Moeders PUftOL V. I. 0. s. TEEÜVÜUiLS. IJ. V. V. STORMVOGELS V. s. v. [WITTE KRUIS. zoowel Bakker als Koster te vlug af. Hij zet voor en Van Beekum trekt den bal netjes tegen de lat. Visser en Struys beantwoorden deze vriende lijkheid met een paar gloeiende kogels op v. d. Meulen af te zenden. Twee corners zijn het so ber resultaat. Na goed werk van Blmkhoff-Ol- denburg kopt Visser keurig in, schijnbaar bui ten bereik van v_ d, Meulen. 't Is echter slechts schijn. Tegen de rust komt H. F. C, iets los. Van Beekum kogelt hard voorbij de verste paal. Vis ser wil het vervolgens eens alleen probeeren. Hij krijgt werkelijk het leder vrij, schiet tegen de paal. Spoedig is het dan rusten. 1 Na de thee loopt H, F, C, hard van stapel. De St.-verdediging wordt gepasseerd, doch Thyssen stopt het schot van Miezérus. Na deze bard-van- stapel-looperij plaatst Snoeks den bal naar Boe- kelaar. Diens voorzet schiet Oldenburg hard in, maar weer staat v. d. Meulen in den weg. Een doelworsteling volgt. Driemaal wordt de bal in geschoten en driemaal tegen een H. F, C.'er. Tenslotte schiet Boekelaar voor de vierde' maal in, echter recht op v, d. Meulen af. Wanneer er 9 minuten gespeeld is, brengt de linkerwing snel op. Boekelaar zet, £oed van lengte voor en de naar binnen loopende Olden burg schiet ontzettend hard den bal in de H. F. C.-touwen. Groot gejuich natuurlijk! Vier minu ten later kan de H. F, C.-aanhang juichen. Van Beekum werkt zich dan door de Stormvogels verdediging en zet zuiver voor 't doel. Van Beem loopt naar binnen en de stand is gelijk (11). We krijgen nu een zwaren strijd om de leiding te aanschouwen. Een corner op het St.-doel^ kopt Koster weg. Even hierna bezorgt Bezoeki Van Beekum de kans van den dag. Deze schiet even wel ver naast. Nauwelijks is afgetrapt of dezelf de speler is bijna de geheele St.-verdediging gepasseerd, uitgezonderd Haak, die fraai den aanval tot staan brengt, I Geen minuut later knalt Houtkamp een voor zet van links hoog in 't H, F. C.-net (21), II. F. C, geeft nog niet op, alleen Sigmond schijnt er „uit" te zijn. Een voorzet van Van Beem stompt Thyssen het veld in. Aan den over kant krijgt Oldenburg een paar goede kansen. Beide malen het wordt eentonigredt v. d. Meulen keurig. Onvermoeid zwoegen Visser-Boekelaar door. Tal van voorzetten komen voor 't doel, maar Koningh c.s. weten er raad mede. Hoewel Slormv, sterker is, blijven Snoeks en zijn man nen toch bijna voortdurend in actie. Tegen het eind brengt de rechterwing snel op. Oldenburg zet voor en Blinkhoff kogelt hard over de lat. Dan fluit Eymers spoedig inrukken. Wel mag "gezegd worden, dat S. V, dit aan haar veld te danken heeft, want het spel der V. S. V.'ers was ver beneden hun kunnen. Alleen de invaller linkshalf Wey en v, d. Wint speelden hun partij op uitblinkende wijze. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslag van Zaterdag 31 Oct.: Vios IIHamit 91 Voor Zaterdag 7 Oct. is vastgesteld. Vios IUlysses I 2.30 uur. Kennemerland IIVios II 2.30 uur, De leden worden er op gewezen dat het t vangsuur op 2,30 uur is gesteld. Zaterdag wacht Vios een zwaren strijd legen het sterke Ulyses. Dus aangepakt jongens! OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen van 31 October: Kennemerland ITrekvogels I 22 Trekvogels IIG. S, C. II 04 Voor Zaterdag 7 November zijn de volgend, wedstrijden vastgesteld: Trekvogels IG. S. C. I 2,30 uur n.m. Ulysses IITrekvogels II 2,30 uur n.m. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wedstrijden: Stormvogels IH. F, C. Hollandia IIStormvogels II Stormvogels IIIHillinen II E. G. K. IIStormvogels V, A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS I—'T GOOI. BLAUW-WIT III—STORMVOGELS II. STORMVOGELS III—STORMVELD voor Stads-Editie-beker, te 12 uur. E.D.O. V—STORMVOGELS IV te 10 uur. V S. V. III—STORMVOGELS V te 12 uur. 2—1 2—3 1—3 6—1 den OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Dinsdagavond half acht training tot 10 uur in de groote zaal van Tivoli, die voor dit doel iederen Dinsdagavond is gehuurd. De betrokken spelers worden er op attent ge maakt, dat zij deze avonden beslist niet mogen verzuimen, maar allen aanwezig moeten zijn. Uitslagen der gespeelde wedstrijden. O.S.V.