Botkin Wat is Bakpoeder PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Aan de Technische Hooge school, te Delft, slaagde voor het examen Civiel-Ingenieur onze plaatsgenoot de heer G. C, Boonstra, Onze plaatsgenoot de heer B, de Vries Ro bles is te Amsterdam geslaagd voor het propae- deutisch examen in de geneeskunde. Van de hand van onzen plaatsgenoot, den heer Sam, Vlessing, verscheen thans in Sinjewel's Muziekhandel in druk de bekende marche carac- teristique: Héros de la Mer (Helden der Zee) voor piano en voor salonorkest. Deze uitstekende marsch, die wij dezen zomer meermalen zoo ver dienstelijk door de harmo'nie-vereeniging „Con cordia" èn op het Willemsplein èn in „Velser- beek" hoorden spelen, is weer een zeer gelukki ge compositie van den heer Vlessing, die thans al heel wat composities in druk zag verschijnen. Rest ons nog de mededeeling dat het omslag van de piano-uitgave voorzien is van een aardige tee kening. VELSEROORD. Een gouden Echtpaar. Op Dinsdag 20 October hoopt het echtpaar De Kloe, alhier, hun gouden huwelijksfeest te her denken. Het zal de krasse oudjes zeker niet aan belangstelling ontbreken. VELSEN In de week van 27 September1 October is in deze gemeente één geval van diphtheritis voor gekomen. Deze week vervoegde zich des nachts één uur in een der keeten op het werk der Amst. Ballast Mij. een vrouw van 58 jaar, die door haar man van boord was gejaagd van een Rijnschip, liggende in de Binnenhaven. De vrouw vertelde dat de man veel misbruik maakte van sterken drank en haar mishandelde. Zij was op kousen en had natte voeten en rilde van de kou. Na een ernstige twist had de man haar weggejaagd. Na goeden raad ging de vrouw later naar de.politie post op Wijkeroog. Zij had besloten maar naar haar zoon in Rotterdam te gaan en vroeg nu de hulp der politie, om wat geld en goed van haar man te krijgen. De politie ging mee en de man gaf daarop zijn vrouw het gevraagde. Op de aanbeveling van gemeente-secre taris te Schoonhoven, komt als no. 2 voor, de heer C. J. van Oost, adjunct-commies ter secre tarie, alhier. Onder voorzitterschap van den heer W, F. Visser, hield de Federatie Velsen der S.D.A.P. ■en de IJmuider Bestuurdersbond, Dinsdagavond een druk bezochte vergadering. Na een korte inleiding van den heer Visser, was het woord aan den heer K. Vorrink, die een uiteenzetting gaf van het Instituut der Arbeiders ontwikkeling. Na de inleiding volgde naar Hl. Dbl. meldt, een zeer geanimeerde discussie, waarna werd over gegaan tot de benoeming van een voorlpopig co mité, bestaande uit de heeren Hennink, Roelse en Stark. Binnen zeer korten tijd zal de oprich tingsvergadering plaats vinden. Na uitvoerige bespreking werd besloten tot stichting van een fonds uit de aangesloten orga nisaties, waaruit dan na eenigen tijd de basis voor een eigen gebouw zou worden gevormd. De be doeling is, dit gebouw te plaatsen te Velseroord of IJmuiden. Het derde punt der agenda, oprich ting muziekcorps, had de bijzondere aandacht dei- vergadering, algemeen was men van meening, dat dit zeer noodig was, daar men altijd was aange wezen bij feesten en demonstraties op neutrale vereenigingen, wat dikwijls tot vele moeilijkheden aanleiding gaf. Getracht zal worden van de bij den IJ. B. B. aangesloten bonden rentelooze voorschotten te krijgen. De metaalbewerkersbond heeft reeds veel gedaan, zoodat afgescheiden van andere hulp, het muziekcorps er komt. Reeds twintig le den hadden zich aangemeld. Een commissie, bestaande uit de heeren P. Schaar, J. Braak, P. Brandjes, J, Luikman en A. de Waal, zullen de te verrichten voorbereidende werkzaamheden verrichten. Het wil met onze Chr. Zangvereenigingen maar niet erg vlotten. Moest onlangs het Chr. Mannenkoor na een kortstondig bestaan weer opgeheven worden, en voor