ORGAAN VOOR DE G! Eerste Concert Verschuilt Woensdags Zaterdags KAMERMUZIEK IJMUIDEN TIIR LIR op Vrijdag 16 Oct. a.?. Karei de Jong Herman Leydensdorff Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek EL, Batzer, Hoogovens IJmniden. Zaterdag 10 Oetober 19S5 10e Jaargang IJMUIDER COURANT .jnementaprijss f 1.per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen- #0rden aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. |{ftentiëo 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, [Jen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Ldagnummer. ,ertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en tot 4 uur n.m. Ugatïen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad {fluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN [□gezonden mededeelingen 40 ct». per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden niet 5 cent verhoogd" voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. HINDERWET. en wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis dat ter jee'nte-secretarie ter inzage ligt een verzoek bijlagen van de Maatschappij tot Detailver- van Petroleum „De Automaat", gevestigd j.Gravenhage, om vergunning tot het oprichten eene ondergrondsche benzinebewaarplaats bovengrondsche aftapinrichting, op het per- jkadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B 2111, gelegen voor het woon- en winkelhui; kerstraatweg, Wijk L, No. 224, Donderdag, den 22 Oetober 1925, des voor- Jags te elf uren, zal ten Gemeentehuize ge nheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek e brengen en deze mondeling en schriftelijk jte lichten. de verzoeker als zij, die bezwaren heb- kunnen gedurende drie dagen voor het enverinelde tijdstip op de Secretarie der jeente kennis nemen van de terzake ingeko- schrifturen. borts wordt er aan herinnerd, dat volgens de jurisprudentie niet tot beroep gerech- zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Jerwet voor het Gemeentebestuur of een of r zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne mondeling toe te lichten, eisen, den 8 Oetober 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, [OSTELIJK. RIJKENS. Burgem. van Velsen brengt ter algemeene lis, dat in de verschillende gemeenten plaatsel. Iselijke comité's zijn gevormd om gelden in amelen voor een in Februari 1926 aan Hare de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog den Prins, bij gelegenheid van het zilveren elijksfeest van het Koni»klijk Echtpaar, aan lieden huldeblijk, bestaande uit een schilderij Koninklijke Familie in een gebeeldhouwde in deze gemeente gevormd cor-.ité zal be dde inzameling doen plaats vindeu van 12 tot mil 17 Oetober a.s. en wel door den verkoop i bona A f 0.25 per stuk. eisen, 1 Oetober 1925. De burgemeester voornoemd, J. P. HANDGRAAF L.B. OPENBARE VERGADERING den raad der gemeente Velsen, Dinsdag 13 October 1925, des namid dags 7 uur, ten genie antehuize. AGENDA: Belastingzaken. Ingekomen stukken. Vaststelling van plan I tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. Aankoop en aanvaarding van grond te Wij- keroog ten behoeve van volkshuisvesting, inbreng van den door aankoop verkregen grond en van dien, aangekocht bij - raads besluit van 10 Maart 1925, no. 9, in het grond bedrijf en prijsbepaling van de voor stichting der 295 woningen bestemde terreinen. Grondovername voor wegverbreeding te Wijkeroog. Verkoop van een strook grond te Velseroord aan de Woningbouv/vereeniging „Velsen". Praeadvies op een verzoek van C. van der Vooren om vrijstelling van artikel 10, alinea 1, der bouw- en woningverordening voor den bouw van een woon- en winkelhuis te Jan Gijsenvaart. Verordening tot wijziging en aanvulling der algemeene politieverordening. Aanvulling* van de overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Velsen op inrich tingen van middelbaar- en hooger onderwijs in eerstgemelde gemeente. Praeadvies op een adres van E. de Groot te IJmuiden inzake het treffen van