter. Spr. zou willen dat de gemeente maatregelen nam in dit opzicht. De heer Tusenius zegt dat gebleken is dat het opzicht of niet voldoende is, of dat onze op zichters niet berekend zijn voor hun taak. Waar we 't laatste niet mogen gelooven, is er niet vol doende toezicht. De heer Schilling zegt dat er een woningbouw vereeniging is, die huizen voor f 5.50 verhuurt en waarin voor niet meer dan 3 kinderen plaats is. Menschen met meer kinderen kunnen ze dus niet aannemen. De heer Maas zegt het erg te vinden dat men huizen bouwt, waarin voor niet meer dan 3 kin deren plaats is. Spr. zou willen dat er ook voor meer dan 3 kinderen plaats was. De heer Dunnebier zegt dat er reeds en op zichter benoemd is. Wat de klachten van den heer Tusenius betreft, als die aan spr. genoemd worden, zal er wat aan gedaan worden. De heer Tusenius: Graag, dan zult u dingen hooren, waarvan u zult opkijken. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling en verandering van straatnamen. Nu bij de wet van 28 Mei 1925 de Rijksstraat weg van Velsen naar IJmuiden in beheer en on derhoud bij de gemeente Velsen is overgebracht, komt het B. en W. gewenscht voor, het wegge deelte, gelegen tusschen de de Wetstraat en den spoorwegovergang nabij de electrische centrale te IJmuiden, dat thans officieel den naam „Rijks straatweg" draagt, een andere benaming te ge ven. Daar het gedeelte van dezen weg, gelegen tus- •chen de Koningin Emmastraat en de de Wet straat, reeds „Kanaalstraat" wordt genoemd, ver dient het h.i. aanbeveling, ook het bovenbedoelde aansluitende weggedeelte aldus aan te duiden. B. en W. stellen voor, hiertoe te besluiten. Tevens stellen zij voor, het gedeelte zandweg, .thans bij het publiek bekend onder den naam van .Koekoeksweg" (niet te verwarren met Koekoeks straat), den naam te geven van „Ratelsstraat", omdat de weg in het verlengde ligt van laatstge noemde straat. Goedgekeurd. Bebouwing IJmuider Straatweg. B. en W. deelen den raad mede, dat de strook grond, gele gen tusschen den IJmuider straatweg te Velser oord en den spoorweg VelsenIJmuiden namens het Rijk voor bouwterrein verkocht zal worden. Bebouwing van deze terreinstrook zal voor een groot gedeelte alleen mogelijk zijn, wanneer van de vastgestelde rooiïng wordt afgeweken door verlegging van de noordelijke rooilijn van voor noemden straatweg in dier voege, dat de afstand tusschen de beide rooilijnen wordt teruggebracht van 20 M. op 14 M. De nieuwe rooilijn valt dan samen met de perceelsscheiding. De meerderheid der commissie van openbare werken is tegen deze afwijking. B. en W. achten het gewenscht, de bebouwing van het bovenomschreven terrein mogelijk te ma ken en stellen den raad voor genoemd besluit te nemen. De heer Tusenius zegt een voorstel van orde te willen indienen. Waar het aspect der gemeente hierdoor zoo zal gewijzigd worden, zou spr. het advies der schoonheidscommissie willen inwin nen. De heer Bosman zegt dat iedereen weet waar het om gaat en dat een beslissing genomen moet orden. De heer Dunnebier zegt dat dit geen zaak voor de schoonheidscommissie is, daar het alleen den rooilijn raakt. De Voorzitter: Het raakt niet alleen de rooi lijn, als dit voorstel niet aangenomen wordt, kun nen er aan dien kant van den weg geen huizen komen. De heer Dunnebier: Op sommige punten wel. Het voorstel van den heer Tusenius wordt met 128 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Maas, Langendijk, ten Broeke, Bosman, Nijssen, Zwanenburg, Handgraaf en Dunnebier. Aankoop grond. B. en W. deelen den raad mede, dat krachtens mondelinge lastgeving in publieke veiling voor de gemeente is aangekocht een perceel grond, gele gen op den hoek van den Rijksstraatweg en Drie huizerkerkweg te Velsen, voor den prijs van f 1650, plus onkosten. B. en W. hebben gemeend tol den koop op dracht te moeten geven, omdat