ORGAAN VOOR G! Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Visscherjj en Scheepvaart k 104 Zaterdag SI October 19S5 10e Jaargang IJMUIDER COURANT ^aeBienUprij»: I 1.per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen ten aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. .[jftentién 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, v dm koiteloo» nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^dagnummer. rtrtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- j. 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. nrtfljtiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en IJDAGS tot 4 uur n.m. I plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad jiluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. KENNISGEVING. -nis van belanghebbenden wordt gebracht, ergadering der SCHOONHEIDSCOMMIS- J worden gehouden op DONDERDAG 5 itgER 1925, v.m. 9.30 uur, ten kantore van jfijf Openbare Werken te Velsen. js deze vergadering zullen belanghebben- 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden de commissie te spreken. Schetsontwer- men aan haar oordeel wenscht te onder- I worden uiterlijk tot Dinsdag 3 November, ij 12 uur, bij den secretaris ingewacht. ifl| 31 October 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PENBARE VERGADERING DEN RAAD DER GEMEENTE VELSEN, tfSDAG 3 NOVEMBER 1925, DES NAMID- 7 UUR, TEN GEMEENTEHUIZE. AGENDA: igekomen stukken en medeeeling. enoeming van een tijdelijk wethouder we ns ongesteldheid van den heer Dunnebier. enoeming van een wethouder wegens het als oodanig ontslagneming van den heer Lande- eert. weede stemming over het praeadvies op een lerzoek van C. van der Vooren om vrijstel- jng van artikel 19, alinea 1, der bouw- en (oningverordening voor den bouw van een *oon- en winkelhuis te Jan Gijsenvaart. jstelling van beroep tegen de beslissing van iedeputeerde Staten, inzake de stichting van «n bijzondere lagere school te Wijkeroog. ferzoek van de Santpoortsche vrouwenclub n van de vrouwenclubs der afd. Velseroord' S IJmuiden der S.D.A.P, om subsidie voor kt jaar 1926 ten behoeve der cursussen voor ulksnijverheidsonderwijs aan meisjes. Jpheffing van de commissie van toezicht op k nijverheidsavondschool voor ambachtslie- Ijd, verleening van eervol ontslag aan hare tó?o, en wijziging in verband daarmede, van betrekkelijke verordening, instelling van pensioensgrondslagen. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Velsen brengt ter kennis van belang enden, dat het noodig is, dat bij de huwe- langifte de stukken worden overgelegd, die het huwelijk vereischt worden, teneinde llheden of teleurstellingen ten aanzien van Qwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking orkomen. cktingen betreffende de vereischte stukken in verkregen worden aan de afdeeling Bur- te Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand oemd, SUWERINK. ER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor em en Omstreken is ingekomen een verzoek Arrondissements-rechtbank te Haarlem, om i uit te brengen betreffende de beëediging Ie navolgende personen als makelaar in de' i hunnen naam vermelde vakken. M. A. Joustra, Overveen, Wilhelminalaan 2, ikelaar in onroerende goederen. C, Heere, IJmuiden, Kennemerlaan 64rd., al: aar in roerende en onroerende goederen. P. Heere, IJmuiden, Huigenstr. hoek Fulton- 12, als makelaar in roerende en onroerende komsten. Het bleek nu inderdaad mogelijk, met een klein, 4 lamps-toestel in een samenkomst als deze, een programma goed te volgen, mits het toe stel goed in orde is, We gelooven dan ook wel dat verschillende van de aanwezigen door deze samenkomst, genezen zijn van hunne vooringenomenheid tegen de radio, en dat de C.J.M.V., indien mogelijk, nog wel eens zal trachten gebruik te maken van .draadloos". Donderdagvoormiddag moest zekere G., wo nende in de Bloemstraat, eenige boodschappen aan boord van een trawler brengen, waarvoor hij een handkar gebruikte. Terwijl hij de goederen aan boord