eene rege ling met de gemeente Haarlem aangaande de toelating van leerlingen tot de handelsschool aldaar. Aanbieding van de volgende begrootingen voor 1926: a. der gemeente; b, van het bedrijf openbare werken; e. van het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; d. van het grondbedrijf; e. van het gasbedrijf; f- van de waterleiding; van d n ophaal- en stortingsdienst; b. van de instellingen van maatschappelijk hulp' atoon; j. van de gezondheidscommissie, j' van de commissie van toezicht op het jager onderwijs. Wijziging der algemeene en plaatselijke voorschriften voor den aanleg van dienst- en binnenleidingen voor water. Praeadvies op het voorstel van de leden B, G. Schuitenmaker c.s, inzake aanvulling van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad, Als voren op een schrijven van den voorzit ter van den Raad van Arbeid te Haarlem om vergunning tot medegebruik van een lokaal fan de openbare lagere school G te Wijker- °°g. '^aoeming van vier tijdelijke leeraren aan hundelai SOLISTEN PIANO VIOOL. Werken o.m. van Mozart, Beethoven, Bach, Chopin, Brahms, Cesar Franck. Diploma's voor de drie avonden te ver krijgen bij den Secretaris, Kanaalstraat 69 en 's avonds aan de KasZaal f 2.50, Balcon f 1.50, rechten inbegrepen. IJSFABRIKATIE en KOELTECHNIEK. „Een belangrijke industrie". „Hen nieuw koelhuis Zooals men dikwijls de vraag stelt, wie er het eerst was „de kip of het ei", zoo zou men zich ook kunnen afvragen, wat te IJmuiden het eerst gesproken heeft toen men zich in een tweetal groote ijsfabrieken op het „koelen" en „vriezen" van levensmiddelen ging toeleggen. Wat was er eerst: „de overtollige koude die men productief wilde maken of de groote behoefte aan gelegen heid tot „koelen en vriezen". Er is grond om aan te nemen, dat bij de laatste vraag het eerste gedeelte bevestigend beantwoord zou kunnen worden, alzoo, dat er teveel „koude" v/as. Wat toch is het geval. We tellen in IJmuiden niet minder dan 7 ijsfa brieken, waarvan 2 met groote, een drietal met middelmatige en 2 kleinere met vrij geringe capa citeit, waarvan er 1 aan de Noordzijde van d? Visschershaven is gebouwd en die de grootste capaciteit heeft en 6 aan de Zuidzijde der Vis schershaven, waar de N.V, Vereenigde Ijsfabrie ken wel de grootste producent zijn. Deze zeven ijsfabrieken hebben een gezamen lijke capaciteit van ongeveer 500 ton per dag of rond 150.000 ton per jaar. Ziet men volgens -sta tistische opgaven echter den gezamenlijken jaar- lijkschen omzet der 7 fabrieken n.l. in de jaren 1920'21'22'23 en '24 respectievelijk 54.987 ton, 76.208 ton, 55.440 ton, 54,911 ton en 53.806 ton, dan blijkt, dat het productievermogen veel en veel grooter is dan de normale behoefte. Dat de afzet in 1921 belangrijk grooter is geweest dan in de andere jaren, waarvan de omzet al zeer weinig varieert, vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat in 1921 ongeveer 17,000 ton naar Engeland en Frankrijk werd uitgevoerd, waar toen de productie ontoereikend was voor de be hoefte in die landen. Schijnbaar is de productie dus veel te groot. Wie echter de bijzondere om standigheden kent, waaronder het visscherij- bedrijf, dat toch nagenoeg uitsluitend de eenige afnemer is, wordt uitgeoefend, kan weten, dat moge de jaarproductie inderdaad te groot zijn, de dagproductie in veel voorkomende gevallen juist toereikend is. Dit is n.l. het geval bij zeer groote aanvoeren van versche visch en versche haring, wat niet zelden voorkomt en bij een gelijktijdige bediening van een groot aantal stoom-, motor- en zeilvisschersvaartuigen. Om in r.ulke, zij het dan ook betrekkelijk abnormale om standigheden, noch de reederijen, noch de handel ernstig te dupeeren door ijsgebrek is de dagpro ductie zóó hoog opgevoerd, dat terstond in alle ijsbehoeften voorzien kan worden. Voor normale omstandigheden is de productie te groot en zit men feitelijk met de te vele ge produceerde „koude" met recht „in de kou' Toen de capaciteit