enkele weken even eens de Chr, Zangvereeniging „Sursum Corda", ook de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" te Vel seroord, die onder de bekwame leiding van den heer P. v. .d Roovaart reeds menig succes heeft mogen boeken, is thans ingeslapen. Evenwel de winter is in aantocht en misschien dat een van deze vereejiigingen weer ontwaakt. Het is de politie van Bloemendaal mogen gelukken volle klaarheid te brengen in de zaak van v. d. G. en O., die thans in het Huis van Be waring tè Haarlem zijn opgesloten en verdacht werden van diefstal te IJmuiden, Velseroord en twee fietsen te Bloemendaal, Volgens bekentenis van beklaagde O, moet v. d. G. de fietsen hebben ontvreemd, waarmede hij werd gezien door een persoon die hem ter stond herkende en bij de Dinsdag gehouden huis zoeking ten huize van zijn moeder in Den Haag, werden kleedingstukken gevonden, die van deze diefstallen afkomstig waren, n.l. waschgoed en stukken die in een mandje geborgen waren dat aan 'de fiets bevestigd was. Van ontkennen was hier dus geen sprake meer, daar voldoende over- tuigingsslukken aanwezig zijn. Kenn. Ed. Zondagsscholen. Op het onlangs te Bloemen daal gehouden congres der Ned. Zondagsschool- vereeniging werd door den heer H. A. de Boer een referaat gehouden, waarin deze o.a. aandrong op samenwerking. In een navergadering, waarop de Zondagsscholen van IJmuiden, Velseroord en Velsen vertegenwoordigd waren, werd deze zaak nog eens besproken. Besloten werd te trachten een band tot stand te brengen, omvattende de Zondagsscholen te Zandvoort, Overveen, Bloe mendaal, Santpoort, Spaarndam, Velsen, Velser oord, IJmuiden, Wijk aan Zee en Beverwijk. Hiertoe zal op Vrijdag 16 October een verga dering worden gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier, voor alle Zondagsschool onderwijzers en onderwijzeressen uit genoemde plaatsen. De heer G. A. Barger, secretaris der Ned. Chr. Studenten Vereeniging en Directeur van het Chr. Jeugdwerk te Haarlem, heeft zich bereid ver klaard een referaat te houden over „Zondags school en Jeugdorganisatie". Ds. W. S. van> Leeu wen alhier zal een openingswoord spreken. N ij verheidss chool. Aan de Nijverheidsschool alhier zal met ingang van 1 November een cursus voor auto- en mo torrijders worden geopend. Deze cursussen, ingesteld door het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken- nemerland, staan onder toezicht van de Commis sie van Onderwijs uit dit bestuur, aan welke commissie zijn toegevoegd één gedelegeerde van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub en De heer F. J. Heykoop alhier is benoemd tot directeur der Nijverheidsavondschool te Be verwijk, Het bericht inzake het stichten van een schaftlokaal door de IJmuider Federatie is niet juist. Deze Vereeniging zal aan de Visschershaven een kantoorlokaal stichten en daaraan verbinden een wachtlokaal voor de havenarbeiders, zonder buffet, zoodat de arbeiders niet verplicht zijn wat te verteren. In dit wachtlokaal zullen tafels en stoelen geplaatst worden en zullen de mannen kunnen lezen. Naar de Haagsche Ct. verneemt is dezer da gen het besluit gevallen, om het radio-station Scheveningen-Haven gedeeltelijk op te heffen, met dien verstande, dat de ontvangst der telegrammen voortaan in IJmuiden zal plaats hebben. Scheveningen-Haven zal als zendstation blijven bestaan, d.w.z. de seinsleutel wordt in IJmuiden bediend, maar de radiogrammen gaan via het sta tion alhier en worden daar bekrachtigd. De antennes blijven alzoo intact en, wat voor de amateurs en luisteraars natuurlijk van het meeste belang is, het vaak storende seinen, blijft bestendigd. Deze maatregel is genomen, om Scheveningen, dat meer beteekenis gaat krijgen in het algemee- ne radio-verkeer te ontlasten van de radioverbin dingen met zeeschepen. Te