droeg, zette hij de kar onbeheerd iets terzijde op de Trawlerkade, evenwel niet vrij van de rails van het havenspoor. Daar was men met een goederentrein aan het rangeeren en op een gegeven oogenblik werd een wagen losgemaakt op de rails waar de kar stond. Het personeel van „den trein bemerkte de be lemmering te laat en de voertuigen kwamen in bot sing. De spoorwagen bleef ongedeerd, doch de kar w&s ten deele versplinterd. Dammen. De uitslag van Dinsdag j.l, was: Groep I. P. VisserG. van Zanten 2—0 P. SchagerG. Kroon 2—0 H. MullerPL Groenendijk 0—2 Joh. KramerH, Schaap 2—0 P. KeminkP. Schaap 0—2 W. Kemink—D. Ott 0—2 Groep II J. WartenhorstJ. Snijders uitgest. J. GeitemanD, Terhorst 0—2 A, SchagerL, Strijker 2—0 J. RuitenP. v, d. Velde uitgest. W. de GraafL. Wartenhorst 2—0 Uitgestelde partijen: Groep I. P. SchagerII. Schaap 0 1 co Groep II. J. SnijdersW. de Graaf 2—0 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. oensdagavond had de C. J. M. V. een samen- uitgeschreven in haar gebouw, voor het aan- i der radio-zendingsrede, uitgesproken door üidingsdirector, Dr. K. J.' Brouwer, over het verp: Met volle zeilen of met gedoofde samenkomst was maar matig bezocht, wel- >mdat eenige keeren een radio-avond slecht had, tengevolge van stoornissen in de $t. f deze gelegenheid had de heer Fris, alhier, het door zijn firma in den handel ge toestel te zullen demonstreeren, dat steeds le eischen voldoet. Nadat hij vooraf even de ie en de geleiding had nagezien en waar verbeterd had, kwam hij des avonds met leine toestel en een paar luidsprekers in de Bijna oogenblikkelijk had hij Hilversum ge- e en hoorden we het aanzetten der uitzen dt maakt eerst op den hoorder even een fenamen indruk, doch weldra was alles in Bek en zang werden uitstekend-weergegeven s de rede van Dr. Brouwer ging geen woord Zelfs de stem van den spreker was wel bennen. afloop van het Hilversumsche programma utste de heer Fris even enkele schijven en uconden kregen we een Engelsche opera te Bij den uitgang was er collecte voor de avond was een goede reclame voor den fris, maar evenzeer voor de radio-samen VELSEN. Het aftreden van wethouder Landeweert. Door den heer W. Landeweert is aan den ge meenteraad het volgende schrijven gericht: „In de raadszitting van den 13en October j.l. heb ik U toegezegd, nadat bij monde van W. F. Visser, namens de soc. dem. fractie, een verkla ring werd afgelegd, omtrent het ontstaan en de oplossing van het tusschen genoemde fractie en mij als wethouder gerezen conflict, daarop in de eerstvolgende zitting, na den 30 October, terug te komen. Evenmin als de verklaring van den heer Visser U een volledig inzicht heeft kunnen geven, om trent het ontstaan en de toespitsing van het tus schen mij en de raadsfractie gerezen conflict, zal het de mijne U kunnen verschaffen. Een bijdrage daartoe zoude in de allereerste plaats kunnen zijn, dat in den een of anderen vorm voor U openbaarheid werd gegeven aan de tegen mij schriftelijk ingebrachte grieven en het daarop door mij gegeven schriftelijk verweer, maar ook dan nog zult U moeten zoeken naar andere gronden, die het ontstaan en de toespit sing van het conflict voor U verklaren; gronden ontleend aan de wijze waarop ik nu sedert bijna 8 jaar mijn taak als wethouder heb waargenomen en die mij zoo nu en dan onvermijdelijk stelden tegenover de inzichten en ook wel belangen van partijgenooten, doch ook gronden ontleend aan de huidige positie waarin de moderne arbeiders beweging ook hier ter plaatse is gekomen. De soc. dem. fractie kan mij dan ook niet doen gelooven, dat het ontstaan van het conflict gele gen is in het gebrek aan overleg en de weinige geneigdheid die er bij mij geconstateerd is, om tot dit overleg te komen. Van gebrek aan voldoend overleg ben ik mij volmaakt bewust in één paar onderwijszaken, waarbij rechtstreeks betrokken waren de belangen van den secretaris der federa tie Velsen, die als zoodanig vrij regelmatig de fractie-vergaderingen bijwoont. Op een dier