BOELHUIS. E.V.C.—V.S.V. Ook de tweede wedstrijd tegen Helder heeft niet het zoozeer gewenschte succes opgeleverd, waardoor de Noordelijken een bijzonder gevaar Üjke klip ontzeild hebben. Nu is 't waar, zoo lang er leven is, is er hoop, maar toch meenen wij ver van de waarheid te zijn, wanneer we beweren, dat V. S. V.'s kansen nu vrijwel nihil zijn gewor den en dus ook dit jaar de tweede klas-deuren voor de Velseroorders gesloten zullen blijven. Moi-gen trekken ze naar E. V. C,, waarvan be reids op eigen terrein met 31 gewonnen werd, Ook nu verwachten we, dat de overwinning aan V. S. V.'s kant is. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Naar wij vernemen zal Vrijdag 27 November a.s. in de schouwburg Thai ia, worden opgevoerd het tooneel- stuk „Het teeken des kruises". Daar dit mooie werk overal in den lande met groot succes werd opgevoerd, zal het ook zeker in IJmuiden niet aan be- la ngstelli ng ontbreken. In liet Koning Willemshuis had gisteravond een der propagandaverga- deringen plaats, die het Chr. Nat. Vak verbond deze weken, door het geheele land organiseert. Deze vergadering was slechts matig bezocht en stond onder leiding van den heer C. van der Steen, voorzitter der Chr. Besturen Bond. Zij werd met ge bed geopend, waarna de voorzitter er zijn leedwezen over uitsprak, dat deze vergadering zoo slecht bezocht was in verhand met het aantal leden der Chr vakorganisaties, hier ter plaatse. Als eerste spreker trad op de heer II Wetselaar, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Metaa.lbewerkersbond, over liet onderwerp: Moedig voorwaarts, Deze erkende dat de Chr. vakbeweging, tengevolge van dien tijdgeest, niet groot kan zijn, daar hij haar bovenal eisoli is, dat zij blijft staan op het kozen principiëele standpunt. Zij moet hoog houden de eere Gods, in het c.iale leven, zonder echter de beteeke- nis der stoffelijke dingen, in de verhou- 'dingen tusschen de mensch'en, te on derschatten. Die verhoudingen worden vertroebeld van twee kanten; van de zijde dier arbeiders door «niet hun volle arbeidsvermogen te geven, in dienst der patroon. Doch zondigt de arbeider in dezen, nog meer is er tegen hem ge zondigd door -hem een deel van zijn rechtvaardige loon te onthouden. Daarom moet er vooral positieve ar beid gedaan worden, zorgen voor den uitbouw der -sociale wetgeving die, vooral door -den onvergetelijken Talma is tot stand gebracht. Daar is voor den christen-arbeider een taak, om een dam op te werpen tegen het socialisme en communisme. Als tweede spreker trad op de heer Kooi, hoofdbestuurder van den Christ. Bond voor Spoor- en Tramwegperso neel, over het onderwerp: „Er op uit". Deze spreker drong er vooral op aan dat men 'er op uit moest om de Christ, vakbeweging te maken tot een getui genis in de wereld. Zij moet God in de wereld indragen, tusschen alle stroo- mangen des ongeloofs. Wel willen steeds de tegenstanders spotten met ons principe, doch niet het principe is daarvan de oorzaak, maar de houding der dragers van dat principe. De chris- ten-abbeider moet het aandurven voor dat principe uit te komen, zoo goed als de zonen des ongeloofs dag en nacht voor hun ideaal werken. Want juist des christens ideaal duurt voort en geeft kracht, ook als de geheele wereld ons ontvalt. Laatste spreker was Ds. Joh. Jansen, die in korte woorden samenvatte, wat beide sprekers 'had-den gezegd. De christen moet zijn het zout -der aarde, hij leeft niet alleen voor zijn medege- loovigen, doch voor de gansche menscliheid. Als zout -moet hij bederf werend zijn -en smakelijk maken. Doch een groot kwaad is als hij sma keloos zou worden en daarom moet hij niet individuëel in de wereld leven, doch naar zijn beginsel georganiseerd. Tusschen de verschillende sprekers in, zorgde een mond-harmonium orkest uit de Chr. Knapenvereeniging voor afwisseling, door eenige muziek nummers. De vergadering werd door