—V.S.V. - 2—2 V.S.V. 2—H.F.C. V 8—2 Stormveld 2V.S.V. 3 1 Voor a.s. Zondag is V, S. V, I vrij, voor liet 2e elftal is vastgesteld een wedstrijd tegen H, G. S. C. Voor het 3e elftal is vastgesteld een wedstrijd te gen Stormvogels 5, O.S.V—V.S.V. 2—2. 's Morgens 11 uur was het vertrek per autobus vastgesteld. Wijl Koedijk en Bruidsc'haar op het appèl ontbreken, wordt de reis aanvaard met het volgende elftal: v, d. Wint v, Zutphen v. d. Pieterman Böhm Kaldenbach Wey Bakker, Zwanenburg, N.N, Joh. v, Heyst, Traksel Voor dezen wedstrijd was scheidsrechter Hen- neberke aangewezen, die, zooals altijd, beide par tijen goed onder den duim hield. In een goede stemming arriveerden bestuurders, spelers supporters met 3 auto's in Oostzaan. Even voor den aanvang arriveerden ook nog eenige tientallen supporters per fiets, die hun club'kwamen aan moedigen. De wedstrijd. Als scheidsrechter Henneberke beide ploegen in het veld fluit, wint O. S. V. den toss, zoodat N. N, den bal aan 't rollen brengt voor V. S. V. Spoedig blijkt, dat het veld verradelijk glad is, waar de V.-spelers veel last van' ondervinden. O. S. V., van deze gelegenheid gebruik makend, speelt overrompelend en weet binnen een kwar tier te doelpunten (10). Even laten verschillende V.-spelers den moed zinken, waarvan O, S. V. nogmaals dankbaar gebruik maakt door toedoen van haar midvoor. Dit wordt den V, S, V.'ers te bar. Vlug herstel len zij zich en het O. Si V,-doel maakt benauwde oogenblikken door. Steeds is er een O, S, V.-been, dat redding brengt en bovendien gaan mooie kan sen verloren door het gladde terrein. Toch moet de O.-doelman, die in schitterenden vorm is, zwichten 6als N, N. in een schermutseling den bal bemachtigt en onhoudbaar doelpunt. Voor de rust blijft het spel verder hoofdzakelijk op het middenveld. Scheidsrechter Henneberke fluit dan voor de thee, welke de spelers voor eigen rekening kunnen koopen. Na de rust pakt V. direct flink aan. Het schijnt, dat zij haar achterstand in zal halen, Het O. S. V,- doel wordt belegerd, doch vele kansen gaan door slecht schieten verloren. Het was dan ook niets dan glijden en vallen. Dit duurt zoo tot een kwar tier voor het einde, waarna O. S. V. geleidelijk aan veld wint en de V. S, V.-voorhoede een lesje geeft in het op de been blijven. In deze periode toont de V. S. V,-achterhoede, dat zij er ook is. Van der Wint stopt de onge- loofelijkste ballen. Viermaal komt er een O. S. V,- er geheel alleen voor v. d. Wint, doch driemaal stopt deze meesterlijk en den 4den keer redt de paal, Eenige hoekschoppen op het V,.-doel leve ren niets op. Een onverwachts schot van den O. S. V.-midvoor wipt van der Wint juist over den legger. De hierop genomen hoekschop wordt door de V,-achterhoede weggewerkt, waarna de V.-voor hoede den bal meeneemt. Een schot volgt, dit wordt onvoldoende gestopt en B'akker zorgt, dat de stand gelijk wordt (22), Nog 3 minuten zijn er te spelen. Zenuwachtig zwoegen beide partijen voor het winnende punt, doch de stand blijft on veranderd, wat precies de verhouding weergeeft. Over den wedstrijd KennemerlandTrekvogels het volgende: Als om 3 uur de heer Heyer de elftallen in het veld blaast, verschijnt Trekvogels met Mulder in de gelederen, die voor Visser invalt. Direct is Trekvogels in de meerderheid, doch door slecht schieten gaat menige goede kans verloren. Na on geveer 20 minuten spelens geeft Muller Trekvo gels de leiding. Ook het T.-doel beleeft eenige be dauwde momenten, doch de achterhoede, met den keeper als uitblinker, weet erger te voorkomen. Kort voor de rust wordt de voorsprong door v, d. Steen vergroot, (02). Na de rust wordt aan beide zijden flink aange pakt. In de T.