con ferenties, waar hij ook aanwezig was, heb ik mij aan verdere discussiën onttrokken en ben van een andere vergadering met kennisgeving „wegens verhindering" weggebleven. Nu is wel gepoogd met een achttal voorbeelden, genomen uit de periode na mijn benoeming als wethouder tot en met de reorganisatie van s.chool D, te bewijzen de stijgende mate van ontevredenheid omtrent mijn houding tegenover de raadsfractie, doch daaronder zijn slechts twee die naar het oordeel van partij en gewestelijk bestuur der S. D. A. P. een punt van bespreking met de raadsfractie hadden be- hooren uit te maken, voor en aleer mijn houding in het college van Burgemeester en Wethouders te bepalen. De geheele serie van bewijzen zijn ten slotte punten van behandeling geweest in open bare zittingen van den Raad en al mag daarbij van verschil van inzicht tusschen mij en de soc. dem. raadsfractie of één deel daarvan sprake 'zijn, het zal niet mogelijk zijn te bewijzen het één'e geval buiten beschouwing latende dat daarbij door mij tegen het arbeiders- tegen het gemeentebelang óf tegen de soc. dem. beginselen is gezondigd. En nu mijne heeren, het klinkt mij zelf wat pathetisch in de ooren, als ik zeg met den prin- cipieelen inhoud van de verklaring der fractie accoord te gaan, omdat ik sedert 1902 lid ben van de S. D. A, P. en na een staat van dienst, die naar het oordeel van vele partijgenooten lofwaardig is, voor de derde maal met de volle medewerking van de S. D. leden van den gemeenteraad geko zen werd op den zoo moeilijken en verantwoorde lijken post van wethouder. Gedurende de nu bijna acht-jarige periode van mijn wethouderschap hebben mijn maatschappe lijke inzichten en politieke overtuiging geen gron- .dige wijziging ondergaan. Ik ben gebleven, die ik reeds was bij mijn intrede in den Raad in 1911, de parlementaire soc. dem., die in de gemeentepolitiek ziet een terrein waar op, binnen de grenzen van 's Rijkswetten en de financieele draagkracht van de gemeente, veel in het gemeenschapsbelang is tot stand te brengen. Bewijzen, dat ik daarin en dan meer speciaal als wethouder van onderwijs en de bedrijven gas en water, ben te kort geschoten, zijn niet geleverd en kunnen m.i. niet geleverd worden. Maar wat geeft dit alles. Het besluit, mede op grond van de houding van eenige mijner mede soc. dem. gemeenteraadsleden, tegen het advies van partij- en gewestelijk bestuur, op de fed. ledenvergadering van den 7en October j.l. geval len, heeft de raadsfractie na kort geding, vol maakt in het gelijk gesteld in het door haar aan hangig gestelde conflict en mij de verplichting opgelegd om mijn mandaat als wethouder ter be schikking te stellen. Dit met groote meerderheid van stemmen ge nomen besluit, legt voor mij getuigenis af van het feit, dat een groot deel van de Velsensche soc. dem. nog niet rijp is om mede-verantwoordelijk heid voor het bestuur der gemeente te acceptee ren. Dit wordt blijkbaar ook door de soc. dem, fractie ingezien, die van het stellen van een nieuwen candidaat afziet. Om nu van de wethouders-kwestie, die met deze verklaring vertuid ligt, een oplossing te krijgen, zie ik mij genoodzaakt, gevolg gevende aan den gestelden eisch, mijn mandaat als wet houder ter beschikking van den raad der gemeen te Velsen te stellen en neem uit dien hoofde mijn ontslag. Uwe beslissing zie ik met belangstelling tege moet. K Dinsdag moest de arbeider B. werkzaam in de houtkapperij der papierfabriek te Velsen een ijzeren wagen per lift naar een hooger gelegen verdieping der fabriek brengen. Zeer gelukkig voor hem, ging hij naar Hl. Dbl. meldt, niet mee naar boven, iets wat in de meeste gevallen wel gebeurt, doch bleef even wachten of alles goed ging. Plotseling brak de kabel waaraan de lift bevestigd was en kwam deze met donde rend geweld naar beneden. Voor dat B. den tijd had op zij te springen, viel de wagen van de lift af en trof B. aan den linkerarm en schouder, die beide ernstig werden gekneusd, terwijl hij van het eind der kabel nog