Ds. Jan sen rnet gebed gesloten. De bazar voor het wijk- en kerk- lokaal in wijk II der Ned. Herv. Gem. heeft het gewenschte verloop gehad. Er was alle drie dagen, vooral des avonds, een druk bezoek, zoodat b.v. de eerste dag reeds voor. ruim f 1000 verkocht werd. Het strijkorkest Cras- maraque en een strijkje van kleinere executanten zorgden 'beurtelings voor muziek. Gisteren, op den sluitingsavond, wer den verschillende loterijen, enz., be leend gemaakt. Zoo viel een kindersprei op No. 162, een groote sprei E op 238 en een pop op 1. -Het dameshorloge was blijven staan op 2.20 uur, het heerenhorloge op 8.10. Een worst woog 5 pond 372 ons, het aantal erwten, voor een bloemen mand bedroeg 352. De verjaardag van een pop was 23 Januari. Het schip bleek Columbus te heeten, do als verpleegster gekleedde pop Zuster Ans. Laatstgenoemde naam was niet geraden, zoodat deze pop thans verloot wordt. Hedenmiddag 3 uur worden de over gebleven goederen aan den man ge bracht. VE LSEROORD". Drankbestrijding. De afdeeling van den Jongelieden GeheebOnthouders Bond' hield gastei- avond een propaganda-samenkomst in de concertzaal Tivoli, welke- goed be zocht was. Door Frits Weinmetz, lid van heit gewestelijk bestuur van Ut recht >en een bestuurslid van de afd. Haarlem werden toespraken gehouden. Verder werd de avond gevuld met de clamatie -en werden lichtbeelden te zien gegeven van het leven in -de J. G. O. B. De heer YV. Dienaar dankte allen, die hadden medegewerkt en wekte op tot aansluiting bij de afd. IJmuiden. Arbeidsbemiddeling Velseii. Als werkloos ingeschreven 21 No v ember 1925: 9 timmerlied-en, 8 schilders, 2 metse laars, 2 mach. hoütbew., 1 letterzetter, bankwerkers, 1 loodgieter, 2 kan toorbedienden, 38 diversen-. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: M. J. VerdiktBos, z.; W. C. A. BroekMellema, d. Ondertrouwd: J. Stegehuis en C. E. M. Porck; I. v. d. Kuil en T. YffA. Booij en A. Schaap. Gehuwd: J. J. Wezelman en L. Gravemaker;' A. Hoenderdos en M. N. Broeze; P. v. d. Steen en- P. Zwart; J. Maagdelijn en T. Guijt. O v r I le id e n Leonardus Jansen, 74 j., echtgen. van J. H. C. Kvvakke- stein; Catharlna Adriana Louwerse, 73 jaar, echtgen. van D. Tack. SANTPOORT. Gisteravond werd de derde Volks- zangavond gehouden, 'die gelukkig be ter bezet was clan de tweede. Toch wa ren er nog leege stoelen en 't komt ons voor, dat dit een geringschatting ten opzichte van het werk der heeren Six- ma en Vink is. Dat mag niet meer ge beuren! Ons dorp is groot genoeg om ruim driehonderd volkszangers op te leveren. Zooals altijd, werd er ook gister avond weer duchtig gezongen. Boven dien traden de heeren Sixma en de Ko ning als solisten op en voerden een aan tal dames en heeren „In Brabant aan de grenzen" op. Eén dissonant was er dezen avond en wel in den vorm van een paar opge schoten jongens en meisjes, die meel zaken te lachen en te praten dan te zin gen. Het komt ons voor, dat het be stuur goed zou doen voortaan deze on- gewenschte elementen te weren. 99 Hollandsche-, 9 Duitsche stoomtrawlers, 35 Engelsche haringdrifters, 3 zeilharingloggers en 118 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 338 tot f 5447: Duitsche stoomtrawlers van f 1811 lot f 5391; En gelsche haringdrifters van f 1148 tot f 3610; zeil haringloggers van f 1078 tot f 6648, terwijl de kustvisschers totaal f 11245 besomden. De aanvoer bestond uit 1.045,950 K.G. trawl visch, 694 kantjes en 12426 manden lianng. De totaal opbrengst bedroeg f 377,817.26, Van de IJmuider Haringvloot kwamen se dert de vorige opgave binnen: IJM, 33 stoomlogger met 16 last; 1JM. 262, zeillogger met 5 last; IJM, 406, motorlogger met 27V, last pekelharing, S t e k e 1 r o g. Aan het strand te Rockanje is een volwassen levend exemplaar van den Stekel rog Raia Maculata aangespoeld. Zijn drei gende houding met den bewegelijken, dicht getanden langen staart deed den