er na den brand van het hotel De Prins ter plaatse een onooglijke ruïne is gebleven, die aan den welstand der om geving groote schade doet. Het algemeen belang brengt mede, dat deze toestand verbeterd wordt en teneinde die geheel in de hand te hebben, is bezit voor de gemeente noodzakelijk. Voor een deel is het perceel bezwaard met het zakelijk recht ten behoeve van het Prov. Electriciteils- bedrijf, om er werken tenbehoeve van dit be drijf uit te voeren, welk recht is altijddurend en niet opzegbaar. B. en W. stellen den raad voor den aankoop goed te keuren. De heer Sluiters: Is het niet erg duur, nu er zoo'n zwaar servituut op rust. De Voorzitter: Dat is maar voor een deel, maar 30 M2. Het voorstel wordt goedgekeurd, waarna de vergadering wordt gesloten. gelukte hem ook inderdaad lag plotseling op de railt kant van de tram en werd tien Meter meegesleurd n„ i?0' 01 de tram had dadelijkuit fnS,Uül remd, maar het was naluuriau den trein dadelijk tot stilst,,! r1® De zoon kwam met ,te1 zoon rechter ongedeerd. W rvwaiu mei ziin mm u kant van den tram 1 rd. Wel werd h?n"chl' geduwd maar kreeg geen linkcrvoetrust van de duo w. '.f1' schadigd, zoodat hier --- 0 van een eigenlijk niet gesproken kan word, Hoe de vader aan den linkerk de tram terecht kon komen h, opgehelderd. De eene ooggetuige dat de tram, die in de bocht alta buiten de rail» steekt, hem heelt g, maar weer een ander vertelt, dit j Kes van den motor gesprongm laatste is het meest waarschijnlijk mogelijk dat de duorijder bang een ongeluk en om dit te voorkeu, de duo sprong. Zoo raakte hij met beide bttn,, de tram en deze werden geheel „4 Ook aan het hoofd werd de om gewond. De iram moest nog even Ito, voor de gewonde er onder vinjl worden gehaald. Men kon zich ril - de voorbijgangers, het trirtipj de reizigers voord»»»- - PLAATSELIJK NIEUWS. van en en de reizigers voorstellen. É„J bloedplas deed al dadelijk het sJ moeden. De gewonde werd onmiddellijk gasthuis gebracht, waar al spoedig operatie het afzetten van beidt, zelde beenen begonnen werd Het is helaas niet mogen gelukl slachtoffer te behouden. Om kta zeven is de heer Kes, den zelffc nog overleden. Zooals we reeds zeiden is heli zekerheid te zeggen of hij van du geduwd of gesprongen is. Een duo rijder ziet nu eenmaal») veel eerder dan de motorrijder n] reeds verschillende keeren geblekt Zoo zal de heer Kes misschien g dacht hebben, dat het niet meer was de tram te passeeren, waarin den motor sprong. Als hij was h ten, zou er misschien zoo'n ernil val niet gebeurd zijn Nog laitgii ffgv?! uwr»n o- -- IJMUIDEN. Het lossen der stoomtrawlers. De commissie ter uitvóering ,van Je vischlosre- 'geling deelt mede, dat de voorstellen der samen- erkende vakorganisaties van haven- en trans portarbeiders te IJmuiden inzake het aannemen v. vischlossers, voor het lossen van visch uit zeevis- schersvaartuigen in de vischhallen te IJmuiden voor een proeltijd van 6 maanden door de betref fende partijen zijn aangenomen. De commissie, welke de uitvoering van deze nieuwe regeling op zich heeft genomen, is Maan dag geconstitueerd en bestaat uit den heer F. J. H. Schneiders, directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf als voorzitter en uit twee leden- irkgevers, n.I. de heeren S. Koster en Joh. Pol derman en uit twee leden-werknemers, n.I. de heeren C. P. Damme en C. v. d. Steen. In de eerste, op Maandag gehouden commissie vergadering is als aannemer van vischlossers aan gesteld de heer D. F. G. Schilling, terwijl als in gangsdatum voor het inwerking treden van deze egeling 1 October 1925 is vastgesteld. De betreffende regeling heeft ten doel een bete re werkverdeeling van de beschikbare vischlossen le verkrijgen. Aan de als vischlosser ingeschreven havenarbeiders zullen kaarten worden uitgereikt en de lossing van visch uit visschersvaartuigen