een klap op het hoofd kreeg, waardoor een groote bloedende wond ont stond. B, is opgenomen en in de ziekenkamer der fa briek voorloopig verbonden, waarna hij naar zijn woning in de Corverslaan te Wijkeroog is ge bracht. Hij wilde evenwel om naar huis te gaan geen gebruik maken van een rijtuig, daar zijn vrouw anders teveel zou schrikken en heeft dus den weg te voet gesteund door twee kameraden, afgelegd, B. lijdt veel pijn, doch maakt het anders redelijk wel. Bij Kon. Besluit van 19 dezer is, met ingang van dien datum, aan den heer H. Smidt van Gel der, te Bloemendaal, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diens ten', is voor het tijdvak van 19 October 1925 tot en met 31 December d.a.v. benoemd tot plaats vervangend lid van voormelden raad de heer ir. G. A. Kessler, te Velsen, en is bepaald, dat deze zal optreden ter vervanging van het lid van dien raad den heer dr. F. E. Posthuma. Zooals wij reeds in 't kort hebben vermeld, is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het besluit van den raad der gemeente Velsen van 26 Mei j.l., waarbij de medewerking voor de stichting van een Chr. Nat. school te Wijkeroog geweigerd werd, vernietigd. De overwegingen, die Gedeputeerde Staten tot dit besluit hebben geleid, waren: dat ten aanzien van de wederzijds ontwikkelde standpunten, dat bij de beoordeeling van de vraag, of een verklaring ingevolge art. 73, eerste lid sub a der Lager Onderwijswet, aan de wet voldoet, rekening moet worden gehouden met die leerlingen, ten aanzien waarvan het schoolbestuur ten tijde van het indienen der verklaring rede lijkerwijze kan aannemen, dat zij de school, tot oprichting waarvan medewerking is gevraagd, bij de opening zullen bezoeken, derhalve met de namen van die kinderen, welke op dat tijdstip den vereischten leeftijd van 51/,, jaar hebben bereikt; dat het getal kinderen, waarmede dit laatste het geval zal zijn, blijkens de wverwegingen van het bestreden raadsbesluit, indien men het tijdstip van de opening der school stelt op den door het schoolbestuur aanvankelijk genovwden datum van 1 April of 1 Mei 1926, 63, respectievelijk 65 zal bedragen, zoodat de vraag buiten beschouwing blijven kan, hoeveel hooger dit cijfer zal zijn, in dien de opening der school eerst in Augustus of September van dat jaar zou plaats vinden, zulks tenzij de door het gemeentebestuur op dit cijfer toegepaste aftrek van 18, respectievelijk 9 kinde ren kan worden toegelaten; dat van genoemd getal van 63 kinderen, resp. 65 kinderen niet mogen worden afgetrokken de 18 kinderen, die na het indienen der aanvrage voorloopig op eene andere bijzondere school zijn geplaatst, en evenmin de 9 kinderen, wier ouders naderhand, bij een door het gemeentebestuur ingesteld onderzoek, eene verklaring hebben ge- teekend, dat het niet hunne bedoeling is geweest hunne kinderen naar de nieuw te stichten school te zenden, vermits het schoolbestuur, toen het zijne aanvrage indiende, redelijkerwijs mocht aan nemen, dat beide categorieën van kinderen de school, waarvoor de medewerking werd gevraagd,! bij hare opening zouden bezoeken; dat de verklaring derhalve althans voor zoover betreft 63 kinderen moet worden aanvaard en zijl dus, waar voor een gemeente als Velsen ingevolge art. 73 der wet uit de verklaring moet blijken, dat ten minste 60 leerlingen de school zullen bezoe ken, aan de eischen der wet voldoet. GEMENGD NIEUWS. Derde Internationaal Congres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis, die in 1913 in het Congres te Weenen met instemming van de Nederlandsche regeering en van het gemeentebestuur van Amsterdam de uit- noodiging gedaan heeft, het volgende congres in Nederland en wel te Amsterdam te houden, heeft bepaald dat dit congres van 711 September 1926 gehouden zal worden. Dit congres zal ook daardoor beteekenis heb ben, dat de Internationale Vereeniging, waartoe 1913 te Weenen besloten werd, door de vast stelling van statuten en reglementen een vaste- ren grondslag zal verkrijgen, mede