-voorhoede wordt hard gewerkt, doch te ondoordacht om resultaat op te leveren. Bij een worsteling voor het IJmuider-doel lipt de bal tegen een Trekvogel-arm, waarvoor de scheidsrechter penalty geeft, waarvan K. een dankbaar gebruik maakt, (12), K, komt dan nog eenige malen onstuimig opzetten. Bij een der aan vallen wordt niet vlug genoeg weggewerkt, er het is voor den toestormenden K.-linksbinnen ook een kleine moeite, de partijen op gelijken voet te brengen. Trekvogels doet nog eenige wanhopige pogingen om de leiding te hernemen, hetgeen haar niet gelukt, zoodat zij haar eersten competitie wedstrijd, ondanks den scheidsrechter, gelijk speelde. GEMEENTERAAD. VERGADERING VAN 3 NOVEMBER 1925. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Dunnebier wegens ziekte. De voorzitter doet mededeeling van de ingeko men stukken. Een schrijven van J. Valk te IJmuiden inzake aanneming van arbeiders bij den sluisbouw. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den voorzitter en secretaris van het Geneeskundig Gezelschap Kennemerland, waarbij verzocht wordt te zorgen: le, dat aan het strand aanwezig is een volle dige verbandlost, een zuurstofapparaat en een brancard; 2e, dat een goede verbinding tot stand komt vanuit IJmuiden met het strand; 3e, dat er eene doorloopeiide telefonische ver binding is tusschen het strand en het politiebureau te IJmuiden. In handen van B. en W, om advies, Een adres van den voorzitter en penningmeester Beverwijksche Bad- en Zweminrichting te Als uw kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30 60-90 ct. der Beverwijk, waarbij verzocht wordt voor 1926 een subsidie te verleenen van f 500.Te behandelen bij de begrooting voor 1926. Een adres van de Noord-Hollandsche Vereent ging „Het Witte Kruis" om voor 1925 en 1926 een subsidie te willen verleenen in de exploitatiekos ten van hare ontsmettingsinrichtingen en ovens, (Aangezien onze gemeente van een en ander geen gebruik maakt, stellen B. en W. voor, op het adres afwijzend te beschikken), goedgekeurd; Een adres van de commissie voor de Malaria bestrijding door de bevolking in Noord-Holland, om haar werkzaamheden te willen steunen met een jaarlijksche bijdrage naar 1 cent per inwoner (te behandelen bij de begrooting voor 1926); Een schrijven van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, waarbij de met het Rijk aangegane overeenkomst inzake ver wijdering van vuil van de wegen en straten aan de zuid- en zuidwestzijde van de Visschershaven te IJmuiden, wordt opgezegd, voor kennisgeving aangenomen, (Ingevolge het bepaalde in art, 9 der overeen komst zal deze dus thans nog gelden tot en met 31 December 1927). Als voren van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt bericht, dat aan ons verzoek, om het ver keer met zware vrachtauto's op den Zeeweg te Driehuis te beperken, geen gevolg kan worden ge geven, daar de provinciale regeling betreffende het verkeer met zware motorrijtuigen binnenkort zal ophouden te gelden, omdat het gewijzigde Mo tor- en Rijwielreglement alsdan in werking zal treden. Als voren van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, waarbij wordt medegedeeld, dat aangezien niet vaststaat, dat het bevroren vleesch rechtstreeks zal betrokken worden uit het schip, hetwelk de lading te IJmuiden aanbrengt, niet voldoende termen aanwezig zijn om de ge meente Velsen als „eerste kantoor" aan te wijzen, temeer waar in de omgeving reeds „eerste kanto ren" bestaan o.a. Amsterdam en Haarlem, en eerst genoemde gemeente stapelplaats is van ingevoerd bevroren vleesch, Mededeeling. In verband met het besluit van den 7 April 1925, no, 20, deelen B. en W. mede, dat door hen met de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding eene overeenkomst is gesloten voor den tijd van 10 jaar, ingaande 1 December 1925 en eindigende 30 November 1935 voor de levering van een hoeveel heid gas, groot minstens 30,000 M3 per jaar. Het contract is bij de stukken gevoegd, In den aanvang was ook de heer Landeweert af wezig. Vervolg ingekomen stukken. Een adres van den Kerkeraad der Gereformeer de kerk