in de vischhallen te IJmuiden zal in 't vervolg uilslui tend aan vischlossers, voorzien van een kaart, worden opgedragen. Maandagnacht hoorde een bewoner van een Urker botter geraas, buiten boord. Toen hij op onderzoek uitging zag hij een man in het water, die er reeds eenigen tijd in lag en dus op het einde zijner krachten scheen te komen. Nadat hij de noo dige hulp had verleend om den man op het dro ge te brengen bleek het te zijn de IJmuidenaar C. M., die blijkbaar in een roes te water was komen. Het liep dezen keer op het uiterste nog goed af, doch met schrik denken we aan dezen drenkeling die reeds zijn gezin uiteengerukt zag in nu blijkbaar nog niet genoeg op zijn hoede is tegen den alcohol. VELSEROORD Doodeljjlc ongeval. Zaterdagmiddag om vijf minuien navier is op den Kleinen Houtweg te Haarlem een vreeselijk ongeluk gebeurd, dat helaa- een menschenleven heefl gekost. Hl. Dbl geeft daarvan het volgende verslag De 19 jarige J. Kes, wonende In de Trompstraat te Velseroord, en timmerman van beroep, reed op een motorrijwiel op den Oasthulssingel in de richting van den Kleinen Houtweg. Op de duo zat zijn vader, de 45 jarige Jacob Kes, eveneens timmerman le Velser oord. Toen ze bij den Kleinen Houtweg kwa men brandde bij het waarschuwingsbord Let op de Tram" het roode, dus het „on veilig" aanduidende seinlicht. Of de bestuur der en zijn vader dit niet gezien of niel begrepen hebben is niet met zekerheid te zeggen, maar in eik geval reed Kes door. Juist op dat moment kwam van den Kleinen Houtweg de Iram. De bestuurder gaf signalen en reed den gewonen gang Waarschijnlijk heeft Kes gedacht dat hij nog voor de tram langs kon rijden. Dil geval waren er veel menschen spraken 'le' droeviê ™tf De electrische installatie der houw zijnde Rijks H. it. S. alhier dragen aan het Technisch Eftl' Bonanus te Scholen. Stillen de ergste hoofdpijn, i VELSEN Di ito (lot Bt "tornt De nieuwe auto-sproeiwagtijds Dezer dagen is de nieuwe bedrijfsauto) gemeentereiniging gereed gekomen en gesteld. Onder toezicht en leiding van houder van openbare werken, den tiw., bier, en den directeur van het bedrijf in proeven mee genomen en tevens hel pr| de behandeling geoefend. Wij hadden het genoegen ongenoodi(:L, xllen onvoorbereid, een dezer oefemn^W Als sproeiwagen werd een sproeiwijdltT keld van 23 M., waardoor in een rit breede Kennemerlaan besproeid werd. tank werd gevuld uit de gemeenleaviljOUV met behulp van een koperen periscoop l pijp, die met kogelbeweging met de vd verbonden wordt. Deze moderne ri maakt het mogelijk dat het vullen zondrj wone, groot waterverlies,plaats vind.) kan tegelijk 4 M3 bevatten. In den winter kan men, vrij eenved tank verwijderen en den wagen veranda sneeuwploeg met zandstrooimachine, j Zoo begint men zich in onze gemecrj penen tegen het kwaad van onbegaanba door het klimaat veroorzaakt. Het isltj deze machine, in het gebruik, blijven^ De chassies is afkomstig van de^ Daimler automobielen-industrie te Bfrij de carrosserie is vervaardigd door de! daans te Schiedam, Ter gelegenheid van de Hul Induslrie-, Gas- en Electricileililnr lins gehouden te Hoorn, walrus Bakkerijtentoonstelling verbonden haalde de heer H. H. Meijer lil zijne Inzending brood, den Iweedt eene verguld zilveren medaille. Met zijne inzending beschuil hij eveneens een tweeden prijs, verg. zilv. medaille. Hiermede is het aantal bekronii 36 geklommen. BURGERLIJKE STAND ïBl Geboren:]. Bruijns—Wlgg«f| K. ScholKoster z.A. L. M. van Mosseveid z.L. Dam—vint» z.Ch. Strijker—Brouwer d.; A.vit v. d. Plas z.B. Msrinus—S«!' Getrouwd: Jonkheer A. Fdij Lohman en Margaretha Verwin-' Kuipers en I. C. Nijt. Overleden: Grietje Hop, weduwe van O. Krom; Pielerlj' Velde, 75 jaar, weduwe van Kors ug Marlje Kole, 37 jaar, echlg- J- Jj* di

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2