door het in werking stellen van het Internationaal Bureau, Prins Hendrik zal eere-voorzitter van het con gres zijn. Hooge autoriteiten worden uitgenoodigd tot de vorming van een eere-comité. Het ligt in de bedoeling aan het congres o.a. te verbinden: 1. een internationalen wedstrijd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken; 2. een demonstratie van het redden van schipbreukelin gen aan de kust der Noordzee; 3. een demonstra tie van de hulpverleening bij een spoorwegonge luk. Het uitvoerend comité is aldus geconstitueerd: eerste voorzitter: dr., F. E. Posthuma, oud-minis ter van landbouw, nijverheid en handel, directeur van Centraal Beheer 's-Gravenhage; tweede voorzitter: dr. N. M. Josephus Jitta, onder-voor zitter van den Kon. Nation. Bond voor Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranji Kruis, 's-Gravenhage; algemeen secretaris: dr. C. J. Mijnlieff, secretaris van de Kon. Nation. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis; secretarissen: mr. J. J. Hage en dr. H. Kindermann, arts, Amster dam; penningmeesters: W. A. den Tex Bondt, penningmeester van den Kon. Nation, Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis en W. P. A. van Voorst van Beest, secretaris van den raad van bestuur der Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika te Amster dam; leden: dr. G. W. Boland, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, 's-Gra venhage; dr. P. H, van Eden, medisch-adviseur van de Rijksverzekeringsbank, onder-voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken te Amsterdam; ds. F. C. Fleischer, voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging Het Groene Kruis Utrecht; G. F. G. Go- bius, lid van het bestuur van den Kon. Nation. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis, dr. W. R. H, Kra nenburg, medisch-adviseur bij de Arbeidsinspec tie, 's-Gravenhage; dr. I. H. J. Vos, wethouder voor de openbare gezondheid, Amsterdam. N. Rott. Ct. Uitreiking vlugschriften door de verkeerspolitie te Amsterdam. Het is gebleken, dat de vlugschriften, die de ver keerspolitie te Amsterdam heeft uitgereikt een groot succes hebben gehad. Niet minder dan '12.000 zijn in handen van het publiek gekomen. En nog steeds komen aanvragen op het bureau van deze politie-afdeeling binnen. Dit is de reden ge weest, dat nog 18.000 exemplaren zullen worden gedrukt. De gedragingen van rijdend Amsterdam op de kruisingen zijn na het uitreiken van het propa gandamiddel iets verbeterd. De politie is echter van oordeel, dat het nog geruimen lijd zal duren, alvorens ieder zich zal houden aan de voorschrif ten. Dit is in het buitenland eveneens het geval ge weest, zoodat men zich niet mag laten ontmoedi gen. Vogelwacht op Terschelling. De heer L. H. Daendels, zal te Terschelling naar de Tel. meldt, in de duinen, niet ver van den „Brandaris", een vogelwacht plaatsen, welke ten doel heeft, den trek der vogels te controleeren en de gewoonten der verschillende soorten vast te stellen. Ook óp het eiland Helgoland bestaat zulk wacht, welke door de Duitsche regeering in stand wordt gehouden. Tevens ligt het in de bedoeling, van de ver schillende vogelsoorten eenige exemplaren te van gen, deze te prepareeren en ze in een hier te bou wen museum bij te zetten. Ongetwijfeld zal dit plan door velen in den lande toegejuicht worden. Wat op het oogenblik op het eiland ook veel besproken wordt, is het feit, dat de heer Daendels heeft verklaard, dit jaar en geheel voor eigen reke ning te beginnen met den aanleg van den zooveel en zoolang besproken badweg, waaraan Terschei ling veel behoefte heeft. Wanneer deze auto-weg naar het strand een maal gemaakt is, zal het eiland ongetwijfeld nog meer, dan tot op heden het geval is, als badplaats bezocht worden. Zulk een onderneming, vrij van eigenbelang, dwingt ongetwijfeld eerbied af, en getuigt van een WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School le Velseroord moeders gratis in de gelegenheid om hun zuigelingen, welke