te IJmuiden waarbij verzocht wordt tegen Januari 1926 gebruik te mogen maken van een lokaal van school B, voor het houden van een Evangelisatie-Zondagsschool (in handen van B. en W. om advies). Als voren van de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken", waarbij zij verzoekt gebruik te mogen maken van een lokaal van school A te IJmuiden gedurende 2 avonden per week des middags van 4.15 tot 5.15 uur, voor het geven van een cursus in de Fransche taal voor leerlingen der 5e en 6e klasse der lagere scholen in deze gemeente (in handen van B. en W, om ad vies). Een schrijven van Mej. J, van der Lende, waar bij zij verzoekt hare aanwijzing als vroedvrouw in. te trekken (voorgesteld wordt aan het verzoek te voldoen en de aanwijzing met ingang van 1 No vember a.s. in te trekken); goedgekeurd. Een adres van Mej. D. W. van den Hof, verlos kundige te IJmuiden, waarbij zij verzoekt in aan merking te komen als vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. B, en W. stellen U voor in de plaats van Mej. J. van der Lende ingaande 1 November 1925 aan te wijzen als vroedvrouw belast met de armenpraktijk voor de afdeeling IJmuiden Mej. D. \V. van den Hof op eene toelage naar f 100.per jaar, bene vens f 10.per verlossing, gedaan op verzoek van één der burgerlijke instellingen van maatschappe lijk hulpbetoon; goedgekeurd. Een verzoek van Mej, A. J. Uijttenboogaard, on derwijzeres aan school AI te IJmuiden om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 Januari 1926 (voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van het tijdstip, door ons te bepalen; het door adressante gedane verzoek om overplaatsing naar school F te Santpoort komt hierdoor te vervallen); goedgekeurd. Een adres van I. Tiersen en H, Weernekers te Velsen, betreffende herziening no. I van het uit breidingsplan (in handen van B, en W. om ad vies). Aan de agenda wordt toegevoegd; Punt 9. Benoeming van een onderwijzer met akte Fransch aan de o.l. school D. De voordracht luidt als volgt: 1. A. Nitzsche, onderwijzer aan de nieuwe o.l. school te Stadskanaal; 2. A. P. Kruijt, onderwijzer aan de 2e o.l. school te Zuid-Beijerland; 3. Ph. M. van Kranenburg, onderwijzer aan de o.l. school te Wijk bij Heusden. Naai aanleiding van het schrijven van den mi nister van Arbeid, zegt de heer Tusenius dat de motieven van den minister voor spr. onbegrijpe lijk zijn. De Voorzitter zegt dat men er alleen in lezen kan, dat de minister 't niet wil doen. Spr. vraagt of de raad er nog eens op terug wil komen en hernieuwd verzoek aan den minister wil zien ge richt. De raad gaat hiermede accoord. De heer Sluiters zegt naar aanleiding van het verzoek van het Geneeskundig gezelschap Kenne- merjand, dat hij hoopt dat hieraan wordt voldaan en dat het volgend seizoen alles in orde is. De zaak is zeer urgent. De Voorzitter zegt ook van deze meening te zijn, maar gelooft dat vooral het onder 3 gevraaf nogal wat kosten zal. De heer Sluiters raadt aan dan overleg te ple gen met de Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. De Wethoudersverkiezing. De Voorzitter stelt nu eerst de verkiezing van een wethouder in de vacature Landeweert aan de orde. De heer Nijssen krijgt het woord en spreekt als volgt: Is stel er prijs op, namens de drie rechtsche raadsfracties, vóór wordt overgegaan tot de ver vulling van de vacature in het college van B. en W,, ontstaan door het bedanken van den lieer Landeweerd, eene verklaring te mogen afleggen, ten eerste in verband met de verklaring in eene vorige vergadering afgelegd door den heer Vis ser namens de S.D.A.P., ten tweede in verband met de verklaring thans, door den heer Lande weert aan den Raad toegezonden en ten derde met het feit van zijne aftreding als wethouder, Mijnheer de Voorzitter! De Raad zal ons ten goede houden, dat wij niet in eene beoordeeling treden van de verhouding, die heeft bestaan tus schen den heer Landeweerd en diens partijgenoo- ten. Al wat dienaangaande is medegedeeld in de verklaring van den