der 2 grootste industriën nog aanmerkelijk minder was en dus op drukke dagen niet voldoende ijs gemaakt kon worden, putte men de ontbrekende voorraden meest uit de speciaal daarvoor gebouwde en ingerichte ijskelders, doch door uitbreiding der fabrieken, waardoor de directe capaciteit voldoende voor iedere behoefte bleek, kwamen de ijskelders in onbruik en kreeg men minder behoefte nan~de dagelijks ontwikkelde nuttige koude. De Directie van de ijsfabriek voor de Visch- handelvereeniging aan het Sluisplein alhier bleek de teekenen des tijds goed te verstaan. De groote behoefte aan koelruimte, die de laatste jaren is ontstaan deed haar besluiten de werkzaamheid der inrichting niet tot het fabri- ceeren van ijs te beperken, doch de groote capa citeit der installatie ook nuttig te maken aan het conserveeren van levensmiddelen door middel van koeling of bevriezing. De groote vorderingen der koeltechniek van den laatsten tijd hebben het allengs mogelijk ge maakt de seizoenartikelen tegenwoordig het ge heele jaar door aan de consumenten te vevstrek- ken in denzelfden vorm en toestand als waarin zij verkeerden, toen ze gewonnen werden. Er behoeft hier nauwelijks op het groote belang gewezen te worden, dat de handel er bij heeft zijne aan bederf onderhevige artikelen aenigen, zelfs geruimen tijd, in onveranderden toestand te kunnen bewaren. Ook voor verbruikers beteekenen inrichtingen als deze groote voordeelen, omdat de prijzen der artikelen, die vroeger slechts korten tijd voor radig waren, thans door den voortdurenden voor raad veel meer gestabiliseerd worden. Het nuttige aan het economische parende heeft de directie der Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging koude en ruimte benut om naast de ijsfabriek een koelinrichting te maken, die bij den groothandel, welks producten zij opslaat tot heden in hoofdzaak eieren en boier eerr zeer goeden roep heeft en is een bezichtiging daarvan en de ijsfabriek zelve niet het minst, interessant, Daarvan wordt dan ook door industriëelen, groot handelaren leeraren en leerlingen van hoogste klassen der diverse inrichtingen van onderwijs een druk «gebruik gernaakt, waarbij de Dir., de hr. L, Allard, ondanks zijn drukke werkzaamheden, steeds lust en gelegenheid weet te vinden om rond te leiden, in te lichten en te verklaren. Treedt men de ruime machinehal binnen, dan bevindt men zich in het centrum van het bedrijf. Vijf zware compressoren drijven hier de ammo niak door de verschillende grootere en kleinere buizen, die naar alle afdeelingen der fabriek lei den, waar ammoniak, door verdamping in wijd vertakte nauwere buizen, hare koude-opwekkende werking verricht. Zooals het bloed van het hart door slagaderen en haarvaten wegvloeit en door de aderen weer naar het hart teruggebracht wordt, zoo circuleert bier ook de ammoniak, met als centraal punt de machinekamer. Opvallend is de groote zorg, die in deze in richting aan de bedrijfszekerheid is besteed. De aandrijving der compressoren kan zoowel afzon derlijk als gezamenlijk door de beide groote stoommachines worden teweeg gebracht, terwijl bovendien een zware draaistroommotor in reserve wordt gehouden,. Na hier een begrip gekregen te hebben van de wijze, waarop men in verschillende ruimten lage temperaturen kan verkrijgen, begeeft men zich .naar de koelcellen zelf. Vermeldenswaard is de zuivere, reine atmosfeer, die in deze ruimten heerscht. De nieuwste 'middelen worden dan ook toegepast om de lucht steeds zuiver en frisch te houden, ondanks de bederfelijke artikelen, die zich in de cellen bevinden. Onder de consumptieartikelen van velerlei aard, zijn hier groote partijen eieren opgeslagen. Niet tegenstaande dit een artikel is, dat zeer veel zorg vereischt bij het koelen, omdat betrekkelijk kleine temperatuurschommelingen en wijzigingen in den vochtigheidstoestand van de lucht in de cel voor deze artikelen noodlottig kunnen worden, heeft dit koelhuis met dit product zeer veel succes te