aan voedingsstoornissen lijden, te laten onderzoeken door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. ruimen geest, en een breeden kijk op de dingen. Het merkwaardige van het geval is, dat de heer L. II. Daendels, een afstammeling is van den groo- ten Daendels, die als gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indiëi zooveel heeft gedaan tot ver betering van de wegen op Java, en de zoon van den heer Daendels, den oprichter van zoovele groote stoomvaartlijnen. Werkverschaffing. Het Tweede Kamerlidi de heer Schaper, richtte tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen: Is de minister bereid mede te deelen, of en in welken vorm de regeering haar steun verleent aan de onderneming Eerste Drentsche Kleedingindu- strie, welke onderneming in Drente kleeding doet vervaardigen als werkverschaffing? Zoo ja, is de minister dan overtuigd, dat de daarbij betaalde loonen en overige arbeidsvoor waarden aan redelijke eischen voldoen, zoodat ;een stelsel wordt gehuldigd, waardoor de toch .1 niet gunstige arbeidsvoorwaarden voor confec- tiewerkers in den lande nog meer in verdrukking komen, de Drentsche werkers onevenredig laag worden bezoldigd, en alzoo de op zichzelf nuttige werkverschaffing wordt een werkverplaatsing ten nadeele van de arbeiders(sters) in dit bedrijf? Zou de minister het daarheen willen leiden, dat omtrent het te volgen loonstelsel in Drente in overleg wordt getreden met de betrokken vak bonden? Collectief contract in het bakkersbedrijf. Naar het Corr. Bur. meldt, heeft de Algemeene Nederlandsche Bond er Arbeiders(slers) in het Bakkersbedrijf, afd. Den Haag, Dinsdag j.l. een buitengewone vergadering gehouden, alwaar de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf werd besproken. De vergadering gaf sanctie tot afsluiting der overeenkomst. Tevens werd in deze vergadering de actie, ge voerd tegen de verslechtering van de Arbeidswet, uitvoerig besproken. Subsidie voor werkverschaffing In Zandvoort. Heel veer moeite heeft naar de Tel. meldt, het gemeentebestuur gehad om subsidie te verkrijgen voor het werk aan de fietspaden langs de Zand- voortschelaan. De arbeid was verricht door werk- loozen. De minister hefeft thans een subsidie op de uitgekeerde loonen verleend van 20 Bericht is nu ontvangen, dat ook de provincie Noord-Hol land een subsidie van 20 voor dit werk zullen verleenen. VISSCHERIJ. Donderdag kwam hier binnen de stoomlog- ger Jhr, C. H. v. d. Brandeler IJM. 33, van de Na tionale Stoomvischerij Maatschappij. Dit schip bracht niet minder dan 40 last haring aan, een on gekende groote aanvoer van dit jaar. Doch het merkwaardigste was wel dat van die vangst 22 last in een schot gevangen was. Natuurlijk had men geen tijd al die haringen .tijdig te kaken, zoo dat men 12 last tot steurharing had verwerkt en de rest in verschen toestand aanvoerde. De sardijnvisscherij, door botters, die het vo rige winter zulke groote afmetingena aannam, is weer begonnen. Donderdag kwam het eerste schip, met ongeveer 200 manden, de H.D. 5, hier aan. De motorkotter Zeemeeuw R.O. 1, die reeds sinds het vorige jaar onder directie van den heer C. v. d. Valk alhier, voer, is thans in de registers van IJmuiden overgeschreven en ontving de mer ken IJ.M. 205. Gedurende de week van 22 t. en m. 28 Oct. 1925 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 83 Hollandsche-, 1 Duitsche stoomtrawler, 24 Engelsche haring-drifters, 2 zeil-, 1 motor-, 1 stoom-haringlogger en 28 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 825 tot f 6052; Duitsche stoomtrawlers van f tot f 3203; En gelsche haring-drifters van f 1846 tot f 4676; zeil- haringloggers van f 1914 tot f 3936; motor-haring- loggers van f t. f 1388; stoom-haring-loggers van f tot f 107, terwijl de kustvisschers totaal f 1865 besomden. De aanvoer bestond uit 766.195 K.G. trawlvisch, 352 kantjes en 10913 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 318.744.94.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1