heer Visser, en dientengevolge noodwendig beantwoord moest worden door den heer Landeweerd is eene quaestie van interne partijpolitiek, waarmede de Raad van Velsen als zoodanig niets te maken heeft, en die ten eenen- male hier, via de bedoelde verklaring, niet aan de orde had behooren te worden gebracht. Onze vergadering heeft alleen te maken met het feit dat de heer Landeweerd ontslag heeft ge nomen en met de oorzaak daarvan, welke is gele gen in een motie van zijne partij, waarbij de eisch van zijn ontslag werd- gesteld. In hoeverre de partijgenooten van den heer Landeweerd gerechtigd waren een dergelijke eisch te stellen, is wederom niet een zaak van de zen Raad, maar wat wèl dezen Raad raakt, is het feit dat de heer Landeweerd aan dezen eisch heeft gevolg gegeven, M. de V.! De rechtsche raadsfracties stellen er prijs op, hierbij op den voorgrond te stellen, dat de heer Landeweerd niet is gekozen tot wethou der door zijn partijgenooten alléén, ook niet door eene combinatie van vrijzinnigen en partijgenooten, maar door alle partijen in den Raad, met alge- meene stemmen. Onze raadsfracties spreken op grond daarvan er hun leedwezen over uit, dat de heer Landeweerd, zonder met de andere partij en in den Raad rekening te ouden,' zich reeds te voren heeft verbonden gevolg te geven aan eene eventueele eisch om zijn mandaat ter beschikking te stellen, terwijl toch alle raadsfracties tot zijne benoeming hadden medegewerkt en dit temeer waar zijne partijgenooten in den Raad een kleine minderheid vormen. Onze rechtsche raadsfracties betreuren ten zeerste, dat de heer Landeweerd op deze wijze het college verlaat en blijven hem erkentelijk voor de wijze waarop hij zijn krachten en gaven ten ge- meene nutte heeft gegeven en voor de wijze waarop hij heeft getracht aan alle richtingen recht te laten wedervaren. Wanneer hij naar het oordeel van sommigen, zoo rechts als links, dharin niet altijd geheel ge slaagd, dan is dit niet aan te nemen als een ge volg van partij drijven, maar als gevolg van ver schil van persoonlijk of principieel inzicht. De rechtsche raadsfracties, die den heer Lande weerd als sociaal-democraat kennende, hem heb ben helpen benoemen, zijn ook thans nog van oor deel daarmede te hebben gehandeld in het alge meen belang, dat naar hun oordeel vorderde, dat, bij eene samenstelling van den Raad als deze, aan de sociaal-democraten niet alleen een zetel toe kwam, maar dat zij ook een deel van de verant woordelijkheid van het bestuur der Gemeente be hoorden te dragen en dat de heer Landeweerd ook onzerzijds geschikt werd geacht om deze taak op zich te nemen. Wanneer thans de heer Landeweerd niet weer zal zijn de door rechts geaccepteerden candidaat voor de wethouderszetel, dan mag daaruit der halve niet worden geconcludeerd, dat de recht sche partijen accoord gaan mef de tegen den heer Landeweerd gevoerde actie. Integendeel wordt deze actie door de gezamenlijke rechtsche raadsfracties scherp afgekeurd, al is het ook dat rechts zich aan het feit dezer aftreding onder werpt, omdat de lieer Landeweerd zïcK bij voor baat verbonden had te zullen bedanken. Had de heer Landeweerd niet bedankt, dan zou het zin hebben gehad tegenover het votum zijner partijgenooten een votum van den Raad uit te lokken en had de heer Landeweerd dan, met bei de voor zich, eene beslissing kunnen nemen, Thans is zulks niet meer mogelijk, en waar het nu eenmaal onmogelijk is dat rechts een sociaal democraat stelt en kiest tegenover zijn partijge nooten en dat rechts alleen of hoofdzakelijk de verantwoordelijkheid zou moeten dragen van de bestuursdaden van een wethouder, die leeft uit een ander beginsel, is herstel van het gedane onmo gelijk. Maar M, d, V, de rechtsche raadsfracties zien zich door het gebeurde ook in de onmogelijkheid geplaatst om thans op een der andere sociaal democratische leden hun stem uit te brengen. De reden daarvoor is niet in de eerste plaats te zoeken in het feit, dat door hen en bloc is be sloten geen