boeken. Als men in aanmerking neemt, dat zich in de meeste kisten 1200 eieren bevinden en men de tot de zoldering met kisten opgestapelde ruimten aanschouwt, krijgt men eenigszins een begrip van het onnoemelijke aantal eieren, dat hier bewaard wordt. (Dit seizoen ruim 2millioen). Het zou ons te ver voeren, gezien de beperkte ruimte, waarover wij beschikken, nog meerdere bijzonderheden over een tocht door de fabriek te vermelden. Wij geloven, dat door dit koelbedrijf nu reeds en in de toekomst een groote taak te vervullen is, niet alleen voor den binnenlandschen-, doch ook, en vooral, voor den buitenlandsche'n handel, ge zien de uitstekende ligging van IJmuiden als ha venplaats in het algemeen en van deze Inrichting in het bijzonder. Ongeveer terzelfden tijd begon ook de N. V. Vereenigde Ijsfabrieken aan de Zuidzijde der Visschershaven haar overtollige koude en haar koelruimten productief te maken, zij het dan voorloopig ook nog in andere richting n.l. meer door „bevriezen" dan door „koelen De directie dier fabrieken had n.l. van onze re geering verkregen het alleenrecht van toepassing van het bevriezen van versche visch volgens het systeem Ottesen. Ook hier zit natuurlijk de bedoeling voor prijsregelend op te treden tusscben tijden van overgrooten aanvoer en lage prijzen en geringe aanvoeren bij zeer hooge prijzen. Aangezien de handel in versche viscn hier in den beginne vrij sceptisch voor stond, bevroor de directie aanvankelijk voor eigen rekening, doch later werden belangrijke hoeveelheden duurdere vischsoorten voor den handel ingevroren en reeds bevroren visch (zalm) gekoeld. Bedroeg bijv. in 1923 de hoeveelheid volgens bovengenoemd sy steem Ottesen 35.000 K.G., in 1924 was deze reeds gestegen tot 51.000 K.G. De laatste jaren heeft men zich echter, naast bovengenoemd systeem, ook toegelegd op koelen van levens- en genotmiddelen, voor zoover men duurdere fruit onder de laatste moet rangschik ken, en de vraag naar koelruimten voor vele soor ten fruit en andere goederen was zóó groot dat ook hier weldra de beschikbare ruimten niet toereikend waren om aan de vele aanvragen te voldoen. Naar meerdere koelruimte moest worden omgezien en op niet ongunstige voorwaarden kreeg de directie het eigendom ,van het gebouw, dat thans tot koelhuis is ingericht en waarvan de opening en ingebruikstelling op Donderdag 8 Oct. j.l. plaats had door den Burgemeester van Velsen, den heer R. G. Rijkens in tegenwoordigheid van vele genoodigden. Dit koelhuis met een nuttige ruimte van 3500 M.8 is eigenlijk onder verdeeld in 6 geheel afzon derlijk werkende en te bedienen koel- of vries- ruimten, In alle ruimten kan béreikt worden een temperatuur van 20° C. terwijl als regel 4 ruimten zullen worden gekoeld op een temperatuur van plm, 0° C. en de 2 resteerende ruimten voor vriestemperaturen van 12° C, De koelgoederen, in hoofdzaak fruit, worden door een goederenlift gebracht op de verdieping waarvoor zij bestemd zijn en verder met wagentjes op hun plaats ge bracht. De bediening van het geheele koelhuis geschiedt in een centraal punt, De temperaturen, de vochtigheidsgraad, het licht, de ventilatoren worden alle behandeld en gecontroleerd vanuit de lifttoren, zoodat de goederen steeds afgesloten en onaangeroerd blijven. Waar aan alle te bewa ren goederen afzonderlijke eischen worden gesteld is het op deze wijze mogelijk aan de hoogste eischen te voldoen en de best denkbare resultaten te bereiken. De benoodigde koude wordt verkregen door zgn. directe ammoniak-verdamping in 10.000 Meter pijp. Zes ventilatoren verdeelen door middel van kokers de lucht door de ruimten, zware eikenhou ten deuren scheiden de ruimten onderling en van de buitenlucht. Even zoovele ventilatoren zorgen voor de versche luchtaanvoer. Alle deelen zijn ingericht voor entrepotsluiting. Het geheele ge bouw is omgeven door gewapend beton en daarna 'door 20 c.M. kurkisolatie en daaromheen weder om door beton of metselwerk, dus zooveel moge lijk