IJmuiden worden thans schikkingen getrof fen, om het ontvang- en zendstation daar in te richten en men verwacht, dat tegen begin of medio December de overbrenging kan plaats heb ben. één gedelegeerde van de Koninklijke Nederland sche Motorwielrijdersvereeniging. Deze commis sie neemt met directeur en leeraren der school tevens de examens af ter verkrijging van een di ploma. Het doel van de cursussen is: particulieren (Da mes en Heeren)'en personen, die het Chauffeurs vak tot beroep willen kiezen, of reeds gekozen hebben, doeltreffend onderwijs te geven in de kennis en vaardigheid, welke onmisbaar zijn voor het besturen van motorrijtuigen. De cursussen zijn gevestigd in de theorielokalen der Nijverheidsschool, welke tevens het demon stratiemateriaal beschikbaar stelt. Zij kunnen worden gevolgd door hen, die den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt en minstens voldoend lager onderwijs hebben noten. Het leergeld bedraagt vijf en dertig gulden per cursus, te voldoen in twee termijnen. Betaalde leergelden worden niet teruggegeven, De cursussen duren drie maanden. Zij worden gehouden op twee avonden in de week en wel op Maandag en Woensdag. De lessen worden gegeven op Maandag van 7 9 op Woensdag van 710. A. Motorenkennis. B. Electrotechniek. C. Autotechniek en kennis verkeersvoor- schriften. De leerwijze zal een populair en demonstratief karakter dragen en worden toegelicht met illu stratieve schetsen op het zwarte bord en met epidiascoop. Het leerplan is als volgt: KENNIS VAN DEN MOTOR. 1. Brandstoffen, verstuiven, verdampen Com pressie» 2. Werking v. d. vier- en tweeaktmotor. 3. Motortypen: één-, twee-, vier-, zes- en acht- cylinders (in rij en V Vorm) en twaalfcylin- ders. 4. Cylindertypen naar de plaatsing der kleppen. 5. Blokmotoren. 6. Momenten van openen en stuiten der klep- pen. 7. Carburatortypen, werking. S. Magneet en accuontsteking. Bougies, wijze van reiniging, controle op de werking. 9. Smeersystemen, oliepompen en controle Lie- 9. Controle op de werking der cylinders. Op sporen van fouten. 1. Benzine toevoer onder druk en Vacuum systeem, t 2. Radiator: wijze van water circulatie en koe ling. Juiste temperaturen bij winterkoude. Gevaren van te weinig water en het te dikwijls ververschen van het water. Be handeling en hulpmiddelen in den winter. ELECTROTECHNIEK. 1. Beknopte mededeelingen uit de electrici- teitsleer. 2. Geleidende en niet geleidende lichamen stroomsterkte, weerstand, spanning. 3. Werking van enkele magnetotypen, dyna mo's, dynamomotor, electromotor, schake laars, accumulatoren, het schakelen van accu's, het laden, ontladen en onderhoud. 4. Wei king an volt en amperemeters en zuur- wegers. 5. De electrische ontsteking, onderbreking me chaniek. 6. De volgorde der aansluiting van de bougies. 7. Electrische signaaltoestellen, afstand en snelheidsmeter. 1 8. Loop en controle der leidingen. Isoleeringen. 9. Verlichting en het stellen van de lampen. 10. Methodisch opsporen van storingen. AUTOTECHNIEK EN VERKEERSVOORSCHRIF TEN. 1. Verschillende soorten en typen van Auto mobielen. 2. Algemeene samenstelling der wagens. 3. Benzinereservoir: vullen, onderhoud der leidingen. Juist begrip omtrent gevaren. 4. Overbrengingsorganen: koppelingen, gang, wisselinrichting, achteras met differentieel, ketting en cardan-overbrengingen; contro le op en onderhoud van deze deelen. 5. Wielen: verwisselen van wielen en velgen. 6. Banden: afnemen, opleggen en repareeren van banden. 7. Veerenconstructie: veerbouten en schalmen, onderhoud veeren. 8. Remmen: onderhoud en gebruik op wielen en motor. 9. Vooras met stuurinrichting en regelmatige controle daarop. 10. Draagramen. 