wethouderszetel te aanvaarden, want dat zou op zich zelf rechts niet behoeven te weerhouden om te demonstreeren, dat zij in het algemeen genomen de bezetting dezer zetel door een vertegenwoordiger van een zoo sterke raads fractie gewenscht achten. De grootste en voornaamste reden voor hare houding vinden de rechtsche raadsfracties hierin, dat zij thans niet, door hun stem op een der andei sociaal-democratische raadsleden uit te brengen, mogen uitspreken, dat zij met de S.D.A.P. van oordeel zijn, dat de heer Landeweerd moest plaats maken voor iemand anders, omdat hij niet naar behooren dè belangen der gemeente had ge diend. Tenslotte stellen de rechtsche raadsfracties de S.D.A.P., en de S.D.A.P, alleen, aansprakelijk voor het feit, dat zij noch op den heer Lande weerd noch op een zijner partijgenooten bij deze verkiezing hunne stem kunnen uitbrengen, tenzij de S, D, A. P, alsnog op hare houding, ten op zichte van den heer Landeweerd, zou willen te rugkomen. De heer Schuitenmaker zegt het volgende: „Mede namens den heer Tusetffus en mijn par tijgenoot Bosman wensch ik de volgende verkla ring af te leggen: Tot voor korten tijd stelden wij ons op het standpunt, dat de wethouderscrisis langs ons heenging. De heer Landeweerd had ons vertrou wen en heeft zulks nog. Daarom waren wij beslo ten onze stem opnieuw op den heer Landeweerd uit te brengen. Maar thans, na de verklaring van rechts, zou dit geen zin meer hebben. Temeer, opdat de nieuw te benoemen wethouder den grootst mogelijken steun mag verwachten, hebben wij besloten onze stem uit te brengen op den man, die onder de gegeven omstandigheden voor den wethouderszetel is aangewezen." De heer Visser zegt dat de rechtsche fracties meenen, daf de soc.-dem. leden niet het recht hadden te handelen, als zij gedaan hebben, Spr. acht dit niet juist, omdat de wethouder allereerst wordt aangewezen door de politieke paitij, waar toe hij behoort. De wethouder moet dus zijn da den voor zijne partij kunnen verantwoorden. Kan hij dit niet, dan mag zijn partij hem verzoeken heen te gaan, Spr, wijst er op, dat als de wethou der iets niet naar den zin van andere partijen doet, deze daar politieke munt uitslaan. Wij mee nen recht te hebben te doen, zooals wij gehandeld hebben. Spr. wijst er op dat er geen scherpe, maar een zeer zakelijke actie tegen den wethouder is gevoerd. Van rechts is nu gezegd, dat men daar geen an dere soc-dem. wethouder wil als de heer Lande weerd. Spr, zegt dat als de heer Landeweerd ge kozen werd en deze de benoeming aannam, het zeer de vraag zou zijn, of de heer Landeweerd 'sociaal-democraat zou blijven, een vraag, die spr, nu maar niet beantwoorden wil. Dat de soc.-dem. fractie geen candidaat voor het wethouderschap zou willen stellen, zooals bij geruchte verspreid is, is niet waar. De fractie heeft in dezen geen be sluit genomen. Spr. zegt dat men wel mag aannemen dat dt schijn er is, dat de heer Landeweerd een herbe noeming als wethouder zou aanvaarden. Dit is echter in strijd met de ons gegeven belofte, die niet gedaan is in een onbewaakt oogenblik, maar tweemaal mondeling en eenmaal schriftelijk, Spr, zegt dat t hem spijt, dat de heer Landeweerd niet aanwezig is, want spr. zou gaarne van hem ge hoord hebben, of hij zijn belofte zou houden. Spr. zegt dat door den heer Landeweerd heel wat gezegd ig in zijn brief aan den raad. Er zijn veel onjuistheden, halve- en kwart-onwaarheden in, als waar was wat de heer Landeweerd schreef, zou de daad onzer fractie verkeeid zijn, daarom eischt de eer der fractie dat wij er tegenop komen Als de heer Landeweerd schrijft dat de secre taris der Federatie een paar maal op de fractie vergadering aanwezig was, is dit een aanval op een persoon, waar spr. ten sterkste tegen op komt. Als de heer Landeweerd meent, dat wij nog andere grieven tegen hem hebben, heeft hij dit mis, zegt spr. Wat wij aan bezwaren tegen hem hebben ingebracht, is door hem niet weerlegd. Spr. meent dat de heer Landeweerd het recht mist om verdachtmakingen