brandvrij. Kracht- en lichtleidingen zijn in kabel uitgevoerd, teneinde deze tegen vocht te beschermen. Met den bouw van een op den lifttoren aan sluitend tweede deel groot 5000 M.3 is reeds be gonnen, zoodat voor den volgenden zomer de totale ter beschikking staande koel- en vries- ruimten der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken zal be dragen 16.000 M8, De ligging is uitermate gunstig, aan twee spoorbanen en diep vaarwater. De bouw van het juist gereed gekomen gedeelte heeft op buitengewone vlugge wijze plaats gehad. In 12 we ken was het geheel gereed, dank zij de mede werking van alle leveranciers. Voor de koude- productie van het nieuw in gebruik genomen ge deelte staan ter beschikking 2 ammoniak com pressoren van 125.000 caloriën ieder, benevens 'n reserve dito van 50,000, terwijl de totale koude capaciteit van de N. V. Vereenigde Ijsfabrieken bedraagt 2,000.000 caloriën. De totale aanwezige klachtwerktuigen hebben een vermogen van 1200 P.K., de totale oppervlakte der fabrieksgebouwen en terreinen is 7800 M2. Bij de officieele opening is, behalve alle vroe ger gebouwde ruimten reeds de helft van de nieuwe gebouwen gevuld, een bewijs van de groote behoefte aan koelruimten. Zooals in 't kort boven vermeld, had Donder dagmiddag de opening en ingebruikstelling van het koelhuis „Frigo" plaats op een ongewone naar buiten sprekende wijze. De heer Tusenius, Direc teur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken sprak in zijn openingsrede zelfs van luisterrijke opening en had zichzelf de vraag gesteld of een dergelijke op hef nu wel evenredig met de belangrijkheid van het object was. Hij meende, die vraag bevestigend te mogen beantwoorden, met het oog op de belang rijkheid van dezen nieuwen tak van industrie als uevenbedrijf van de visscherij- Uitvoerig schetste spreker de motieven, die er toe geleid hebben tot de stichting van een zoo groot en kostbaar koelhuis over te gaan. De rede nen daartoe hebben wij in onze inleiding ontvouwd. Aan de uitnoodiging tot bijwoning hadden zee» velen gehoor gegeven. We mogen daarvan noemen Burgemeester en Wethouders van Velsen, den ge- meentesecretaris, het meerendeel der raadsleden; het nagenoeg voltallig bestuur van de Vereeniging IJmuiden's Bloei, de Hoofd-Directie van de Haar- lemsche Bankvereeniging en de directeuren van het bijkantoor alhier; de directeuren der andere ijsfa brieken, vele bedrijfshoofden en directeuren van industrieele- en visschenjmaalscbappijen AUeo, die hadden medegewerkt aan de tot standkoming van dit fraaie complex koelkamers; het geheele personeel der aangesloten fabrieken cn tal van vele vooraanstaande figuren op handels- en in dustrieel gebied. Deze allen werden door den heer Tusenius har telijk welkom geheeten en na in vogelvlucht hel meer technische gedeelte van de inrichting van dit koelhuis te hebben besproken, gaf spreker het woord aan den Burgemeester van Velsen, die zich bereid verklaard had de nieuwe koelinrichting of-' ficieel te openen. Burgemeester Rijkens verklaarde, dat hij met eenige schroom aan deze uitnoodiging gehoor had gegeven, omdat hij op het gebied van koeltechniek geen ingewijde was, doch na de uiteenzetting van de Directie, was hij de overtuiging toegedaan, dat deze nieuwe industrie van groot belang zou kun nen worden voor deze interessante gemeente en zou kunnen bijdragen tot meerdere belangstelling voor Velsen en IJmuiden, waaraan deze nieuwe stichting het hare kon aanbrengen. Met de beste wenschen voor de directie en commissarissen en voor het welslagen van deze onderneming, ver klaarde spreker het koelhuis „Frigo" voor ge opend, Toen we ons na dit officieele gedeelte eens oriën teerden merkten we ons te bevinden in een groote vrieskamer, door vaardige en kunstminnende handen herschapen in een feestelijk ingerichte en smaakvol versierde ontvangzaal. Legio was het aantal bloemstukken door belangstellenden en belanghebbenden ingezonden en bijzonderlijk trok