11. Kennis van Rijk en Gemeentevoorschriften op het rijden. Grondige kennis van het da- gelijksch verkeer op den weg. Zelfbeheer- sching, voorzichtigheid en kalmte. Interna tionale wegcode, waarschuwingsborden. Aan het einde van eiken cursus wordt aan hen, die zulks wenschen, na een af te leggen proef van bekwaamheid, ten overstaan der commissie van Toezicht en van den Directeur een diploma uit gereikt. De Nijverheidsschool alhier is de tweede school in ons land, die zulk een cursus geeft. Wij juichen de voortvarendheid van het bestuur en directeur der school ten zeerste toe en hopen dat velen er gebruik van zullen maken. In onzen tijd met het geweldige motorenverkeer op straat is dit onder wijs zeer urgent. SANTPOORT. Bij de waterleidingwerken aan den Rijks straatweg alhier heeft men een menschelijk ge raamte opgegraven. Het is volgens de N. Hl. Ct, vermoedelijk reeds eenige honderden jaren oud. Men heeft het weer op dezelfde plaats gedepo neerd. Dr. A. van Gans, geneesheer aan het pro vinciaal ziekenhuis bij Santpoort, toegelaten als privaat-docent in de neureologie aan de Leidsche universiteit, zal zijn colleges openen met het houden van een openbare les op Maandag 12 dezer, des namiddags half vijf, in het klein auditorium. De verbouw van het perceel Rijksstraatweg 117, eigenaar de heer J. J. Bonarius, werd opge dragen aan den laagsten inschrijver, den heer L, H, Rings, voor f 6675.50. Terwijl eenige werklieden van de firma Ge orge Wilson bezig waren met het verrichten van grondarbeid vonden zij het geraamte van een mensch. Vermoedelijk heeft het daar reeds zeer lang gelegen. :9 gedepo"* Backin is een door Dr. Oetker op weten- schappelijken grondslag vervaardigd voor direct gebruik gereed ter vervanging van gist. Bakken met gist is tijdroovend, omdat men dan moet wachten totdat het deeg gerezen is; met Backin evenwel kan men, zoodra het deeg gereed is, direct tot bakken overgaan, want met Backin rijst het deeg onder het bakken. Voor het bakken met Backin behoeven de bestanddeelen van het deeg niet zooals met gist wèl het geval is vooraf warm gemaakt te worden; met Backin lean het deeg koud bereid worden, zelfs in een koude omgeving. tiet Backin rijst het deeg altijd. Backin is niet zooals gist aan bederf onderhevig, mits droog bewaard. Leest de Dr. Oetker's recepten, welke algemeen door de Huisvrouwen bij ervaring geprezen worden, en geregeld in de Nederlandsche Bladen, dus ook in dit Uw blad, geplaatst worden. Vraagt Uw Winkelier eens een pakje Backin h 7'f> cents; heeft hij het niet voorhanden, wendt U dan tot de Eenige Importeurs: E. Ostermann Co., Amsterdam SPORT. VOETBAL. UNITAS—STORMVOGELS. Toen de Stormvogels hun entrée in de eerste klas maakten, deden zij dat op een dusdanige wijze, dat heel voetbal-minnend Nederland daar paf van stond. Ook in het seizoen, dat daar op volgde, kon het begin uitstekend genoemd wor den. Het derde seizoen wijkt in dit opzicht ech ter al zeer af van de beide vorige, want zooals de zaken er thans voorstaan lijkt het er niet veel op, dat onze plaatsgenooten een leidende rol zul len gaan spelen. Wat hiervan toch wel de oorzaak mag zijn? Over het geheel genomen behoeft het tegenwoor dige elftal niet zooveel zwakker te zijn dan dat van het vorige seizoen. Wel heeft men het ver lies te boeken van Sint en v. d. Wint, maar daar tegenover staat toch, dat Thyssen een alleszins voor zijn taak berekende keeper is, het backstel KosterHaak beter is dan dat van het vorige jaar, de half-linie, nu Bakker ook op dreef komt, tegen die van 192425 opweegt, Boekelaar beter is dan Asbeck en de rechterwing als wing Zon dag j.l. bijv. beter was dan in het 2de jaar van het eerste klasseschap. Men ziet het: Dit elftal behoeft niet zwakker te zijn. Wat dit team nog ontbreekt is de noodige eenheid, welke verkregen kan worden vooral in de verdediging door een bepaald systeem correct door te voeren. Voorts