te uiten. Als de heer Lan deweerd zich beroept op het partijbestuur en ge westelijk bestuur, is dit onjuist. Spr. zegt dat bei de besturen de houding van den heer Landeweerd nog scherper veroordeelen als de 'fractie. Spr. zegt dat zijn fractie geen bepaald stand punt inneemt inzake de verkiezing van een nieu wen wethouder. Daarom wil spr, voorstellen de benoeming aan te houden, opdat over de bezet ting van den zetel eerst gesproken kan worden, Spr. zegt dat de heer Landeweerd oorspronke lijk een royale houding tegen de fractie aannam, later werd dit echter anders. Feitelijk heeft deze een beslissing der Federatie-vergadering uitge lokt, wat er gebeuren zou, als hij bedankte. Maar men heeft dit niet gewild. Toen kwam het bedan ken van den heer Landeweerd, waarna wij ge poogd hebben onze houding te bépalen, maar dit is niet gelukt. Misschien wil de raad dit nog mogelijk maken. Spr, zegt dat als de raad geen andere candidaat der S. D. A. P. accepteert, de stemming kan plaats hebben. Spr, hoopt echter dat de raad de benoeming wil aanhouden. De heer Vermeulen zegt dat als de raad ooit een meevallertje kreeg, dan dit voorstel. De hee- ren hebben maanden lang kwestie en nu zijn ze nog niet klaar. Voor hen begon <fe zaak pas Don derdag. Wij zijn klaar, zegt spr. en er is geen en kele reden om de benoeming aan te houden. Wij hebben ook een andere opvatting der gemeente wet, zegt spr. Wij raadsleden kiezen de wethou ders en wij kiezen die zonder commando's. De heer Schilling zegt dat 't onjuist is, dat de zaak al maanden klaar is. De fractie heeft steeds getracht dezen gang van zaken \e voorkomen, spr, althans zeer sterk. Wat wij deden, gaat de bur gerlijke partijen niets aan, Spr. vindt het jammer, dat er geen belasting op een publieke vermakelijk heid als deze raadsvergadering is, want het is een groote komedie. Alles is al klaar. Spr, pro testeert er tegen, dat de rechtsche partijen met be hulp van de kleine linksche partijen alles klaar maken, buiten de soc.-dem. fractie om. Het voorstel-Visser, om de benoeming van een wethouder aan te houden, wordt met 145 stem-, Het gebeurt nog vele malen dat inge7 nen der Gemeente Velsen, gebruik m maken van het Noodlidmaatschap der°S^ te Kruis-Vereeniging wat f 4 kost h toch menigeen aangespoord is geworde^ lid te worden voor f 1.50 per jaar. Het Bestuur wil gaarne onder de dacht brengen van een ieder die geeiHu is, dat wie zich daarvoor in Nov, of J) opgeeft een bewijs ontvangt dat ook heU heele jaar 1926 geldig is. Men stelle uit en geve zich nog heden op bij den lf' J. WOLTMAN, Trompstraat 103 Vel* oord. 1 sten pi li men verworpen. Alleen de soc.-dem, leden den voor. De heer Schilling zegt met buitengewone y wondering de verklaring der rechtsche fraci' gehoord te hebben De bewering, dat de verlj ring onzer fractie hier niet thuisbehoorde, ia Vo rekening van den voorzitter, die de vergadering leidt, Spr. meent dat de raad er wel mede te ken had. Er is hier zeer smalend gesproken over kleine minderheid, zegt spr. Men zet de op hun kop, men gaat parlementje spelen, parlement kan men wel een minister dwingt te treden, spr. zegt dat dit met een wet^L niet gaat, dit moet alleen zijn fractie L Een kleine minderheid, zegt me», 6 van De heer Visser: Straks 8. De heer Schilling: Straks bij de nieuwe y{^ zingen 8 of 9. Stemmen: Had je me maar! De heeren Visser en Schaar: Ze komen er! De heer Schilling: Laat men er maar om denk« bij de verkiezingen. De heer Groeneveld: Je komt zelf niet meet de lijst. De heer Schilling: Laten de kleine partijen, vu al de vrijzinnig-democr., er maar rekening j houden, De heer Bosman: Nu kruipen we allemaal onze schulp. De heer Groeneveld: Je hebt zelf niets meer leggen in je partij. De heer Schilling: Je zult zien, dat straks, burgerlijke partijen nog samengaan, om de soc "1 aal-democraten te weren. De heer Schaar: Juist De heer Schilling: Maar ze houden ons niet gen, Thans wordt tot stemming overgegaan. De» er dem, leden verlaten de raadzaal. Benoemd