vinder den rog dooden. De heer L. Gouds waard heeft het dier geschonken aan het Museum voor Natuurl. Historie te Leiden, dat tot dusver maar één jong examplaar bezat. N. Rott. Ct. Kunnen de Visschen snel zwemmen? Over de snelheid van de vogels bij het vliegen leest men dikwijls, aldus ontleent de N. VI. Ct. aan D. F. Z., doch of de visch zich snel door het water beweegt, daarover verneemt men dikwijls niet veel, natuurlijk omdat de beweging der visschen niet gemakkelijk waar te nemen is. Daarom zullen velen er verwonderd over zijn te hooren dat sommige visschen niet veel in snelheid van beweging bij de vogels ten achter staan. Een Engelsche natuuronderzoeker wist door het werpen van steentjes forellen in helder water op te jagen, zoodat ze, zoo snel ze maar konden, op de vlucht gingen. Door tal van proeven kwam hij er toe te kunnen constateeren, dat de visschen het wel tot 45 K M. per uur kunnen brengen Bij een vaart van Charlestown naar Jacksonville in Florida, zag dezelfde op merker een school bruinvisschen, die in den vorm van een wig vóór het schip zwommen. Eenige oogenblikken iater zag hij hoe zij zich, oogenschijnlijk op het een of ander teeken in twee deelen splitsen en hoe de beide groepen zich omdraaiden, om het schip heen zwommen, om daarna weder tot hun vorige stelling vóór hetschip terug te keeren. De stoomer bewoog zichonder- tusschen voort met een snelheid van 15 knoopen. Dasr dit manouvresren zich meermalen herhaalde, kwamen allen, die het zagen tot de meening, dat de bruin visschen zich ongeveer driemaal zoo vlug verplaatsten als het schip, en alzoo 80 K.M. per uur aflegden. Ik was wel verplicht, aldus getuige, op den loods af te gaan. Het was vloed' en de stroom liep om de West. Bekend is het echter, dat ter hoogte van deze eilanden de richtingen van 'de stroomen onzeker zijn. Onverwacht, te 8 u. 10 n.m. zag ik aan bakboord, vooruit en heel dichtbij een rood geschilderd onverlicht stee- nen baken met topteeken. Een secon de later schoof het schip zacht vast. Wij zaten blijkbaar op koraalgrond. De kapitein liet onmiddellijk achter uit slaan evenwel zonder succes. Den Volgenden middag werd begon nen met het lossen van de voorlading, Op 18 September (gelukte het na eenige mislukte pogingen het schip weer vlot te krijgen. De kapitein verklaarde voorts dat hij na het vlothouten eerst op eon halve mijl afstand van Syrene-Boei het licht daarvan met zekerheid kon verken nen. Het schip bekwam, zooals bekend, geen averij. De kapitein verklaarde tenslotte dat hij er aan twijfelt of het gezichtsvermo gen van den loods wel geschikt is ge weest voor het uitoefenen zijner func tie. De Raad besloot later uitspraak te doen. SCHEEPVAART. Naar we vernemen heeft de ziek te van wethouder J. C. Dunnebier een gunstig verloop. De heer Dunnebier hoopt de volgende week weer enkele uren het ziekbed te kunnen verlaten, waarop - hij 4 weken aaneen gelegon heeft. 'De onlangs opgerichte Evangeli- satie-vereeni'ging in de Ned. Herv. Kerk, zal Woensdagavond a.s. om S uur beginnen met straatzang, in Oost- IJ muiden. De noodige toestemming daarvoor, van den burgemeester der gemeente, -heeft men reeds ontvangen. Belangstellenden in dit werk kunnen nog inlichtingen» bekomen- bij den 'heer J. M. Jimmink, Julianakade. VISSCHERIJ. In de haven der Hoogovens alhier, kwam Donderdag binnen het Engelsche s.s. Balcombe, met een lading steenkool, uit Newcastle, voor cfe Britsche Kolen Import Maatschappij. Na lossing vertrok het schip ledig weer naar Blyth, Woensdag kwam in de visschershaven aan het Engelsche s,s. Tory-Island, van Lowestoft, Het laadde, uit het koelhuis Frico, een lading aard beien en vertrok daarmede naar Lowestoft. - Vrijdagmorgen kwam de 4-mast motorschoe ner Drogden, hier ledig van Boulogne, in de ha ven der hoogovens aan. Het schip moet ijzer laden Voor Denemarken, ÏJinluidein. Aangekomen 18 Nov. Tory