de aandacht een formidabel bloemwerk, voorstellende het nieuwe gebouw met den fraai- en lifttoren, in hout opgetrokken en geheel be werkt met geconserveerde bloemen. Een wel zeer toepasselijke hulde van het personeel aan hun -Directeur. Nadat ververschingen waren rondgediend, sprak de heer W. Jongstra nog een pittig woord namens de Vereeniging IJmuidens Bloei er den nadruk op leggende van hoe groot belang het voor IJmuiden is, dat sterke en economisch ge zonde nevenbedrijven zich ontwikkelen naast het wisselvallige visscherijbedrijf en hoe deze nieuwe industrie een machtig ruim aspect opent voor de ontwikkeling van scheepvaart en havenbedrijf. Nadat de heer Tusenius bedankt had voor de hulde hem gebracht en de belangstelling dezen middag betoond, werd gelegenheid gegeven hel nieuwe koelhuis en de daarbij beboorende ijsfa brieken te bezichtigen, waarvan een ruim ge bruik gemaakt werd. Ook onzerzijds onze beste wenschen met deze voortgezette schreden op industrieel terrein, waarvan een gestadige voortgang kan leiden lol bloei en ontwikkeling van IJmuiden, het toe komstbeeld van „IJmuidens Bloei". C, J. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERTNDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Dnitsche Spoorwegtarieven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende bekendmaking der Directie van de Duitsche Rijksspoorwegen: Teneinde de, in Nederland als vrachtgoed aan- fïgeven zendingen van de Duitsch „Ermassigte ilgutklasse" (Tariefklasse He) een zeer snelle behandeling tè waarborgen op Duitsch gebied, zoowel in verkeer met Duitschland als doorvoer door dat land, is voorgeschreven, dat aan de grensstations deze zendingen en de desbetreffende stukken (vrachtbrieven enz.) voorzien worden van een rood biljet, waarop gedrukt staat „Op de Duitsche Spoorwegen als ijlgoed te behandelen". Er zal steeds zorg gedragen worden, dat deze zendingen met de eerstvolgende gelegenheid als ijlgoed doorgezonden worden. Voorts liggen op haar Secretariaat ter inzage de door de Duitsche Rijksspoorweg-maatschappij niet uitgegeven doorvoertarieven voor het ver keer van Holland naar Zwitserland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Polen en Frankrijk/Luxem- bttrg/Saargebied. De tarieven zijn zeer belangrijk verlaagd, waardoor de afwikkeling der zaken van Holland naar genoemde landen vergemakkelijkt wordt. Eveneens zijn in omgekeerde richting van de genoemde landen naar Holland nieuwe door voertarieven met verlaagde prijzen ingevoerd. Adreslijst Textielindustrie- Textielhandel. De Kamer van Koophandel te Haarlem brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat door de Kamer van Koophandel te Tilburg een adreslijst van de Nederl. Textielindustrie en den Textielhandel is samengesteld. Exemplaren hier van zijn tegen den kostenden prijs van f 2.voor belanghebbenden verkrijgbaar. Het Secretariaat der Haarlemsche Kamer is bereid bestellingen aan te nemen. Advies-commissie v. bouwontwerpen. Men schrijft ons: Amsterdam. De Advies-commissie voor Bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in Noord- Holland mocht dezer dagen het 1000-sle bij haar ingediende plan in behandeling nemen, hetgeen wijst op een gestadige toeneming van het aantal bij haar ingediende plannen sinds de instelling van haar bureau en de aanstelling van een archi tect voor de dagelijksche leiding. Vele huizen en andere gebouwen als scholen, vergaderlokalen en derg. in Noordholland dragen dan ook door de zorgen der Commissie het ken merk van een verbeterde architectonische ver houding. Zij blijft er naar streven nog veel in het belang van de stedelijke en landelijke schoonheid der provincie tot stand te brengen. Vele inge diende plannen toonén reeds goede sporen van de resultaten van verstrekte adviezen, terwijl met erkentelijkheid vermeld kan worden, dat vele I gemeentebesturen meer en meer van de diensten der Commissie gebruik maken.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1