zou het natuurlijk een geduchte aan winst beteekenen, wanneer Visser zijn ouden vorm weer terugvond en Houtkamp zich wat doortastender toonde, al was het voorloopig maar in de mate, welke wij constateerden in den wed strijd tegen D. F. C, na het moment, waarop hij het eerste doelpunt had gemaakt. Zondag j.l. dreigde het gevaar eigenlijk slechts van 3 der 5 voorhoedespelers. Zondag a.s. wordt wederom in dezelfde opstel ling gespeeld. Het is onze besliste meening, dat dit team van Unitas kan winnen, niet alleen, omdat laatstgenoemd elftal niet zoo bijster sterk is, maar omdat het huidige Stormvogels-team in staat is den sterksten club uit den lande het hoofd te bieden, mits in de eerste plaats voor de noodige eenheid wordt zorg gedragen wat bij ernstig willen kanen in de tweede plaats voldoende geprofiteerd wordt van de capaciteiten van bei de vleugelspelers wat bij dito willen eveneens kan. Volledigheidshalve geven we hieronder het Storm vogels-elftal: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boeke laar... Stormvogels IIWatergr.meer II Morgen wordt op het Stormvogels-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen twee reserve-teams, waarvan de resp. eerste elftallen spelen in de le klas en 3e klasse C van den N. V, B, Zoo te zien, kan de uitslag niet twijfelachtig rijn, Toch geloo- ven we, te oordeelen naar de 21 nederlaag van Haarlem II, dat het zaak is, de Watergraafsmeer- ders niet te onderschatten. Wordt er echter ge speeld als tegen W. F. C. II, dan blijven de pun ten zeker op IJmuiden. Dichtader uit mijn voetbalbrein. Elf pient're voetbaljongens Kwamen uit de Rotte' stad „Stormvogels" te bekampen, Ieder zei dat gaat niet glad. •VOC, je. zal het wel verliezen Prefeteerde ied're krant, Want dat stel IJmuider jongens Kom je vast niet aan hun kant. 't Spel is nauw'lijks nog begonnen, „Cokkie" maakt de eerste „kool". Twee en drie die volgen spoedig, Wat een vreugd en wat een jool. Elf pient're voetbal jongens Doen de tanden op elkaar, Vóór de rust één tegenpuntje Doch 't is er ééntje maar. Elf pient're voetbaljongens Ofschoon de mind'ren voor de rust, Spelen nu voor wat ze waard zijn, Om te zien was het een lust. En als na het tweede puntje Ieder denkt het wordt drie, twee, Komt zoowaar in 't laatst minuutje De corner die het nu nog deê. MORAAL. Al schijnt soms alle hoop verloren 't Begin ongunstig is en slecht, Volhardt steeds in uw ijv'rig werken. Dan komt 't somtijds nog terecht. K. VISSCHERIJ. 1 ot heden oefenen de Duitsche stoomtraw lers niet alleen de vangst uit, maar brengen de visch ook naar de marktplaats. In den laatsten tijd gaan er echter in visscherijkringen stemmen op, om daarin verandering te brengen en de trawlers alleen de vangst te laten uitoefenen, maar de visch door andere schepen huiswaarts te laten breqgen. Bij de Engelsche, Noorweegsche en Hollandsche visscherij is deze methode al lang in gebruik, Daar door de intensieve bevissching der Noordzee de vangsten steeds kleiner worden, gaan de Duitsche trawlers in voortdurend grooter wor dend aantal meer noordelijk visschen en bezoe ken de Witte of de Barentszee. Daardoor zijn de heen- en terugreizen dier schepen erg lang geworden, waardoor veel tijd voor de vischvangst verloren gaat. Te Hamburg denkt men er dan ook aan de methode van het jagen in te voeren. Reeds zijn 4 stoomtrawlers, die geregeld aan de vangst zullen blijven, 1 motorboot als depêche vaartuig en 1 grooter transportschip ca. 1000 ton als jager naar de Witte Zee uitgevaren. De vangers geven hun visch aan den jager af, die bij voldoende lading naar het vaderland terug keert om de visch op de markt te brengen of, zoo de verkoop niet slaagt, naar de klipvisch-inrich ting. Als deze proef gelukt, is men van plan de ja gerij meer algemeen in te voeren. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld, dal in sommige landen, waar de visscherij op de Noordzee uitgeoefend wordt, sommige schepen een toestel voor draadlooze telefoon aan boord hebben. In Zweden en Noorwegen hebben ver schillende proeven met die inrichtingen over hel algemeen goede resultaten opgeleverd; wel zijn er nog eenige onvolmaaktheden te verbeteren, vooral om de installatie te beschermen tegen de schuddingen, veroorzaakt door motoren, alsmede om de isoleering te vrijwaren van de inwerking van het zeewater en de vochtigheid der lucht. In Noorwegen neemt de telegraafdienst voortdurend proeven met draadlooze telefoon op visschers- vaartuigen. Een scheepsstation bevindt zich op den vischstoomer Thorberg en een landstation te Aalesund. De proeven hebben bewezen, dat 300600 K.M. kunnen bereikt worden, naar ge lang der sterkte van het ontvangapparaat. De verstaanbaarheid is verzekerd op ca. 2030 K.M. hij het gebruik van een eenvoudig Kristal-appa raat; 3540 bij een lampenontvanger; ca. 150 200 K.M., wanneer nog een eenvoudige geluid versterker aangebracht wordt, 's Nachts kan op een dubbelen bereikbaren afstand gerekend wor den, In Frankrijk hebben drie der grootste vaar tuigen voor de visscherij bij New-Foundland in stallaties voor draadlooze telefoon gekregen, die binnen een afstand van ca. 150 K.M, goed ver staanbaar werken, eveneens het Fransche hospi taalschip „Jeanne d'Arc" en een stoomer op de lonijnvisscherij in de Middellandsche Zee. N. VI. Ct. - Gedurende de week van 1 t. en m. 7 Oct. '25 kwamen alhier de navolgende vaartuigen aan den afslag: 81 stoomtrawlers, 3 Deensche motorkotters, 1 stoom-, 1 motor- en 11 zeilharingloggers, 30 Engelsche stoomdrifters en 129 kustvisschers. De besommingen waren als volgt. Stoomtrawlers van f 6633 tot f 545; Deensche motorkotters van f 1266 tot f 1019; stoomharing- loggers van f 13649 tot f motorharing-log- gers van f 6602 tot f zeilharingloggers van f 10543 tot f 894; Engelsche stoomdrifters van f 3828 tot f 743, terwijl de kustvisschers f 11427.44 besomden. De aanvoer bestond uit 798.097 K.G. trawlvisch, 4017 kantjes pekelharing, 9690 manden versche haring en 1703 manden licht gezouten haring. De totaal opbrengst bedroeg f 422.140.34. - De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ma- chineschade aan boord van den stoomtrawler Proef", IJM, 36, van de Zeevisscherij Maatschappij Noorderlicht", op 14 Juni j.l. De machinist ver klaarde, dat hij in den ochtend van 14 Juni te 9,30 uur te kooi lag. Hij werd gewekt, omdat er een ongeval in de machinekamer was gebeurd. Het bleek dat de deksel van de cylinder was ge sprongen, Het schip slingerde, waarschijnlijk door de hooge zee. Het had den vorigen avond gestormd. ,De machinist vermoedde, dat overslaand water in den cylinder is gekomen. Hij had onmiddellijk den stoom afgesloten. De Raad zal later uitspraak doen. UIT HET POLITIERAPPORT VELSEN Voor den Haarlemschen politierechte zich verantwoorden M. van B,, die van wielhandelaar alhier een rijwiel in huur' verkregen en dit daarna te gelde had gemat Tegen van B. werd een maand gevangenis geëischt. aangiflj Wijkeroog. Door N. V. werd daan dat bij zijn verhuizing uit de De*Le!u jongens een aantal ruiten hebben ingego vloermat hebben weggenomen, De°" heeft de jongens opgespoord en ze houden. ernstig 0 Van een scheepswerf te Amsterda voor eenigen tijd een roeiboot gestolen. To eigenaar, de heer B. de V., deze week hie61 zag hij op een in 't kanaal liggend schip zJi Op zijn verzoek werd de boot door de poh beslag genomen. De schipper verklaarde h-a' een onbekende te hebben gekocht, welke kende de politie tracht op te sporen. 