Island, St., Lowestoft, ledig, vis sc'hershaven; Balcombe, st., Newcastle, steenkolen, lost aan -de Hoogovens; 19 Nov.: Drogden, viermast-motorscli.. Boulogne sur Mer, oim ijzer te laden. Hoogovens. De stoomtrawler Poseidon IJM. 74, keerde kort na het vertrek, weer terug in de haven, we gens machinedefect, Vrijdagmorgen kwam hier binnen de groote Hngelschei stoomtrawler TJhomas Phresher G.Y 228, met een flinke lading van 1200 manden IJs- Iandsche kabeljauw. - De aanvoer van sardijn door kustvisschers blijft goed aanhouden, hoewel de vangst zeer verschillend is. Jammer is het voor deze kleine luiden dat de prijs zakt, tot op 80 cent per mand. Gevecht met een haai. De bemanning van den motor-traw ler „Ellen Maud" uit Brighton had de zer dagen een minder aangename vangst. Een haai kwam namelijk in de netten terecht en probeerde met alle kracht uit deze verstrikking te ontko men. Hoewel de netten zwaar werden beschadigd, de schade wordt op twintig pond geschat gelukte het de bemanning na een uur van strijd het dier aan de oppervlakte te brengen. De haai bleek zes voet lang te zijn, het gewicht bedraagt meer dan 500 K.G. Gedurende de week van 12 t. en m. 18 No vember 1925, kwamen alhier de navolgende vaar tuigen binnen: Vertrokken 18 Nov.: Busk, St., Lowe stoft, ledig; 19 Nov.: Balcombe, st.. Blyth, ledig; Tory Island, st., Lowe stoft, met aardbeien. Velsenl Aangekomen 17 Nov.: God fried Poppe, st., Leningrad, papierhout. Papierfabriek. Vertrokken 20 Nov.: Falkenstein, st.. Rotterdam, ledig; Ju an Antonio, st.. Newcastle, ledig. De Raad voor de Scheepvaart heeft de oorzaak onderzocht van het aan den grond loopen van het S.S. „Vondel" van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" op 16 Septem ber 1925 nabij Singapore. De gezagvoerder van de „Vondel" werd allereerst gehoord. De loods, aldus de verklaring van den kapitein, werd opgepikt een halve mijl ten noorden van Sultan Shoal. De ze loods was een naar schatting 70- jarige Engelschman. I-Iet was ongeveer 7.35 uur in den namiddag. Het weer was gunstig. Van Sultan Shoal werd op loods aanwijzing verder gestuurd in Z.O. richting, daar na werd uitgedraaid tot Oost. Het licht van Sultan Shoal kreeg men. recht achteruit. Van dit oogenblik af is de koersrichting rechtwijzend Oost geble ven, totdat deze op aanwijzing van den loods veranderd is in O 1/2 N. (r. w.). Dit geschiedde om 7 uur 55. Het was toen donker geworden. Wij zagen, aldus de kapitein, het licht van den Boei van Syrene-Shoal nog niet, alhoewel 'dit een zichtbaarheid van 5' zou moeten hebban. Aanvaring. Gistermorgen omstreeks negen uur zijn op de Maas, ter hoogte van de Rot- terdamsche Droogdokmaatschappij naar de Tel. meldt, het binnenkomende stoomschip „Batavier V" en het uit gaande tjalkschip „Niet zonder Gods Zegen", in aanvaring gekomen. De tjalk werd midscheeps aangevaren en zonk binnen een minuut. De drie op varenden werden gered. De „Batavier V" had door dit onge val een half uur vertraging. Te half- tien is het vaartuig op-gestoomd naar de Boompjes en na aankomst waren wij in de gelegenheid van den gezag voerder, kapitein Wilkens, eenige na dere bijzonderheden over het ongeluk te vernemen. Het was hedenmorgen, zoo deelde de gezagvoerder mede, dik van mist en daarom stoomden wij langzaam op, steeds signalen gevende. (Plotseling zagen-wij de tjalk recht voor ons uit. Hoewel wij onmiddellijk de machine op volle kracht achteruit zetten, was het te laat om een aanvaring te voor komen. Eerst toen het te laat was, werd van boord van het tjalkschip geblazen! Wij voeren het vaartuig, gelijk gezegd, midscheeps aan ,en onmiddellijk begon het te zinken. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de opvarenden te redden, waartoe vijf reddingsboeien en eenige lijnen over boord werden ge gooid. Maar het was zulk een dikke mist, dat wij niets konden zien. Na tien minuten kregen wij de roeiboot van het tjalkschip met de drie opvaren den langs zij. Wij hebben de drenkelin gen- aan boord genomen, hen van dro ge kleeren voorzien en zijn daarna naar de Boompjes gestoomd. Tot zoover het verhaal van den kapi tein. De drie opvarenden waren de 23-ja rige schipper H. Nobel van Nieuw Beyerland, zijn zuster Aagje Johanna Nobel en 'hun neef, de 20-jarige A. No bel, die als knecht dienst deed. Dooi den schok van de aanvaring was Aag je te water gemakt. Hoewel zij niet kon zwemmen, wist zij zich tien mi nuten drijvende to houden, waarna haar broeder, die bij de aanvaring in de achter het tjalkschip aandrijvende roeiboot was gesprongen, haar binnen boord haalde. De 20-jarige A. Nobel was eveneens te water geraakt en daarna onder het schip doorgedreven. Hij wist zich zwemmend, tien minuten boven water te houden, waarna hij een lijn van de „Batavier V" greep. Zijn neef 'hielp hem daarna in de roeiboot. Toen alle opvarenden gered waren, ging men langszij van de inmiddels stilliggende Batavierboot, waar zij aan boord werden opgenomen. De tjalk was geladen en op weg naar Nieuw Beyer land. Van het tjalk schip steekt op het oogenblik alleen de mast nog boven water uit. Maatregelen zijn genomen voor veilig scheepvaartverkeer ter plaatse. De tjalk zal zoo spoedig mo gelijk gelicht worden. Het schip was verzekerd. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Bij de op Woensdag 18 November j.l. gehouden iexiodieke verkiezing van leden der Kamer van Coophandel en Fabrieken voor Haarlem en om streken zijn gekozen voor I. de afdeeling Grootbedrijf de beeren: Ir. W. Burgersdijk, A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, J. F, Klercq, F. H. Meyer, D. Treur en H. Weyburg, allen aftredend, II, de afdeeling Kleinbedrijf de heer D. W, Mie- zerus (aftredend) en de heeren A, F. C, Bückmann, W. Bijvoet, B, W, Lasschuit, G. J. W. Mathot H, H, Meyer in de plaats van de heeren W, Jonkheer, J. F. Lamp, J. C. Slis, J. H. de Swart en Th. B. Weber. Geboren: WIJBRAND NlCOUii Zoon vanMl W'jbrand v,„ Anna van zWfJw IJmuiden, 21 Nov,aJ^ I Den3denDec. a.s. hona I g'l'elde ouders, behu> j grootouders Willem Anthony S)1|| en Oesina Boon I den dag te herdenken z.j voor 40 jaar in werden verbonden. Dm, lang gespaard mogen 3 is de wensch van hun j bare kinderen, behuJ kleinkinderen. W Amsterdam Medan IJmuiden S. Smit M. Smit. Jh- Smit E- Smii-Kj P- Smit M. Smii- h.A.v:s Joh- Venus5 n. J. Smii T. Smit— v. j J- C. Smii en Veria «n Kleinkinde IJmuiden, 19 November Kanaalstraat 142, Hiermede vervullen w< treurigen plicht U keur geven, dat na een law en geduldig lijden hed: overleden onze lieve Eti noot, Vader, Behuwd-, li en Overgrootvader de| LEOMARDUS JAN® in den ouderdom van t v 74 jaar. Zijn diepbedroefd Echtgenoote en Kinilp Velseroordc| J. H. C. Jansen—Kwalihj. Q. H. S Glas—Jansen J. J. Oias. Amsterdam M. Jansen H. P. M. Jansen—v, lis 4 Velseroord: j. Jansen M. J. Jansen—de Orooi. 's IJmuiden H. K. Jansen E. O. lansen—de Wilde, Velseroord H. l:. Mooyen W. Mooyen. 's Gravenhage 3. G. Rsaman—Jansen L. L. Raaman. Velseroord J. E C. Jansen. p Velseroord, 18 Nov. 191 Kaiverstraat 115 a. De teraardebestelling plaats hebben op Zaüi 21 November 1925, dei: K middags 2 uur, (vertrek ii *1 huis: 1 uur), op de Alge» Begraafplaats „De Biezen" Santpoort. K st Heden overleed onze gelid p Echtgenoote, Moeder, BeU en Grootmoeder, Mejuffroi C. A. TACK-LOllWERSi in den ouderdom van 73ju D. TACK, kinderen, behuwd- kleinkinderen Velseroord, 19 Nov. lffi Trompstraat 118. De teraardebestelling plaats hebben op Maand))' November a.s., opdebegm plaats te IJmuiden,vertrek2i" van het sterfhuis. Deurwaarder Hollenberg 1 Dinsdag 24 November om bij de heer Demmers,„De Or» te Velseroord veilen een netten INBOEDEL. Kijkdag Dinsdagmiddag tot 5 uur. Nette goederen k"»' ingebracht worden aan de ZEOT HET VOO*

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6