waid tot wethouder den heer K.. H. Tusenius me! stemmen. Eén stem was uitgebracht op deii Landeweerd. De Voorzitter vraagt of de heer lusemui benoeming aanvaardt. De heer Tusenius antwoordt daatop als ij „Wanneer iemand geleerd heeft, dat hier ai ken zilver is, maar zwijgen goud, dan ben ik! Nu wij echter zoo midden in de „verklariif zitten, meen ik verplicht te zijn naar aanlta van deze verkiezing ook mijn meening le mi a|| uitspreken. Niemand, en zeker ik zelf niet, tot voor^ljj. dagen, had kunnen vermoeden, dat de oplosi wj van deze wethouderscrisis op deze wijze zon vonden worden en toen mij de vraag bereikfe ik bij verkiezing ook werkelijk dezen zelel J bezetten, heb ik naast een gevoel van groote doening toch direct gemeend dat dit de meest gewenschte oplossing was. Deze zetel toch I hoort om allerlei redenen, vooral door lijn terende staat van dienst, aan den neer bui weerd, dit is zijn recht. Het lijkt mij dat het, vo« welken opvolger ook, moeilijk en misschien zei onmogelijk zal zijn, een dragelijk figuur te slia Als ik dan toch hier verklaar, deze benoeis j|g aan te nemen dan doe ik dit om de volgende; denen en met de volgende voornemens: Ik begrijp maar al te goed tot welke coms W taren deze benoeming aanleiding zal geven, D; links toch wordt ik bij voorkeur als nog mb; democratisch als de meeste rechtschen betitel! rechts verzekerde in mijn verkiezing te willen! monstreeren dat men als derde wethouder f man van links wilde. M, d. V., mijneheeren, evenals tot heden zalj ld voor mij zelf heel moeilijk zijn om een eigen} yj> litieke kleur te onderkennen in zaken welke gemeentebelang raken. Rechts, zooals dit door kele Uwer verstaan wordt, ben ik niet en ka nooit worden en links, zooals door sommige ft dit wordt gewenscht, ben ik niet en of er h is dat ik dit kan worden, betwijfel'ik, - Ik weet dan opk maar al te goed dat it de functie slechts tijdelijk zal bekleeden, hóe ter, hoe liever. Niemand Uwer kan, wanneer! eenmaal gekozen is, zoo gemakkelijk en zoo ne weer opstaan als ik, daarom, Mijtieheeren, klaar ik gaarne het volgende: Zoodra door de S.D.A.P. verklaard wordl de heer Landeweerd zijn zetel weer behoort h nemen, stel ikmijn zetel ter beschikking van Raad, opdat deze den heer Landeweerd weer verkiezen. Ik ben overtuigd, dat het misverstand, flat leid heeft tot een verklaring van den heer Vis spoedig zal worden opgelost. Het spijt mij1 recht dat het heden nog niet opgelost is. Nog een enkel woord. Als ik dan trachiet zoo goed mogelijk den arbeid van den beer deweerd voort te zetten, dan zal dit toch dr^ den stempel van het tijdelijke', en ik ben er van dat de liefde van den heer Landeweerd'» dezen arbeid hem veel leed zal doen verP Maar vooral verwacht ik van den heer I® 1,1 weerd, juist om die liefde,dat hij zelfs na moeilijken dag zijn warme belangstelliüg 1 volle toewijding zal. willen blijven wijden aas belangen van onze Gemeente, welke hij tot op zoo uitmuntende wijze diende," Aan de orde is de benoeming van een tij wethouder, wegens ongesteldheid van den Dunnebier. Uitgebracht worden 18 stemmen op heer A. ten Broeke en één in blanco. De heer ten Broeke zegt er van doordrong zijn belangeloos een zeer belangrijke taak op te nemen, Spr. hoopt dat het voor korten tij De Voorzitter wenscht den heer tén luk en hoopt eveneens dat het voor korten zal zijn. Hieraan verbindt spr, tevens den W dat Wethouder Dunnebier weer spoedig zal zijn. (Instemming bij den raad), Thans wordt de tweede stemming g® over het prae-advies op een verzoek van V' Vooren, om vrijstelling van art. 19, al. 1 der en Woningverordening voor den bouw va woon- en winkelhuis te Jan Gijsen^, gunstig prae-advies wordt thans met 14—° men aangenomen. rsC De heer Landeweerd is ter vergadering Aan de orde is het voorstel tot 'nsje^jg beroep tegen de beslissing van Gedepute ten, inzake de stichting van een bijzoude school te Wijkeroog. „„«ratel De heer Vermeulen vraagt of dit

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2