01 J. B. L. uit Velseroord kreeg een beU wegens het wegen van goederen met een JJ wat niet toegelaten is. Twee autobestuurders werden bekeurè J gens het niet hebben van" een achterlicht ml auto. Twee personen werden bekeurd overtreding der ijkwet. Maten en gewichten den in beslag genomen. Zondag werd door de politie aangiik daan van mishandeling door J. W. A. van V. Q was door een onbekend persoon aangevall^j hem o.a. een blauw oog geslagen had. Door de politie wordt een onderzoek ingf^ H. E. v. d. H. werd in arrest gesteld m openbare dronkenschap. Zulks geschiedt met H, S. Te Nijmegen is aangehouden C. S., di( laatsten tijd zwervende is, maar thuis behoi Edam. Hij heeft voor eenigen tijd den rijwii delaar de W. alhier voor een rijwiel opjj De man is naar IJmuiden overgebrad verhoor door den commissaris. Daarna woi nr^ar Haarlem overgebracht en ter bescliS .van de justitie gesteld. INGEZONDEN. 250-Jarig bestaan Nieuw Stads Wj huis te Leeuwarden, Het was in September 1675 dat Weeshuis te Leeuwarden werd gesticht, tem Januari d.a<v. de plechtige inwijding plaafs Een commissie bestaande uit oud-weuen, gemeend deze gebeurtenis welke 250 jaai plaats greep, niet onopgemerkt te moeten 1 passeeren en heeft bereids aan alle de taai kende mede-verpleegden een circulaire ge»; waarin een bijdrage wordt gevraagd teneinde Weeshuis een blijvend aandenken aan dit k feit te kunnen vereeren. Waar uit den aai: zaak alle oud-weezen haar niet bekend zijn! zij gemeend door middel van een ingezonds in de bladen den besten weg te bewandelt: alle oud-weezen te bereiken. Zij noodigt d« alle lezers, oud-weezen, met vriendelijke: drang uit, hunne bijdrage zoo spoedig moge! zenden aan het adres van den penninga der commissie den heer W. Hoekstra, Na stad no. 8 te Leeuwarden. Aan allen, die een blijk van sympathie ze zal t.z.t. bericht omtrent datum van aanbc en eventueele verdere bijzonderheden word; :onden. De Commissie voornoem C. HAAK, Voor J. v. d. MEULEN, Emigratie naar Canada. Men schrijft ons: Voor degenen, welke er over denken h gend jaar naar Canada te emigreeren, is il tijd aangebroken om voorbereidingen te n teneinde in de maand April 1926 daark kunnen vertrekken. Voor emigratie^ naar dit land komen alle in aanmerking, die op de hoogte zijn van bouwwerkzaamheden, in het bijzonder die kunnen melken en met paarden en land! machines kunnen omgaan. Zij moeten een jezondheid genieten en bereid en in sla:! ïard te werken en vaak lange dagen te m De Emigratie Centrale Holland te 'sGrav öj, een instelling, welke onder toezicht staar de Nederlandsche Regeering, helpt bij alle bereidende maatregelen, regelt de passage» plaats van bestemming en zorgt voor de p]s op de boerderij door eigen inspecteurs. Zij samen met de Nederlandsche Vereeniging verhuizing", die de geschiktheid van W wenschen te emigreeren, overweegt, Alk' die door de Nederlandsche Vereeniging verhuizing" voor emigratie geschikt zijn l den, komen voor plaatsing door de E© Centrale Holland in aanmerking. Voor de reis met inbegrip van 25.— h® geld, dat het eigendom van den emigre»', >enevens voeding gedurende de spoorreis u nada en diverse kleine kosten onderweg, persoon ca. f 450.noodig. Bij gehuwden noodig, dat de man eerst eenigen tijd, in gel een jaar, alleen vooruit gaat, teneinde de werkwijze en toestanden op de hoogte men. Is men ingeburgerd en heeft men een - plaats gekregen, of begint men een eigen dan is "het tijd vrouw en kinderen over e komen. Het aanvangsloon bedraagt 30.per maand, boven kost en inW0D',* Vóór alles is het noodig, dat men zoo've lijk op de hoogte is van de Engelsche aankomst in het nieuwe land staat toe a zoo hulpeloos en de loonen zijn dan teve ger, daar men ook voor den patroon taee 9. Dit geldt in even sterke mate voor wen en ook voor de kinderen, welke de bereikt hebben, waarop zij meeverdienen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2